Hachee- vlees Grapefruits Nooit „20 maa (W)etens (w)aardigheden 55 Geen drempels voor gehandicapten w MB stuks f 75 USA Rijst %oék cd li9l per 500 gram J> IL Choc. Melk Versland in eten wanneer men onder wordt Rijst in de oven Ch albert heijn Belegen Boerenkaas ook op zondag? juist op zondag! Ch SPINAZIE Ch albert heijn SPERZIE BONEN 108 albert heijn i F* PFf. SI@p!5 Wj Ch Magere \Cfi albert heijry/ pak QC 400 gram «lv Cd albert heijry Het bewaren van kropsla HOLLAND albert heijn/ Plannen Selderijplakken met kaassaus Adres Selderij met toebehoren FEBRUARI a. In de SuperMarts t/m zaterdag 20 februari Hachee 400g.hacheevlees,3 grots uien, ffig'' h*'[ pvenals de gesnipperde uien, in de heet gemaakte boter met het vet bruin. Strooi er de bloem overheenen laat haar onder roeren, lichtbruin worden. Voeg nu het hete vocht roerende toe met de kruiden en de az„n. Voeg de Ser toe en laat de hachee 2i uur zachties stoven. Ver- wijder voor het opdienen de kruiden en geef er gekookte aardappelen en appelmoes bij. ALLERHANDE In de SuperMarts en enkele ZelfbedieninQszaken 8 1850 gram t/m woensdag 24 februari als dessert. Snijd de rijpe grapefruit in gelijke helften. Maak met een scherp mes je de randen en ieder partje los. Zet iedere helft in een apart glazen schaaltje of speciaal grapefruit glas. Strooi er goed wat suiker over en zet de vruchten 1/2 uurtje op een koele plaats. Garneer voor het op dienen de halve vrucht met b.v. een kers en besprenkel het geheel met wat sherry of zure rode wijn. door Louis Sinner FOED, het was dan wel niet voor iedereen even I duidelijk dat er feest gevierd moest worden, maar aan de an- dere kant is de „blikken bruiloft" niet voor niets in het spraakge bruik opgenomen. „De eerste zes jaar zijn de moeilijkste in een huwelijk", legde de bruid uit „en daarom vond Piet ook dat we wat moesten doen als we 6 j jaar zijn getrouwd". Nu was het wel helemaal de vraag of Piet met alle geweld zo nodig moest. Hij staat bij ons be kend als een wat bezonken man, die onbewogen naast zijn vrouw blijft voortstappen, ook als die weer eens een mode introduceert waarvan ons goede dorp nog nooit gehoord heeft. „Piet denkt en Fiet doet?', zeggen de deskun digen bij ons. „Daarom gaat het in hun huwelijk zo goed". WAT Piet er in dit speciale geval van dacht, is echter nooit helemaal duidelijk gewor den en trouwens kort nadat Fiet het feest had aangekondigd, vroeg niemand zich meer af waarom er precies gefeest moest worden, want al spoedig werd er gefluisterd dat het een héél bij zonder feest dreigde te worden. Niet zo'n routine-geval met een glaasje en een knabbeltje. Het zou een Wijn En Kaas Feest wor- den. Dat klinkt wat eenzijdig mis schien, maar dan onderschat men toch de menselijke fantasie die al vele tientallen eeuwen in alle uithoeken van de aarde aan het uitmaken is wat kaas nu precies rpOEN de grote avond was aangebroken, zagen we langgerekte tafels, volgestouwd met bollen en bolletjes, pakken en pakjes, schijfjes en hompen, afkomstig van binnenlanden en wereldcentra en we kregen een flauwe indruk hoe moeilijk het zal zijn om alle wereldbewoners ooit eensgezind te maken als er al zo verschillend over kaas wordt gedacht. Nou kan Piet het best lekker doen,, maar deze buitensporige rijkdom'teek tochwel het hele familiekapitaal tot in het derde en vierde geslacht te hebben op geslokt. Dat bleek echter niet het geval, naar Fiet bereidwillig aan een ieder die het horen wilde, vertelde: zij was