allerhande SÉ) test AH grootste wijnimporteur van Nederland i DAF 55 COMBI (AH) -wijn behoeft geen krans Optoskoffie Veeleisende katten &%o&cA CU Rabat IV Auto van de maand (3) Cat's Priii© »k21/4kiio2?° CU albert heijn vers bier Van kip tot haan De vissen Ogem*§ehij \Cfl albert heijn/ 2 ALLERHANDE A FEBRUARI (Advertentie) IgwntOOZvwd Het moest er natuur lijk wel van komen dat vroeg in deze serie road- tests ons enige nationale merk, de DAF, ter spra ke zou moeten komen, en dat heus niet alleen omdat elke Nederlander een beetje trots is op het. feit dat er een bloed eigen 'Nederlandse auto gebouwd wordt, maar zeker ook omdat het bo vendien een goede auto is. Want de volledig auto matische versnelling die bekend staat onder de naam Variomatic en die met twee dikke rubber riemen de beide achter wielen geheel onafhan kelijk van elkaar aan drijft, is een unicum in de wereld van de auto constructie en een grote stap op weg naar de han teerbaarheid van de auto door iedereen. Want een versnellingsbak blijft voor velen nog maar een moeilijk te bespelen ding. Van een aarzelend begin in 1958 is de DAF-fabriek uitgegroeid tot een reuzen bedrijf en de DAF is een veelgeziene verschijning op de weg. In geweldig veel ge zinnen (ook in het mijne) is de DAF de 2e auto (natuur lijk in veel meer gezinnen de le!) en dat dankt hij aan zijn gemakkelijke hantering, de bijzonder goede weglig- ging en de besturing (vooral op natte en gladde wegen). MICHELOTTI In de aanvang met een kleine tweecilinder motor gebouwd (de modellen 33 en 44 hebben die motor nog) kwam het model 55 op de markt met een wat gewij zigde Renaultmotor van 1108 cc en 50 pk. Het sloeg ogen blikkelijk in en de beroemde Italiaanse stilist Michelotti wist er zelfs een bijzonder geslaagde stationcar op te ontwerpen. Dat is het model dat ik voor u heb getest en dat een zo geweldig prakti sche propositie is voor het gezin dat nu letterlijk alles met de auto wil doen. Om te beginnen is de Comoi lekker ruim, heeft twee forse deuren zodat de kinderen op de achterbank geen kwaad kunnen, en biedt bovendien nog een ex tra grote bagageruimte van inwendig bijna 90 cm lang, bereikbaar door een achter deur die omlhoog klapt. RUIM Ook kan men nog de ach terbank met leuning terug- klappen waardoor een enor me laadruimte ontstaat, zo dat zelfs een antieke stoel, opgepikt uit de nalatenschap van Ome Arie zaliger, mak kelijk vervoerd kan worden. Want de ruimte is nu ruim 130 cm lang en 125 cm breed. Naar het strand met de kinderen (en een paar van de buren) is ook al geen pro bleem meer. Er is volop ruimte en de achterdeur kan niet van binnen geopend worden. De hoedenplank bo ven deze ruimte gaat ten dele met het openslaan van de deur mee omhoog zodat men overal goed bij kan. INTERIEUR Het interieur voor de be stuurder en passagiers is zonder meer goed. Instappen is makkelijk want de deuren zijn echt groot en de voor- stoel kan versteld worden zodat men een prima zit t.o.v. het stuur krijgt. De geteste DAF had stof- bekleding (dit is een extra) doch de normale serie modellen hebben een kunst leer dat makkelijk schoon te houden is. Vorm van stoel en leuning zijn echt goed en door een vrij hoge boven bouw is er heel veel zicht rondom. De vering is rondom onaf hankelijk met spiraalveren en de