Cultureel festival in picknicksfeer Robert A. van Dijk heeft de smaak te pakken Wk&Sed Albert Heijn- kookboeken herdrukt Vandaag in morgen op Wijhe, tafel 98 Rob Roozemond. de man achter Allerhande Al is de leugen nog zo snel... NSMinitrips in eigen land 225 Op veler verzoek: Plant nu al 'tvoorjaar in uw tuin Tulpen lft Hyacinten 5 Narcissen 10 198 Krokussen Groot Bloembollenpakket albert heijri/ 198 198 •fc Het grootste BEKEKEN -fe Ikonen •fe 16 t/rn 18 vers bier I tsvisuiavi'S'ptilitf vlccsivtirvn volycns (ychcim) recept.... voordelig uit met NS Steeds vers Extra controle Garantie BESTELBON AH-BOEKENSERVICE Succss OKTOBER 1976 ALLERHANDE A Verkrijgbaar in de meeste AH-SuperMarts: Bloembol len, per soort verpakt, o.a. Madame Lefeber of Apeldoorn stuks Pink Pearl stuks Carlton stuks JL 25stuks Blauwe druifjes 25 stuks Gratis folder met nuttige tips voor het planten en verzorgen van bloembollen. Behalve in de meeste AH- SuperMarts ook nog in een groot aantal AH zelfbedie ningszaken: in handige ^70^ draagdoos rö 105 bollen voor I rechercheur Het was een vreemde affaire. Nu ik er op terug kijk, begrijp ik nog niet hoe iemand zo stom kan zijn. Maar ja... iedere dief maakt een fout en loopt vroeg of laat tegen de lamp. Dat ge beurde ook met een man, die we gemakshalve maar Petrus zullen noemen. Het zat zo. Op een dag ver scheen voor mij een pension houdster die mij het volgende verhaaltje vertelde. „Meneer, ik heb een pension weet U wel? Op de Achter burgwal." Ik knikte, want ik kende het logementje. „Nou," vervolgde de vrouw, „gistermorgen kreeg ik van een Amerikaanse student een tra- vellercheque ter waarde van vijftig dollar. Ik legde deze cheque op mijn dressoir en kort daarop werd ik weggeroepen omdat er een nieuwe gast ge komen was, die ik in moest schrijven. Toen ik terug ^cwam In mijn kamer, zag ik dat de traveller- cheque verdwenen was. Nu waren er twee mogelijkheden, of Sjaan mijn werkster of Pe trus mijn manusje-van-alles had hem weggelegd. Ik ben toen naar ze toe gegaan en bei den zeiden me, dat ze de che que wel hadden zien liggen. Sjaan zei dat de cheque door haar zelfs was aangeraakt om dat ze stof af wilde nemen. Ze had volgens haar zeggen de cheque weer op dezelfde plaats laten liggen. Petrus zei dat hij de cheque gezien had en hij vond dat het onverantwoord was om de che que open en bloot op het dres soir te laten liggen. Daar had hij natuurlijk ergens gelijk in, nietwaar. Nou en toen schijnt hij de cheque in een boek te hebben opgeborgen. Toen ik in dat boek keek, bleek dat de cheque er niet in lag. Daar begreep Petrus niets van. Maar hoe het ook zij, de cheque is weg en ik zit voor vijftig dollar in het schip." Ik vond het maar een vreemd gevalletje en besloot Sjaan en Petrus eens op te zoe ken. Met de pensionhoudster ging ik mee naar het logement. Daar trof ik ze allebei, nerveus en wél. Ik stelde een onderzoek in en al gauw kwam ik tot de con clusie dat ik niet veel verder gekomen was. Ik kreeg niet de indruk dat Sjaan gelogen had. maar Petrus evenmin. En toch was er iets in Petrus' houding dat me niet beviel. Wat had hij ook alweer verklaard? „Ik heb de cheque zien lig gen. Ik vond het pnveranU woord om hem zo open en bloot te laten liggen en dóargm nam ik een boek uit de boekenkast. „De moord op Anne Bentveld" van de bekende schrijver A. C. Baantjer was het, om precies te zijn. Ik weet zelfs nog tussen EEN SPIJKERBROEK, een biaiin hemd, slippers, een hoop haren en een bril. Hij wandelt door zijn huis in Oosterbeek, bij Arnhem. Buiten staat een oude Rover, geheel beplakt met hippe bloemetjes en met het woord: ALLERHANDE. De man achter dit Allerhande het cul turele festival in Arnhem van 16 tot en met 18 oktober is Rob Roozemond (38). derdduizend CJP-ers zijn