Verkeerde beslhsmgen EEG± SPAANSE WIJNEN TEN ONRECHTE INGEDEELD BIJ LIKEUR-WIJNEN Lamaarsen Woefs BEGK°EKDEN oktober in op tv Achter de schermen van het EEG-beleid Per jaar vier nieuwe AC-wegrestaurants 2?5 2?5 Beknopte Mammoet Halvarine V onder één dak Grootste concentratie van sausen Avondcapes in zwart finweel CU albert heiin V Belangen consument onvoldoende tel Chocolade- festival bij AH Trotse Bulgaarse wijnen voornederige Balkan-prijzen, exclusief bij Albert Heijn ff ininiiaiiiiiiniii WiMirfsler) drinken in EEG is goed, maai* Henrietta Lenselink en Hendrik Beukers brengen nieuwe fabeltjesdieren: (Juiste) normen Sluisprijzen Duidelijk sherry-karakter Wegwijzer door sausenland Vakmanschap is meesterschap 58ct want alle waar is naar zijn geld! De rode Cabernet De witte Misket Karlovo Nieuwsblad van Albert Heijn N.V. Zaandam Verschijning iedere maand. Verspreiding gratis in verzorgingsgebied AH winkels. Redaktie: Public Re lations Adviesbureau G. J. van Hulzen. Adverten ties: Albert Milhado Co N.V!, Plantage Midden laan 38 Amsterdam. Abonnementen 2,- (zie pa gina 2). Correspondentieadres en bezorgklachten AllerHande Postbus 200 Zaandam. Aller it Hande HOFLEVERANCIER SAH001000173 Allerhande augustus 1970 aug. 1970 oplage 2.090.000 16e jaargang No. 9 (172) (Van een speciale verslaggever) BRUSSEL/ZAAN DAM Het apparaat van de Europese Econo mische Gemeenschap te Brussel heeft in de uit voeringsmaatregelen, die de EEG-wijnmarkt moe ten realiseren, enkele vreemde beslissingen ge nomen bij de beoordeling van een aantal wijnen. Zo werden bijvoorbeeld de Spaanse Montilla- en Ma- laga-wijnen ten onrechte ingedeeld bij de likeur wijnen, met als gevolg dat (als de bepalingen werke lijk tot uitvoering komen) de consumentenprijs van deze wijnen met niet min der dan resp. ca. 1,25 cn ƒ1,per fles zullen stijgen! Dat is een fors bedrag waarbij ook rekening moet worden gehouden met de andere niet EEG- wijnen, die ook al enkele dubbeltjes duurder wor den. De heren P. Ligtenstein (directeur merchandising) en A. G. ter Schure (mer chandiser dranken)„In het algemeen kunnen we zon der meer zeggen dat we in Europa met de EEG op de goede weg zijn. Een grotere markt (die hopelijk nog groter wordt) betekent voor landbouw, industrie en handel méér mogelijk heden, waarvan als het goed is ook de consu ment zal kunnen profiteren. Natuurlijk doen zich bij het realiseren van zo'n omvangrijke gemeenschappelijke markt al lerlei aanpassingsmoeilijkheden voor; ook vormen van, wat je zou kunnen noemen: redelijke protectie. Wat historisch is ge groeid is immers niet van de ene op de andere dag weg te cijferen. Zie verder pagina 2 VAN 17 tot 29 augustus a.s. zal men in de winkels van Albert Heijn van keuze kunnen maken uit meer dan 100 sausen. Vol gens insiders vond nooit tevoren een dergelijke concentratie van sausen onder één dak plaats. Steeds meer huisvrouwen beseffen, dat een saus net die draai aan de maaltijd geeft, die het alledaagse karakter van het eten wegneemt. De drang naar het aparte en exotische van deze eeuw is daar wellicht de oorzaak van. De fabrikanten die zich bezig- wat meer dus dan de bekende houden met de bereiding van slasaus en mayonaise, al zijn sausen, hebben dit ook inge- deze niet weg te denken uit de zien en schiepen een enorme keuken van de huisvrouw, keuzemogelijkheid. De bekend heid van deze mogelijkheden is Zie verder pagina 5. echter nog zeer gering. Zoals gezegd zal men tijdens deze periode zijn keus kunnen maken uit maar liefst meer dan 100 verschillende sausen. Heel HAAR huis een flat op de achtste verdie ping in Nieuwendam zit vol met katachtigen en hondachtigen, straks beter bekend als de La- maars en de Woefs. Ze liggen een beetje slap op tafel. Even maar, want als Henriette („zonder puntjes") Lenselink de poppen op haar hand schuift, dan vliegt op hetzelfde moment het leven in de dieren. Henriette Lenselink, pop- penmaakster vanaf het pril le begin van de Fabeltjes krant van vele dieren, vindt het zalig. Haar man, Hendrik Beukers, is ook even thuis. „Al acht jaar hebben we een gedeelde baan", zegt de pop- penmaakster. PASSIE W/'ANT de heer en mevrouw Beukers vormen samen de hoofdredactie van het Maandblad voor Handwer ken Ariadne, dat even twee honderdduizend abonnees