Wenken voor meer vakantieplezier Krentenstoet 1? Uw sherry (en het etiket) Wie voor Ch Vis-in-blikvaria oh Vers vlees op z'n best bij Albert Heijn x AH alles voor uw vakantie (Behalve Ghocal Rijst met garnalen kabeljauw en (in de oven) Tartaar Hamburgers. Slavinken Frikandellen 3.» 49 49 49 Moeiteloos eetgenot met AH's (eigen) diepvries op de foto ziet u wel heel duidelijk hoe smakelijk en verleidelijk een ontbijt er uit ziét in de tijd dat er een overvloed aan aardbeien is. De man darijntjes in het bovenste schoteltje komen natuur lijk uit het blik, melk en suiker versieren verder de knapperige cornflakes, het geheel is een lichte en gezonde combinatie, dat vindt het haantje met zijn prachtige staart kennelijk ook! mooi weer) 94 83 Vacuum- verpakte vlees waren: albert heijn Champignon-ragout DE 12 halve liters NIEUW. WNA^iE EN SOEPGROENTEN Gemberbrood Veekendbrood Krentenbrood J30 Rozijnen Cakebrood Krentenbrood met spijs 165 X v^albert heijn^ Vertrouwd Import Petit Beurre 59 laanse Molen Hippodrome i» Boudoir 73 Café Noir 82 Windsor Biskwie 85 X 1d®TftsaBtekflicl Sherry-dieet In gerechten Schelvislever Garnalen USA-RIJST mm Vakmanschap is meesterschap 58c want alle waar is naar zijn geld! JUNI 1970 ALLERHANDE A vakanties zijn weer in aantocht, al was het met de lente niet zo best gesteld dit jaar. We blijven echter plannen maken om er uit te trek ken: lange week-einden vóór dat de eigenlijke va kantie begint en we ver heugen ons op het slapen in de tent of die nu groot of klein is (wat ligt er toch een wereld tussen het sheltertje en de bun galow-tent!) of op het trekken met ons tweede huis: de caravan. Maar plannen alleen is niet genoeg en u zult er dus ver standig aan doen om vóór alles te zorgen dat de officiële pa pieren die u nodig hebt bij Makkelijk aane'en hand te dragen in handige portable bierbox alles is verser bij ah want 't krijgt er de tijd y. niet om oud te worden reizen en trekken en kampe ren (grens-overschrij dingen en eventueel verlangde grensdo- cumenten) tijdig in uw bezit zijn. Juist doordat er op dit gebied dank zij EEG nogal wat veranderd is, zult u goed moe ten informeren zodat u niet plotseling voor onaangename feiten wordt geplaatst. Hebt u een hond of poes die mee mag, stel u ook dan danig goed op de hoogte van wat wel en niet kan en moet of geoor loofd is. Kunt u de huisdieren niet meenemen, bespreek dan tijdig verzorging binnenshuis of in een pension of gastgezin. (Geef poes dan voldoende Cals- pride mee plus eventuele blik jes en zakjes met de bekende en geliefde hapjes). En als Woef gewend is aan Alpo, ver geet dan ook dat niet. Informeer tevens wat u wel of niet in een gastland mag in voeren en ga er vooral vanuit dat winkelen in een vreemd land een gezellig avontuur is en dat de plaatselijke commer- gant zeer gesteld is op uw klandizie zo goed als de Ne derlandse die ook van onze bui tenlandse bezoekers verwacht! Over en weer varen wij er wel bij, want niets is genoeglijker dan net leren kennen van de eetgewoonten van uw gastland en het loslaten van de biefstuk met gebakken aardappelen en doperwten die u verder het hele jaar door thuis kunt consume ren! Steeds meer maakt in onze vlug-vlug! "-tijd de huisvrouw een gretig ge bruik van diepvries-pro- dukten en dat is voor AH destijds al aanleiding ge weest om diepvries onder eigen naam te gaan ver kopen. Als nieuwste produkten kunt u nu gaan genieten van spinazie en soepgroenten. Genieten in de meest uitgebreide zin van het woord, want hoevelen van ons vinden het wassen en schoonmaken van spinazie niet een ellendig en tijdrovend werkje, reden waarom we ze dan maar niet