er op dit ogenblik en ze betalen ge middeld een rijksdaalder per jaar voor hun lidmaatschap. Al die CJP-ers zitten verdeeld over minstens achtenzestig ge meenten, zijn tussen de vijftien en 22 jaar en kunnen met aan zienlijke reducties naar toneel voorstellingen, muziekuitvoe ringen of rnusea. „De tijd van puur passief kijken is voorbij", aldus de heer Roozemond. „En nu heb ben we een landelijk festival opgezet, dat een heel grote picknicksfeer heeft. Een cultu rele commune, waarvan we zeggen: Drie dagen lekker sa men, van „heel keurig" tot „ge woon te gek". Het is dus beslist géén pop-festival". W/AT het wel is, dat festi- val Allerhande, vat de heer Roozemond zo samen: „Je brengt enige honderden arties ten en enige duizenden deelne mers bij elkaar en geeft ze de kans om van alles te laten ge beuren". Drie-en-zestig uur duurt Al lerhande, dat op vrijdagavond 16 oktober 's avonds om 8 uur begint. Waar? In Arnhem, in zeven gebouwen, op drie plei nen en in een aantal straten. Maximaal kunnen er zevendui zend deelnemers meedoen; vierduizend worden er zeker verwacht. En het slapen? Om te begin- ,,nen worden slaapplaatsen ge vraagd bij de ruim drieduizend CJP-ers, die er in Arnhem wo nen. En daar worden in elk ge val de deelnemers onder acht tien jaar onder gebracht, bij de door P.W. RÜSSEL Vraag aan de heer Rooze mond wat precies zijn beroep is, en deze kenner van ikonen zegt: „Organisator en adviseur van culturele aangelegenheden. Ik doe uitsluitend dingen die met cultuur te maken hebben". |~)EZE zoon van een Am- sterdamse volkscabaretier kwam op z'n twaalfde in het vak en bleef tot zijn 22-ste jaar in de showbussines. „Maar toen al organiseerde ik meer dan ik speelde", zegt hij. Hij heeft een tijd voor ver scheidene stichtingen gewerkt, hij heeft een jaar in Gorkum tentoonstellingen en festivals opgezet en nu heeft hij zijn „Pok, buro voor kultuurpropa- Hij heeft opdrachten van ge meenten en provincie, hij orga niseert de internationale orgel dagen, hij „pusht" organisaties en hij is ook organisator van verkooptentoonstellingen van ikonen. die hij zelf in Rusland gaat kopen. „Te gek" TN ons land kennen we al tien jaar hèt CJP, het Cul tureel Jongeren Paspoort. Hon- Della zuidelijk vuur AM noodlijdend Artis bp te springen, heeft rechercheur Robert A. van Dijk regel matig verschijnen zijn „kant tekeningen" uit de „rosse buurt" in AllerHande een kinderboek geschreven: De ge schiedenis van Petra en het Hertje, verhalen over Amster damse omzwervingen van een welke bladzijden ik het gestopt heb. Het was tussen pagina ze ven en tachtig en acht en tach tig. Maar toen we het boek doorbladerden, zat de cheque er niet meer in. Hij zal dan wel door een gast gepikt zijn". Ik beloofde de pensionhoud ster mijn onderzoek voort te zetten en verdween. Toen ik 's avonds thuis kwam, had ik nog steeds het gevoel dat er iets niet in orde was met die Petrus. Maar wat? Een paar uur later wist ik 't. Toen ik me namelijk een rust- uurtje gunde met een boek en een kop koffie. Ik heb het, ik heb het, riep ik plotseling uit terwijl ik het opengeslagen boek voor me op tafel legde. Kijk,, legde ik mijn verbaasde vrouw uit, je kunt namelijk niets tussen de bladzijden ze ven en tachtig en acht en tach tig leggen. Er is geen enkel boek waarbij dat kan. Petrus is de klos. Al is de leugen nog zo uit Artis weggelopen hertje. De opbrengst van het boek, met tekeningen van Wim Bijmoer, is voor Artis. In een fotoloos interview in Wierings weekblad recher cheurs kunnen het nu eenmaal niet gebruiken dat jan en alle man ze meteen herkent ont hult Robert A. van Dijk nog meer „wapenfeiten": voor het politieblad TAP had hij een vraaggesprek met acteur Jan Teulings over zijn Maigret-ro! en een gezellig onderonsje in het