KOKEN IS (G)EEN KUNST SAUSENWEELDE exotische draai aan maaltijd Vlug-klaar-vlees! _49 _49 -49 Gelderse Schijven 49 Slavinken Frikandelien Hamburgers Barbecuën, Sausen van warm allooi chaw Champignon-mix, grillkip en perzik VLEESSAUSEN maken niet alleen vlees overheerlijk Aubergine- beignets Oh Chips Qfi HYGIËNE EN SLAGERIJ Sausen te kust en te keur k.\ populair avontuur Ctl Sinas Saus van milde paprika 3::; Cn albert heijn Jacht saus Druiven en kazen - Vers vlees op z'n best. Bij AH. .«tóe?*» jjlsll&ïi. 935 Vakmanschap meesterschap Bierkenners vragen Druiven en ham AH verkoopt al vijftien jaar vlees Ture© woorden, één begrip „Vlug-klaar" Geen gehaktdag Hygiene AUGUSTUS 1970 ALLERHANDE A S (Vervolg van pag. 1) Het assortiment is onderver deeld in groepjes. Op de eerste plaats zijn er natuurlijk de sau zen voor vlees. Hierbij wordt weer onderscheid gemaakt tus sen sauzen om de jus op smaak te brengen, sauzen voor de bar becue, voor wild, gevogelte en kip en voor gebraden vlees. In de groep sausen voor sla zien we naast de gewone sla saus nu ook kant en klare sau zen in poedervorm. De dipsau zen, bekend door het gebruik bij" fondue, een steeds populairder vorm van eten, nemen uiter aard een belangrijke plaats in. De Italiaanse en Indische sau zen kregen een plaatsje apart. Men kan hieruit een ruime keu ze maken voor macaroni, spag hetti, rijst en wat dies meer zij. Een saus voor vis klinkt de meeste mensen wellicht vreemd in de oren. Tijdens de sauzen- week zijn ze echter volop te sauzen voor krijgen. ding. „SOEP"SAUS Saus voor de soep is zo moge lijk nog vreemder en daarom spreken we liever van smaak- verfijner. Naast de bekende soeparoma nu ook sojasaus en andere sausjes. De rij zou niet compleet zijn zonder het „toetje" en ook daar is dan voor gezorgd. Speciale |s, cake en pud- In de winkels zal hetzelfde onderscheid worden gemaakt als hier werd beschreven. Alles zal duidelijk worden aangegeven. (Op de achterpagina van dit assortimenten en speciale aan biedingen voor sausen, welke tijdens de veertien dagen gelden.) Sausen hebben van oudsher in de keukens van de gehele wereld een belangrijke rol gespeeld, zo belangrijk dat het ambt van "saucier", de sausen-bereider in de keu ken, één van de meest voor aanstaande was en is. Escoffier, één van de beroemd ste chef-koks van de hele we- reld (18471935) genoot een bijzondere renommée op het j sausen-gebied en in zijn ver- j maarde leerboek „Le guide cu- linaire" worden dan ook maar j liefst 176 warme sausen, 30 koude sausen en 12 desert- j sausen beschreven. In onze moderne wereld zijn het de fabrieken die het berei den van sausen tot kant en kla re, houdbare produkten hebben overgenomen. Althans ten dele. Dit is onder meer het gevolg van onze, zich toch wel sterk wijzigende, eetgewoonten waar bij hot-dogs, hamburgers, bar- becuei/leesjes en -kipjes, satés en dip-hapjes om van onze fri ten, nasi-ballen, frikadellen e.d. maar te zwijgen, meer en meer populair worden. Wanneer we dan ook nog be denken dat vele huisvrouwen steeds minder tijd aan ko ken willen of kunnen besteden (terecht of ten onrechte) dan is het meer dan duidelijk dat het kant en klare sausen-assor- timent steeds uitgebreider wordt. De sauzenwereld gaat hierdoor zo langzamerhand op een doolhof lij kern Deze artike len zijn dan ook bedoeld om u hierin een weinig wegwijs te maken. Opnieuw wordt de taak van de huisvrouw verlicht. Velen