allerhande SÉ test OPEL KADETT Wintertips voor auto en automobilist Voor Kamer en Kerstboom N CU albert heijn Veilig, vlug es zonder ergernis de winter door I Auto van de maand (1): Zonder poespas Ideaal voor de vrouw Vlot en zuinig Uitzicht 'm Vmwj t DECEMBER 1970 ALLERHANDE C door J. B. Th. Hugenholtz Wanneer er van een bepaald automodel in Nederland elk jaar zo'n 30.000 of meer verkocht worden en dat model daarmee hèt meestver- kochte automodel is, dan is er alle aanleiding om pa te gaan hoe dat komt. En een roadtest met dat model, de Opel Kadett, maakt dat al gauw dui delijk. Maar naast de weg- en rij-eigenschap- pen van deze echte ge- zins-auto zijn er natuur lijk nog een paar aspec ten, zoals het feit dat Opel tot de General Mo tors familie behoort met het daarbijbehorende grote net van dealers, de achtergrond van uitge kiende massa-produktie en goed vakmanschap van de in Duitsland staande fabrieken. En zeker ook zijn eenvoudi ge opzet. Want deze Kadett, die lekker ruim van interieur is, is in wezen een heel een voudige auto zonder poes pas, maar wel met alle noodzakelijke instrumenten en hulpmiddelen om het autorijden safe en prettig te maken. Te beginnen met dit interieur vinden we voorin twee zeer goed ge vormde stoeltjes met niet verstelbare (maar toch in een goede hoek staande) rugleuningen die ook in bochten zijdelings goed steunen, omdat ze mooi hol zijn. Prettig voor lange mensen: ze houden veel ruimte boven 't hoofd over. Hoewel ik nogal recht op zat, had ik nog 10 cm over tussen hoofd en netjes bekleed dak. Bij die zit be hoort een goed geplaatst driespakig stuurwiel met een centrale claxonknop (de beste plaats! Geen lastig zoeken zoals bij toetsen in de spaken!) Ook het versnellingshand- Ie staat goed opgesteld en wat d$ Kadett vooral prettig maakt (zeker ook voor de vrouw aan het stuur) is het feit dat de pedaaldrukken opvallend licht zijn en ook de hesturing gemakkelijk en toch vrij direct is. Dat kwam behalve in de test op de weg ook goed uit op het Circuit van Zandvoort, waar bij vrij harde wind toch snelle ronden (dicht tegen de 100 km/pu gemiddeld) gehaald konden worden. De Kadett toonde zich daarbij dociel en goed hanteerbaar. Met bij harde wind wèl eni ge windgevoeligheid, die echter makkelijk op te van gen is. Het motortje dat met zijn grote boring (zuigerdoor snee) en korte slag veel toe ren kan maken, is kittig en je kunt in de versnellingen verbazend ver doortrekken (over de 100 in 3!). Maar ook in de stad is bijv. de 2e heel fijn tussen 10 en 60 km/pu. Eén en en ander gaat zonder schokken en het remsysteem is verder boven alle lof ver heven. Het grijpt zacht en soepel aan en geeft echt korte remwegen. Het tweedeursmodel, dat ik testte had, op de achterbank prima been- en hoofdruimte voor twee volwassenen en men kan er zeker 3 of 4 kin deren in alle veiligheid in vervoeren. Van groot belang is de werkelijk grandioze kofferruimte met rechts de tank en links het reserve wiel. Niet alleen voor bood schappen, maar ook voor vakanties (ook al wordt hij al vaak als 2e wagen in het gezin aangetroffen) meer dan voldoende! De twee grote portieren gaan goed ver open en de stoeltjes hebben een vergrendeling zodat ze niet bij remmen naar voren klappen. Hoe vlot hij optrekt blijkt wel uit de tabel en daarbij is hij nog zuinig ook. Met de 40 L tank is de actieradius zeker ca 1500 km bij