Optimale nachtrust met een donzen dekbed Een vrouw verdient beter Castor KM 4 f5557 Castor KM 8 K X Clubprijsixï; 't Wto&ed Oud slaappatroon Ideaal opmaken POST ■de vrouw kookt... iedereen eet... de vrouw wast af... UubprijSp^c, voor ii 6 glazen sinaasappelsap it een vuistgroot blikje Vakmanschap is meesterschap Verschil Geen veren Licht\gewieht •jjf Karo Step Alleen dekbed? f Vierkantjes Abonneren op AllerHande Vernuftig ,Jnhoud' Niet stofzuigen PMC-prijs Donsdicht maa| heerst Prikkebeen Frnif maskers maken mooi ALLERHANDE SEPTEMBER 1970 (Advertentie) Bierkenners 58s. want alle waar is naar zga geld! TVTEDERLAND kan op een nieuwe manier gaan slapen. Dat wil niet zeggen dat het slapeu-zelf zal verande ren; dat blijven we doen zoals we dat altijd gedaan hebben: horizontaal, heerlijk-ontspannen, oogjes toe. Maar we gaan wél een andere lichaamsbedekking toepassen in bed en dat zal meteen ook bet slapen-zelf anders en nog aangenamer maken. (ZOMAAR EEN GREEP Ü1T VELE LEZERSBRIEVEN MET TIPS EN ANDERE DINGEN) TT AT de nieuwe café-filtre van AH (die met die handige hakjes) zelfs op een camping aan het meer van Lugano op perbest smaakt, schreef ons op een mooie kaart de familie Harko en Van der Bij vanuit Porlezza. p EEN boterkoek met brattdbo- ter?" Daar waren o.a. de dames Israël en Kostemaker het dan ook helemaal niet mee eens. In tegenstelling tot onze bewering in de jidi-AllerHan- de legden zij ons (per brief) uit dat dit best- kon ah je maar op WO gram braadboter 1 of 2 eetlepels melk toevoegt s er al eens iemand op het idee gekomen om de oranje deksels van de Rabat-oplos- koffié voor allerlei dingen te gebruikenvraagt ons me- vrouw Hekket uit Weesp. Mo gelijkheden genoegals schaal tjes voor snacks, pinda's of sausjes tot zelfs als vormpjes in de zandbak toe. TDRETTIG bericht voor moe- x ders van schoolgaande kin deren: op initiatief van de jour naliste Kirsten Emous is men bezig in de verschillende steden acties te starten die naar twee kanten helpen: vele bejaarden b.v. klagen in. onze tijd vaak over eenzaamheid en een ge voel van met-meer-mee-teïlen Hier dan ligt een dankbare taak op hen te wachten: Zij zouden iedere dag tussen de middag één of twee school kinderen thuis voor een boter hammetje kunnen ontvangen. Dat zou hen wat gezélligheid geven en de kinderen zouden vast blij zijn om niet ook nog tussen de middag op school te moeten rondhangen. En natuurlijk is dit niet al leen een suggestie voor oudere mensen. Ook alleenstaande vrouwen of jonge moeders, die liever niet buitenshuis werken en toch graag iets nuttigs willen doen, zouden op deze manier als „gastgezin" kunnen fun geren. Wij zouden zo zeggen: een geweldig idee. En wie er meer van wil wetenkan zich tot de volgende adressen wenden: Mevrouw A. P. Prins-van Santen, Schammenkamp 73, Rotterdam 23, tel. 010 -17 02 64. Mevrouw De ZeeuwVan Boetsélaarlaan 165, Den Haag, tel. 070 - 55 5110. Mevrouw Van Housëlt, Rem- brandtsingel 18, Capelle a.d. IJsseltel. 