garantie gemak d(é makkel da nieuwe snacks van patria Zelfontdekking door speelgoed De man van vijfentwintig gulden ch i Ch albert heijn Het Miraculeuze Vakantieboek door Albert Heijn Girobetaalkaart smaken Wasverzachter Trotse Bulgaarse wijnen voor nederige Balkan-prijzen, exclusief bij Albert Heijn Cnalberte heijn Voon zover nog voor radig ver- krÜS- haan in alle ■filialen van albert heijn N 75 De Cabernet °-75 !)te^. Misket Karlovo 0.70 Mei kosten per fles slechts De rode Cabernet De witte Misket Karlovo wijnkopers sinds 1887 6 ALLERHANDE A JULI J 970 .voor wie 'm aanneemt Lees maar! Elke girobetaalkaart wordt door de Postgiro tot 1009" gegarandeerd. Dat is de waterdichte zekerheid dat elk bedrag tot 100,- per kaart op uw postrekening wordt bijgeschreven. Snél, gespecificeerd en wel! Dus: kaart ontvangen? Giropas gezien? Kassa! Postgiro: meer dan 2 miljoen rekeninghouders. Daar onder zijn alle winkeliers, leveranciers en dienst verlenende ondernemingen. Over en weer kunnen dus vele miljoenen Nederlanders bij elkaar terecht voor betalen en incasseren. Alleen via de betaalkaart van de Postgiro gebeurt dat nu al meer dan 1.000.000 keer per maand. En dat groeit! Het is toch immers dood gewoon geworden dat men met 'n kaart en het giro pasje betaalt! ...voor wie 'm afgeeft Gemisvoor wie 'm nog niet heeft Trekt u wèl profijt van een postrekening maar nog niet van de girobetaalkaart? Dan mist u het gemak van deze moderne vorm van betalingsverkeer. Wend u tot een van de girokantoren of praat's gratis met telefoonnummer 0017, dan komt u snel aan de weet hoe u aan die betaal kaarten komen kunt. Bent u nog niet bij de Postgiro, dan kunt u twee vliegen in één klap slaan. Op 2300 post kantoren kunt u overigens óók terecht met al uw vragen en wensen! PATRIOTJES zijn licht, luchtig en pikant. Méér dan 250 bolletjes in een gezellige en houd bare verpakking. Tijdelijk ter introductie slechts cent. Knal en ludiek voor elke tiener-fuif en tijdens een party het succes voor eike gastvrouw. Gewoon lekker om te smikkelen, zomaar in de zomerzon, in het bos of aan het strand. Feest of geen feest, PATRIOTJES altijd en overal. patriotfes het ludieke zoutje CPEELGOED is van groot belang voor elk kind: het moet zichzelf èn de wereld, vanuit de wereld van het speelgoed, ontdek ken en verkennen. Wij schreven al eens: het spe len van het kind is tevens zijn leren. Zijn spel is, met andere woorden, doodge woon zijn werk om op te groeien. Natuurlijk moet speel goed van goed materiaal zijn en het. moet voorts op het juiste ogenblik aan het kind worden gegeven. Het kind heeft mooi, afwas- baar, kleurecht en vooral splintervrij speelgoed no dig houten speelgoed, waaraan het zich niet kan bezeren, is vooral heerlijk. Zeker wanneer het uit- neembaar is en weer in el kaar kan worden gezet. Ruimte Het moet tegen een wat ruwe behandeling bestand zijn en niet meteen beder ven als het al eens in de teil of in het bad wordt ge gooid. Vooral bewegend experimenteren is nodig; dat stimuleert het verken nen van de ruimte. Daar bij komt dat het kind wil construeren, wil bouwen, opbouwen, allemaal posi tieve trekken dus. Stapelspelletjes en leg- spelletjes, waarbij moet worden geordend, leren de constructie van bouwsels en ook wat bij elkaar hoort. Het omgooien van die bouwsels is dan een be langrijk aspect; het leert de gevolgen van verkeerd bouwen, van zwak bouwen en van geweld ook. Uit dat bouwen groeit geleidelijk- aan een meer aangepast bouwen van huisjes, gara ges, stations. Begeleiden Dat hier de opvoeder een belangrijke rol speelt, be hoeft geen betoog: het on begeleid vrij laten scharre len, wat moderne psycho logen nogal eens hebben gepropageerd, is niet de juiste manier. Het kind wil immers leren tijdens zijn spel en wie kan hem beter leren dan de ouderen. Spelen moet ook worden geleerdwordt dat ver zuimd, dan zal het kind zich later, op straat en op het speelterrein, ook niet goed kunnen bewegen en zal zich vervélen. Spelen is zich ontwikkelen, het is scheppend bezig zijn. Het juiste tijdstip yOORWAARDE bij dit al- les is, dat de opvoeder zich weet in te leven in de wereld van het kind en de trein van stoelen die hij ziet (en als èrg mooi prijst) onmiddellijk leert zien