Wat is bakkenbraderoosteren...? Verschillende manieren Eén-pans-verrukkelijkheden van vleesbereiding Roomboter Amandelstaaf Feestelijke kip a la Pavsanne SPERZIEBONEN van beste kwaliteit Chinese Fleurig slaatje van sperziebonen jTheeoi: ^Xo&cA BolSetje, Smullen op z'n ouderwets Kwaliteitszeef AH Selectie 1 Bakken 2 Braden 3 Roosteren 4 Stoven 5 Smoren Pocheren 7 Koken perstuk±180gram vers bier JKoeGje/Ztoevmf \Cf1 albert heijn OKTOBER 1970 11 Kleine malse stukken vlees als biefstuk, koteletten, schnit zels, kalfsoesters en lever wor den snel bruin gemaakt in wat boter in een kockepan. Zorg ervoor dat de pan niet te groot is want dan gaat de boter branden, m'aar hij mag ook niet te klein zijn want dan liggen de stukken vlees te dicht op elkaar. Reken ongeveer 25 g boter op 100 a 125 g vlees. Na het dichtschroeien kan het vlees op lager vuur verder gaar gebakken worden. Zpdra net vlees mooi bruin is kan men zouten en peperen. Het verdient namelijk de voorkeur om dit pas te doen nadat het vlees dichtgeschroeid is, omdat zout direct na het in contact komen met het vlees de sappen daaraan onttrekt. W'at natuurlijk niet de be doeling is, omdat wij juist pro beren door het snelle dicht schroeien alle sappen binnen het fraai bruine korstje te be waren. Dit verklaart ook waarom u tijdens de bereiding nooit met een vork in het vlees moet prikken. Wij spreken over braden, als het vlees langzaanv gaar ge maakt wordt in vet of boter, hetzij in een braadpan bovenop het vuur, hetzij in de oven in een braadslede. Grote stukken vlees zoals rollade, fricandeau, rosbief ed. worden gebraden waarbij ook nu weer ongeveer 25 g boter gerekend wordt voor 100 a 125 g vlees. Men laat het grootste deel van de boter goed heet worden Uit eigen bakkerijen, met roomboter en zuivere amandelspijs bereid. Neem een mooie kip, verdeel deze hetzij in kwarten hetzij in acht stukken en leg de hals, de lever, de maag en het hartje apart. Schil de no dige aardappelen. Verder hebt u nodig wat droge, witte wijn, een laurierblad, zout, vers gemalen zwarte peper, boter en fijngehakte peterselie. (Advertentie) nu niet alleen in beugelflessen maar ook in pijpjes (nog niet in alle filialen verkrijgbaar), Beugelfles 5 8 Pijpje 44 want alle waar is naar zijn geld! Bak in een klein pannetje maag, hart, hals en lever aan alle kanten bruin in een weinig boter, giet een drupje water in de pan, leg er een deksel op en laat op heel zacht vuur dit alles verder smoren. Sauteer de stukken kip in wat boter tot ze aan alle kan ten mooi bruin zijn, voorzie ze van de nodige zwarte peper en een weinig zout en voeg er het laurierblad bij, laat de kip zachtjes gaar worden. Intussen wast u de geschilde aardappe len goed, u maakt ze met een schoon doekje goed droog en snijdt ze in dobbelstenen. Bak de aardappel-dobbelste nen in boter in de koekepan tot ze goudbruin zijn. Zodra dat het geval is gaan ze de kip in de andere pan gezelschap hou den. GARNERING Strooi een klein beetje zout over de aardappeltjes, zet een deksel op de pan en laat alles te zémen gaar worden. Daarna schept u de stukken kip uit de pan en brengt ze over in een verwarmde schotel waarna u ze omringt met de aardappel-dob belstenen, die u het gemakke lijkst met de schuimspaan om de stukken kip deponeert. Zet de pan met de resterende braadboter op wat groter vuur, giet er de kippenjus bij die zich in het kleine pannetje bevindt (het levertje legt u bij de ande re stukken kip), en giet er on der goed roeren de droge witte wijn bij. Verwijder het laurier blad en laat de saus gedurende 2 a 3 minuten in de pan bubbe len. PETERSELIE Voeg er zonodig wat zout of zwarte peper aan toe en giet ze tot slot over de stukken kip. Bestrooi deze verder rijkelijk met fijngehakte peterselie en dien onmiddelijk op. Voortreffelijk met Brussels lof. (Advertentie) Weet u precies wat potstrou met lollumstip