Weven betekent voor mij leven Alexandra Stapff allerhande ÉS® test Fiat 850 Sport Coupé Super-obligaties Ules- reüüger Creatief zijn in een tijd van mechanisatie Wtm&eA Bernadien Weber weet er alles van weeft dromen van geluk in vertederende kleuren 0(1 albert heijn x Auto van de maand (2) door J. BThHugenholts F een artistiek „oud" Voorburgs huis dat zich de luxe permitteert van een glazen serre met klimplanten en- een kamerlinde van drie meterwoont mevrouw B. A. Weber-Geysel met haar gezin (echtgenoot bekend recla me-tekenaarzoon vijfde klas HBS-bdochter: studeren). vers bier Pijpje 48 want alle waar is naar zijn geld Succesvolle vormgeving Zitcomfort Gewillige motor Wegligging Schakelplezier Veiligheid 2i kilo sOUalberfeheijry Alles schoon met Albert Heijn literfles voor maar ALLERHANDE JANUARI I97J Zij is hoofd van de weefcommissie en bestuurslid van de Stichting „Goed Handwerk" (bestaat al 20 jaar met een 9 jaar oude afdeling WEVEN), waaruit de 14 weef- kringen" zijn voortgekomen, die landelijk het oude hand werk in ere herstellen (laatst toegevoegde weefkring zit in Wageningen). Bernadien Weber (die in hel Amsterdams Koetshuis „Do Uil" gobelinweven heeft ge leerd en een seizoen bij de be faamde weefster Paula Dietz in de leer was) beijvert zich het weven meer bekendheid te ge ven. Ze zegt met klem (onder een kopje koffie): „Er is in Ne derland behoefte aan een lang duriger en afgeronder opleiding tot weefster, zoals in de Scan dinavische landen bijvoorbeeld. Daar heb je een weefacademie, waar je na 4 a 5 jaar met een diploma op zak af komt. Weven bijvak Op onze kunstacademies is weven vaak een bijvak (o.a. Rietveld Academie). Onze weefcommissie zit er erg ach terheen. Tot nu toe was er wei nig contact. Daarom heeft de Landelijke weefcommissie (van de Bond van plattelandsvrou wen) samen met de Volkshoge school en de Stichting „Goed Handwerk" een hegental regio nale contactdagen georgani seerd (november/december). Er waren o.a. „hearings", waarin alle weefsters him wensen ken baar konden maken." Weefsters uit Polen Los van alle „weefkringen" echter werd er in de afgelopen zomer in de volkshogeschool te Bakkeveen een cursus gegeven door twee bekende Poolse weefsters onder de naam: „weefexperiment '70". Het peil was erg hoog en de intensieve samenwerking „inspirerend" aldus mevrouw Weber. Acht wandkleden van deze expositie werden op de regio nale contactdagen tentoonge steld. Voor maart 1971 heeft de Stichting „Goed Handwerk" een tentoonstelling van moder- Advertentie) nu niet alleen in beugelflessen maat ook in pijpjes (nog niet in alle filialen verkrijgbaar). Beugelfies 63 ne handwerken gepland in Dc Doelen, (Rotterdam), waar dan ook een demonstratie spinnen gegeven zal worden. Van de' grond af Bernadien Weber (ze heeft ioolt.jcskleurige ogen in een bijna meisjesachtig gezicht) werkt thuis met zelfgesponnen schapewol. Van het spingaren maakt ze later wandkleden (..mijn man heeft zelf een weefgetouw voor me ge bouwd"). „Door zelf te spinnen bouw je vanaf de grond eigen handig op." Ik verf de wol met plantaar dige produkten: walnotendop- pen, fluitekruid, vlierbes. Dan hrijg je prachtige bestorven kleuren, net herfsttinten! Trou wens dat is het oude handwerk. Mensen hebben door de eeuwen heen plantaardig geverfd". Meng en Er komt voor haar werkwijze nogal wat kijken. Het mate riaal wordt tevoren behandeld door „voorbeitsen", want de ve zel moet zich