Bulgaarse wijn heeft een eigen De PMC levert u voordelig twee flinke 'keukenprinsessen' Clubprijs f 179.- Clubprijs f 49.- l Meer ruimte voor grootverbruikers Boekhandelaren smullen AH-ijs Rijst en Introductie in land van herkomst Uitgekiend systeem voorkomt vergissingen .Op leeftijd Kenwood keukenmachine Tempo Gourmat snelkookpan elgelegenN, eieren K.feA zijn kwaliteits- eieren Verdubbeld ■fe Spoorboekje Abonneren op AllerHande huisgenoot e Handig reis Het weder Vakmanschap meesterschap 58e, want alle waar is naar zijn geld! 2 ALLERHANDE A JULI 1970 Minstens 10.000 Nederlanders bezoeken dit jaar vakantie land Bulgarije. Op de tafeltjes en in het hotel waar zij zullen dineren en op de nachtkastjes in hun kamer zullen zij een bescheiden kaartje aantreffen waarop wordt vermeld, dat AH de exclusieve importeur is van de twee beste wijnen die Bulgarije kent nl. de Cabernet (rood) en de Misket (wit). Dit betekent dat de vakantieganger, wanneer hij weer thuis is, volop zal kunnen genieten van de wijnen die hij tijdens zijn vakantie heeft leren drinken. Bulgarije is als wijnland on bekend, maar de deskundigen weten te vertellen, dat alle omstandigheden er ideaal zijn voor een goede wijnbouw. De deskundige let dan op de grond soort, de ligging van het land, het klimaat en de mentaliteit van de bevolking. Dit alles bij elkaar maakt Bulgarije ge schikt tot het leveren van zeer goede wijnen. Wijnen overi gens met een geheel eigen ca chet, waardoor het moeilijk is de Cabernet en de Misket met andere „meer bekende" soor ten te vergelijken. Typisch Bulgaars Karlow is het centrum van de witte wijn, Assenovgrad is de hoofdplaats voor de Cabernet. Beide plaatsen liggen ten zui den van het Balkangebergte in een grote lange vallei. De Cabernet wordt gemaakt van dezelfde druivensoort waarvan alle bekende Franse merken afkomstig zijn. Door de bij zondere, geheel specifieke om standigheden, wordt echter een totaal andere wijn verkregen, die zo afwijkend is, dat men de smaak met „typisch Bul gaars" kan aanduiden. Door het ideale, gelijkmatige klimaat wordt ook verkregen dat de Bulgaarse wijnen van zeer constante kwaliteit zijn. Goede en slechte jaren kent men er nauwelijks. Bovendien is het een wijn, die daardoor direct na de oogst al kan wor den gedronken. Export Dat de Bulgaarse wijnen nu pas aan de Europese markt komen, ligt vooral in het feit, dat de vroegere kleine, zelf standige boertjes slechts kon den produceren voor binnen lands verbruik. Nu echter, door het ontstaan van coöperaties, wordt er in veel grotere eenhe den gewerkt, zodat export tot de mogelijkheden is gaan beho ren. Bovendien wil het land, vanwege het gebrek aan de- Deze wereldberoemde keukenmachine van Engels fabrikaat is een van de veelzijdigste die er te koop is. De krachtige motor maakt hem geschikt voor allerlei karweitjes. Drie mengarmen (deeghaak, garde en K-arm) met 'planetarische' beweging maakt ideale menging mogelijk. Compleet met opaalglas mengkom en instructieboekje, waarin 100pagina's voor treffelijke recepten. 2 jaar garantie. Volledige service. waarvan f. 42.— in PMC-cheques. Bestelnr. C-1000k. De machine kan nog worden uitgebreid met een hele reek? hulpapparatep. als vruchtenpers, vleesmolen, koffiemolen, rauwkostmolen enz., waarvan u prijzen en bestelnummers vindt in de uitvoerige PMC-Catalogus Moderne snelkookpan, mooi van vorm, geschikt voor elke warmtebron, met twee handig geconstrueerde koudgreeporen. Drie inzetpannen (waarvan-twee geperforeerd). Compleet met kooktijdenkaart en instructie boekje, vol kooktips en recepten. Twee jaar garantie. in PMC-cheques. Bestelnr. F-227. Premie-van-de-Maand Club NIET naar de winkel en toch artikelen