tj Culinaire genoegens voor groot en klein Zo maakt u smakelijke, kleine hapjes Gebraden rosbief Een onvergetelijk kerstdiner DUNNE FLENSJES AH's Cakemixeen uitkomst met de feestdagen Eerste Kerstdag met gezonde ouverture Ster-kers Crab-cocktail Kippesoep Konijn met spruitjes en kastanjes Moriaamfjes (een taart uit de koehepan Gebraden varkens-fricandeau Een fris hapje vooraf Gebakken kaas- plakken MENU 1ste kerstdag Tal van' rollades Eend met toebehoren Salade Nieoise Chipolata- pudding Pruimedanten in de Vouvray Wees royaal Tomaat Olijf en amandel DECEMBER 1970 ALLERHANDE A 9 Goede sfeer Om de handen zoveel moge lijk vrij te hebben zult u mo gelijk de warme maaltijd op donderdag vervangen door een broodmaaltijd die u echter kunt opluisteren met een kop heer lijke warme tomatensoep en daarna een verrukkelijk pas teitje royaal gevuld met een smakelijke ragoüt van kip en champignons. Pasteitjes De ragoütbakjes vindt u kant en klaar bij AH. De ragoüt maakt u als volgt: u neemt kui kenbouten met vel en trekt daar tezamen met een weinig foelie een geurige bouillon van die u vervolgens zeeft. U snijdt het kippevlees in stukjes. U maakt uw champignons schoon, snijdt ze in plakjes enblancheert ze in wat water met citroen sap en een beetje zout gedurende een minuut of zes. maakt een glad papje van gelijke hoeveelheden boter en bloem, roert er een weinig van de bouillon door plus een beetje melk en een klein scheutje opgeklopte slagroom. Het resultaat behoort een fraai schaal en giet over iedere peer een deel van de chocoladecrème, die er dan in mooie donkere tranen langs loopt. Dit dessert moet door en door koud geserveerd worden, gebonden saus te zijn, die u vervolgens versiert met de ge- 500 gr. rosbief, 100 gr. boter, zout, peper. Smelt het grootste deel van de boter in de braadpan en laat die goed heet worden. Leg het vlees erin en laat het snel aan alle kanten dichtschroeien. Voeg dan wat koude boter toe en bestrooi het vlees met zout en peper. Draai het vuur iets lager. Laat de rosbief afin alle kanten mooi bruin braden in ongeveer 20 minuten. Neem het vl^gs uit de pan en laat het enigszins afkoelen voor het wordt aan gesneden. Maak de jus af met een scheutje water. Voor zes personen hebt u zes kleine peren nodig, geen stoof peren, maar een stevige hand peer, die zachtjes gekookt kan worden en dan niet tot moes wordt. Verder hebt u nodig 50 gram suiker, een theekopje wa ter; een reep chocolade van 100' gram en een stukje boter ter grootte van een noot. U schilt de peren en laat ze heel terwijl u er ook de stelen aan laat. U laat ze op een heel zacht vuurtje met het water en de suiker gedurende ongeveer een half uur koken, dan moe ten ze wel zacht, maar niet week zijn. Neem ze uit de si roop, laat ze even uitlekken en leg ze op een serveerschaal. Laat de siroop inkoken tot er ongeveer een half kopje over blijft en laat daar de chocolade in smelten die van tevoren in stukjes gebroken is. Roer er goed in, zodat u een mooie gladde massa krijgt en voeg er daarna de boter bij en roer nog even verder. Begin nu met van iedere peer het steeltje in de chocola te do pen. Zet de peren terug op de sneden kip, de uitgelekte cham pignons, zout en vers gemalen peper, wat geraspte nootmus kaat en een geraspt uitje. Met deze ragout vult u de vormpjes die u tevoren in de oven heeft gezet tot ze gloeiend en bros zijn. Laat de vulling gerust wat overstromen en laat het dekseltje er tenslotte boven op balanceren. Daarna kunt u zorgen voor verschillende broodsoorten met wat extra lekkere vleeswaren, kaas e.d. Met Clementines toe wordt dan tevens gezorgd voor voldoende vitaminen. Het over grote deel van de kippebouillon bewaart u voor de Eerste Kerstdag. En-nu maar aan het versieren van huis en haard! En daar bij kunt u dan, ook alweer volgens traditie, genieten van een heerlijke roomboter-kerst- krans, bij thee of koffie! De stemming wordt vanzelf sprekend steeds feestelijker en bovendien krijgt een ieder dank zij de versierderij opnieuw trek, maar u