Overpeinzingen bij een opgra BE VREEMDSTE OUDEJAARSAVOND 1 Bezige kinderen door Leo Tharing Geen oliebollen maar wel kip konijn brood en worst op schoot 'PMC-WINTER PREMIES fbnah Door de bochten vers bier Pijpje 44 want alle waar is naar zijn geld! Vergist 5 vóór 12 Zakmessen - De fles Abonneren op AllerHande Ronken -fc Agrarische berusting Rode Kerstster 2.98 Kerst-stukjes 1.98 tot 3.25 Hyacint ai aan de - -jJlr Verveloze woonwagen Overspannen manager Knap werk Donzen dekbed Prijzen gelden tot 8 januari 1971 ALLERHANDE DECEMBER 1970 avond was ik zo moe, als ik zelden in m'n leven geweest ben. Zes dagen Grindelwald lagen achter me en dat beteken de zes dagen in de sneeuw om de lezers van mijn krant verslag te doen van de wintersportvakantie van ons Koninklijk gezin. Het was 31 december en Ko ningin Jujiana met de Haren zouden nog een handvol dagen in de Zwitserse sneeuw blijven. Maar zonder fotografen, was de afspraak. En zonder journalis ten. "yoORAL de fotografen had den een paar dagen hun gang kunnen gaan, want de Koningin had het goed gevon den dat zij hun camera's op (Advertentie) ou niet alleen in beugelflessen maar ook in pijpje» (nog niet in alle filialen verkrijgbaar), Beugelfles 58 Haar richtten. Eigenlijk op alle uren van de dag. Als de Koningin 's ochtends een wandeling door het dorp maakte, als zij 's middags etalages bekeek, maar ook ais zij op de ski's stond. En over dat laatste zou ik wel eens iets willen zeggen. Want ik vind het namelijk ge weldig van file Koningin van ons, dat ze zich op de ski's laat fotograferen. Laten we eerlijk zijn: ik heb zelf ook wel op die latten ge staan, maar zelfs de meest er varen skiloper kan op een ge geven moment vallen. En ge zegd moet worden, dat met na me de buitenlandse fotografen zich altijd daar opstelden, waar een moeilijk stuk in het par cours lag. Koningin Juliana weet dat al jaren, maar ze heeft nooit laten vragen of men dat: niet wilde doen. Ze maakte rustig haar afdalingen; wat zeg ik: rustig? Ik heb haar met een geweldige vaart door bochten zien komen mèt alle risico's van een val partij dus en op die momen ten werd ze van alle kanten gefotografeerd. En de Koningin nam dat rustig. OED, die zes dagen wa- ren dus voorbij en ik had van de ochtend tot de avond heel wat kilometers door die losse, hoog opgetaste sneeuw gelopen. Terug naar het vader land nu, op deze Oudejaarsdag, per trein. „Zal wel rustig zijn", had ik mezelf gezegd. „Alle mensen zitten thuis, met oliebollen of een gevuld glas, maar geen mens zit er op Oudejaarsavond in de trein". Dat was een geweldige mis rekening. Want nu mag Neder land zo'n honderdentachtigdui zend gastarbeiders tellen, Duitsland bijvoorbeeld heeft er meer dan een half miljoen- Tienduizenden daarvan komen uit ItaliëGriekenland of Tur kije. Nou, -die zaten dan net alle maal in die trein, waarmee ik naar Nederland koerste. MIJN Italiaans is zeer be- perkt, mijn Turks, is mi nimaal maar het waren precies mensen uit deze landen, tussen wie ik belandde in een knots volle trein, waarin geen zit plaats ongebruikt bleef. Tegen tienen in de avond was het een rustige zaak. Ach terover en opzij hangende mannen, die sliepen. Ik pro beerde hun voorbeeld te volgen en jawel, dat lukt wonderwel. Een mens weet nooit precies of hij een kwartier of twee uur lag te slapen, maar ineens werd ik wakker door een hels ka baal. Mijn coupégenoten had den hun zakdoeken aan een touwtje geknoopt en het com partiment versierd. Ze waren allemaal Waar wakker en we zen me op hun horloges: vijf voor twaalf. Over vijf minuten begon een nieuw jaar, dan kon een mens toch niet liggen sla pen! P'ROTE, rode en blauwe, handdoeken werden open geknoopt en de in Italië en Turkije bereide eetwaren kwa men te voorschijn. Halve speenvarkens, kippen, een ko nijn. Grote stukken brood, hompen worst en stukken kaas. „Feest, feest man, het is bij na Nieuwjaar", werd me duide