Wat te is beter; hoge of niet de laagste een altijd altijd pnjs /JU Nog x méér keus! WIT sinks 85 st as 92 IJ5 Drie-in-één- lederwarenset voor heren Anders dan tien jaar geleden Heintje s Kanjer Boek: één kilo avontuur *£2 9 Vrije prijzen voordelig voor consument Cassis Ch Minibroodjes Wasverzaehter ^Alleen bij fojj! (waar anders?!)^ OHMAFLEX Gevulde Speculaasl4.5 In Vergelijk'ns met de andere bekende wasverzachters albert heijn Abonneren op AllerHande Portefeuille Portemonnee Sleutelétui AH helpt Sint een handje Hebt u die nog niet geproefd? Dan wordt het tijd Alles is verser bij Albert Heijn Leo de Lee si w vers bier Pijpje 44 want alle waar is naar zijn geld! ALLERHANDE NOVEMBER 1970 door Louis Sinner Ï\T17 moet u niet denken dat zoiets bij ons vanzelf gaat, per slot van rekening zijn we niet zo'n heel erg groot dorp en dan zijn de mogelijkheden beperkt. Toen er een comité werd gevormd ter bevordering van de tennissport, trok de burgemeester onmiddellijk een zeer ernstig gezicht: hij be twijfelde ten sterkste of de gemeentefinanciën een derge lijke uitgave wel gedoogden. Natuurlijk kwam het ook in de raad ter sprake en ook daar bracht de wens bezinning en overleg, want uiteindelijk moe ten onze raadsleden aan ieder het zijne geven. De wethouder die de sportza ken beheert, kreeg opdracht van de raad een diepgaand on derzoek in te stellen en dus knoopte hij officiële onderhan delingen aan met het zeer geestdriftige tenniscomité dat zich inmiddels voorzien had van een niet gering aantal handtekeningen, waarmee een wijdverbreide behoefte aan tennisbanen kon worden aan getoond. ~OIJ een groot deel van onze bevolking leeft een diepe wens naar tennisbanen", meld de de wethouder aan de raad, maar hij kon er tevens op wij zen dat hij niet voetstoots was gecapituleerd, want er was één geestdriftige en die had geëist dat er meteen ook een arbiter- stoel zou worden aangeschaft en toen had de wethouder ge zegd: „Je kunt kiezen: of die stoel of een baan!". Dit krachtige beleid had de raad mild gestemd en zo werd besloten tot het aanleggen van twee mooie banen met rood griffel en vriendelijke boom pjes langs het hek, bekroond met enkele banken voor de toe schouwers. T~\E burgemeester gaf het goe- U de voorbeeld door in een kort wit broekje in de dorps straten te gaan fietsen om zo doende te voorkomen dat er al leen door de import-dorpelin gen zou worden getennist, want de echte dorpelingen stonden aanvankelijk wat gereserveerd jegens deze nieuwe sportmoge- lijkheid. „We hebben hier tot nu toe gevoetbald en daarbij bevond iedereen zich wel", sprak het oudste raadslid in de openbare vergadering, maar de drempelvrees werd overwon nen, want vanaf de publieke tribune kwam het voorstel om de schooljeugd naar de tennis banen te leiden als lichamelijke opvoeding op het lesrooster vermeld stond. Nu was er aanvankelijk wel gezegd dat er uit louter ver maak zou worden getennist, ge woon lekker een balletje slaan, maar naar mate de lange, hete zomer vorderde, wrong het wedstrijdelement zich toch bin nen het argeloze spel. JfR waren er die in de nabij- gelegen grote stad bij echte trainers in oefening gingen en die weldra vriend en vijand met hun spel verbaasden. Zij spraken over smdhses en net- ballen alsof het witte balletje hun hele leven had beheerst en zij gingen voor zij met spelen begonnen, de hoogte van het net met hun raket meten, het geen een uitermate vakkundige indruk maakte. Het slot was een groot tour- nooi waarop uitgemaakt kon worden wie de dorpskampioen tennis zou zijn. Er werden twee arbiterstoelen geleend. hij had toch gezegd dat je zonder die stoelen niet echt kon ten nissen en toen de twee meest opvallende spelers de ro de arena betraden, klom onze dorpsdokter in de stoel om alles zo eerlijk en onpartijdig moge lijk te laten verlopen. JJALVERWEGE deze zeer opwindende