met de kaasle verancier in onderhandeling ge treden en er was een bestelwagen vol kaas over Piet en Fiet uitge stort onder het beding dat alle niet-aangebroken produkten de volgende dag zouden worden te ruggenomen. STRALEND zag de 6^^-jarige bruid toe hoe haar gasten zich met het routine-gebaar van kenners op de Franse kaas stort ten en soepel mengde zij zich tussen de groepjes om de gas ten aan te moedigen ook de meer merkwaardige kaassoorten te proberen: „Je weet niet wat je proeft", zei Fiet dan met een blik die buitenaards genot voorspelde. De gasten lieten zich uiteraard niet onbetuigd al trok er zo nu en dan eentje helemaal wit weg als hij zich door Fiet een zeer spe ciaal hompje in de mond had la ten drukken, want het eten van vreemde kaas is een kunst die geleerd moet worden. TJET feest werd een- dave- rend succes en in ons dorp werd er nog lang over nagepraat. Fiet werd luide geprezen om haar originele invallen en er werd ge zegd: „Zo'n vrouw verrijkt de ge meenschap". Er waren er zelfs die zover gingen dat ze Fiet kan didaat wilden stellen voor d'e ge meenteraad: „Zij is een vrouw die initiatieven kan ontivikkelen en die kunnen we hier best ge bruiken". Hoewel hij geen driftige prater is en we het dus niet helemaal zeker weten, moet achteraf toch worden betivijfeld of Piet wel zo heel erg gelukkig is geweest met het initiatief dat zijn vrouw tot aan de drempel van de raadzaal bracht. ]~)AT kwam zo: bij de gi- gantische voorraad kaas bevonden zich enkele pronkstuk ken: kazen van het karrewielen- lormaat die met als bron Tibe- thaanse schapen of geiten uit Saoedi-Arabië in Nederland en bij Fiet verzeild waren geraakt. Ze waren duidelijk als decoratie bedoeld, maar in de hitte van het feest had een ondernemende feestvierder uit één van die ka zen een heel dun plakje gehaald. Het scheen hem niet zo erg be vallen te zijn, want het was bij dat ene plakje gebleven; wel be grijpelijk overigens, want het was een broos, zeer sterksmakend produkt dat je alleen als kaas kunt herkennen als je er mee bent opgegroeid. Piet. vindt thans bij iedere maaltijd een welgevulde schotel met die kaas op de dis en al een paar Keer heeft Fiet zenuwachtig gezegd: „Nou neem je al weer geen kaas Piet", waarop zij haar echtgenoot voorrekende dat hij alleen bij een stevig dagelijks ge bruik erop mag hopen dat er te gen pasen 1972 weer een plakje Goudse op de tafel verschijnt. Voor slank- en fitblijvers Herhaalde malen be reiken ons verzoeken van lezeressen om dieet- recepten. Men vraagt om vet-arme en zout-arme recepten en uit de brie ven blijkt zonneklaar dat het niet de bedoeling is van de briefschrijf sters aan de ,lijn te doen', maar dat men eerder klachten heeft op het gebied van de ge zondheid. En dit nu is het tere punt. Immers wie klachten heeft dient zich tot de arts te wenden, die dan na onder zoek een diagnose, de nodige voorschriften zal geven om trent de te gebruiken voe dingspatroon tot in details komt de diëtiste dan in het beeld, die het te volgen voe- dingspat'—on tot in details zal uitwrxen. Onjuist Het is dus beslist onjuist om zo maar op eigen gezag bijvoorbeeld vet-arm te ,gaan eten, het is niet denk beeldig dat men zich daar mee schade berokkent om dat de niet-deskundige nu eenmaal de consequenties van het veranderde voedings patroon niet kan overzien. Overgaan op zout-arm eten is ingrijpend wat de smaak betreft, weinig zout gebruiken is in doorsnee ge zonder dan het consumeren van veel hartige