telescoopschokbrekers van Koni zijn ook al van ken met vele andere kleine Hollands fabrikaat. Vergele- wagens munt de DAF uit door heel goede, directe en precieze besturing. Op de besneeuwde en gladde wegen van deze win ter kon je hem op een vier kante meter laten draaien want de Variomatic zorgt dat de beide wielen steeds aangedreven worden. Daar om kun je met een DAF dan ook uit veel modder- en sneeuwrommel wegkomen waar een andere wagen slipt en blijft staan met een of twee doordraaiende wie len. De achterbank heeft twee apart gevormde zitplaatsen en om die bank te bereiken kan men door het optrekken van een knop opzij in de rugleuning, de beide voor leuningen laten kantelen. Het instrumentarium is heel eenvoudig en bestaat uit twee overkapte wijzerpla ten, rechts de snelheidsme ter en links een groepering van benzinemeter, koelwa terthermometer en waar- schuwingslichten voor dyna mo en oliedruk. Links onder op de stuur- kolom zit de choke (starten is direct onder alle weers omstandigheden) en rechts het contactslot. Het is vrij moeilijk daar de sleutel in te wurmen. Direct ondèr het stuur rechts het handle voor de richtinglichten en links voor de verlichting en flitslicht. Claxon werkt door rechter- handlé op te lichten. BERGVACUÜM Midden op het dashboard, wat lager, een drukknop voor de ruitensproeiers en tuimelschakelaars voor de ruitenwissers (2 snelheden) koplichten en een knop voor het bergvacuüm. Dit is een inrichting die zorgt dat bij berg-afdalingen de Vario matic in een „lage" versnel ling blijft en de wagen dus zoveel mogelijk op de motor afremt. Ik heb vroeger in de ber gen veel met een DAF ge reden, maar ik heb het bergvacuüm nooit gebruikt omdat het dan tussen de haarspeldbochten véél te langzaam ging en de rem men er best tegen opgewas sen waren. De inwendige inrichting is zeer verzorgd en de drempel van het portier heeft een gladde metalen rand. Een flinke dashboardkast geeft aardige ruimte en de tempe- ratuur wordt binnen al s gauw prettig door een uit- S stekende verwarming met ventilator waarvoor de handles op het midden van het dashboard te vinden zijn. Op de weg en vooral in de stad is de DAF Combi een fijn hanteerbare wagen die makjpjlfjk parkeert door ge ringe lengte en licht sturen en met een top van 130 ech- te km's kan men op lange i afstand mooi kruisen op 115 tot 120. Ook voor lange vakantie reizen met bagage en kinde ren is deze DAF uitmuntend en er is nu al een dealernet over heel Europa, al zal dat maar weinig nodig zijn. Voor het geval U een lek ke band krijgt, zoek dan het reservewiel niet achterin want dat ligt voorin onder de kap naast de motor! Ook de accu huist daar. De hele Variomatic-overbrenging is echter een tegenwicht ach terin zodat de gewichtsver deling wel goed zit! SNELLE ACCELERATIE Het ontbreken van het koppelingspedaal is in stadsverkeer een heerlijk heid. De centrifugale koppe ling grijpt uiterst soepel aan en men kan de DAF per mm vooruit laten kruipen. Ook is de acceleratie van 30-60 (zo belangrijk in ver keer heel snel (onder de 5 seconden) en het is dan ook begrijpelijk dat men in heel wat Hollandse gezinnen zweert bij DAF. En naast het familie- gebruik kan ook een klein bedrijf of winkel geweldig veel plezier van dit voertuig hebben. Het is een echte all- rounder waarmee com mercieel zowel als spor tief gereden kan worden. Een wagen die óók nog leuke lijnen heeft. ROAD-TEST No. 3 DATUM: 29 dec.