vinden het maken van sausen nog altijd in de grond van. hun hart 'n „griezelig" werkje! Knorr heeft nu gezorgd voor een heerlijke, pittige saus op basis van champignons; de Jachtsaus die in iets meer dan vijf minuten tijd op tafel gezet kan worden. Het is een licht gebonden saus die nog veel lek kerder smaakt wanneer u er van het vuur een klein stukje boter door roert. Waarvoor en waarbij kunt u nu deze saus gebruiken? Om te beginnen komt deze saus uit stekend van pas wanneer u een kipje uit de grill opdient waar immers altijd alle saus -ont breekt, hetgeen door veel men sen toch wel als een nadeel wordt gezien. Een nadeel overigens dat men meestal opvangt door er aard appelpuree of de beroemde friten bij te geven. Met de Jachtsaus kunt u er toch vers gekookte aardappelen, rijst of macaroni bij serveren. Het kan voorkomen dat u groot vlees braadt (rund- of varkensvlees) en dat u wat saus te kort komt. Met deze Jacht saus kunt u dan ook dit pro bleem oplossen. Het is begrijpelijk dat waar de wijn en de kaas zulke voor treffelijke combinaties kunnen vormen, kazen en druiven in sommige gevallen ook niet te versmaden zijn. Uitstekend bij elkaar passen: Boursin met druiven, Camembert en Brie met druiven en de Le Roi en Bel Paese. Laat niets u trouwens beletten, om bij het drankje vooraf blok jes jong belegen Goudse kaas te geven waarop u met een prikkertje een fraaie druif be vestigd hebt. per 100 gram Geldig t/m zaterdag 22 augustus UIT DE SLAGERIJ Het barbecuën dat ook in ons land steeds meer populair wordt, vraagt om het gebruik van bepaalde kruidige sausen, die of kant en klaar in een flesje gekocht worden, of die men zelf kan bereiden. In een van die sausen waarvan het recept hier volgt, speelt de Tabasco zijn eigen rol. Het recept voor deze barbecue saus dateert uit 1968. U hebt er voor nodig: Vï kop fijngesnipperde ui, V\ kop slaolie, 1 blik tomaten sap van ca. iVz dl, 1 kop to maten ketchup, 1/4 kop azijn, 2 eetlepels bruine suiker, 2 eetlepels Worchestershire sau ce, 2 eetlepels mosterd, 1 thee lepel zout, 1/4 theelepel Tabas co pepper sauce. Laat de ui in de olie in de koekepan glazig en zacht wor- Smaakverfijner Een andere, zeer bijzondere smaakverfijner is de Tabas co, een saus die al zo'n hon derd jaar ons culinaire le ven vrij krachtig weet op te peppen. Deze zeer pit tige saus wordt gemaakt van kleine rode pepertjes en een uitstekende wijn azijn en is zo scherp, dat er maar een paar druppeltjes van nodig zijn om aan een gerecht een extra plus te geven. den, maar vooral niet kleuren. Voeg alle overige ingrediën ten erbij en laat de saus ge durende 10 minuten sudderen. Gebruik deze saus om er het vlees of gevogelte, tijdens het barbecuën regelmatig mee in te smeren. Voortreffelijk met kip, hamburgers en cotelet- ten. En nu we het toch over bar becuën hebben, de beste sa té maakt u boven het beken de houtskoolvuurtje, dat aan de vleesjes zo'n bijzonder aro ma geeft. Vanzelfsprekend dient u deze sateetjes op met de heerlijke pikante pindasaus van AH. Eveneens bijzonder te waar deren bij gegrilleerd of ge barbecued vlees en gevogelte zijn de beide Sharwood sau sen, de Curry-sauce 1,60) die zeer pittig is en de „green label" Chutney-sauce 1,60) waarvan het hoofdbestanddeel de Indian Mango is, een saus die veel minder van karak ter is. Een saus van een uitzonder lijke klasse is de „Cumber land Sauce" gefabriceerd door Escoffier Ltd. in