spijzen. Tuinkruiden Moet men noodgedwongen overgaan tot het zout-arme dan verdient het aanbeve ling, meer tuinkruiden (pe terselie, selderij, kervel e.d.) te gebruiken dan voorheen omdat men op die manier smakeloosheid kan vermij den. Bovendien went men betrekkelijk snel aan weinig of geen zout. De diabetici krijgen van hun arts een volmaakt op hun ziektebeeld afgestemd, zeer persoonlijk uitgebalan ceerd dieet, dat dan ook in vakkringen een „balans- dieel" genoemd wordt. Het ligt dus niet op de weg van Albert Heijn om in het maandblad AllerHande dit soort receptuur te geven. Wel. willen we de gezonde mens er nog eens op wijzen dat zijn voeding zo geva rieerd mogelijk behoort te zijn en dat daarbij 5 groe pen van levensmiddelen van essentieel belang zijn. Groep I bevat melk, kar nemelk en yoghurt (rijk aan eiwit, vitamine B2 en mine ralen), groep II aardappelen, groenten en fruit (vitamines, vooral C en sporenelemen ten), groep III- kaas. vlees, vis, ei en peulvruchten (voornamelijk dierlijke eiwitten), groep IV boter, gevitamineerde margarine en levertraan voor de a.s. moeder (vitamine A), groep V bruinbrood, roggebrood, havermout, gort en andere graanprodukten (vitamine BI). Vouwbladen Van al deze groepen zal men iedere dag een zekere hoeveelheid moeten consu meren. Met elkaar vormen ze de 'beroemde schijf van vijf". Het Voorlichtingsbu reau voor de Voeding, Laan Copes van Cattenburch 44 te Den Haag, geeft hier zeer interessante vouwbladen over uit die een ieder van groot nut kunnen zijn bij het samenstellen van een verantwoord voedingspa troon voor het hele gezin. 1 Beslist niet vet maar toch vol van smaak. fles 1 liter (1058 gram) PARBOILED PARBOILED Een nieuwe voorbewerkte rijst soort die een mooie, droge, losse korrel geeft en de pannen schoon houdt. Parboiled wil zeggen half gekookt, een nieuw procédé waarbij de B-vitaminen en ande re natuurlijke bestanddelen vol ledig bewaard blijven. O' U brengt 150 g grootkorrelige rijst met wat licht gezouten water aan de kook, giet het water af en laat de rijst afkoe len. Vervolgens kookt u deze rijst in een halve liter melk met 60 g boter, een snuifje zout en een pakje vanillesuiker heel langzaam gaar en zacht (onge veer 20 min.). (Advertentie) nu niet alleen in beugelflessen maar ook in pijpjes (nog niet in aÜe filialen verkrijgbaar). Beugelfles 63 Pijpje 48 want alle waar is naar zijn geld Roer 4 eierdooiers met 70 g suiker lekker schuimig en ver meng dit. met ongeveer 30 gge welde en goed uitgelekte rozij nen met de rijstebrij. Laat de massa afkoelen en meng er tot slot de 4 zeer stijf geklopte eiwitten door. Beboter een vuurvaste schaal en doe er de rijst in. Vul de schaal niet tot aan de rand, daar het gerecht in de oven mooi behoort te rijzen. Blijf een vingerdikte onder de rand. Zet de schotel in de oven en laat de tongstreling rijzen, iets kleuren en dien hem daar na op met een heerlijke fram bozensaus (het mag natuurlijk ook een andere vruchtensaus zijn). Dat betekent bepaald niet dat men van de ene dag op de an dere ineens een heel ander voe dingspatroon moet gaan volgen. Het betekent wel dat men heel eerlijk en oprecht bij zichzelf moet nagaan of men nog wel zoveel lichamelijke energie verbruikt als voorheen. Meestal immers, doen we het toch we' wat ka!mer aan. we zitten meer, we hollen en dra ven niet meer in tomeloze vaart, de bewegingen worden wat bedachtzamer en al zijn we dan- ook volledig gezond, toch dienen we te beseffen