KAAS: zo gezond en altijd weer anders! 250 Smakelijke hapjes vol vitaminen VEES VLEES f Grote sortering Franse Paté bij AH onmisbaar voor een heerlijke erwtensoep! cNuin tweemirjuteri eerikgp veiÉekgffie NS- Snippertrips Tien pakket schijven ISlliitfips in eigen land Paprika- sneetjes Vers vlees op z'n best. Bij Ch EN wat weten de mees ten van ons, ondanks alle boeken die erover ge schreven zijn, ondanks alle folders die uitgegeven wor den en de vele receptuur die erover bestaat en die regelmatig aangevuld wordt, er eigenlijk maar weinig van af! voordelig uiïmetNS Camembert en Biefstuk met stokbrood vers bier NIEUWS UIT HET VERSE HOEKJE Ontbijt Kaas a LA Lunch i Schorseneren met kaassaus S!a Volledigverzorgde voordelig uitmetNS Fazant Extra's Wijn Oiaspotten Vacuüm Israël Pinda's in dop NOVEMBER 1970 ALLERHANDE A \7 Neem nu gewoon onze eigen Nederlandse soorten: in doorsnee hebben we het over de Goudse, de Leidse, de Edammer. Maar lang niet iedereen kent onze voortreffelijke Kernhemse kaas, onze uitstekende Bluefort, onze krachtige Limburger. Om een paar zeer karaktervolle typen te noemen. Wist u dat in Zeeland geite kazen worden gemaakt en dat de „Geitenkaas van Aaltje" door de kenners bijzonder ge waardeerd wordt? Nederlandse soorten Als we de Nederlandse soorten optellen komen we met gemak aan het getal 18 en dat is voor ons kleine landje toch wel heel wat Wanneer u dan verder be denkt dat Italië, Zwitserland, België, Noorwegen, Zweden, Denemarken en Duitsland tal van eigen kaassoorten produ ceren en dat het kaasland par excellence Frankrijk enige honderden specialiteiten aan de markt brengt dan beseft u dat moment dat u eigenlijk uw hele verdere levensdagen wel met proeven en keuren zoudt kun nen doorbrengen zo u dat al zoudt willen! Edammer Laat ons echter maar gewoon bij huis beginnen: AH komt TïEZE gevelsteen uit 1533 bevindt zich in het Westfries Museum te Hoorn. Het kuipen van de kaasvormen (kaaskoppen) werd ook wel „draaien" genoemd. Vandaar de aanduiding: In de koppedraaier. Niet alleen de am bachtslieden die zich met dit werk bezighielden, doch ook alle Hollanders worden wel eens spottenderwijs met de naam „kaaskoppen" aangesproken. Verrukkelijke kaasrecepten mochten wij ontvangen van het Nederlandse Zuivelbureau te Rijswijk. U vindt ze elders op deze pagina. met zeer speciale aanbiedingen op kaasgebied en om te begin nen zal uw aandacht gevraagd worden voor een bijzonder smakelijke Edammer die dan per 100 gram nog geen 40 cent gaat kosten. De Edammer wordt gemaakt van koeiemelk, heeft een vet gehalte van 40 °/o en behoort tot zg. harde kaassoorten, die vooral wanneer ze belegen is een plezierig pikante smaak heeft. Even een eenvoudige tip voor een „meeneem"-lunch: een broodje „kaas-om-kaas" waar bij op een plak Edammer, een plak volvette kruidkaas Exclusief voor Nederland Alleen bij Albert Heijn Doos met 10 kant-en-klare filters, gevuld met pittige, versgemalen koffie. (Plastic filterhouder 25 ct) (Advertentie) Dagje hier, dagje daar? Kiest u maar! Leuke interessante dagtrips! Alle informatie in de NS-reiskrant op de stations. Luxe messenset PMC brengt op advies van Sinterklaas een luxueuze messencombinatie voor nog geen vijftig gulden. Behalve een robuuste plank van beuke- hout omvat de luxe messenset: broodmes met golf snede, lem met lengte 180 mm; keuken mes voor het snijden van vlees en dergelijke, lemmet lengte 155 mm; kaas of tomatenmes, lemmet lengte 105 mm; schil- mesje, lemmet lengte 75 mm en vleesvork, tandlengte 75 mm. De handgrepen van messen en vork zijn van mooi palis sander. De delen kunnen ge borgen ivorden in de beuke- houten plank, die aan de wand kan worden opgehangen of in de kast gelegd. De messen zijn gemaakt door Henckels Zwil- lingswerk, de oudste en grootste fabriek uit Solingen. Clubprijs f47,in PMC- cheques. Bestelnr. F-289. wordt gelegd. Het is weer eens even wat anders! Grote voorraad De bereiding van de Edammer (bakermat: Edam en de provin cie Noord-Holland) komt min of meer overeen met de berei ding van de Goudse kaas. In Alkmaar wordt voor de toe risten in de zomer nog altijd de bekende kaasmarkt