eten. En nu wordt al dat werk voor ons gedaan en bovendien is er geen enkele afval en is alles in een wip klaar. Spinazie De spinazie (gehakt) komt tot ons in pakken van 450 en 750 gram. De pakken van 450 gram die normaal 75 ct moeten kos ten, worden voor 65 ct aange boden en de pakken van 750 gram (normale prijs f 1.19) kos ten nu slechts: 98 ct. Wanneer u dan nog bedenkt dat voor I 450 gram diepvries-spinazie 1100 gram verse spinazie no- i dig is en voor 750 gram diep- j vries, 1800 gram verse, dan zult u als prijsbewuste huis vrouw met dubbel plezier ge nieten van dit uitstekende pro- dukt dat bovendien zo uitste kend smaakt en waarmee u tal van heerlijke gerechten op kunt dissen. Soepgroenten Wat de soepgroenten betreft: die zijn verkrijgbaar in be kertjes van 100 gram, normale prijs: 35 cent, de introduktie- prijs is slechts 29 cent (als u soepgroenten moet kopen en schoonmaken kost dat in ieder opzicht meer!). De soepgroen ten bestaan uit prei, doperw ten, worteltjes, selderij, bloem kool en sperziebonen. Andere produkten Andere diepvries-produkten zijn: patat, 4 croquetten in één verpakking, 9 bitterballen in één verpakking, 4 frikadellen in één verpakking, 400 gram kabeljauw-filet (zie recept el ders) en 10 vissticks waar een ieder van kan smullen. Verder zijn zo langzamerhand werkelijk beroemd de ijssoor- ten: dame blanche en aard- beienmelba in literverpakking en de halve liters roomijs in de smaken: vanille, vanille- aardbeien en vanille-mocca. Sinaasappelsap Dat de braadkuikens en de kip- penpoulet uit de diepvries voor treffelijk zijn is bekend en vergeet u dan in de warme da gen vooral het diepvries sinaas appelsap niet, het is geconcen treerd en drie blikjes water op 1 blikje sap geeft 0.7 liter zui ver sinaasappelsap, zo'n blikje kost nu slechts 98 ct! Natuurlijk zijn er bepaalde nuttige zaken die u zeker mee moet /nemen voor onderweg, vooral wanneer u met klein en groot op stap gaat. Eerst even de hygiëne. Voor baby: de gebruikelijke baby-voeding. Voor de ande ren: een buisje met de ver trouwde aspirientjes, entero- vioform om de gevolgen van teveel olijfolie, knoflook, hitte e.d. te bestrijden (overigens: is het u bekend dat u bij een gerecht met veel olijfolie (pa ella bijv.) heel veel brood moet eten? Dat voorkomt veel heen weer rennen later!). DROP Vanzelfsprekend dient u dan ook te zorgen voor het gebrui kelijke laxeermiddeltje en als u tot de dropgenietende ge meente behoort, vergeet dan vooral niet er voldoende van mee te nemen want in het buitenland is deze lekkernij niet verkrijgbaar. Ook peper munt en drups zullen onderweg goede diensten bewijzen. Een ander belangrijk ding is toiletpapier, bedenk dat het sanitair onderweg wel eens wat primitief wil zijn, zorg dan dat u in uw tas een handig rolletje er van meedraagt. Eau-de-cologne zakdoekjes mogen niet ontbreken (75 ct. per 10 stuks), verfrissend en handig. WAGENZIEKTE Een flinke doos tissues en pil letjes tegen wagenziekte be horen ook op uw lijst te staan evenals wat spelletjes waar mee kinderen zich op langere trajecten kunnen vermaken. Overigens is het verstandig als u de trajecten niet al te lang maakt, rust regelmatig uit, laat de kinderen even uitren nen, eet en drink iets en ge niet op die manier dubbel van uw reis. PICKNICKMAND Dat eten is eenvoudig als u van tevoren een goed gevulde picknick-mand klaarmaakt met veel sandwiches, smakelijk be legde broodjes, fruit, thermos- kan met een warme drank en de nodige bekertjes Sinasdrink voor de frisheid. Uw thermos- kan kan thee of koffie bevatten zonder melk, voor de liefheb bers van dit laatste neemt u handige Instant Completa