Historische rariteiten in .Baarle*N assan^Hertoö Mini- broodjes 85 Vlug-klaar-vlees 49 49 49 Goed gevulde koelkast Misdaad loont niet(?) Verantwoord snoepen Slavinken Frikandellen Hamburgers Grove Braadworst JAMES LAST behoeft geen krans Kenwood PLANTEN Potchrysant prachtige kleuren 98 wmsmmm WÊÊiSêêÊSk ora PMC-SERVICE Vakmanschap meesterschap 58*. JULI 1970 ALLERHANDE Langs de kantjes" Het gebeurt wel eens dat ik na een drukke dag, in een be paald cafeetje een „afzakker tje" neem, in de vorm van een lekker, koel, glas pils. Natuur lijk wordt er in zo'n kroegje over koetjes en kalfjes gespro ken, maar toch komt het ook wel eens op de misdaad. De eigenaar van het café geboren en getogen in de omge ving van „de buurt" lacht altijd wanneer ik zeg dat mis daad niet loont. Erg spraak zaam is hij overigens niet, want als caféhouder in de „rosse buurt", hoor en zie je veel en moet je ook precies weten wat ie wel en niet kunt zeggen. Hoewel hij en ik goed met el kaar kunnen opschieten, ver telt hij mij ook niet wat er in en om zijn zaak gebeurt of wat hij hoort. Hij is geen „verslie- cheraar", geen verrader. Maar op een dag vertelde hij iets dat volgens de kaste lein echt gebeurd zou zijn. Het bewees, zo zei hij, dat de misdaad ivel degelijk loont. Met zijn typisch Amsterdams accent, vertelde hij: Een maand of wat geleden, gin gen Kobus De Dood en Wil lem Mol samen hier de zaak uit. Ze hadden goed „ingenomen." Ze gingen nog wat verderop, om nog een paar glaasjes er bij te nemen. Toen Kobus en Willem naar huis gingen, was het al knap aan de late kant ge worden en waren ze genood zaakt elkaar stevig vast te hou den, want ze waren lekker doorgezakt. Kobus heeft het mij zelf al lemaal verteld, dus liegt hij, dan lieg ik. Enfin, opeens zag Willem Mol bij het station een mooie gele herenfiets staan. Je weet wel, zo een met een sport- stuurtje en vier versnellingen. Een jofel karretje. „Durf jij die te pikken, Ko bus," vroeg Willem, terwijl hij aan de brugleuning steun zocht. „Tuurlijk," bevestigde Kobus hikkend. Kobus De Dood (hij heeft die bijnaam vanwege zijn magere kop, weet je welpakte het fietsie uit het rek en laat-ie nou mazzel hebben? Hij stond niet eens op slot. Het edele tweetal zeulde met het rijwiel naar Kobus' huis, waar het met veel lawaai in de gang gestald werd. Willem verdween toen maar. Maar de volgende morgen, toen Kobus ontnuchterd wakker werd, herinnerde hij zich wat hij in de gang van zijn benedenhuis gedeponeerd had. Peinzend be keek hij het fraaie rijwiel. Dat was geen beste toer, die hij ge maakt had. Goede raad was duur. Opeens kreeg hij een idee. Hij reed met de fiets naar het politiebureau in de Spaarndam- merstraat en vertelde daar het volgende verhaaltje: „Ome, vannacht liep ik bij het Cen traalstation en daar zag ik deze mooie, nagenoeg nieuwe fiets, ongesloten staan. Ik was bang dat het fietsie gepikt zou worden en nam het toen mee naar huis. Een mooie, ongeslo ten fiets, is een gewild object voor 'de „zwijntjesjagers". Hier is de fiets. Wilt u er voor zor gen dat de eigenaar hem weer terugkrijgt?" De agent schreef alles in een groot boek en prees Kobus om zijn eerlijkheid. Hij had eens moeten weten dat Kobus een waslijst heeft van heb ik jou daar. Kobus en eerlijk, is ge lijk aan water en vuur. Maar om kort te gaan: Kobus ging netjes af en liet de fiets bij de prinsemarij. Laat nou de eigenaar kort daar na bij Kobus aan de deur ko men met een bos blommen voor Riékie, z'n vrouw en een geel tje voor Kobus? Omdat hij zo eerlijk was, had de eigenaar van de fiets gezegd. De kastelein trok aan de bier- pomphandél en tapte een mooi schuimend pilsje. Je begrijpt wel, vervolgde hij, terwijl hij het pilsje voor mij neerzette, „dat wij ons suf gelachen hebben toen Kobws het ons vertelde." De café eigenaar stak zijn wijsvinger omhoog en zei: „Geloof me nou, het is eerlijk waar gebeurd en wil jij nou. nog beweren dat de misdaad niet loont? Kom (tekst en foto's: Joop Kuijer) T\E historie heeft een dorp na- gelaten dat uniek van sa menstelling is, namelijk: half Nederlands en half Belgische De bevolking is echter volko men op deze aparte situatie In gesteld. De