openen om de verf op te nemen. Bij chemisch verven hoeft dit niet. Het is al leen veel duurder. Voor een en kele kleur is een kilopol nodig (ƒ30 tot ƒ70), hoewel er soms weinig van hoeft te worden ge bruikt. Bernadien: „Mengen van chemische verfstoffen is een kunst op zich. Paula Dietz be heerst die feilloos. Als ze een bepaalde kleur paars moet heb ben weet ze meteen de juiste hoeveelheid. Die is soms mini maal, het komt aan op de ver houding." Creatief zijn Waarom mevrouw Weber weeft? „Om creatief te zijn in een tijd van mechanisatie." Ze flapt het er bijna uit. „Als je am bachtelijk ingesteld bent ten minste. Ik ben jaren lang met muziek bezig geweest, maar toen ik met wol in aanraking kwam wist ik ineens: „dit is 't". De bekende uitspraak „What's In a name" gaat hier wel goed op: Bernadien Weber uit Voorburg gaat met hart en ziel in het weven opl Naast het werk aan het weefgetouw (zusterlijk bij een paar non-figuratieven aan de muur hangt een sober kleed van „naturel" schaap, bewerkt met sisal in de ldeuren van een Nomadentent) is Bernadien Weber als assistente betrokken bij de running van Museum Swaenstijn (Herenstraat 101, Voorburg) waar wisselende ex posities worden gehouden (ook 2 3 maal per jaar van de 40 in Voorburg wonende kunste naars). (sjTOFFEN koop je in de winkel, die worden niet gemaaktzei eens een klein jochie tegen me. Stadskinderen weten soms niets van ambachten". Al dus vertelt mij lachend Alexandra Stapff, hand weefster uit Wassenaar die als een romantische sprook jesprinses in de voormalige tuin- en woonkamer is ge huisvest van het „Kasteel" op Duinrell. De eigenaars, de familie Van Zuylen van Nijeveld (de titel is „Graaf") heeft zich al een tijdje teruggetrokken in de boerderij van het landgoed, dat recrea tiecentrum werd. Het kasteel, indrukwekkend ondanks de ramen als lege oogholten, staat leeg. „Meubilair" Alleen bewoond zijn de ka mers van Alexandra, die uitkij ken op het doodstille park. Bo ven de schouw, waarin een fel brandende reusachtige olieka chel, een muurschildering in kleuren van een paar fiere pauwen. De witte plafonds zijn gebeeldhouwd. In de hoge wijde ruimte staat een imposant weefgetouw als middelpunt; het enige verdere „meubilair" bestaat uit een groot aantal hoogpolige, mollige vloerkleden die als een mozaïek op de grond liggen en hier en daar tegen de hoge wanden hangen. Ze roepen de gebor genheid en warmte op van een volstrekt eigen ïlomein. Tedere kleuren De kleuren zijn vaak verte derend: zachtrose met bruin, turkoois ,met reseda, pink met lindegroen, lila en geel. Maar ook fors rood met zwarte par tijen. In een vloerkleed gaat 3 kilo wol (komt in grote stren gen) per m2. Het is uit voorraad leverbaar in de maten 1,75 x 2 m en komt op ƒ510. Een ruig kleed in de kleuren bruin, roodbruin, tau pe, roest en zwart meet 1,75 bij 2,30 m. „Maar ik heb ook wel kleden gemaakt van 3 bij 4." Gelukkig Alexandra zit op een poef vlak naast de kachel. Een be ker met koffie op de grond. Ze vertelt dat ze gelukkig is. „Ik zit hier nu (denkt even na) 2'/z jaar. Ja, zolang is het al. Ik ben erin gegroeid. De ruimte en ik horen bij elkaar." Geen spoken In een mand snurkt No- zempje, de foxterrier, haar ate- liergenoot, die ze 's avonds .mee naar huis neemt. Want Alexan dra woont aan de 's Gravesan- deweg 18 in Wassenaar. Ze is alleen overdag in haar droom kasteel, hoewel ze er wel eens een paar keer geslapen heeft. „Spookt het hier