ANTON KERSJES PRAAT OOK IN ARNHEM et is bij mij net als bij Wim Kan Zoute Pinda's Programma GelfiiptoiPiaar? "HPS VAN DE MAAND 1 Loflied it Sluier it Huid it Adonis? it Schoen zak 500 gram albert heijn y Taille it Boekje it Helena it Mini OKTOBER 1970 ALLERHANDE A 3 door Louis Sinner T?EN veertigjarig jubileum is bij de Harmonie in mijn goede dorp geen uitzondering, maar zo nu en dan komt de dag dat de dorpsarts met ern stige stem tot een der kunste naars zegt: „Ja, Willem, je kunt nog jaren mee, maar als ik jou was^zou ik het wat kalmer aan doen. Je blaast nog altijd in de Harmonie, kunnen ze daar geen jongen vinden die wat veer krachtiger longen heeft?" Zo'n advies wordt natuurlijk ter harte genomen, maar het duurt altijd wel even voordat er een opvolger voor de vete raan is gevonden. De Harmonie stelt hoge eisen en niet ieder een die over een voldoende ruime borstkast beschikt, wordt waardig bevonden om de muze bij de Harmonie te komen die nen. Toen er weer een vakature ontstond in het blazerskorps, bleef het kritische oog van het bestuur na lang zoeken met enig welgevallen rusten op een jeugdige muziekminnaar, in een van de gezellige wijken woonachtig. De huisjes zijn daar wel niet zo erg groot, maar via de tuintjes is er een zeer intensief onderling contact, dat soms enkele blokjes ver reikt. T)E geluksvogel werd inge- schreven als kandidaat-ko perblazer en de dag kwam dat hij met zijn blinkende instru ment de huiselijke haard na derde, waar zijn moeder hem met gepaste trots aan de deur opwachtte. Hij had strenge instructies meegekregen: „Nou niet onmid dellijk beginnen met het blazen van solo's. Dat komt later wel. Je moet eerst toonbeheersing leren en daarvoor is dit vol doende". Hem was vervolgens een kort notenbalkje uitgereikt, waarop een loopje stond van vier klanken. Nadat vrienden, buren en magen tot in de verre omtrek het instrument hadden bewon derd en de prille kunstenaar hadden benijd, begaf de jongen zich naar zijn kamertje boven in het huis om zich daar op een hoogstaande toekomst voor te bereiden. TEERST vonden de buren het ■*-i allemaal erg leuk. „Hoor je hem óók?" riepen ze over de tuintjes elkaar toe en iedereen beaamde het, hetgeen wel lo gisch was, want men had zich de gang naar een kliniek kun nen besparen, als het gehoor onbereikbaar was geweest voor de telkens met hernieuwde kracht uitgestoten vier nootjes. Na een kwartier ging de geestdrift bij de dichtstbijzijn de buren zichtbaar dalen en na een uur vatte de moedigste buurvrouw een groeiend onbe hagen samen in de simpele vraag: „Niet om het een of an der, maar kan hij nou niet eens wat anders spelen?" „Dat mag niet. Dat komt la ter pas", verdedigde de moeder haar zwoegende zoon. Maar de volgende dag benutte de leer ling-blazer het ochtendgloren om het roerloze firmament te verbazen met zijn gevorderde prestaties. Het was toch al een warme dag en na korte tijd liep bij steeds meer omwonen den de stemming hoog op. Er werd geïnformeerd haar de mogelijkheden die de Hinder wet biedt en tenslotte greep een zeer doortastende naar de telefoon om de politie op te bellen: „We worden hier alle maal knettergek"meldde hij en de opperwachtmeester deed de geruststellende mededeling dat hij wel eens even langs zon komen om poolshoogte te ne men. TAE tijd die het de wacht- meester kostte om ter plek ke te verschijnen, werd gevuld methet uitivïsselen van steeds vernuftigere verklaringen hes sen de buurtgenoten onderling en het huis van de aankomend kunstenaar ademde de geest van een vesting, toen de opper wachtmeester, met geruststel lende gebaren naar links en rechts, aanbelde. „We leven in, een vrij land en daar mag iedereen de kunst beoefenen. Er zijn mensen die verder komen dan suffen voor de teevee en zich vergapen aan voetbal", klom de getergde moeder onmiddellijk in de ver dediging. T)E opperwachtmeester be- aamde dat maar hij trok in twijfel of dat langdurige blazen de gezondheid wel zou bevor deren: „Ik heb een neefje die het ook deed, maar... „Onzin", wimpelde de moeder voortijdig af. ,.Ze worden op de Harmonie tachtig jaar en ouder en trouwens..." Het was haar ontgaan dat haar zoon zijn studie