lijk gemaakt. Stevige zakmes sen sneden stukken van de lap pen en voor ik het wist had ik op m'n schoot een handdoek met vier stukken kip erop, brood en worst. Cl"!, riep een man, die zijn horloge nauwkeurig in de gaten had gehouden en iedereen viel óm eikaars hals yAN de gelegenheid om zich op AllerHande te abon neren hebben reeds velen gebruik gemaakt. Slechts een briefkaart met duidelijke vermelding van naam, volledig adres en woonplaats, liefst in blok- letters, voorzien van 2, en gericht aan Albert Heijn N.V. Zaandam, is voldoende aan éxtra postzegels voor ver- zend- en administratiekosten om zich gedurende een jaar van toezending te verzekeren. De post bezorgt AllerHande aan huis. Wij verzoeken u wel in ver band met de postvoorschrif ten, deze f 2,aan zegels aan de adreszijde van de briefkaart te plakken. Desgewenst kunt u echter ook het jaarabonnementsgeld a 2,overmaken op post rekening 9930 t.n.v, Albert Heijn N.V., Zaandam, onder vermelding „abonnement Aller Hande". en de Wapzoenen waren niet van de lucht. Al sinds vele uren was ik in het gezelschap opgenomen en al die zeven mannenkaken met stevig doorkomende baarden boorden zich in mijn wangen, want ik hoorde erbij, ik moest ook „Gelukkig Nieuwjaar" ge wenst worden. We zoenden, schudden han den, zongen en toen ging de eerste fles open. Want denk niet, dat de Turken en Italia nen vergeten hadden die mee te nemen, voor de Oudejaars avond. Als je geen glazen hebt, .daa geef je de fles maar door en telkens kwam er een andere fles onder mijn neus: witte wijn, rode wijn, ouzo, chianti en tenslotte een neefje van champagne. TN Nederland, dacht ik, wordt nu het glas geheven en zegt Piet met omfloerste stem: „Truus, daar ga je, dat we een goed jaar mogen heb ben en dat de kinderen gezond mogen blijven". Om twee uur 's nachts was het stil. Mijn zeven coupégenoten lagen te ronken. En als ik zeg „ronken" dan be doel ik dat ook. Het leek wel of ze allemaal een motortje van een bromfiets hadden ingeslikt, j Uw dienaar zat klaar j wakker rechtop naar bui- ten te kijken, óók nog toen hij tegen zessen in de och tend bij Venlo het vader land binnen reed Ik heb die middag van De flat, waarin we sinds twee jaar tegen de welvaart en de milieu-verontreiniging op tornen, heeft „het vrije uit zicht" als belangrijkste plus punt. Het is inderdaad een hele verbetering iti vergelijking met de ivoningbouwoptrekjes, die ons tot nog toe door gemeente besturen in de maag werden gesplitst, want die lagen onver anderlijk in smalle, trieste sleuven. Het gevolg daarvan was, dat we een grondig inzicht kregen in de leefgewoonten van tientallen overburen. We zagen hen op werkdagen zwijgend de boerenkool doorgeven en ver volgens geluidloos boerend voor de televisie plaats nemen, waar ze Peyton Place en de dagslui ter als een lijfstraf uitzaten. Soms hief één der gezinshoof den zijn kelkje met jonge klare in onze richting, waarbij hij een doorleefde blik produceer de van het is allemaal waar deloos, maar ik probeer er ten minste nog het beste van te maken". De nieuwe flat staat aan de rand van, Rijswijk (met Z:H. Dat moet 'er wel achter, want anders wordt je post doorge stuurd naar Gelderland, waar ze ook een Rijswijk hebben). Aanvankelijk bestond ons schootsveld uit een sappige wei, waarop twaalf koeien in rade loze domheid de uren herkauw den. Achter hen op de verre horizon trilde het silhouet van Delft. Het vaderlandse beeld werd verder nog gecompleteerd door een molen met dooie wie ken en een geheel in manches ter-ribbels gehulde boer, die 's avonds de koeien bijeendreef en ze besmuikt begon af te tap pen. Het moet worden gezegd: dat uitzicht en het contact met de sfeervolle kerstplant fraai opgemaakte stukjes met kaars. Diverse soor ten o.a. met bloeiende hyacint van groei! In speciaai be schermende veipakking. Geurt en bloeit tijdens de kerst, diverse kleuren per stuk 1.29 3 in één pot 2.75 de eerste januari slapend in bed doorgebracht. Na de meest .vermoeiende Oude jaarsavond, die ik ooit meemaakte. P. W. RUSSEL Draion plaid. Voor kille avonden thuis, voor autoreizen, als extra deken voor gasten... een plaid komt altijd van pas. De PMC plaid is gemaakt van 100 lichtgewicht Dralon. Dus makkelijk wasbaar en zeer slijtvast. Formaat 140x190 cm, inclusief franje. In rood-wit-groene ruit. Bestelnr. F-833 Clubprijs f 38.