MAMMOETWET biedt iedere leerling dezelfde kamen Ouders te zware voor hun kiezen vaak opleiding Hoe zit dat nu eigenlijk met die betaalcheques? «.Albimitic Protectie wijnen maakt duur 180 Zo'n regen-en-wind-combinatie komt vaak van pas eh PMCs luxueuze salontafel Koffie melk BOERENHUI V Gigantisch werkstuk Moderne maatschappij j Voortgezet onderwijs Abonneren op AllerHande Open wegen Consequenties Gymnasium en atheneum Havo Mavo Brugklas Studielessen Vakmanschap is meesterschap want alle waar is naar zijn geld! in PMC-cheques. Een systeem \albert heijry bui «1 luk ia plaats m 11 Cd alberfe heijn Kwalijk Starre „visie" 2 ALLERHANDE A AUGUSTUS 1970 (Advertentie) Het rumoert in het onderwijs. Op vrijwel alle fronten dringt het besef door dat de hui dige methode van lesgeven niet meer aansluit op de eisen van onze steeds sneller veranderende maatschappij. De autoritaire gedachte dat de leerling zich maar moet aanpassen aan het leersysteem dat hij van bovenaf krijgt opgelegd, wankelt. Steeds meer wint de gedachte veld dat het kind recht heeft op onderwijs dat bij hém past, dat de kansen die het in het huidige systeem geboden worden klein in aantal zijn, dat een laat bloeiende leerling allesbehalve een leerling is die het nooit zal leren, dat een kind er recht op heeft minder begaafd te zjjn. Het is eigenlijk allemaal be gonnen met de invoering van de Mammoetwet in augustus 1968, het gigantisch werkstuk van oud-minister Cals, dat be oogde systeem te brengen in de chaos die vanaf Thorbecke in het Voortgezet Onderwijs was ontstaan. Tot voor de invoering van de Mammoet werd het Voortgezet Onderwijs waar onder alle scholen worden be grepen die opleiding geven na de lagere school, geregeld door zes verschillende wetten. De meeste van deze wetten waren oud en krakend in al hun voe gen en in plaats van het onder wijs te stimuleren naar een beter niveau, werkten ze ver lammend. De Mammoetwet is nu twee jaar oud. En ze werkt, zij het nog steeds op minder dan halve kracht. Gebrek aan geld is een van de oorzaken. Aan de' andere kant blijkt de Mammoet lang niet zo'n alles oplossend werk stuk te zijn als de wetgever zich aanvankelijk had voorgesteld. Omdat veel van deze nieuwe wet nog onderwerp van studie is, is een nauwkeurige beschrij ving van ons toekomstige Voort gezet Onderwijs dan ook moei lijk te geven. Zo is men het er nog steeds niet over eens of het lesgeven per klas wel zo ideaal is. Bovendien wordt bestudeerd of het Zweedse systeem: ieder kind tot zijn zestiende jaar hetzelfde basisonderwijs en dan pas kiezen voor bijvoorbeeld havo of atheneum, geen betere kansen biedt dan wat de Mam moetwet voorstaat met de brug klas. Een andere stroming in de onderwijsvernieuwing is die van het „opstaan tegen het zitten blijven". De opstellers van deze publikatie gaan er vanuit dat het op zijn minst tijdverspil ling is, om een leerling die op zijn talen gezakt is, te ver plichten een schooljaar lang opnieuw él zijn vakken over te laten doen, ook die waarvoor hij voldoende had. Het uitgangspunt van de Mammoetwet is dat iedere leer ling zoveel mogelijk een type school moet kunnen vinden dat past bij zijn capaciteiten en belangstelling. Om het de leer lingen makkelijker te maken? Niet alleen dat, maar ook om tegemoet te komen aan de eisen zoals de moderne maatschappij die aan een schoolopleiding stelt. Het is de Mammoetwet dan ook niet alleen om kennis te doen, maar wel veel meer om de ontwikkeling van de per soonlijkheid van de leerling, waarbij creativiteit, lichame lijke ontplooiing, culturele en muzikale vorming en sociale gerichtheid een plaats kunnen krjjgen. De Mammoetwet tracht uitvoering te geven aan de ge dachte: je leert niet voor de school, maar voor het leven. De Mammoetwet regelt het Voortgezet Onderwijs, maar waaruit bestaat dat nu? 1) HET VOORBEREIDEND WETENSCHAPPELIJK ONDERWIJS (VWO): Deze onderwijsvorm is be stemd voor wie later naar de universiteit of hogeschool gaan. Het wordt gegeven aan het gymnasium en het athe neum. 2) HET ALGEMEEN VOORTGEZET ONDERWIJS: De belangrijkste schooltypen in deze sector zijn de scholen WAN de gelegenheid om zich op AllerHande te abon neren hebben reeds velen gebruik gemaakt Slechts een briefkaart met duidelijke vermelding van naam, volledig adres en woonplaats, liefst In blok- letters, voorzien van f 2,— aan extra postzegels voor ver zend- en administratiekosten en gericht aan Albert Heijn N.V. Zaandam, Is voldoende om zich gedurende een jaar van toezending te verzekeren. De post bezorgt AllerHande aan huis. Wij verzoeken u wel !n ver band met de postvoorschrif ten, deze f 2,aan zegels «ara de adreszijde van de briefkaart te plakken. Desgewenst kunt u echter ook het jaarabonnementsgeld f 2,overmaken op post rekening 9930 tn.v. Albert Heijn N.V., Zaandam, onder vermelding „abonnement Aller Hande". „Veel ouders kiezen vaak na de brugklas tegen het ad vies van de schooldirectie in een te zware opleiding voor hun zoon of dochter." Dit is de ervaring van drö J. W. Blom, rector van het Leidse Rembrand Lyceum. „De oor zaak hiervan is dat men maar moeilijk aan het idee kan wennen dat de Mam moetwet alle gelegenheid tot „doorstromen" biedt. Dit be tekent dat een leerling van eind mavo zonder meer kan overstappen naar de vierde van de vijfjarige havo en dat vijf jaar havo soepel aansluit op de vijfde klas van het zesjarige atheneum. Anders gezegd: de ver schillende richtingen in het Voortgezet Onderwijs sluiten zodanig op elkaar aan, dat een leerling bij gebleken ca paciteiten zonder veel tijd verlies verder kan komen dan de aanvankelijk gekozen school. Er zijn dus geen doodlopende straten meer. Willen de ouders voor hun zoon of dochter uiteindelijk een universitaire opleiding, dan is dat, wat de Mam moetwet betreft, voor elk kind dat daar de begaafd heden voor bezit weggelegd. Het is daarom zinloos en voor het kind niet zelden frustrerend, om als het daar nog niet helemaal rijp voor is op een atheneum te moe ten meelopen, terwijl het zich uiteindelijk op een havo of mavo beter op zijn plaats had gevoeld. Laatbloeiers Heeft het kind de talen ten, maar behoort het tot de grote groep van laatbloeiers, dan komt dat er na verloop van tjjd tóch wel uit. In dit geval kan men er op reke nen dat elke school de ouders zal adviseren hun kind een zwaardere opleiding te laten volgen. Toegegeven dat een leer ling daar een jaar mee ver liest. Hij komt immers van vier havo in vier atheneum. Maar zou dit laatbloeiende kind, waar de hele Mam moetwet in feite op is toe gespitst, direct naar het atheneum zijn gegaan, dan was hij daar waarschijnlijk toch blijven zitten. Dat is dan ook de reden dat veel scholen in geval van twijfel adviseren wat rusti ger te beginnen waardoor het kind de gelegenheid krijgt uit te kristalliseren om op het einde van de cursus na gebleken geschiktheid door te gaan op een moei lijker schooltype. Belangrijk is ook, dat de ouders zich bewust zjjn dat het kiezen van een bepaald keuze (examen)pakket con sequenties heeft. Kiest een leerling bijvoorbeeld op het einde van het tweede leer jaar van de mavo de talen kant, dan is het uitgesloten dat hjj er een paar jaar later nog eens wiskunde bij neemt om uiteindelijk toch op de hts te kunnen. Een eenmaal gekozen examenpakket is dan ook bepalend voor de keuze van een vak of be roep. Keuzemoment De meeste scholen bespre ken daarom al in een vroeg stadium zowel met de leer lingen als de ouders de mo gelijkheden die de verschil lende examenpakketten bie den. Het keuzemoment is voor het mavo aangebroken op het einde van de tweede klas. Voor het havo op het einde van de vierde. Elk van deze keuzepakketten sluit aan op die van een zwaar dere opleiding." voor havo (hoger algemeen voortgezet onderwijs), mavo (middelbaar algemeen voort gezet onderwijs) en lavo (la ger algemeen voortgezet onderwijs). 