Ruime visie van gemeentebestuur Grote belangstelling voor opening Miro 38 miro AH-advertenties in plaatselijke of regionale bladen „BUITEN-KANSEN" ALLERHANDE BIEDT I SLUITING AKT1E |immimim Met z*ij allen de boer op Aanbiedingen zijn afgestemd op verschillend assortiment Charme voor dag en nacht Open house Dienst Dat kan! Ander soort Frisse neus GOED BEKEKEN Nieuwsblad van Albert Heijn N.V. Zaandam Verschijning iedere maand. Verspreiding gratis in verzorgingsgebied AH winkels. Redaktie: Public Relations Adviesbureau G. J. van Hulzen. Advertenties: Albert Milhado Co N.V.. Plantage Middenlaan 38 Amsterdam. Correspondentieadres en bezorgklachten AllerHande Postbus 200 Zaandam. Allerhande apm 1971 april 1971 oplage 2.100.000 17e jaargang No. 5 (180 Op woensdag 24 maart is, onder overweldigende belangstelling, het eerste zelfbedieningswarenhnis van Albert Heijn (Miro) in Vlissingen geopend. Meer dan duizend genodigden die de openingsreceptie aan de vooravond van de officiële openingsdag bijwoonden, wensten de directie van Albert Heijn en van Miro veel geluk met deze nieuwe en unieke vestiging. Ook drs. D. Roemers,'burgemeester van Vlissingen, was bij deze openingsreceptie aanwezig. Onder de gasten bevonden zich verder verschillende delegaties van verscheidene gemeentes en veel huisvrouwenverenigingen. In zijn toespraak bena drukte de heer A. Heijn het belang van de ruime visie die het gemeentebestuur aan de dag heeft gelegd bij het geven van goedkeu ring tot het bouwen van deze Miro. Hij verklaarde begrip te hebben voor de problemen die zich voor- doen, wanneer men een vreemde eend als de Miro moet inpassen in de be staande uitbreidingsplan nen. Hij „roemde" echter de voortreffelijke samen werking met het gemeente bestuur van Vlissingen, waardoor alle moeilijkhe den konden worden opge lost. Een goede samenwer king met de plaatselijke overheid noemde de heer Heijn de belangrijkste voor waarde voor het welslagen van mammoetprojecten als de Miro's. Burgemeester Roemers ver klaarde in zün toespraak dat het feit dat de eerste Miro. de nieuwe vorm van zelfbediening van Albert Ileün, juist in Vlis singen is verrezen, blijk geeft van het vertrouwen dat de lei ding Albert Heijn heeft in dè dvnamische ontwikkeling van Vlissingen. „Vanuit dat oogpunt bezien bestaat er bij ons wel degelfjk vreugde over de vestiging. Naast deze vreugde hebben wij daarentegen ook begrip voor het verzet dat tegen de genoem de ontwikkeling is gerezen bij de middenstand in de binnen stad. Wij zijn er ons als ge meentebestuur ook zeer wel van bewust dat wij aan deze ont wikkeling mede debet zijn. Ik zou echter toch willen opmer ken dat. ook al zou Vlissingen de ontwikkeling die nu heeft plaats gehad buiten zijn gren zen hebben gehouden, dit nog niet zou hebben betekend dat de vestiging van deze groot winkelbedrijven niet elders op Walcheren zou zijn geschied en aldus koopkracht aan Vlissin gen zou hebben onttrokken. Wij stellen ons dan ook op het standpunt, dat het beter moet worden geacht vestigingen Burgemeester Roemers (Foto Prov. Zeeuwse Courant) als deze in de nabijheid van Vlissingen te hebben. Een be drijf als deze Miro vervult nu eenmaal door zijn ligging buiten het stadscentrum, met daardoor gunstige parkeermo- gelijkheden, en door het ontzag gelijke assortiment aan artike len een streekfunktie en trekt derhalve koopkracht aan. Het is dan ook aannemelijk dat een gedeelte van deze koop kracht naar de Vlissingse bin nenstad zal afvloeien en aan de middenstand aldaar ten goede zal komen", aldus de heer Roemers. Op woensdagmorgen ging de eerste Miro op spectaculaire wijze voor het publiek open. Aan de vooravond van de