dat we wat minder brandstoffen nodig hebben dan toen we nog over een ongebreidelde énergie beschikten. We zullen er dus goed aan doen om wat. minder vet en suiker te gebruiken, vooral ook om gewichtstoename zoveel mogelijk te voorkomen. Eet in plaats- van het varkensvlees dat zeer calorierijk is. liever het magere van het rund. Eet vooral eens wat meer magere vissoorten (haring en paling behoren tot wat we de vette vissoorten noemen). Eet minder meelspijzen, maar meer groenten en vruchten. Vergeet niet de nodige melk te drinken, karnemelk en yoghurt tot u te nemen, evenals wat kaas en af 1 bovendien nog van vele vitami- en toe eens een ei. Snoep voor- "en, die.uw gezondheid alleen al niet tussendoor. j maar zullen bevorderen! Volkorenbrood Eet in plaats van witbrood, liever bruin of volkorenbrood, bedenk dat kip en wild konijn arm zijn aan calorieën en dat ook die weer mogelijkheden bieden tot afwisseling in het dagelijks menu. Laat, als u groentensoep eet, daarin veel groenten voorko men, maar laat de vermicelli, rijst e.d. er rustig uit weg. Ver mijd vette worstsoorten (ham en bacon) op het brood, neem- liever een tomaat met wat fijn gehakte peterselie, dan geniet, u Niet experimenteren En bedenk tevens dat al deze raadgevingen alleen maar be doeld zijn voor de ouder wor dende mens die een all-round goede gezondheid geniet. Raad pleeg zodra uw klachten hebt, uw medicus en ga nooit zelf zo maar met een willekeurig dieet experimenteren, u zoudt u zelf zonder het te willen uil onwe tendheid schade kunnen berok kenen en dat kan. nooit uw be doeling zijn. A lléén dejonge, dunne, fijne,hele sperziebonen gaan in dit blik jonge, dunne, fijne, hele Extra kwaliteit 1/1 blik X, Verzameld door Heieen Nieuwenhuis Hoewel het voorjaar heel in de verte al in aantocht is, moeten we oris nu nog met allerlei winterse menu's tevre den stellen. Bovendien kennen we aan het eind van de winter allemaal de narigheid van griep, verkoudheid of voor jaarsmoeheid. De vraag is: hoe kunnen we ons hiertegen wapenen? De ze winterprpblèempjes zijn voor een groot deel de gevolgen van een te kort aan vitamine C en mineralen in onze voe ding. We moeten er dus op bedacht zijn nu zo veel mogelijk van deze voedingsstoffen binnen te krijgen. Gelukkig zijn er ge noeg verse vitaminen en mineralen te koop. ook in de winter. We hoeven dus niets te kort te ko men. Lees het onder staande eens op uw ge mak door. Het zijn ideetjes om van februari een lekkere en vooral gezonde maand te ma ken. Wintergroente Wintergroente zit vol vita mine C en mineralen, maar ze moeten tijdens het bereiden wel in de groente blijven en niet in de gootsteen of lucht verdwijnen. Kent U de „gul den regels" voor het koken van groente? groente vlak voor -hel gebruik wassen en snijden; direkt aan de kook bren gen en niet langer ko-ken dan_ noodzakelijk is; met zo weinig mogelijk water koken, houdt u kook vocht over; maak er dan een sausje van (vocht aanvullen, met wat melk); groente niet opwarmen of 's ochtends klaar maken om 's avonds te eten; voor een stamppot de groente zo kort mogelijk stampen. Stamppot Over stamppol gesproken, dit gezellige winterse gerecht wordt het lekkerst als de ver houding van twee delen aard- ïppelen op één deel groente wordt genomen. Een stamppot zonder vlees is ondenkbaar. Behalve rook- worst zijn er heel ivat vlees- en worstsoorten mei echte winterkost te kombineren. Wat dacht V van verse worst of saucijsjes bij de zuurkool, de groene