van Albert Heijn. Hoe vreemd het ook lijkt, het gebeurt. Want Albert Heijn levert ook aan ziekenhuizen, verpleeghuizen, bejaarden huizen, vakantieverblijven, bedrijfskantines, kinderhui zen e.d. Dit gebeurt al sinds vele jaren rechtstreeks, om dat het voor de directie van een tehuis of bedrijf ondoen lijk is de inkopen in de filialen te doen. Het gaat hier immers niet om enige kilo's voor een gemid deld gezin, maar om vele tien tallen kilo's voor grote groe pen mensen. Vandaar die recht- Lekker, vers, puntgaaf, schoun, constante kwa liteit. Binnen 48 uur na ontvangst op paksta- tion in de AH winkels, binnen een week weer vertrokken, zo snel wor den ze verkocht. Alles Is verser bij Albert Heijn, ook de 'Welgelegen' eieren,/ streekse levering, ook uit een oogpunt van transport en tijd winst voor deze grote afnemers. Tezamen vormen zij de af deling „grootverbruikers", een geheel aparte sector met een eigen administratie. In de afgelopen jaren is Al- bert Heijn qua assortiment en qua aantal filialen enorm ge groeid en de afdeling groot verbruikers is daar duidelijk in meegegaan. De levering aan de grootverbruikers is in de laatste vijf jaren verdubbeld. Dat heeft het nodig gemaakt voor de afdeling een nieuwe behuizing te zoeken, daar het onderkomen in het distribu tiecentrum in Zaandam te klein geworden is. Op hetzelfde terrein is inmid dels een nieuw gebouw in ge bruik genomen, een pand met een verdubbelde capaciteit, dat het mogelijk maakt het assortiment verder uit te bou wen. Deze uitbreiding ligt vooral op het gebied van de niet-levensmiddelen (in de wandeling non-food genaamd) en de zogenaamde dagartike len zoals bijv. gesneden vlees waren, fruit e.d. Het uitgangspunt is het stre ven de grootverbruikers dat gene te bieden wat ook in de SuperMart is en wat dat in houdt weet iedere huisvrouw; vele honderden verschillende produkten, die vaak vers moe ten zijn. In het nieuwe gebouw van de afdeling grootverbruikers zijn dan ook grote koelcellen ge plaatst voor o.a. de dagarti kelen. En hard is er gewerkt om (net als voor de filialen) te komen tot een „spoorboek je", zodat de bestellingen per route op vaste dagen de deur uit kunnen. De verzending verschilt niet veel van die naar de filialen. Want de mensen in de distri butiecentra werken op dezelf de door deskundigen uitge kiende manier; de artikelen zijn geplaatst in stellingen en wor den opgehaald aan de hand van lijsten, waarbij steeds de zelfde route wordt gevolgd. Het is een uitermate snel en gedegen systeem, dat vergis singen uitsluit. En dat is nodig omdat die grote afnemers ook graag al les tijdig en vers in huis heb ben. Opdat u in de bedrijfs kantine toch kaas op het brood kunt krijgen, opdat u in het vakantieverblijf net zoveel ap pelsap kunt drinken als u wilt. Misschien een wat vreemd idee, dat nooit winkelen en toch alles kopen, maar het is een brokje Albert Heijn dat in luttele jaren tijds een enorm stuk werk geworden is. If AN de gelegenheid om zich op AllerHande te abon neren hebben reeds velen gebruik gemaakt. Slechts een briefkaart met duidelijke vermelding van naam, volledig adres en woonplaats, liefst in blok- letters, voorzien van f 2, aan extra postzegels voor ver- zend- en administratiekosten en gericht aan Albert Heijn N.V. Zaandam, is voldoende om zich gedurende een jaar van toezending te verzekeren. De post bezorgt AllerHande aan huis. Wij verzoeken u wel In ver band met de postvoorschrif ten, deze f 2,aan zegels aan de adreszijde van de briefkaart te plakken. Desgewenst kunt u echter ook het jaarabonnementsgeld a f 2,overmaken op post rekening 9930 t.n.v. Albert Heijn N.V., Zaandam, onder vermelding „abonnement Aller