Hiltonhotel met „collega" Ironside, de Amerikaanse ac teur Raymond Burr. Ja, Robert van Dijk. al twaalf jaar bij de hoofdstede lijke politie, heeft de smaak te pakken. Hij kan het niet meer laten en heeft nu al plannen voor een jeugddetective, die helemaal in Amsterdam speelt. Stimulans tot schrijven was vaste koppelgenoot recher cheur A. C. Baantjer, ook al auteur van menig detective- story. Maar hij piekert er geenszins over beroepsschrij ver te worden. Hij is en blijft politieman in hart en nieren Hij wordt wel eens driftig als zakkenrollers ouden-van- dagen van hun AOW-uitkering beroven, maar er zijn ook wel fijne dingen: zo heeft hij eens een meisje uit de provincie, dat op het bureau kwam met een onwaarschijnlijke beroving van vijftienhonderd gulden, Peter Blanken alternatieve zang Gast Ouders dus. En verder zijner nog grote slaapzalen. „Allerhande is het allergroot ste culturele festival ooit ir. Nederland voor de jeugd gege ven", zegt organisator Rob Roo zemond. En voor „zijn" festival gaven rijk, gemeente, provincie en enkele stichtingen subsidie en Albert Heijn een garantie. Als er inderdaad vierduizend deelnemers komen, dan zijn de kosten hondertachtigduizend gulden. Alles kan ÜOB Roozemond is hele- maal bezeten van zijn fes tival Allerhande. „We hebben honderdveertig man orde dienst", vertelt hij, „en we werken met vier kortegolfzen- ders en veertig portofoons, voor de verbindimgen. Achttien ge luidsinstallaties zijn er voor de muziek". j Aan Rob Roozemond vragen wat er allemaal kan tijdens dat Allerhandefestival is wat on zinnig. Men kan hem beter vragen, wat niet kan. Er kan van alles met jazz, tot meespelen van de festivalgan gers toe. Er komt het Neder lands Dans Theater en het Ne derlands Mime Centrum, maar net zo goed de popgroepen CCC Folk Blues Inc., Palace en Focus. Men kan gaan luisteren naar het Nederlands Blazers Ensemble of het Saxofoon Kwartet, maar ook naar de al ternatieve zanger Peter Blan ker of naar de vijfenveertig muziekstudenten die samen Het Musisch Lab vormen. Er valt te kiezen van de to- nee'groep Theater en het Ge"- ders Orkest tot het wandelen over een plastic brug van 250 meter die wordt opgeblazen. Er is het cabaret Neerlands Hoop In Bange Dagen, de Belgische -angeres Delia, maar ook Jules de Corte. •fz Ook in cocktail „jD OVENDIEN", zegt de heer Roozemond. „iedereen die een gitaar of harmonica kan hanteren, kan meedoen aan het Amateur Folk Festival, met duizend gulden als eerste prijs. En er worden non-stop underground-films gedraaid terwijl men ook aan yoga-me- ditatiekan doen". In de Grote Kerk van Am- hem zijn de hele nacht gods dienstoefeningen van de ver schillende kerken, er zijn licht shows, men kan zijn eigen kle ren uit jute of oude vloerkle den maken of meedoen aan het b:;seh'deren van twaalfhonderd vierkante meter plastic of het bouwen van,,. een alternatieve stad" met drieduizend stroha len. „Kijk, ik bedoel zó'n festi val", zegt Rob Roozemond. „dat ook de meisjes die in cocktail- jurkje komen een fijn festival hebben". HP WEEHONDERD en zesen- veertig musici, acht en twintig verwarmde zalen, lange tafels waar men zelf gekookte eetwaar mag verkopen en 's nachts een hele straat met wa terverf beschilderen, dat gaat allemaal gebeuren in Arnhem van 16 tot en met 18 oktober. Inlichtingen over het festi val kan men verkrijgen bij CJP, Stadhuis, Arnhem, waar men zich ook als deelnemer kan melden. (Advertentie) nu niet alleen in beugelflessen maar ook in pijpjes (nog niet in aÜe filialen verkrijgbaar). Beugelfles 58 Pijpje 44 want alle waar is naar zijn geld Ze zijn weer te koop, nee niet de nieuwe haring, maar de fleurig geïllustreerde kookboeken, met hun prachtige kleurenfoto's en recepten, verzameld en be proefd door de beste des