is? Of póttienbeunink en flip-over-de-onderdeur? Werp dan maar eens een blik iij het alleraardigste boekje „Streek recepten", die samengesteld werden door J. P. Stam-Dressel- huys en J. C. Wessèls-Nijenhuis. Het is oergezellig zeker nu met de donkere wintermaanden voor de boeg om eens Iets uitzonderlijks op tafel te bren gen, dat nog helemaal de sfeer van onze grootouders met zich meebrengt en misschien nog herinneringen aan vroeger op wekt. Een extra pluspunt: de meesten zijn bijzonder vlug klaargemaakt. Hier het recept van het Over ijsselse gerecht XENBEUNINK mburger rookrib 1 pd gort 250 g rozijnen 250 g pruimedanten 4 dl bessesap met suiker naar „smaak. De gort en de pruimedanten worden de dag van te voren apart te weken gezet. De rookrib wordt 3 uur In water gaar gekookt. Het laatste uur worden de gort (in een lin nen zakje, voor de helft gevuld), de rozijnen en pruimedanten meegekookt. Opdienen met ge bonden bessesapsaus. Men at dit op het platteland vaak op zondag. Het lijkt een rare combinatie dat zoute vlees, die zoete rozijnen en de besse sap, maar het smaakt ver rukkelijk. Wij eten tegenwoordig niet meer zo zout. Daarom de rib eerst een nacht In koud water weken en daarna In vers water op zetten. en nadat ze „uitgebruist" is schroeit men het vlees snel aan alle kanten dicht zodat ook bij deze methode alle vleessap pen behouden blijven. Daaraa wordt wat koude bo ter toegevoegd en wordt het vlees ,gp getemperd vuur gaar gebraden, met het deksel schuin op de pan. Ook bij het braden in de oven Wordt de temperatuur na het dicht schroeien getemperd. Men be gint met een oventemperatuur van ca. 250 graden C en ver laagt die tot 180 graden C. Reken 'a,ls braadtijd (van een hoeveelheid van ongeveer 500 gram) 20 minuten voor rund vlees dat rood van binnén moet blijven; 25 a 35 minuten voor vlees dat roze tot geheel gaar moet zijn. Voor kalfsvlees 3D minuten, varkensvlees 35 mi nuten en lamsvlees 30 a 35 mi nuten. Dit zijn de oventijden maar voor het braden in de braadpan rekent men iets langer. Alvo rens het vlees aan te snijden laat men het iets bekoelen, dan worden de vleessappen beter vastgehouden. Vlees kan zowel boven gloei end houtskool als onder een elektrische of gasgrill geroos terd worden. Kleine stukken vlees als biefstuk, koteletten of vlees aan pennen geregen worden op een rooster geroosterd, voor de gro tere stukken is een draaispit nodig. Wrijf voor het roosteren het vlees in met olie of laat het eerst dichtschroeien en strijk er vervolgens met een kwastje wat olie over. Ook hier geldt weer: zout het vlees vooral niet vóór het roosteren! Reken voor kleine stukken vlees van 5 minuten (rauw van binnen) tot 25 minuten (geheel gaar), voor grote stukken de zelfde tijd als voor braden. Bepaalde soorten vlees zoals runderlappen moeten worden gestoofd om ze mals te krij gen. Eerst wordt het vlees snel aan weerskanten bruin gebak ken en vervolgens gaar ge stoofd op een zeer zacht vuur, met een deksel op de pan, ter wijl water wordt toegevoegd of wijn, azijn, kruiden of wat het recept maar 'aangeeft. De tijd is natuurlijk afhan kelijk van de soort vlees, maar meetal geldt: - hoe langer sto ven des te malser vlees en des te pittiger jus. Zowel groot als klein vlees kan worden gesmoord. Het wordt dan met de beno digde boter, wat passende kruiderij en een kleine hoe veelheid vocht (water, wijn, to matensap of iets dergelijks) in een goed gesloten pan op zeer zacht vuur gaar gemaakt.. Hiervoor moet men minstens drie uur rekenen. Tijdens het laatste gedeelte van de smoor- tijd kan men aardappelen en groenten (zoals kool, worteltjes, prei enz.) laten meesmoren. Fijne soorten orgaanvlees zoals hersens en zwezerik laat Een paar nummers geleden heb ik uio aandacht opnieuw, na de groenten en als kamerbewoner, speciaal gevestigd op de snel kookpan die vooral nu het ivinterseizoen gaat aan