Hande" viezen, graag exporteren. Van daar de lage prijs voor deze unieke produkten. De twee beste Bulgaarse wij nen zijn sinds 25 juni bij AH verkrijgbaar voor 2,95 per fles. De introduktic van deze twee wijnen in het Genootschap voor Vrienden van de Goede Wjjn is bijzonder succesvol ver lopen. De kenners weten er raad mee, vandaar, dat nu de introduktie aan een veel groter publiek plaatsvindt. „Niets maakt sneller oud dan de voortdurende gedach te aan oud worden", zei eens een zekere Lichtenberg, een Duits schrijver en natuur kundige die van 1742 tot 1799 leefde en veel geestige uit spraak jes deed; hij is te vin den in elke verzameling ci taten. En de Belgische staatsman Emanuel Wertheimer (1802- 1874) zei „Het duurt lang voordat men twintig jaar oud wordt; zestig is men in een handomdraai" en de Zwitserse dichter, schrijver, filosoof Henri-Frédéric Amiel, die een dagboek bij hield dat liefst 170.000 blad zijden telt, zei „Weten oud te worden is een meesterwerk van wijsheid en een der moeilijkste hoofdstukken van het grote boek van het leven". Jeugd van de geest Sophocles sprak: „Niemand houdt zoveel van het leven als een oud man". Montaigne zei: „Laat ons oppassen dat de ouderdom ons niet meer rimpels in de geest brengt dan op het gelaat". En Paul Léautaud (1872-1956) de anarchistische bohémien, Frans schrijver vol spot je gens de schijnheiligheid van de maatschappij: „De mooi ste van alle jeugden: de jeugd van de geest als men niet jong meer is". Al deze uitspraak jes van wijze mannen overwegende, kan men tot de conclusie ko men, dat het verstandig is zoveel als maar mogelijk te maken van ook die belang rijke periode van een men senleven. Bijdrage daartoe kan leveren het maandblad (voorheen tweemaandelijks) van de Ned. Federatie voor Bejaardenzorg", Stadhou derslaan 152, Den Haag, tel. 070-54 49 03), dat geheel ver nieuwd herverschenen is en duidelijk op weg is naar een tweede jeugd: het heet ,.Od leeftijd". Zieke olifanten krijgen nogal eens een scheut cognac toe gediend en dat vinden zij zo lekker, dat. zij soms simuleren dat zij ziek zijn teneinde op nieuw een ferme opwekkende slok te krijgen. Aldus vertelde ons een oppasser van deze opmerkelijke dieren. De goudhamster heeft een geduchte concurrent gekre gen in de gedaante van het gestreepte A- en B-hoorntje (een eekhoornsoort) dat zo dikwijls een rol speelde in de Mickey Mouse-verhalen; het diertje verovert met grote snelheid gans Europa. Het is afkomstig uit Japan, waar het gefokt wordt; het is een aanhankelijk beestje dat weinig eisen stelt en gemakkelijk te dresseren is. Het voedt zich met ape- noten ofwel pinda's, kippe- voer en zonnebloempitten. Winterslaap Nu zijn eekhoorns vaak (niet altijd) genoodzaakt tot de winterslaap over te gaan en wie hem die kans in de vrije natuur wil geven, dient hem buitenshuis in een kooi te houden, zodat hij went aan de steeds kou der wordende buitentempe ratuur; hij zal zich dan in een holletje terugtrekken en tot het voorjaar in winter slaap gaan. Sciurus vulgaris Linné is de deftige naam van de dood gewone eekhoorn van onze bossen, en (vooral scha duwrijke) parken; het diertje houdt van gedempt licht. Het is een weinig ge zellig levend beestje dat veel op zichzelf is en hoog stens, na de paartijd, aan sluiting zoekt bij een groep mannetjes (noem dat eens niét gezellig!) Hij houdt geen winterslaap, maar als het een koude winter is met veel sneeuw, dan trekt hij zich warmpjes terug in zijn warme nest, meestal hoog in een boom en komt daar dan, heel wijselijk niet uit. Wat hij dan in dat nest anders doet dan slapen, is moeilijk na te gaan en daarom is die constatering „houdt geen winterslaap" helemaal niet zó