kundigen op culinair ge bied in Nederland. Exclu sief voor Albert Heijn, te gen een vanwege de gro te oplage onvoorstelbaar lage prijs. In enkele jaren tijds werden er meer dan een half miljoen exemplaren van de Albert Heijn kookboeken verkocht en meest al waren deze boeken kort na het verschijnen al weer uit verkocht. Dagelijks kwamen nog bestellingen binnen die moesten worden afgedaan met een briefje: „tot onze spijt uitver kocht". De vraag bleek echter zo groot dat besloten werd de beste en meest gevraagde kookboeken te herdrukken. Zeven prachtige boeken, met een uitgekiende keus van recepten zijn thans weer leverbaar en bieden de moderne huisvrouw een uit stekende basis om familie en kennissen telkens weer te ver rassen met nieuwe, ongekende culinaire creaties. „Sla, slaatjes en snacks" van Hugh Jans geeft tal van recep ten voor verrukkelijke improvi- O Een gedeelte van de vijfhon derd man tellende slagerij in Wijhe. Van 1 oktober af 2 dagen Amsterdam f 37.- 3 dagen Zuid-Limburg f 45.- 3 dagen Twente f 49.- 3 dagen Bergen N.H. f 49.- 3 dagen Montferland f 60.- 3 dagen Friesland f 62.- 3 dagen Brabant f 64.- 5 dagen Terschelling f75.- Prijzen van elk station in Nederland. Vertrek dagelijks. Inlichtingen in de NS-reiskrant op de stations. Het hartige beleg op de dagelijkse boterham behoeft nooit eentordg ze zijn. Integendeel er kan naar hartelust gekozen voorden uit een rijke variatie aan vleeswaren. In de filialen van AJbert Heijn liggen zo'n vijftig soor ten uitnodigend in de koelvitrinesvacuüm verpakt door gaans, waarmee gemak en hygiëne gediend zijn. Ze zijn, evenals de rookworsten, de conservenvleeswa ren en de zg. stuksartikelenzoals leverworst en braad- iqorst, afkomstig uit één en dezelfde fabriek, AH's pro- duktiebedrijven in Wijhe. nodig voor een „ingreep"" in Engeland, met het Leger des Heils in contact gebracht en alles is weer op z'n pootjes terechtgekomen. Robert van Dijk woont in een gezellig huis in Amster dam-West, met vrouw, vissen, een marmot, een poes en „twee apen van kinderen". Ha or (acht) en Ronald (zes). Zijn kinderen heeft hij tijdens een ziekteverlof van drie maanden de verhalen van Petra voorge lezen en door hun enthousias me is hij ertoe gekomen in hei kader van de Artisaeties er iets mee te doen. Van hieruit worden alle filialen via de distributiecentra voox*- zien van vleeswaren en aanver wante artikelen, steeds vers en van de hoogste kwaliteit. De inkoop van het vlees door de produktiebedrijven geschiedt op bestelling van de filialen, de in koop van de grondstoffen dus die bestaat uit varkensvlees en rundvlees. Meteen bij aankomst van dat vlees wordt erop toegezien dat de kwaliteit is zoals tevoren werd afgesproken. Wee de leverancier, die vlees levert met bijv. vijftien in plaats van twee procent vet: hij kan ervan op aan zijn zending retour te krijgen. Die extra kwaliteitscontrole is noodzakelijk omdat nu eenmaal alleen uit de beste grondstoffen de beste vleeswaren worden verkregen. Het per koelauto's aangevoerde vlees wordt ge sneden, gezouten en verwerkt tot datgene waarvoor het ge schikt is. Van vlees tot vleeswaren of worst, het is een proces dat be staat uit machinaal kneden, pasteuriseren, steriliseren, bra»- den en koken, al naar gelang de soort. Alle vleeswaren,,worïslen. ge-1 .haktballen,.; hamburgers, paté en bierworstjes worden ge maakt volgens het (geheim) recept dat op het eigen labora torium is opgesteld. Op ieder einclprodukt worden ten slotte steekproefcontroles gehouden. vleeswaren) de versheid tot in de finesses nastreeft. Want wat vandaag in Wij he is gemaakt, is morgen in de filialen. Een ingenieus systeem via de verschillen de distributiecentra staat borg voor dat snelle, ge koelde transport. Of het nu naar Den Helder