mee, een plantaardige vervanger van koffiemelk. AH-WINKEL Zorg in ieder geval ook voor „kaas uit het vuistje" ter voor koming van weeë gevoelens onderweg. Verder is het aan te bevelen om altijd een flinke handdoek bij u te hebben, die bewijst veelal goede diensten. Denk vooral ook aan: fles- openers, blikopeners, een kur- ketrekker en wat dies meer zij, vergeet het mesje om fruit schoon te maken niet! Blijft u in eigen land met de vakantie, stel u dan op de hoogte van de dichtst bijzijnde vestiging van AH. (MOOI) WEER En dan wensen wij u alleen maar enorm veel plezier en zeer goed weer (daar kan AH helaas nog niets aan doen!). De ouderwetse, ronde krentenstoet, natuurlijk met veel krenten erin! 500 gram I gesneden, half brood, 380 gram gesneden 400 gram 700 gram gesneden £40 690 gram heel brood 700 gram alles is verser bij (want *t krijgt er de tijd niet om oud te worden) verser kan het niet! Altijd vers, altijd hele plakken, hygië^^ nisch tot en met, geen hand komt er aan. U kiest wat u past: juiste gewicht en prijs staan op elk pakje. Neem onder staande vleeswaren mee op vakantie, weekend, naar camping... gewoon ide aal! Omdat die soorten ook buiten de koelkast tot de op het pakje vermelde versheidsdatum gegarandeerd vers blij- ven! per 100 gram Boeremetworst74 Ontbijtspek 79 Rauwe Ham1.29 Runderrookvlees1.49 Bacon zonder zwoerd 1.19 Snijworst 71 cacao-fantasie magere cacao poeder met suiker gQ pot 300 gram AH Choca! lost direct op, ook in koude melk. Wilt u een beker chocolade, wat pasta voor de boterham of een chocoladevlaatje als dessert? De pot Cho- cal is geduldig. Uw tover staf doet de rest. Het blijkt dat er in uw ge lederen, lieve lezeressen en beste lezers, enige verwarring omtrent uw eigen lievelings- sherry is gerezen doordat wij dezelfde sherry-flessen voor zagen van een ander etiket. Voordien hebt u altijd naar keuze u voorzien van een fles met een etiket waarop een fraai galjoen met vol tuigage op een hetzij groene, hetzij gouden achtergrond. Op de groene combinatie stond in kleine lettertjes ergens „me dium dry very very pale", op het goudkleurige stond „very very pale-very very dry". Op de nieuw etiketten is het galjoen verdwenen en vervan gen door een klein kanon, maar wat vooral belangrijk is, is de aanduiding van het type sherry dat in de fles zit. Op de groene balk staat nu dat de Amontil lado die de fles bevat matig droog is, d.w.z. een zoet ele ment in zich draagt, diezelfde Amontillado zat echter ook in de fles met het schip erop. In de fles met het goud-beige etiket zit een Dry Sherry en wel een Fino die van het droge type is en daarom staat er dan ook nog bij: very very dry. De sherry is altijd ook nog very very pale maar dat staat er nu niet meer op; de nieuwe" etiketten maken u immers meer vertrouwd met de sherry-fa milies en dat is veel belang rijker: u weet dan wat u drinkt en u kunt daar dan ook te allen tijde naar vragen. De prijzen, u weet het, zijn voor Amon tillado: ƒ4.65 en voor de Dry Sherry4,90. Natuurlijk Albert Heijn, waar alles verser is, want 't krijgt er gewoon de tijd niet om oud te worden. Enkele soorten uit het grote AH-assortiment: tfft (geidig van 11 t/m 17 juni) pak 250 granOB* tweelingrol 500 gram rol 250gram pak 250 gra"J Wat de import van sherry be treft: na Engeland zijn wij als land de grootste sherry-impor teurs van Europa. Van alle wijnen bedraagt de import van sherry 22 pet., hetgeen een enorme kwantiteit betekent! De bekendste sherry-families zijn de Fino, de Amontillado, de Oloroso en de Manzanilla met al hun variaties. Van deze ,vier wordt in ons land de Amontillado (en dan liefst de soort die een