allerhande y test "Zo zijn onze tuinieren" TIPS voor de TUIN Citr@ëü GS auto van het gaat "Zo zijn onze tuinieren" Veeleisende katten Cat's Pride JN4„ ,0 2?° Ch albert heijn Voor de komende weken: Auto van de maand (4) Dan naar dUoa Opel RUIME KEUZE OCCASIONS o.a. Wat-waar? door J. B. Th. Hugenholtz Verwilderde hoek Het perk Onkruid Plannen Zomerplanten APRIL ALLERHANDE C 7 •♦Hand-tuingereedschap drie handzame handige hulpjes in de tuin of voor de planten bak: schopje, krabber en harkje. Alle drie voorzien van oranje plastic handvat en ophang- haakje. Handschopje 1.25. Handkrabber 1.75. Handhark2.25. ♦Groente- en krnidenzaden Voor eigen kweek groenten en kruiden is er grote keus. Heerlijke plukverse groenten en kruidenuit eigen tuin vol smaak en aroma.per soort vanaf 0.80 per zakje. Bloemzaden Voor een bloemenzee in uw tuin is er een grote sortering bloemzaden. Van de eerlijke alledaagse soorten tot de exclusieve die van uw tuin een lust voor het oog maken. 0.60 per zakje. (advertentie) Gaat Uw Weekendtrip naar Amsterdam OPEL REKORD en KADETT 1970-69-68-67 Interessante CHEVROLET en BUICK aanbiedingen in 1965 tot 1970 mod. Inruil en soepele financiering mogelijk. Landelijke garantie behandeling. Showroom: Overtoom 333, tel. 020125350 Geopend: van 917.30 en van 1921 uur Zaterdag van 916 uur Zondag van 12.3016.30 uur Bij aankoop van een occasion en inlevering van deze advertentie worden Uw reiskosten vergoed. Van alles en voor alles wat er groeit en bloeit en te doen is in de tuin, kunt u terecht in de Albert Heijn SuperMart. Stelenrek men gooit u niets meer voor de voeten wanneer de stelen van uw tuingereed schap een veilige plaats hebben gevonden in dit rek. voorzien van 3 houderplaten én 3 gereed schapsbaken, geheel glans- verzinkt 3.-. Muurspijkers om de meest weerspannige planten in toom te houden zijn er deze muurspijkers met stalen nagel en loden slab die in ieder type muur bevestigd kunnen worden. Doosje met 20 stuks 1.45. Tuinhandschoenen voor dames om fijn te werken in de tuin verdienen de handen bescherming. Elegante hand schoenen met bloemmotief verhogen het plezier bij knip- en spitwerk 3.- per paar. Tuinhandschoenen voor heren niet iedere hand doet ongestraft incidenteel liet zware tuinwerk. Bescherm ze met deze zwaar uitgevoerde handschoenen,3.- per paar. Heggeschaar niets gaat er boven het oprechte geluid van een heggeschaar in het voorjaar. Met deze kunt ook u dat verwezenlijken, terwijl uw heg er dan ook onberispelijk komt uit te zien. Compleet met takafsnijder 5.-. 4p Tuinslang voor de watervoor ziening is een tuinslang onont beerlijk. Deze is 15 m lang en wordt compleet geleverd met waterdief, straalpijp en twee slangklemmen in een handige draagtas. Dit alles voor maar 9.50. Tuinslang kompleet, 25jn.12.50 Slanghaspel verleng de levensduur van uw tuinslang door een verzorgde opberg- mogelijkheid. Die is er met deze zwaar verzinkte slanghaspel. Eenvoudig aan de muur te bevestigen. Geschikt veor 35 m slang 3.