had on derbroken en zich naar de voordeur had gespoed. Zich stellende achter zijn moeder plaatste de jongen met de over moed der jeugd zijn hoorn vlak bij de oorschelp van zijn moe der, haalde diep adem en blies. Hij rekende op vreugdevolle bijval, maar zijn moeder kreeg in enkele seconden een volledig inzicht hoe de bazuinen inder tijd rondom Jeruzalem geschald moeten hebben en deze blik- verruiming maakte haar niet gelukkig. Wankelend onder het geweld, wist zij zich slechts met moeite staande te houden en nog die zelfde dag kreeg het bestuur van de Harmonie het bericht uit te zien naar een nieuwe blazer. TVTatuurlijk doet u ook mee aan de midi-mode. Misschien nu nog niet. Maar dat komt nog wel. Heb ik aan mezelf gezien. En om u straks een heleboel spijt te besparen, gaat u nu ja, niet morgen, maar vandaag! meteen beginnen wat voor uw lijn te doen. Opdat die heel erg vrouwelijke, flaitteuze midi-4 rokken of die jurkjes met die/ super-brede cein tuurs u straks ook echt leuk staan. En dat kan alleen als u (weer?) een slanke taille hebt. Van daar A\p kwark zing ik altijd tot hilariteit voor ve- len grote lofliederen. Want kwark is een heerlijk iets; met allerlei vruchten of smaakjes als toetjes. Met een fijngesnipperd uitje of wat paprika als hartig hapje. Ook op de boterham. Je kunt er zelfs de heerlijkste taarten (met zoetstof en zo) van maken en hebt er altijd een gevulde, zo niet propvolle maag mee, zonder dat het dik maakt. Vraag maar eens bij het Nederlands Zuivelbureau in Rijswijk. Verder maakt kwark omdat het zo boordevol üij een langere rok hoort vanzelf ook een andere schoen. Niet zo'n plomp geval, dat ze ons de afgelopen zomermaanden probeerden voor te scho telen en waarmee de meesten er uit zagen, alsof ze aan één of ander voeteuvel leden. Gelukkig wordt de schoen deze winter weer wat slanker van lijn, en door het weglaten van die afschuwelijke, dikke zolen en de weer wat hogere hak zullen we er weer. wat eleganter bijlopen. Gelukkig voor de arme dieren, worden er steeds meer namaak-reptielsoorten gedragen en komt ook suède weer sterk terug. Leuk is het natuurlijk als we van hetzelfde materiaal een bijpassende tas kunnen bemachtigen, JOSEPHINE IIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllH Aefeningen om de leest slanker èn leniger te maken zijn nu een heilig moeten. Vervelend? Geen tijd? Telt niet, want zelfs één of twee oefe ningen per dag eventjes heel goed doen ls altijd (~)m nog even op die midi-mode terug te komen: wees vooral niet te heet gebakerd door dan maar meteen alle mini's weg te doen. Als u nog van die korte hemdjurkjes in de kast hebt hangen, dan kunnen die prachtig dienst doen in combinatie met een lange broek in een bijpassende kleur. Dit soort tuniek-combinaties zijn deze winter ook helemaal HET publiek moet bij mij altijd actief zijn", zegt An ton Kersjes, die dit seizoen voor de PMC niet al leen in Amsterdam, maar ook in het Arnhemse „Musis Sacrum" 5 concerten gaat dirigeren en in-praten: „Het is bij mij net als bij Wim Kan; goed opletten, want an ders ben je er uit en Wim Kan legt niet verder uit. Die persoonlijke relatie met het publiek is voor mij essen tieel". moet alle stijlen van muziek maken beheersen. Veel van het slagwerk weten, dat steeds be langrijker is geworden. D? nieuwe schrijfwijze kennen. Het is vreselijk als je niet alles weet. Ik lees ook veel over andere dirigenten, op het ogenblik heb ik drie boeken onderhanden. Over Mahler, over Bruno Wal ter en Von Karajan. Dan doe je ontdekkingen. Het is een we tenschap geworden. Dat spitst zich toe bij het les geven in de dirigentenklas. Dat zijn hele schrandere knapen tegenwoor dig die veel wpten en van hen moetje ook beslist iets leren". Over Musis Sacrum: „Het Amsterdamse Concertgebouw is uniek. Maar „Musis" is héél goed, ik heb er al een paar keer gedirigeerd." Arnhem boeit ook Over Arnhem: „Het Arn hemse publiek is als het pu bliek in New York, Moskou en Amsterdam: als je 't niet goed doet reageren ze lauw. Doe je ARNHEM: vrijdag 30 oktober: Ro mantische avond, solisten Bella Dawidówitsj, piano. dinsdag 8 december: Avond der Klavieren, so list Daniël Chorzempa, or