Omkijken naar het in het oor^j) gefluisterd^! €#®SX W® FLESSE- TUINTJES: De heer J. W. van der Linden: méér betalen voor exportprodukten Roggebrood Djakarta volkomen nieuwe stad Wte&ed Uw camera in orde SALIE ALS GENEESKRUID Israël Mix W Israël Pinda's in dop mW>IÜ kC(1 albert heijn Vakmanschap meesterschap 58ct want alle waar is naar zijn geld! 9 9 AUes is verser bij GOED BEKEKEN Op datum Beter -fe Eigen school Trams iveg ■fe Hotel Indonesia Met open armen Paard Directer Alles is verser bij albert heija want't krifgt er de tijd niet om oud te worden ^Ch albert heijry Sportief.... elegant.... gedistingeerd.. JULI 1970 A 3 Een gezond eten! DONKER VOLKOREN GEZO Hak 200 gram Hij heeft zich in Djakarta nauwelijks kunnen oriënte ren, „want het was door de nieuwbouw en al dat verkeer een volkomen nieuwe stad voor mij". Hij stond wel even te kijken van de twee casi no's, die dag en nacht open zijn en per etmaal de tegen waarde van drie miljoen gulden als winst in de kassa laten glijden; geld, dat weer gebruikt wordt voor de ver dere vernieuwing van de stad. Overigens, toen het daar nog Batavia heette wa ren er twee miljoen inwo ners. „Nu heeft Djakarta zes en een half miljoen mensen", zegt in Rotterdam de heer J.W. van der Linden. Inclusief zijn kamptijd heeft de heer Van der Linden der tien jaar „in de Oost" geze ten. Jaren, waarin Indonesië kilo J De ideale kattenbakvul ling, die vocht en kwa lijke lucht direct en vol komen absorbeert. Het schoonmaken is geen probleem meerl (Advertentie) Bierkenners vragen Pak At* 400 gram *1 Ook voor hapjes, snacks, enz.'t is weer eens wat anders dan anders. door P. W. HUSSEL - - zoals voor zovele Neder landers helemaal zijn twee de vaderland werd. Nog één keer terug en alles zien, ook de heer Van der Linden heeft dat dikwijls gedacht. En nu zijn vijfenzestig Ne derlanders dan tijdens een „sentimental journey" inder daad „nog één keer terug" ge weest. Terug naar het land, waar ze zo dikwijls aan den ken en óók terug naar de plek, waar ze zoveel ellende heb ben doorgemaakt: Birma. Met al die duizenden land genoten heeft ook de heer J. W. van der Linden aan die beruchte dodenspoorlijn van Birma staan spitten, ander half jaar lang. „Gek hè," zegt hij nu, „ondanks al die ellen de vergeet je toch veel van die beroerde dingen. Maar als je dan weer na zoveel jaar in Thailand die erevelden ziet, ja, dan gaat er een hoop door je heen. Je leest al die namen, je ziet weer de mensen ach ter die namen. Je leest de da ta, want ze liggen daar op da tum begraven en alles komt weer bij je boven." J. W. van der Linden Met twee broers zat de beer van der Linden eerst in het toenmalige Indië, mét die broers spitte hij aan de spoor lijn in Birma en mét zijn broers tenslotte werd hij in 1944 naar Japan overgebracht, om daar nog een jaar te wer ken in een oude kolenmijn, die al in 1917 was afgekeurd! Procuratiehouder van de Ko loniale Bank in Soerabaja (die weer eigen thee-, koffie-, palmolie, rubber- en suiker plantages had') was de heer Van der Linden voor de oor log. Directeur van L. Èlink Schuurman (thee) n.v. en L. Elink Schuurman (koffie) n.v. is hij nu. „Het was een belevenis de theeplantages terug te zien," vertelde hij. „De toestand op die plantages is belangrijk be ter dan ik had verwacht. De aanplant is goed onderhouden cm men heeft een nieuw ma chinepark". zomaar, ora gezellig een praat je te maken." Personeel