-. Gazonsproeier voor een automatische gelijkmatige besproeiing van planten en gazon is deze gazonsproeier met een bereik van 50 m2 de meest aangewezen tuinverzorger 4.50. ja. en dan zijn er natuurlijk ook nog lobelia's en alysum. De 1 meeste van die planten koopt u in de zogeheten pers kluit. Zet ze straks niet zomaar in de tuin of in een bloembak, maar laat die kluitjes eerst in een emmer of afwasteil eerst met'water volzuigen. En zijn de kluiten erg hard (hetgeen dik wijls het geval is) knijp er te voren dan een beetje in, dan groeien de wortels beter door. Waar zetten we wat neer? Daar kan men boeken over vol schrijven, maar om te beginnen zette men in een sombere tuin felle kleuren: rood, blauw en geel. En in een zonnige tuin meer de pasteltinten: bleu, ro se, wit en grijs. Maar nooit te veel wit. Nog een paar we), en en de geraniums zijr. er weer. Denk eraan: bij de hanggeraniums de stokjes voorlooie laten staan, tot de plant flink is afgehard. En wie bloembakken 1 vult, doe wat turfmolm bij de aarde, dat houdt het vocht wat langer vast. Zet in die bloembakken de plantjes maar dicht bij el kaar, dan kan de zon de aarde niet zo doen uitdrogen. Als u dan nog weet dat petu nia's goed tegen droogte kun nen, denk dan nog aan één ding: altijd de oude bloemen wc "knippen of afbreken, dan heeft u dubbel plezier op bal kon of in tuin. VAM Siertruncompost voor de noodzakelijke bodemvoeding en structuurverbetering van de grond gebruikt u deze compost 5 liter 1.70 10 liter 2.90. Komeeo-Natunrmest deze mest in poedervorm geeft voedsel aan alles wat groeit en bloeit in uw tuin. 5 liter voldoende voor 15 tot 25 m2 2.95. Graskantafsteker met steel voor haarscherpe afscheidingen tussen gras en border 3.25. Grasschaar stevige uitvoe ring met messen van origineel Zweeds staal. Deze grasschaar werkt erg licht en soepel 4.-. Graszaad voor een egaal groen tapijt in uw tuin is er eersteklas gazonzaad. Pak 250 gram, voor 10 k 15 m2 3.30. ♦Plantgeleiders uitgevoerd ii plastic, zorgvuldige geleiders die de planten niet beschadigen Met bladmotief om niet op te vallen, geschikt voor iedere plant 0.60 per zakje. ch 4* Tuinhark het eerlijke hark- werk vraagt om een stevige tuinhark. Dit is er zo een met 12 tanden en groen gelakt (zonder steel) 2.-. Schoffel voor onkruid geen plaats meer wanneer u met deze schoffel langs planten en gazon 'glijdt'. Breedte 14 cm en groen gelakt (zonder steel) 2.-. Hark en schopje het aller fijnste werk in de tuin en planten bak vraagt mini-gereedschap tegen mini-prijzen: hark en schop 0.90. en hun niet minder veeleisende eigenaars geven de voorkeur aan ^rap#V De ideale kattenbakvulling, die vocht en kwalijke lucht direct en volkomen absorbeert. Iets nieuws van Citroen is meestal wereldnieuws en de GS is daarop geen uitzonde ring. Dat het nieuws slechts met grote tussenpozen komt maakt het niet minder inte ressant. De autowereld keek op van de Traction Avant in de midden dertiger jaren, daarna van de Eend (waar van er in 1970 bijna 21.000 verkocht werden!). Vervol gens de no.g steeds hoogst moderne DS en nu de voor U geteste GS. Het is een fraai gevormde auto, vrij lang en met een mooi aflopende, electrisch verwarmde achterruit. De gladafgewerkte neus met een soort honingraat grille toont een paar forse kop lampen die het felste en verst-reikende licht gaven dat ik ooit op een wagen te genkwam. Yeersysteem Door een zeer knap uitge voerd hydropneumatisch veersysteem dat bij elke be lasting een constante rij- hoogte heeft, valt de bundel altijd góed. Deze vering is bijzonder soepel, doch bij snel werk is de .dwarshelling beslist niet sterk. Dit veersysteem zorgt ook voor een geweldig goed aan de weg blijven van de wie len en op het circuit van Zandvoort was het dan ook mogelijk om een voor de slechts 1015 cc grote motor met niet meer dan 