Tweede Kerstdag óokJAAR UIT, JAAR IN een dag 011 !e vieren. culinaire compensaties voor weemoedige gedachten Sorbet van tropische eilanden PERZIKEN m< tonijnenhoed Fricassée van kip meioen Spaanse meloen met Ardennen ham Oliebollen Warme wijn Souper Kaassalade Reebout met kersen Toverflip MENU 2de kerstdag Macédoine Légumes Crème de céléri Ontbijt Gevulde tomaat met langoustines Fazant met zuurkool Zuurkool Feesf-pudding Oade|aars> I MENU BABY- KALKOE imm lm mri m De allernieuwste Hollandse kaassalade vit 10 ALLERHANDE DECEMBER 1970 Groenten-slaatje Crème de céléri Fazant met zuurkool Aardappelpuree Feestpudding Koffie t Laat de Macédoine goed uit lekken en maak hem vervol gens aan met wat Hollandse Sla-mix (Calvé). Bedek een grote schaal met een bedje van knapperige slabladen en leg er de Macédolne In een mooie berg op. Zorg voor hard ge kookte eieren en snijd deze in schijfjes. Maak een blik van die hele speciale worteltjes, die het predicaat „fijn-fijn" dragen open. Laat ze uitlekken en steek deze worteltjes, alsof u een ste kelvarken wilt maken, in de berg Macédolne. Leg tussen de worteltjes in de plakjes ei, uw voorgerecht is op deze ma nier werkelijk een lust voor het oog en zeer zeker een streling voor de tong!! Geef er toost met boter bij. Deze soep behoort tot de uit stekende Campbell soepen, maak ze vooral klaar met toe voeging van half water, half melk, zoals op de gebruiksaan wijzing aangegeven staat. Mocht u toevallig wat onge zoete, ongeklopte slagroom in de koelkast hebben staan, .giet er dan een klein scheutje van in de soep zodra deze geser veerd wordt. Een glas vers geperst grape-fruit- of sinaas appelsap Kerststol Verschillende brood soorten Gekookt- of gebakken ei Thee, koffie of melk De kerststol is het traditione le gerecht bij een kerstontbijt en ieder jaar weer zal het fraaie gebak, dicht met poe dersuiker bestoven met bijzon der veel plezier gesavoureerd worden. Eet er echter niet te veel van voor de lunch, die er als volgt uitziet: Gevulde tomaat met langoustines Een keur van verschil lende broodsoorten Vruchten Daarvoor hebt u nodig, toma ten van gelijk formaat. U snijdt er de kapjes af en haalt de tomaten voorzichtig leeg. Zet ze omgekeerd neer zodat alle vocht eruit loopt. Intussen opent u een of meer blikjes met langoustines, die u in een vergiet uit laat lekken. Gébruik de heerlijke saus van Devos Lemmens, de Whisky-cocktailsaus, waar u extra wat fijngehakte peterse lie aan toevoegt en roer er de uitgelekte langoustines door. Strooi een klein beetje zoutin de tomaatjes en vul ze vervol gens met de langoustines. Eet er een smakelijk toostje bij plus wat er verder zo aan broodsoorten op tafel zal staan. Met appelen, bijvoorbeeld Cox's Orange of heerlijke Spaanse witte druiven toe, is dit zeker een smakelijke en ge zonde lunch. Laat de fazant ook alweer in alle rust ontdooien, droog hem daarna met een doekje uit en zorg dat ook de buitenkant he lemaal droog is. Voorzie de fa zant aan de binnenkant van een klein beetje zout en wat vers gemalen peper en braad het gevogelte in boter aan alle kanten mooi bruin. (Als u dat met roomboter doet voor deze gelegenheid dan zal uw fazant nog veel lekkerder smaken,!) Blus daarna de braadboter met een weinig water en laat de fa zant zachtjes gaar sudderen. Maak de zuurkool op de vol gende wijze klaar. Leg onder in de pan wat klein gesneden cas selerrib plus een of twee (of meer, dat hangt natuurlijk van de te gebruiken hoeveelheid