010 - 334711. Vóór alles: men moet heel goed weten dat er een enorm verschil is tussen een donzen vulling van een. dekbed en een veren vulling. Veren werden, in het nabije verleden, nogal eens I door onze goede voorouders gebruikt, maar die voldeden j slecht: veren zijn zwaar, weinig j soepel en ze verliezen snel hun i veerkracht en „opverendheid". Daarom is het veren dekbed verdwenen: veren worden al- j leen nog gebruikt in kussens, j Dons is wel iets heel anders! Dons is de ragfijne, ademlichté piuisachtige bedekking van borsr. en onderlijf van de gans en dan rüet zomaar een gans, maar een Poolse gans met een bepaalde donskwaliteit. Het zijn zeer fijne, kleine pluisjes die bestaan uit een soort, kerntje, waaruit een groot aantal trillerige draden tevoor schijn komen. Dons heeft een aantal opval lende kwaliteiten: het is uiter mate licht van gewicht, het is buitengewoon veerkrachtig en het houdt de lucht vast zoals bij de vogels. Wie een handje vol dons sa menknijpt in zijn vuist zal zien dat, bij het openen van die vuist, de samengedrukte dons er ais een bal uitspringt; zo gToof. is de veerkracht van het. lichte, zachte goedje. Daarom: dons, échte, nieuwe dom (nog nimmer tevoren ge bruikt) is heel wat anders dan veren. Hoe nu weet men, in een iand a!s het onze, waar vrijwel geen donskenners zijn, dat de dekbedden die worden aange boden ook inderdaad die échte dons bevatten? Dat kan men maar moeilijk te weten komen. Ofschoon in ons land het vulselbesiuit voorschrijft, welke vulling de naam „dons" mag dragen, toch laat dat voor schrift nog zoveel ruimte, dat men nooit helemaal zeker kan zijn van de kwaliteit. Tenzij nauwkeurig op het dekbed is aangegeven wat het precies bevat. Op de donzen dekbedden j „Karo Step", die door een der grootste dekbeddenfabrikanten I van Duitsland vervaardigd wor den (en die vallen binnen de veel strengere Duitse waren - wetvqorschriften op dit gebied) staat met duidelijke letters op het etiket vermeld dat de vul ling 'bestaat uit 90% witte onge bruikte zuivere ganzendons en 10% gebogen ganzeveertjes. En dat is een waarborg van belang. Die hoogwaardige inhoud staat in verband met de wette lijke eisen, die Duitsland heeft uitgevaardigd. Een speciaal daarvoor opgericht bureau con troleert of aan deze eisen wordt voldaan. Met andere woorden: bij i ö.e Karo Step PMC-dek bedden van dons heeft men, in ons land, meegeprofiteerd van X - V' - V de hoge kwaliteitseisen die in Duitsland gesteld worden. Bij het kopen van een donzen dekbed dient - mep dus op het volgende te letten: is de vulling samengesteld uit ongebruikte dons? Want, reeds gebruikte dons. die wel uit Frankrijk wordt ingevoerd (na te zijn ge reinigd) en dan „couché-dons" heet, is van lang niet zo goede kwaliteit en aanmerkelijk min der warmtehoudend en rriinder veerkrachtig dan de ongebruik- dons. En toch mag men wettelijk deze al gebruikte dons, „dons" De Nederlander heeft in het buitenland, tijdens zijn vakanties, kennis gemaakt met de donzen dekbedden en daar de vele voordelen van gezien en ondervonden. En dat is er oorzaak van dat men is gaan vragen naar deze ideale bedekking. En dat weer heeft AH doen besluiten, in verband met de Premie van de Maand-Club (PMC), een groot aantal donzen dekbedden in te voeren en ter be schikking te stellen. tische katoenen garens). Wan neer nu een dichte constructie wordt gebruikt, ontstaat een volkomen donsdichte tijk. Men heeft uitgekiend dat bij deze donskwaliteit de vulling voor een éénpersoons dekbed er een is van' 800 gram. En dat weer maakt duidelijk hoe licht zo'n dekbed wel is. Hoe slechter de donskwaliteit, hoe zwaarder de vulling moet zijn. Als men daarbij in aanmer king neemt dat alleen de tijk en de lakenhoes (die om het dekbed zit als laken en die regelmatig verschoond moet worden) daar nog bij komen én dat men verder geen ander beddegoed nodig heeft dan een kussen met sloop en een