3. HET BEROEPSONDERWIJS Deze rubriek is weer onder te verdelen in: lager, middel baar en hoger beroepsonder wijs: LTS oftewel de am bachtschool, van middelbaar beroepsonderwijs: de UTS (MTS), van hoger beroeps onderwijs: HTS. De sector van het beroeps onderwijs omvat scholen voor: technisch onderwijs, huishoud en nijverheidsonderwijs, land bouw onderwijs, middenstands- onderwijs, economisch en ad ministratief onderwijs, de op leidingsscholen voor kleuter leidsters, de kweekscholen en de (nog niet bestaande) school voor leraren, de scholen voor pedagogisch onderwijs (o.a. maatschappelijk werk, verple ging, jeugdvorming en sport leiders) en de scholen voor kunstonderwijs (tekenacademie, conservatorium, toneelschool). Voor hen die uiteindelijk een universitaire graad willen be halen staan vier schooltypen open: Het gymnasium A (zesjarig). Hier staat de studie van de klassieke talen op de voorgrond. Gymnasium B (zesjarig). Bij deze opleiding valt het accent op de wis- en natuurkunde- vakken. De splitsing van het gymnasium in de A- en B- richting kan voltrokken worden na de derde of vierde klas. Atheneum A (zesjarig). In deze richting worden de econo mische en maatschappelijke 'vakken (staatsinrichting, econo mische wetenschappen, recht en maatschappijleer) geaccen tueerd. Atheneum B (zesjarig). Een schooltype voor wie aanleg heeft voor de wiskundige vak ken, maar het anders dan de gymnasiast van de B-afdeling, zonder een klassieke vorming wil stellen. De splitsing van het atheneum in A en B valt na het derde jaar. Een gymnasium en een atheneum samen vormen een lyceum. Het atheneum is dus geen school met een „klassiek" pro gramma, (Grieks en Latijn) al doet de naam anders vermoe den. Het havo-diplpma geeft geen toegang tot de universiteit, maar wel naar alle soorten van hoger beroepsonderwijs: HTS, kweekschool (tweede leerkring), sociale academie, sportacademie, kunstacademie, school voor de journalistiek. Hoe ziet nu zo'n nieuwe havo-school eruit? Zij is om te beginnen vijfjarig. De eerste drie schooljaren van het havo zijn qua onderwijs voor alle leerlingen gelijk: een verplicht kernprogramma, dat o.a. be staat uit Nederlands, de drie vreemde talen, wiskunde, na tuurkunde, scheikunde, muziek, tekenen, maatschappijleer, enz. (in totaal 17 vakken). Eenmaal in de vierde klas aangekomen moeten de leer lingen een zogenaamd EXA MENPAKKET kiezen, dat uit zes vakken moet bestaan. De verplichte vakken in het exa menpakket zjjn Nederlands en een moderne taal. De overige vier vakken kunnen de leer lingen kiezen uit de volgende reeks: de twee andere vreemde talen, geschiedenis, aardrijks kunde, wiskunde, natuurkunde, scheikunde, biologie, economie, handelswetenschappen en recht. Een leerling die later naar de hts wil, zal zijn pakket dus aan de eisen van die school moeten aanpassen. Dus voor- hem niet het accent op de vreemde talen, aardrijkskunde, geschiedenis en handelswetenschappen, maar bijvoorbeeld Nederlands, Engels, Duits, wiskunde, natuurkunde, scheikunde. Om later de sociaal pedagogi sche kant uit te willen, zou het examenpakket moeten bestaan uit: Nederlands, Engels, Frans, Duits, staatshuishoudkunde en geschiedenis. De Mavo-school geeft in het algemeen aansluiting op het middelbare beroepsonderwijs: mts, middelbare landbouw school, scholen voor middelbaar economisch en administratief onderwijs, enz. Vooral de 4- jarlge cursus is afgestemd op voortzetting van de studie. Maar ook bestaat de moge lijkheid om een 3-jarige mavo cursus te volgen. Deze variant ls er speciaal voor hen die er naar verlangen sneller prakti scher werk te doen. De 3-jarige mavo is er dus beslist niet voor minder intelligente leerlingen, al zal liet hier in de praktijk veelal