telt. Samen ook zaten ze op de kunstacademie in Rotterdam, zij mode, hij publiciteit. „Na de studie kwam mijn vrouw uiteraard bij C. en A. te recht en ik op een reclame bureau in Rotterdam", zegt de heer Beukers. Maar hij wist het al lang: het voorland is Amsterdam en ook daar werkte hij een jaar op een reclamebureau. „Toen hing het me gewoon de keel uit, dat soort werk en de passie voor het pop penspel al heel vroeg bij mij aanwezig kwam klein tjes om de hoek kijken." ANONIEM T)US Henriette Lenselink heeft ook die poppen voor de Fabeltjeskrant gemaakt en ze maakt nu de dieren voor de Fabeltjes-opvolger „De Lamaars en de Woefs?" Waarom heeft byna niemand dat dan eerder geweten? Hierom: Hendrik Beukers en Henriette Lenselink vin- Na jarenlange onderhan delingen besloot de EEG- ministerraad in april j.l. een gemeenschappelijke wijn markt in het leven te roe pen. Daarbij werd bepaald dat de „eigen" wijnen vrij mogen worden verhandeld en dat m.b.t. de invoer van gelijksoortige wijnen uit derde landen (niet-EEG- landen) een sluispryzensys- teem zal worden gehanteerd om de produktie en de afzet van EEG-wijnen te bescher men. Hantering van sluisprij- zen houdt in (de naam zegt het al), dat de prijzen „bin nen" en „buiten" op een ge lijk niveau worden gebracht: in dit geval, dat de gelijk soortige, goedkopere wijnen uit derde landen kunnen worden belast met een hef fing, die de prijzen op het zelfde niveau brengt als de kwalitatief vergelijkbare „ei gen" wijnen. Uitschakeling van ongewenste concurrentie dus. Het spreekt vanzelf, dat de grootste problemen daarbij schuilen in het vinden van de juiste normen, op grond waarvan een redelijke in deling naar vergelijkbare soorten kan worden verkre gen. Besloten werd dat de sluis prijzen niet zullen worden gehanteerd voor de volgende wijnsoorten: port, madeira, sherry, Tokayer, Samos- muskaat en Moscatel de Se- butal. Nu doet zich evenwel het merkwaardige feit voor, dat de Spaanse Montilla-wijn is gerubriceerd onder de li keurwijnen (waarop een naar verhouding bijzonder zware heffing zal liggen) inplaats van onder de (van heffingen vrijgestelde) sherry, waarmee de Montilla veel meer over eenkomst heeft dan welke likeurwijn ook... Dat ligt trouwens voor de hand als men weet dat het Montilla- gebied grenst aan het sherry- gebied! De wijnhandel is over deze foutieve beoordeling (net als die voor de Malaga-wijnen) bijzonder verbolgen. „Deze keuze is duidelijk gemaakt op advies van de wijnprodu centen en de likeur-fabri kanten in de EEG. Als men wijnproevers en consumen ten zou hebben ingeschakeld, zoü er stellig een ander ad vies uit de bus zijn gekomen. Dan zou de Montilla zonder 'meer bij de sherry zijn in gedeeld", zo zeiden enkele deskundigen van Albert Heijn ons desgevraagd in een commentaar op deze gang van zaken. Door het karakter van de wijn en het consumptiepatroon behoort een Montilla duidelijk tot de sherry's en zeker niet tot de likeurwijnen. den dat ze het al druk ge noeg hebben met hun werk, hun twee zonen van tien en elf jaar, hun schrijven en poppen maken en boven dien: ze vinden het prettig om anoniem te werken. Daaraan ben ik dan nu een beetje een eind aan het ma ken, maar mèt toestemming, en dat scheelt. HEERLIJKE DIEREN TN mei van dit jaar is Hen- riette Lenselink aan de Lamaars en de Woefs be gonnen en ze maakt de pop- pendieren samen met Marry Stortenboom. „Negentien dieren zijn er nu klaar", vertelt ze, „en de opzet is ongeveer vijfentwin tig. Maar er kunnen later natuurlijk nog alle moge lijke dieren bijkomen, zo is het met de Fabeltjeskrant ook gegaan." Op 1 oktober gaan de La maars en de Woefs op het scherm verschijnen, maar nu zyn de eerste opnamen al gemaakt. Heerlijke dieren in gewel dige kleuren, soms met rol lende ogen, een andere keer met heerlijke smoelen. Die ren die een succes moeten worden, pvant ze hebben gewoon hun gezichten mee. AMBACHT TJENRIETTE LENSELINK maakte als klein meisje al poppen en zo!n jaar of zes geleden begon het „serieuze werk". Ook alle poppen (de grote) voor de toneelvoor stellingen van de Fabeltjes krant kwamen uit haar han den. Ze zegt: „Bezig zijn met poppen maken, ineens moe ten ophouden en dan na bij voorbeeld twee uur weer verder gaan? O ja, dat kan ik best. Het is een