zuurkool af) goudreinetten, ge schild, van de klokhuizen ont daan en in parten gesneden. Spreid daarop de zuurkool uit, leg daar een laurierblad op en een flinke hoeveelheid vers gemalen peper plus een ferm stuk boter. Giet er een glas of twee Macon Blanc over, zet een deksel op de pan en breng de inhoud ervan langzaam aan de kook. Laat de zuurkool door en door gaar worden en roer er regelmatig in. Houd er reke ning mee dat dit wel enige uren vergt Laat niets u echter letten om de zuurkool bijvoorbeeld al de dag voor Kerstmis te bereiden, daar het een groente is die zich heel gemakkelijk laat opwar men en die dan eigenlijk zelfs nog lekkerder smaakt. Boven dien is het koken van zuurkool altijd iets dat in het huis te ruiken valt en op deze manier vermijdt u dat op de feestda gen. Met aardappelpuree van vers gekookte aardappelen, opge klopt met kokende melk en een flink stuk boter maakt u de schotel als volgt op: Deponeer de puree in een krans op de schaal. Vul het midden op met de zuurkool en leg er als bekroning de prach tige fazant op. Geef de saus van de fazant apart in een sauskom. Bereid de feestpudding zoals aangegeven staat op de verpak king en garneer de pudding met rozetten stijfgeklopte slagroom, waar u wat geconfij- te kersen opzet. U kunt er ook een marasquinsaus bij geven. Verdeel het konijn nadat het ontdooid is in gemakkelijke stukken en droog ze met een schoon doekje af. Schroei ze dicht en bruin in een mengsel van half olie, half boter. Haal de stukken konijn uit de pan, houd ze warm, voeg bij het braadvet in de pan een stuk of twintig kleine uitjes en onge veer eenzelfde aantal blokjes mager gerookt spek. Laat uitjes en spek in een snel tempo goudbruin worden. Doe de stukken konijn terug in de pan, bestuif ze met twee eetlepels bloem, die eveneens dient te kleuren (zorg dat ze vooral niet te bruin wordt om dat ze anders een bittere smaak krijgt). Nu gaan in de pan 2 fijnge- perste teentjes knoflook plus een mengsel van droge witte wijn en een klein beetje water. Het spreekt vanzelf dat u daar bij goed roert, zodat de snus licht gebonden en glad wordt, het konijn moet precies onder staan. Voorzie het geheel van zout naar smaak, veel vers gemalen peper, een snuifje tijm, een blaadje laurier, wat rozemarijn en een weinig basilicum. Tegen de tijd dat het konijn al sudde rende zo gaar is geworden dat het bijna van zijn botjes valt, gaat een half pond champig nons (schoongemaakt en in plakjes gesneden) het hele ge zelschap in de pan versterken. Serveer in een diepe schaal het konijn met saus en toebe horen. Goed uitgelekte en even in de boter gesmoorde Brussels lof smaakt hier uitstekend bij. ■ft Natuurlijk kent u allemaal die prachtige groene meloenen, die gedurende de winter in de AH-filialen verkrijgbaar zijn. Wat u waarschijnlijk niet weet is dat deze meloenen, die uit Spanje komen, de zogenaamde wintermeloenen, bijzonder zoet en sappig zijn. Geef als voorgerecht eens een ferme schijf van deze meloen met watflinterdun gesneden heerlijke Ardenner ham. De kleur-combinatie alleen al van het tere groen met het diepe rood van de ham, Is een lust voor het oog en dan praten we nog niet eens over de smaak! N.B. Denkt u vooral niet dat de meloen, omdat hij groen ziet, niet rijp zou zijn want dat is niet waar. De meloen die u bij AH koopt is geschikt voor directe consumptie. ±<iiiiii<iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiU£ I Oliebollen 1 Warme wijn I Voor soupeetje: f Kaassalade