of- fiële openingsdag hield de Miro voor de inwoners van Vlissin gen en wijde omgeving ook „open house". Duizenden men sen afkomstig van geheel Wal cheren, maakten van de gele genheid gebruik de Miro en het uitgebreide assortiment te be kijken. Muziekkorpsen zorgden voor een gezellige sfeer. Op de openingsdag en tijdens de daar op volgende dagen zijn voor het publiek talrijke feestelijke at tracties georganiseerd. De Miro te Vlissingen is de eerste van de twee zelfbedie ningswarenhuizen die dit jaar worden geopend. De tweede volgt in september in Maas tricht en dit jaar wordt ook nog x- Mannequins en fotomodellen in vele landen hebben al eens het grapje uitgehaald om in nacht- en onderkleding op terrassen te gaan zitten en te winkelen, om te zien of nu ook maar iemand in de gaten had wat ze eigenlijk droegen. Maar heel weinig mensen gingen twijfelen tussen „nacht" en „dag-kleding" en dat is ook vrij logisch, want de nachtkleding wordt tegenwoordig zo ge maakt, dat u er rustig mee aan het strand of in de tuin kunt ver schijnen. En ja, wat deze drie meisjes hier tonen, dat is inder daad „nachtkleding", van Schiesser. Overstelpend is het aan tal realities op onze „Speurtocht naar Kunst nijverheid". Nog dagelijks komen tientallen brieven (tot dusver waren het er ruim 1800!) binnen die melding maken van allerlei kunstnijverheids- onderwerpen. U zult zich kunnen voorstellen hoeveel werk eraan vastzit om uit te zoeken wat wél en wat niet voor publikatie in aanmerking komt. Hopen- lijk neemt u het ons dan ook niet kwalijk dat wij ge noodzaakt zijn deze „Speur tocht" nu dan ook af te sluiten. Voorlopig zult u zeker nog ettelijke maanden de resultaten van ons speuren in woord en beeld in Aller Hande kunnen volgen. En wie weet zitten er dan ook nog één of meer ten toonstellingen in het ver schiet! Maar daar hoort U dan nog wel t.z.t. over. Redaktie Aller-Hande De weekaanbiedingen van Albert Heijn worden, zoals is meegedeeld in het ja nuarinummer van Aller Hande, sinds het begin van dit jaar gepubliceerd in de plaatselijke of regionale bladen. Een aantal lezers hebben gevraagd waarom zij deze aanbiedingen niet meer in hun landelijk och tend- of avondblad aantref fen. sterdam) van een landelijke krant te adverteren. In gemeenten waar Super- Marts èn Zelfbedienings-filia- len zijn wordt de SuperMart- advertentie gepubliceerd en in de meeste gemeenten waar al leen zelfbedienings-filialen zijn wordt een ZB-advertentie ge plaatst. Albert Heijn blijft ui teraard zoeken naar de beste manier om u op de hoogte te houden van de week-aanbie- dingen. Dit zal betekenen dat aan de hand van de huidige ervarin gen met nieuwe bladen (en ook vanwege het feit dat er regel matig openingen van nieuwe AH-SuperMarts zijn) de bladen keuze nog wel eens aangepast zal worden. Dit zal echter altijd direct in het betrokken filiaal bekendgemaakt worden. begonnen met de bouw van de derde Miro in Leeuwarden. Op tal van andere plaatsen zijn nieuwe vestigingen in voorbe reiding. De Miro Vlissingen be slaat ruim 2 ha. Slechts een derde deel daarvan is bebouwd. Het overige deel is gereserveerd voor ruime parkeerterreinen. Het ligt in de bedoeling dit principe bij alle toekomstige Miro's door te voeren. Er is bij Miro naar gestreefd alles wat de consument, nodig heeft zoveel mogelijk onder één dak te brengen. In totaal vindt men er ca. 18.000 artikelen. De afrekening vindt praktisch ge heel centraal plaats. Bij de Miro in Vlissingen wordt ook (zelfbedienings-)ben- zine verkocht, er is een slijterij en de vermoeide klant vindt een gezellig ingerichte Miro-Corner, waar zij even kan uitrusten. Dat het in de Miro van Vlissin gen en in de A.H.