definitief. Vruchtbaar Eekhoorn is bepaald ont stellend vruchtbaar; de eer ste vier jongen worden al in januari—februari gebo ren en daarna vindt nog eens, drie tot viermaal, gezinsvermeerdering plaats. Intussen is dan de eerste worp van het seizoen zelf alweer zo volwassen gewor den, dat het zich ook gaat toeleggen op de voortplan ting en daar dan heel goed in weet te slagen. Vijanden Maar tal van vijanden be dreigen onze roodstaartige bosaap. Ziekten in de eerste plaats dunnen de rode ge lederen duchtig uit, maar de mens en de roofvogels weten ook mee te spreken van eekhoornsterfte. Daar bij komt dat zo'n eekhoorn geen lang leven heeft: hoog stens vier tot vijf jaar (dat is heel wat minder dan de levensduur van die andere knaagdieren de haas, die wel tot 8 jaar oud kan worden en het konijn dat de 10 jaar kan halen. Lekkerbek Eekhoorn woont meestal in een oud vogelnest met een „dak" erop en hij voedt zich met eikels, zaad uit denne- kegels, beukenootjes, boom knoppen, boomspruiten en boomloten, zwammen, bes sen, schors en dergelijke en geniet ook zeer van vogel eitjes en zelfs van jonge vogeltjes, miereneieren, lar ven, rupsen en kleine zoog- diertjes. Voorraad In de herfst zien we hem elk jaar, met geweldige voortvarendheid, kleine voorraadjes aanleggen in zijn domeintje. Meestal ge beurt dat in een grondgat of onder dikke bladeren- pakken; het is lang niet zeker dat hij al die voor raadjes, in grote nervosi teit aangelegd, in het koude seizoen nog terug lean vin den. Maar dat is niet zó erg, want er zijn genoeg andere gegadigden. Doen die er zich niet aan te goed. dan zullen de voorraden zaden gaan ontkiemen en zo werkt eekhoorn mee aan de verjonging van het bos. Verspreiding Hij komt in heel Europa voor (behalve in Schotland en in bepaalde zuidelijke delen van Engeland en op de eilanden in de Middel landse Zee). Maar in Schot land en de bewuste Engelse gebieden leeft wél weer de Grijze eekhoorn, maar die werd ooit eens uit Canada ingevoerd. Ook heel mooi, maar zonder die fraaie oorpluimen die onze bosaap sieren. datie aldaar. Lang niet alle pensions voldoen aan de eisen die de goede honden eigenaar wil stellen (en mag stellen). Men zorge er dan tevens voor dat de dieren bijtijds ingeënt zijn tegen honden- en kattenziekte, hetgeen trouwens verplicht is. En te zorgen dat geen medebewoners, in de vorm van luizen of vlooien, mee gaan logeren. Katten moeten eigenlijk elk jaar ingeënt worden te gen de niesziekte. Moet poes toch mee op reis (voor bij voorbeeld een tentoonstel ling) plaats hem (haar) dan in een mand en geef geen kalmeringsmiddeltje; dat kan nl. averechts uitwerken. Doe de hond aan de lijn in een auto. Geef de dieren voor of tijdens de reis geen eten; wél drinken. Nooit (NOOIT!) in de koffer ruimte. Laat ze onderweg telkens even uit (voor kat ten zijn er speciale tuigjes voor dit doel). Nooit ook de dieren in de caravan. Bedenk bij alles wat u doet met hond, kat of ander huisdier, dat het een levend wezen is, dat recht heeft op goede verzorging, aan dacht en liefde. In het ruige poollandschap repte zich (onlangs nog) een ijsbeer voort met opmerke lijk gemak. Wat bleek? Het dier was voorzien van die gevlochten, platte voetschij ven waarmee de Eskimo zo gemakkelijk op sneeuw kan lopen. Een collega-ijsbeer vroeg, geïnteresseerd voor deze handige oplossing van een zeer oud ijsberenpro- bleem, nadere inlichtingen over deze voethulpjes en vernam toen van de be wuste slimme ijsbeer: „Nou, je moet eerst twee Eski mo's hebben". Enkele duidelijke voor schriften voor het op-reis- meenemen van huisdieren. Nooit de hond los in de auto en nooit op de voor bank. Hij leidt de aandacht af en belemmert vaak