Engeland. Deze saus, die tot een van de groten van Engeland gerekend wordt, is een voortreffelijke begeleiding van gebraden eend (en dat behoeft niemand t£ verbazen wanneer men weet dat de sinaasappel in deze saus de belangrijkste rol speelt), andere wildsoorten en vooral ook van hajn. Ook in de warme sauzen bestaat een enorme variatie gaande van het kant en klaar produkt in blikken naar de eenvoudig te be reiden samenstelling die in sachets verpakt is. Knorr brengt ons een hele range van sausen met o.a. de be kende Paprika-saus in poe dervorm. Daarnaast zijn er de geliefde Star-sausen die de Italiaanse gerechten ver aangenamen, het zijn nl. de Sauce Bolognaise en de Sauce Napolitaine. In die saus zit zoals beta melijk is in een goede Bolog naise, het vlees. Dit staat niet op het etiket vermeld en dat is de reden waarom er hier de nadruk op wordt gelegd. De Sauce Napoli taine, bevat geen vlees. De Soubry Spaghetti-Sauce, eveneens in een blikje, be vat tomaten, kaas, boter en wijn en is uitstekend van smaak. De prijs hiervan is 0,99. Het spreekt bijna vanzelf dat u het gebruik van deze sausen niet be hoeft te beperken tot de macaroni's en spaghetti's of noedeltjes, maar dat zij zich heel goed laten combi neren met rijst en met al die verrukkelijke zuidelijke groentesoorten als auber gines, courgettes, paprika's en artisjokkebodems om van de verschillende Itali aanse paddestoelen maar te zwijgen. (Advertentie) (koolzuurvrij) jlasticfles, dus licht in gewicht (Advertentie) Een reuxe-dorstlesser: er gaan liefst 12 glazen uit zo'n 2-literfIes. v Alleen by Albert Heyn y A (neut anient!) Voor de liefhebbers van de milde paprika heeft Duyvis de Hongaarse paprikasaus sa mengesteld, die het vooral zeer goed doet over gehakt, in com binatie met een pittig aange maakte sla en, hoe kan het anders, heerlijk knapperige fri ten. Trouwens hoe kunt u de sla beter aanmaken dan met die alleraardigste Duyvis sla mix, die in vijf verschillende smaken nl.: pikant gekruid, met gesnipperde uitjes, op z'n Italiaans, met fijne tuinkrui den of fris zoetzuur, a raison Een IJselijk goed besluit: Tot slot van de maaltijd komt zij binnen, de witte dame in bruin kleed, beter gezegd vanille-ijs met chocoladesaus doortrokken. Een hele liter Wo Een hele liter Aardbeien/Melba (vanille-ijs, doortrokken met aardbeiensaus) V»# kost eveneens maar fce Alleen bij Albert Hcijn (waar anders?!) van 0,40 per zakje verkrijg baar is. Voor kamerbewoners, vrijge zellen, buitenshuis werkende vrouwen en kampeerders bij zonder praktisch omdat het gebruik ervan zo eenvoudig is. U doet nl. de gewassen, uit gelekte sla in een kom, strooit de inhoud van een zakje, dat voldoende is voor 1 a 2 krop pen, erover en mengt de sla verder aan met een slasaus of gewoon olie en azijn. Het re sultaat is verrassend! is 58a. want alle waar is naar zijn geld! Neem een ovenvaste schaal, smelt daarin een stukje boter en leg er enige plakken ge kookte Gelderse ham in. Bedek de ham op royale wijze met ge pelde druiven (en als u de moed niet kunt opbrengen om ze met veel geduld zelf te pellen dan laat u uw huisgenoten rus tig een handje helpen. Zorg er echter wel voor dat ze terwijl ze werken steeds blijven fluiten, daar u anders geen druif over houdt!). Verwarm ham en druiven ter wijl u schelpjes- of strikjes- macaroni gaar laat worden. Giet deze macaroni af, laat ze goed uitlekken en doe er een stuk verse boter bij. De