Het Noorden van activiteit... Eeuwenoud en up-to-date Experimenteren' met hemellichamen Modernste schouwburg in Nederland Em men: model voor (goede) stedebouw Assei zei er vaart achter I Cd a bert; heijn AH's grootste SuperMarts staan en komen in Drachten, Stadskanaal en Winschoten STERRENWACHT RODEN: f De vooruitgang van de week Ch Halvarine Modeshows Op stap Viersteri'enliotel Lauswolt: VW-hulp Solidair Vakmanschap is meesterschap Bierkenners vragen Geert Teiscentrum een unicumExperimenïeerstation ANS-project Satelliet Opleiding NASA Zeiler Schwarze Katze Mosel- blümchen Liebfrau- milch Macrogemeente 250 gram ter kennis making Ijltempo Wooncentra Voorbeeld SEPTEMBER 1970 ALLERHANDE (Advertentie) De grootste SuperMarts van Albert Heijn staan of komen in Noord-Nederland: Drachten, Stadskanaal en Winschotenalle drie met 2400 vierkante meter. Waarmee dan meteen twee misverstanden opgeheven zijn: Er zijn mensen die in West-Nederland wonen en als ze de naam Stadskanaal horen denken ze aan een langgerekt dorp m.et een strokartonfabriek; En er zijn ook nog steedss mensenin Noord-Neder- land, die bij het horen van de naam, „Albert Heijn" denken aan „het winkeltje op de hoek". „Er zijn nog altijd mensen dje denken, dat ze in Noord- Nederland turf steken", zegt de heer H. van Petten, van AH's Afdeling Manifestaties. „Maar ga eens kijken in Drach ten. Laat de mensen maar eens grote ogen opzetten als ze werkelijk Stadskanaal of Em- men zien". De Afdeling Manifestaties komt op de proppen, een half jaar voor AH ergens in het land „een nieuwe winkel" open maakt. We hebben intussen al zo'n honderd en vijftig SuperMarts geopend, dus je krijgt wel enige ervaring", aldus de heer Van Petten. „En wat wij doen? Ja, wat doen we eigenlijk niet?". Dan komt er een bonte op somming: in Drachten en Stadskanaal werden bijvoor beeld ae schouwburgen afge huurd om er modeshows te ge ven, waar iedereen gratis toe gang had. Kinderen worden in de geplande aktiviteiten nooit vergeten. Het landgoed „Lauswolt" te Beetsterzwaag bestaat al enkele eeuwen, maar de naam van dit landgoed heep zijn grootste bekendheid waarschijnlijk de afge lopen vijftien jaar verworven. In 1955 werd „Laus wolt" een hotel, waarvan de naam tot in het buiten land bekend is geworden. Het is dan ook het emge vier sterrenhotel boven Arnhem, en niet ieder hotel kan zoals Lauswolt bogen op een eigen golfbaan. In Nederland is geen enkel ander hotel dat een dergelijke baan heeft. ,JVIaar om hélemaal eerlijk te zijn, de golfbaan is eigendom van de golfclub Lauswolt zegt de direc teur G. A. Matirer. Vast staat In ieder geval wel dat „Lauswolt" één van de visitekaartjes van Fries land is geworden. De ge schiedenis van het landgoed gaat terug tot 1868, toen de gelijknamige huizinge waarin nu het hotel is ge vestigd werd gebouwd, maar men kan nog een paar eeuwen verder teruggaan. GRAFSTEEN Dat blijkt uit de grafsteen op het kerkhof van Beet sterzwaag, die de naam draagt van Jan Jansen Lauswolt, levende omstreeks 1625 en indertijd lakenkoper en vrederechter te Beetster zwaag. Het was echter niet een Lauswolt-telg die de „huizinge" liet bouwen. Augustinus Lycklama a Nijeholt van één van de bekendste oude Friese ge slachten liet de huizinge neerzetten, waarschijnlijk op grond van de Lauswolts. HOTEL In 1869 een jaar later al verkocht Jhr. Lyck lama k Nijeholt de „huizin ge" aan zijn neef, Rijn van Harinxma thoe Slooten, een ook al zeer bekende naam in Friesland. Mevrouw Bieruma Oosting-van Ha rinxma thoe Slooten be woonde het huis de laatste dertig jaar tot het in 1955 werd verkocht aan de Alge mene Friese Levensverzeke ringmaatschappij, die er een hotel opende. BOSSEN De totale oppervlakte be slaat meer dan duizend hec tare grond, waarvan de helft uit bossen en heide bestaat en de rest wordt ingenomen door twintig boerderijen. Het hotel „Lauswolt" werd