Keur van patés I Toost, broodjes en f boter Als feestdrank: Chateau Monluc I iiriiiiimiiiiiiiiiimiiiiitiiiiiiiittiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiË Mevrouw G. van Drie uit Bilthoven, een trouwe lezeres van het maandblad AllerHande, heeft zich het vorige jaar de moeite troost om ons haar per soonlijke recept voor olie bollen te doen toekomen. Daar de oliebollentijd toen al ruim voorbij was hebben wij haar geschreven dat wij het recept, dat uitzon derlijk goed bleek te zijn, dit keer aan onze lezeres sen zouden doorgeven. Het geen hierbij gebeurt. Ter vergelijking geven wij ook het klassieke recept zoals het vermeld staat op de pakjes Koningsgist. KLASSIEK 500 g patent bloem 200 g lauw water 1 pakje gist 15 g suiker 10 g zout 50 g margarine 1 ei 250 ml melk of meer (2 Vz dl) 250 g krenten en rozijnen RECEPT MEVROUW VAN DRIE 250 g bloem en 250 g patent bloem 325 g warme melk 1 pakje gist 1 blokje anijs 25 g suiker Zz theelepel kaneel De laatste vier ingrediënten eerst oplossen Voeg daarna de bloem toe en roer er dan pas 10 g zout en 25 g gesmolten margarine door. Een heerlijk voorafje van een zeer ongewone, doch aan trekkelijke samenstelling. U hebt er voor nodig. 1 blik. hal ve perziken, 2 blikjes tonijn (plus minus 450 gram), V2 kop je fijngehakte, groene sélde- rijblaadjes, V2 kopje gemalen, oude kaas, kopje in stuk jes gesneden groene olijven, 1 theelepel zout en een weinig slasaus. Laat de perziken uitlekken. Pluk de tonijn wat uit eikaar en verwerk ze met selderij, het grootste deel van de ge raspte kaas, de olijven, het zout en wat slasaus tot een ietwat rulle massa, die echter niet te vochtig mag zijn, ge bruik dus niet te veel slasaus. Leg vervolgens, de halve per ziken met de opening naar boven in een licht beboterde vuurvaste schotel. Vul ze daarna met een roy ale kop erop met het tonijn mengsel en strooi er het restje gemalen kaas over. Zet de schotel vervolgens gedurende 10 a 15 minuten In een matig warme oven. Dien het gerecht gloeiend op. Vul dit heeïlijke, malse gevo gelte met een mengsel van kalfs- en varkensgehakt, van beide evenveel en vermeng dit gehakt met vers gemalen pe per, zout, nootmuskaat, een ei, een weinig paneermeel, een ge raspt uitje, een scheut madeira en eventueel wat fijngehakte truffelschillen, die in blik ver krijgbaar zijn. (Daar truffels echter nogal kostbaar zijn kun nen wij ons voorstellen dat u deze eruit laat.) Naar keuze kunt u baby-kalkoenen uit de diepvries of vers verkrijgen. Hoe dan ook, strooi wat zout I in de kalkoen en vul hem zeer losjes met de smeuïge vulling. Braad vervolgens de kalkoen aan alle kanten mooi bruin, blus de saus met een klein scheutje water en madeira naar smaak en laat de kalkoen hele maal gaar, worden.. Bij het voorsnijden krijgt iedereen behalve een stuk kal koen op het bord, ook een deel van de vulling. Geef bij de kal koen preisselbeeren en appel- compöte plus verse aardappel tjes. Toostjes met een op- gerold ansjovisje met een kappertje. Gloeien- de bitterballen met 5 Zaanse mosterd. Blokjes jong belegen kaas even- eens met genoemde mosterd. Neem 100 g krenten en 150 g rozijnen. Snipper 2 geschilde en van klokhuizen ontdane appelen, was ze in kokend water vlug af en doe ze onmiddellijk door het beslag. Leg een doek over de kom en laat het beslag, in de kamer, gedurende 20 minuten rijzen, sla met de natte hand alle rijs er vervolgens uit. Laat nogmaals 20 minuten rijzen en sla opnieuw de rijs er met natte hand