of de rode koolEn wat van dikke plakken gebak ken ham bij bruine of witte bonen? En vergeet het assorti ment spek niet: zuurkoolspek, rookspek, vers vet spelu Zowel gebakken (klein gesneden) als gekookt is spek ideaal bij elke echte wintergroente. Bedenk echter wel: overdaad aan vet schaadt de gezondheid! Rauwkost Mocht U uitgekeken zijn op -de degelijke Hollandse win ter maaltijd, -maak dan eens een rauwkostslaatje. Hiervoor zijn geschikt: alle koolsoorten, bietjes, worteltjes, witlof, knolselderij. De groente wordt heel fijn gesneden of ge raspt en aangemaakt naar smaak met olie, azijn of ci troensap, zout, peper, appel, banaan, sinaasappel of wat kerrie. En heeft u wel eens een tikkeltje suiker er door heen geproefd? Voor liefheb bers een tongstreling! Zo'n „voorjaarsslaatje" is heerlijk ap brood, bij gebakken aard appelen of als tweede groen te. Citrusfruit Volop zomervitaminen zijn te koop in de vorm van citrusfruit. Vergeet niet de dag te beginnen met een glas sinaasappelsap of maak er een „citruscocktail" van (sap van grapefruit en ci troen er door mengen). Dit is ook een goed idee voor 's avonds en met een scheut je sherry of gin is dit een fyn en gezond slaapmutsje! Zuidvruchten Misschien heeft U, zo mid den in de winter, nog niet aan gedroogde zuidvruchten ge dacht. Gedroogde abrikozen, pruimen en rozijnen zitten boordevol vakantiezon en. vi taminen. Ze zijn niet duur en U maakt er smakelijke com potes. en toetjes van. Was de vruchten en zet ze de avond tevoren in de week. Stel. dat de groentehlade in 'uw koelkast helemaal bezet is en u toch enige kroppen sla zodanig wilt bewaren dat ze één of twee dagen later nog prachtig knapperig zijn. Wikkel uw kroppen dan in een paar kranten, (niet zo stevig dat u de bla den knakt!) en maak die kranten flink nat. Leg er dan ten overvloede nog een natgemaakte doek over en leg het pak op een zeer koele plaats (eventueel op de vloer van de kelder of vestibule) en uw sla blijft kersvers en zo fraai als u het zich maar wensen kunt! PER 500 GRAM 3; o £3 o£3"i d 00 VOLVET c Dit rijkskeurmerk staat op de belegen boerenkaas. Het garan deert de echtheid. Bereid uit 100% verse, volle melk, zó van de koe. Zacht en aromatisch van smaak. Kaas van de boerderij, kaas om van te genieten. (Vervolg van pag. 1) van tenminste tachtig centime ter breed, En dat toegankelijkheidssym- bool is pas één jaar oud, f\E GEHANDICAPTE land- genoot staat op dit mo ment erg in de belangstelling en terecht. Wie praat met de mensen, die de Metro in Am sterdam aanleggen, die hoort, dat men daar niet dezelfde fout gaat maken als in Rotterdam, maar zoel degelijk rekening houdt met de landgenoot in de- rolstoel, die straks zelfstandig die metro in kan gaan. Wie dan in Zaandam zijn oor te luisteren legt bij de mannen die het nieuwe hoofdkantoor van AH aan het bouwen zijn, die verneemt, dat er zeer uitge breid met gehandicapten reke ning is gehouden, In het hele gebouw zullen nergens drem pels te vinden zijn. Op de be gane grond is een breed toilet met schuifdeur gebouwd, met een geleide rail om van de rol stoel het toilet te bereiken, pltfe een speciale wasbak; en op de eerste verdieping is hetzelfde gebeurd voor eigen personeel dat tot de gehandicapten be hoort. Er is tevens een lift met naar buiten draaiende deuren, met een lager geplaatste roep- knop en met een lager inge bouwd bedieningspaneel, Ook bij de bouw van nieuwe filia len wordt er zoveel mogelijk rekening mee gehouden