61 PK, zeer snelle rondetijd van 2 m. 21.5 te bereiken, 106.67 KMpu. waarbij de speed ometer, een soort verlicht, draaiend oog, precies exact aanwees. .Naast dit "oog" zit een toerenteller die pas bij 6000 in het "rood" terecht komt en de nieuw ontwikkelde vlakke viercylinder motor die luchtgekoeld is, toerde omhoog dat het een lust was. Nu is dat ook wel no dig want 61 PK is niet veel voor een vrij lange en 880 KG zware auto. Acceleratie De versnellingen, fijn schakelend via een centrale pook, liggen goed ten op zichte van elkaar, maar men doet er goed aan om goed ver door te trekken in elke versnelling en dan is de ac celeratie echt goed. Heel mooi is de eigen schap om in top op de auto weg constant met ca 140 KM p.uur te kunnen kruisen. De zeer goede stroomlijn- vorm van de carrosserie draagt daartoe zeer veel bij en maakt ook weinig wind- lawaai. Zoals altijd had de bestu ring van deze wagen met voorwiel-aandrijving mijn speciale aandacht en ik moet zeggen dat Citroën er uitstekend in geslaagd is de nadelen (het de neus in de bocht steken bij gas wegne men) vrijwel te onderdruk ken. Het stuur met de traditio nele dikke spaak heeft een met rubber gepolsterde rand, bekleed met leer. Het is vrij direct met een tand heugelbesturing en de wa gen heeft een goede rich- tings-stabiliteit d.w.z. dat men op lange autowegen heel weinig behoeft te stu ren. Ook van zijwind trekt hij zich weinig of niets aan. Met het richtinglicht-handle onder het stuur kan men ook de claxon bedienen en een flits-signaal geven. Lastig vond ik dat de richting-aanwijzing niet automatisch terugvalt en het waarschuwende tikje is te zacht om goed te horen. Juweeltjes De motor is een juweeltje van motorbouw met radiale kleppen, en geschikt voor langdurige hoge toeren. Een lange levensduur (100.000 km) zit er wel in, mits de smering goed wordt ver zorgd. De vier deuren gaan goed ver open en de ruimte ach terin is verrassend groot; been- en hoofdruimte voor twee volwassenen in over vloed. Echt Citroën zijn de beide voorstoelen waar men lekker diep en zacht geveerd in zit. De rugleuning is heel ver verstelbaar en het zicht door vrij grote voor-, zij- en ach terruiten is bijzonder goed, mede door het ontbreken (gelukkig!) van ventilatie- ruitjes in de voorportieren. Naast de genoemde in strumenten zijn er een ben zinemeter en een ampère meter, alsmede een elec trisch klokje. In het van kunststof vervaardigde dashboard is de brede hand greep van de handrem ge plaatst, terwijl er verwar ming en ventilatie in over vloed is, daar met druk knoppen een aanjager voor koude en ook een voor war me lucht in werking gesteld kan worden. Bagageruimte De bagageruimte is bij zonder efficiënt, want ze wordt bereikt door het op klappen van de verticale achterzijde van de wagen, waardoor een volkomen vierkante ruimte vrijkomt met maximale bergmoge- lijkheid, waar men de kof fers zonder meer in kan schuiven. Men hoeft ze niet over een rand te tillen. Dergelijke interessante trekken kenschetsen de GS als een bij uitstek op ruim te, comfort en efficiency ge bouwde familie-auto. Dat ondanks de betrekkelijk kleine motorinhoud de GS niet zo erg zuinig is, komt waarschijnlijk door het feit dat men hem zo ver door trekt in de versnellingen en hij zich zo makkelijk op ho ge snelheid laat sturen op de grote weg. Merkwaardig genoeg zou een wat grotere motor hem zelfs zuiniger kunnen maken omdat die