is of naar Heerlen, naar Groningen of Goes. saties met sla, slasauzen, sala des en diverse heerlijke aparte hapjes (franco in uw bezit voor 8,95). „Allerhande recepten", een keus uit de beste recepten die gedurende 12*^2 jaar in Aller Hande werden gepubliceerd, werd samengesteld door Lily van Pareren en bevat letterlijk „allerhande" recepten van het hapje vooraf tot en met het toetje, (franco in uw bezit voor 8,95). „Feest" werd geschreven door de bekende Wina Born, Lily - van Pareren en Hugh Jans. Een vrolijk boek vol handige sug gesties voor alle mogelijke fees ten en feestjes (franco in uw bezit voor ƒ8,95). „Wijn, wijn en wijn", een boek dat echt geen krans behoeft. Wina Bom schreef het met kennis van zaken. Een boek dat zich laat lezen als een roman en een schat aan informatie bevat (franco in uw bezit voor 6,95). „Het volkomen vleesboek" is het grootste kookboek in de boekenserie van Albert Heijn. Een waar meesterwerk van Wina Bom, waarin letterlijk alles over vlees en de bereiding van vlees te'lezen is. Een on misbare gids voor iedere aan komende, maar ook voor de ervaren huisvrouw (franco in uw bezit voor 11,60). „Café fantasia" is een handig boekje waarin meer dan drie honderd recepten met koffie werden verzameld. Vele wetens waardigheden rond de koffie waarin zeker voor iedereen weer nieuwe recepten te vin den zijn (franco in uw bezit voor 1,55). Tot slot werd nog herdrukt „Die brave gehaktbal" van de hand van Wina Born. Meer dan tweehonderd recepten die aan tonen dat het met gehakt ko ken. bakken en braden een ver rukkelijk en avontuurlijk spel kan zijn en dat met weinig moeite, geld en tijd dikwijls heel bijzondere schotels zijn te fabriceren (franco in uw bezit voor 1,55). Bestellen U kunt de boeken uitsluitend per post bestellen bij Librah, de Albert Heijn Boekenservice, postbus 7840 te Amsterdam. Wanneer u bestelt, betaalt u nog niet. De betaling geschiedt achteraf, als u het boek van uw keuze in huis heeft gekregen. Een bijgesloten, reeds ingevulde girostortingskaart is u daarbij van hulp. Als verrassing voor familie en vrienden bij verjaardagen of andere gelegenheden zijn de kookboeken van Albert Heijn uniek. Wellicht is het nóg beter uzelf te verrassen en uw boe kenserie van Albert Heijn com pleet te maken. Snijden en (vacuüm) verpakken van de vleeswaren gebeurt ma chinaal, evenals trouwens het beprijzen en coderen van uiter- ste-datum-van-consumptie. Die versheids' oib gara:; i versheid onder de op de ver pakking aangegeven condities, zoals o.a. koel bewaren. Een tip voor de huisvrouw (die, zo ieert de ervaring, lang niet altijd leest uat er op de ver pakking staat): maak vacuüm verpakte vleeswaren tien a ent ken mimnen voor het .ge bruik open. De. vleeswarén plakken dun beslist niet aan elkaar en smaken beter dan '.ruiihcvr :e meieen uit de koel- Uitknippen en in een met 12 cent gefrankeerde enveloppe verzenden aan LIBRAH AH-BOEKENSERVICE POSTBUS 7840, AMSTERDAM Ondergetekende bestelt hierbij ex. Sla, slaatjes, snacks Dak vei) Het verpakte -Vlëeswa- i .-uccts rijn. i.- bekend -t makkelijk, hygiënisch Tcvidert de hoiidbaa^heid. 'V-i: iwehit overigens ■t weg dat .-Albert Heijn .(in i.-:;U:nd.v'ohW\vi.*t de"' groot-, 'fcfcgr van" gesneden ex. Allerhande recepten ex. Feest ex. Het volkomen vleesboek ex. Wijn, wijn en wijn ex. Café fantasia ex. Die brave gehaktbal af 8.95 f af 8.95 f af 8.95 f. af 11.60 f af 6.95 f af 1.55 f af 1.55 f Totaal f Het verschuldigde bedrag zal door mij na ontvangst van mijn bestelling worden voldaan Naam*: Adres: Woonplaats: in blokletters invullen s.v.p. Handtekening: Betaal niet vooruit. Bij uw boekenzending wordt een reeds ingevulde girostortingskaart ingesloten, door middel waarvan u kunt betalen.

Allerhande | 1970 | | pagina 9