combi natie is bijzonder smakelijk. T\IT is de derde maal dat wij u aan de hand van ver schillende menu-suggesties en kleine receptjes proberen te vertellen dat koken (g)een kunst is, ook niet voor de kamerbewoner die slechts de beschikking heeft over een beperkte keukenuitzet. Vanzelfsprekend willen wij u graag zo volledig mogelijk voorlichten en nu leek het ons erg plezierig om ook u aan het woord te laten zodat u mede kamerbewoners van dienst kunt zijn met eigen ervaringen op kook- en huishoudelijk gebied. Wij zouden het bijzonder op prijs stellen wanneer u deze rubriek met eigen tips en mogelijk recepten zou willen aanvullen. Maar hier volgen dan eerst weer enkele Menusuggesties Menu I Toost met champignons en Italiaanse Sla-Mix Koude gegrilleerde kip Spaghetti met kaas Perzik Menu II Hard gekookt ei op sla blad met mayonaise Restant spaghetti met kip en extra toebehoren Chipolata pudding uit de diepvries „Champignonmix" De toost uit het eerste menu is de Franse toost of Biscotte die u bij AH in uit stekende verpakking kunt verkrijgen en waarvan het natuurlijk heel gemakkelijk is om ze in voorraad te heb ben. De champignons haalt u gemakshalve uit een klein eenpersoons blikje of potje en u kiest ze gesneden. U be hoeft ze dan slechts goed te laten uitlekken waarna u ze met een aangename hoeveel heid Italiaanse Sla-Mjx (Cal- vé) vermengt. „Al dente" Besmeer het toostje dun netjes met boter en leg de champignons er in een berg je op. Dit kan u nauwelijks veel tijd kosten. Maar in die tijd hebt u natuurlijk al wa ter opgezet met een weinig zout, om er vervolgens zodra het water kookt de spaghetti „al dente" in te koken. „Al dente" betekent niet anders dan het zo gaar te laten worden dat de tand nog net enige weerstand ont moet, m.a.w. laat de spag hetti vooral niet tot pap ko ken. Reserve Giet de spaghetti af, laat ze goed uitlekken en doe ze in de pan terug met een goed stuk boter en een aangename hoeveelheid geraspte bele gen kaas. Snij de gegrilleer de koude kip in tweeën en bewaar de helft voor de vol gende dag. Verpak het ge vogelte daartoe in alumini umfolie en leg het weg op een koele plek. Vanzelfsprekend zult u ook van de spaghetti het no dige overhouden maar dat is helemaal niet erg want ook dat komt de volgende dag weer van pas. Perzik toe U besluit dit aangename en voedzame menu met een heerlijke verse perzik want die zijn er nu in overvloed. Het is een kleine moeite om terwijl u afwast en op ruimt een ei hard te koken met het oog op de volgende dag. Tweede dag U begint nu met het uit pluizen van de overgebleven halve kip. Snijd het kippe- vlees in handzame stukken. Die voegt u bij de spaghetti in de pan en u laat het ge heel langzaam warm worden Intussen pelt u een of twee mooie tomaten, u snijdt ze in stukken en verwij dexi: vocht, pitten en harde stukken. Vervolgens raspt u een ui tje of snippert het heel fijn, u schilt een stuk van een komkommer en snijdt dit in dobbelstenen. Feest Maak nu eerst het vooraf je door het gepelde, hard ge kookte ei doormidden te snij den en de beide helften op een fris, groen slablaadje te leggen, waarna u er met een tube wat mayonaise over- heenspuit. Wat fijngehakte peterselie erover maakt het geheel dubbel lekker en het ziet er bovendien feestelijk uit. U kunt ook hier weer een toostje bij eten. Pudding Zodra de kip en de spag hetti gloeiend heet zijn, voegt u er eerst het geraspte of gesnipperde