een exclusieve zaak, maar vorig jaar is het roer toch omgegooid omdat de „toe stand in de hotellerie" aldus de heer Maurer Maar om precies te weten, waar de mensen in een plaats belangstelling voor hebben, of er speciale wensen leven, gaat de heer Van Petten eerst uit voerig op stap. „We praten dan letterlijk met iedereen", vertelt hij, „en we beginnen natuurlijk met degenen die een plaats van haver tot gort kennen". Net zo goed wordt er o.m. een uitvoerig bezoek gebracht aan het kantoor van de plaat selijke VVV, om meer te we ten over het culturele leven ter plaatse. Hij bekijkt ergens de bus haltes, onderzoekt hoeveel keer de bus komt, of de mensen met die bus gemakkelijk naar de nieuwe SuperMart van Albert Heijn kunnen komen. Hij let op het aantal auto's en gara ges, om dezelfde reden. „Je moet tenslotte zover komen dat je je net voelt of je in die plaats woont", zegt de heer Van Petten. Dan pas ken je de wensen, dan pas kun je goed bekij ken hoe de klanten snel, gemakkelijk en naar hun 58ct want alle waar is naar zijn geld! zin kunnen winkelen en welke activiteiten gewenst zijn. DE provincie Drente is een dorado voor ster renkundigen. Er zijn niet minder dan drie sterren wachten gevestigd, waar van de jongste de enorme radiosterren wacht te Westerbork de grootste ter wereld is. Dan is er nog een kleine re radio-telescoop te Dwingeloo en sinds een zestal jaren kent men in Roden de „Kapteyn-ster- renwacht" waar de he mellichamen langs opti sche weg worden waar genomen. Het verschil tussen de verschillende soorten tele scopen is. dat de radio-ster renwachten de gassen in het heelal waarnemen, terwijl een optische telescoop de hemellichamen zelf obser veert. Dit laatste doet dus ook de „Kapteyn-stcrren- wacht" in Roden. „een doorgaan op de oude voet niet langer toestond". DOORBRAAK „Het is tegenwoordig niet meer mogelijk om voor een klein select publiek een ho tel te runnen". Vorig jaar ging de heer Maurer daarom meer aan de weg timmeren met onder meer een adver tentiecampagne, met een dusdanig resultaat dat het een zakelijk succes werd. „Het noordelijke publiek reageert enthousiast. We hebben hier nu veel recep ties en partijen en Lauswolt is vooral ook een trefpunt voor het zakenleven gewor den". VOGELS „Ze komen uit Amerika, zakenmensen en toeristen, en uit eigenlijk alle landen. Veel Fransen zijn afgeko men op Lauswolt als een uniek vogelgebied, waar door middel van folders en een boekje bekendheid aan was gegeven. ^Noord-Ne derland wordt ontdekt", meent de heer Maurer. „In plaatsen als Appel scha en Bakkevéen heb je de kampeerders, bij de me ren de boot-enthousiasten. Ik geloof dat hier mensen komen die van de natuur houden en die voldoende mobiel zijn om van hieruit te recreëren in het hele noorden. 9 SYNTHESE Je hebt hier de meren- routes, de terpenroute en ze gaan ook veel Drente in. Je kunt van hieruit ook gemakkelijk de diverse stgden berei ken. Verschil in sociale status met andere groe pen is er eigenlijk niet meer. In alle categorieën heeft zich een vermen ging voorgedaan". DRIE jaar geleden kwam Stadskanaal op een wat onverwachte ma nier in het nieuws door het bericht dat „Anatevka" er zou worden opgevoerd. Grote produk- ties als dit Broadway-suc- ces door producer Paul Keizer naar Nederland ge haald, waren tot die dag altijd het privilege geweest van het westen. Ultramodern Hoe dat kwam? Wel, Stads kanaal had een nieuw cultu reel centrum gekregen ge noemd naar de Groningse dich ter en schrijver Geert Teis en inmiddels om zijn opzet wel de modernste schouwburg van ons land genoemd. De man achter de idee om deze noordelijke première te versieren, was Tim Kuik, op dat moment nog maar een blauwe maandag directeur van het „Geert Teiscentrum", Hij buitte de mogelijkheden die het centrum bood onmiddel lijk uit en vestigde er dusdanig de aandacht op dat de naam „Geert