niet steeds zo vol belast behoeft te worden. Echter is een verbruik van 1 1. op 12 (bij niet te gek hard rijden) toch nog acceptabel. Er is reeds bevestigd dat een wat grotere motor later komt en dat ook het monte ren van een Wankel-motor in de toekomst wel mogelijk zal zijn. Remfaekrachtiging De vier schijfremmen grijpen heel soepel maar toch ook héél sterk aan en een zeer korte remweg is het resultaat. De rembe- krachtiging is tenslotte ook iets dat men normaal alleen op veel duurdere wagens aantreft evenals de schijf remmen op vier wielen. De motor start goed met gebruik van de choke (links onder op stuurkolom). Het duurt echter enige tijd voor hij goed warm is en dan hokt hij wat in het lagere toerenbereik. Trouwens, ook warm zijnde komt de echte trekkracht pas bij zo'n 3500 toeren los. Hij mag dus best veel geschakeld worden, waar hij heel goed tegen kan. Fijne wagen Ik heb een flinke afstand met de GS gereden, ha bij zijn introductie vorig jaar in Ierland ook flink wat mijlen over deze leuke weggetjes afgelegd te hebben. En ik kan mij goed voorstellen dat de prijs van 8320 mis schien wat hoog mag lijken. Maar men koopt er wel een fijne, speciale wagen mee die net als de andere Citroën-trouvailles jaren lang gebouwd kan worden zonder zijn moderne con ceptie te verliezen. Als U de kans krijgt moet U hem zelf maar eens rijden. U zult dan zien dat een internationale jury van "des kundigen bijeengeroepen door het weekblad Autovisie niet voor niets deze auto het trotse predikaat „AUTO VAN HET JAAR" ver leende. RECTIFICATIE In het vorige nummer .van Aller-Hande vermeldden wij abusievelijk de ver keerde prijzen van de Daf 55 Combi. De juiste prijzen luiden: voor de Daf 55 Com bi ƒ7.995 en voor de bestel auto van dezelfde vorm 6.650. ROAD-TEST No. 4 DATUM: 9—15 februari 1971 GEGEVENS: Merk: CITROËN. Motorinhoud: 1015 cc. Aantal cylinders: vlakke vier. Vermogen: 61 pk. Aant. versnellingen: 4 Bandenmaat: 145x15. Druk vóór: 30 lbs. Type of model: GS Boring: 74 mm. Slag 59 mm. Kleppen: bovenliggende nokken- assen. Wagengewicht: 880 kg. Schakeling: op vloer. Merk banden: Michelin. Achter: 28 lbs. Remmen: Schijfremmen rondom. Servo. Twee remcircuits. Electrische installatie: 12 V. Inhoud benzinetank: 43 L. Afmetingen: Lengte: 412 cm. Breedte: 161 cm. Hoogte: 135 cm: Wielbasis: 255 cm. Spoorbreedte vóór: 138 cm. Achter: 133 cm. PRESTATIES: Acceleratievermogen door de versnellingen 040 km: 3.7 sec. 0— 60 km: 6.8 sec. 080 km: 11.1 sec. 0100 km: 18.6 sec. Acceleratievermogen in 3 en 4 3060 in 3: 6.2 sec. 30—60 in 4: 11.7 sec. Maximum snelheid: 145 km p. u. Staande mijl door de versnellingen (402 m): 20.7 sec. Correctie Speel ometer: 60 op schaal is: 60.80 op schaal: 80 1 Ronde Circuit van Zandvoort (4193 m) 2 m. 21.5 sec. Gemiddelde: 106.67 km p. u. Remweg van 60 km p. u. 0: 13.20 m. VERBRUIK: Benzine: 912 km op 1 L. naar gelang van rijstijl. Omstandigheden: Mooi, droog weer. Droog weg dek. Matige NW wind. PRIJS: 8320,Importeur: Citroën Nederland NV. Adres: Stadionplein te Amsterdam. Zonder „goede hoop" kan geen enkele tuin- of balkonverzorger leven. En daarom gaan we er van uit, dat deze maand april uw tulpen en narcissen nog vol op bloeien en niet door regen- of windvlagen zijn platgegooid. Even een blik vooruit: dade lijk, 'in de tweede helft van mei, zijn uw bollen uitgebloeid. De narcissen kunt u gewoon la ten staan (er zijn nog steeds mensen