in Indonesië krijgen is geen probleem. Het eten? „Alles wat je wilt," zegt de heer Van der Linden. De huur van huizen? „Vrij hoog, drie- en-een-half tot vierhonderd dollar per maand en je moet voor een jaar vooruit betalen, want de eigenaar zet dat geld weer tegen vijf procent op de bank". Kansen voor Nederlanders, met name voor jonge Nederlanders, in het Indonesië van nu? Bijna overal tijdens zijn drie weken verblijf in Indonesië georganiseerd door het Bir ma Comité heeft de heer Van der Linden Nederlands gesproken. „In de betere krin- I gen is het zelfs bon ton om Nederlands te spreken," zegt hij. „En een doodenkele keer moest ik in myn geheugen gra ven naar mijn Maleis". De heer Van der Linden: „Ik geloof zeker, dat het voor jon gelui met een l!BS-opleiding nog steeds aantrekkelijk is om daar te werken. Ik heb er ook een paar ontmoet en die had den het uitstekend naar hun zin. Hun werkgevers? Dat zijn bijvoorbeeld Philips, Unilever, Algemene Bank Nederland of Heineken". De hotels? In Djakarta heeft de heer Van der Linden in het befaamde Hotel Indonesia ge logeerd. maar hij is er niet zo weg van, speciaal wat de prijzen betreft. „Een biertje kost er vier gulden en je zak doek kun je beter weggooien en een nieuwe kopen, want laten wassen is duurder". Ook in het vroegere Hotel Des Indes heeft hij geslapen. „De zelfde kamers, maar enorm verwaarloosd. Als ze dat ho tel opknappen, zouden ze er veel succes bij de toeristen mee hebben. Ja, het toerisme neemt toe, voornamelijk nog Amerikanen en verder zie je toch ook heel wat buitenland se zakenmensen, vooral Duit sers". En de Nederlanders? Vrouwen en kinderen meegerekend zit ten er toch weer zon zeven honderd en vijftig in Djakar ta met een eigen school. Was de heer Van der Linden j welkom in Indonesië, welkom als Nederlander dus? Hij zegt: „Het hele spannings veld is weg, je wordt met open armen ontvangen. Overal ko men er mensen naar je toe, Wist u, dat u bijzonder mooie tuintjes kunt aanleggen in een gesloten fles? Gesloten ja en volkomen onberoerd dus door invloeden van bui tenaf. Vooral varentjes en mossen doen het prachtig in zo'n volkomen gesloten fles. Maar daartoe dient men na tuurlijk eerst het klimaat in die fles vast te leggen. En ten slotte zegt hij: "kijk we geven kapitalen uit aan ontwikkelingshulp. Ik per soonlijk ben er voor om bij voorbeeld een land als Indo nesië méér voor zijn export produkten te betalen. Dat vind ik directere hulp". Dat gebeurt door toepassing van speciale aarde en van vol doende vocht, dat immers niet kan ontsnappen en dat, als in de buitennatuur, een eigen kringloop tot stand brengt met verdampen, neer slaan (in de vorm van damp en Iruppels en dan „regen" is) en de uitademing van de plantjes in de fles. Wij zagen een prachtige wijn- karaf van kristal met glazen stop erop, waarin een varen weelderig groeide. En zo'n ouderwetse wespenvangfles met een tovertuin erin. En een ouderwetse glazen pen- dulestolp, waarin een droom- parkje lustig leefde. En een hoge chemicaliënfles die plan ten bevatte en dienst deed als lampevoetprachtig als het licht scheen'. Zuurtjesflessen doen het mooi. ook met bloeiende planten erin. Hoe het moet! Wij kun nen het u vertellen, maar niet in zo'n kort stukje als dit. Schrijft u eens als u er meer van wilt weten. ij Verkoopster Een schoonzuster van prinses Margareth van Engeland. Lady de Ves- ci. een