Vormgevende niemendalletjes voor elk 1970-silhouet Duizend-en-één variaties op het thema sjaal MINLMIDLMAXI Accessoires, mode die er hij hoort Men mag dit (winter)seizoen van alles dragen... Ariadne ook op AH-lectuurplank Praktisch boekwerk vrouwen Kort De Speelzaal Gebreid Broek aan Pralon Tot de taille geen haartje Kintelloos De smid Lieve kleuren Inzicht TV-held Bijke keus Kanten kappen Voor slimme OKTOBER 1970B AT.EERÏÏ\NPE B 13 O De jas voor slimme vrouwen mini en midi inéén. Maar ook als u zich nog niet zo'n durfal voelt, heeft AH aan u ge dacht. Met rokjes en japon nen in de lengte die we nu al zo'n paar jaar gewend zijn: tot net óp, of even bo ven de knie. Bovendien: men mag dit seizoen alles dragen nietwaar, precies de roklengte die u zelf bevalt en staat. Voor de aarzelaarsters onder u of de vrouwen die het nét heel handig bekijken heeft AH bijvoorbeeld een heel slim me jas bedacht. Het is een jas van lakleer, waarvan u op het eerste gezicht denkt: Oh, da's helemaal midi. Maar pas op. Het onderste deel van de jas kan worden af genomen en wat u dan over houdt, is een grappig, vlot jasje, met een lengte die bóven de knie eindigt. Deze mini-midi jas is verkrijgbaar in de kleu ren zwart, bruin en wit. Ge woon. een jas voor slimme O In het lang bij uw eigen AH: vrouwen. midirokken met plooien a la Parijs. De Stichting Kinderspeelza len Arnhem heeft de ervarin gen, opgedaan in IV2 jaar speelzaalwerk, vastgelegd in een brochure die ook voor een groter publiek te verkrijgen is. Allen die geïnteresseerd zijn in dit werk, of zelf plannen neD- ben een speelzaal, peuterplaats of hoe de naam ook mag zijn, op te richten, moeten van de in houd van deze brochure kennis nemen. Het is een uitermate prak tische, zeer overzichtelijk inge deelde brochure geworden, met een overvloed aan praktische wenken en adviezen. De op richters van nieuwe speelzalen kunnen heel wat moeilijkheden en ellende op dit gebied voor komen als men van de inhoud van dit boekje goede nota neemt. „De Speelzaal" is voor 5,50 te verkrijgen bij de Centrale Vereniging voor Kinderdagver blijven in Nederland, Vondel straat 56, Amsterdam. Over nu naar de kortere mo de, die echt ook nog mag dit seizoen. AH met het oog nog steeds vast op Parijs gericht deed voor u bijvoorbeeld een polyester-tricot jurkje in po lostijl in zijn collectie. Bedrukt in een patroon dat aan de klas sieke Kasjmirpatronen doet denken. Alweer verkrijgbaar in drie kleurstellingen. En misschien hebt u ze al ge zien op de dikke tien mode shows die we de afgelopen we ken door het hele land hebben gehouden: de makkelijk zit tende, gebreide jurkjes. We hebben ze voor u in de rekken gehangen met korte en lange mouwen, van heel eenvoudige snit en met afstekende zakken of biezen. Met een afstekend ingezet voorbaantje, met opvallende ceintuurs zeer ..in" dit jaar met het middenstuk in ribbel- patroon gebreid. Kortom: voor elk wat wils en wat zo prettig is die gebreide jurkjes zitten zo lekker en kreuken bijna niet. Een heel ander hoofdstuk: de O De pantalon is nog steeds „in". Zo ook het tuniekpak. AH presenteert u hier een pantalon met bijbehorende spencer (mo del rechts), verkrijgbaar in de kleuren rood, zwart, groen en lila. Het tuniekpak links bestaat uit een pantalon met bijbeho rende trui-met-riem. Ook in de kleuren rood, zwart, groen en lila