gehou den, iets dat men toch ook als Nederlander eens mee moet hebben gemaakt. Ook in de afgelopen zomer maanden is er bjj AH zo'n spe ciale kaas-aanbieding geweest. Door een te kleine voorraad heeft men toen echter velen moeten teleurstellen, ditmaal echter is er ruim voldoende Edammer aanwezig! Franse kazen Naast de Edammer de speciale -aanbieding van de Franse ka zen: Boursin, Brie en Camem bert. De Boursin frais, de zeer zach te kaas met de fris-zurige ro mige smaak stamt evenals de beroemde Camembert uit Nor- mandië. Het is een kaassoort waar nogal wat mee gedaan kan worden, u kunt er bijv. vermengd met wat citroensap, een eierdooier, wat suiker en een scheutje rum een heerlijke vulling van maken voor flens jes. U kunt uw Boursin frais ver mengen met een snippertje ge raspte ui en wat fijn gehakte peterselie en er bijv. dikke plakken uitgeholde komkom mer mee vullen. Er bestaat ook nog de Bour sin met het heerlijke knoflook- smaakje, uitstekend op donker roggebrood. De Drie De Brie komt uit dat gedeelte van Frankrijk dat de fraaie naam draagt van lie de France. Het is een heerlijke kaas die gemaakt wordt van koeiemelk, een vetgehalte heeft van 45 en die een romige en toch zeer pittige smaak heeft. Evenals de Camembert behoort men de Brie op het „juiste" moment te kopen, d.w.z. de kaas moet goed rijp zijn, maar beslist niet overrijp, een amo- niakgeur mag er absoluut niet vanaf komen. Ze behoren beiden tot de wit- schimmelkazen, maar zijn niet alleen van smaak verschillend doch ook in het feit dat de Brie sneller rijp is dan de wat stoer dere Camembert. De ware liefhebbers eten de beide kazen met huid en haar op, nadat zij slechts even langs de korst zijn gegaan met een mes om er een mogelijk teveel van de witte schimmel af te ha len. Hiervoor hebt u nodig: XA ui» 20 g boter, 2 groene paprika's, 2 tomaten, zout, vers gemalen peper, 4 sneetjes geroosterd brood, 4 plakken jonge kaas. U snijdt de ui fijn en fruit ze in de boter tot ze lichtbruin is, daarna pelt u de tomaten 0 en dat gaat feStf heel gemak- C kelijk wan neer u ze tien tellen in ko kend water houdt. U verwijdert niet alleen het vel maar ook de harde kern en het vocht en de pitten. Was de paprika's, verwijder de za den en zaadlijsten en snijd ze in smalle reepjes. Laat de pa prika's even met de ui mee fruiten, voeg er daarna de stuk jes gesneden tomaat bij en laat alles tezamen ongeveer 10 mi nuten met het deksel op de pan smoren. Voeg er wat zout en peper naar smaak bij. Verdeel dit paprika mengsel over de beboterde toostjes. Leg er daarna een plak kaas op en zet de sneetjes boven in een voorverwarmde oven of onder de grill tot de kaas gaat uitsmelten. Strooi er voor het serveren wat paprika poeder over. Een heel bijzonder toostje maakt u op de volgende ma nier: U roert wat boter tot room en ver mengt ze met de camem bert, zonder korst, een fijn geraspt uitje, geblan cheerde klein gehakte cham pignons, vers gemalen witte peper en zout naar smaak. Besmeer de toost hier rijkelijk mee en bedenk dat dit een uit stekend hapje bij de borrel is, want deze combinatie doet het zeer goed bij onze vaderlandse jonge zowel als oude, terwijl het ook best smaakt bij een glas droge sherry, om over het glas rode wijn maar niet te spreken!! Een uiterst plezierige genieting van een goede malse biefstuk wordt gevormd door de com binatie met knapperig stok brood dat bestreken wordt met een weinig boter en een laagje Brie of Camembert. (Advertentie) nu niet alleen in beugelflessen maar ook in pijpjes (nog niet in aÜe filialen verkrijgbaar). Beugelfles 58 Pijpje 44 want alle waar is naar zijn geld U weet natuurlijk allemaal wel dat er niets gaat bo ven verse groenten, verse vruchten en verse vruchte sappen en dan bedoelen we nog niet eens zo zeer de smaak, maar wel het feit dat we dan de meeste vita- mientjes en andere stoffen voor onze gezondheid naar binnen krijgen. Hier volgen een paar menu's waarbij wij speciaal de aan dacht vestigen op het verse ele ment. Stel u begint uw ontbijt met een flink glas vers uitge perste sinaasappel. Dan is een allereerste vereiste dat u de sinaasappel pas uitperst op