zuster van Lord Snowdon, werkt op dit moment als verkoopster in een winkel. Ze wil van haar huis in het Ierse Dublin een toeris tentrekpleister maken, met souvenierwinkeltje en restaurant. Voordat ze de zaak in Dublin opent, wil ze eerst er varing in het vak opdoen en ze begint op de laagste sport van de ladder. Canada En verder is de be roemde „Maastreechter Staar" onlangs naar Ca nada geweest, om met lied en gesproken woord de Canadezen te bedanken voor hun medewerking aan onze bevrijding van 1945. Oprollen Hoe komt het toch. dat postiches en pruiken zo vaak „uitzakken", vroeg ik aan onze Nederland se meester-kapper Loek Limburg in Amsterdam. ..Als een lange pruik uitzakt, dan berg je hem niet goed op", zei de kapper van onder ande ren prinses Margriet. „Kijk, een lange of vrij lange postiche berg je zo op: borstelen, het on dereinde bij elkaar pak ken en oprollen in een stuk vloeipapier. Voor zichtig het papier zo vastmaken, dat de krul er goed in blijft zitten „Vind je dat gedoe met papier te omslachtig, wikkel dan de massa haren maar om een door LIES NEVE doodeenvoudig karton nen rolletje van een rol toiletpapier. Maar draai die postiche 's avonds in ieder geval goed op, dat is mede het behoud van de postiche en hij blijft mooi vallen." Dankuwel, meneer Lim burg. Verjaardag De Japanse keizer Hiro- hito viert zijn verjaardag precies een dag voor de verjaardag van onze Ko ningin Juliana. Hij viert die ook bijna precies zo als het gebeurt op pa leis Soestdijk. Een deel van de enorme tuinen rond zijn paleis in Tokio worden opengesteld voor het publiek en op het bordes van zijn wo ning neemt de keizer het défilé at. Japan „De Vries" is de naam die in Nederland het meeste voorkomt en hij komt niet eens alleen in Nederland voor. Er werkt oijvoorbeeld de Nederlandse Jan de Vries op ons Neder lands consulaat in de Japanse stad Kobe en hij doet dat nota bene onder leiding van een consul die óók een De Vries is. Het opmerkelijke is, dat deze heren De Vries beiden vrij rap zijn met de Japanse taal, vol gens ingewijden de al lermoeilijkste taal ter wereld om goed te leren spreken en lezen. „Dat is niet eens zo opmerke lijk aldus onze Jan de i Loek Limburg, meester-kapper Gunther Sachs von Opel Stieren Gunther Sachs von Opel, die een blauwe maandag getrouwd is geweest met Brigitte Bardot, ieeri nu in Spanje stieren bevech ten. Met mevrouw Sachs nummer 3. Vakantie betekent voor de meeste mensen even uit blazen, even intens tot rust komen. Tegelijk is het ech ter een fijne gelegenheid om tal van nieuwe in drukken op te doen, nieuwe, onbekende landen te be zoeken, andere lucht in te ademen. Daarom een goede raad: loop voordat u op vakantie gaat met uw camera tijdig even binnen bij een goede fotozaak. Mocht er iets mis zijn, dan kan het nog gerepareerd worden. Ont dekt men het defect pas als men op vakantie is, dan is het waarschijnlijk te laat. Tal van leuke plaatjes en'goede herinneringen gaan dan verloren. Vanzelfsprekend wil ieder een graag nieuwe indruk ken vastleggen. Vakantie- voorbereidingen zijn ple ziering, het nagenieten is misschien nog wel even prettig. Vries, „want voor men sen op een consulaat fs het een noodzaak dat ze de taal spreken van het land waarin zij wer ken; op consuiaten wor den de contacten gelegd voor wederzijdse han del". Stokjes Jan de Vries, die in Leiden de Japanse taai studeerde, bemoeit zich echter niet