Teiscentrum" een be grip werd in heel Noord-Ne derland. Toneeltoren „Anatevka" raakte tien keer uitverkocht aan mensen uit het gehele noorden van het land. Eén van de grote pré's van „Geert Teis" is een toneelto ren van vijftien meter. Maar in een gesprek met de heer Kuik, is dat het toch niet waar hij nu direct de nadruk op legt. „Het centrum is zo gebouwd dat de menselijke communica tie er elke seconde plaats heeft", is het eerste wat hij zegt. Daarmee typeert Kuik het centrum, maar het op de voorgrond brengen van dit ele ment typeert ook de heer Kuik zelf. Sociale functie Met een kwajongensachtig air door een krant is Kuik al eens het „enfant-terrible" onder de schouwburg-directeu ren genoemd springt hij in de eerste plaats in de bres voor de sociale functie die „Geert Teis" moet vervullen. „Je hoeft er niet naar toe te gaan met de gedachte: nu wil ik eens lekker gaan praten, want dat gebeurt vanzelf." Dat komt door de manier waarop de schepping van ar chitect Koldewey uit Voorburg is opgezet, maar ook door de combinatie van activiteiten. „Die combinatie is uniek. Be halve de schouwburg, telt het gebouw een muziekschool, een bibliotheek.een balletschool en een restaurant. Levende dialoog In zo'n gebouw is een le vende dialoog mogelijk en dat moet ook. Je moet niet kunnen zeggen, „wat is het hier een dooie boel". Dat is ook de ré den waarom Tim Kuik jaar lijks met zorg het programma samenstelt op een manier dat iedereen er aan zijn trekken kan komen. Iedereen van de 225.000 tot 250.000 bezoekers die er jaarlijks komen. „We hebben een bezetting van tach tig procent", zegt Tim Kuik trots. „De sociale opzet is ge lukt". Hoogtepunten Enkele hoogtepunten uit het programma voor het komende seizoen: de Snip en Snaprevue („daar ben ik drie jaar ach teraan geweest"), Black Co medy, La Bohème, Seth Gaai- kema, Wim Kan en Corrie Vonk, diverse plaatselijke groepen enzovoort. Het programma telt ook wel stukken die wellicht niet direct met een grote K. worden ge schreven. Maar één van de uitspraken van Kuik is: „Als ik niet commercieel ben, kan ik ook niet cultureel zijn". Internationaal Dat neemt niet weg dat vol gens hem het programma, kan wedijveren met de betere thea ters in een stad als Berlijn. „We brengen een internatio naal programma, met gezel schappen uit Brazilië, Japan, Duitsland.nou ja, lees het programma er maar op na". Heeft het centrum beant woord aan de sociale functie voor de streek die men er van verwachtte, ook is het reclame voor de „Kanaalstreek" in de andere delen van het land. „Vroeger wist niemand wat de Kanaalstreek was. Dat be gint sterk te veranderen". Image En Kuik en zijn medewerkers geven die „image" graag nog even een zetje omhoog door activiteiten te ondernemen, die ook aan ■politici niet vreemd zijn: het opbellen van mensen in alle delen van het land om hen uit te nodigen eens te komen rondneuzen en het „kwart-voor-achtbakkie" mee te drinken dat wordt geschon ken vóór de aanvang van de zg. Forensenabonnementen. Is de radiotelescoop van Westerbork de grootste ter wereld, het Roder project behoort, tot de kleinere soor ten. „Deze sterrenwacht is eigenlijk meer een experi menteerstation", zegt profes sor dr. J. Borgman, hoog leraar-directeur van de Ro der sterrenwacht. Dat experimenteren slaat dan op het maken van spe cifieke apparatuur, die men elders in de wereld inzet voor het doen van waar nemingen. De apparatuur vaak: niet groter dan een schrijfbureau wordt dan in de Kap- teyn-sterrenwacht gemaakt, en daar tevens getest en uitgeprobeerd tot ze vol doende is geperfectioneerd om elders aan een telescoop te worden gekoppeld. Het apparaat vangt dan de ge gevens op van een bepaald hemellichaam en legt deze vast. Op het ogenblik doen de y Groninger sterrenkundigen mee aan een belangwekkend experiment, namelijk het zogenaamde ANS-project (afkorting van