Visionaire opzet Miro schept „weerstanden" msm 1 (Wetenswaardigheden Pasen op z'nbest. Bij AH. On Up Drink Oh Paaseitjes Zaanse koeken Hl n mm. repen 1?» r.5 Israël Pinda's Paasbrood 360 J06 n:, 75 59 95 85 96 «Si lies 1 liter 98 doos 18 stuks EfA 6 (taks 1M ||P 85 in dop zak 250 gram 21.0 IMi Jaar slechts twee zcllbedieniingftwarciii- Imizcn van Albert BSeiJss in plaats van vier Cfl Cola Drink Cft Cassis Cft Sinas koolzaurvrij Hazelnoot croquant eitjes Vogeleitjes Matzes Horna Originele Engelse Vruchtencake 498 Zaanse Korstjes Appeltaartje 475 Krentenbollen Gemberschotel 440 A« Hippodrome 166 Hnackebrod, Ryvita Koffiekoeken Butterscotch Repen Choc. Pastilles Golden Wonder Kroepoek Chips Mentos j£Q Cft Baconsneks g|gh Eadetjes |jffl ïfergpijpjss |09 met spijs en veel krenten ±1000 gram Duivekater bereid volgens ^oud Zaans receptTdb 625 gram Zoute Pinda's Zoute Pinda's Toost ovaal of vierkant Tuc Cft Cakemix Cft Friese Cakemix voor 'n pittige, Cft Minicakes voor 16 cakejes, vormpjes bijverpaktpak 262 gram Bakpoeder, Cft Zelfrijzend bakmeel Servetten ALLERHANDE (Van een speciale verslaggever) ZAANDAM De uitvoering van het programma van Albert Heijn voor de bouw van zelfbedieningswarenhui- zen (die de naam Miro dragen) wordt vertraagd door het verschil in inzicht, door vrees, onbekendheid en niet- inpassing in het traditionele vestigingspatroon. Daardoor komt het dat Albert Heijn dit jaar slechts twee Miro's kan voltooien in plaats van drie a vier, zoals aanvankelijk in de bedoeling lag, nl. in Vlissingen (onlangs geopend) en in Maastricht (opening in het najaar). Intussen zijn ook de plannen voor de bouw van een Miro in Leeuwarden rond (opening ver moedelijk in maart 1972), maar in enkele andere gemeenten ondervindt Albert Heijn zoveel moeilijkheden, dat de voorge nomen bouw van Miro's in deze plaatsen grote vertraging heeft ondervonden en in enkele ge vallen zelfs wel eens helemaal geen doorgang zou kunnen vin den. OPVALLEND Opvallend bij dit alles (en daarom des te merkwaardiger) is, dat de moeilijkheden, die A.H. in de weg worden gelegd, voor een groot deel van de zelfde aard zijn als die, welke een aantal jaren geleden (en soms nog wel) werden onder vonden bij de bouw van Su- perMarts. Toen ging het even eens om een voor Nederland nieuw en ruimtevergend win keltype. Ook toen gaven diverse ge meenten blijk van een afwij kende visie op de toekomstige ontwikkelingen. Wie mocht denken, dat men daaruit een les getrokken heeft, vergist zich, hoewel nu de SuperMart toch een „normaal verschijnsel" is geworden. Uit A.H.'s erva ringen met de Miro's blijkt, dat de geschiedenis zich herhaalt... ERVARING Mr. J. Kollen, hoofd van de Dienst Onroerende Goederen van Albert Heijn N.V. zegt over dit probleem het volgende: „Er zijn functionarissen, die menen ons precies te kunnen vertellen hoe groot een. nieuwe zaak van A.H. „mag" zijn en dat komt dan altijd precies overeen met de omvang, die in hun planning past. Alsof Albert j Heijn geld zou investeren in eai filiaal van 5.000 m2 als we ook aan 2.000 m2 voldoende zouden hebben..." „De AH-beleidstop ontwik kelt zijn plannen op grond van de resultaten van jarenlange ervaring, studie en verken ning", aldus de heer Kollen. „De bedrijfsvoering moet voortdurend worden afgestemd op de behoeften van de consu ment en daartoe is het nodig de ontwikkelingen in dë samenle ving, die van invloed zijn op koopgedrag en koopgewoonten (zoals toenemende bestedings mogelijkheden, toenemend