Acht centra vol vakantieruimte chweppes Optimaal comfort ch Wi 3 grote stukken Ch Bad zeep 1- Theeïief hebbers, opgelet!' albert heijn |Ch Knak worst V 5? Duurder Misschien. Maar... echte Tonic Boordevol handige informatie vers bier Pijpje 44 want alle waar is naar zijn geld Overwintering van uw ca ravau Poften De Jagerstee Grote Bos - Met een likje jf mosterd...! Hap! zegtu.. blik 10 stuks Reserveren doet u zo: I ROLLER I BRIL I BUIKJE 1 E' CHINA QUEEN doos 20 theezakjes I RICHTLIJNEN AUes Is verser bij Albert Heijn HAARDOS NOVEMBER 1970 ALLERHANDE A 3 (Advertentie) T~\IT prachtig aangelegde kam peerterrein ligt in de ge meente Appelscha. En Appel scha op zijn beurt in hel Zuid- Westen van Friesland. Een overweldigend stukje Neder- INDIAN TONIC INDIAN TONIC SODA" GINGER ALE (Sweet and Dry) Recrealickrant 1971: Over het gevarieerde va kantieaanbod valt veel te vertellen. Zo veel dat de Stichting Recreatie Centra er en complete Recreatie krant 1971 mee kan vullen. Het is de moeite waard om deze krant eens op uw gemak door te lezen. Hij staat boordevol handige vakantietips. Waar deze krant verkrijgbaar is? Straks in alle filialen van Albert Heijn. Vraagt u er rustig naar. Hij is speciaal gemaakt om u te laten ont dekken dat er in Nederland op vakantiegebied nog heel wat te avonturen valt. Waarschijnlijk veel meer dan u denkt. Voor zo'n heerlijke tussendoor va kantie bijvoorbeeld. Of zo maar een winterweek-end in een goed verwarmde bungalow. Ontdekt u het zelf. Ze maken de winter korter en de zomer langer. En is dat niet waar u naar verlangt? De stenen vakantiebungalows die PMC u aanbiedt, hebben alle voorzieningen voor een comfortabele onbezorgde va kantie. Bijna overal is warm en koud stromend water, een dou checel, een gas- of oliehaard en een koelkast. De bungalows staan op ruime afstand van-el- kaar in een rustuitstralend landschap. Wat u zelf moet meebrengen? Op uw linnen goed na niets. Immers: ligstoe len horen bij de inventaris, kin derbadjes zijn gratis beschik baar, boxen en kinderbedjes kunt u huren tegen een mini mum aan kosten. De recreatie-centra die PMC voor u in petto heeft, bieden nog iets anders dan wooncom fort alleen. Ze bieden u ook tal (Advertentie) nu niet alleen in beugeMessen tnoai ook in pijpjes (nog niet in afie filialen vetkiijgbaar). Beugelfles 58 van recreatiemogelijkheden waar uw kinderen verrukt over zullen zijn en u waarschijnlijk niet minder. Sport en spel, speurtochten, droppings, trim men, kampvuren, vakantie films, toneel, dans en volks dans, kreatieve toestanden, dis co-avonden, natuurexcursies. Vanzelfsprekend is alles vrij blijvend. Niets hoeft. Het kan allemaal wel. Kenmerkend voor de meeste van de acht centra is de ruimte die iedere kampeerder en bun galowbewoner ter beschikking heeft. Om u een voorbeeld te geven: mogen de kampeergele- genheden in Nederland in de topweken een bezetting hebben van 200 mensen per hectare, de gemiddelde bezetting op de acht recreatiecentra die voor PMC-leden openstaan, bedraagt niet meer dan 75 mensen per hectare. Een steeds vaker terugke rende vraag: waar laat ik m'n caravan in de winter? Voor een houder van een kampeerabon- nement behoeft dit geen pro bleem te zijn. Immers: de meeste van de recreatiecentra die in het PMC-aanbod opge nomen zyn hebben ook over- vvinteringsmogeljjkheden. Zelfs wintergebruik, in de buurt van een verwarmd toilet, is niet uitgesloten. Informeert u maar eens bij de directeur van het recreatiecentrum van uw kcu- land. Vol verrassingen in de vorm van uitgestrekte bossen, heidevelden, zandverstuivingen. En u maar denken dat Fries land alleen maar uit grasland bestaat. Appelscha is