Met BRAADBOTER is veel mee(r) te doen USA RIJST 95 KIP MET KOKEN IS (G)EEN KUNST 'n Ideaal extra pitje voor kamerbewoners Perziken verdienen een vaste plaats aan tafel 250 ch °Nuin tweemiijuteii eeqkgp verse kg ff ie Zomerkortingper pakje 49 cent Risotto met saffraan Ch Aardbeien PARTY SALADE Thee: een belangrijk cultuurobject Appel- paneermeel taart Aktie Vakmanschap is meesterschap 58* want alle waar is naar zijn geld Gebak Cake Zandkoekjes PARBOILED ti Gevuld ei JULI 1970 ALLERHANDE A Ongeveer twee jaar al is het op de markt en jammer ge noeg weet lang niet iedere huisvrouw dit produkt op de juiste waarde te schatten. Laat staan alle mogelijkhe den te benutten. 'Bedoeld wordt braadboter, een hoog waardig produkt zonder meer, zuiver botervet name lijk met weinig vocht. Het is uitstekend geschikt voor het bakken en braden van vlees maar daarnaast is er nog veel meer mee te doen. Braadboter is in de handel ge komen om die enorme boter berg binnen de EEG (de kranten hebben daar regelma tig berichtjes over) ietwat te doen verminderen. Een kwes tie dus van wegwerken van het botero verschot; de in koel huizen opgeslagen boter on dergaat een speciale bewerking en over blijft de braadboter. De samenstelling ervan is 95 procent botervet, 2 procent Se samolie, 2,5 procent eiwit, 0,5 procent water en 0,01 procent anti-oxydans (het laatste be vordert de houdbaarheid). Albert Heijn brengt de braad boter (in pakjes van 250 gram) Advertentie) Bierkenners vragen Het ontbijt is kenmerkend voor het land: de Engelsman voelt zich doodongelukkig als hij niet kan beginnen met zijn ham and eggs, zijn brood met warme worstjes, zijn gebakken vis, zijn ha vermoutpap en zijn marme lades. De Fransman houdt het licht en luchtig en dat doet de Belg ook: knapperige, heer lijke broodjes met ongezou ten roomboter en wat mar melade en dan koffie na tuurlijk: roetzwart. De Ja panner vraagt al des mor gens om rijst en eet die bij een zorgvuldig bereide bo nensoep en een groot aantal groenten. In Egypte eet men een dikke gebonden bonensoep. In Brazilië ontbijt men met een stuk mamaon, een meloen achtige vrucht die penetrant naar petroleum ruikt; de vrucht geldt als middel om de maag weer op streek te helpen. Rusland doet het vaak met twee rauwe geklopte eieren en met een glas stijfgeklopte zoete room. Als men ouder wordt, wordt deze room ver vangen door karnemelk. En wij? Wij hebben een merkwaardige roep in den vreemde: ons z.g. „Hollandse ontbijt" (en zo wordt het ook in de hotels meestal geser veerd) bestaat uit witbrood, wat beschuit, bruinbrood, roggebrood, een paar plak ken kaas, een paar plakken ham, een paar plakken cer- velaatworst (of andere vlees waar) en een ei bij de thee en over dat alles is de vreemdeling zeer te spreken. Thuis echter (dat weet u) eten we wel éffe anders: een beschuitje, goed. Maar vleeswaren? Er zullen niet veel vaderlanders zijn die 's morgens ham op brood ne men. Of worst. En dat ei is ook lang geen vaststaande zaak. O nee. Met andere woorden: dat typische „Hollandse ontbijt" van de hotels is helemaal geen typisch-Hollands ont bijt. Maar wat doet dat er toe? Als men maar tevreden voor de prijs van 69 cent, dat is duurder dan de goed koopste margarine en goedko per dan de duurste margari ne. Van 16 juli tot 22 juli is er een aktie en dan kost zo'n pakje 49 cent, een lage prijs voor een produkt, waar zo als al gezegd veel mee te doen is. Een groot voordeel bij het bak ken en braden van vlees is, dat de braadboter niet spettert. Voorts komt er tijdens het bak ken voldoende boteraroma vrij en het gebakken vlees heeft een zuivere botersmaak. De jus heeft niet het enigszins schui mend karakter dat verkregen wordt als er verse boter of margarine wordt gebruikt. Braadboter is tevens geschikt bij de bereiding van verschil lende soorten gebak. Voor deeg soorten waarin eieren zijn verwerkt (zoals bijv. cake) kan heel goed braadboter worden genomen. Wie een boterkoek gaat