hebt gezorgd voor Voor zes a acht personen hebt u voor het flensjesbeslag nodig: 250 g bloem, 2 eieren, 1 dessertlepel olie, 1 snuifje zout, Ve 1 melk, Vz 1 water. Werk de bloem, het zout, de olie en de hele eieren goed door elkaar en voeg er de melk en het water bij kleine hoeveelheden tegelijk bij. Kluts net zo lang tot u een mooi glad beslag hebt en bak daar in een licht beboterde koekepan fraaie, dunne flensjes van. U maakt een crème van: 150 g boter, 3 hoog opgetaste eetlepels rietsuiker en 3 eetle pels rum. Roer de boter tot room met de suiker en werk er tot slot de rum door. Zodra u de flensjes gebakken hebt en ze afgekoeld zijja, besmeert u ze met een laagje van de crème en u sta pelt ze mooi op elkaar. Op' deze manier ontstaat er een ronde taart die men in punten kan snijden en waarvan de bedoe ling is dat ze ook alweer goed koud, gegeten wordt. 500 g. fricandeau, peper, zout, mosterd, 100 g. boter, rosma rijn. Geef met een scherp mesje enkele inkervingen in de vet- rand, wrijf het vlees in met zout en peper en laat dat een half uurtje intrekken. Wrijf het vlees dan in met mosterd. Verhit het grootste deel van de boter in een stevige braadpan. Leg het vlees erin en laat het aan alle kanten dichtschroeien. Temper het vuur, voeg wat koude boter toe en een plukje rosmarijn en braad het vlees in ruim een half üur op mid delmatig vuur gaar. Voeg af en toe een klein scheutje wa ter toe en bedruip het vlees met het braadvocht. Reken ruim een half uur braad tijd voor 500 g. vlees. Neem het vlees uit de pan, laat het even bekoelen alvo rens het aan te snijden en maak de jus af met een scheut je water. een plezierige verrassing in de vorm van: Zalmmayonaise Daar hebt u voor nodig Fancy pink zalm, hard gekookte eie ren, augurkjes, uitjes (kleine cocktail-uitjes), schijven tomaat en peterselie plus een of meer kroppen sla. U bedekt een schotel met een bedje van knapperige slabla den. U maakt de zalm fijn na ter de graat uitgehaald te hebben en u vermengt de zalm met wat mayo naise waar Van zo'n pak cakemix bakt u een of twee dagen voor de kerst een verrukkelijke grote cake, die u niet alleen kunt serveren bij het kopje koffie 's ochtends, maar die tevens de basis vormt van een feestelijk dessert. Bak de cake volgens voor schrift. Zorg voor vanillevla of chocoladevla (kant en klaar verkrijgbaar) en meng door de vanillevla een aangename hoe veelheid sinaasappellikeur en door de chocoladevla wat rum naar smaak. Snijd de cake nu eens niet in plakken, maar in dobbelstenen van 3 cm. Schep deze dobbel stenen voorzichtig door de uit verkoren vla-soort. Garneer de schaal waarin u dit mengsel heeft gedaan met rozetten slagroom en zet daarop wat ge- confijte kersjes. Serveer dit dessert vrij koel. u een weinig mosterd, peper en zout plus een beetje kruiden azijn, een geraspt uitje en een paar druppels Worchestershire saus door hebt geroerd. Leg dit mengsel in een berg op het bed van slabladen en versier het geheel' op aantrek kelijke wijze met parten hard gekookt ei, schijven tomaat; in waaiervorm gesneden augurk jes. en olijven met piment ge vuld. Geef bij deze zalmmayo naise verder wat Franse toost en boter. Drink hierbij om de fees telijkheid te verhogen een heerlijk glaasje gekoelde Lieb- fraumilch 2,95). Wat suggesties voor een Brunch: Deze kan bestaan uit, om te beginnen, vers geperst sinaasappelsap of grape-fruit- sap. Pers deze vruchten vooral kort voor het gebruik uit daar anders de zo belangrijke vita minen (veel C) voor een groot gedeelte alweer verdwenen zijn voordat men er plezier van kan beleven. Na deze gezonde ouverture een bijzonder aantrekkelijk ge recht: Voor 4 personen heeft men nodig 300 g belegen kaas, 2 eet lepels bloem, paneermeel, 60 g boter. U snijdt de* kaas in plak ken van ongeveer 1 cm dik. U mengt de bloem met ongeveer 2 eetlepels water tot een vrij dik papje aan, haalt de kaasplak- ken hierdoor, haalt deze plak ken daarna door het paneer meel en bakt ze snel in de hete boter in de koekepan aan beide zijden