verkrijgbaar. pantalons. Ze "mogen" nog steeds van Parijs, dit jaar. En wel in allerlei vormen: u kunt de knickerbocker dragen, liefst met laarzen eronder, u mag nog steeds gezien worden in een broekrok, al dan niet met wijd vallende plooien, u mag die heel handige pofbroek aantrek ken die bestaat uit de klassieke knickerbocker, aangevuld met een paar aangebreide wollen kousen, die tot de enkel reiken. Handig om er laarzen op aan te trekken: de broek blijft op zijn plaats zitten en u hoeft niet te frommelen om broekspijpen in delaarzen te krijgen. AH hield het op heerlijk zit tende draion gebreide panta lons met iets uitlopende pijpen, ook nog steeds "in" in Parijs. Vaak hoort daar al een gelijk gekleurde trui (met riem) of vest bij. Zo niet, dan hebben wij ook tunieken "los", om te combineren. Ook alweer ge breid. in jaquard dessin, in twee kleurstellingen. Voor moderne mensen, om te proberen, om klassiek en tege lijkertijd "in" te zijn. Nog een tip, voor als straks de herfststormen weer boven onze hoofden los barsten: draag op de pantalon dan een kort jack tot in de taille van acryl bont. Of kies een mini-jas van lakleer, met brede kraag van hetzelfde, wollige acryl bont. En dan maar: „Tot ziens", op onze afdeling bonnetterie! van de vrouw die het draagt weet u zeker: zij heeft EEN PRUIK. Maakt u hel koffertje open, dan zit op de bodem een prui kenkop vastgeschroefd, de pruik gaal erbovenop, koffertje dicht en u kunt de pruik vervoeren zonder dat er ook maar één haartje wordt ge krenkt. Zo n koffertje is dus niet al leen een klein welvaartssym bool, maar doodgewoon ook erg handig, dat op de eerste plaats. AH brengt u deze pruikenkof fertjes in zwart en rood skai en de prijs is 28 guldenen 75 cent. MEER AH presenteert meer in zijn afdeling lederwaren. Hippe tas sen, bijvoorbeeld. U kent ze misschien al, de schoudertassen sinds een jaartje weer zeer veel gezien met franjes, als bij cowboy-jakken. Vaak nog gecombineerd met metalen rin gen of metalen beslag, zoals de hippe mode dat voorschrijft. HANDTASSEN Voor wie het iets rustiger wil houden, brengen wij bijvoor beeld handtassen. Precies zoals u wilt, in imitatieleer dat een geweldig effect van echt leer geeft, vleugelhandtassen van plastic met python-opdruk. En ook (rustige) schoudertassen. En wat extra prettig is: de prijs is laag genoeg om te zeg gen: Echt een tas om „erbij te hebben". DE Nederlandse vrouw koopt van bijna alle vrouwen in West-Europa de meeste bh's. Wij ko pen er gemiddeld bijna twee per jaar. De Fran- gaise daarentegen maar ééntje. En de Italiaanse loopt per jaar zogezegd maar met een halve bh rond. Gemiddeld dan over het hele land bere kend. Waar hem dat in zit? Mis schien „vernieuwen" wij Nederlandsen sneller. Mis schien ligt het ook aan ons figuur, dat over het alge meen juist daar veel zwaar der is dan bijvoorbeeld dat van de Engelse vrouwen, of de Francaises. Maar welke wijsgeer zei ook alweer, dat maten en gewichten niet zo belangrijk zijn, als het hele figuur maar in alle onderdelen met elkaar in overeenstem ming is? We hoeven ons dus noch te schamen, noch op de borst te kloppen. Maar feit is, dat de bh steeds belangrijker wordt, hoewel inen er steeds min der van gaat zien en mer ken. „Het figuur" is in de huidige mode zeer belang rijk, maar dat figuur wordt niet meer gemaakt door ste vige korsetten die ons