ambacht en ik kan er elk moment mee doorgaan, tussen het huishouden, de kinderen of ander werk door." De kinderen: hebben die steeds in volle bewondering naar het kijkraam gekeken als daar de Fabeltjesdieren van him moeder versche nen? „Helemaal niet, ze keken vol kritiek", zegt hun moe der. „En dan hoorde je in eens: Oh kijk eens, zijn oog zit helemaal scheef! Neen, het maakte niet de minste indruk dat hun ouders iets met die dieren te maken hadden." ALLE VINGERS TN de kamer staat een weef - getouw, modem, Zweeds want ook daarop is Henriette Lenselink thuis. En midden op tafel een vierkante glazen kom, met de goudvissen Pietje en Fietje, die zo nieuwsgierig zijn als kleine kinderen en elke keer komen kijken als ik de as van mijn sigaret in een asbak depo neer. Als straks de Lamaars en de Woefs weer heel Nederland in de „fabel- greep" hebben, dan be rusten de rechten voor de nieuwe poppen bij Henriette Lenselink en Hendrik Beukers. De rechten om poppen te maken of te borduren. Ik geloof, dat dat zeer goed bekeken is. Want ik steek alle vingers in de vlammen, wanneer die Lamaars- en Woef-dieren eind van dit jaar niet een waanzinnig succes worden. (Rechten: Maandblad voor Handwerken). Tjjdens de sausenweek, van 17 tot 29 augustus, ont vangt de klant bjj aankoop van een of meer sausen een gratis boekje. Hugh Jans, de bekende kok van de t.v., beschrijft daarin alle groepen sausen en geeft voor elke groep leuke recepten. De sausen worden in het boekje alle maal genoemd, evenals de toepassingen van kant en klare sauzen. Het boekje is verlucht met gezellige tekeningen. Voor chocolade-liefhebbers een (permanent) buiten kansje: AH heeft met in gang van 3 augustus de prijzen van chocolade ver laagd. Dit is mogelijk door de gunstige ontwikkeling in de wereldcacaomarkt tengevolge van redelijke oogsten. Meer hierover op pagina 3. Op de Italiaanse haute coutureshows zagen we veel, heel veel capes. Van korte (tot net aan de elleboog) tot een lengte zoals deze. Een modél van zwart fluweel voor de avond (Tita Rossi, Rome). (Advertentie) Bierkenners vragen De scholen zjjn weer net begonnen ofwel beginnen over enkele dagen. Ook dit jaar hebben weer duizen den ouders een keuze moe ten maken uit het school type, dat hun kind(eren) gaat volgen. Die keuze is vaak niet gemakkelijk, te meer daar men al gauw geconfronteerd wordt met de problemen van de mam moetwet, op het eerste ge zicht een onontwarbaar kluwen van scholen en mogelijkheden. Het artikel op pagina 2 tracht in deze duisternis enig licht te brengen. Wel licht kan het sommige ou ders nog van pas komen. Nu of over enkele jaren. Binnen afzienbare tijd zal Albert Heijn onder eigen merk Halvarine in het assortiment op nemen. De prijs gaat 59 cent bedragen. In de in- troduktieperiode is dat echter slechts 49 cent. STBfAJr -vEKuey Niemand kan beweren, dat de Nederlander iemand is, die graag en veel met zijn kinderen naar een res taurant stapt. Waarom niet? Omdat hij zich gege neerd voelt wanneer ziin kroost door de eetzaal gaat rennen of aan tafel zit te morsen. „Waarom zou je je generen als je kind morst", vraagt zich in Zaandam de heer G. J. Her- manides af. „Daar zjjn het toch kinderen voor? Wy hebben zelfs speciale kinderstoelen en wie dat wenst kan direct een slab betje voor zjjn zoon of dochter krijgen. En heel lage prijzen voor kinderschotels: één gulden en twee kwartjes". De heer Hermanides (43) is directeur van Albert Heijn Res taurants N.V. Hij lacht en vraagt: „Wist u dat kinderen veel conservatiever zijn dan volwassenen? Appelmoes, kro ket en patat ze vragen er altijd naar. Of het nu buiten de deur is of thuis, als ze jarig zijn." Albert Heijn heeft op dit moment negentien restaurants, i twee Wimpy-bars, een Vami lunchroom en zes weg restaurants. Om met de laatste verder te gaan: overal hoor je de klaeht van automobilisten (en hun families), dat er zo weinig behoorlijke pleisterplaatsen langs de Nederlandse wegen zijn. Zie verder pagina 3 Albert Heijn ontdekte in Bulgarije twee voortreffelijke wpnen (en dat scheelt u guldens per fles!): Trots, vurig en vol, met een geheel eigen karakter. Fles 0.75 liter Enigszins geel-groene tafel- wijn. Zuiver en droog. Be hoort tot de hetere wijnen. Hes 0.70 liter

Allerhande | 1970 | | pagina 1