op uitlopen. De mavo-leerling zal in slechts zes vakken worden geëxami neerd. Evenals op het havo zal de leerling gedeeltelijk zelf kunnen kiezen in welke vakken hij examen wil doen en in welke niet. Een nog niet genoemde variant op het mavo is het leao (lager economisch en administratief onderwijs). Dit leidt op voor eenvoudige betrekkingen. Het lager beroepsonderwijs wordt voorafgegaan door het lavo (lager algemeen voortgezet on derwijs). Het is bedoeld voor leerlingen die qua aanleg niet geschikt zijn om de langere weg van het mavo naar het beroeps onderwijs te volgen. De cursus duur is twee jaar. De Mammoetwet noemt de eerste klas van zowel het gym nasium en atheneum als havo en mavo: „de brugklas". In de brugklas van al deze verschil lende scholen zal echter de zelfde stof worden gedoceerd: o.a. Nederlands, twee moderne talen, waarvan Frans als ver plichte taal. Voor het gymna sium kan vaak het latijn, daar aan worden toegevoegd. Het brugjaar beoogt enerzijds een zogenaamde doorstroming mogelijk te maken, anderzijds een goede grondslag te leggen voor het verdere onderwijs: de aanpassing van de leerling aan de school te vergemakkelijken en door onderzoek en observa tie de leerling te helpen bij de keuze van het verder te volgen onderwijs. Een GOEDE GRONDSLAG leggen voor het verder onder wijs is juist in de brugklas mogelijk door o.a. de zogenaam de „studielessen". De Mammoetwet stelt de „studielessen" in de brugklas verplicht, evenwel rnet.de aan tekening dat ze naar eigen in zichten van de betrokken do centen gebruikt mogen worden. Tijdens deze studielessen kan bijvoorbeeld extra aandacht aan zwakke leerlingen worden besteed. Tijdens de studie-uren kan de leerling ook geleerd worden hoe hij op de meest effectieve wijze kan studeren. Ze kunnen gebruikt worden om de nieuwkomers in te lich ten over de „geheimen" van de school. Kortom: de overgang van de lagere school naar de middelbare school vergemakke lijken. Gedurende het brugjaar zul len de leerlingen nauwkeurig GEOBSERVEERD worden, ten einde tot een betere selectie te kunnen komen. Aan het eind van het brugjaar ontvangen de ouders een advies van de schooldirectie over de studie mogelijkheden voor hun kind. Een dergelijk advies is niet bindend. Wanneer de ouders menen hun kind toch naar het havo te moeten sturen, terwijl mavo geadviseerd was, zijn ze daartoe gerechtigd. Bij deze selectie-beoordeling in het brugjaar zullen niet al leen de cijfers meespreken, maar ook zal gelet worden op eigenschappen als doorzettings vermogen, inzicht, zelfwerk zaamheid, geheugen, praktische intelligentie enz. Bierkenners vragen 58ct. TN een van de vorige num- mers van AllerHande verscheen onder de kop „Geen giro-problemen meer" een artikeltje over de invoering van de bank- betaalcheques en de giro betaalkaarten. Uit diverse reacties van lezers is de redactie van AllerHande gebleken, dat de zaak niet zo erg duidelijk is over gekomen. Hoe zit het dan eigenlijk al lemaal precies? Op de eerste plaats moet dui delijk gesteld worden, dat er aan het gebruik van een derge lijk betaalmiddel voor beide partijen de klant en de win kelier voordelen zitten. Dat dit niet zo maar een holle frase is, wordt in het hier onder staande duidelijk aangetoond. Centraal staat, dat iedere winkelier deze vorm van be talen zal accepteren. Alle ove rige voordelen zijn afgeleid van deze vuistregel: De augustuspremie van de PMC bestaat uit een luxueuze salontafel, afgewerkt in pa lissander en voorzien van 'n verchroomd onderstel. Het tafelblad, waarvan de af metingen 123 x 53 cm be dragen, heeft een bijzonder fraaie profielrand. De hoogte van de salontafel is 40 cm. Om beschadiging tijdens het vervoer te voorkomen wor den de onderdelen van de tafel los verpakt. Met de bijgeleverde bouten en moe ren is de tafel echter in enkele minuten te monteren, waarvoor