een normaal doorsnee-tempo. De instrumenten staan in een apart paneeltje opge steld, de snelheidsmeter centraal en links de koelwa terthermometer en de benzi nemeter met diverse ver klikkerlichtjes. Links bo venaan het dashboard tui- melschakelaars voor klein en groot licht, regelbaar dashboard en ruitenwissers (2 snelheden!) terwijl een knop bij de linkervoet de ruitensproeiers bedient. Ook een ventilatorknop met twee snelheden (en wel wat veel lawaai, vooral op de 2e stand). Het kastje rechts is ruim, het opengeklapte dek sel heeft plaats voor twee glazen of bekers. Natuurlijk is er een binnenlamp met goed licht. De op de tunnel tussen de twee stoelen zit tende handrem kan de. ach- ROAD-TEST No. 1 GEGEVENS: 1 Merk OPEL. Motorinhoud: 1078 cc. 1 Aantal cylinders: 4 Vermogen: 55 pk. Aantal versnellingen: 4 Bandenmaat: 600 x 12. I Druk vóór": 24 lbs. terwielen stevig blokkeren. Een apart woord vaft lof voor het uitzicht rondom, want ondanks zijn toch niet erg grote hoogte is er flink glasvlak in de bovenbouw zodat men een goed zicht rondom heeft. Natuurlijk heeft Opel ook aandacht be steed aan de veiligheid, met een dubbel remcircuit (dus twee onafhankelijke syste men voor de voor- en ach- terremmen) inschuifbare stuurkolom, veiligheidsslo ten enz. De vering (met een dwarse bladveer voor en spiraalveren achter) is ook op vrij slechte wegen goed. Een heel fijne auto voor weinig geld. DATUM: 22-30 oktober 1970 Type of model: Kadett 2-deurs sedan Boring: 75 mm. Slag: 61 mm. Kleppen: kopkleppen. Wagengewicht: 730 kg. Schakeling: Direct op bak. Merk banden: Good Year. Achter: 26 lbs. Remmen: Trommelremmen rondom. Twee remcircuits. Elektrische installatie: 12 V. Inhoud benzinetank: 40 L. Afmetingen: Lengte: 411 cm. Breedte 157 cm. Hoogte: 135 cm. Wielbasis: 242 cm. Spoorbreedte vóór: 125 cm. Achter: 128 cm. Acceleratievermogen in 3 en 4 3060 in 3: 8.2 sec. 3060 in 4: 13.4 sec. i PRESTATIES: Acceleratievermogen door de versnellingen 040 km: 3.- sec. 060 km: 6.3 sec. 0— 80 km: 10.9 sec. f 0100 km: 19.2 sec. Maximum snelheid: ca. 135 km p.u. Staande Va. mijl door de versnellingen (402 m): 20.8 sec. Correctie speedometer: 60 op schaal is: 58, 80 op schaal: 77. 1 Ron- de Circuit van Zandvoort (4193 m): 2 m. 33.5 sec. Ge- middelde: 98.34 km p.u. Remweg van 60 km p.u.0: 12.80 m. VERBRUIK: Benz.: 1113 km, op 1 L. naar gelang van rijstijl. Omstandigheden: Droog weer. Droog wegdek. Tamelijk koud. Matige ZW-wind. f PRIJS: 6457,Importeur: General Motors. Adres: Parmentierplein 2 te Rotterdam. J. B. Th. Hugenholtz: een nationaal begrip op auto-gebied Geboren in 1914, woont met vrouw en twee kinde ren (zoon en dochter) in Bentveld. Na hbs en een rechtenstudie in Utrecht (door oorlog afgebroken) werd hij na journalistieke arbeid, in januari 1949 be noemd tot directeur van het Circuit van Zandvoort, terwijl hij tevens van mei 1949 tot februari 1970 di recteur van de Zandvoortse VVV was. Op autogebied, waar zijn grootste interesse lag, stichtte hij in 1936 de Ne derlandse Auto Race Club (secretaris tot 1947), richtte toen met twee andere en thousiasten de Pionier Automobielen Club op in 1956 (president tot 1964), gaf mede de stoot tot de Federation Internationale des Voitures Anciennes (waarvan hij president was van 1960 - 1966) en richtte in 1951 in Parijs de Asso ciation Internationale de Circuits Permanents op waarvan hij