dat er gehandicapten de winkel moe ten kunnen bezoeken. „T)IE TOILETTEN, dat is -^een erg belangrijke zaak", zegt ingenieur Van Leer. „Ook bij de gehandicapten thuis. Het. laten verbouwen en aanpassen van een toilet kost ongeveer ze venduizend gulden; als men het ineens bij de nieuwbouw doet is dat natuurlijk stukken voor deliger. O ja, de gehandicapte die thuis een lift langs de trap nodig heeft, die kan van de overheid subsidie krijgen". Tenslotte heeft, de heer Van Leer nog een klein plannetje, dat hij zo graag kwijt wil. „Er zijn zoveel gehandicapten die, wanneer ze een uurtje per dag i hulp hebben en verder over een telefoon beschikken, hele- maal zelfstandig kunnen leven, i zonder dat ze steeds „Dank je wel" hoeven te zeggen." „Ik denk, dat elke winkelchef I wel twee of drie gehandicapten I in zijn areaal kent. Kijk, zo- I maai' een plannetje hoor, maar als zo'n bedrijfsleider nu eens tegen een paar van zijn jongste krachten zou zeggen: Jongens i (of meisjes), doe nu eens even prettig voor mevrouw Die of j Die of meneer Zo en Zo en breng straks, als je naar huis gaat, die boodschappen even langs wedden dat de vrijwil ligers in de rij staan? Gewoon een kwestie van die jongeren i even uitleggen hoeveel moei lijkheden ze een ander door dat boodschapje uit de vingers ne men. Dat spreekt jongeren aan". (Advertentie) als U trek hebt in vers brood. van dewarme bakkers uit Tilburg Dit is een gerecht dat voed zaam genoeg is om deel uit te maken van een vleesloze maal tijd. U maakt een kaassaus van gelijke hoeveelheden boter en bloem die u tot een glad papje roert, u voegt er al roe-rende zoveel melk bij dat een aange naam gebonden saus ontstaat. Daarna roert u er behalve vers gemalen peper naar smaak, wat geraspte ui, een weinig ge raspte nootmuskaat en veel ge raspte belegen Goudse kaas door. Tot slot proeft u of het geheel hartig genoeg is. De selderijplakken maakt u klaar zoals aangegeven staat in het gerecht voor gebakken sel derijplakken. Nadat ze bruin en knapperig uit de pan zijn gekomen, deponeert u ze in een beboterde vuurvaste schaal, u giet er de kaassaus over en be strooit het geheel met een flin ke laag paneermeel, vermengd met geraspte kaas. Ten slotte giet u er wat ge smolten boter over en laat er in de over een fraai bruin korstje op komen. Serveer hierbij ma caroni of spaghetti waar u be halve een stukje boter ook wat tomatenpuree door hebt ge roerd. Dan nog een vraagje, meneer Van Leer. Wanneer iemand, wie dan ook, advie zen wil hebben over meer toegankelijkheid voor ge handicapten, waar kan men dan terecht ..Bij onze Vereniging en graag", is het antwoord. „Stadhouderslaan 142 in Den Haag, telefoon 070 - 55.66.00". ÜpilKföiS Uit de diepvries Schoongemaakt en wel! Even ontdooien, 2 tot 3 minuten gaar stoven en zo op tafel. Diepvriesgroente op z'n best. pak 750 g pak 450 g Snij geschilde selderij knollen in reepjes en smoor deze in een flink stuk boter, een flinke eet lepel fijn gehakte peterselie, een snippertje suiker, wat zout en vers gemalen peper en een beetje bouillon tot ze bijna zacht zijn. Even voor het gaar worden gaan er wat schijven gesne- den champignons (verse bij en stukken tomaat, van tevoren j gepeld, ontdaan van vocht en pitten en van de harde kernen. j Laat het geheel nog een paar j minuten langer smoren, contro- I leer of er genoeg zout en peper 1 inzit en bestrooi het even voor het serveren met veel fijn ge- I hakte peterselie.

Allerhande | 1971 | | pagina 7