de moeite van het ontdekken waard. De Roggeberg is een kam peerterrein waar u alles vindt om uw korte tussendoor vakanties, uw zomaar-een-week- end-eruit-weekenden, plezie rig door te brengen: romanti sche kampeerkringen op gras veldjes in een dicht sparre- woud, kampeerweiden om zoomd door loofhout, enkele plekken zomaar- ergens in het bos afgewisseld met ruig be groeide vlakten. Maar De Rog geberg biedt meer. Natuurbad, speelterreinen, zandbakken, vol- leybalvelden en een gezellige kantine. Verder: een wasserette en een zelfbedienings-kampwin kel. D ecreatiecentrum De Pot- AA ten ligt niet ver van het Sneekermeer. Pal aan het wa ter. Een uitgekozen oord voor zeilers, zwemmers, vissers en roeiers. De Potten beschikt over een uitgebreide verhuur- vloot met 16 m2's zeilschouw- tjes, roeiboten, kano's en bui tenboordmotoren. Op dit unieke kampeerterrein staat uw caravan op een paar passen afstand van de water kant, weggedoken in de ruige rietkragen. Plezierig op dit wa terrijke kampeerterrein is ook het attractieve hoofdgebouw, met z'n oergezellige kantine, recreatieshop en kampwinkel. Flaasbloem: een 60 ha groot recreatieterrein in de gemeente Chaam. Een luister rijk oord. En hoe kan het anders temidden van het vorstelijk landschap van de Baronie van Breda. De Flaasbloem bezit prachtige bospercelen, met ver rassende doorkijkjes naar het afwisselende Brabantse land schap. Er zijn zonnige terrein- tjes voor tenten en caravans, beschuttend omgeven met sin gels van loofhout, beveiligde kinderspeelvijvers in een eldo rado voor de kleintjes. Chaam ligt pal bij de grens van België (Baarle-Nassau). Reden voldoende dus voor tal van interessante uitstapjes. Naar Gent, Brugge, Ostende, de Ardennen. Een uniek kampeerterrein met een kampwinkel, een kan tine en recreatiezaal- Om niet te vergeten een eigen wandel gebied van ruim 10 ha. groot, sport- en speelvelden en dat alles op nog geen 70 km van Rotterdam. De stichting Recreatiecen tra is een initiatief van de Hervormde kerk. Vanaf 1952 heeft men een achttal re creatiecentra ontwikkeld, waar iedereen welkom is. Enquêtes hebben uitgewezen dat de gasten uit alle wind streken komen, ook wat hun levensbeschouwing betreft. Tot het recreatie-aanbod behoort in de vakantie-pe rioden ook een kampdienst op zondagmorgen met een oecumenisch karakter. Uiteraard zijn alle gasten volstrekt vrij om naar per soonlijk inzicht hun eigen „programma" samen te stel len. Vrijheid en persoonlijke keuze behoren bij de recrea tie vindt men bij de stich ting Recreatiecentra. Op die basis is een goede samenwerking met de PMC ontstaan. "He Noordster ligt in de Drentse gemeente Dwin- geloo. Een rustige streek voor ontspannen dagen. Boordevol bos en heidevlakten met zeer nabij de storingvrije zone rond de radiotelescoop. De standplaatsen voor caravans en tenten zijn omringd door groe pen van dennebomen. Opval lend is er de stilte. Een landstreek, waar veel te ontdekken valt.: natuurreserva ten, de krentebossen van de landgoederen Oldegaerde en De Bork (aan de straatweg van Dwingeloo naar Ruinen). Een andere bezienswaardigheid is de schaapskudde die nog elke dag, 's winters en 's zomers rond dwaalt op de laatste grote Drentse heide aan de zuidkust van de gemeente Dwingeloo. Wist u overigens dat Dwingeloo tot de fraaiste brinkdorpen van Drente behoort? De Noordster met natuurbad op 500 meter, een gezellige al les-bij-de-hand kampwinkel, een kantine en recreatiezaal rond het brink achtig terras. W/TIE De Jagerstec zegt zegt Epe, een bekend recreatie- dorp op de noordelijke Veluwe. Het wandelgebeid om dit cen trum heen is duizend ha groot. En het begint al direct buiten