uitje aan toe en vervolgens de komkommer blokjes en de stukken to maat. Roer alles voorzichtig door elkaar en strooi er eventueel nog wat geraspte kaas over. Besluit het etentje met heerlijke chipolata pudding uit de diepvries. Een kopje koffie zal het geheel bekro nen. Wij zien eventuele sugges ties met spanning tegemoet. T7origetnaandwas het vijf- tien jaar geleden, dat Albert Heijn met haar sla gerijen startte. Thans wordt ca. 380.000 kilo vlees per week omgezet. Deze aan zienlijke omzet is echter al leen mogelijk als ruime aandacht wordt besteed aan de koopgewoonten, het as sortiment en de hygiëne. Zaken, die in het verleden bij Albert Heijn al volop belangstelling kregen en ook in de toekomst met de grootste zorg zullen worden behandeld. In de ruim tachtig vlees-ge- integreerde slagerijen van het concern, die ondergebracht zijn i ned AH-SuperMarts, werken ongeveer 480 personeelsleden. Het assortiment bestaat uit on geveer 110 artikelen, aanzienlijk meer dan de hoeveelheid welke men in de doorsnee-slagerij aantreft. Een assortiment dat volledig is afgestemd op de smaak en koopgewoonten van de Nederlandse huisvrouw. Ook op de speciale smaak van de fijnproever en lekkerbek. De verkoop van zgn. „vlug- klaar-artikelen", zoals hambur gers, slavinken enz. bevindt zich nog steeds in een sterk stijgende lijn. Omdat vooral in de zomer maanden de huisvrouw er wei nig voor voelt uren in een broeierige keuken door te bren gen, zal zij zich bij het kopen van vlees voor een niet onbe langrijk deel juist bepalen tot deze artikelen. Ook op campings e.d. hebben de „vlug-klaar- artikelen" hun bestaansrecht reeds duidelijk bewezen. Zoals bekend heeft Albert Heijn iedere week een speciale aanbieding in haar slagerijen. De belangstelling hiervoor is bijzonder groot; het komt voor dat in die aanbieding viermaal de normale omzet wordt be haald. Een speciale gehaktdag kent Albert Heyn niet. Wel wordt net als in vele andere slageryen in den lande, het gehakt op woensdagen voordeliger ge prijsd. In tegenstelling tot som mige slagerijen, waar vlees restanten van de vorige dagen Laten wij beginnen met een groep sausen die zich bijzon der goed leent voor het ge bruik bij vlees, koud of warm geserveerd dan wel gegrilleerd, van de barbecue of in de vorm van fondue. Die fondue kan dan zijn een fondue Bourguig- nonne of een Chinese vlees fondue. De naam fondue is eigenlijk volkomen fout gekozen, daar fondue letterlijk betekent „ge smolten". Nu kunnen we van vlees bepaald niet zeggen dat het gesmolten wordt maar da naam is nu eenmaal ingebur gerd en onze Bourguignonne wordt er niet minder om ge waardeerd. Kraft brengt naast voor treffelijke mayonaises, een Mustard Sauce op de markt die uitstekend smaakt bij koude of warme rosbief, knakworst jes en koude varkensfrican deau. Een nieuw sausje voor de fondue-Bourguignonne zou bijvoorbeeld kunnen bestaan uit mayonaise met een geraspt uitje waaraan naar smaak wat Mustard Sauce wordt toege voegd. Een flinke fles hier van kost 1.85. Heinz heeft voor ons de „Ide al Sauce" samengesteld die in het Nederlands vruchten ket chup wordt genoemd, een com binatie van o.a. tomaten, azijn, suiker, dadels, appelen, mar melade, chutney, tamarinde, ui, zout en specerijen. Naast het gebruik bij alle mogeljke soorten warm en koud vlees kunt u bijvoorbeeld aan brui ne bonensoep een extra pi kant tintje geven door er een scheutje „Ideal Sauce" 