—8 jan. 70/71 GEGEVENS: MERK: DAF Type of model: 55 Combi Motorinhoud: 1108 cc. Boring: 70 mm. Slag: 72 mm. Aantal cylinders: 4 Kleppen: kopkleppen Vermogen: 50 pk. Wagengewicht: 800 kg. Aantal versn.: oneindig Bandenmaat: 135 x 14 Merk banden: Michelin X Druk vóór: 26 lbs. Achter: 28 lbs. Remmen: Schijfremmen voor, trommelremmen achter. Dubbel remcircuit. Electr. installatie: 12 V. Inh. benzinetank 38 liter. Afmetingen: Lengte: 385 cm. Breedte: 154 cm. Hoogte: 138 cm. Wielbasis: 225 cm. Spoorbreedte vóór: 1.28 cm. Achter 125 cm. PRESTATIES: Acceleratievermogen Acceleratievermogen in 3 en 4 door de versnellingen (c.q. 2 en 3) 040 km: 3.8 sec. 060 km: 7.1 sec. 30—60 km: 4.9 sec. 080 km: 12.5 sec. 0100 km: 22.3 sec. Max. snelheid: ca. 130 km. per uur. Staande V* mijl door de versnellingen (402 m): 22 sec. Correc tie speedometer: 60 op schaal is: 58; 80 op schaal: 76. 1 Ronde Circuit van Zandvoort (4193 m): 2 m. 35 sec. Gemiddelde: 97.38 km. per uur. Remweg van 60 km per uur 0 12.90 m. VERBRUIK: Benzine: 1013 km op 1 1. naar gelang van rij stijl. Omstandigheden: Koud weer. Droog wegdek. Lichte NO.- wind. PRIJS: 7650.- Importeur: van Doorne's Automobiel Fabriek. Adres: Geldropseweg te Eindhoven. De bestelauto van dezelfde vorm kost 6300.-. Voor een ge ring extra bedrag kan daar een achterbank ingebouwd wor den. Aü-jeugd- encyclopedie Een van onze lezeressen, mevrouw A. Baseler-Doc- ters van Leeuwen, heeft gevraagd om een herdruk van de jeugdencyclopedie, die Albert Heijn enige ja ren geleden uitgaf. Tot on ze spijt is deze encyclope die echter niet neer lever baar. Wellicht is er onder de Aller-Havde-lezeressen iemand die de encyclopedie wil overdoen, omdat de kinderen haar inmiddels zijn ontgroeid. Het adres van mevrouw Baseier luidt: Dintelstraat 13, Don gen. Gaat Uw Weekendtrip naar Amsterdam Dan naar ^Hea Opel RUIME KEUZE OCCASIONS o.a. OPEL REKORD en KADETT 1970-69-68-67 Interessante CHEVROLET en BUICK aanbiedingen in 1965 tot 1970 mod. Inruil en soepele financiering mogelijk. Landelijke garantie behandeling. Showroom: Overtoom 333, tel. 020125350 Geopend: van 917.30 en van 1921 uur Zaterdag van 916 uur Zondag van 12.3016.30 uur Bij aankoop van een occasion en inlevering van deze advertentie worden Uw reiskosten vergoed. en hun niet minder veeleisende eigenaars geven de voorkeur aan De ideale kattenbakvulling, die vocht en kwalijke lucht direct en volkomen absorbeert. want alle waar is naar zijn geld „Tivaalf jaar geleden werden duizend men sen in Nederland geivezen op ons assortiment wijn. Nu zijn ruim vijftienduizend mannen en vrouwen lid van het Genootschap voor de .Vrienden van de Goede Wijn' en wekelijks melden zich spontaan honderd nieuwe leden 9 Het is de heer A. G. ter Schuresecretaris van het Genootschapdie dit zegt. In Zaandam zetelt hij. want het Genootschap is een on derafdelingvan Albert Heijn n.v. voorraadje alleen mogelijk was voor diegene, die over een flin ke kelder beschikte. We zijn er allang achter, dat men zijn eigen wijnkeldertje ook kan opbouwen in een flat, in een bovenhuis of in een klein hoek je van de eigen kelder. Wie bijvoorbeeld de kans krijgt om te bladeren door de