alléén met de handelswereld. Toen onlangs prinses Bea trix en prins Claus Japan bezochten, leidde hij het prinselijk paar bijvoor beeld een dag en een avond lang rond in de Japanse stad Nagasaki. Hij ging met de Prins en de Prinses uit eten in het beroemde Japanse eethuis Kagetsu in Na gasaki, waar men ge durende twee uur di neerde op de grond én met Japanse eetstok jes. Na afloop van het diner leidde hij het paar rond in een van de meest charmante en typische buurten van de stad zeg maar een béétje la de „Rode buurt" van Amsterdam. Te uwer geruststelling: niet gevaarlijk, wel heer lijk om door al die smal le straatjes te lopen. Afgezien van de mogelijkheid om zijn Indonesische zakenre laties te bezoeken, was het weer zien met „de Oost" voor de heer J. W. van der Linden echt wel „een sentimental jour- Geweldig, om alles weer te zien." vertelt hij. „En zodra je buiten Djakarta komt is er niets veranderd op het drukke re verkeer na. In Djakarta zelf zijn de trams weg en er zijn nu (Amerikaanse) bussen voor in de plaats gekomen. Dat beeld van vroeger, al die mensen die aan alle kanten aan de trams hingen of op het dak zaten, dat is voorbije tijd. Die bussen zijn uitste- kend en lopen op tijd. Men wil hun aantal opvoeren tot ze venduizend. En overal keuri ge overdekte bushaltes." Een der tuinkruiden die men kan kweken met de zaden in de AH-doos 'Kruiden tuin'. (waarin het boekje „Kruidje roer me maar") is de salie. In de keuken in vis- en vleessauzen en voor al heerlijk bij paling. Soms fijngehakt in pannekoek- beslag. Saliemelk wordt ge maakt door enkele blaadjes éven mee te koken (10 min.) in de melk en er dan suiker aan toe te voegen. Minder bekend is, dat salie als geneeskruid veel werd gebruikt. Tegen diarree, maagbezwaren. longtering, lever- en nierkwalen, nacht- zweet, keelpijn en scheur buik. Ook werd een aftreksel van salie gebruikt voor compressen op ontstoken wonden, bij pest en bij vrou wenkwaaltjes. middel. Wie de verrotte sten gels van de plant in een beek of bron wierp, deed deze uitdrogen. Zo ziet u wat er allemaal te koop is in de kruidenwereld! „Onsterfelijk" De heer van der Linden heeft geen spijt gehad van zijn reis naar Indonesië, in tegendeel. Zoveel vertrouwen hadden de oude chirurgijnen in deze Franse thee of Salgie, Tuin- salie, Zelve of Savie, zoals de struikachtige plant ook wordt genoemd, met haar violet, soms roze bloemen, dat men ervan zei: 'Hoe kan de mens sterven die salie in zijn tuin kweekt?' Salie heeft als geneesmiddel ook nu nog een zekere func- 250 gram 98 Er zijn pinda's en pinda's, Is raël pinda's munten uit door hun gezonde, forse structuur en hun voortreffelijke aromati sche smaak. En door de grote omzet altijd vers. tie: de blaadjes (folia sal- viae) zijn licht samentrek kend en sterk aromatisch door de etherische olie die ze bevattenvandaar ook hun rol in de geneeskrach tige kruidwijnen der monni ken; gorgeldranken en tand pasta bevatten soms salie- extracten. Tovermiddel Er is een tijd geweest dat men saliethee als vervan gingsmiddel van echte thee wilde invoeren; het was ech ter een volkomen ontoerei kende vervanging, die de naam van de weke Jan Salie deed ontstaan. Oude tove naars gebruikten salie voor allerlei doeleinden: wie salie met bijvoet in zijn schoe nen droeg werd nooit moe. Salie kon iemand verlossen van een toverban en werd gebruikt als verjongings- Er kwam (onlangs