strijd kreeg des dokters gade een inval: zij ver wijderde zich voor een wijle om terug te keren met twee emmertjes consumptie-ijs. Al- lerwege luidde lof en dank na tuurlijk, maar het eerste ijsje deponeerde zij boven op de stoel van de dokter die toch al zijn hele diagnostische kwali teit van node had om het zeer flitsende spel de juiste waarde ring te geven. „Wat moet ik hiermee", in formeerde de esculaap vanaf zijn hoge zitplaats, zijn aan dacht verdelend tussen het spel en de snel in vloeibare toestand overgaande lekkernij. „Opeten, natuurlijk", meende zijn stut en toeverlaat luchtig. JVEEM het maar liever weer - weg", probeerde de genees heer nog, maar omdat zijn door gaans zwaarwegend advies dit maal niet werd opgevolgd, deed hij een verwoede poging om de ernstigste lekkages met één hap te stoppen. Juist op dat moment gebeurde er iets zeer beslissends op de rode baan. Nou ja, achter-af was het niet zo erg, want de winnaar kon toch niet worden aangewe zen. De burgemeester deed maar één dag mee, omdat hij de twee andere dagen een be sturend congres moest bijwo nen. „Ik verlies toch", had hij de secretaris toevertrouwd, maar hij won en zo zal het nog wel een jaartje duren voor dat wij hier met zekerheid de tenniskampioen van het dorp kunnen aanwijzen. (Advertentie) (vervolg van pagina 1) De voorstanders van verticale prijsbinding betogen steeds dat vaste verkoopprijzen in het voordeel zjjn van de consument. Professor Storm: „Dat is onjuist gezien. Evenals de massa-produktie tot relatief lage prijzen heeft geleid, is dat het geval met massa-distributie". De heer P. Ligtenstein, direc teur in- en verkoop van Albert Heijn nv, eveneens naar zijn mening gevraagd, is het met de visie van prof. Storm volkomen eens. „SANERING" „In een rapport van het Hoofdbedrijfschap Detailhandel las ik, dat naar verwachting in de komende tien jaar nog onge veer 25.000 levensmiddelenza- ken zullen verdwijnen (niet al leen kruideniers, maar ook groentehandelaren, bakkers, slagers, melkhandelaren e.d.)", aldus de heer Ligtenstein. „De fabrikanten kunnen daarom in steeds mindere mate volhouden hun prijzen te base ren op deze min of meer onren dabele groep. Dat moet tot te hoge prijzen leiden in verge lijking tot de mogelijkheden van de moderne vormen van massa-distributie, die mikken op grote omzetten en lage kos ten." VERSCHILLENDE PRIJZEN Prof. Storm: „Ik zie in de toekomst nog gebeuren, dat Al- bert Heijn in z'n filialen ver schillende prijzen voor dezelfde produkten hanteert, gebaseerd op de kostprijs per filiaal." De heer Ligtenstein: „Dat acht ik inderdaad niet geheel uitgesloten." CHAOS? Vraag: „Een ander argument van de voorstanders van VP is, dat vrije prijzen tot chaos lei den. Er is geen duidelijk zicht meer op de prijsvorming en de consument weet niet meer, waaraan hij toe is. Vaste ver koopprijzen zouden hem een rustig, veilig gevoel geven." Prof. Storm: „Dr. Jaggi heeft op grond van door haar gedane onderzoekingen gezegd dat los laten van de VP in Zwitserland niet tot chaos heeft geleid. Ik geloof er ook niet in." PROFIJT De heer Ligtenstein: „Dr. Jaggi heeft ook gezegd en daarmee ben ik het volkomen eens dat de consument er (vooral in dichtbevolkte agglo meraties) steeds meer aan ge wend raakt van de strijd om de prijzen te profiteren. Datzelfde zien we bij de duurzame gebruiksartikelen, waarvoor de VP in ons land is verboden, zoals radio- en tv- toestellen, koelkasten en was machines. Er is nergens sprake van chaos, integendeel, de con sument profiteert ervan en vindt dat fijn. MONDIG Natuurlijk zal hij achteraf wel eens constateren dat hij een bepaald artikel ergens an ders nog goedkoper had kun nen krijgen, maar dan denk ik altijd aan wat een Amerikaan eens tegen me zei: „Wat is be ter: de zekerheid van altijd een te hoge prijs te betalen dan de onzekerheid niet