bakken kan echter beter geen braadboter nemen, omdat in boterkoek-recepten nu een maal geen eieren of andere vochthoudende ingrediënten gaan. Braadboter uitsmeren op de bo terham is ondoenlijk. Wie ech ter zo'n pakje van 250 gram met 38 cl lauw water (vier eetlepels) weet te kneden (in de mixer gaat het ook), ver zekert zich van een fijn pak je roomboter dat ruim een gul den goedkoper is dan welk an der pakje roomboter dan ook. En die aldus geknede boter is weer wél goed uit te smeren op de boterhammen. De zo verkregen boter doet luchtiger aan en de smaak lijkt iets minder vol, maar is toch bijzonder goed en ternauwer nood te onderscheiden van ver se boter. Een vereiste is, deze opgeklopte of geknede braad boter maar enige dagen in de koelkast te bewaren. Concluderend kan worden ge steld, dat de braadboter niet opgeklopt geschikt is voor het bakken en braden van vlees. Opgeklopt is de braad boter geschikt voor vele soor ten gebak en ook voor de bo terham. Recepten Het in Rijswijk gevestigde Zui- velbureau heeft recepten uitge zocht, waarin braadboter goed te gebruiken is. Een keuze hier uit: 3 eieren 150 gram braadboter 150 gram kristalsuiker 150 gram bloem 1 zakje vanillesuiker wat zout Roer de braadboter (behoeft niet opgeklopt te zijn vanwe ge de eieren) met de suiker en de vanillesuiker mooi schuimig. Voeg één voor één de eieren toe en klop na elk ei de mas sa weer mooi schuimig en glad. Zeef de bloem met het zout door elkaar. Beboter een cake vorm en breng het deeg erin over. Bak de cake in een ma tig warme oven in ruim een uur gaar en goudbruin. 150 gram bloem 100 gram braadboter 75 gram basterdsuiker wat zout 1 zakje vanillesuiker Snijd de (eventueel opgeklop te) braadboter in stukjes en kneed dan alle ingrediënten met een koele hand tot een soepel deeg. Rol dit op een met bloem bestoven tafel uit tot een lap van ongeveer 1/3 cm dikte. Steek er met een koekjesste ker koekjes uit en leg ze op een beboterd bakblik. Bak de koek jes in een warme oven in onge veer een kwartier goudbruin. «<yi»ii£»v> e/<<y <y*ewn£»y s">©w(S^ oSS9w@*> PARBOILED Pak 400 gram USA rijst is een nieuwe voorbewerkte rijstsoort die een mooie, droge, losse korrel geeft en de pannen schoonhoudt. Parboiled betekent half gekookt, een nieuw pro cédé waarbij de B-vita minen en andere na tuurlijke bestanddelen volledig bewaard blijven. Het is een gerecht dat koud opgediend wordt en dat zeer kleurrijk is. U kookt de rijst j zoals aangegeven staat op het i pak maar u voegt bij het. water, behalve het zout ook nog 2 eetlepels fijn gehakte ui en een halve theelepel saffraan op; anderhalf kopje rijst. Terwijl de rijst zachtjes gaar en droog staat te worden, i maakt u 2 groene paprika's schoon door ze in de helft te snijden en zaden en zaad lijsten te verwijderen, daarna blancheert u ze in kokend licht gezouten water, ze moe ten nog een zekere knapperig heid behouden, vervolgens laat u ze uitlekken, koud worden en u snijdt er stukken van ter grote van een paar cm. U hebt ook 250 g gepelde gar nalen klaar staan evenais een stuk of 10 groene olijven en hetzelfde aantal zwarte olijven met daarnaast 150 gram ge kookte ham in blokjes ge sneden. U hebt verder 250 gram toma ten nodig, gepeld, van zaden en vocht ont- Alles is verser bij albert heijn want 't krijgt er de tijd niet om oud worden daan ei stukjes sneden. neemt preitje maakt ~yOR1GE keer heb ik u verteld over het boekje .,Eenpitskookkunst" waarin u de minimum keuken- uitzet voor kamerbewoners beschreven vindt en ik heb u naar aanleiding van dit boekje toch aanbevolen om uzelf een snelkooppan aan te meten. ge- U een en het Snijd een mooie braadkip in vieren en braad de stukken kip in boter met een gesnip perde ui snel bruin. Strooi er dan pas zout en vers gemalen peper naar smaak over. Giet daarna over de kip in de pan: het sap van een sinaas appel. het sap van een blik kersen (zonder pit), dat u op gevangen hebt nadat u de kersen in een vergiet