tikkeltje naar de zoetige kant neigt), het meest gedronken en de zeer manne lijke, zeer droge, een ietje zil tige Manzanilla, het minst. De Fino is droog en de Oloroso heeft een noot-achtige smaak. Een veel gedronken wijn is de Montilla, die uit het buur- gebied boven Córdoba stamt en die overigens niets met een wezenlijke sherry te maken heeft. Bij AH vindt u twee typen Montilla: de één no. 7 (ƒ3,15) heeft een Amontillado type, de ander een Oloroso- inslag (ƒ3,65), maar nogmaals ze hebben niets met sherry als zodanig te maken. Nu wat het sherry-dieet be treft: denkt u nooit dat sher ry een vermagerende werking heeft want dat is niet zo. Het alcohol-percentage van sherry ligt op 18° en dat betekent dat ieder glas sherry de nodige calorieën bevat. Wanneer u een gezonde eet lust hebt en u volgt een sherry- kuur (gegrilde biefstuk, mage re kaas en sherry in een be paalde verhouding) dan wordt u slechts magerder door alles wat u niet eet! Bovendien moogt u dit soort eenzijdige grapjes niet lang volhouden, u komt bij het sherry-dieet nl. vele nuttige grondstoffen te kort. Vraag liever aan uw dokter om een goed uitge kiend dieet en volg dit stipt, dat is een betere manier om te vermageren! Wat het gebruik van sherry verder betreft u kunt sherry De verschillende vissen, schaal- en schelpdieren uit de zee lenen zich bijzonder goed tot inblikken, zie onze traditionele sardientjes en de meer of minder rose zalm, waar wij altijd weer feeste lijk van smullen! Bij AH vindt u een grote verschei denheid van deze heerlijk heden die het, ook bij warm weer zo goed „doen", ze wek ken nl. bepaald de eetlust op, behalve natuurlijk bij hen die gewoon „nee" zeggen tegen a nes wat de zee ons geeft. Even een paar prijzen: een blik Fancy Pink zalm van 220 gram kost f 1.69; Starkist tonijn (chunks), 184 gram, komt in de prijs van ƒ0.98. Pilchards in tomatensaus (225 gram): f 0.72. De blikken ge vuld met haringfilets in to maten-, mosterd- of paprika saus (200 gram) kosten slechts f0.72 en voor 125 gram sar dines betaalt u niet meer dan f 0.69. Vergeet vooral niet dat de zo gezonde schelvislever in blik van 125 gram maar f 0.65 kost en dat deze delicatesse met zout en vers gemalen peper op een knapperig toostje de ware begeleiding is van onze goed vaderland se drank of deze nu jong of oud is! Vers gepelde garnalen zijn niet altijd verkrijgbaar, maar u kunt ze altijd in voorraad hebben in blik, voor het ge bruik moet u ze wel goed af spoelen, daar ze anders te zout zijn. Een blik van 127 gram kost f2.50 en u kunt ze zowel in koude als warme gerechten verwerken. Dan zijn er de voortreffelij ke blikken met langoustines (180 gram) waar u de heer lijkste cocktails en slaatjes mee kunt maken terwijl ze een extra plus geven aan tal van visgerechten, de prijs is f 3.95. Zeer voordelig zijn de ma kreel filets in olie, die f0.69 kosten per 125 gram. Het is een rijstsoort die een bepaalde voorbewer king heeft ondergaan (nee, de rijst is niet voorge kookt) Door de voorbe werking zijn de vitaminen behouden en de rijst heeft een zeer pittige smaak, de kleur is lichtgeel maar ze kookt volkomen wit, de korrel is lang en krijgt bij het koken een groot volu me, bovendien kookt deze rijstsoort prachtig droog. In de VS zegt men van deze rijst dat ze „par boiled" is en dat houdt dan tevens in dat u ze vooral niet moet wassen voor het gebruik! Terwijl de normale prijs van het pak rijst 0,95 is, kost ze ter introduktie slechts 0,79. Met zulke rijst zijn heerlijke pilafs en risotto's klaar te maken. Wart Completa stroo ód jëkolfie. Hottest i roeren... en ie kotti&is; heerlijk óp smaak-en blijft lekker