altijd de laag ste prijs te betalen"... De con sument is mondig en pienter genoeg om zelf uit te zoeken waar hij het best terecht kan." WASMIDDELEN Prof. StoTm: „Als er momen teel èrgens sprake is van chaos, dan is het uitgerekend wel in een aantal sectoren van merk artikelen met vaste prijzen! Kijk maar eens naar de was middelen. Daar is toch van vaste prijzen geen sprake meer?" De heer Ligtenstein: „Inder daad, we zien reeds dat steeds meer fabrikanten hun vaste verkoopprijzen voor merkarti kelen loslaten door het doen van voordeel-aanbiedingen. Dat bewijst m.i., dat zij zelf al niet zo stellig meer in verticale prijsbinding geloven: in elk ge val ondergraven zij daarmee duidelijk het systeem." GEVAAR Vraag: „Bestaat voor een aantal merkartikelen, die de image hebben van constante kwaliteit en betrouwbaarheid, niet het gevaar dat bij het los laten van de vaste verkoopprijs die image wordt aangetast, bui ten de schuld van de fabri kant?" Prof. Storm: „Dat gevaar be staat inderdaad. Bijvoorbeeld, wanneer van zo'n artikel een „stuntartikel" zou worden ge maakt. Daarom is het ter be scherming van deze artikelen wèl nodig een aantal spelregels te hebben. Ik denk bijv. aan een prijszone, waarbinnen de detaillist de nodige speelruimte heeft." De heer Ligtenstein: „Inder daad, er zijn bepaalde regels nodig om excessen te vermij den. Het gaat ons bij Albert Heijn overigens niet om een verbod van alle vormen van verticale prijsbinding. Het gaat er om, dat er vol doende vrijheid voor de fabri kant is om zélf te besiissen of hij voor een bepaald produkt VP wil of niet. En dat hij niet met emotionele boycot-acties e.d. wordt bedreigd als hij op goede zakelijke gronden meent voor bepaalde artikelen van vaste- op vrije verkoopprijzen te moeten overgaan. SERVICE In de toekomst zullen ove rigens stellig diverse distri butiekanalen naast elkaar blijven bestaan. De massa distributie zal nog aan zienlijk verder toenemen, maar daarnaast blijft er plaats voor de kleinere speciaal- en servicezaken. Zoals we in Amerika de zgn. convenience-stores hebben: de winkels van zo'n 300 m2 omvang voor al lerlei boodschappen tussen door. Bovendien: voor spe cialiteiten en service is de consument altijd graag be reid wat extra te betalen". Naast de populaire Sinas van AlbertHeijn is er nu ook zwarte bessen of anders cassis - voordelig in Zie maar Vniclitenlnnonadc geldig t/m woensdag 25 nov Z Neem mee, die lang versblijvende minibroodjes, Ze zijn verkrijgbaar in alle Albert Heijn SuperMarts. De hele week door. Alles is verser bij Albert Heijn want't krijgt er de tijd niet om oud te worden HRscsfsr flacon 1 liter voor de extra voor delige AH-prijs van Koop bij uw elektrisch apparaat het VEILIGE snoer uit één stuk. een produkt van Bi!!! MAN de gelegenheid om zich op AllerHande te abonneren heb ben reeds velen gebruik gemaakt. Slechts een briefkaart met dui delijke vermelding van naam, vol ledig adres en woonplaats, liefst in blokletters, voorzien van f2 aan extra postzegels voor verzend- en administratiekosten en gericht aan Albert Heijn N.V. Zaandam, is vol doende om zich gedurende een jaar van toezending te verzekeren. De post bezorgt AllerHande aan huis. Wij verzoeken u wel in verband met de postvoorschriften, deze f 2 aan zegels aan de adreszijde van de briefkaart te plakken. Desgewenst kunt u echter ook het jaarabonnementsgeld a f2 overmaken op postrekening 9930 t.n.v. Albert Heijn N.V., Zaandam, onder vermelding „abonnement „AllerHande". De feestdagen staan voor de deur en het probleem van het cadeautje voor vader dient zich dringend bij ons aan. Wordt het ook dit jaar weer een stropdas of houdt u het liever bij het doosje sigaren? De Premie van de Maand Club maakt het u dit jaar ge makkelijk door met een origi neel cadeau- te komen voor echtgenoot of vader: een bij zonder fraaie lederwarenset