li chaam in de gewenste vor men brengen. Helemaal niet, dat figuur moet zo natuur lijk mogelijk zijn en eruit zien alsof we „helemaal niets" dragen dat corrigeert of steunt. Het gevolg is, dat we steeds minder stevige, voor gevormde bh's gaan dragen, maar wél dunne, soepele niet-voorgevormde bh'tjes, die als een tweede huid om die van onszelf sluiten. Het zijn maar hele frêle gevalletjes, vergeleken bij de bh's van pak weg tien jaar geleden. Men kan ze zo tot een miniem hoopje stof verfrommelen. Trekt men ze aan, dan is het een gevoel alsof men helemaal geen bh aan heeft. Betekent dat nu ook, dat men zodoende het gevoel krijgt dat alle steun, alle veiligheid ineens is wegge vallen? Driemaal neen. De meeste van die tweede-huidjes-bh's zijn zo slim gemaakt, dat ze nergens knellen, nergens het gevoel geven van „ik snak naar adem". Daarbij geven ze nog wel juist dat gevoel van vorming en veiligheid dat iedere vrouw op prijs stelt. Arme grootmoeders van ons dus, die vaak getergd en gekneld door het leven gin gen. Arme vrouwen uit de Victoriaanse tijden, toen stijve corsetten - vaak door de smid gemaakt - de boe zem onnatuurlijk ver om hoog prangden. Anno 1970 is het met de tweede huidjes wel even an ders. Ook bij AH. Die pre senteert u in de huidige col lectie lingerie en foundation bijvoorbeeld heel lichte, niet-voorgevormde bh'tjes in de zogenaamde „hakellook", een soort haakpatroon met ajlemaal gaatjes. Verkrijg baar in de kleuren wit, vleeskleurig en Perzisch bleu. Slipjes en panties zijn ook al te krijgen, precies bijpassend. Nog zo'n zacht aandoend bh'tje heeft AH, dit keer zonder gaatjes, maar wel doorschijnend en voorzien van lycra zijpandjes en ver stelbare stretch schouder banden. Er zijn natuurlijk ook nog bh'tjes die zo op het eerste gezicht iets steviger aan doen. Met licht voorgevorm de cups bijvoorbeeld, over trokken met kant, verkrijg baar in lieve kleuren. Met of zonder maagbandje. En voor wie een klein „maagje" moet wegwerken: we hebben natuurlijk ook een bh met lange maagband, in wit, ook alweer van kant voorzien. Ariadne, gespecialiseerd maandblad voor hand werken als vrijetijdsbe- steding, is sind kort ook 1 op de lectuurplanken van de AH-SuperMarts te vin- j den. Het blad heeft een totale oplage van ca. 200.000 exemplaren waar van 160.000 onder de vaste abonnees worden ver spreid. Creatief „handwerken" raakt steeds meer in bij grote groepen vrouwen (en man nen); Ariadne gaat ervan uit, dat deze vorm van vrije tijdsbesteding niet uitsluitend bij een selecte groep thuis hoort. Vandaar .dat inzicht wordt gegeven in alle hand werktechnieken, die kunnen worden toegepast op popu laire sier- en gebruiksvoor werpen. Elk werkstuk wordt, afgebeeld op foto's, voorzien van complete werktekening en gespecificeerde opgave van het benodigde materiaal. De werkwijze van Ariadne is het best te zien. door een nummer in de hand te ne men. In het oktobernummer valt in de eerste plaats op het handwerkpakket van Woef- cas, de nieuwe tv held, die elke avond om 7 uur het kijk- buisvolkje verslag zal doen van de avonturen van „De Woefs en de Lamaars". Het complete materiaalpakket van Woefcas is straks in. alle goe de handwerkzaken van Ne derland verkrijgbaar. Hand werkblad Ariadne levert het aan haar lezeressen met een speciale introductiekorting (zie foto). Een tweede „trekker" in