onder laken, dan is ook meteen wel duidelijk dat een donzen dek bed heel wat minder opmaak- moeite met zich brengt dan de gewone hoeveelheid beddegoed vraagt. Dat opmaken is zo ge makkelijk, dat groot en klein nu ook zijn of haar eigen bed kan opmaken. Wij horen u vragen: voldoet alleen zo'n dekbed voor een behaaglijke warmteHet ant woord is absoluut: ja'. Men gaat op het matras liggen (dat stevig dient te zijn), trekt het dekbed met lakenhoes over zich heen, legt het hoofd ter ruste en men slaapt. Als een roos. 199 Kolten Is leuk. Eten Is lekker. Maar dat afwassen Kunt u een vervelender karweit j e bedenken? Om u van die nare routine te bevrijden heelt Albert Heijn's PMC twee afwasautomaten In z'n assortiment de KM4, groot genoeg voor een gezin met vier personen, en de KM8, voor mensen die heel veel af te wassen hebben. Allebei zo scherp mogelijk geprijsd - tijdelijk zelfs in prijs verlaagd Allebei met volledige PMC-garantie en -service. Allebei desgewenst in termijnen te betalen. En wat die 52 gulden cheques betreft, die hebt u zo bij elkaar: gewoon even 'ja' zeggen als de kasstère vraagt of u zegeltjes spaart. (Trouwens, een wasautomaat is ook de -g waarvan 1 waarvan f 789.- Zie voor nadere gegevens de PMC-Catalogus najaar 1970 blijven noemen. Dus: erop let ten of ongebruikte dons werd gebruikt! Dan is er nog iets: een dekbed wordt doorgestikt. Want de vulling moet mo'oi- verdeeld over het gehele dekbed blijven. IfAN de gelegenheid om 2ich op AllerHande te abon neren hebben reeds velen gebruik gemaakt. Slechts een briefkaart met duidelijke vermelding van naam, volledig adres en woonplaats, liefst in blok- letters, voorzien van 2, aan extra postzegels voor ver zend- en administratiekosten en gericht aar> Albert Heijn N.V. Zaandam, is voldoende om zich gedurende een jaar van toezending te verzekeren. De post bezorgt AllerHande aan huis. Wij verzoeken u wel in ver band met de postvoorschrif ten, deze f 2,aan zegels aan de adreszijde van de briefkaart te plakken. Desgewenst kunt u echter ook het jaarabonnementsgeld a f2,overmaken op post rekening 9930 t.n.v. Albert Heijn N.V., Zaandam, onder vermelding „abonnement Aller Hande". Dat doorstikken kan gebeuren .door de deken, als het ware te verdelen in vierkantjes van tegel grootte en dan de tijk van de bovenkant vast te naaien aan de tijk van de onderzijde. Maar dat. is niet de goede ma nier! Want, net als bij slaapzakken, waarbij deze methode wel wordt toegepast, zal op die naden de dons het lichaam niet bedekken en dat weer zal betekenen dat elke naad een soort lek wordt waardoor de koude nachtlucht binnen kan dringen (en dat dan ook doet!). Wie, in het buitenland, wel eens een nachtelijke worsteling heeft verduurd met een dekbed omdat dit niet goed doorgestikt was of zelfs (bij de ouderwetse modellen) helemaal niet door gestikt was, zodat de vulling steeds akelig verschoof, behoeft bij deze modernste variant van dat oude beddezak-ding, niet bang te zijn iets dergelijks te zullen moeten verduren. Want deze dekbedden verdelen de in houd, als een gestikte deken (maar dan tientallen malen lichter) over het gehele bed. Zonder afglijden. De huisvrouw zal snel de voordelen van een donzen dek bed leren kennen. Zo heeft zij geen bovenlaken meer nodig. Met alleen een onderlaken (vooral handig is een hoes laken) is zy klaar. Insteken van lakens en dekens is niet meer nodig. Winter en zomer kan zo'n dekbed gebruikt worden; het