voor heren. De set bestaat uit een porte feuille, een portemonnee en een sleutelétui, alles uitgevoerd in een prachtige, zachtaanvoe- lende ledersoort. Ook in prak tisch opzicht kan de set zonder meer geslaagd worden ge noemd. De indeling van de vakken werd aangepast aan de hedendaagse gewoonte van be talen. De portefeuille bestaat uit drie vakken, waarvan een vak aan de boven- en zijkant open is, en de -twee andere vakken alleen aan de zijkant. De afme tingen bedragen 12,5 x 17 cm. Van de twee vakken die alleen aan de zijkant open zijn, is er een bestemd voor het aparte cheque-étui. Dit étui bestaat uit doorzichtig materiaal en is af gezet met een smalle lederen rug. De afmetingen van dit étui (10,5 x 16 cm) werden zodanig Het congres over de ver ticale prijsbinding, waar over in dit artikel wordt gesproken, werd geopend door de staatsecretaris van economische zaken, drs. L. J. M. van Son. In zijn toe spraak zei hij o.m.: „AI naar de gezichtshoek ontwaart men andere fa cetten aan het vraagstuk van de verticale prijsbin ding. Maar ook de ontwik kelingen, die zich in de tijd voordoen, kunnen tot een andere beoordeling van het verschijnsel leiden. Zo ligt het voor de hand dat de werking van de verticale prijsbinding thans geheel anders wordt be'oordeeld dan bijvoorbeeld tien jaar geleden, zowel door de fa brikant als door de win kelier. Evenzeer heeft de praktijk geleerd, dat de be wuste of onbewuste beoor deling door de consument zich wijzigt. De consulent van nu staat heel anders tegenover het prijsgebon- den merkartikel dan tien jaar geleden". - aangepast, dat betaalcheques er precies inpassen. Dichtgevouwen heeft de por temonnee de afmetingen van 10,5 x 12,5 cm. Zij bestaat uit drie vakken voor bankbiljetten en eën vak voor kleingeld, dat apart met een drukknop kan worden gesloten. Bovendien heeft de portemonnee net als de portefeuille nog een vak van doorzichtig materiaal', waarin bijvoorbeeld de betaalpas zijn plaats kan vinden. Op die manier houdt men cheques en betaalpas van el kaar gescheiden, hetgeen in verband met mogelijk verlies van groot belang is. Het tonen van de betaalpas kan eenvou dig geschieden door even de portemonnee open te slaan. Het sleutelétui maakt ten slotte de set compleet. Dit étui sluit eveneens met een druk knop. Geopend kan men snel een keus maken voor de ge wenste sleutel. In het étui zijn zes haken bevestigd voor het aanhaken van sleutels. De complete set is verpakt in een aantrekkelijke doos met een. doorzichtige deksel. Als zo danig vormt het een geslaagd herengeschenk, voor vader en (oudere) zoon. De ciubprijs be draagt 45,te voldoen in PMC-cheques. De set kan be steld worden onder nr. F-296. Bestellingen inclusief PMC- cheques dienen wel tijdig in Zaandam te zijn voor tijdige levering. Vertraging bij post verzending voorbehouden zijn de uiterste data de volgende: voor St-Nicolaas 24 novem ber; voor Kerst 15 december. HET is doodstil in een grote kamer aan de Prinsengracht in Amster dam. Op de grond zitten twee dames en vijf heren en ze lezen, al of niet met de vinger bijwijzend, in een boek. Je kunt een speld horen vallen. Af en toe wordt er door een neus gesnuffeld en dan ineens verbreekt een van de heren de stilte met een diepe zucht. „Hè, hè dat was spannend", zegt hij. De zeven dames en heren vormen een panel en ze be oordelen „Heintje's Kanjer Boek". De dames en heren panelleden zijn dan ook acht, negen en tien jaar oud! Kilo-boek Het is de kamer van schrijf ster Mies Bouhuys, waar zich dit alles afspeelt. Mevrouw Bouhuys is al eerder rond ge gaan met de cola en de sinas en de dames en heren „jury leden" kauwen nu druk op koekjes of een snoepje, terwijl ze met hoogrode kleuren in hun boek kijken. „Heintje's Kanjer Boek" dus, een nieuw initiatief van Albert Heijn en vanaf deze maand in alle AH-winkets te krijgen