hebt overgebracht, twee eetlepels sherry, (als het wat meer wordt is dat ook niet erg!) en een flinke snuif gember poeder. Van de botjes Stoof de kippestukken vervol gens zo gaar dat ze bijna van de botjes vallen. Pas dan gaat u de saus binden met wat „beurre manié" (bloem met een stukje boter zo goed door elkaar gewreven dat er een gladde massa ontstaat waar van u naar believen kleine beetjes onder voortdurend roeren in de gloeiende saus oplost, die saus wordt dan vanzelf mooi gebonden) en tot slot roert u er de kersen door. Stokbrood Laat alles goed op tempera tuur komen, leg de stukken kip op een verwarmde schaal en giet er de saus met de kersen omheen. Geef hier ge bakken aardappelen bij of frites of alleen maar heerlijk schoon, wast het, laat het uit lekken en snijdt het flinterdun. Dit alles vermengt u vervol gens behoedzaam met de afge koelde saffraan-rijst waarna u het geheel begiet met een sausje dat u hebt geroerd van 6 eetlepels sla-olie, 2 eetlepels azijn, een snuifje zout en vers gemalen peper naar smaak. Serveer deze risotto op uw mooiste schaal, want dit kleur rijke en smakelijke gerecht is een applaus zeker waard! knapperig stokbrood waarmee u naar Franse zede en ge woonte de saus tot het laatste drupje kunt opdeppen en ge nieten. Perfect menu Daarna serveert u een flinke bak sla met komkommer, wel een weinig pittig aangemaakt Met een tomatensoepje vooraf en een geurig kopje koffie toe brengt u een perfect menu op tafel. (Laat niets u overigens letten om de kip te vervangen door een. o zo smakelijk eendje dat echter wel heel dient te blijvenl). eelvlezige soorten het meest geapprecieerd Ik heb u toen ook de raad gegeven om iets wat u even tueel warm moet houden op een waxine-pitje te zetten. Zelf een fervent kampeerster zijnde bedacht ik ineens dat de moderne kampeerder niet meer hoeft te priege len en hannessen met de voormalige primus die het op kritieke momenten altijd af liet weten, maar dat ge noemde kampeerder tegen woordig meestal in het be zit is van zo'n bijzonder aar dig camping-„gasje" dat de vorm heeft van een busje en dat in uitgeklapte toestand een ideaal pitje voor de ka merbewoner is, temeer daar de vullingen ervan niet kost baar zijn en lang meegaan terwijl het gehele apparaat nauwelijks plaats inneemt. Twee dingen ontbraken mijns inziens in dit attri- butenlijstje, namelijk een kurketrekker en een flessen- opener. Beide zijn in onze tijd van het gemakkelijk te drin ken landwijntje en van de populaire frisdranken toch absoluut noodzakelijke attri buten. Hier volgen een paar Menu-suggesties MENU I Gevuld ei Lauwwarme sla-aardappel combinatie in gezelschap van diverse vleeswaren. Yoghurt met bramen uit blik MENU II Toost met sardines Gevulde aardappelen en ge vulde tomaten Verse vruchten De uitwerking van deze me nu's is als volgt: Kook een ei hard en laat het afkoelen, pel het en snijd het overlangs door midden. U hebt gezorgd voor een blikje sardines (125 g, kost 69 ct.) en u prakt de eierdooier met wat van de sardientjes plus een weinig zout en peper door elkaar. Als het geheel niet smeuïg is, dan roert u er een snippertje mayonaise door. Met dit mengsel vult u de beide eierhelften royaal met een kop erop. U bedekt een bordje met een mooi slablad en zet daarop de twee eierhelften waarna u het geheel zo mogelijk op een koele plaats laat rusten. Het klaarmaken van het voorafje kan nooit veel tijd vergen, vooral wanneer u zo slim bent het ei de avond te voren te koken. Bewaar de rest van de sar dines niet in het blik maar pak ze in wat folie en leg ze op een koele plaats weg tot de volgende dag. wanneer u ze serveert op een toostje, dat u niet hoeft te bebote ren omdat de sardientjes al in de olie verpakt zijn. Om er een extra smakelijke noot aan te geven bedruppelt u ze naar smaak met vers ci troensap. Sla-aardappel combinatie met vleesjes Met vleesjes bedoel ik een paar plakjes ham, wat ros bief, wat fricandeau, even tueel