het moment dat het sap genut tigd zal worden. Immers in si naasappelsap zit per 100 gram 50 mg vitamine C. Dat is de hoeveelheid die de gemiddelde volwassene per dag nodig heeft. Vitamine C echter heeft de merkwaardige eigenschap om zo gauw ze aan de lucht bloot gesteld wordt in rap tempo te verdwijnen. Na een kwar tier reeds is het merendeel van de C's als sneeuw voor de zon ver dwenen. Wanneer u uw ontbijt verder vervolgt met een gekookt ei en een of ander soort knackebröt die u belegt met een flinke dik ke plak Edammer-kaas (u be hoeft er geen boter onder te smeren) dan hebt u daarmee al enige goede dingen tot u ge nomen. Het spreekt vanzelf dat u naar behoefte daar verder thee, koffie of melk bij drinkt. T~\E FOTO laat u al zien hoe heerlijk deze spitjes zul len smaken. U hebt er voor no dig 150 g varkenshaas, 150 g varkenslever, 200 g belegen Goudse kaas, 100 g mager ge rookt spek, 2 uien, een paar olijven, 1 groene paprika, bo ter, olijfolie, zout en peper. Snijd het varkensvlees, de lever en het spek in blokjes en braad die van tevoren in de koekepan in wat boter gedeeltelijk gaar. Steek vervol gens deze in grediënten om en om met blokjes kaas en stuk jes ui, papri ka en olijven aan metalen barbecue-pennen. Strooi er wat zout over (maar dat hoeft niet over de blokjes spek), maal over het geheel een aantrekkelijke hoeveelheid pe per, strijk er met een kwastje een weinig olijfolie over, leg ze daarna op de grill en roos ter ze onder voortdurend keren op een niet te heet vuur. VNA/WVVVVWVWS/VVWV Geldig tfm per 500 gram Wat de lunch betreft, die kan bijvoorbeeld bestaan (wanneer dat festijn thuis plaats vindt) uit een bruine boterham met een paté uwer keuze (geen bo ter eronder) belegd met een paar plakken rauwe tomaat be strooid met peper en zout naar smaak en veel fijngehakte pe terselie. Vooral de peterselie behoort tot de gezonde ingrediënten met een bijzonder hoog gehalte aan calcium en fosfor, zeer veel caroteen en in rauwe toestand met 100 mg vitamine C per 100 gram. Daarnaast komt er dan ook nog vrij veel vitamine B2 in voor. U zoudt uw lunch kunnen ver volgen met gebakken dubbele witte boterhammetjes met er tussen schijven appel en wat bessengelei (die boterhammetjes bakt u in het bekende tosti ijzer). Mocht het zoete u niet zo liggen eet dan bijvoorbeeld wat roggebrood met Brie of Camembert. Een „meeneem-lunch" kan er als volgt uitzien: een plastic bakje met goed sluitende deksel waarin een heerlijk slaatje van tomaat plus komkommer plus fijngehakte peterselie plus bij voorbeeld blokjes boterham worst een en ander aangemaakt met een van de vele sla sausen die te kust en te keur verkrijg baar zijn. Neem wat Franse toost mee om er bij op te knabbelen. Daarnaast leent Brabants rog gebrood zich bijzonder goed voor een sandwich met een smeuïge paté ertussen. In dit lunch-pakket hoort dan ook nog een appel of een sinaas appel die halverwege de mid dag zeker welkom zal zijn. De op zichzelf al verrukkelijke schorseneren worden nog sma kelijker wanneer men ze op dient met een heerlijke kaas saus. Neem daarvoor gelijke hoeveelheden bloem en boter en roer er een glad papje van. Giet er onder voortdurend roe ren zoveel melk bij dat een fraaie gebonden saus wordt verkregen. Roer door deze saus een klein geraspt uitje, vers gemalen pe per naar smaak, wat geraspte nootmuskaat en een flinke hoe veelheid geraspte, belegen Goudse kaas. Roer door tot de kaas gesmolten is en contro leer dan of er eventueel nog zout bij moet. Roer de saus door de schorseneren en dien gloeiend op. (Advertentie) 2 dagen Amsterdam f 37.- 3 dagen Zuid-Limburg f 45.- 3 dagen Twente f 49.- 3 dagen Bergen N.H. f 49.- 3 dagen Montferland f 60.- 3 dagen Friesland f 62,- 3 dagen Brabant f 64.- 5 dagen Terschelling f 75.