voor vier en een halve gulden. Een kilo-boek, om het zo eens te zeggen en eigenlijk is dat nog net iets te weinig, want het boek weegt duizend en nog eens tieh gram. In een geweldige stevige, dikke kaft, 27 centimeter hoog en 23 cen timeter breed. „Heintje's Kanjer Boek" men zou ook kunnen zeggen: honderdzesènzestig pagina's stampvol verhalen, strips, doe- werkjes, puzzels en spelletjes. Een typisch boek om tegen de winter in huis te hebben. Ge deeltelijk vier kleuren. Mevrouw Mies Bouhuys heeft de redactie van dit Kanjer Boek gehad, dat bij Meijer Pers n.v. in Amsterdam verscheen. In haar bijna-maxi jurk zit de schrijfster van meer dan dertig boeken voor de jeugd bij de zeven kinder-panelleden. „Heerlijk", zegt ze over haar Mevrouw Mies Bouhuys schrijfster van meer dan dertig kinderboeken voerde de re dactie over „Heintje's Kanjer Boek". Ze ontving de beoor delende jonge panelleden in bijna-maxi „Ik wil geen andere kleding meer, heerlijk", zegt ze. Een verrukkelijke combinatie van speculaas met zachte spijs, waarbij de'AH-bakkers andermaai een 'proeve' van hun bekwaamheid afleggen. Zeven jeugdige panelleden beoordelen in Amsterdam „Heintje's Kanjer Boek". Op de achterste rij links Maurits van Tulder (8 jaar) en Arnqud van Tulder (9 jaar) en op de voorste rij, links te beginnen: Diane Stigter (8 jaar), Ger- maine de Jong (9 jaar), Rem- co van der Meulen (8 jaar), Jan-Pieter Woudt (10 jaar) en Pieter Woudt (9 jaar). kleding. „Ilc draag niets anders meer. Ik geloof, dat elke vrouw zich in deze langere kleding weer bewust is dat ze loopt". Alle leef lij stem Mevrouw Bouhuys: „Het al lerleukste van dit Kanjer Boek vind ik wel, dat het geschikt is voor zoveel leeftijden. Kijk, de kleintjes van drie of vyf jaar, die nog niet lezen, die kunnen volop plaatjes kijken en een heleboel strips bijvoorbeeld zijn gewoon via de plaatjes al te volgen. Er zitten gewoon erg leuke strips in dit boek". Mevrouw Mies Bouhuys vindt het Kanjer Boek een „gezins- boek", want, zegt ze: „Er staan ook verhalen in voor kinderen van twaalf en dertien en ook dingen voor jongens en meisjes van zeven, en negen. Het is enorm gevarieerd. En dan die raadsels. Daarmee komen de kinderen voor de oplossing natuurlijk weer bij hun ouders, vandaar dat ik zeg: gezinsboek". In tienduizenden exemplaren komt „Heintje's Kanjer Boek" in de AH-winkels, van de twee de november-week af. En het panel? Maurits van Tulder, acht jaar en leerling van een derde klas, woont in Osdorp. Hij zegt: „Die cowboys vind ik spannend en over Snuf en over dat ze gingen voetbal len. De cowboys vechten en die andere man droomt steeds. Goed jöh". Diana Stigter uit Amsterdam, ook acht jaar en ook derde klas: „Ik heb over dat schaat senrijden gelezen en dat vond ik erg fijn". Jan-Pieter Woudt, tien-jaar, vijfde klas in Zaandijk: „Het eerste verhaal over het spook Arthur, dat vond ik zo span nend". Zijn neef Pieter Woudt van negen jaar: „Ik heb zo moeten lachen bij Leo de Leeuw. Dat is hartstikke goed. En „Het Spel van de wolkjes" vind ik ook zo leuk". Remco van der Meulen uit Amsterdam, derde klas, acht jaar: „Allemaal leuk, maar waar die kip op z'n kop staat, is wel het leukste". Mies Bouhuys gaat wederom met de fles vol frisdrank rond en de panelleden hebben al geen tijd meer om verder com mentaar te geven. Wat afwezig graaien ze met een hand in de koekjesschaal, terwijl hun ogen een van de vele avonturen in „Heintje's Kanjer Boek" verslinden. „Kijk", zegt mevrouw Mies Bouhuys, „aan het feit dat ze niet na een half uur zeggen: „Ik heb het gezien", kun je merken hoe het in de smaak valt. Werkelijk, dit is gewoon een erg leuk boek". Een echt, fijn Sinter klaas geschenk. (Advertentie) (Advertentie) nu niet alleen in beugelflessen maar ook in pijpjes (nog niet in alle filialen verkrijgbaar). Beugelfles 58

Allerhande | 1970 | | pagina 2