honorair se cretaris en bestuurslid is. Hij schreef roadtests voor Het Algemeen Dag blad, voor Wereldkroniek en Het Financieele Dagblad en publiceerde artikelen over autosport, de toekomst van het verkeer, over tech niek en vele andere onder werpen. Het ontdooien en schoon- krabben van de stijf dichtge vroren ruiten is op de winter morgens een tijdrovend en koud werkje. De oplossing voor dit probleem is eenvoudig en niet duur. U schaft zich een klein goedkoop ventilatorka cheltje aan. Monteer dit onder het dashboard of op de kardan- tunnel. Het snoer loopt naar buiten in de motorruimte of naar de grille. Monteer het snoer zo dat hij bij de grille ca. 10 cm uitsteekt. Alles wat u nu verder moet doen is een verlengsnoer leggen vanuit uw huis of de garage naar de stekker op de voorkant van uw wagen. In de stad zal deze methode dikwijls niet bruikbaar zijn, zeker niet voor flatbewoners. Anti-condensraiten Anti-condensruiten zijn over het algemeen niet populair. Men hoort maar al te vaak dat ze duur zijn en niet effectief. De reden daarvoor is dat de voorschriften voor de montage vaak niet strikt worden opge volgd. In de eerste plaats ls het noodzakelijk, dat de ruiten droog, vetvrij en voorver warmd zijn. Pak verder nooit de lijmrand aan met de vin gers. Heeft u de ruit op de goe de plaats zitten, druk de lijm- randen dan hard tegen de ruit, zodat de luchtbellen eruit ge perst worden en het geheel goed is afgesloten. Is de anti- condensruit goed gemonteerd, dan kunt u hem gewoon met spons en zeem reinigen. V astgcvrorcn De voornaamste oorzaak van vastgevroren deurrubbers en -sloten is vocht. Om het vast vriezen te voorkomen reinigt u de rubbers, droogt ze grondig en smeert ze daarna in met een uiterst dun laagje witte zuur vrije vaseline. In normale ge vallen helpt dit afdoende. tuiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiuimiiiiiiiiiiiiiK: Voor de auto geen win- terslaap, maar wel nog meer verhoogde activiteit dikwijls. Toch vraagt de trouwe metgezel extra aandacht tijdens de koude f maanden. Krijgt hij dat niet dan is het heel wel mogelijk dat hij u op een barre morgen in de steek E I laat. 1 De heer R. Luder, die op dat gebied in Canada, waar f de winters nog veel stren- ger zijn dan hier, een grote ervaring heeft opgedaan, was zo vriendelijk een aantal wintertips voor auto en automobilist op papier te zetten die hiernaast f worden gepubliceerd. v E TiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiHiiiiiiinr Mocht de deur van uw auto toch blijven plakken, ga er dan niet aan staan rukken. De kans is n.l. groot dat u, na deze voor omstanders zeer vermakelijke vertoning, het dure gelag moet betalen voor de montage van nieuwe deurrubbers. De methode is een klein beetje slot-ontdooier of ruiten- antivries in de kieren rondom de deur te spuiten en de deux zal openen alsof er niets aan de hand is. Wat de deursloten betreft, overtuig u ervan dat alle vocht uit de sloten is. Het beste is het slot vol te spuiten met slot- ontdooier, alcohol of spiritus. Zodra het spul is verdampt, spuit u een ruime hoeveelheid lock-lubricant in het slot. Sneemvbanden Er zijn diverse soorten sneeuwbanden in de handel. Deze banden zijn in twee hoofdgroepen te verdelen: mo dellen met en zonder spikes» (stalen pennetjes.) Sneeuwban den zonder spikes geven de beste greep op de weg als het wegdek droog is, of als er