goudbruin'. Zoals u op bovenstaande foto kunt zien worden de kaasplak- ken geserveerd op een bed van knapperige slabladen terwijl wat partjes tomaat voor een kleurige noot zorgen. Daarnaast kunt u zorgen voor een keuze uit verschil lende broodsoorten als: kerst stol, wit- en bruinbrood, luxe broodjes en mogelijk knackebröd, donker en licht roggebrood of een van de be kende soorten Duits brood met natuurlijk het nodige beleg erop. Thee. koffie en/of melk erbij en mogelijk een heerlijke Goudreinet of een sappige peer als een Doyenne du Commice toe en iedereen zal zich zeker hoogst voldaan voelen. Overigens: een uitstekende sinaasappel, die buitengewoon sappig is en zich daarom zeer goed laat uitpersen (al kan hij ook zo genoten worden) is de Spaanse Salustianas, die u in deze tijd volop bij AH kunt vinden! Daarvoor neemt u blikken pieds de céléri, u laat deze sel derij goed uitlekken en u snijdt iedere voet overlangs doormid den. Beleg de individuele bord jes met een bedje van knappe rige slabladen, leg in het mid den daarvan de selderij met de platte kant naar beneden en bedek hem met een zeer pittige mayonaise: u weet wel ver mengd met wat Zaanse mos terd, uit de beroemde mosterd molen „De Huisman" (aan de Zaanse Schans), een bewijsje geraspte ui, vers gemalen peper en wat zout naar smaak, een Slippertje kruidenazijn en een paar druppeltjes Worchester- shiresauce. Versier dit gerecht verder met plakjes of partjes hard gekookte eieren. Crab-cocktail met gra pefruitparten Kippesoep Konijn met spruitjes en kastanjes Vers gekookte aard appelen Chipolata-pud ding Kopje koffie De kippesoep maakt u de dag tevoren klaar (wan neer u toch doende bent met de ragoüt voor de pas teitjes). Maar ook het ko nijn kunt u rustig van te voren bereiden. De chipola- ta-pudding plukt u zo maar uit de diepvries. Voor degenen die iets bijzon der lekkers willen eten maar er toch tegen op zien om een mis schien onbekende soort wild of gevogelte in de pan te stoppen, met eventuele risico's van min of meer „geslaagd zijn", vor men de verschillende soorten rollades, zowel op vlees- als op gevogelte-gebied een werke lijke uitkomst. Bij AH vindt u zowel de har tig gekruide runder-, varkens- of kalfsrollade en wat gevogel te aangaat hebt u de keuze uit kiprollade en kalkoenrollade. Daar deze rollades alle reeds gekruid zijn is het een simpele zaak om ze aan alle kanten mooi bruin te braden waarna de jus naar smaak afgemaakt kan worden met een scheutje madeira, een glaasje rode- of witte wijn en/of wat room om deze jus te binden. Het gemak van de rollades is bovendien dat praktisch iedere groente erbij past. Laat de eend volgens voor schrift ontdooien en droog hem vervolgens goed af. Voor zie hem aan de binnenkant van een weinig zout en wat vers gemalen peper en stop hem een uitje in de buik. Dit laatste dient om een mogelijk wat sterke smaak te neutraliseren. Schroei de eend aan alle kanten in de boter mooi bruin, voeg er daarna wat kleine uit jes bij en wat kleine blokjes mager gerookt spek. Voeg er een snuifje tijm, een snippertje rozemarijn en nog wat peper aan toe. Naar smaak kunt u het eendje rosé d.w.z. niet helemaal gaar braden of u kunt hem he lemaal gaar laten worden. Als de eend zover klaar is neem hem dan uit de pan en houd hem warm. Giet wat rode wijn bij de jus, laat al roerende wat inko ken en bind van het vuur met een flink stuk boter. Leg het eendje nog even in de saus te rug, zet het niet meer op het vuur maar serveer het op de warme schotel, bestrooid met fijngehakte peterselie. Vermeng grof gesnipperde, hard gekookte eieren met mayonaise, waar doorheen fijn gehakte sterkers, wat geraspte ui, mosterd, vers gemalen pe per en zout naar smaak. Ge bruik het als dipsaus voor de dips. Voor de liefhebbers: een be boterd boterhammetje met een laagje sterkers, bedruppeld met citroensap en bestrooid met I suiker naar smaak. U maakt 'n verrukkelijke saus van mayonaise, geraspte ui, vers gemalen peper, zout naar smaak, tomaten-ketchup, wat sherry, een scheutje