niet?" „Men zegt van wel, maar ik heb er toen niets van gemerkt. Wel ging Nozempje op een goed moment kwispelend voor de tuindeuren staan. Ik schrok wel even, maar er gebeurde verder niets." Ratelende kettingen en diepe zuchten heeft Alexandra niet gehoord. Nieuw gezicht „Weet je wat zo fijn is met het weven van vloerldeden?" vraagt ze. ,,Je kunt er soms in eens je ouwe interieur een nieuw gezicht door geven. Een rommeltje krijgt eenheid door bestaande kleuren uit het inte rieur in het kleed te verwer ken. Je kimt die kleden ook in afwijkende maten maken;-in de winkel zijn natuurlijk alleen standaardmaten." Zomers is het niet zo stil in Alexandra's atelier. In het hoogseizoen (dan is ook de camping vol) komen er soms per dag wel 200 mensen kijken. „Ik ben dan iedere dag open van 11-16 uur, ook zondags. Ik laat het weven en knopen zien. En soms ze lacht een regel matig gebit bloot „krijg je wel gekke commentaren." Unieke plaats Ze zit nu met opgetrokken benen in lila broek bij een lila truitje en lila sokken. Een meisje dat helemaal in haar werk opgaat, bescheiden maar met grote bekwaamheden, die een unieke plaats heeft verwor ven in de gelederen der Neder landse weefsters. Van haar hand zijn ook dc ouderwetse gordijnkwasten 30 per set) er. de sleutelkwasten 10) van dikke kleurige ge vlochten woldraden. Verder maakt zij kledingstoffen van wol (verstevigd met een kunst- produkt) die in grote lappen voor 27 per meter de deur uitgaan. Plannen Of Alexandra nog lang alleen zal blijven in haar stille ka mers naast het voormalige koetshuis en de paardestallen weet ze niet „Do schilder Paul Citroen is bezig hier een atelier in te richten. En er zijn plan nen om van het kasteel een creatief ambachtelijk centrum te maken. Dan komt er een glazenier, een houtbewerker, een zadeLmaker, noem maar op. Er zijn zoveel van die ambach ten. Pottenbakken hoort er ook bij." Voorlopig blijft het bij dro men... Sinds enige jaren ge leden de 850 Sport Coupé van FIAT uitkwam (in 1968 in detail gewijzigd en van extra vèr-stralen- de jodium-schijnwcrpers voorzien) zijn er hele volksstammen bezweken voor de ontegenzeglij-ke charme, die dit vlotte en gezellige model uit straalt. De verkoopcijfers bewijzen deze populari teit en ik kon dan ook niet nalaten deze wagen, die de kwaliteiten van gezins- en. sportwagen in zich verenigt, op deze plaats voor 'het voetlicht té brengen. Zeker voor het jonge ge zin met een paar kleintjes die gemakkelijk ruimte ach terin vinden, (en waarvan de man (en ook de vrouw toch ook heel graag sportief wil rijden,) is de 850 Coupé een prachtige oplossing. En als naast de wagen van de heer des huizes de „tweede wagen" ter sprake komt "(allang een geaccep teerd begrip in vele gezin nen) dan zullen talrijke vrouwenharten ivoor dit coupétje in vlam staan. Want de lijnen van deze coupé hebben een ondefi nieerbaar „iets" -dat hem tot een blijvend succes stempe len. Met betrekkelijk kleine afmetingen (totale lengte 365 cm, breedte 151 cm) en zeer lichtgaande besturing, is parkeren in kleine ruimten kinderspel en het zicht rond om door flinke ruitopper- vlakken echt goed. De kuip stoeltjes voorin hebben een prima pasvorm en steunen goed in de rug. De stand van de bestuur der 'ten opzichte van het mooie houten stuurwieltje met twee 'doorboorde spa ken, is zo dat men ontspan nen kan zitten terwijl de rechterhand vanzelf op het niet al te korte, centraal ge plaatste