een duidelijke ge bruiksaanwijzing wordt bij gesloten. De PMC-salontafel is niet alleen solide, maar ook bij zonder luxueus en zal in veel huiskamers een sieraad zijn. De clubprijs bedraagt 125 waarvan minimaal 52 in PMC-eheques. Het bestel nummer is F-458. met waterontharder.Laagschuimend voor alle wasmachines Draag karton kilo 5» in pak van 850 gram Alleen bij Albert Heijn (waar anders?!) Het zou fijn zijn, ais u het nooit nodig had. Maar de neder/andse realiteit is andersX PMC-regen-en-wind-combinaties,gemaaktvoorfïetsers,bromf!etsers, motor en scooterrijders. En voor iedereen die in z'n vrije tijd graag buiten isvissers, jagers, kampeerders, wandelaars enz. Materiaallicht, sterk, soepel nylon met rubbercoating. Sportieve snit met raglan mouw. Onder het over slag aan rug-en voorzijde nylongaas voor goede ventilatie. Met capuchon, in rolkraag gevouwen. Keus uit geel en groen. Verkrijgbaar in 6 verschil lende maten. Zie voor maten, maatbepaling, bestelnummers en verdere gegevens de PMC-catalogus. premie-van-de-maand club Geen gezeur met contant geld Geen verlies van geld mo gelijk Alle uitgaven staan zwart op wit verantwoord Bank en giro staan garant voor de betaalcheque of giro betaalkaart tot 100, Banken geven bovendien nog rente (ook de girodienst is hier inmiddels toe overge gaan) Op de cheque of girokaart be hoeft men alleen maar het bedrag in te vullen, de band tekening te zetten en de hand tekening en naam te laten verifiëren met de betaalpas. Zoals men dat in het hele maatschappelijk bestel terug vindt, streeft ook Albert Heijn naar een optimale uniformiteit. Het is daarom, dat voor één al gemeen systeem moest worden gekozen. Daarbij is het duide lijk, dat de betaalcheque en be taalkaart de voorkeur genoten. De risicofactor wordt namelijk in dat opzicht tot nul geredu ceerd. Met andere woorden, het kan niet meer voorkomen dat men bij AH met oninbare be dragen krijgt te maken. Dat is ook de reden, dat men in de filialen niet meer de normale blauwe girokaart, waarvoor men dus geen betaalpas nodig heeft, accepteert. Daarnaast biedt het nieuwe systeem ook op administratief gebied nog vele voordelen voor AH. Steeds meer bedrijven gaan over tot uitbetaling van het sa laris via bank of giro. Ondanks het feit dat verschillende werk nemers er niets voor voelen, geen contant geld meer in het handje te krijgen, zal men er in de toekomst niet meer onderuit kunnen. De verwachtingen lig gen dusdanig, dat over tien jaar iedereen zijn loon of salaris via bank of giro zal ontvangen. Het is dan ook daarom dat beide instituten reeds nu maatregelen getroffen hebben om het beta lingsverkeer niet onnodig op te houden. Albert Heqn heeft hier tijdig op ingehaakt en Is overgegaan tot het uitsluitend accepteren van tot 100 gegarandeerde bankbetaaloheques of girobe taalkaarten geld. dan wel contant Albert Hem 1/1 fles (1000 gram) Heerlijk romige koffie melk die aan uw kopje verse koffie precies dat extra aroma toevoegt voor een volmaakte genieting. alles is verser bij Het zal velen niet zijn ontgaan dat de klant die met een betaalkaart bij Albert He|jn betaalt op zjjn afschrijvingsformu- lier niet de naam van AH vermeld vindt. De oorzaak hiervan ligt in het feit dat Albert Hejjn de betaalkaarten aan haar bank aanbiedt, die voor inning bjj de Postcheque- en Girodienst zorgt. Op het afschrjj- vingsformulier zal men dus de naam van de bank vinden en niet die van AH. (Advertentie) Cultuurparels Cultuurparels zijn een uit vinding van de Duitse zo oioog Friedrich Alverdes. De Japanner Mikimoto begon in 1913 als eerste met de kweek van cultuurparels. Drie jaar oude oesters worden daartoe opgevist en voorzien van een kunstmatige parel- zak waarin zoetwaterpaarle moer is gedaan. Na de ope ratie gaan de oesters op nieuw het water in, waar zij jaarlijks een laagje parel vormen om de kunstmatige kern