uit. Laat het beslag opnietw 15 minuten rij zen, waarna het bakken kan beginnen. Deze oliebollen smaken zo wel warm als koud voortref felijk! Besteek een mooie sinaas appel met 10 kruidnagelen, schil van een citroen een mooie, dunne schil af, zorg voor wat pijpkaneel. Op 1 fles rode wijn, bijv. een rode Rioja, hebt u on geveer 100 g suiker nodig. (Meestal echter voegt men er suiker naar smaak bij). Giet de wijn in een geëmail leerde pan, voeg er de bestoken sinaasappel, de citroenschil en de pijpkaneel bij en laat de wijn langzaam trekken en op temperatuur komen. Zorg ech ter dat hij net niet gaat koken en schenk uit door een zeef. (Geraffineerde zielen gieten tegen de tijd van serveren bij deze wijn nog een heerlijk glaasje cognac!) Terwijl u de wijn aan het trekken: bent laat u de Chateau Monluc, om het even of u deze kiest als een Brut of een Demi sec, in de koelkast een aange naam koele temperatuur krij gen en daarbij is het goed te bedenken dat een wijn nooit té koud gedronken mag worden omdat hij zijn bouquet anders volledig kwijt is en dat kan nooit de bedoeling zijn! De aanlokkelijke kaassalade die u hierboven afgebeeld ziet wordt als volgt gemaakt: U hebt er voor nodig: 200 g licht belegen Goudse boeren kaas, 100 g koude kip, 30 g walnoten (gepelde), 200 g maïs korrels uit blik, 3 middelgrote tomaten, 1 komkommer. J 50 g doperwtjes van de fijne Suort. 40 g spaghetti, in stukjes van 5 cm gesneden en gekookt, 4 eet lepels mayonaise, 8 olijven om te garneren. Snijd 2/3 van de kaas in blokjes. Snijd de kip in blokjes of reepjes. Pel de tomaten en verwijder de harde kernen, het vocht en de pitten, snijd het vruchtvlees in blokjes evenals, de geschilde komkommer. Maal de walnoten niet te fijn en meng alle genoemde- ingrediënten, behalve de olij ven en het restant van- de kaas, met de mayonaise. Leg het mengsel in een berg, in hetr midden van een schaal en garneer met de olijven plus het restant van de kaas dat- in driehoekjes gesneden wordt. Serveer er toost en boter bij. zet enkele mooie slabladen een tijdje in ijswater, totdat ze heel koud en knapperig zijn ge worden. Daarna snijdt u 150 g belegen Goudse kaas, 1 grote geschilde peer, 1 schijf ananas, 1 stevige tomaat en de knapperige sla bladen in reepjes. U mengt dit alles door elkaar met wat ci troensap, zout, vers gemalen peper naar smaak en 1 eet lepel olie. Eventueel kunt u er dan ook nog wat suiker bij voegen. Dien deze kaassalade op in coupeglazen of op glazen schaaltjes, desgewenst met een randje of een bodempje krop sla. Het is niet alleen zeer appetijtelijk maar het ziet er ook zo leuk uit en het is een prachtig voorspel voor een keur van patés die u bij AH kunt vinden en waarvan u de be schrijving hebt kunnen lezen in het novembernummer van Al ler Hande. Geef er tal van Broodsoorten bij, des te meer zult U van de paté-variaties ge nieten! En drink elkaar met blijde verwachtingen omtrent het nieuwe jaar toe met de pétil- lante Chateau Monluc!! Gebruik voor dit gerecht kui kenborststukken of/en, dat kunt u zelf het beste beoorde len, kuikenbouten. Beide vers verkrijgbaar. Smelt de boter en leg er de kipdelen in, waarbij ze wel lichtgeel mogen worden maar beslist niet kleuren. Bestuif ze vervolgens met bloem, roer een weinig en voeg er nog steeds roerende een beetje water bij. Doe vervolgens in de pan wat schoongemaakte kleine uitjes, wat in reepjes gesneden worte len (van beide ingrediënten on geveer evenveel), zout naar smaak, vers