het uitzicht van de bestuurder er ontstaan veel ongelukken door de meerijdende hond. Katten voelen zich het prettigst in de eigen omge ving. Als men kennissen etc. kan vinden die het dier elke dag willen komen ver zorgen, dan late men het in het eigen huis. Want kat, die leeft op zijn neus, voelt zich bij eigen kattebak en eigen vertrouwde geuren het best op z'n gemakje. Voorts haat hij lawaai (campings!), vreemde die ren en mensen en kan dan gemakkelijk wegvluchten. Honden gaan graag mee met baas, bazin en de kin- ders. Wél dient men ze goed in bedwang te hebben zodat ze niet op jacht gaan in de bossen en de wild stand daar verontrusten (of erger); ook voor de omgang met anderen dient men de hond goed onder de duim te hebben en steeds onmid dellijk aan te kunnen lijnen. Overigens: lang niet overal wordt het meenemen van de hond toegestaan. Wie zijn hond of kat in een dierenpension moet on derbrengen, dient zich wel eerst héél goed op de hoogte te stellen van de accommo- Een Russisch spreekwoord zegt: „Een slapende vos telt kippen in zijn dromen" en wij voegen daar aan toe: „Bijziendheid is als men, bij het slapen gaan, olifan ten telt in plaats van schaapjes". Echt wijs (want het voorgaande was maar een grapje) is dat rijmpje van Jacob Cats (het zou zó voor tal van politici en andere eerzuchtigen ge bruikt kunnen worden) „Als apen hoger klimmen willen, dan ziet men eerst hun naakte billen". Weet u wat een kip is? Een kip is de manier waarop één ei een ander ei maakt. En hoe mooi is ook dat Turkse spreekwoord: „De beer kent negen liedjes; ze gaan allemaal over honing". Op hoeveel mensen uit uw omgeving is deze wijsheid, overdrachtelijk, van toe passing? Ten slotte: „Vis moet driemaal zwemmen: eerst in het water, dan in de boter en dan in goede wijn". Toen verslaggevers de oude heer P. (te W.) vroegen wat toch wel de verklaring kon zijn van het feit dat hij de hoge leeftijd van 100 jaar had bereikt en dat boven dien nog in zo'n buitenge- woon-goede conditie, toen sprak hij als volgt, de grijs aard: „Vijfenzeventig jaar geleden trouwde ik en in onze huwelijksnacht spra ken mijn vrouw en ik plechtig af, dat als we het al eens oneens met elkaar zouden zijn, degene die on gelijk zou hebben, naar buiten zou gaan en een wandeling zou maken. He ren, ik ben vrijwel onafge broken vijfenzeventig jaar lang buiten geweest en niets is zo heilzaam als buiten lucht: u ziet dat zelf". Juli moet warm zijn; dat is goed voor de oogst. „Want wat in de hooimand wordt gebraden, wordt in septem ber geladen". En dat geldt ook voor de wijn. U weet toch, dat opnieuw in het uiterste puntje van Lim burg wijn wordt verbouwd? Tot Napoleon het verbood (waarom?) heeft men wijn verbouwd op de Pieters berg en dat verklaart ook waarom men in Limburg deze spreuk gebruikt: „Wat juli en augustus aan de wijn niet koken, zal sep tember er niet aan braden". Met andere woorden: een warme september kan een te koude juli en augustus niet meer goedmaken. Kritieke dagen Overigens zijn er in juli heel wat kritieke dagen. Zo wordt van de 1ste juli ge zegd dat als deze regen achtig is, de hele maand twijfelachtig zal zijn. En 2 juli is ook al een kritieke dag. Regent het dan, dan zitten we veertig dagen met regen. En op 6 juli, Sint Godelieve, van hetzelfde laken een pak: regent het dan: zes weken nattigheid. Ook al op 10 juli. Het is dan de dag der Heilige Zeven Broeders; als het regent: zeven weken vocht Over 20 juli hoeven we u niet meer te vertellen. Het is dan Sint Margaretha en als het dan regent, is het meteen zes weken mis. „Regent het op Sint Mar griet, dan krijgen we zes weken lang een natte tied". Maar ook (en dat is een troost): „Is het