winter-teveel hoeft dus zomers niet opgeborgen te worden. Zo'n dekbed is n.l. beslist niet be nauwd! (Evenmin als de vogels' het in de zomer benauwd heb ben). De temperatuur van de lucht in het dekbed past zich aan de lichaamstemperatuur aan. Tenslotte nog dit: het dekbed mag nooit gestofzuigd worden; men mag het niet kloppen. Het mag niet in de felle zon wor den gehangen of gelegd. Men lucht het door het op een be schaduwde plaats bij droog weer buiten te hangen of te zachte borstel. En dat is alles. Het zal beslist niet lang duren of het donzen dekbed zal einde lijk ook in ons land tot alge meen gebruikt beddegoed be horen. Men dient het geregeld op te schudden (dat is begrijpelijk) en men borstelt het af met een Wat u natuurlijk nog wilt weten: de pry's van zo'n dek bed. Normaal in de handel is dat zo op het eerste gezicht niet gering. Maar de PMC brengt nu een combinatie van dekbed compleet met hoes en bijpas send kussensloop voor de club- prys van ƒ174 (waarvan ƒ52 in PMC-cheques). Dat is al stukken voordeliger en rekent u maar eens uit wat u voor twee goede wollen dekens moet uitgeven met daarby dan nog lakens en sloop. Bestelnummer: F-566. Daarom bestaat er de slimme doorstilcmethode die toegepast is bij de Karo Step dekbedden. Hier blijft, ook op de naad- voegen die ingenaaid zijn, een laag dons aanwezig en houdt, ook daar, de koude buiten en de warmte binnen. Verder is van groot belang de gebruikte tijk. Die van de Karo Step dekbedden is zg. „dons- dicht" en dat weer betekent dat de goede huisvrouw niet hang behoeft te zyn, dat haar dekbed zal gaan „stuiven" of stof zal doorlaten. Het industriële Duitsland met zijn eeuwenlange ervaring, met dons is daarom uitgegaan van hoogwaardige garens (Egyp- is goede gezonde gewooxree, „&E maakt te n daarom, graag gemakkelijk» tSfc Amerika, feaSen we gecon centreerd Florida sinaasappelsap. Diepgevroren, zo dat de fijne smaak' 'en de vlxmnhxen be waard blijven» U snaakê ©g fhxtis ia een wip 8 gtezm smakelijk sap van» Éebt 'Flwim 0.7 liter 3ua» voor maar 98 ot. Florida sinaasappelsap geconcentreerd. diepgevroren. even water erbij en u hebt 0.7 liter zuiver sinaasappelsap! sinaas van Albert Heijn diepvries ""98 WÊM Ij Het zonneteken dat in de periode van 24 augustus tot 24 september heerst is dat van Virgo. Dat zonneteken Is het teken, waarin de zon staat op het ogenblik dat u werd geboren. En dat teken is een van de twaalf tekens van de Dierenriem. De astroloog ziet, zonder daar al te vast op te bouwen overigens (er zijn nog zoveel andere invloeden werkzaam) bepaalde karakteristieken in de geborenen van elk Zonne teken; eeuwen- en eeuwen lange astrologische studie ligt aan die verworvenhe den ten grondslag. Braaf Maagd of Virgo nu toont de volgende kenrherken verstandelijk, koel, intelli gent en kritisch en dat weer gepaard aan een zekere terughoudendheid, onder geschiktheid ook en kieskeu righeid; dit laatste weer gekoppeld aan een zich moeilijk geven. Maagd is het braafste kind in de klas; een voorbeeld voor anderen. Want hij (zij) maakt zich niet vuil, komt niet met open knieën thuis en doet plichtsgetrouw, rustig en nogal stilletjes het huiswerk. Tweede plan Hoewel zwak-emotioneel is Virgo prettig in de om gang, vriendelijk en gelijk matig. Ofschoon door vlijt en accuratesse in staat tot het verwerven van macht, zal Virgo de last daarvan afwijzen; waar Leeuw voor zitter is, is Virgo secretaris (en een goede). Veel