problemen zijn daar zo ingewikkeld en gecompli ceerd, dat de knapste juristen en politici erin verstrikt raken. De merkwaardige Be'gische enclave Baarle-Hertog in het Bredase land, mogen we gerust een territoriale curiositeit noe men, die nog een soort erfenis is van het nimmer ontrechte middeleeuwse leengoed In de loop der tijden zijn van vele zijden pogingen aange wend dit vreemde „eilandje" in onze Noord-Brabantse provin cie te annexeren, te verdelen of te ruilen tegen b.v. Nassau's gebied (Ulicoten en Castelré) of wel tegen het dorpje Putte, ech ter zonder het gewenste re sultaat. Er doen zich daar gevallen voor dat de grens dwars door een Nederlands huis loopt. Het kan dan gebeuren dat het toilet op Belgisch grondgebied staat en men met het hoofd in Ne derland zit en nou ja, u be grijpt het allemaal wel. Of het café op de Singel, waar men in twee landen tegelijk kan bil jarten. Van de prijsverschillen in dit grensgebied zonder grenzen profiteren niet alleen de bewo ners, maar ook de toeristen pikken er graag een graantje van mee. De suiker en sigaret ten b.v. zijn in het Belgische gedeelte goedkoper. Door de in- Vlak bij het Hollandse vindt u het Belgische Raadhuis, waar de Belgen de scepter zwaaien over hun onderdanen. Het twee lingdorp is als voorpost en toe gangspoort tot de nabuurlan den een ontmoetingscentrum van internationale allure. Voor het toerisme heeft het een sfeer, waarvan een grote aantrek kingskracht uitgaat. Op de achtergrond van het Raadhuis een gedeelte van de toren van de Belgische kerk „St. Remigius". voering van de B.T.W. is het er voor de Belgische bewoners nu niet bepaald aantrekkelijker op geworden. Er is geen win kelsluiting, zodat u er ook op zondag kunt winkelen. U vindt er een wir-war van officiële instellingen waarmede de Belgen en Nederlanders, elk voor zich op eigen terrein zijn vertegenwoordigd en hier ge zag uitoefenen. Alles is er dub bel, om er maar enkele te noe men: twee burgemeesters, twee gemeentebesturen, twee ge meentehuizen, twee verschil lende politie-instanties, twee brandweerkorpsen, twee post kantoren, twee kermissen, ver schillende scholen en kerkelijke instellingen, enz. Dit tweeling dorp is als voorpost en toe gangspoort tot de nabuurlan den een ontmoetingscentrum van internationale allure en heeft een sfeer met grote aan trekkingskracht voor het toe risme. Waar ter wereld vindt men een zodanig ingewikkeld samengaan van twee gemeen ten van verschillende nationa liteit? Denkt u vooral niet dat hier sprake is van twee duide lijk herkenbare groepen. In tegendeel, ieder gaat rustig naar de kerk die hem het mees te aanspreekt, koopt in winkels i waar dit het voordeligst uit komt men laat zonodig graag een brandje blussen door de i eerst arriverende brandweer, of j dit nu Belgen of Hollanders zijn I blijft hier om het even. Twee volken wonen hier sa- men in de beste verstandhou- ding en houden al sinds men- senheugenis een hechte vriend- i sehaif in stand. (Vervolg van pag. 1) Wat kan men allemaal doen met de nieuwe PMC-casset- te-recorder Men kan om te beginnen nooit fouten maken met het inleggen van een cassette, want dat inleggen is verschrikkelijk eenvoudig. Nooit fouten En dan? „Met de PMC-cas- sette-recorder kan papa klas sieke muziek draaien en zijn dochter beat of pop. Maar ma ma kan haar pianospel weer afluisteren om te horen waar VAiP.iNDETA.^- Als u erop uittrekt.neemvoor verandering, die heerlijke, lang versblijvende mini-broodjes mee. Verkrijgbaar in een groot \2 stuks aantal AH-winkels. Alles is verser bij albert heijn want 't krijgt er de tijd niet om oud worden ze fouten heeft gemaakt en de hele familie kan „Vamos a ver" opnemen en later weer afdraaien om het Spaans on der de knie te krijgen voor men met vakantie gaat". De cassette-recorder is voor zien van een bijzonder goede luidspreker, maar voor wie er een tweede op wil aansluiten: dat kan ook. Via de bediening met „pianotoetsen" kan men dus opnemen, weergeven, ver sneld terugspoelen en voor uitspoelen. Braaf naar bed In 1968 werden er in Neder land 150.000 cassette-recorders verkocht; vorig jaar lag dat aantal op 300.000 en men ver wacht, dat