gel en piano. vrijdag 29 januari: Frans- Duitse avond, soliste Ayla Erduran, viool. dinsdag 16 februari: Rus sische avond, soliste Dimi- tri Bashkirof, piano. dinsdag 23 maart: Ween- se avond, solist Miklós Perenyi, cello. „in" en met een beetje slim overleg kunt u zo tot de leukste creaties komen. yet haar is een ramp. Je kunt tenslotte niet om dé twee, drie dagen je haar wassen. Nu weet u misschien wel, dat er diverse soorten droog- shampoo's bestaan, waarmee je je haar besproeit en een heleboel overtollig vet uit je haar verwijdert. Maar het vervelende is, dat er maar al te vaak zo'n nare poedersluier op je haar achterblijft. Neem .daarom een schone handdoek en wrijf daarmee na gebruik van de "droogshampoo eerst het haar eens flink door. De laatste restjes poeder verdwijnen beslist als u tenslotte het haar flink doorkamt met een niet te fijne kam, waarbij over de tanden een smalle reep watten werd getrokken. ginaasappelen zijn gezond, maar niet als ze op je huid zitten. Ik bedoel dat we helemaal niet happy zijn als we rondlopen met wat ze in de wandeling een „sinaasappelhuid" noemen. Zo met die verdikkingen en kleine putjes er in, meestal op de dijen en heupen, soms ook rondom de knieën en op de bovenarmen Ik vind het naar voor u als u het hebt, want het is een hardnekkige aangelegenheid. Veel wandelen, fietsen en/of zwemmen helpt een eind in de goede richting. Verder is er gelukkig een heel goede crème in de handel: Cellulitys van Stendhal. Neem eerst een warm bad of douche en masseer dan deze emulsie stevig (met knedende bewegingen) in de huid. Net zolang tot ie in de huid verdwenen is. Natuurlijk helpt dit alleen als u het iedere dag toepast. Tussendoor de huid flink masseren met een ruwe vezelhandschoen, die de drogist wel voor u heeft. En verder natuurlijk! weer aan uw dieet vast houden! it Oefenen Anton Kersjes, Arnhemmer van geboorte en zijn muzikan tenloopbaan als violist in de Arnhemse Orkest Vereniging (Nu het Gelders Orkest) begon nen, maakt het de bezoekers niet moeilijk om „actief te zijn". Voor het concert begint, neemt hij de microfoon in de hand om wat te vertellen over hetgeen hij en zijn mensen gaan spelen. Tournedos Rossini Hij heeft inderdaad iets van Wim Kan: de intelligentie, de humor énde liefde voor het publiek in de zaal. „Het pu bliek is mijn vriend", verklaar de hij ons. „Ik ben er nog nooit bang voor geweest. Ze zijn je vrienden omdat ze meebeleven, wat je hebt gedaan. Als ze het wél goed dan zijn zij ook goed voor jou. Je zou kunnen denken, dat de Arnhemmers minder spontaan reageren, om dat ze iets minder te horen kunnen krijgen dan de grootste centra. Maar ik heb Arnhem ook ho ren loeien voor de werkelijk groten. Ik ben erg benieuwd of ik als spreker net zo'n band met de Arnhemmers zal kun nen opbouwen als met de mensen in Amsterdam. Dat is een kwestie van doen. Ik neem de uitdaging aan. Het zal wel lukken". Haast u wel U kunt de uitdaging in Am- hem ook nog aannemen. In Musis Sacrum zijn nog heel goede plaatsen beschikbaar. Er komen uitsluitend eerste-klas solisten in de mooiste, door Kersjes uitgezochte muziekwer ken. Amsterdam is praktisch uitverkocht, er zijn alleen nog plaatsen beschikbaar waar het gebodene wel goed is te horen, maar minder goed is te zien. Hiernaast zijn alle bijzonder heden gepubliceerd; de namen der solisten, de te spelen stuk ken, de data en de manier waarop u zich nu nog bijtijds vangoede plaatsen kunt ver zekeren. Vergeet vooral niet uw kinderen mee te nemen. Dit is een goede manier om hen, aan de hand van Anton Kersjes, met échte, levende, grote muziek kennis te laten maken. Bestellen van abonnementen Vul het bestelformulier uit het PMC-chequeboekje in, en zend het met de benodigde cheques aangetekend naar PMC, Postbus 175, Zaandam. Voor het derde en elk volgende gezinslid kan ook tegen con tante betaling (ƒ13) een PMC- concertabonnement worden besteld. Voeg bij uw bestelbil- jet 26 in PMC-cheques voor de eerste twee abonnementen. U ontvangt dan nader bericht over de wijze van betaling van het resterende contante bedrag. Clubprijs ƒ13 bestelnummer C 691 Arnhem. eiwitten zit je huid zo glad als een perzik. Puistjes