het hek, aan alle kanten. Het terrein zelf biedt alle mogelijk heden voor gezellige recreatie: een speelvijver voor de kinde ren, een openluchttheater, een sportveld, zandbakken op de camping. De omgeving van het recrea tiecentrum is mooi en rustig. Een uitgezocht uitgangspunt voor zwerftochten per fiets of te voet. Verder: prachtige pa norama's vanaf de Tongerse- berg, uitgestrekte landgoederen zoals de Weina en de Dellen, het kasteel de Cannenburch te Vaassen met vijvers en bossen, de forellenkwekerij van de Ne- derlandsche Heide Mij te Ernst. De Jagerstee, oftewel het on weerlegbare bewijs dat gezel ligheid en rust hand in hand kunnen gaan. TJet Grote Bos, tussen Drie- bergen en Doorn is de oud ste en grootste vakantieplaats van de Stichting Recreatie Centra. Een recreatieterrein dat de belofte zoals ze die mee draagt in haar naam, nakomt. Het Grote Bos is een geva rieerd terrein van maar liefst 80 ha. Zandverstuivingen, gras velden en een vijver dragen tot de afwisseling bij. Dit recrea tieterrein biedt uitgebreide voorzieningen: een wasserette, een kantine-snackbar, een openluchttheater, een midget- golfbaan, en een kinderspeel vijver. Een zonnig kampeerter rein, dat met zijn soepele gras mat geweldig in trek is bij de kampeerder. Het hart van dit recreatie centrum bestaat uit een groot gebouwencomplex rond een ver diept plein. Onder de over kapping bereikt u de receptie en de kampwinkel om even later in een overdekte gaan derij te wandelen waar win keltjes en een snackhar het voorbijgaan moeilijk maken. GiP enkele kilometers van het Veluwerandmeer met zijn nieuwe stranden van Nulde en Horst, ligt Ermelo. Eenmaal aan de rand van dit bekende Veluw- se vakantiedorp, laat Het Tref punt zich makkelijk vinden. F1BAÏIP Fijne zeep hoeft niet duur te zijn a 125 gram _JL# Alleen bij (wie anders?!) y/ Laten we het terrein van dit recreatiecentrum van de stich ting eens opgaan. Vlakbij de ingang valt reeds het gezellige binnenplein op, aan twee zijden begrensd door de vleugels van het gebouw waarin zowel de grote recrea tiezaal als comfortabele kantine zijn ondergebracht. Op het ter rein van 14 ha bos en hei be vindt zich een intiem terrein speciaal ingericht voor cara van- en tentkampeerders. Het stadje Ermelo kan zich erop beroepen niet van gisteren te zijn. Het gebied was al 4000 jaar voor Christus bewoond. Een rustieke streek met een overdaad aan recreatiemoge lijkheden. In Ermelo zelf, maar ook daarbuiten. In Harderwijk bijvoorbeeld, in Nijkerk. Spa kenburg en Bunschoten. Kort om: een Veluws wereldje waar het .goed toeven is in caravan en tent. "LIET Toppershoedje in de ge- meente Ouddorp ligt op de westpunt van het eiland Goe- ree-Overflakkee. Op 200 meter van een breed Noordzeestrand, temidden van weelderige bloe menveld] es en kleine lapjes bouwgrond. De standplaatsen voor tent en caravan liggen op dit kampeerterrein heerlijk be schut, doordat ze omgeven zijn door brede winddichte begroei ingen. Vlakbij dit recreatiecentrum liggen de Deltawerken, het na tuurreservaat en het even pit toreske als historische Goede reede. Een fraai vissersstadje vol antieke gevels. Het Top pershoedje ook voor hengelaars. Met de werphengel kan men terecht aan het strand of aan de zeedijk langs de zuidkust van het eiland. Ouddorp heeft minstens één leverancier van „dagelijks verse zeepieren". Het spreekt vanzelf dat u op het terrein van Het Toppershoedje een goed gevulde kampwinkel vindt, maar ook een kantine, waar u kunt pingpongen en een kopje koffie kunt drinken. Kortom: een typisch Hollands plekje om uzelf aan het einde van een drukke werkweek te rug te vinden. Dit waren ze. De acht riante