schakelpookje valt. De stoel is voldoende over afstand verstëlbaar om zo wel lange als niet zo lange bestuurders een goede zit te geven. De hangende pedalen gaan licht, maar staan [wel wat dicht bij elkaar voor -grote schoenenmaten. Voor de vrouw aan het stuur telt dit bezwaar echter nauwe lijks. -In een met sierhout ge tooid dashboard staan twee grote, duidelijke iwijzerpla- ten, de snelheidsmeter waarin ook de koelwater thermometer en de benzine meter .zijn ondergebracht) en de toeren tel Ier. Het is in de praktijk ge makkelijk om op de auto weg steeds over de 6000 toe ren per minuut te rijden (125 km) terwijl het gewil lige, 57 echte pk's leverende motortje ook hogere toeren urènlang kan hebben. De wegligging, gesteund door goede vering (voor on afhankelijk met een dwarse bladveer, en achter even eens onafhankelijk met pen delassen en spiraalveren) toonde zich op vele wegdek ken van zijn beste kant en een snel rondje op het Cir cuit Zandvoort gaf een ge middelde van over -de 106 km/u. De Coupé gedraagt 'zich steeds als een echte sport wagen en het is een plezier ermee te rijden. Ook in de stad waar vooral de 2de en 3e versnelling een fijn lang bereik hebben. IHet stoeltje van de passa gier klapt naar voren na een centrale knop in de rugleu ning ingedrukt te hebben. Achter de bank is een fijne bergruimte i voor allerlei pakjes. Rechts onder het dashboard kan ook nog het een en ander plaats vinden en tenslotte is er de (wel wat krappe) -kofferruimte in de neus waar ook reserve wiel en accu een plaats heb ben. De klep gaat open door een kleine handle links on der het dashboard naar vo ren te halen. Voor een va kantie met tweeën (daar wordt de tweede wagen toch ook vaak voor gebruikt!) gaat het echter best, vooral als je dan ;de achterbank ook kunt beladen. Verwarming en luchtver versing zijn uitstekend via een verdeeldoos onder het dashboard, compleet met (wat lawaaiige) ventilator met twee snelheden. Het koplicht is geweldig goed en daarbij ivalt het dimlicht wat af. Dit kon hoewel goed gericht wat sterken ROAD-TEST No. 2 GEGEVENS: Merk: FIAT Motorinhoud: 903 cc. Aantal cylinders: 4 Vermogen: 57 pk. Aantal versnellingen: 4 Bandenmaat: 155 x 13 Druk vóór: 22 lbs. DATUM: 28 nov.—10 Dec. 1970 1 Type of model: 850 Sport Coupé Boring: 65 mm. Slag: 68 mm. 'Kleppen: kopkleppen 1 Wagengewicht: 730 kg. f Schakeling: op vloer Merk banden: Pirelli. Achter: 29 lbs. 1 Remmen: Schijfremmen voor, Trommelremmen achter I Elektrische installatie: 12 V. Inhoud benzinetank: 30 L. 1 Afmetingen: Lengte: 365 cm. Breedte: 151 cm. f Hoogte: 130 cm. Wielbasis: 203 cm. Spoorbreedte vóór: 117 cm. Achter: 122 cm. f PRESTATIES: Acceleratievermogen Acceleratievermogen in 3 en 4 1 door de versnellingen (c.q. 2 en 3) 040 km: 3.2 sec. 3060 in 3: 6.7 sec. 060 km: 6.3 sec. 3060 in 4:11.1 sec. I 080 km: 11.2 sec. f 0100 km: 20.2 sec. Maximum snelheid: 145 km. p.u. Staande Vi mijl 1 door de versnellingen (402 m): 20.1 sec. Correctie I speedometer 60 op schaal is: 58; 80 op schaal is: 76. 