kunste naars zijn er onder hen en dat kan de analyserende oog opslag verklaren. Goethe was een Virgo; ook Garbo is er een en Ingrid Bergman. Voorts W. F. Hermans, Johan Fabricius en de dich- t ér--schilder-tekenaar Luce- bert. Wij herdenken dit jaar de befaamde vlinderjager Mijnheer Prikkebeen: op 25 januari 1845 (dus 125 'jaar geleden) liet de uitgever van het Franse tijdschrift „Illus tration" de eerste aflevering verschijnen van het eerste stripverhaal dat ooit bedacht is: „Histoire de Monsieur Cryptogame" van de Zwitser Rodolphe TÖpffer die leefde van 1799 tot 1846. Hij was (in Gënève) leraar en pen sionhouder en had (evenals Heïnrich Hoffmann zijn „Struwelpeter" ofwel „Piet de Smeerpoets") voor zijn plezier zijn krabbeltjes ge maakt. Goef-he Goethe die zijn werk zag en prees, gaf de grote stoot, tot de publikatie ervan. „Prikkebeen" werd meteen een succes en verscheidene navolgers stonden op; ook de geniale vader van o.a. „Max und Moritz" en „Die fromme Helene" Wilhelm Busch. Van „Monsieur Crypto game" is het oorspronkelijke verhaaltje nu vertaald en dat betekent dat de bekende rijmvorm waarin wij het kennen (van Goevemeur) verlaten werd: „Mr. Cryp togame" werd in korte prozazinnetjes verteld. Ongekuist Zonder de fatsoenwijzigin gen die men er in de vorige eeuw in aanbracht toen de oorspronkelijke Elvire, een nogal hijgerig en manziek vrouwspersoontje die vol huwelijkse bedoelingen ach ter de hoofdpersoon aanzit, werd veranderd in onze eigen „Zuster Ursula". Het oorspronkelijke ver haaltje was bepaald geen kinderboek al maakte men dat er later wel van en dat blijkt ook wel uit de gemel de vertaling, die onlangs verschenen is van het ori ginele werk bij Uitgeverij W. van Hoeve in Den Haag. Leuk! Modern Overigens: dat Töpferr een uitstekende tekenaar was die nu nog zeer modern aandoet, kan ook blijken uit de zes zijner zeven strip verhalen, die in twee ban den werden verzameld in „Komische Bilderromane I und II", samengesteld door F. A. Herbig, een Duitstali ge uitgave dus. (Waaruit hier drie plaatjes), Eens proberen: een drui- venmaskertje. Hoe dat gaat? Als volgt: inen neme een theekopje vol druivenschil- len (de druiven goed uit persen en dan platdrukken). Vervolgens heel gewoon op gezicht en hals drukken en deze geheel bedekken met een dikke laag. Een half uur lang rustig achterover gaan liggen en fijn ontspannen. Dan het masker afnemen met behulp van een wat, die gedrenkt, is in zuiver water (of mine raalwater). Citroen Men kan desgewenst de schillen eerst extra bevoch tigen met wat citroendrup- peis; deze verzachten de wer king van de schillen een beetje.' Na dit masker en kele uren geen maquillage gebruiken. Geschikt voor elk huidtype. Overigens: voor alle sap pige vruchten geldt dat men het sap ervan altyd kan toe passen op de huid door het er, met de vingers, op te strijken en vervolgend, met een spateltje of zo, de pulp er overheen te leggen in een Maquillage Jean d'Athène dikke laag. Twintig tot der tig minuten volstaan. Altijd afnemen met zuiver water of mineraalwater. Komkommer Nog dit: komkommerschil- len zijn ook heerlijk voor de huid. Men legt ze, reepje voor 'reepje, op het gezicht en laat ze daar 20-30 minu ten werken; het sap niet wegwassen voordat het ge heel is gedroogd. Wist u ove rigens dat komkommersap uitstekend helpt tegen de hinderlijke opstuwingen („opvliegers") tijdens de overgangsjaren? .our»-

Allerhande | 1970 | | pagina 2