correspondentie, die de leden met hun Genootschap voeren, die kan ze tegenkomen, de kleurenfoto's, door de leden zelf ingezonden. Kleurenfoto's, van hun „wijnkelder", soms gewoon gesitueerd in een hoekje van de kamer. Gezellige houten of me talen wijnrekjes, soms met rie ten matjes, soms met druiven trossen afgescheiden, of opge sierd. Miljoenen liters Twee keer per jaar gaat de secretaris van het Genootschap naar Frankrijk, Duitsland en Spanje. Dan gaat hjj praten met de wijngaardiers en proe ven, in de kelders of op de cha- teaus. En voor de volle honderd procent staat het Genootschap achter de kwaliteiten van de wijn. Het zijn vele miljoenen liters wijn die Albert Heijn elk jaar importeert en daarmee is hij dan ook de grootste wijnim porteur van Nederland. „Dertien jaar", zegt de heer Ter Schure, als wij hem vragen hoelang hij nu dagelijks „tus sen de flessen" zit., En wat vindt de secretaris van het Genootschap nu zelf een lekker glas om te schen ken? Gewoon, zijn persoonlijke mening? ,,'s Avonds", zegt hij, „vind ik een Cru du Beaujolais erg plezierig of een glas Duitse wijn (Niersteiner bijv.). En aan tafel een goede Bordeaux". Proefpakket Even een sprong: graag ge dronken wordt toch zeker de rode Bordeaux. Welke wijn is dan op dit moment erg graag gewild? „Enorm gevraagd is de 1967-er, een Chateau Gardus. Een machtige fles voor een be spottelijke prijs: drie gulden en een kwartje". Nu zijn er mensen die heb ben nog nooit van het Genoot schap gehoord. Het adres is erg eenvoudig: Genootschap voor de Vrienden van de Goede Wijn, per adres: Albert Heijn n.v., Westzijde 26 in Zaandam. Wie kennis wil maken met het Genootschap, die zou eens een proefpakket moeten bestel len. Laten we zeggen een proefpakket van drie flessen Bordeaux, drie flessen Bour gogne, drie flessen mooie Duit se wijn en drie flessen witte Loire-wijn. Twaalf flessen in totaal dus. De prijs? Wel, zo'n proefpakket gaat ongeveer vijfenzeventig gulden kosten. Van de schrijver Gore Vidal is het merkwaardige best-sel- ler-'boek „Myra Breckinridge" (het is ook in het Nederlands vertaald) waarin een mans persoon zich, door middel van een operatie, tot vrouwsper soon laat metamorfoseren en dan, in vrouwengedaante dus, allerlei lelijks doet met de man en dat als een soort vrouwenwraak op wat deze „haar" altijd al had aange daan. Een nogal griezelig ge geven. Myron-Myra heeft veel onheil en onrust veroorzaakt in haar omgeving. Eenzelfde onrust en verwar ring zal zeker zijn ontstaan toen onlangs een Puttense kip begon te kraaien en daarmee duidelijk maakte dat zij een hij was geworden (overigens zonder chirurgische ingreep). Dat gebeurde in een ren met vijf kippen. De baas had al eerder geconstateerd, dat zijn vijf kippen onrustig waren ge worden, nerveus, trillerig en huilerig zelfs en vreemd door- eenliepen met bedrukte sna vels. Ook had hij al wel eens een soort gekraai horen op klinken uit die ren, maar dat kon niet want er zaten (als gemeld) vijf hennen in! Nauwkeurig opletten maak te toen duidelijk dat een der hennen een omgekeerde Myra Breckinridge was: het dier kreeg een haanachtige kam- .groei op de schedel, ontwik kelde een haanachtige kraag om de hals en ging haanachtig lopen en opscheppen. Soeharto is een Vis en dat is Erich Kastner ook evenals Godfried Bomans, Anne