breken voor u van enorm belang kan zijn. men zachtjes gaar pocheren, d.w.z. men brengt water aan de kook eventueel met kruiderij Cji wijn, draait het vuur wat lager zodat het water heel zachtjes doorkookt en legt de stukken vlees erin. Daarna wordt het water net tegen de kook1 aangehouden .wa'a.rbij het vlees gaar getrok ken wordt (bij te hevig koken zouden deze soorten vlees stuk gaan). Gekookt vlees is bij ons niet erg geliefd. Sommige vleessoor ten echter koken wij wel, bijv. klapstuk en tong. Wil men van vlees bouillon trekken dan zet men het vlees op met koud water en laat het zeer langzaam aan de kook ko men. Hoe langer men het vlees uit laat trekken, des te beter wordt de bouillon. Moet daarentegen het vlees de hoofdzaak blijven, dan legt men het in kokend water, waardoor ook in dit geval de sappen in het vlees bewaard blijven. Reken als kooktijd on geveer twee uur per 500 gram (voor klapstuk en runderborst). Voor een ossetong wordt on geveer 2 uur gerekend en men weet zeker dat de tong gaar is wanneer het ruwe vel gemak kelijk verwijderd kan wordeu Al deze informatie en nog veel meer kunt u vinden in „HET VOLKOMEN VLEES- BOEK" van Wina Bom, een uitgave van Meyer Pers N.V. te Amsterdam, te bestellen bij: Librah AH Boekenservicc Postbus 7840, Amsterdam. Immers in zo'n pan kunt u gemakkelijk en snel een compleet „één-pans" gerecht klaarmaken. Daarom zien de menu's voor oktober er als volgt uit: Tomaat, gevuld met gar nalen-mayonaise Runderstoofpot Vruchten en/of koffie Komkommerslaatje Runderstoofpot Toostjemet kaas Kopje koffie Aangezien de bereiding van de runderstoofpot 30 minuten vergt begint u na tuurlijk daarmee, omdat zodra de pan op het vuur staat u amper de tijd heeft om de tomaat te bereiden. Het spreekt vanzelf dat de kwantiteiten die u nodig hebt om een aantrekkelijke stoofpot te maken, groter zijn dan u in uw eentje in een maaltijd zult kunnen nuttigen, maar de tweede dag smaakt het gerecht zo mogelijk nog lekkerder en het laat zich zonder enige moeite gemakkelijk opwar men. Ingrediënten Voor twee dagen hebt u de volgende hoeveelheden nodig: 300 g mooie runderlappen, die u in grote dobbelstenen snijdt; de helft van een klein bloemkooltje; 1 flinke ui; 1 mooie prei; 1 rode of groene paprika; 1 handvol ongekrabde worteltjes; 500 g aardappelen; Vs kdmkom- mer; zout; vers gemalen pe per; 1 klein laurierblaadje; 2 kruidnagelen; 1 scheutje Worchestershire sauce; fijn gehakte peterselie naar be hoefte; Vs 1 water; boter. Bereiding Smelt een goed stuk boter in de pan en laat de blokjes rundvlees aan alle kanten I mooi bruin worden. Doe de grof gehakte ui bij de vleesjes in de pan en voor zie ze verder van peper, wat zout, kruidnagelen, het lau rierblaadje en een scheutje Worchestershire sauce. Laat alles vijf minuutjes, met de deksel op de pan, op een laag vuurtje .smoren. Voeg er vervolgens de halve liter water bij, sluit de pan volgens voorschrift, breng nu het geheel aan de kook en laat het gerecht onder druk komen. Twintig minuten Reken vanaf dat moment 20 minuten voordat u de pan weer openmaakt om er de groenten en aardappelen bij te voegen. In die 20 minuten schilt u de aardappelen en snijd ze in vieren, u verdeelt de ge wassen bloemkool in roosjes, de worteltjes (krab ze vooral niet maar boen ze goed) in stukjes, de gewassen pirei snijdt u in plakjes, de pa prika ontdoet u van zaad lijsten en zaden en snijd er vervolgens reepjes van ter wijl u de helft van een klei ne komkommer schilt en het vruchtvlees in blokjes snijdt. Aroma Al deze groenten hebt u bij elkaar in een kom ge reed staan tot het grote mo ment komt dat u, ook al weer volgens voorschrift, de pan, (na hem even onder koud water afgekoeld te hebben) gaat openen. De heerlijkste geuren zul len uw neus strelen en na tuurlijk controleert u met een of er in de pan vol doende vocht aanwezig is om de bij te voegen