cognac en wat ongeklopte, echte slagroom. Leg een bedje van knappe rige slabladen in fraaie glazen coupes, verdeel de crab over de glazen en houd daarbij een mooi rood stukje apart voor ieder glas. Leg er halve parten grape fruit op, naar verkiezing vers of uit blik. Giet de saus over de crab en garneer de coupes met het achtergehouden stukje crab terwijl u een half schijfje ci troen als een ruitertje op de rand ervan zet. Heerlijk met toost en wat boter! Het etentje wordt vervolgd met Neem daarvoor eens zo'n sa chet Chinese Kippesoep van Honig (u weet wel met die 6 borden!) en gebruik in plaats van lVa liter water, Vit liter van die geurige kippebouillon die u de dag tevoren heeft ge trokken voor de kipperagoüt van de pasteitjes. En als slimme huisvrouw hebt u natuurlijk ook wat van het kippevlees achtergehouden omdat u daar de Chinese kip pesoep extra mooi mee kunt stofferen. Nadat iedereen heeft genoten van dit opwekkende soepje, serveert u Neem wat sperzieboontjes uit de diepvries en kook ze op de voorgeschreven wijze. Laat ze goed uitlekken. Verder hebt u nodig, tomaten, groene papri ka's, ansjovisjes met kapper tjes, olijven, hard gekookte eieren, een blikje tonijn in olie, een mooie ui, zout, peper, o- lijfolie en'dragonazijn. Snijd de, tomaten in schijven, maar verwijder pitten, vocht en het harde kerntje. Maak de paprika's schoon, verwijder za den en zaadlijsten en snijd de paprika's in dunne reepjes. Snijd de ui in flinterdunne schijven. Maak een sausje van olijfolie, de dragonazijn, vers gemalen zwarte peper en wat zout. Ver deel de tonijn in kleine stukjes en verlos de ansjovisjes uit hun blikken omhulsel. Meng nu voorzichtig alle ingrediënten door elkaar, voeg er de grof ge hakte harde eieren bij en de olijven. Giet er de vinaigrette- saus over en meng nogmaals heel voorzichtig door elkaar. Een salade die zelfs in de donkere dagen rond Kerstmis al doet denken aan de komende zomerwarmte. Het gemak dient de mens en daarom serveert u tot slot van het diner zo'n heerlijke chipolata-pudding uit de diep vries. die u vier a vijf uur van tevoren in de verpakking laat ontdooien, maar die u koe! behoort te serveren. U kunt deze pudding nog feestelijker maken door er stijfgeklopte,, met wat maras quin op smaak gebraente en van de nodige suiker voor ziene slagroom op en langs te spuiten, terwijl u verder een garnering aanbrengt van oranje snippers en geccnfij- te Franss vruchtjes. Een sterk kopje koffie na, eventueel met een verrukke lijk cognacje zal iedereen stellig in de allerbeste stem ming brengen. Een verrukkelijk toetje dat u enige dagen voor u het ge bruiken wilt klaar kunt maken. U hebt er voor nodig: 500 g van de allermooiste pruimedanten en een fles Vouvray wijn die u bij AH in de sortering vindt, verder 100 gram suiker en voor de crème: 250 g ongeklopte slagroom, 50 gram suiker en twee zakjes vanillesuiker. Was de pruimedanten zeer goed en laat ze gedurende vier a vijf dagen trekken in de Vouvray met de suiker. Schud ze regelmatig om. De dag waarop u de pruimedanten wilt serveren, klopt u de room stijf en vermengt deze voorzichtig met de suiker en de vanillesui ker. Neem compote-schaaltjes en verdeel de geslagen room hier over. Laat de pruimen uitlek ken en leg ze in een krans op de room. Geef apart in een kom de gefilterde Vouvray als saus. 6rtEF<V5" ueeuev Het tamme konijn vindt u in de diepvries, het gewicht ervan ligt tussen de 1500 en 2500 gram. Dat konijn maakt u rus tig al klaar op de donderdag voor de kerst, als u het maar koel wegzet. Geef het alle tijd om rustig te ontdooien, probeer niet om dit proces te verhaas ten door het in warm water te houden, dat zou u alleen maar op een monsterlijk taai konijn komen te staan!! MARINADE Als het konijn helemaal ont dooid is, zet u het een paar uren in de volgende marinade: een droge witte wijn, liefst een Bordeaux, een paar takjes pe terselie. een takje selderij, een scheutje kruidenazijn. een ge- snipüerde ui. een gesneden worteltje, een blaadje laurier, een