Von deling, Harold Wilson (nu éffe weg), Elizabeth Taylor, Kees Brusse, Ursula Andress, Dirk Bogarde, en de zo springerige Lord Snowdon. Rex Harrison is een Vis,Harry Belafonte, David Niven, Irwin Shaw en Albert Vogel jr. En dan waren Johann Sebastian Bach en Frédéric Chopin en Multatuli en Victor Hugo en Maurice Ravel en Einstein en Paul van Ostayen ook Vissen. En wat en hoe is Vis? Vis is emotioneel, opofferend, idea listisch, slordig, religieus, ge- heimzinning, gelovig en altijd toch tamelijk teruggetrokken. Daarbij snel geroerd tot me delijden. Vrouw-Vissen zijn vaak slachtoffer van haar ge voelens en zijn gemakkelijk nogal melancholiek en neigen snel naar religieuze beleving. De gemiddelde Vis heeft geen sterke wil; hij (zij) is nogal aarzelerig van nature, maar in zekere afzondering (innerlijk), in een eigen we reldje, komen zij toch tot zekere resultaten. Traag, lui zelfs en onmachtig veel te ondernemen, kunnen zij desondanks plots veel berei- Een Australische psycho loog, Geoffrey Fox geheten (uit Sydney) heeft drie jaar lang honderden schoolkinde ren in de poppetjes van hun ogen gekeken en kwam toen tot de conclusie dat er „ogenschijnlijk" verband bestaat tussen oogkleur en carrière of (én) aard. Groenogige kinders, zegt dr. Fox, zijn creatief van aanleg; ze treden graag op de voorgrond en maken graag een goede indruk. Zij hebben kansen in de wereld van het toneel; zij zijn meestal intelligenter dan de doorsneekinderen. Zij zetten hun wil door, zijn nogal eens eigengereid en worden gemakkelijk door ouders en onderwijzende lieden ver keerd begrepen. Blauwogigen zijn meestal goed in wiskunde en neigen ertoe de dingen objectief te bekijken. Voor de andere oogkleuren is professor nog bezig de kinders strak aan te kijken. In een wip een pittig kopje koffie met Profiteren Een uitgebreide collectie wijnen kan men bij AH vinden, maar voor wie dat w'nkeiassortiment nóg niet uitgebreid genoeg is, wie nóg exclusievere en grotere wijnen wil hebben - wel voor hem (of haar) is er dan dat Genootschap voor de VN enden van de Goede Wijn. ken, maar worden dan «veer geremd door emotionaliteit eo ongerichtheid. Zij zijn meestal' ontevreden over zichzelf. Vaagheid, beïnvloedbaar heid, slordigheid en drank zucht gepaard aan fantaste- rij, zijn trekken van de „la ge" Vis-geborene. De „hoge" Vis zet zich geheel in voor anderen, als dat maar in afzondering gebeurt (ook li chamelijk). Een vreemd Sterreteken, dat toch zeer grote namen heeft voortge bracht. reuze pot 200 gram (|Ji^ „Dat lidmaatschap kost niets en men wordt maandelijks op de hoogte gehouden van wat er in onze kelders ligt om uit te kiezen", aldus de heer Ter Schure. Hoe kan dat dan eigenlijk, dat het Genootschap kleinere hoeveelheden exclusieve wijn tegen zulke aantrekkelijke prijzen aanbiedt? Det kan, door de grote hoe veelheden wijn, die Albert Heijn inkoopt. Daardoor is het mogelijk, dat het Genootschap kleine partijen grote wijnen te gen lage prijzen te bieden heeft. Want als lid van het Ge nootschap profiteert men van de massale inkopen, die AH doet. Eigem ..kelder" In de tijd van onze voorou ders dachten we dat een wijn- nu niet alleen in beugelflessen maar ook in pijpjes (nog niet in aÜe filialen verkrijgbaar). Beugelfles 63 Pijpje 48

Allerhande | 1971 | | pagina 2