verdwijnen, de haren gaan van pure ge zondheid weer glanzen en nagels breken minder vlug. En u zult het niet geloven: maar kwark kun je tenslotte ook nog op je gezicht doen. Als masker namelijk voor een mooi fris smoeltje. Probeer het maar eens, bijvoorbeeld 's morgens na het opstaan. Een met wat water of melk verdund laagje van die witte massa over het gezicht verdelen, terwijl u intussen lekker onder de douche kruipt (natuurlijk niet met het kwark-gezicht). Als de kwarldaag na zo'n minuut of tien wat hard geworden is, spoelt u 'm met wat lauw water af en doet u daarna wat vochtinbrengende crème op. Moet u dan eens in de spiegel kijken nog beter dan niets. En zet er eens een pittig mu ziekje bij aan. Dan gaat alles vanzelf. Benen in spreidstand en dan maar met de heupen rollen als een buikdanseres. Geweldig voor heupen en taille. En op de grond zitten, benen recht vooruit en dan maar proberen op de bips naar voren te „lopen" door afwisselend steeds één helft op te tillen. -Best een leuke oefening die spieren van buik, heupen en taille verstevigt en natuurlijk ook achteruit gedaan kan worden. Eén keer op deze manier door de kamer heen en terug is voldoende. merken dat je je best doet, hel pen ze je zelfs door problemen heen". Aniton Kersjes praat uitslui tend bij de PMC-concerten, dikwijls met een groot gevoel voor humor. Toen hij een keer in Amsterdam een stuk van Rossini ging spelen heeft hij naast enkele zeer interessante bijzonderheden over deze com ponist, ook het juiste recept van de Tournedos Rossini gege ven. Hij praat ook heel begrij pelijk voor kinderen die dik wijls in flinke aantallen met vader en moeder bij de PMC- concerten aanwezig zijn. Veeleisend vak Dirigeren vindt Kersjes een moeilijk en veeleisend vak. „Je Anton Kersjes moet er heel veel voor doen. Je band met publiek Albert Heijn Pinda's, zoals ze moeten zijn: gaaf, knapperig vers en op de juiste temperatuur ge brand. Alles is verser bij Wie het nog steeds niet zonder eyeliner stellen kan, zal dolblij zijn met het nieuwste snufje van Helena Rubinstein: een automatische „minuten- eyeliner" in een fraai huisje, waarin een penseeltje verstopt zit, dat bij het te voorschijn halen nèt altijd een precies afgepaste hoeveelheid zwarte (of grijze, blauwe, groene of bruine) vloeistof bevat om een ragfijn lijntje langs de inplant van de oog haren aan te brengen. Geen geklieder meer voortaan of ogen-met-rouwranden. Dank je, Helena. TY7at dat (minder en toch goed) eten voor de- slanke lijn betreft: als u het op eigen houtje een tikkeltje ingewikkeld vindt, bestel dan eens dat boekje „Eet u slank" van R. Degner (Uitgeverij Helmond). Het zit propvol goede en magere menuutjes. Ook het Voorlichtingsbureau voor de Voeding, Laan Copes van Cattenburg 44, Den Haag, kan u in dit opzicht veel nuttigs zeggen voor heel weinig geld (brochures genoeg voor slechts 25 cent). Tl/Tooi zijn willen tegenwoordig heus niet alleen ■LV1 vrouwen. Er blijken steeds meer mannen te zijn die er prijs op stellen met goed-verzorgde nagels te voorschijn te komen. Dat blijkt uit ge gevens van herenkapsalons en marktonderzoekingen. „Waren het enkele jaren geleden meestal alleen mannen, die „anders" waren die om een manicure- beurt ƒ5,vroegen, tegenwoordig zijn ver zorgde nagels bij de heren al een soort status symbool geworden", zo vertelde mij de eigenaar van een bekende herenkapsalon in Den Haag. Ge lukkig maar. Ik vind mannen met nette handen heel wat plezieriger. Om een wespentaille te krijgen zijn er twee wegen. De eerste gaat via de maag. Dat klinkt gezellig, maar de praktijk is rigoureus: voorlopig weg met die heerlijkheden waar we meestal zo dol op zijn: gebakjes, chocolade, dik boter op je brood en een boel jam of hagelslag. Of slagroom die als een ijsberg op je koffie drijft. Met het oog star op al die andere slanke leestj es om ons heen eten we voortaan alleen nog dingen die pertinent niet dik maken. Mager vlees bij voorbeeld, gekookte vis, magere „boter" (halvari- ne), karnemelk. Magere yoghurt, eieren en vooral kwark. (Ik hoop dat u het al kent. In vele AH- filialen kunnen ze u er aan helpen.)

Allerhande | 1970 | | pagina 3