autobezit, verkeersstructuur, enz.) nauwlettend te volgen. Wij moeten zelfs op die ont wikkelingen vooruitlopen wil len we op een gegeven moment niet achterop raken. ONTWIKKELING Op grond van die ontwikke lingen schakelde Albert Heijn in de vijftiger jaren in rekord- tempo over op zelfbediening. In het begin van de zestiger jaren kwamen de eerste SuperMarts, gevolgd door steeds grotere Su perMarts. Ook een gelukkige ontwikkeling die kostenbespa rend werkt voor de detaillist, hetgeen in de prijzen door werkt voor de consument, die daaraan ook het voordeel van de tijdsbesparing heeft. Het ontstaan van zelfbedie ning en SuperMarts is een logisch gevolg van de ontwik kelingen: steeds meer gezinnen konden artikelen gaan bewaren in de koelkast, er kwam steeds meer vraag naar buitenlandse lekkernijen en naar alternatie ve produkten, waardoor het as sortiment in de zestiger jaren zeer sterk moest worden uit gebreid. Bovendien gingen (en gaan) steeds meer consumenten boodschappen doen met de auto. Daardoor werd de aanleg van ruime parkeergelegenhe- den een noodzaak. LOGISCH GEVOLG Welnu, als een logisch ver volg hierop ziet Albert Heijn de bouw van zelfbedieningswa renhuizen, waarin naast het complete levensmiddelenpakket ook een vrij uitgebreid assorti ment andere levensbehoeften (w.o. duurzame gebruiksartike len) verkrijgbaar is. Deze ont wikkeling is eigenlijk al in de grotere SuperMarts begonnen, waar ook ncn-foodafdelingen worden ingericht. Het gaat hier om een voor Nederland geheel nieuw win keltype. Ligt het karakter van de SuperMarts nog primair in de sfeer van het „boodschappen doen", in de Miro's gaat het te vens om „het winkelen" en daarmee sluit Albert Heijn evenals toen met de Super- Marts aan bij de nieuwe maat schappelijke ontwikkelingen. Vele gemeenten mogen daar nog wat ..vreemd" tegenaan kijken. Albert Heijn ziet in de zeifbedieningswarenhuizen nu reeds een vorm van winkelen, die binnen een aantal jaren heel normaal zal zijn. SPECIALE EISEN Mr. Kollen vertelt, dat evenals aan de SuperMarts ook aan de bouw van de Miro's speciale eisen worden gesteld. Om er een paar te noemen: een Miro moet een be bouwde oppervlakte hebben van 5 a 6.000 m2. zo'n zelfbedieningswaren huis moet beschikken over een (eigen) parkeerterrein van 15 a 20 000 m2, geschikt voor 700 a 800 personenauto's, alsmede over voldoende ruimte voor aan- en afvoer van goederen een dergelijk groot par keerterrein aan de voorzijde bij de ingangspartij is onmis baar, want bij sommige „gro tere" SuperMarts komt nu al op vrijdag en zaterdag ca. 70 pet. van de klanten per auto en dat zal bij een Miro nog aanmerkelijk meer zijn. een Miro-warenhuis moet zijn opgetrokken in laag bouw, wat gemakkelijk is voor de consument. Daardoor worden ook dure (prijsverho gende) oplossingen als rol trappen, conveyors, liften e.d. voorkomen. een levensnoodzaak is, dat er goede toegangswegen zijn. lagere grondprijs. 3/4 van het terrein is voor parkeer ruimte bestemd. BINNENSTAD TABOE Hieruit blijkt dus, dat voor een zelfbedieningswarenhuis, zoals Albert Heijn wil bouwen, een oppervlakte nodig is van 2 a 2.5 ha. Duidelijk is, dat in de huidige binnensteden slechts zelden zo'n ruimte kan worden j gevonden. Ook echter om ande re redenen is de binnenstad voor A.H. in praktisch alle ge vallen uitgesloten: er zijn door gaans slechts beperkte (of hele maal geen) uitbreidingsmoge lijkheden; de grondprijzen zijn er hoog; de vlotte bereikbaar heid voor personenauto's en vrachtwagens is nauwelijks