Astronomi sche Nederlandse Satelliet) Deze ANS-sateüiet moet in september 1974 een baan om de aarde gaan beschrijven en waarnemingen verrichten. lips en de universiteiten van Groningen en Utrecht. De subsidie is vooral te danken aan de doelstelling om de Nederlandse industrie de kans te geven ervaring op te doen in deze sector, omdat opdrachten van deze soort tot nu toe steeds aan onze neus voorbij zijn ge gaan. De wetenschap profi teert hiervan. De Utrechtse sterrenkun digen gaan vooral de zon onderzoeken en de Gronin gers willen verafgelegen „hete" sterren gaan waar nemen. Dit ligt in het ver lengde van het werk dat ze in de Kapteyn-sterrenwacht doen, namelijk het bestude ren van de structuur van ons melkwegstelseL in de wijk Paddepoel, waar de Groningse sterrenkundi gen nu goed uit de voeten kunnen in één van de nieu we gebouwen. Dat men de waarnemin gen vanuit een satelliet wil doen houdt verband met het feit dat de gegevens van de sterren dan niet door de atmosfeer van de aardse dampkring worden „verwa- zigd". Vijfhonderd kilome ter hoog de hoogte van ANS heeft men van die dampkring bepaald geen last meer. Het werk aan het ANS- project wordt in Groningen op het ogenblik overigens met name verricht in het nieuwe "universiteitscomplex Naast het ANS-project houdt de Kapteyn-sterren wacht zich overigens ook nog bezig met een ander belangwekkend en specta culair project; Een werk groep ruimte-onderzoek heeft een ballongondel ont wikkeld met het doel de infrarode straling van het galactisch centrum te be studeren. Hiertoe worden in het Zuid-Franse Aire-sur- l'Adour bij Bordeaux gere geld apparaten gelanceerd aan een ballon die vijftig kilometer de lucht ingaat. De laatste proeven zijn in juni genomen, waarvan de resultaten echter nog niet door de computer verwerkt zijn. Door zich intensief bezig te houden met de diverse experimenten, kan de „klei ne". Roder sterrenwacht een bijdrage leveren aan het ruimte-onderzoek. Daar naast is de sterrenwacht uiteraard ook opleidingscen trum voor studenten. Daartoe worden er drie pakketten ingebouwd, één van de Utrechtse en één van de Groningse universi teit, alsmede een Ameri kaans pakket. Dit laatste pakket is eigenlijk een con cessie teneinde de satelliet door de NASA te kunnen laten lanceren. Die lancering is dan gratis, maar dat neemt niet weg dat het project Nederland een slordige dertig miljoen gulden kost (gesubsidieerd door de Nederlandse rege ring) en waaraan wordt ge werkt door Fokker en Phi- Stedelijke dynamiek in natuurlijk decor van hossen! ASSEN heeft binnenkort 40.000 inwoners. Dat is tweemaal zoveel als in 1940. In het jaar 2000 hoopt de hoofdstad van Drente het aantal inwoners opnieuw verdubbeld te hebben. Dat betekent dat er over dertig ••hÈsj# Drie uitgelezen wijnen voor gezellige na-zomeravonden. Frisse, dorstlessende wijnsoorten die u koel moet serveren. fles 0.70 liter fles 0.70 liter fles 0.70 liter jaar 80.000 monden open worden gehouden en dat er voldoende bestaansmoge lijkheden moeten zijn om ze te vullen. In 1940 zag niemand dat er in. Assen was een stadje van ambtenaren en hoewel er ook nog al wat militairen woon den zat er niet de minste dynamiek in. Na de oorlog waren het niet alleen de mo toren op de TT-races die er leven brachten. De industriële ontwikkeling kwam er van de grond, zij het in langzamer tempo dan dat van de TT-ra- cers. Wie vandaag de dag over de Brink loopt een naam die doet denken aan rustige, lom merrijke pleinen van oude Drentse dorpen heeft er nog moeite mee te geloven dat hij in een zich snel ontwikkelende stad is. Daarvoor zal hij naar de buitenkant moeten trekken om er de nieuwe bedrijven en de sinds de oorlog gebouwde moderne woonwijken te zien. De ontwikkeling sinds de oorlog heeft het eens zo voor zichtige en rustige Assen op timistisch en springlevend ge maakt. Er wordt zo snel als de