plekken die PMC u in samen werking met de Stichting Re creatie Centra te bieden heeft. Met volop ruimte vonr iedereen tegen een uiterst lage prijs. Acht plaatsen met alle comfort die u zich maar wensen kan, waar u voor en na de grote zomervakantie optimaal plezier van uw caravan en tent kunt hebben. Wist u overigens dat u met een earavan-kampeerabonnc- ment niet gebonden bent aan één centrum. Als de beschikba re ruimte op de andere centra dit toelaat, kunt u zonder meer van standplaats verwisselen. We horen u al zeggen: „Wat levert de samenwer king tussen PMC en de Stichting Recreatie Centra nu op voor mensen die niet over een tent of caravan beschikken?" Het antwoord is snel gege ven. Veel plezierige bungalow ruimte. Op alle recreatiecentra zoals u die elders in deze krant beschreven vindt: De Rogge berg te Appelscha, De Potten te Offingawier, De Flaasbloem in Chaam, De Noordster in Dwin geloo. Het Toppershoedje in Ouddorp, De Jagerstee in Epe, Het Grote Bos in Doorn en Het Trefpunt in Ermelo. We zeiden al: fijne bunga lows, met veel plezierige leef ruimte en alle comfort. Ook voor grote gezinnen Op al deze recreatieterreinen krijgt u tot 1 januari 1972 op de tarieven voor bungalowhuur 10 pet. korting wanneer voor het bedrag van de eerste aan betaling tenminste 52 gulden in PMC-cheques wordt betaald Als voorbeeld: u huurt twee weken een zes-persoons bunga low in Chaam voor ƒ260.per week. Totale huur 520. Eerste aanbetaling 208.in kontanten 4- 52.in PMC- cheques. Tweede betaling 260.verminderd met 10% korting op het totaalbedrag be draagt dan (toevallig ook) ƒ208.—. Uw ƒ52.— aan PMC- cheques zijn in dit geval 104. waard. U krijgt 20 pet. korting wan neer u een bungalow huurt voor een weekeinde tot 1 mei en na 1 oktober. Zo'n week-end is mogelijk voor alle centra, uit gezonderd Het Grote Bos in Doorn. De normale week-end prijs bedraagt 65 gulden, ver minderd met 20 pet. korting blijft over 52 gulden. Dit be drag wordt dan voldaan in PMC-cheques. Dit is een week end genieten voor één PMC- chequeboekje vol. Smakelijk, geurig, r sappig... dat zijn ze.detienknak- worstjes die er in j elk blik zitten. Even verwarmen, wat mosterd op de schaal erbij Hap», zegtü. Stuur een briefkaart of brief met uw wensen naar het cen trum van uw keuze. Let u wel voor het hoogseizoen op de da tum voor uiterlijke inschrij ving: 15 december. Kan aan uw wensen voldaan worden, dan ontvangt u bericht over de eer ste betaling. Pas dan behoeft u PMC-cheques en contanten te zenden aan het opgegeven adres. ijjiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiM^ dag en overal! uitvoeren: terwijl u op de bus of tram staat te wachten, in de auto of achter het bureau. Als u het een beetje onder de knie hebt, zelfs onder het lopen. Huisvrouwen vooral ook tijdens de afwas of een ander karweitje. Maak dit tot een trouwe gewoonte en u boekt als resul taat een stevig spierencorset, waar u veel plezier van zult hebben. (Wilt u er meer over weten, koop dan het boekje: „Isometrie" van Vic Obeck, Uit geverij Helmond.) "LTeeft 'm natuurlijk al wel eens zien liggen, dat grappige wieltje met aan iedere kant een hand vat. Deze isometrische roller is een geweldig iets om op een dood-simpele manier weer in het bezit van een slanke taille te komen. En dan op een plezierige manier, want je hoeft er nu eens niet zoveel voor te doen. Al die vermoeiende oefeningen van heup- en rompzwaaien zijn natuurlijk wel erg nuttig. Maar wees nu eens eerlijk: wie houdt dit dag in, dag uit vol? En er is altijd wel iets, waar mee we ons geweten sussen van: vandaag maar nietEn van uitstel komt afstel. Dat staat vast. Dus gaan we rollen. Over het