te realiseren en er is een tè zware druk op de (eigen) parkeer ruimte te verwachten, omdat men elders in de binnenstad de auto niet kwijt kan. De Miro's moeten daarom wel geplaatst worden aan de rand van de stad, aan een in valsweg of een rondweg bij voorbeeld. In sommige gevallen is ook vestiging laan de rand van de binnenstad mogelijk, evenals :o nieuwe wijken waar minstens 50.000 mensen wonen. BEGRIP „Natuurlijk hebben wij alle begrip voor de problematiek waarmee een gemeentebestuur te maken kan krijgen als wij met onze plannen komen", zegt de heer Kollen. „Toch blijkt helaas maar al te vaak dat dit nieuwe winkeltype nog wordt beoordeeld vanuit het aloude winkelpatroon, waarbij in 90 procent van alle gevallen de benodigde parkeeraccommoda tie schromelijk wordt onder schat. „Ook blijkt de gedachte dat „een warenhuis in de binnen stad hoort", nog steeds heel moeilijk overboord te zetten, terwijl natuurlijk bovendien het concurrentie-element een belangrijk punt in de tegen kanting blijft. Dat is een on juiste visie, want in het ver leden is gebleken, dat overal waar warenhuizen zich ves tigden de hele omringende middenstand mee opbloeide. „In plaats van de blijkbaar gevreesde koopkracht-afvloei ing zal er eerder toevloed van koopkracht naar de binnenstad komen, met name, omdat men ook uit wijde omgeving op het Miro-warenhuis afkomt, klan ten die de middenstand anders nooit zou zien." HANDTEKENINGEN In Enschede wil A.H. een Mi ro vestigen op het terrein van Van Heek Co aan de ringweg om het centrum. Het mag niet van B W eni de gemeente raad. In Haarlem heeft A.H. het oog op een terrein aan de Zijl- weg, maar de gemeente is er tegen. In Alphen aan den Rijn had A.H. een Miro willen stich ten op het terrein aan de uit valsweg naar Leiden, doch B W zeiden „neen", waarop A.H. van deze vestiging heeft afge zien! Dat Albert Heijn niet alleen haar eigen belangen bepleit is onlangs nog duidelijk geworden uit de positieve reacties van di verse groeperingen uit de be volking van Purmerend. En dat Albert Heijn met haar Miro- gedachte aan de wens van de consument voldoet, bleek uit de duizenden handtekeningen, die spontaan door Purmerendse huisvrouwen aan de Commissa ris van de Koningin in Noord- Holland werden gezonden. GOEDE WIL Mr. Kollen toont zich erg blij over de spontane handtekenin- genaktie in Purmerend. Hij be sluit: „We erkennen graag, dat een onverwacht plan voor een Miro sommige gemeenten wel eens even met de handen naar het hoofd doen grijpen. „Tenslotte zit men vaak met bestemmingsplannen, waarin het bouwpatroon voor vele ja ren is vastgelegd en daarin past een Miro op dit moment natuur lijk niet. Maar bestemmings plannen moeten flexibel zijn. „Ze moeten vrij gemakkelijk kunnen worden aangepast aan nieuwe ontwikkelingen. En de problemen die er dan nog zijn, moeten kunnen worden opge lost, indien aan beide zijden de goede wil maar aanwezig is!". Verzameld door HELEEN NIEUWENHUIS April doet wat hij wil". Dit is een bekend gezegde maar één ding is zeker: deze maand is het Pasen! Bij Pasen ho ren een heleboel fijne dingen; lekker weer, goed eten, voorjaarskle rende paashaas en na tuurlijk het paas(kippe)- ei. Pasen zonder eieren is on denkbaar^ vandaar het vers je: Eén ei is geen ei, Twee ei is een half ei, Drie ei is een paasei. We besteden de ze keer daarom veel aan dacht aan het ei. In zo'n ei tje zit heel wat dat de moei te waard is. Veel eiwit van goede kwaliteit voor de groei en het onderhoud van ons lichaam, ijzer