1 I Ronde Circuit van Zandvoort (4193 m): 2 m. 22.2 sec. f Gemiddelde: 106.13 km. p.u. f Remweg van 60 km. p.u. OU 13.90 m. 1 VERBRUIK: Benzine: 1115 km op 1 L naar gelang I van rijstijl. Omstandigheden: koud weer. PRIJS: ƒ7140.Importeur: Fa. J. Leonard Lang. Adres: Stadhouderskade 113 te Amsterdam. ■Het schakelen gaat lekker precies. Soms heeft men het gevoel in een jong Ferrari- tje te zitten. Het contactslot zit op een ellendige plaats; diep onder rechts van de stuurkolom. Vooral in het donker een heel gemier eer de -sleutel er in gaat. Van i de remmen (echte schijfremmen voor) niets dan goeds. Ze grijpen soepel aan en geven heel korte remwegen. Het verbruik is ■bij dit alles laag t.o.v. de prestaties. Van staartlastig- heid door de motor achterin is vrijwel niets te merken, daar de gewichtsverdeling uitstekend is. Mooie gladde randen on der de portieren zorgen bij uitstappen dat kousen en panties het niet hoeven te ontgelden, al moet de lage Anstap even geoefend wor den. Voor een bedrag van ƒ7140 geeft dit watervlugge sportwagentje toch alles wat een i kleine familie nodig heeft, inclusief vele veilig- heidspunten (brandvrije be kleding van tank, veilig heidssloten etc.). En tenslotte de keuze uit een aantal verrukkelijke kleuren als rood, crème, blauw, oker, groen enz. Een echt succesnummer tegen een haalbare prijs. Als dat zou kunnen De Opel dealers hebben- naar aanleiding van de eer ste „AllerHande Test" in het vorige nummer van ons blad heel wat telefoontjes moeten verwerken. Daarin stond namelijk .door een zetfout dat met de 40 liter tank van de Opel Kadett de ac tieradius bij een normaal tempo zeker 1500 km be draagt. Als. dat zou kunnen, dan zou het autorijden heel wat goedkoper zijn, maar iedere ervaren chauffeur weet, dat dit 500 km had moeten zijn. Onze excuses voor deze vergissing! REDAKTÏE Vervolg van pagina 1. Op deze wijze worden totaal 150.000 super-obligaties uitge loot, betaalbaar gesteld (tot 30 Ruikt niet, wordt niet vochtig 0 0 o Daar zit Cat's Pride in. Dat absorbeert, deodorïseert. Houdt de kattebak schoon en fris. per zak, En kost maar jaar na uitloting!) en aan de handel onttrokken. De reste rende 100.000 obligaties worden in eenmaal zonder loting afgelost aan het eind van de looptijd, nl. op 1 februari 1997. Degenen die dan nog een obli gatie bezitten hebben ten volle van de aantrekkelijke rentes kunnen profiteren, want hun papiertje van 100 gulden heeft dan totaal ƒ257.50 aan rente opgeleverd! Bovendien wordt bij de af lossing een extra premie gege ven, die oploopt van 5 gulden op 1 februari 1977 tot 10 gulden bij de slot-aflossing. Bijzonderheden Het is ondoenlijk om in dit artikel melding te maken van alle bijzonderheden maar in de winkels van Albert Heijn ligt een speciale informatiefolder voor u Maar, terwijl daar bo vendien de leningsvoorwaarden verkrijgbaar zijn, die ook nog eens vermeld staan op de ach terkant van de obligaties. Op enkele punten echter wil len we hier nog even wijzen: Inlevering van dc spaarboek jes en afhalen van dc super obligaties (ongeveer drie we ken later) kan alleen op maandag, dinsdag of woens dag, omdat het daarvoor aan het eind van de week veel te druk is. Muren, trappen, deuren, vloeren, kasfen, ko- zijnen, ramen, plafonds, tegels, stoepen, wan den, toiletten, gangen, kamers, keukens. zonder ammonia^^ De rentecoupons kunnen (op dezelfde dagen) eveneens bij de filialen van Albert Heijn worden ingewisseld en wel tegen contant geld aan de kassa's. (De coupons zijn eerst na 5 jaar vervallen). Albert Hejjn garandeert de betaling van rente en aflos sing. Tenslottede super-obli gaties worden uitgegeven door de NV Ceehorn, een beleggingsmaatschappij van Albert Heijn op het gebied van onroerend goed. De obligatielening wordt aan gewend voor de bouw van nieuwe SuperMarkten.

Allerhande | 1971 | | pagina 2