- in PMC-cheqi boer en zijn propvolle uiers, bracht ons gemakkelijk in een stemming van agrarische be rusting en vrede met ons lot van Randstadbewoner. Behoor den wij niet immers tot de weinige bevoorrechten, die mochten leven óp dezelfde plaats, waar eens Vermeer zijn beroemde „Gezicht op Delft" heeft geschilderd? Misschien heeft zijn ezel in één van onze gemeenschappelijke portieken gestaan en at hij zijn brood op in de kelderbox van Jaarsma. En telkens gleed zijn dromerige blik af naar de horizon, waar zijn kennersoog getroffen werd door dezelfde torens, die wij nu vanaf onze driezitsbank zien. Toch waren we verheugd met dat weilandje en de molen, die het niet meer deed en de twaalf koeien, die rochelend bijeen stonden, als de wind weer eens uit de richting van Pernis waaide. We hoefden maar voor het raam te gaan staan en dan hadden we Ne derland I en II in grootbeeld. Grauwe luchten als schepen vol rotte appelen, het volgend mo ment een blauwe hemel, waar de zon doorheen zeilde. De voorspellingen der Biltse druil oren werden ons zo uit de eer ste hand aangereikt. Op een maandagmorgen was dat vertrouwde beeld opeens totaal gewijzigd. Toen we 's morgens de balkondeur open den, zagen we aan de overkant een verveloze woonwagen, die waarschijnlijk uit de boedel scheiding van Wim Meuldijk en. Pipo de clown was overge nomen. Daarnaast stond een dragline, die met zijn plompe kaken de graspollen uit de grond rukte en ze om ondoor grondelijke redenen vijf meter verder weer uitspuwde. Binnen twee dagen had hij een lap van honderd meter in het vierkant gevild en daarmee was zijn vernielzucht blijkbaar bevre digd. Kluiten aarde kwijlend, waggelde hij de straat uit om ergens anders zijn tanden te zetten in een weerloos wei landje. De volgende drie dagen ge beurde er niks.Toen stonden er weer op een maandagmor gen vijf mannen van mid delbare leeftijd in ons grijze landje, die druk overleg met elkaar pleegden en toen welge moed door de knieën gingen met een zeefje in de linker en een kinderschepje in de rech terhand. Een grijze heer met een kwiek gesneden duffel gaf aanwijzingen en deed af en toe voor, hoe er volgens hem ge graven moest worden.. De buurt kreeg in het begin de indruk dat het hier ging om overspannen managers, die dank zij een tijdig gesloten aanvullende ziekte-kostenver- zekering in aanmerking kwa men voor groepstherapie in de open lucht. Daarom zag men het ook door de vingers, dat de mannen er niks van bakten en niet eens kans zagen een or dentelijk zandkasteel te bou wen. Van zieken mocht je im mers niet meer verwachten dan dit nikszeggende broddel werk. In die situatie kwam ruim twee maanden nagenoeg geen verandering. Elke ochtend te gen half negen doken de man nen gedisciplineerd met hun zeefjes en kinderschepjes in de wei en daar bleven ze dan pro bleemloos spelen tot bij half zes. Op een zaterdag meldde de krant, dat een groep geologen en archeologen een belangrijke Romeinse nederzetting hadden ontdekt in de gemeente Rijs wijk Z.H. Er stond een wazige foto bij, (waarop eigenlijk al leen de grijze heer met zijn kwiek gesneden duffel te her kennen was. Hij hield een pot- scherf op armafstand en damp te klare vreugde uit. Ik snelde onmiddellijk naar het balkon en trachtte vast te stellen, waar al die gesignaleer de Romeinse bouwwerken, boerderijen, grafzerken en stal len in de taaie Hei waren blootgelegd. Het enige, wat ik zag, waren veertien kachel houtjes, die op regelmatige