in 1970 maar liefst 600.000 Nederlanders een cas sette-recorder aanschaffen! i Zowel muziekbanden als blan- co banden zijn overal te koop j en één blanco band wordt dus bijgeleverd. Men kan ook ge tuigen dat de PMC-cassette- recorder ijzersterk is. Bij een proef heeft men kinderen van tien en zes jaar enige maanden laten ravotten met de recorder, I maar die is niet stuk te krijgen, j Vogelliefhebbers kunnen met een minimum aan apparatuur j bij zich geluiden in de na tuur opnemen, maar de liedjes die de kleinkinderen op opa's verjaardag zingen, zijn net zo goed vast te leggen. En fil mers en dia-makers weten al lang hoe hun opnamen op een leuke manier door geluid on dersteund kunnen worden. Het Hollandse gemeentehuis op de Singel te Baarle Nassau, het dorp waar men alles dubbel heeftDe architectonische bouw stijl is aangepast aan het his torisch verleden van het vaak omstreden plaatsje. In dit ge bouw ivordt veel en vaak ge dacht over wie voor wat ver antwoordelijk is, maar de be woners van Baarle Nassau kun nen zich daar niet druk om ma ken. De unieke siituatie legt hen geen windeieren. Op de voorgrond ziet u de historische handwaterpompeen curiositeit die dateert uit 1809. Het Voorlichtingsbureau voor de Voeding te Den Haag richt zijn werkzaamheden op het verspreiden van kennis om trent gezonde en economische voeding voor het Nederlandse volk. Deze verspreiding van kennis geschiedt door middel van een aantal brochures. Naast de be staande werkjes, welke regel matig in herdruk verschijnen, is er onlangs weer een nieuw bijgekomen. „Goed snoep voor feestjes en partijtjes" geeft veel ideeën voor onschadelijke lekkernij en. die niet bewerkelijk zijn. De uitgave is verluchtigd met een aantal foto's en de prijs bedraagt slechts 15 cent. "Caast deze nieuwe uitgave bestaan er nog een aantal bro chures over onderwerpen zo als tuinkruiden, soepen, lek kernijen voor huiselijke feest jes. besmettingsgevaar tijdens vakantie en vele anderen. De folders zijn gezellig geïllu streerd en kosten over het al gemeen slechts enkele dubbel tjes. De uitgaven kunnen per brief kaart worden besteld bij het Voorlichtingsbureau voor de Voeding, Laan Copes van Cat- tenburch 44 in Den Haag. Voor hartje zomervoor volop vakantie; In een wip optafel! UIT DE SLAGERIJ per 100 gram per 100 gram ,_per 100 gram in alle filialen vacuum verpakt 3stuks samen 300gram Prijzen gelden t/m zaterdag 18 juli Alles is verser bij Albert Heijn. Dit tweelingdorp, dat geo grafisch en staatkundig een unicum is, willen we gaarne als voorbeeld stellen voor de EUROPESE EENWORDING! De vooruitgang staat ook in het „dubbel-dorp" niet stil. Aan cultuur bleef echter in de ze plaatsjes, die een zo rijk verleden hebben, veel bewaard. Een goed voorbeeld daarvan is de prachtig gebeeldhouwde preekstoel in de Belgische kerk „St. Remigius" te Baarle-Her tog. Dit kunstwerk, dat rijk is aan ornamenten, dateert nog uit de zestiende eeuw. Romi Campingmargarine Het aantal Nederlanders dat jaarlijks met een caravan of bungalowtent naar het buiten land trekt, is enorm groot en groeit nog steeds. De financiële voordelen daaraan verbonden, zijn dan ook bijzonder aantrek kelijk. Vele gezinnen nemen een voorraadje levensmiddelen mee in de caravan of auto. Een handig en aantrekkelijk product om mee te nemen is Romi Cam pingmargarine. Deze plantaar dige margarine is licht verteer baar en door er een beetje melk aan toe te voegen krijgt men bij het bakken en braden een mooie bruine jus. De margari ne vrij lang houdbaar. Het blik fungeert tegelijkertijd als botervloot en een plastic af- sluitdeksel wordt er gratis bij geleverd. Romi Campingmarga rine is in alle AH-winkels verkrijgbaar voor 1.19 per blik van 500 gram. Het zou overdreven zijn om hier melding te maken van alle superlatieven die over James Last gebezigd Jzijn. Over zijn origineel geluid, zijn nieuwe stijl van arran geren, zijn eigen bewerking van alle mogelijke repertoire van ,,op de grote stille hei de"' via .1 left my heart in San Francisco" tot de „zo veelste van Beethoven". James Last werd geboren op 17 februari 1929 in Bremen. Toen hij negen jaar was, kreeg hij al pianolessen