omstandigheden dat toelaten gebouwd en daarbij profiteert men, wat de woningbouw be treft, zoveel mogelijk van het natuurlijk decor van de bos sen, die de stad omringen. Er is ook voor gezorgd dat het in dustrieterrein tot 400 ha kan worden uitgebreid. Bovendien ontwikkelt Assen zich ook steeds ver der tot een belangrijke cen trumplaats voor de groot handel. Voor de binnen stad zijn plannen die Assen als koopcentrum ten goede zullen komen, de wegver bindingen worden in de ko mende jaren aanmerkelijk beter, het nabije vliegveld Eelde is opgenomen in het binnenlandse luchtnet, het culturele centrum De Kolk wordt verder uitgebouwd... Ja, Assen zet er niet alleen wat de „TT" betreft de laatste jaren flink de vaart A LS er in deze tijd nog stadsrechten werden verleend dan zou Emmen er direct voor in aanmer king komen. Een Drents veendorp, dat vooral na de oorlog de wind in de zeilen heeft gekregen zal over een jaar of tien zo'n 60.000 in woners hebben. Daar moet iets aan gedaan worden. En er wordt iets aan gedaan: Emmen ontwik kelt zich snel naar een stad, opgebouwd uit onderdelen, die zo op het eerste gezicht stuk voor stuk op zichzelf bestaan maar met elkaar de mogelijk heden scheppen voor een grootsteedse accommodatie. Voor alle duidelijkheid: er is een plaats (zeg alsjeblieft niet meer „dorp") Emmen en een gemeente Emmen. Menigeen zal er vreemd van opkijken, maar de gemeente is zo groot dat Amsterdam, Rotterdam en Den Haag er qua oppervlakte met elkaar best plaats in zou den kunnen vinden. Maar de bewoners van die grote oppervlakte (285 vier kante kilometer) hebben heel wat meer ruimte dan die van de drie genoemde steden; ze zijn namelijk „maar" met z'n tachtigduizenden. Daarvan wo nen zo'n 36.000 in de plaats Emmen, maar, zoals gezegd, over tien jaar zal dat aantal al heel wat hoger zijn. Albert Heijn Introduceert weer een nieuw, modern artikel onder eigen merk: AH-Halvarine. Bevat 40% vet, dus half zoveel calorieën. AH-Halvarine is geheel plantaardig en smaakt ais de fijnste margarine. Voor slank- en fitblijvers. HALVARINE 49 Aanbieding geldt van 17 tjm 13 september Emmen heeft z'n groei voor al aan de naoorlogse industrie vestiging te danken. AKU „Draad" en AKU Tapijtgaren- fabriek hebben samen al zo'n 5000 mensen in dienst. Daar profiteert overigens heel Zuid- oost-Drente van mee. Niet alleen de plaats Emmen maar ook tot dezelfde gemeen te behorende dorpen als Kla- zienaveen en Emmer Compas- cum tellen, wat de werkgele genheid betreft, behoorlijk mee. In de hele gemeente wer ken nu ongeveer 12.000 men sen in de industrie en als men weet dat het er in 1945 nog maar 760 waren dan heeft men enige indruk van de ontwikke ling. De voorzieningen moeten soms in ijltempo worden aan gepast maar Emmen heeft het er ook wat dat betreft goed afgebracht. Wegen, scholen, sportaccommodatie en niet te vergeten de waterzuiverings installaties (7 gereed, 2 in aan bouw, 1 op de tekentafel) be wijzen dat. Maar het meest indrukwek kend blijft toch de wijze waar op Emmen aan stedebouw doet. Men heeft het experiment aan gedurfd met de bouw van wij ken, die stuk voor stuk iets van een dorp (met eigen naam) hebben. Zo ontstonden reeds Emmer meer en Angelslo, in aanbouw is Emmerhout, Barger Es wordt ontworpen en dan vol gen nog vier van deze woon centra, die het grote voordeel hebben dat men er rustig kan wonen in niet al te grote ge meenschappen met op de ach tergrond de accommodatie van een grote stad. Het verkeer wordt er afge remd en in dit gebied waarin nog zoveel ruimte is kunnen in en om de wijken grote groene vlakten worden uitgespaard. Nee, stadsrechten worden er niet meer verleend. Maar als het zo was dan zou Emmen, dat bij een zo forse ontwikkeling en zoveel le vendigheid een voorbeel dige en leefbare woonge meenschap weet te schep pen ze volkomen verdienen.

Allerhande | 1970 | | pagina 5