als de „boot" die de kinderen ervan gemaakt blijken te hebben. Op bepaalde momenten in het leven van het kind zijn tal van gebruiksvoor werpen, kopjes, lepels, potten en pannen, belang rijke speelobjecten. Elk kind doorloopt bepaalde, soms tamelijk snelwisse- lende gevoelige perioden. In zo'n periode zal bepaald speelgoed worden ge vraagd en aanwezig dienen te zijn. Maar dat kan niet altijd. In onze samenleving kennen wij typen waarvan men zich op een gegeven moment plotse ling realiseert, dat ze er niet meer zijn. Figuren die onge merkt, zonder schokken en zonder merkbare sporen achter te laten in de diepste put der vergetelheid verdwijnen. Eén daarvan is de violist van het strijkje uit het restaurant. Naarmate men minder tijd ging nemen voor het savoure ren van het diner, werd het restaurant-ensemble al maar zeldzamer. FEESTMAAL Maar goed, dank zij beatla- waai mitsgaders de luide stem van de Jordaan solide bases van ons entertainment is dit muziekje, als laatste restje van. de laatromantiek weggeruimd. Jammer dat wel. De zoetge vooisde klanken die de gast vrijheid extra doen uitkomen, de duizend-en-één wijzen van de in zachte pasteltinten ge houden achtergrondmuziek, maakten zo'n eetavondje tot een feest. En een leven zonder feesten, is een lange weg zon der pleisterplaatsen. WEG NAAR GELUK Leuk werk, dat vedelen in een restaurant. Ik deed het ja- I renlang. Onderhoudend en j tot die conclusie 'ben ik wel l gekomen nog nuttig ook. i Want al die melodieën waarte gen de tekst gemakkelijk is aangevlijd, zijn dikwijls aan leiding geweest tot naar ik hoop gelukkige huwelijken. Eerlijk gezegd was aan onze lauwe westerse stranden zo'n vleug romantiek -wel op zijn In Italië en in Spanj'e bij— voorbeeld, waar iedere min- I naar een zanger is, waar bo- vendien de nachten zoel zijn, i zodat ieder die met overkropt gemoed rondloopt zich in zang of onzang kan uiten, in Italië of Spanje, tja, daar ligt de zaak anders. GEEN APOLLO Maar in ons trieste klimaat is het nu niet direct voor de i hand liggend, dat degeen die op vrijersvoeten gaat, na de drukte van het dagelijks werk, plotseling als een verliefde Apollo naar de lier grijpt om dan onder een balkon of raam te gaan staan zingen. Wat was het gevolg hiervan? Het brengen van een serenade werd een kwestie van uitbeste den. Een oud gebruik waarvan Bredero al gewag maakte. De muzikale hulde werd, tijdens het etentje opgedragen aan de violist, die vervolgens de ver liefde wijzen in het oor van Dulcinea liet glijden. CYRANO Een delicate zaak, want in wezen trad hij, met dat Plaisir d'Amour en al die andere min neliederen, op als een soort Cy rano. Op die manier bracht hij dan dikwijls de schuchtere minnaar op dreef tijdens diens wat stroeve avances. Leuk werk, vooral wanneer er ver zoekjes kwamen van, naar men zou denken totaal vergeten muziekjes. Het moment waarop zo'n af gespeelde top-hit weer eens voor de dag moest worden ge haald, kwam gewoonlijk geheel onverwacht. Wanneer niemand er op verdacht was, kon bij voorbeeld een echtpaar uit Minnesota of een wat vereen zaamde juffrouw uit de buurt van de Hebriden, naar zo'n vergeeld nummertje vragen en er vertederd naar luisteren. DÈ SENSATIE Onverwacht, om niet te zeg gen sensationeel was het be zoek van de man die we later als „de man van de vijfentwintig gulden" aanduidden. U moet zich dat goed voorstellen: een klein, peperduur restaurant waar bij voorkeur fluisterend werd gespróken en waar een luide lach als een scabreuze uitspatting werd beschouwd. In deze, bijna plechtige, om geving kwam op een avond een al heel weinig gesoigneerd heer binnen. Met „zwerver" zou zijn verschijning misschien iets te cru zijn aangeduid. Maar met een baard van minstens twee weken, zonder das of boord en met vervaarlijke slob'berlaar- zen, ging het toch bedenkelijk die richting uit. Toen hij ging zitten was de atmosfeer bezwangerd. Er dreigde paniek. De ober, ogen blikkelijk aanruisend, gaf de vreemde klant de mededeling „dat alles gereserveerd was." Maar de man liet zich niet overrompelen en vroeg het me nu. Krijgsraad met de kelners! en de chef. Niet serveren, dan krast hij wel op, was de eerste impuls. Hem met zachte, eventuele harde hand verwijderen, was de tweede