van 0.3 mm dikte. In vier jaar is dat dus 1.2 mm. Men is er inmiddels in ge slaagd dit tempo te verdub belen. Uit onze afdeling DELICATESSEN per 100 gr. 1»^*^ heerlijk in combinatie met schijfjes meloen ideaal ais Hors d'oeuvre Vervolg van pagina 1 Geconstateerd moet echter worden (helaas!), dat er de laat ste jaren in diverse verordenin gen vormen van bescherming zijn ingebouwd, die onrede- 1 ij k zijn, die tè uitdrukkelijk het belang van de producent dienen en onvoldoende of soms zelfs helemaal geen rekening houden met het belang van de consument. Dat is ook nu weer het geval met de verordening voor de ge meenschappelijke wijnmarkt. Het consumentenbelang wordt niet gediend met het domweg buiten de deur houden van goe de en goedkope wijnen uit der de landen als Spanje, Joegosla vië en Bulgarije. Het is logisch, dat landen als Italië (Europa's grootste wijn producent) en Frankrijk een zekere bescherming van hun produktie en afzet verlangen', maar dat hoeft nu ook weer niet overtrokken te worden, te meer, omdat er door de in voerrechten altijd al een stuk bescherming aanwezig was. Door deze verordening (waar van de uitvoering intussen voor onbepaalde tijd is opgeschort) worden vooral de tafelwijnen uit derde landen bedreigd door hogere prijzen en kan over de indeling van diverse soorten worden getwist. Bij de beoorde ling van andere soorten zijn zonder meer verkeerde (niet- objectieve!) maatstaven gehan teerd. De AH-deskundigen wjjzen nog op een ander gevaar, n.l. dat door de beschermende maatregelen (en dus minder concurrentie) in de EEG duur der zal worden geproduceerd, zodat ook de „eigen" prjjzen geleidelijk sterker zullen stijgen dan anders het geval zou zijn. Om dan over de moeilijkhe den voor de handel (enorme papieren rompslomp en minder slagvaardig kunnen reageren, want de sluisprijzen kunnen elke veertien dagen worden ge wijzigd) nog maar te zwijgen. Het grootste nadeel evenwel treft de consument: slechts ca. 30 procent van het wijnverbruik in ons land is afkomstig uit één der EEG-landen, de rest wordt van elders (vooral uit Spanje) geïmporteerd. Niet alleen de wijnverorde- ning overigens maakt duidelijk, dat de EEG onredelijke protec tie hanteert. Soortgelijke produ centen-beschermende bepalin gen werden al eerder vastge steld (hoewel gedeeltelijk nog niet uitgevoerd) voor een acht tal conserven, een drietal vis soorten, appelen en sinaasappe len. Dat er daarbij werkelijk spra ke is van kwalijke verschijnse len bewijst bijv. de importbe perking, die voor verse appelen is ingesteld. De appelen van eigen oogst zijn tot ongeveer mei van het daaropvolgende jaar goed houdbaar, daarna wordt de kwaliteit (en daarmee de smaak) hard minder. In mei evenwel kunnen nieuwe, verse appelen uit het zuidelijk half rond worden ingevoerd, die aanzienlijk duurder zijn dan de EEG-appelen. De heren Ligtensteïn en ter Schure: „Wat is er nou gezon der dan aan de consument over te laten welke appelen hij wil eten: de dure verse of de goed kopere van minder kwaliteit? Als hij de „eigen" appel liever niet eet, doet hij dat ook niet als er géén verse appelen aan de markt zijn. Bovendien: van marktversto ring door import kan niet wor den gesproken. Van de 3 mil joen ton vorig jaar in de EEG geproduceerde tafelappelen is slechts l.l miljoen ton verkocht, terwijl uit derde landen niet meer dan110.000 ton werd ingevoerd. Nee, met alle sympathie voor de EEG: men zou bij de opstel ling van marktregelende veror deningen in Brussel wat minder star te werk moeten gaan en ook aan het belang van de con sument wat meer waarde moe ten hechten. Het wordt hoog tijd dat de consumenten-organisa ties in de EEG er voor zorgen in Brussel meer inspraak te krijgen, want (aldus de beide AH-deskundigen) „wie garan deert dat het in de toekomst in dit opzicht beter zal worden?"

Allerhande | 1970 | | pagina 2