gebruik van het wieltje zelf hoef ik niet uit te wijden. Dat kunt u zelf lezen op de beschrijving, die u er bij krijgt. Wél raad ik u aan, een niet te dik kussentje onder de knieën te leggen. Dat bespaart u naderhand pijnlijke knieën. Door minstens twee keer per dag een keer of tien met gestrekte armen heen en weer te rollen worden buikspieren heel wat steviger. En deze niet alleen. Ook bovenarmen, taille en rugspieren worden goed aan het werk gezet. Een verrukkelijke manier om zonder veel moeite naar een beter figuur toe te rollen. TTEGENWOORDIG is het gelukkig helemaal geen straf meer als een vrouw of jong meisje een bril moet dragen. Integendeel: er zijn zoveel enige SI("iAAR monturen te kust en te keur, dat er wed ik vJ/\/\I heel wat meisjes zijn, die zo'n leuk montuur met vuldige oog make-up! Door de bril wordt toch al speciale aandacht op de ogen gevestigd, maak ze dan ook zo mooi mogelijk door flink wat mascara op de wimpers te doen (eventueel een paar valse ertussen door) en een flatteus kleurtje als oog schaduw op de oogleden te doen. Rimmel bijv. brengt een handig speciaal „oog make-up etui" waarin alles keurig bijeen zit, wat we voor stralende kijkers nodig hebben! Een standaardregel is: de bovenrand van het montuur liefst samen laten vallen met de wenk brauwen. Of het montuur moet zo groot zijn, dat de hele wenkbrauw goed zichtbaar is. De fijne 'China Blend' thee vindt u bij Albert Heijn, waarbij het klassieke aro ma- van de tarry lapsang souchong de geurige smaak van deze melange verfijnt. nne geef dat rollertje ook eens aan uw man. De meeste mannen zitten immers vaak de hele dag: in de auto, op kantoor. Of met een sigaar achter een pilsje. En dat zitten betekent vandaag of morgen onherroepelijk een uitgezakt buikje. En een man met een buikje zeg nou zelf ziet er gewoonweg jaren ouder uit dan nodig is. Misschien is het zelfs nog niet eens zo'n gek idee om uw man zo'n rol-ding mee naar zijn werk te geven. Allicht heeft-ie zo tussen de middag eens vijf minuutjes tijd om stiekum te rollen. Of ze doen het in clubverband met wat collega's. Kijken wie het eerste moe is. Of het eerste zijn buikje kwijt raakt. Maar s.v.p. nooit langer dan hooguit 10 keer achter elkaar! Om nog even sorry bij dat buikje te blijven: mocht uw man het nu toch niet zo'n geslaagd idee vinden die roller mee naar zijn werk te nemen, dan zijn er nog wel een paar andere dingen die in dit kader helpen: een paar simpele oefeningen, die met „isometrie" te maken hebben een spe ciaal soort gymnastiek, waarbij steeds weer een bepaalde groep spieren tot het uiterste gespannen wordt, waardoor deze in enkele seconden net zo hard getraind worden als anders in een paar uur intensief sporten. Bijvoorbeeld om dat buikje weg te werken ja, doet u zélf ook maar mee gaat u gewoon op een stoel zitten, de rug flink recht. Inademen en tegelijkertijd de buik zo stevig mogelijk intrek ken en tot tien tellen. (Hoeft niet hardop.) Druk daarna de handen stevig tegen de buik, ter wijl u probeert deze met de buik weer zo vlug mogelijk weg te duwen. U moet hiervoor zoveel mogelijk kracht gebruiken. Deze twee oefeningen wisselt u een paar keer per dag af. Uitrusten. Men kan deze oefeningen ettelijke keren per heel gewoon glas op de neus zetten, omdat het zo hip staat. Een feit is dat menig op zich zelf misschien wat kleurloos smoeltje er ineens veel pikanter kan uitzien door zo'n met overleg geko- zen montuur. En dat overleg dat moet nu juist met de opticien gebeuren en het is dan ook zijn dure plicht vind ik dat hij zich daarvoor behoorlijk de tijd moet nemen, al heeft hij 't nog zo druk! Ten slotte zijn de monturen vooral