-SuperMart, die onder hetzelfde dak is on- dergebracht, heel prettig win- kelen is, blijkt uit de grote drukte tijdens de afgelopen da- gen. Het is van nu af aan moge- gelijk voor lezers en leze ressen van AllerHande een echte boerderij in wer king te gaan bezichtigen in de buurt van hun woon plaats. Daartoe behoeven zij alleen maar een briefkaartje met hun wensen te richten aan Stichting Public Relations Land- en Tuinbouw, Post bus 2430, Den Haag. Zo, dat is één. Vervolgens krijgt u van die Stichting een lijst met adressen, waaruit u kunt kiezen. Daar staat dan bijvoor beeld op: de heer Straalen in Zoetermeer, honderd ha. akkerbouw, oogstmachïnes voor granen, suikerbieten, aardappelen en uien. Of: M. de Wit in Visvliet (Gr.), veehouderij met vijftig stuks melkvee en machines zoals opraapwagen, tractor, giertank, melkmachines, hooikanon en kunstmest strooier. Of: firma Dek kers-Jonker in Krabben dam, gemengd bedrijf (70 ha) met honderd stuks stamboek zwartbontvee waarvoor een nieuwe lig- boxenstal en carrousel melkmachine aanwezig is; er is een combine, vijf tractoren, een hydraulische kraan, hooipersen en an dere werktuigen. En dan kunt u kiezen, want de lijst van boeren en tuinders die u willen ont vangen, is lang en ze wo nen over heel Nederland verspreid. „En veel boeren zijn best bereid hun boe ken op tafel te leggen, zo van: Kijk, stedeling, dit is mijn huishoudboekje", zegt de heer Wilbers. T^R IS MAAR één voor- waarde. AI die boeren en tuinders op de lijst hebben telefoon en u moet niet in eens voor hun deur staan, maar eerst even opbellen om een afspraak te maken. Ook in uw eigen belang, want anders kan het ge beuren dat het precies hooi- of melktijd is en dat de boer nauwelijks naar u om kan kijken. „Met ALLERHANDE DE BOER OP". Leer uw stads- zoon of -dochter wat een kalf is, hoe een varken er uit ziet en ga zelf een beetje begrijpen „wat de Nederlandse boer of tuin der eigenlijk voor een fi guur is". Kom eens een middag die stad uit. De boer en de tuinder wach ten op u. Uzult hard moeten lopen, wilt u nog een echte Nederlandse boer zien. Grapje? Helemaal niet. In 1947 hadden we in dit land nog 400.000 boeren, nu de helft en over een paar jaar zijn er nog 80.000 over. „Maar die moeten er dan wel voor zorgen, dat zo'n veertien miljoen Nederlan ders straks drie keer per dag de tafel kunnen dek ken", zegt in Den Haag de heer Frans Wilbers. Hoe ziet de Nederlandse ste deling zijn landgenoot de boer? Vroeger: als een nijver man netje dat met zijn even nijver wijfje in de buurt van een mo len bezig was een rond kaasje te maken. En nu? De gemiddel de stedeling ziet in de Neder landse boer een man die veel klaegt en die met subsidie op de been wordt gehouden; een vertegenwoordiger van een uit stervend ras. F)E HEER F. Wilbers kan van binnen wel gillen, om dat beeld. Hij is directeur van de Stichting Public Relations Land- en Tuinbouw en zeven jaar geleden begon hij met een eigenlijk ondankbaar schij nende taak: de boer en de ste deling elkaar een beetje laten begrijpen. Hij zegt: „Het stikt nog altijd van de wederzijdse misverstan den. Daarom zeg ik tegen die stedeling: kom maar eens uit de stad met je gezin, ga maar eens een paar uur bij een boer of een tuinder kijken. Zélf kij ken". En dat kan! Want er is speciaal voor de lezers van Al lerHande een regeling ge troffen zodat u, stadsmevrouw, stadsmeneer en stadskinderen, op een boerderij of een tuinde rij kunt rondstappen, zélf dat kalf aaien, zélf van die bn-er horen dat hij tegenwoordig meer kennis en inzicht nodig heeft om een machine te be handelen dan spieren. WE WAREN vroeger een agra risch land, we zijn het al lang niet meer. Maar