en op z'n veer tiende mocht hij naar de mu ziekschool. In 1953 richtte hij zijn eerste orkest op en be landde daarna snel aan de top van de amusementbusiness. Hij tekende een contract met Polyaor Schallplatten in Ham burg en maakte een indruk wekkend groot aantal langspeel platen, die langzaam maar ze- Colchicum MajorSS Een wonder op zichzelf! Zet de bol maar neer op een lichte plaats. En u zult het zieneind augustus komt er een weelde van lila krokusbloemen uit de bol tevoorschijn. Als de bol is uitgebloeidplant u 'm in de tuin. Verkrijgbaar in de SuperMarts In het vervolg zal de service voor Kenwood machines en hulpstukken worden uitge voerd door Kenwood, Neder land. Indien service voor een hulpstuk nodig is dient dit desbetreffende hulpstuk opge zonden te worden naar: Ken wood Nederland, Franklinstr. 19-27, Den Haag, met duide lijke vermelding van klacht en, indien binnen de garantieter mijn, onder bij sluiting van het garantiebewijs. Bij een defect aan de basis machine dient dit aan hetzelf de adres te worden gemeld, eventueel telefonisch onder nr. 070 - 390088, waarna mon- teursbezek volgt. Per 1 janu ari 1971 zal het adres opnieuw worden gewijzigd. Hieraan zal t.z.t. bekendheid worden gege ven. Feest rond 17j.000ste koelkast Voor iedere koper een attentie Méér dan een half mil joen Nederlanders maakt dagelijks gebruik van een PMC-koelkast en dat be tekent ook, dat AH dit sei zoen de 175.000-ste koel kast gaat afleveren. Een ge beurtenis, die wij niet zon der een feestelijk tintje voorbij kunnen laten gaan. Een wedstrijd waar iedereen aan kan deelnemen en een attentie voor velen, daar komt het op neer. En om die atten tie te beginnen: iedereen die tussen 19 juni 1970 en 1 janu ari 1971 zijn of haar PMC- koelkast of PMC-diepvries bestelt krijgt een bon, die gra tis recht geeft op twee halve liters roomijs en één liter va- nille-ijs. Een feestje op bal kon of in de tuin op een war me zomerdag! En nu de wedstrijd. Het gaat om een limerick en die hebben wij voor een groot deel al voor u opgesteld, zodat ker in de hele wereld bekend heid kregen. Het hoogtepunt voor Neder land uit de carrière van James Last is ongetwijfeld de „Klom pen-plaat" van het Grand Gala van 1969. „James Last op Klompen"; een album speciaal voor de Neder landse markt met eigen bewer kingen van bekende Nederland se volksliedjes. Op het Grand Gala du Disque speelde hij met zijn orkest een selectie uit die plaat en het re sultaat: na een half jaar wer-. den er tussen de 100.000 en 125.000 verkocht. Op de LP „James Last in con cert" bewerkte hij een aantal onvergetelijke thema's uit de klassieke muziek en ook deze plaat is zó ingeslagen dat er hiervan meer dan 25.000 ver kocht zijn. Langzaam maar zeker begint Last ook erkenning te krijgen als componist. Van zijn song „Happy Heart" verschenen uit voeringen op de Amerikaanse hitparade van o.a. Petula Clark. Nock de Caro en Andy Wil liams. James Last heeft overigens na deze bekende langspeler ook een verzamel-LP, met gran dioze nummers als: „American Patrol", „Green Sleeves", „Yes terday, „La Bamba" enz. ge maakt en dat voor de sensatio nele prijs van ƒ9,90. Buiten "deze bijzondere pla ten van deze artiest vindt u in een groot aantal SuperMarts van Albert Hey'n uw favoriete zangers en zangeressen van Bach tot Beat en van familie repertoire tot kinderrepertoire. er nog maar één zin ontbreekt. Die ene zin moet u invullen. Hier is de opgave: Er was eens 'n man die gilde, m(jn drank drink ik koel, lieve Hilde, maak 't mij snel naar de zin wissel je PMC-boekje m De winnaar van deze lime rick - wedstrijd - voor - ie dereen krijgt een PMC-koel kast cadeau! En niet zomaar een koelkast, neen, een geheel „gevulde koelkast". En wordt u de winnaar en had u al een PMC-koelkast besteld, dan ontvangt u de waarde in con tanten en toch de „aankle ding" van uw eigen koelkast. De inzendingen moeten voor 1 augustus aanstaande binnen zijn bij Albert Heijn, afdeling 117, Westzijde 26 te Zaandam. Waarna een jury gaat beslis sen, wie de gratis koelkast krygt toegestuurd. (Advertentie) Bierkenners vragen want alle waar is naar zijn geld

Allerhande | 1970 | | pagina 5