wat gekookte worst, casseler-rib en 'oacon. Het is natuurlijk het lekkerst om al deze vleeswaren op een schaaltje uit. te kunnen sprei den. De alleenstaande zal hier echter teveel aan heb ben en zal er dus een keuze uit moeten maken. Koop bo vendien zo klein mogelijke kwantiteiten tenzij u van plan bent een gast aan uw dis te noden. Wat de aardappelen en de sla betreft, u kookt de ge krabde of geschilde aard appelen in een kwantiteit die u goeddunkt. Terwijl de aardappelen gaar worden, maakt u de volgende saus: Mayonaise uit een potje ver mengt u met Franse mosterd, zout. peper, een geraspte sja lot of ui en een scheut krui- denazijn. Proef of de saus u bevalt en maak er vooral niet te weinig van want het is de bedoeling dat u er niet alleen de gewassen, goed uit gelekte en liefs* afgedroogde slabladen bijvoegt (waarvan u trouwens al een blad onder uw gevulde eieren heeft ge legd) maar dat ook de gare, drooggestoomde warme aardappelen dit gezelschap gaan versterken. Het klaar maken van dit gerecht neemt hoogstens 20 minuten in be- Yoghurt met bramen Vermeng voordat u met de bereiding van het dineetje begint de yoghurt met een beetje suiker en voeg er als u aan het dessert toe bent de uitgelekte bramen bij. Gevulde aardappelen en tomaten Kies hiervoor grote 'ovale aardappelen en zo groot mo gelijke tomaten. Reken per persoon twee aardappelen en twee tomaten. Verder hebt u nodig 100 gr gehakt dat u aanmaakt met een ei, pa neermeel. zout, peper, ge raspte nootmuskaat en ge raspte ui. U kunt ook het ei en het paneermeel door wat oud brood, geweekt in melk of water, vervangen Droog de gewassen, geschil de aardappelen goed af. snijd er een kapje af en hol ze met een scherp puntig mesje voorzichtig uit tot de wand nog ongeveer 1 cm dik is. Bestuif de binnenkant er van met. bloem, waarna u de overtollige bloem er weer uitschudt. Daarna vult u de aardappelen zo royaal mo gelijk met het gehakt en u zet het afgesneden kapje er weer op. Was de tomaten, droog ze af. snijd er een kapje af en verwijder harde kernen, pit ten en vocht. Strooi er een snippertje zout in en vul ook de tomaten met gehakt waarna het kapje er weer op gaat. Smelt een stukje boter in de braadpan en zet er de aardappelen in waarvan de bodem dan licht kan kleuren.; Zodra dat het geval is zet u er ook de tomaten in, giet er een scheutje water bij en laat op zacht vuur alles gaar worden. Deze tijd kan variëren van 30 tot 40 minuten. Bij het opdoen strooit u, als u het voorradig hebt, wat rode pa prikapoeder over de aard appelen en wat fijngehakte peterselie over de tomaten. Bent u in het heerlijke be zit van een snelkookpan, dan wordt de kooktijd gere duceerd tot ongeveer 10 mi nuten. Dit gerecht kan de volgende dag zonder enig bezwaar op gewarmd worden, zodat u voor een restje niet bevreesd hoeft te zijn. f Nieuwe oogst, met antfereN, woorden extra lekker! Perziken vindt men in een groot aantal rassen. De sap pigste en voor Nederlandse smaak ook de lekkerste zijn zeker de geelvlezige soorten. Vandaar dat men in de AH- filialen uitsluitend deze soor ten, die weliswaar iets la ter rijpen, zal aantreffen. De verkoop van de Italiaan se geelvlezige perziken loopt door tot ca. half september. Het is zeker belangrijk de ze gezonde vrucht - met veel vitaminen A en C en een laag caloriegehalte - een vas te plaats te geven op tafel. Zeker in de week-ends mo gen ze in het seizoen niet ontbreken. Italië is zeer bekend als le verancier van perziken. Voor al in de gebieden rond Rimini Exclusief \oor Nederland Alleen bij Albert Heijn Doos met 10 kant-en-klare filters, gevuld met pittige, versgemalen koffie. (Plastic filterhouder 25 ct) en Ravenna vindt men aanzien lijke plantages. Verder in het zuiden vindt men meer nieu we aanplant, zodat de aanvoer uit dat deel van Italië in de toe komst zeker belangrijk zal wor den. Ondanks de gemaakte afspra ken met de Italiaanse leveran ciers vindt in Nederland nog een intensieve