groen ten en aardappelen in 10 minuten tijd gaar te laten worden. Voorzichtig Indien u alles o.k. bevon den hebt dan sluit u de pan aardappelen van wat extra zout voorzien te hebben. (Wees hier echter wel voor zichtig mee!) Vanaf het moment dat de pan weer een vriendelijk gemurmel laat horen, rekent u nogmaals 10 minuten, die voldoende zijn om het voor gerechtje, de tomaat, op de volgende manier te berei den. Tomaat Na .het, wassen en droog maken van de tomaat, snijdt u er het'kapje af en u ver wijdert vocht, pitten en de harde kern waarna u er wat zout en peper in strooit. 50 gram garnaaltjes ver mengt u met wat Italiaanse sla-mix (Calvé) en u vult er de tomaat mee. Van de peterselie plukt u de blaadjes, u wast ze, knijpt het water eruit en u hakt ze zeer fijn. Strooi een klein beetje ervan over de tomaat en bewaar de rest als garnering voor de stoof pot. Na deze heerlijk/? maal tijd, kunt u het best gaan genieten van een vrucht (evenals de tomaat boorde vol vitamientjes!) en een kopje koffie zal het geheel bekronen. Tijdsbesparing Nu kunt u natuurlijk uit gaan van het idee dat u veel tijd nodig hebt om deze maaltijd te bereiden (maar wat is eigenlijk drie kwar tier?), u moet er vooral reke ning mee houden dat uw menu de volgende dag wei nig tijd vraagt. Immers van de overgebleven halve kom kommer maakt u een ver rukkelijk slaatje als ouver ture, terwijl uw stoofpot op een zacht vuurtje staat te warmen. Die stoofpot smaakt zo mogelijk nog heerlijker dan de eerste dag en een toostje met kaas plus een kopje koffie vormen een waardig besluit van een goede maal tijd waaraan u niet veel tijd hoefde te besteden. „De AH-klant is bereid, zo hebben wij ervaren, een wat hogere prijs te betalen voor een goed blik sperzie bonen. Daarom hebben wij besloten, als enige op dit moment nog, de mindere kwaliteiten helemaal te la ten vervallen en slechts uit sluitend de betere kwalitei ten op de markt te bren gen." Aan het woord is de heer C. Pieters, hoofd van de afdeling conserven en diepvries. De huisvrouw zal bij AH nu 15 tot 20 cent meer voor een blik sperziebonen moeten beta len dan voorheen. Maar onaan gename verrassingen bij het openen van een blik zijn er dan ook niet meer bij. In goede sa menwerking met de beste fa brikanten brengt AH nu nog uitsluitend sperziebonen van de allerbeste kwaliteit. OORZAKEN Dat AH gedwongen is weest de goedkope bonen uit de sortering te nemen heeft, aldus de heer Pieters, verschillende oorzaken. Vier, vijf jaar gele- Meng thee naar uw eigen smaak met N. I pakje 100 gram S De thee met een aparte, krachtige smaak. Ook zeergeschikt om met andere thee te mengen. Elke theesoort is geuriger smaakt pittiger wanneer u er een paar schepjes Chinese thee bij doet^ Voor dit slaatje kunt u het best een blik hele bonen, fijn, van 1.08 of als u het bijzonder mooi wilt maken een blik van de bekende „aspergebonen" ne men, die 1.20 kosten. Breng de bonen voorzichtig over in een zeef, spoel ze heel even met koud water af en laat ze zeer goed uitlekken. Neem twee mooie tomaten, ontvel ze (10 tellen in kokend water hou den), snijd ze ln stukken en verwijder alle vocht, de pitten en de harde kern. Snijd deze stukken tomaat verder klein. Neem een plak ham van 1 cm. dik en snijd die in blokjes. Kook 2 of 3 eieren harden snipper ze grof. In de slabak maakt u een saus van olie (naar smaak en inzicht: Mazola, gewone slaolie, maïsolie of zonnebloemolie, dan wel olijfolie of Becel), dragon azijn, geraspte ui (en de moedi gen onder u hebben natuurlijk de slabak met een teentje knof look ingewreven!), wat Franse mosterd, zout en veel vers ge malen peper plus een scheutje Worcestershiresauce. Roer dit alles goed door el kaar en voeg er dan de andere Ingrediënten bij en meng zo voorzichtig dat de bonen zoveel mogelijk heel blijven. Versier de sla, die een bijzonder fleuri ge kleur heeft door de