- Prjjzen van elk station in Nederland. Vertrek dagelijks. Inlichtingen in de NS-reiskrant op de stations. Een gesprek met een culi naire Fransman over paté's is bepaald een belevenis, zoals ik een dezer dagen mocht ervaren. In gedachten had ik voor dit onderhoud zo'n uur of twee uitgetrok ken, het werden er wel vier! En in die tijd werd me zeer duidelijk dat de paté's (met de kazen) tot Frank- rijks grote specialiteiten be horen. Want stelt u zich voor, niet alleen de fa- brieksprodukten laten een eindloze variatie zien, daar naast maakt eigenlijk iedere chef-kok van een beetje res taurant zo zijn eigen paté's, die dan alle weer hun eigen karakter vertonen. Geen wonder dat voor een ge sprek hierover vier uren eigenlijk amper voldoende zijn! U zult in de 150 filialen van Albert Heijn waar een DELI (delicatessen)-afdeling be staat, een bijzondere presen tatie krijgen van de meest uiteenlopende soorten paté's. ne paprika, wat tomaat en piment, exquis gekruid en fraai gedecoreerd met seg menten oranje paprika). Daarnaast lacht een Paté Forestier u tegen, een licht gekruide paté, die ook licht van smaak is en die ver werkt is met gesneden champignons (vandaar de lichte smaak) en die in een grote vuurvaste terrien zit. De bovenkant ervan is zeer donker geschroeid en ver sierd met hele champignons. De Paté Brestois in de vorm van een langwerpig, ietwat bol brood, is zeer fijn gekruid en heeft een plezie rige landelijke smaak, die als het ware kleurige jacht taferelen oproept.-, De Paté de Ferme vraagt uw aandacht, want dit is dan een zg. paté poivré, zeer pikant en zeer smeuig. (In Bretagne, waar deze paté vandaan komt, kopen de Bretons dan ook: „du Poivré" oftewel van het „ge peperde!"). De gewone, ook in ons land welbekende Paté d'Ar- denne mag hier natuurlijk niet ontbreken, het varkens vlees is verwerkt met tal van geurige kruiden en de bovenkant is gegarneerd met kleine stukjes spek. Naast het normale, altijd voorhande zijnde assorti ment, bestaande uit een Paté de foie maigre, een Bretonse paté en een Boeren paté, zult u als „extra's" kunnen kennismaken met: de Paté de Palerme (een verrukkelijke samenstelling van zeer fijn verwerkt var kensvlees met rode en groe- Geniet van de paté uwer keuze met een glas wyn erbij, net als u dat zult doen bij uw Franse kazen! De zeer gekruide soorten zullen vragen om een Chateauneuf du Pa- pe of een Bourgogne Passetoutgrain. dan wel een Cötes du Rhone, ter wijl een rode Bordeaux, als een Chateau Gardus of een Chateau de Ro- ques een perfecte bege leiding vormen voor de wat lichtere soorten paté. Er zijn ook gevogelte- en wildpaté's, zoals de zeer fij ne Paté de faisan (fazant), licht van smaak, de Paté de Lapin aux Noisettes, bereid met konijn met hele hazel noten. Bij deze laatste twee paté's bevindt zich in het midden een heel stuk van het gevogelte of het wild waar ze van vervaardigd zijn. Dit alles zijn verse paté's, die per gewicht verkocht worden. de half-conserven en moeten in de koelkast bewaard blij ven, waar ze zes weken houdbaar zijn. Er staat pre cies op vermeldt wanneer ze geconsumeerd behoren te zijn. Alleen de reeds bekende Paté d'Ardenne is verkrijg baar in een gewicht van 150 gram. De Paté Paysan, de Crème d'Ardenne (vergelijkt u die eens met de eerder ge noemde paté), de Paté de Campagne, de Paté Breton, de Paté de Palerme zijn verkrijgbaar in een vacuüm-verpakking van 250 gram, terwijl de Paté Bres tois en de Paté de Ferme 300 gram wegen. Eén ding moet met zeer veel nadruk gezegd worden: wilt u uw paté, welke dat ook zij, op volle smaak ge nieten, dan moet hij abso luut een half uur van tevo ren uit de koelkast gehaald worden. Te koude dingen hebben niet of nauwelijks geur; dat geldt ook voor ka zen en witte wijnen. In glaspotten van 180 gram (volconserven) vindt u voorts: Paté d'Ardenne, Paté Forestier aux champig nons en Paté de Palerme. Probeert u rok eens de Belgische voi-geconserveer- de goed smeerbare Paté a tartiner, de Mousse de Jam bon en de Tête de Veau au Madère, oftewel kalfskop in madera met een fijn aroma van paprika-poeder. In alle landelijke zaken zult u en dat is nieuw! tal van paté's vinden die vacuüm in staniol ver pakt zijn. Ze behoren tot 250 gram 98 Er zijn pinda's en pinda's. Is raël pinda's munten uit door hun gezonde, forse structuur en hun voortreffelijke aromati sche smaak. En door de grote omzet altijd vers. Alles is verser bij albert heijn viant 't krijgt er de tijd niet om oud te worden y'

Allerhande | 1970 | | pagina 7