wel gek, dat ons woordenboek bij „boer" dingen zegt als „lomperd" en „oprisping" en dan tenslotte ook nog zoiets als „akkerbou wer". Gek, dat juist dit land „Boertjes van Buuten" heeft. De heer Wilbers: „Als je maar een petje opzet, een rode zakdoek om je hals doet en een broek aantrekt met een stuk erop gezet, als je het geheel laat uitmonden in een paar klompen en je bijt wat woorden af wel, dan ben je: een •boer". „En komt die stedeling dan plotseling eens met een boer in contact, dan ziet hij dat de man een heel ander pak aan heeft, dat er een televisietoestel in zijn kamer staat, dat hij de krant leest. Dan merkt hij dat het een man is die van financiën weten moet, die de techniek moet beheersen, die met een maaidorser omgaat van veertig mille, die de markt moet kennen en van afzet we ten. Want de boer is een heel ander soort figuur geworden". TN DE vijfde klas van een gym- nasium in Bergen op Zoom werd gevraagd: Schrijf in hon derd woorden op wat je denkt als je het woord „boer" hoort. Toen de antwoorden kwa men, zeiden de docenten: Hoe is het mogelijk. En het enige dat men echt wist van de boer was dit: hij werkt hard en hij is serieus. „Laat die Nederlandse stede ling nu eens zelf naar de boer gaan kijken", zegt de heer Wil bers. „We hebben toch steeds meer milieu-verontreiniging en stadsvervuiling, we zitten steeds meer boven op elkaar laat men eens een frisse neus gaan halen bij de boer, jawel, gemengd met stallucht". „Dan zal die stedeling zien dat hij de zaak onderschat wanneer hij over de boer denkt: nou, in deze tijd van computers is het toch niet zo door P. W. HUSSEL ingewikkeld om melk uit een koe te halen en die hele boe renstand is toch een aflopende zaak. Dan moet hij weten, dat de agrarische export in het af gelopen jaar 11,4 miljard gul den bedroeg, en dat is 26 pro cent van al" onze export en meer dan Shell, Unilever en Philips bij elkaar". Oh, wacht even, nog één cij fertje: in die land- en tuin bouw van ons verdienen zes honderdduizend mensen hun boterham en de Nederlandse boeren en tuinders kopen per dag voor één miljoen gulden aan werktuigen De reden is dat door de snel le groei van het bedrijf er nog al wat verscheidenheid in win keltypen is ontstaan. In de nieuwste SuperMarts kan de klant b.v. terecht voor vlees, groenten, fruit, textiel en huis houdelijke artikelen naast een uitgebreide' sortering in kruide nierswaren. De kleinere zelfbedienings winkels daarentegen voeren door ruimtegebrek een veel be perkter assortiment van hoofd zakelijk kruidenierswaren. Bij Albert Heijn is men van mening dat men de klant een dienst bewijst als de publicatie van de weekaanbiedingen zo veel mogelijk wordt afgestemd op wat in het AH-filiaal in de omgeving ook verkocht wordt. Daarom worden er voortaan in plaats van één algemene week- aanbiedings-advertentie twee verschillende aanbiedingsad vertenties geplaatst: De SuperMart-advertentie die is afgestemd op het Super- Mart-assortiment, met onder meer vers vlees- en groenten- aanbiedingen; ZB-advertenties, afgestemd op de zelfbedieningswinkels met voordelige kruidenierswaren- aanbiedingen (die dan overi gens ook allemaal in de Su perMarts verkrijgbaar zijn) Deze advertenties worden nu geplaatst in plaatselijke en re gionale bladen omdat in tegen stelling tot andere landen het j in Nederland niet mogelijk is om alleen in een bepaalde edi- tie (bijvoorbeeld de editie Am- I Wanneer u geen slangeleren'' badpak of bikini kiest voor deze zomer, dan is ook erg modem een badpak of bikini met een heel stelsel van metalen ringen, vetertjes of kettinkjes, zoals bij dit model van Triumph. (Zie ook pagina 11)

Allerhande | 1971 | | pagina 1