nakeuring plaats. KEURMEESTERS Twee AH-keurmeesters contro leren direkt na aankomst de ge hele zending. Zij gaan na of de vruchten niet beschadigd of rot zijn, of ze niet te rijp en gelijk van kleur zijn. Ook wordt gecontroleerd of het vruchtvlees sappig genoeg is. Pas dan vindt verzending naai de filialen plaats. De perzik is op zijn lekkerst als de vrucht geheel rijp is. UIT DE HAND Het is een heerlijke frisse vrucht om uit de hand te eten, vooral ook voor kinderen is het een lekkernij. Het donszach- te schilletje moet er dan wel afgehaald worden: men kan dat doen door de rijpe perzik even door te snijden, de pit te ver wijderen en het velletje er af te trekken. Het gaat nog ge- I makkelijker als men de perzik 1 even in heet water houdt. Een rijpe perzik kan best een paar dagen bewaard worden, mits men ze op een koele plaats neerlegt. MOGELIJKHEDEN Behalve uit de hand eten, is er met de perzik nog veel meer te doen, zonder dat er nu bij zonder veel tijd of inspanning voor nodig is. Daarom nog en kele tips: sappige rijpe perzi ken mogen nooit ontbreken in compote; halve perziken kan men vullen met bijvoorbeeld frambozen, bessen of aardbei en; schijfjes perziken op ge bak doen het zoals bekend, al tijd goed. Een lekkernij is ook perziken in pudding, vla, yoghurt, ijs of bavarois. En dan nog is het mogelijk om perziken te ver werken in bowl of vruchtensa lade. Het kookboek doorblade rend vindt men zeker nog vol op nieuwe ideeën. Het is zeker de moeite waard, want deze vrucht is heerlijk, gezond en niemand hoeft bang te zijn voor het gewicht, want het is geen suikerzoete vrucht. U neemt een groot blik gesne den champignons en laat ze uitlekken. Hetzelfde doet u met een blik fijne doperwten (even eerst on der de kraan afspoelen zodat eventueel zetmeel verdwijnt), een blik witte bonen (idem), een blik asperges en een blik hari cots verts. U snijdt vervolgens de asperges in stukken van on geveer 4 cm en bewaart wat ongesneden puntasperges voor de garnering. U kookt veel eieren hard die u na afkoeling grof hakt. Maak een saus van: mayonaise, citroensap, wat Franse witte wijnmosterd, geraspte ui, rode paprikapoeder (van de Edel- süsze soort), wat vers gemalen peper, sherry en een scheut cognac Proef terwijl u bezig bent iedere keer of de saus u al pittig genoeg voorkomt, want de rest van de ingrediënten vraagt wel om een pittig accent. Zorg voor zo'n stevige krop Iceberg Lettuce (is in ons land verkrijgbaar en wordt dikwijls IJslandse sla genoemd). Bedek de schaal met een bedje van deze slabladen die de bijzon dere eigenschap hebben dat ze uren en uren stevig knapperig blijven en niet slap worden als onze eigen sla. Leg daarop in een flinke berg de voorzichtig door elkaar ge schepte groenten, eieren en saus. Gameer de berg (die er gezellig van kleur uitziet) met kleine halve tomaatjes (ver wijder wel even vocht en pit jes), de heel gehouden punt asperges, eieren in kwarten ge sneden en sierlijke takjes peter selie. Geef er toost en boter bij en iedereen zal genieten. huishoud I Pot 450 gram alles is verser bij Schil een kilo appelen, verwij der de klokhuizen zorgvuldig en snijd de appelparten in stukjes. Zet deze met een heel klein bodempje water en sui- ker naar smaak op. Laat de I appelstukjes gaar worden en zeef ze daarna, j Neem een vrij hoge vorm en I smeer die dik met boter in. Laat er paneermeel langs glij den en zorg dat op de bodem een laagje hiervan achter blijft. Leg er dan een laag appelmoes, die behoorlijk stevig behoort te zijn, op, en bedek de appelmoes weer met een laagje paneer meel. Ga zo door tot de vorm gevuld is en eindig met een laag paneermeel. Smelt 100 gram boter en giet. deze over de paneermeel. U bakt de taart in een matig warme oven in anderhalf uur gaar. Laat hem in de vorm af koelen en garneer hem wanneer hij uit de vorm komt eventueel met slagroom. Uw taart wordt nog lekkerder met de volgende variaties: strooi over iedere laag appel moes