die de narcissenbollen onnodig uit de grond halen). Laat het groen gewoon afster ven net zoals bij de crocus, die ook blijft staan zodat knol en bol zich verder kunnen ontwikkelen. Wie een tuin van een beetje omvang bezit zou eens iets moeten proberen met een „ver wilderde hoek". Wat bomen en struiken bij elkaar, er tussen de plekken waar de narcis en de crocus groeit. Niet spitten, niet alles kaarsrecht, echt wat laten 'verwilderen. Zo'n hoek geeft een bijzonder cachet aan uw tuin. Dit is de tijd om de border het perk voor de zomer klaar te maken. Als er opge hoogd moet worden, dan nu doen. Maar maak eerst even de ..oude" grond wat los, voor de nieuwe er bovenop komt. En vergeet >niet te mesten met Vam (compost), gedroogde koe mest (Komeco) of kunstmest- korrels; gebruikt u die korrels, dan deze zomer een paar keer herhalen. Bij Vam is doorgaans twee keer genoeg. En hoeft er niet opgehoogd te worden, dan die bemesting ook niet vergeten en de grond wat los maken en op open plekken een schop diep omspitten. Hebben de mollen deze win ter in uw grasperk huis gehou den? Of zitten er kale plekken omdat de 'kinderen hun tent vorig jaar opsloegen op uw ga zon of zat uzelf met de poten van de tuinstoel gaatjes te maken? Nu is de tijd voor bij-zaaien gekomen. Aarde beetje loskrab- belen, inzaaien, wat tuinaarde en Vam eroverheen. Aandruk ken en de rest komt vanzelf wel. En zijn we al zover dat het gras gemaaid moet worden, zet de messen van de machine dan wat hoger, voor de eerste keer. Tegelijk met het uitlopen van de bomen, heesters, de liguster haag en het gras komt ook het onkruid weer onze perken groen maken. Maar het is nu nog allemaal te overzien en wie daarom nu op een droge dag de schoffel hanteert, be spaart zich een hoop werk in de komende zomermaanden. Komt die droge dag er niet of is de grond niet droog net die middag dat u tijd hebt kruip dan maar een beetje op de knieën rond en haal de on kruidjes er met de hand uit. Want schoffelen op natte grond heeft geen zin: het onkruid groeit zo weer verder. Elke tuinliefhebster of -hebber heeft elk, jaar volop plannen. In die hoek wil men een gouden regen hebben, daar vooraan moeten de afrikanen komen en links achterin had papa die wilg gedacht. Kortom: dit is het moment om die plan nen uit te voeren, althans voor een deel. Als er geen vorst meer is een heel klein beetje nachtvorst kan geen kwaad dan moeten die struiken deze maand geplant worden. Denk aan wat bijmesting. En de plannetjes 'voor de border moeten nu toch ook vas te vorm krijgen, want u heeft of gezaaid in bakken of turf- molmnoties en gaat in mei uit zetten, of u gaat de volgende maand plantjes kopen en dan moet u toch weten wat en waar ze terecht gaan komen. Bent u van plan om nog te gaan zaaien, in de volle grond bijvoorbeeld? 'Controleer dan even achterop die zakjes met zaad de zaaitijd. Of het nu zaaien wordt of planties-kant-en-klaar "kopen dikwijls worden de (ouder wetse) leeuwebekken, vereeten. Ze geven uw tuin gew°ldig veel kleur en ze zijn ook uitste kend geschikt voor in bloem bakken. ook op het flatbalkon natuurlijk. Nog een paar soorten om nu al aan te denken en straks van te genieten: de blauwe agera- tum. de vele soorten petunia's, de siertabak margrieten en de knolbegonia's. Bij de laatste even aan denken, dat ze liever een plek half in de schaduw hebben dan in de volle zon. O

Allerhande | 1971 | | pagina 7