af stand van elkaar in de grond waren gestoken. De rest was aarde. Kleffe, grijze aarde. De rest was bergen grond, waarop de eerste brandnetels alweer groeiden. De maandag erop ben ik naar de grijze heer gestapt, die mij samenzweerderig meetroonde naar de woonwagen en daar een plastic zak met scherven op tafel gooide. Als mijn dochter met zo'n puinhoop thuis kwam, zou mijn vrouw haar onmiddel lijk doorsturen naar de badka mer. Maar de kwieke duffel man was er als een kind zo blij mee. „Een geweldige vondst", riep hij hijgend, „dit hadden we in onze stoutste dromen niet durven verwachten". En hij meende het, de brave kerel. Hij ging ook nog even - door naar de plaats, waar vol gens hem de boer geploegd had. „Is het niet enorm?", zei hij, terwijl hij met Heine danspas jes de onzichtbare boerderij in- en uitliep. „Knap werk", zei ik, „gefeliciteerd". Achter hem stonden zijn me dewerkers, de schopjes en zeefjes als voor een eerbetoon» geheven. Langzaam schreden we langs de rij. Halverwege keerde hij zich nog even om en zei: „Verdu veld jammer, dat hier straks een vierbaans weg komt. An ders hadden we de hele boel opengegooid". Het was hem aan te zien, dat hij van die ouwe Romeinse hap wel pap lustte. Toen ik 's avonds mijn fiets in het souterrain zette, was het, alsof de Romeinse boer net even voor mijn komst was weggegaan. Er hing een duide lijke lucht van eerlijke stal mest. Aan te nemen, dat hij nu zo'n tweeduizend jaar gele den dacht niet voor niets te leven. In ieder geval: de grijze professor denkt het nog steeds. door Louis Sinner yEKER, wij houden in ons dorp eens per jaar een bomenplantdag voor de jeugd. IJ kunt nu wel menen dat er in een dorp voldoende groen aan wezig is, maar niet alleen moet men elke nieuwe generatie zo vroeg mogelijk vertrouwd ma ken met de wonderen der na tuur, bovendien krijgen de jon ge dorpelingen op deze manier al op ze&r jeugdige leeftijd een zeker verantwoordelijkheidsge voel voor wat de natuur zo royaal wil geven als de mens er maar een beetje zuinig op wil zijn. Onze pedagogen verrichten de voorbereidende arbeid. Zij wijzen onze prille generatie in schoolverband op de nieuwste bedreiging van het menselijk geslacht die ontstaat doordat de mens als grootste wonder van de natuur, een storend element gaat vormen in de zich steeds weer vernieuwende aarde. Enkele jaren geleden was milieuhygiëne nog een heel le lijk woord in ons zo nijver en produktieve vaderlandmaar toen werd er in ons goede dorp al op gewezen, hoe genoegelijk het is te leven in een omgeving waar water, bodem en lucht nog reinheid van weleer bezit ten. TDRILLE burgers kunnen natuurlijk nog niet zo heel veel doen, maar door gestaag onderricht kunnen zij er wel van overtuigd raken dat een schone mens in een schone na tuur behoort te leven. Om deze theoretische wijsheid een prak tische bodem te geven, besloot onze gemeenteraad enkele ja ren geleden dat de schooljeugd eens per jaar de lokaliteiten van onderricht zou verlaten ten einde op alle daarvoor in aan merking komende plaatsen een nieuwe boom te planten. Elk schoolkind houdt vervol gens speciaal zijn eigen boom in dé fiaten en zo groeit er een diep respect voor groeikracht en schoonheid. f~VMDAT de natuur ch ief-met slechts plantaardig maar- ook dierlijk is, wordt bij ons ook het huisdier ten zeerste bemind, 's Morgens voor dag 'en dauw en 's middags na school tijd kan men een rijke ver scheidenheid aan hondenrassen, begeleid door jeugdige bezitters langs veld, dreef en dijk zien trekken. En dat nu bracht een kleine kortsluiting. Hoogtezon „Soietta de Luxe" met sterke hogedruk kwartslamp voor ultraviolette bestraling. i Met signaalklok. Stralenbundel naar alle kanten te richten. Tevens infra-rood lamp. Inclusief verstelbare hoogtezonbril - en uitvoerige gebruiksaanwijzing. Raadpleeg uw arts. Bestelnr. F-472. Clubprijs f 99.- waarvan f 52.