Ariadnes oktobernummer is een fijn minischellekoord: ze ven kleurtjes splijtgaren op een oranje borduurlinnen. Verder in het oktobernum mer: een stijlvol tafelkleed in open naaiwerk, lampekap en gordijnen in Holbeinsteken, geborduurde rozen, een Ke limkleed. volkskunst uit Hongarije, gehaakte sjaal, muts en deux pièces, leuke breimodellen voo, de kleine kruipertjes. HET is het allereenvou digste dat een vrouw op haar hoofd kan dragen: een sjaal. Gewoon, een vierkant of langwerpig lap je stof, al dan niet bedrukt. Maar let op: over de hele wereld worden met zo'n lap misschien wel duizen den toverkunsten uitge haald. Neem alleen maar een land als Joegoslavië: vrouwen dra gen daar een sjaal bij hun kle derdracht bijvoorbeeld als een verpleegsterkapje over de op gestoken vlechten, maar ook als een kunstig gevouwen nonnen- kap. Kijk even naar wat bij voorbeeld de mannen uit het Verre Oosten met zo'n sjaal (tulband) doen kijk óók naar de vrouwen in Suriname, die hun hoofddoeken zo kunstig kunnen draperen, met twee van die uitstekende punten aan weerszijden van het hoofd. W7TJ, in Nederland, hebben nooit zoveel met sjaals ge daan, niet veel meer in ieder geval dan ze snel en eenvoudig om het hoofd knopen, als het voor de zoveelste keer in dit land stormt of alleen maar hard waait. Maar dat we met hoofdtooien uit de voeten kunnen en ook weten wat kunstig vouwen is, dat hebben door de eeuwen heen wel de kanten kappen van onze klederdrachten bewe zen. Ingewikkeld geplooid, met zeer veel zorg gesteven, met de grootste aandacht op het hoofd gezet met sierspelden. Sjaals - eeuwenoud attri buut, waar van alles mee valt te plooien. Kortom: wij hebben op dit gebied getoond over fantasie genoeg te beschikken. T ATEN wij het eens doen met een simpel iets als de sjaal. Ze zijn in zoveel lengten, vor men en kleuren te krijgen (ook bij AH) dat ze er eenvoudig om vragen: Dóe iets met me. Leg zo'n langwerpige sjaal bijvoorbeeld gewoon om het hoofd en maak een knoop net boven een van de oren, resten laten afhangen. Neem zo'n lan ge sjaal en drapeer hem op het hoofd als een hoedje. Neem een vierkante sjaal en vouw hem alsof u gaat schoonmaken, pun ten op het voorhoofd dus. Als u daarvoor een sjaal neemt mooi van tint en dessin, kunt u daarmee rustig uw boodschap pen doen. Drapeer een lange sjaal los jes om het hoofd, als een capu chon. Knoop een lange sjaal om de haren en drapeer de resten om uw hals. ]\JEEM een lange sjaal in het haar, als uw kapsel niet meer zo best zit. Knoop een vierkant sjaaltje op cowboy manier in een overhemdblouse. We kunnen nog wel even doorgaan, maar we wilden eigenlijk alleen maar zeggen: AH brengt u dit seizoen sjaals in talloze maten, kleuren en dessins. En dat u met één zo'n kledingstukje van alles kunt uithalen, dat vertelden we u hierboven. En de prijs begint al bij twee gulden en 75 cent. ZIT 11 al in hel Midi? Zo nier. dan hunt u het gaan proheren bij uw eigen A nïSuperMart. Wij hebben in onze col lectie kleding voor herfst, en komende tv in ter natuurlijk een aantal midirokken oogenomen. Tot op de kuit, met knoopjes. slankvallend, met één of meerdere plooien, precies zoals de Paryse couturiers dat voorschrijven. Er is een nieuw status symbool geboren en het be staat uit een hoog, rond koffertje. Het heeft een handvat midden boven en

Allerhande | 1970 | | pagina 13