overweging. Maar de man die in een verfomfaai de krant was gaan lezen, toon de geen teken van ongeduld hoegenaamd. EERST JENEVER Wat nu? Hem er uit zetten zou allicht herrie veroorzaken. En wat was erger dan lawaai in deze subtiele omgeving? „Breng maar vlug een kleinig heid", zei uiteindelijk de chef, „dan zal hij wel gauw „opdu velen"." De gast maakte zijn bescheiden keuze, maar wenste toch éérst een glaasje jenever. Daarna nog één. Na het nuttigen van zijn maaltijd met een half flesje wijn stond hij, voor iemand er erg in had, bij de vleugel. Al weer consternatie onder het personeel, dat een heel cordon om hem vormde. Een deels ge choqueerd. deels geamuseerd publiek. Dank zij de glaasjes jenever en de wijn, had hij courage genoeg zich tegen het opdringen te verzetten. HÈT MOMENT „I'k wou zo graag", vroeg hij kinderlijk naïef, „'dat u het lied van de vijfentwintig gul den speelde." Toen de pianist met nadruk zei het niet te ken nen, stak hij zijn vinger in de hoogte en zei: „Dan zal ik het je leren." En werkelijk zong hij, voor zover zijn kapotte stem dat toeliet, het indertijd bekende barliedje: Waar zijn die vijfen twintig gulden? 't Is de helft van mijn vaders geld, Die vijfentwintig gulden Waar zouden die toch zijn? Die heeft de ouwe heer verzo pen Aan jenever, bier en brande wijn. APPLAUSJE Nooit had ik in dit stijfdeftige restaurant de hilariteit mogelijk geacht als door deze slordige z'anger veroorzaakt. Zowel gasten als personeel schudden van het lachen en er klonk zowaar een applausje. Maar de mooiste grap kwam toch tijdens het afrekenen. Nadat de kelner met de statig heid van een grootvizier het bordje met de rekening had ge presenteerd, meldde hij zich' een ogenblik later bij de kassa. Ont hutst. Want de vijf-en-twintig gulden-man had op het bordje een verfomfaaid bankbiljet ge legd. DUIZEND GULDEN Niet echter van vijfentwintig, maar eentje van duizend gulden. Of meneer het niet kleiner had Neen, het was meneers enige be zit. De verslagenheid was groot. De administratie was niet meer aanwezig en de overige gasten hadden nog niet afgerekend. In het kort: wisselen was uitgeslo ten. Aangezien de gast geen visite kaartje bij zich had, noteerde hij naam en adres op een menu: een luguber logement in een lugubere buurt. „Of alles naar meneers zin was geweest", informeerde de ober nog eens cynisch. „Uitste kend" zei de vreemde gast, „al leen moet je tegen de sommelier zeggen dat de wijn een paar gra den beneden temperatuur was...." ONVERGETELIJK Of er de volgende dag iemand van de zaak met negenhonderd zóveel gulden aan wisselgeld naar het opgegeven adres is ge weest, of dat de directie de zaak maar blauw blauw heeft gelaten. weet ik niet. Gaf ook niet. Bij de j muzikanten bleef ae zanger in i herinnering als „de man van de I vijfentwintig gulden.'' S.Albert Heun\ lijkt we/geks l /ffaamSfftyoop. J \rzo'n iyr? uerzsshter Flaconl liter Sta 'ns stil bij het prijsverschil Prijs Verkoopprijs per liter Silan voordeel 2.95 3.58 Comfort voordeel 2.95 3.58 Lenor voordeel 2.95 3.03 Vernel voordeel 2.75 3.06 ah Wasverzachter 1.75 1.75 Schrijf garantie tot 100 gulden1 TH G U maar! met de pen prompt en precies het juiste bedrag. Zonder buikige portemonnaie of bultige portefeuille. De girobetaalkaart - u krijgt er steeds 20 - is altijd pasklaar: geen gewissel en „Hebt u niet kleiner?". En al uw uitgaven staan overzichtelijk zwart op wit dank zij de dagafrekeningen De wijnkopers van Albert Heijn hébben een rijke wijngaard ontdekt Bulgarije. Twee voor treffelijke Bulgaarse wijnen - de rode Cabernet en de witte Misket - zijn 'nu in Nederland. Alléén bij Albert Heijn. De Cabernet-druif werd uit Frankrijk, uit het gebied van Bordeaux geïmporteerd. En hij deed het uitstekend. De rode Bulgaarse Cabernet kreeg een geheel eigen karakter trots, vurig en vol. Maar het grootste verschil met de bekende wijnen van Westeuropese huizen zit ook in de prijs. Het scheelt güldens per fles! De misket, een enigszins geel-groene tafelwijn, is van Bulgaarse oorsprong. Hij is zuiver en droog. Hij kan zich rekenen tot de betere wijnen, alhoewel ook hier het typische Balkan-tempe rament niet ontbreekt. Het scheelt weer guldens per fles.

Allerhande | 1970 | | pagina 6