snuifje tijm, wat peperkor rels en een paar teentjes knof look. Keer en wend de stuk ken regelmatig. Tegen de tijd dat het konijn in de pan gaat, begint u de stukken goed af te drogen (pa pier van de keukenrol is daar zo geschikt en handig voor!), daarna smeert u ieder snik heel licht in met wat Franse witte wijn-mosterd en u schroeit alles in een mengsel van half boter, half olijfolie aan alle kanten snel brum. Doe zout en peper naar smaak in de pan over het konijn. Voeg daarna wat van de gezeefde marinade toe, houd de pan goed gesloten- en laat uw konijn op laag vuur gaar smoren. Op de dag van de genieting, warmt u de inhoud van de pan op en u maakt de saus af door ze even te binden met een mengsel van boter en bloem, goed door elkaar gewreven en bij kleine beetjes tegelijk door de jus in de pan geroerd tot een fluwelig effect verkregen is. Serveer bij het konijn toch vooral eens spruitjes met kas tanjes, ten eerste omdat spruit jes en konijn zo voortreffelijk bij elkaar passen en omdat bo vendien de kastanjes nog een extra pluspunt geven! Op een kilo spruitjes zult u 500 gram kastanjes nodig hebben, verder wat boter, zout en nootmus kaat. KNAPPERIG EFFECT u kruist de kastanjes aan de bolle kant diep in met een goed scherp mes en u laat ze gaar koken in zoveel water dat ze precies onderstaan; dat vergt dan ongeveer 3 kwartier. Daar na giet u ze af, u laat. ze even opdrogen en haalt er de pel af. Tot slot schudt u ze door de spruitjes te zamen met een flink stuk boter en als u dat wilt dan raspt u er wat nootmuskaat over. De spruitjes kookt u, vooral kort, in ruim kokend water met wat zout, zodat ze nog wat knapperigs behouden, laat ze vooral goed uitlekken. Ga bij deze hapjes, te genie ten bij een drankje vooraf, uit van kleine vierkante toostjes, kleine crackertjes, dips e.d. als basis die u besmeert met een of andere botercombinatie en waarop u ver der een pas sende decora tie legt. Voor de bo tercombinatie volgen hier enige suggas- t Roer boter tot room. Deze room kunt u dan verder op smaak brengen met bijvoor beeld: 1. wat zeer fijn gehakte pe terselie, een snippertje ge raspte ui, wat zout, vers ge malen peper en een paar druppels citroensap. 2. wat gepelde fijn gemalen amandelen plus zout naar smaak en peper. 3. een aangename hoeveelheid Zaanse mosterd van "de Huisman". 4. wat sar dellen in olie, uit blik, door een zeef tot puree I gewreven en door de room I geroerd. Daar de sardellen zout genoeg zijn behoeft hier verder niets aan toe ge voegd te worden. 5. sardines, zonder graat en zonder staartjes, eveneens tot. puree gewreven en een paar druppeltjes citroensap. 6. zeer geconcentreerde toma tenpuree, op smaak gebracht met zout en vers gemalen peper en in voldoende hoe veelheid toegevoegd aan de tot room geroerde boter. Het leukste is natuurlijk wanneer u een heel pakje boter tot. room roert, de aldus ver kregen hoeveelheid in zessen deelt en alle zes delen een ver schillende smaak geeft. Besmeer daarna detoostjes enz. met deze boters en doe dat vooral niet te zuinig Als hapje ver der garneren en dat kunt u doen door bijv. op de tomatenboter wat garnaal tjes, een langoustine uit blik K en/of een plakje hard gekookt ei te leqgen. De mosterdboter zal bijzonder goed tot zijn recht komen wanneer u er een stukje jong belegen kaas op legt. Leg op de sardineboter een stukje gepelde tomaat zonder pitten en vocht. Maal over die tomaat een klein beetje peper en strooi er wat zout over. Leg op de sardellenboter een plakje hard gekookt ei en een klein blokje komkommer, dat u er met een prikkertje op vast zet. Leg op de amandelboter, ook alweer met een prikkertje te bevestigen, een olijf gevuld met een amandel. Leg op de peterselieboter een ansjovis ringetje met een kappertje in het midden. Wanneer u in het bezit van een grote schaal bent, leg daar dan een bed van knapperige slabladen op en en schik er al die hapjes in bonte dwarreling op, het effect zal verrassend zijn en het oog bijzonder stre len.

Allerhande | 1970 | | pagina 9