tomaat, de ham en de eieren, met wat mayonaise uit de tube, die u in fraaie ruitvormen over'het ge heel spuit. Met gebakken aardappeltjes, of macaroni dan wel spaghetti nature is dit een complete, be paald voedzame maaltijd. den werden de sperziebonen in Nederland nog met de hand ge plukt. De boer ging het land op, plukte zijn eerste bonen als primeurs (dat waren dan jonge, dunne bonen), daarna kwam de tweede grote pluk, waarbij het meeste eraf gehaald werd. Bij goede weersomstandigheden volgde zelfs nog een derde pluk. GEEN SELECTIE De bonen werden stuk voor stuk geplukt en zo kreeg men onbeschadigde bonen, een goed produkt dus. Nu werden deze bonen in Nederland in het al gemeen zonder verdere uitsor tering naar dikte, ingemaakt. Het eindresultaat was dus af hankelijk van het feit of de boer jonge, dunne bonen aanle verde of, de wat later in het hoogseizoen geplukte, dikke bo nen. 1 ONZACHTZINNIG De „ouderwetse"' sperziebo- nenplant droeg over het alge meen bonen van verschillende rijpheidsgraad. De moderne plant moet bonen leveren, die zoveel mogelijk op een gelijk tijdstip rijp zijn. Bij machinaal oogsten worden de planten fi naal afgemaaid, vervolgens door de machine geleid, waar bij de bonen niet altijd bepaald zachtzinnig van de plant ge scheiden worden. NADELEN Een nadeel van het machi nale oogsten is dat er vrij veel bonen beschadigen, ze breken en breekvlakken bij bonen ge ven bruin-verkleuringen. Tros sen bonen blijven nogal eens aan elkaar zitten, waardoor trosjes puntjes in de blikken terug te vinden zijn. Daar komt nog bij dat in sperziebonen altijd enorm is geconcurreerd. De fabrikant is daardoor eigenlijk weerhouden pogingen te ondernemen om van rijn grondstoffen eeri beter produkt te maken. ACHTERUIT Eerder nog, was hij geneigd zijn produkt min óf meer aan te passen aan de prijs die hij ervoor kon krijgen. Dientenge volge hebben wij de laatste ja ren een kwaliteits-achteruit- gang bij de ingeblikte sperzie bonen kunnen constateren. Elk jaar heeft AH meer moeite gehad om in de goedko pere bonen een aanvaardbare kwaliteit te kunnen brengen. Vooral vorig jaar, toen de zo mer zeer droog was en men te kampen kreeg met het euvel van veel draden aan bonen van een ras, dat eigenlijk draadloos behoorde te zijn en dat dus puur gedegenereerd was, werd de situatie heel moeilijk. Er is toen, in overleg met een aantal eerste klas fabrikanten die voor de toelevering zorgen, besloten te komen tot een uni forme vorm van uitsortering van bonen die allemaal uitge- zeefd worden over een zeef met sleuven die maximaal 8.4 mm breed zijn. DUN EN JONG Alle grove, overrijpe en dik ke bonen worden nu verwij derd. Daardoor houdt men dus automatisch de dunne, jonge bonen over. De consequentie is wel, dat men het blik bonen niet meer tegen de lage prijs kan brengen, omdat de dikke bonen die eruit gezeefd wor den, door de lagere opbrengst, een belangrijk verlies beteke- FRANS VOORBEELD In Frankrijk en andere zui delijke landen worden vrijwel geen gebroken bonen inge maakt noch gegeten, zo besluit de heer Pieters. Dat heeft ons ertoe aangezet ook in Neder land de mogelijkheid van het inblikken van hele sperziebo nen te onderzoeken. Dat vergt dan een nog betere uitsortering van de bonen, om dat nu ook zoveel mogelijk de gebroken bonen uit de grondstof verwijderd moeten worden. Wij hebben zowel Ne derlandse als Franse bonen die iets van kwaliteit zullen ver schillen, omdat het andere ras sen zijn. PRIJZEN Een blik sperziebonen fijn (gebroken) gaat nu ƒ0,89 kos ten, het blik hele bonen fijn wordt 1,08 en daarnaast hou den we de bekende „asperge bonen" in de prijs van/1,20. Wanneer de huisvrouw naar de prijzen van verse groenten, waaraan ze dan nog alles moet doen, kijkt dan zal ze zeker be reid zijn om voor deze uitste kende sperziebonen de iet» ho gere prijs te betalen.

Allerhande | 1970 | | pagina 11