als ze goed van vorm zijn tegenwoordig duur genoeg en dan moet het er ook eentje zijn, die wer- kelijk bij je type en de vorm van je gezicht past. Want om maar een voorbeeld te nemen al zijn tegenwoordig nu die grote ronde uilenbrillen modem, dan is het nóg een feit, dat ze lang niet elk meisje staan. Ik vind het vaak zielig, zoals sommige meisjes met zo'n absurd groot montuur er ineens dom bij lopen, de stumperds. Volgens de Federatie Nederlandse Sigaren- industrie zijn wij vrouwen in de allernaaste toekomst ook (aan) de sigaar! Zij en dat zijn dus zo'n 39 sigarenfabrikanten in ons land hebben namelijk besloten, dat het nu maar eens uit moest zijn met het feit, dat sigaren hier te lande alleen maar door mannen worden gerookt. Kijk dan maar eens naar dat kleine Denemarken, zegt de Federatie, waar één van de tien vrouwen een fijne bruine sigaar opsteekt, zodra ze eens even een kleine rustpauze tijdens een bedrijvige dag wil inleggen. En ik kan die Deense vrouwen geen ongelijk geven: zo'n sigaartje samen met een kopje koffie of thee smaakt bést lekker! Het is weer eens heel wat anders dan die toch wel altijd wat jachtige sigaret, die na een paar nerveuze trekjes alweer uitgedrukt in de asbak verdwijnt. Nee, dan de sigaardie noopt je tot even lek ker achteruit gaan zitten om met elke trek van TJIER een paar algemene richtlijnen: AA -M- Grote brillen of ze rond of hoekig zijn staan alleen leuk bij een „groot" gezicht (dus rond of enigszins breed). Opletten dat de ogen een fijn stukje aroma te kunnen genieten. Of je nu een „tipsigaartje" kiest of één zonder mond stuk. Of zo'n smalle lange elegante panatella, waardoor je je ineens „anders dan anders" gaat voelen. En dat willen wij vrouwen toch wel eens graag. Wilt u er meer over weten, bel of schrijf dan eens naar het advies- en voorlichtingscentrum „Zij wel" in Den Haag. Papestraat la (tel. 070- 60 24 99). Men zal er u altijd graag met „raad en sigaar" bijstaan! niet te dicht bij elkaar staan vanwege het „scheei- kijk-effect". Kies en dit geldt vooral voor doorzichtige monturen de kleur zoveel mogelijk in overeen stemming met de haarkleur. Donkere monturen voor bijvoorbeeld blonde types maken vaak hard en ouwelijk. Metalen monturen in zilver-of goudkleur pas sen vooral goed bij een fijn gevormd, smal gezicht. Monturen met allerlei steentjes en andere opsmuk diene men liever voor speciale uitjes (vooral dus 's avonds) te bewaren. Besteed vooral veel aandacht aan een zorg- 'Tenslotte nog een tip voor de heren: A als u ontdekt dat de haardos tot uw grote spijt steeds dunner wordt, blijf dan niet bij de pakken neerzitten met het smoesje: het zit nou eenmaal in de familie. Al is dit gedeeltelijk wel waar, toch kunt u die haaruitval zoveel mogelijk stoppen door de hoofdhuid elke dag een fikse beurt te geven met een haarlotion. Plaats de vin gertoppen stevig op de hoofdhuid na deze eerst met de lotion besprenkeld te hebben en maak de hoofdhuid los door deze krachtig heen en weer te schuiven. Door dit losmaken van de huid wor den de haarwortels beter gevoed. Plus de hersen tjes, wat dus weer een plezierig bijverschijnsel is. Ook opkomende hoofdpijntjes en nare spanningen kunnen met een dergelijke massage in de kiem ge smoord worden. En als uw man misschien in het begin wat argwanend staat tegenover „al dat gedoe", ver wen hem dan zelf eens na een vermoeiende dag met zo'n hoofdmassage. Het kost u zelf maar zo'n drie minuutjes, u hebt de verdere avond een tevreden-knorrende echtgenoot en in elk geval eentje, die wat langer en beter in zijn aardse haardos zal zitten. En dat is ook iets waard, dunkt me JOSEPHINE

Allerhande | 1970 | | pagina 3