1,20) bij te voegen. De gewone tomaten ketchup is bij ons al danig ingeburgerd, maar iets minder bekend is de bijzonder lekkere „Heinz Hot Tomato Ketchup", pikanter dan de gewone ketchup en buitengewoon smakelijk, niet alleen bij vlees maar bijvoor beeld ook over roereieren, die daardoor plotseling iets heel aparts krijgen. We komen nu aan een saus met een moeilijke naam: „Wor chestershire Sauce", Simpel weg uit te spreken als „Woes tersaus" iets wat iedere En gelsman dan ook doet. Het is een bijzondere aparte saus, die aan vele gerechten een bui tengewoon plezierige smaak geeft. Tal van soepen, sauzen groenten, vis- en vleesgerech ten varen wel bij het gebruik van enige druppels tot een scheutje van deze Engelse saus, tot gehakt verwerkt worden, brengt Albert Heyn uitsluitend vers gehakt in de slageryen. Zoals dat momenteel in de hele slagerswereld het geval is, heeft ook Albert Heijn te kam pen met personeelsproblemen. Ondanks deze moeilijkheden, staat toch in elke slagerij min stens één medewerker die het diploma van de patroonscursus SVO (Slagers Vak Opleiding) op zak heeft. Andere opleidings mogelijkheden worden echter niet verwaarloosd. Zo organi seert AH regelmatig cursussen, waar het slagerij-personeel voortgezette opleidingen krijgt. Wanneer u een aubergine koopt dan dient u er vooral op te letten dat het prachtige diep paarse velletje helemaal strak en glanzend is. Van een auber gine van flink formaat kunt u veel beignets maken en wel op de volgende manier. U schilt de aubergine en u snijdt hem overlangs in zeer dunne plakken, zo ongeveer 14 cm dik. Zitten er erg veel pitjes in, dan verwijdert u ze zo veel mogelijk, vindt u dat te lastig dan kunt u ze ook rustig laten zitten, want de smaak zal er niet door veranderen. U hebt een grote kom klaar staan met een pannekoeken- beslag waarin u de traditionele suiker en vanille vervangen hebt door zout, vrij veel vers gemalen peper en een weinig geraspte nootmuskaat. U kunt er eventueel nog een bewijsje geraspte ul doorroeren, maar dat is slechts een kwestie van smaak. Haal de plakken aubergine door het beslag en bak ze in boter goudbruin en gaar. Door er met een vork in te prikken kunt u voelen of ze gaar zijn. Dat Is bij dunne plakken auber gine vrij vlug het geval. Des noods strooit u er aan tafel nog wat tafelzout over. Geeft dit gerecht als ouver ture van een avond-etentje. Het staat bijzonder aardig wanneer u de schotel met aubergine- beignets garneert met frisse takjes peterselie. Twee heel belangrijke zaken in de AH-slagerijen zijn de hygiëne en nauw daarmee sa menhangend, de temperatuur. Wanneer het vlees de Super- Mart binnenkomt heeft het een temperatuur van 7 graden Cel sius. Ligt deze temperatuur hoger, dan wordt het vlees een voudig geweigerd. In de koel cellen bedraagt de temperatuur 1° C en in de vitrine schommelt deze tussen 2 en 0 graden. Aan de voorschriften betref fende de hygiëne wordt streng de hand gehouden. De roestvrij stalen tafels met kunststof be klede platen zyn op eenvoudige wyze schoon te houden. Er wordt zo weinig mogelijk hout toegepast, zodat de kans op vervuiling practisch onmogelijk Is. Het personeel krijgt iedere dag schone, witte bedrijfskle ding. Naturel—— reuze-pak 200 gram A propos, 't Is Sausenweek bij Albert Heijn. Weet u dat die AH Chips extra lekker smaken met een dipsausje? Duyvis dipsaus is er bij AH in drie smaken.

Allerhande | 1970 | | pagina 5