een flink pak sneeuw ligt. Op een weg met een flink pak sneeuw voelt een band .net spikes zich minstens even goed thuis als een band zonder spikes. In feite zijn de spikes dan werkeloos. Op ijs en vastgereden sneeuw tonen de banden met spikes echter pas wat ze waard zijn. De banden ankeren zich als het ware vast in de weg en voorko men daardoor slipgevaar. Tips Tot slot nog een paar kleine adviezen: Wilt u de wegligging van de wagen in de winter nog verbeteren, dan doet een zak zand in de kofferruimte veel. Voor een middenklasse wagen sorteert een gewicht van ca. 40 kg het meeste effect. Gebruik losse rubbermatten in uw auto. Bij sneeuw zijn die veel gemakkelijker schoon te maken en u spaart uw dure vaste vloerbedekking. Parkeer ook uw wagen in de versnelling als het vriest. Handeremkabel3 vriezen bij sommige wagens maar al te gauw vast. Verhoog de kerstsfeer en de gezelligheid. Kom ook naar de Albert Heijn Super Mart. U vindt er een collectie kerstversieringen, dieschittert door variatie en voordelige prijzen. Niet traditioneel maar origineeldriedelige mobile met 'vliegende zwaluwen'. Levendige kamerdecoratie1J50 Goud- of zilverkleurige staniol hangpalm (35 cm)95 Kerstboompje van glinsterend, zilverkleurig Lametta. 33 cm hoog90 Deurhanger: boomschors met vijf vrolijk klingelende klokjeé £.25 Fascinerend voor oud en jongde originele 'angel chimes'. Door de warmte van de kaarsen draait het molentje onder vrolijk klingelend geluid van belletjes rond. 1.75 Kerstmanpop in vilten costuum1.75 Drie denneappel-kerstmannetjes op skies1.15 NieuwKerstman met oplichtende neus als iemand aan het koordje trekt. Compleet met batterij1.15 'Pixey', de zittende kabouter in vilten pakje1.15 Een 'kanjer' van een stompkaars (21 cm hoog, 6 cm dik). In rood 'vlam'decor.1.95 Zwarte, rode of groene gemoffelde metalen kandelaar voor vele soorten sierkaarsen. Rond of driehoekig model55 Tafelkaars met pasklare onderkant voor verschillende maten kandelaars. 29 cm hoog. 30 Die tafelkaars past o.a. uitstekend in deze stervormige kandelaar van helder glas. 50 Gotische kaarsen, wit of rood, 25 cm lang, onder AH's eigen merk. Daarom zo voordelig I 6 stuks Plastic sterkandelaar met metalen inzetdop50 Bloemkransjes, om kaarsen nog feestelijker te laten uitkomen2 stuks 30 Druipkaarsen die hun naam eer aandoen. Prima fabrikaat 2 stuks 98 15 cm lange stompkaars. Blijft urenlang branden. Rood of wit. Twee slanke, gotische kaarsen met bloemkransjes als kandelaars. In geschenkverpakking2.50 Superguirlande van zilverkleurig Lametta, 2 meter lang.98 Handige kaarsenslijper. Maakt gotische kaarsen pasklaar voor bijna elke soort kandelaar. Aan twee kanten te gebruiken (een kant voor kleinere kaarsen). 95 Sneeuw in spuitbus. Genoeg om twee kleine bomen of één grote op een 'ferme sneeuwbui'te trakteren85 1 b meter lange zilverkleurige glasslinger.85 Muziek-kerstklok, die 'Stille Nacht' speelt als er aan de klepel wordt getrokken. 5.90 Hang de kerst- en nieuwjaarskaarten, die u ontvangt, aan deze lijn met 45 klemmetjes35 Spaanse pepertjes, paddestoeltjes en besjes: voor bloemstukjes, wanddecoraties,tafelversieringenPer zakje 60 Vier rode tafeldecoratie-linten, elk 2J meter lang70 Kaartje met vier kleuren lint, elk 2 meter lang. Voor decoratie maar ook voor het verpakken van cadeautjes85 In alle Albert Heijn SuperMarts.

Allerhande | 1970 | | pagina 3