nog') een paard een restaurant binnen en toen de kelner vroeg ivat hij ivenste. sprak het dier: „Graag een sappige biefstuk van drie centimeter dikte met wat slagboom erop, zestien radijsjes ernaast en wat per ziken erbij, alsmede een paar tomaten in plakken gesneden, een paar asperges én een kersje. En vergeet niet er een ansjovis je bij te doen." Een andere klant die de be stelling hoorde, riep de kelner en zei, op zachte toon tegen hemMerkwaardig „Hoe bedoelt u meneer?" vroeg de kelner nogal koel. „Nou. dat paard! Binnenko men in een restaurant en dan een biefstuk bestellen mét al die dingen erbij". Helemaal niet", sprak toen de kelner, „zo vind ik biefstuk ook het lekkerst!" Tja, de paardenmop herleeft. Na jaren weg te zijn geweest, jaren. Zak 250 gram w Een uitgelezen melange van fijne drops en tof fees, stuk voor stuk kleurrijk verpakt. Ideaal voor onderweg. (Advertentie) Een der oudste grapjes die wij kennen (en waarin de naam van de vriendelijke ezel, een van de kinderen van Moeder Natuur, voorkomt) is het vol gende, dat al voorkwam in de Griekse oudheid en dat ge baseerd is op een mopjesvorm die men „para prosdokian" ofwel „onverwachts" noemde. Die „plotse onverwachtheid" die later de paardenmop en tal van andere mopsoorten kenmerktevond hier zijn voorganger. Een (Grieks) knaapje komt een oud (Grieks) vrouwtje tegen en hij roept, heel stout: Goeie- morgen, ezelsmoeder!" Waar op dat oude Griekse) vrouw tje antwoordt: „Goeimorgen. mijn zoon!" Dat had hij niét verwacht. de sfeer waarin Schweppes thuishoort De tijden dat de naam RIMMEL alleen maar een begrip was voor mascara behoort reeds lang tot het verleden. Tegenwoordig brengt dit Engelse cosmeticahuis cir ca 125 verschillende schoonheidsproducten in vele kleuren en uitvoerin gen. En dat bovendien heel plezierig! tegen zeer aantrekkelijke prijzen. Hoe fraai menig vrouwelijk smoeltje dank zij deze Rim- mel-make-up voor de dag kan komen bewijst boven staand pagekopje. Prinses Beatrix Aparte kamer Prins Claus en prinses Beatrix logeerden in Nagasaki in een be roemd, echt Japans ho tel, vol met Japanse bloemstukken, geschikt volgens zeer strenge regels. Ze aten echter niet in de eetzaal met het uitzicht op de hele stad maar in een aparte kamer. Gewoon, omdat ze vreesden an ders ook in het hotel herkend te worden en de reis was ten slot te strikt privé. Waferman Van een Nederlandse astroloog hoorde ik, dat Watermannen door gaans als ze met iets sukkelen sukkelen met voeten en benen. Boogschutters hebben bijvoorbeeld vaak last van hun rug. U moet maar\eens controleren. Bruine schoenen Weet u wat Prinses Margrethe van Dene marken doet. wanneer ze een lange vliegreis moet maken? Ze slaapt niet, ze trekt haar schoenen niet uit. maar ze gaat uren lang kaar ten met haar man. Prins Henrik. Haar echtgenoot mag overigens wel graag, zijn schoenen even van zijn voeten schoppen. Prinses Margrethe van Denemarken En tot grote schrik van iedereen die weet dat het eigenlijk niet hele maal past. zijn dat soms bruine suède schoenen, die hij rustig draagt onder een grijs pak. Te uwer geruststel ling: voor de rest heeft hij zijn mooie grijze kos tuum met vest dan toch wel gecombineerd met zwart, tot en met para plu en Eden-hoed toe. Ah ja. en hij heeft vrij lang haar. dat hem ove rigens uitstekend staat. r X Jr INDIAN TONIC SODA GINGER ALE (Sweet and Dry)

Allerhande | 1970 | | pagina 3