- in PMC-cheques. De nieuwe plezierige manier van slapen: onder een vederlicht, maar toch zeer isolerend, dekbed. Het PMC-dekbed 'Karo Step' is gevuld met 800 gram dons. Compleet met.gedessineerde lakenhoes en sloop. Afmetingen: 130x200cm. Bestelnr. F-566. Clubprijs f 174, waarvan f 52.- in PMC-cheques. MET de Kerstvakantie in het verschiet is het misschien voor menige moeder wel fijn om wat ideetjes bij de hand te hebben om hét vooral op regenachtige dagen wat onrustige kroost bezig te hou den. En omdat moeders het in hun gewone dagelijkse doen meestal al druk genoeg hebben en er meestal geen dag over schiet om eens rustig in een stoel te gaan ziten de han den in de schoot om zelf allerlei nieuwe spelletjes te verzinnenis het een nuttig iets dat er boekjes bestaan, die op dit gebied allerlei nieu we vondsten te bieden hebben. Neem bijvoorbeeld het boekje van Ruth Dirx: Spelen met kinderen! Je kunt het zo gek niet verzinnen of je vindt het er in: allerlei spelletjes voor binnen en buiten, waar bij de kinderen hun bewegings drift kunnen botvieren. Of grappige dingen, die ze thuis aan tafel kunnen maken en waarmee ze urenlang stil als muisjes bezig zijn. Speelgoed leren ze maken van ogenschijnlijk waardeloos materiaal of van dingendie ze buiten kunnen zoeken. En welk kind speelt er niet graag toneel? Ook dat kunnen ze via het bovengenoemde boekje leren. Met zelf-gemaakte pop pen en al. Wat het laatste betreftis ook het boekje „Poppen en dieren maken" van Hedwig Kindier zeer aan te bevelen, omdat het vol leuke tips staat, wat' er allemaal van een restje stof en wol te maken valt. Dit laatste boekje kunt u bestellen bij Elseviers Prakti sche Pocketbibliotheek, terwijl het boekje „Spelen met Kin deren verkrijgbaar is via Klu- werpress N.V., Postbus 313, Den Haag. Al enkele dagen had een klein meisje met steeds bózer- wordende oogjes de dagelijkse hondenparade in ogenschouw genomen. Tenslotte was bij haar de maat tot het randje toé gevuld. Woedend stoof zij op, een niets-vermoedënd kereltje met takshond af en beet hem toe: „Waarom doet jouw hond altijd een plasje tegen mijn boom?" De overrompelde takshond begeleider keek verbaasd neer op zijn huisdier dat inderdaad zijn pootje liet steunen tegen een boom-in wording. Hij be sloot tot een taktische aflei dingsmanoeuvre en informeer der met duidelijke twijfel in zijn stem: „Is dit dan jouw boom?" TJET meisje wist het héét zeker: „Ik heb hem toch zeker zelf geplant!" Een ver pletterend beigijs en het jon getje wist niets beters dan: „Hij moet toch ergens zijn plasje doen", maar het meisje stelde kribbig voor deze nood zakelijke verrichting dan maar te laten uitvoeren tegen de boom die de jongen zelf had geplant. De jongen had echter een ijzer sterke troef: „Die boom staat helemaal aan het andere eind van het dorp en zover kan mijn hond niet lo pen. Kijk zelf maarwat een korte pootjes hij heeft". Het meisje bekeek langdurig de pootjes van de hond. Ze wil de nog even de wandelcapaciteit van het beest opvijzelen, maar na enig nadenken gaf ze dit plan als onuitvoerbaar op. Zé vond er watanders op: „Hij kan toch ook weieens tegen een andere boom een plasje doen, er staan Mer bomen genoeg", TJET 'hpredje was intussen met zijn spanning-oproe* rende bezigheid gereedgekomen en stond belangstellend toe te luisteren, terwijl zijn smalle staartje duidelijke tekenen van liefde en instemming toonde. „Hij gaat altijd onmiddellijk naar jouw boom toe", bekende het jongetje, „Ik denk dat hij jouw boom een heel fijne boom vindt". Het meisje bekeek de boom alsof ze hem voor het eerst zag. Toen richtte zich haar mild-ge- worden blik op het diertje aan haar voeten. Ze gaf zich ge wonnen: „het is maar een klein hondje en hij doet dus maar een klein plasje". Nou goed, de wieg van mi nister Luns mug dan in Rotter dam hebben gestaan, ook in kleine dorpen worden heus wei eens diplomaten geboren.

Allerhande | 1970 | | pagina 2