een mengsel van suiker met kaneel voordat de volgende laag paneermeel erover gaat. Of strooi geraspte citroenschil en suiker over de appelmoes lagen. Vermeng de appelmoes voordat de taart opgebouwd wordt met rozijnen die u in portwijn hebt laten wellen plus wat geraspte sinaasappelschil. En nu maar smullen! (Vervolg van pag. 1) Theedrinken heeft in de ge schiedenis in de verschillende culturen een belangrijke plaats ingenomen. Bekend zijn de Chi nese theeceremonies, bekend is ook, dat de Engelsman al les zal laten wijken voor zijn „tea". Ook in de moderne, jach tige wereld wordt veel thee gedronken. Vooral de afzet van de theezak jes neemt jaarlijks aanzienlijk toe. Iedereen weet, dat er een groot verschil bestaat tussen een kop thee en een kop thee. Het is daarom alleszins de moei te waard met thee te gaan „spe len", zolang te experimente ren bijvoorbeeld tot men een persoonlijke smaak heeft ont wikkeld en de thee serveert, die daarop helemaal is afge stemd. Hardwaterkaart Thee zetten heeft zo zijn ei- gen regels. Het begint met het goed laten doorkoken van het water. (Op de binnenkant van j het deksel van het dubbel pak 1 theezakjes is ook weer een hardwaterkaart van Nederland opgenomen, waarop de gebie den staan aangegeven, waar men het water extra lang moet j laten doorkoken). Vervolgens wordt de theepot voorverwarmd met kokend water. Per liter j water gebruikt met twee schep- pen bladthee of twee zakjes van 4 gram. Dan. laat men de thee j vijf minuten of iets langer trek- j ken, even doorroeren en met- j een serveren Dat is de normale thee a la carte. Amerikaanse ijsthee Maar er is met thee veel meer te doen, zoals blijkt uit de onderstaande recepten. Ze zijn de moeite van het probe ren meer dan waard. Dit geldt vooral voor de Ame rikaanse ijsthee. Voor 8 tot 10 glazen moet men 1 liter zeer sterke thee (vier zakjes) zetten Voeg" 120 gram suiker (7 afge streken eetlepels) en het sap van 1 citroen toe. Vul de gla zen geheel met ijsblokjes en giet de hete thee in het mid den van het glas op de ijsblok jes. Het recept van de Ameri kaanse Ijsthee vindt men ook I weergegeven op de verpakking van de Speciale Engelse Mélan ge. Variethé Ingrediënten: 4 theezakjes (is 16 gram thee), 100 gram kris talsuiker, 4 kruidnagelen, 1 stukje pijpkaneel (ongeveer 4 cm) en sap van rode bessen. De bereidingswijze is als volgt. Vers water drie minuten la ten doorkoken. Vier theezakjes op één liter water. Kokend op schenken. Thee met kruidnage len en pijpkaneel vijf minuten laten trekken. Theezakjes vér- wijderen 100 gram suiker toe voegen. Deze drank kan gevarieerd worden geserveerd. Warm geu rend, met een theelepel besse- sap in elk kopje, of ijsgekoeld met twee lepeltjes bessesap en een twinkelend ijsblokje in het glas. Pittig en fris! Munt-thee Ingrediënten: 1 liter sterke thee (3 zakjes of maatschep- jes), enkele blaadjes kruize munt (in gedroogde vorm ver krijgbaar). 100 gram suiker (is 6 afgestreken eetlepels) en het sap van een kleine citroen of sinaasappel. De bereidingswijze is erg een voudig De thee laten trekken gedurende vijf minuten onder toevoeging van suiker, kruize munt en het. vruchtensap. Het geheel zeven en laten afkoelen. Ijskoud serveren met ijsblok jes. Vooral in de zomermaan den een ongekend genoegen. Russische ihee De Russische thee vergt iets meer werk dar» de vorige re cepten, maar is zeer de moei te waard. In een pan doet u een bodempje kokend water. 4 eet lepels honing en 1/3 kaneel stokje. Dit laat u gedurende ze ven minuten trekken. Daarna doet u er drie flinke scheppen thee (of 3 zakjes) bij en vult de pan verder met kokend wa ter tot 1 liter. Het geheel nog eens 6 minuten laten trekken. Inmiddels zet u de andere thee pot klaar met het gezeefde sap van l citroen en 2 sinaasappels. Tenslotte giet u door een zeef je de vers gezette inhoud van de pan hierin over. Warm op dienen. eventueel met een si naasappelschilletje.

Allerhande | 1970 | | pagina 7