droog weer op Pisgriet, dan regent het 30 (of 40) dagen niet". Ja, Sint Margriet speelt een grote rol in juli: „zes weken boerenverdriet" en verder „slecht hooi" (als het dus regent) alsmede „Margriet's regen brengt geen zegen" zijn zo enkele der bekom merde ldanken in dit ver band. Voorts de oude spreuk „Sint Margriet houdt haar water niet" en duidelijk zal wel zijn hoe spannend die dag weer zal zijn. Weer water Twee dagen later treedt dan Sint Maria Magdalena op. Ook al met water. „Regent Sinte Magdaleen, 't regent dagen achtereen" (22 juli). Dan is Sint Jacobus op 25 juli een ander persoon! „Is 't helder op Sint Ja- cobsdag, veel vruchten men verwachten mag". Maar het moet dan niet warm zijn want dan zitten we met Kerstmis, ja, met de gebak ken peren. Want: „Is Sint Jacobus hel en warm, be vriest met Kerstmis rjjk en arm" en dat is niet mooi. Minder dreigend klinkt het zó: „Sint Jacobszonneschjjn, voorspelt een winter fijn". Mieren U moet op 26 juli nauwlet tend de bewegingen van de mieren gadeslaan. Want „Bouwt op Sint An de mier haar hopen, de winter zal niet zacht verlopen". In Vlaanderen zegt men het zo: „Werken met Sint Anna de mieren, dan zult g'enen langen winter vieren". Tus sen 19 juli en 18 augustus vallen de Hondsdagen: dat is dat deel van het jaar waarin Sirius gelijk met de zon opkomt. „Hondsdagen, helder en klaar, betekenen een goed jaar". Of „Komen de Hondsdagen met veel regen, dan gaan we een slecht jaar tegen". Volgens de Enkhuizer Almanak is het dit jaar veranderlijk in de bewuste Hondsdagen periode. Afwachten maar. „Hij is bijna menselijk" Toen de boekhandelaren in gepakt in colbert en shirt met das tijdens de hittegolf in de eerste weken van juni tracht ten nog wat strandromanne- tjes te verkopen, is de afde ling verkoopbevordering van A. W. Sijthoff te Leiden op het verkoelende idee gekomen deze mensen en hun perso neelsleden wat afkoeling te brengen. Dit gebeurde in de vorm van het presenteren van een ]/2 li- terpak AH roomijs, verpakt in de boekomslag van Sijt- hoffs bestseller „Vierde Aga tha Christie Vijfling" met daarop vastgehaakt een kaart je met de tekst: „IJs en we der dienende". De vertegenwoordigers van deze uitgeverij waren zich heel bewust van het feit, dat bij temperaturen van 29 en 30 graden celsius moeilijk deugde lijke zakengesprekken te voe ren zijn. Daarom beperkten zij hun aktiviteiten tot het be zoeken van AH-filialen, het kopen van ]/2 literpakken room ijs en het presenteren van dit pakket aan de boekhandelaar en zijn personeel. Dat de Sijthoff-vertegenwoor- diger overal met gejuich werd ontvangen behoeft geen toe lichting. De orderboeken ble ven deze keer ongebruikt en onbeschreven in de tas. (Advertentie) Neem gedroogde abrikozen en laat die langzaam wel len in zo min mogelijk vocht. Pureer ze vervolgens en roer er de benodigde suiker en vanillesuiker door. Laat de abrikozen- moes goed koud worden. Kook zelf de dag tevoren rijstebrij van weinig rijst en veel melk, zodat ze een mooie gele kleur krijgt. Als de rijstebrij (die nogal com pact behoort te zijn) klaar is, roert u er van het vuur de suiker naar smaak en de vanillesuiker door. Klop er 2 eierdooiers door en tot slot de twee stijfgeklopte eiwitten. Op het allerlaatst roert u er een goed glas marasquin of persico door. Laat de rijstebrij goed koud worden en leg abrikozen- moes laag om laag met de rijstebrij in een glazen of kristallen schaal. Het is een ouderwets feesteten, maar het zal ongetwijfeld ook vandaag nog bijzonder in de smaak vallen! (En wilt u geen rijstebrij koken, dan haalt u ze al weer „kant en klaar" uit de blikjes.) is fehosd 45 A Bierkenners vragen

Allerhande | 1970 | | pagina 2