gemalen witte pe per, wat geraspte nootmuskaat en in een lapje gebonden wat takjes peterselie en een takje selderij plus een blaadje lau rier. Laat sudderen tot het kipje gaar is, neem de pan van het vuur, haal het lapje met de kruiden eruit en. gooi dat weg, leg de stukken kip op een ver- warmde schotel, houd ze warm en bind van het vuur de saus met twee eierdooiers, die ver mengd zijn met wat ongezoete, ongeklopte slagroom. Zet de pan niet meer op het vuur, maar voeg er een half pond apart gaar gemaakte ge sneden. gloeiende champignons 1 Glas sinaasappelsap, 1 glas citroensap (alles vers geperst en gezeefd), geprakte bananen (zoveel dat men er eenzelfde glas als voor de sappen gebruikt wordt mee kan vullen), 250 gram poedersuiker, 1 eiwit zijn de ingrediënten die voor dit bijzonder smakelijke nagerecht nodig zijn, wanneer men vier personen van dit heerlijks wil laten genieten. Meng de sinaasappelsap, de citroensap, de bananen en de suiker zeer goed door elkaar en zet dit mengsel in een ij sla in uw vriesvak gedurende onge veer 1 uur. Klop vervolgens het eiwit bijzonder stijf. Neem het ijslaatje uit het vriesvak, klop het mengsel erin op en voeg er tegelijkertijd het stijfgeklopte eiwit bij. Als alles goed door elkaar geklopt is zet u het mengsel opnieuw gedu rende 2 uren in het vriesvak. Als alles nu mooi opgevroren is, snijd u er flinke blokken van en u serveert het gerecht in hoge, grote tumblers waarin u de ijsblokjes ietwat onregel matig op elkaar stapelt. Sr£FAIÖ- VERWSY bij en giet deze fraaie aange klede saus over de kip óp de schaal. Serveer er wat sla bij, vermengd met komkommer en tomaat. Laat de reebout ontdooien, maak hem goed droog en schroei hem aan alle kanten in de boter mooi goudbruin. Maal er flink wat peper over, voeg er zout naar smaak bij en, in een lapje gebonden, een bou quet garni dat bestaat uit: 1 worteltje, 1 uitje, wat tijm, blaadje laurier, een paar takjes peterselie en wat peperkorrels. Blus de jus met een scheutje azijn en een scheut water en laat de reebout op laag vuur langzaam helemaal gaar sudde ren. Laat intussen pitloze ker sen uit pot of blik goed uitlek ken. Warm ze nadat ze goed uitgelekt zijn op in een paar deciliter rode wijn plus een mespuntje kaneel. Schep de kersen, zodra ze goed warm zijn, uit het vocht, hou ze warm, kook de wijn wat in en bind vervolgens met een beetje aardappelmeel. Doe de kersen in deze gebonden saus terug. Leg de reebout zodra deze a point is op een schaal, neem het bouquet uit de jus, bind de ze eveneens met een weinig aardappelmeel en controleer of de saus pittig genoeg is. Leg de kersen met hun eigen saus in een krans om de ree bout en geef de saus van de reebout er apart in een saus kom bij. Verrukkelijk met aard appelpuree. leder kind wil wel eens In de keuken helpen, maar helaas pakt de goedbedoelde hulp niet altijd even best uit. Toch is er een manier waarop u uw kleine een mooi werkje kunt laten doen en dat hem of haar met 1 verrukking zal vervullen. Laat uw kinderen toch eens een makenl Naar smaak strooit men 1 a 2 eetlepels toverflip over yoghurt, dan moet er even ge roerd worden en dan komt in eens in een grappig lijnenspel een prachtige'kleur tevoorschijn. Vindt het kind het dan nog niet zoet genoeg, dan kan er gerust nog wat meer van de To verflip bij. Blijft men roeren dan wordt dé kleur natuurlijk hele maal egaal. De Toverflip bestaat In drie smaken: aardbeien, ker sen en mandarijnen.

Allerhande | 1970 | | pagina 10