voor het bloed en de spieren, kalk voor het gebit en de botten en vitamines om ons te be schermen. Maar vergeet niet dat een ei circa 6 gram vet bevat dat niet zo best is voor onze bloedvaten. Met het oog hierop zijn 3 tot 4 eieren per week echt wel genoeg. Een ei is licht verteerbaar, dit geldt niet voor hard en bruingebakken eiwit en hard gekookte eieren. Be denk met de paasdagen wel, voor U aan het zoveelste ei begint, maag en galblaas zullen het wat minder mak kelijk hebben! Eieren zijn heel smakelijk en ideaal om op eenvoudige en snelle wijze heerlijke dingen te maken. Een voor raadje kan nooit kwaad, ze kunnen zeker 10 tot 14 da gen bewaard blijven. Dit komt door het beschermende vliesje om de poreuse eier schaal dat bacteriën tegen houdt. Bewaar ze op een donkere, 'koele plaats in een gesloten doos, ook in de koelkast, dit voorkomt uit drogen en het aannemen van vreemde smaak en geur. Zet de eieren met de punt naar beneden. Nog enkele ei-wetens- waardigheden: Zacht gekookt eitje: 4 minuten koken, halfzacht eitje: 5 tot 6 minuten, hard ei: 10 minuten koken. Zet. U de eieren op met koud water, wat altijd moet gebeuren als ze uit de koel kast komen, reken dan 3 minuten langer. Gekookte eieren pellen beter als U ze laat „schrik ken" in koud water. Stukspringen kan wor den voorkomen door in de stompe kant met een naald of eierprikker te prikken. Zit in het ei al een barst, kook het dan ingerold in aluminiumfolie. U weet dat een ei ook uit stekend kan worden gebak ken, geklutst, verwerkt tot omelet en roerei en dat het vermengd door vele gerech ten een uitgesproken smaakverbetering geeft. Maar bij Pasen horen nu eenmaal gekookte eieren! Een goede combinatie met eieren vormen, en niet al leen met Pasen, jonge kassla en tomaten. Laat vooral de nerven in deze malse sla zit ten, deze maken de sla juist zo knapperig. Sla zit vol voorjaar en bovendien helpt het onze spijsvertering op gang. Sla is caloriearm, wat wilt U nog meer? En om het eens anders te doen, meng door de alledaagse slasaus eens wat geraspte kaas, stukjes paprika, plakjes to maat en wat yoghurt. Nog een tomaten-ideetje. Laat zalm uit een blikje goed uitlekken, meng er wat zout, peper en mayonaise door. De ontvelde tomaten worden in dunne plakken gesneden en laag om laag met de zalm op een schaal gelegd. Versieren met toef jes sterrekers en radijs. Tot slot nog een eenvou dig en gezond toetje dat Uw gezin wel even aan eieren zal doen denken maar er niets mee te maken heeft! Doe op kleine bordjes een laag vanïllevla of yoghurt en leg hier voorzichtig één of meer halve perziken of abrikozen op. Giet er naar smaak wat sap over. Pasen is let feest van gezelligheid. Zorg dat u genoeg gezelligs in huis hebt. Keus genoeg, bij Albert Heijn. MELK zak 100 gram PUUR zak 100 gram fles 11tr. Cft Sinas fles 11tr. fles 11tr. fles 2 Itr. zak 250 gram zak 200 gram Cft Paasscliuim zak 200 gram De enige echte Hollandse .zak 200 gram .pak 400 gram pak 227 gram .doos 12 stuks DELICATA Inoot Inoot hazelnoot, walnoot of sinas/hazelnoot 1% samen 180 gram 10 stuks, samen 280 gram melk, puur of extra bitterrol 100 gram grote zak 90 gram Jk20" 1.09. Bij AH pak 3 rollen 0 Ww zak 150 gram JTa ..zak 6 stuks 1IC9 doosje 5 stuks W5 ROOMBOTER ..zak 500 gram zak 250 gram .......pak 350 gram extra geurige cake.pak 350 gram Cft Cakemeel pak 500 gram Dr. Oetkerpakje 16 gram Cft Patentbloem kilopak pak 500 gram 120 stuks Prijzen gelden t/m zaterdag 10 april

Allerhande | 1971 | | pagina 11