heet.''BovendienCompleta kan niet 2uur Worden, En bevat uitsluitend dus vandaag of morgen de winkel staat, ga dan mpleta.de ideale parfnér voor uw kopje koffie DOMO metkproduktïfi V;Beifen (05930) 24 41 in gerechten bijna altijd ge bruiken in plaats van madeira, dus in soepen en sausen en wanneer u een halve grape fruit als voorafje eet, dan kunt u daar een scheutje sher ry overgieten. Laat pruimedanten in plaats van in water, eens een nacht overstaan in sherry (nadat u ze gewassen hebt) en wel ze dan in diezelfde sherry. Voeg er wat donkerbruine basterd suiker bij en het resultaat zal verrassend zijn! Sherry en kaas is ook altijd een uitstekende combinatie, vooral een mild belegen boe- ren-kaas bij een glas sherry doet het voortreffelijk. Geef eens het volgende hier naast vermelde voorafje: Op 2 kopjes rjjst hebt u nodig: 500 gram kabeljauwfilet en 250 gram gepelde garnalen. Verder gebonden witte saus (ongeveer een halve liter) en ge raspte belegen Goudse kaas plus wat paneermeel. U kookt de rijst volgens de aanwijzingen op het pak droog en gaar. Vervolgens spreidt u ze uit in een beboterde vuur vaste schaal. Terwijl de rijst kookt hebt u de kabeljauwfilet gepocheerd in: witte droge wijn, waarin een stukje boter wordt ge smolten, daar wordt bijgevoegd het sap van een halve citroen, een snuifje zout, een weinig vers gemalen peper, een snuifje tijm, een laurierblaadje en een paar peterselietakken. Pocheren betekent niet anders dan de ingrediënten net niet helemaal aan de kook laten komen. Vis is bijzonder vlug gaar en ze mag beslist niet overgaar worden. Zodra de vis filet a point is, neemt u hem met een schuimspaan uit het pocheemat, u verwijdert de peterselietakken en het lau rierblad want het vocht gaat u gebruiken voor uw gebonden saus. Maar eerst pluist u de vis uit elkaar en vermengt hem met de garnalen. U deponeert kabeljauw en garnalen op de rijst in de vuurvaste schaal. Uw saus maakt u van boter en bloem (gelijke hoeveelhe den) waar u een glad papje van roert. Onder voortdurend roe ren voegt u er het kooknat van de vis bij en vervolgens net zoveel melk tot u een aan genaam gebonden, fluwelige saus hebt verkregen. Roer daar een klein geraspt uitje door en controleer of het geheel pikant genoeg is. Giet de saus over de vis en de garnalen in de schaal, be strooi het gerecht tot slot met een mengsel van geraspte kaas en paneermeel, giet er wat ge smolten boter over en laat er in de oven een fraai bruin korstje op komen. Uitstekend met frisse gemeng de salade of met jonge wortel tjes met fijn gehakte peterselie en boter. In een paar minuten klaar: 500 gram .100 gram .100 gram 100 gram Geldig van 11 t/rri 17 juni SMAKELIJK VOORAFJE: Als u over die echte één-per- soons pastei-potjes beschikt is dat wel het leukste om de ra gout in op te dienen, maar u kunt er ook van die moderne folieschelpen voor nemen (in papierwaren-afdelingen ver krijgbaar). De ragout maakt u als volgt: u wast heel mooie champignons, laat ze uit lekken en snijdt ze in plakjes. U smelt wat boter in de pan en voegt er een geraspte ui bij plus de champignons. Laat alles op een laag pitje sudderen en voeg er vers gemalen witte peper, zout naar smaak en een snip pertje tijm bij. Roer van bloem met melk een glad papje en voeg dat onder voortdurend roeren bij de champignons zodat er een goed gebonden, verrukkelijk geu rende ragout ontstaat. Giet hier, wel blijven roeren, een glaasje sherry bij en proef of het geheel u pittig genoeg lijkt. Vul er uw potjes of schelpjes mee (niet helmaal vol doen, want dan lopen ze over!) en strooi er een laagje paneermeel over vermengd met geraspte belegen kaas. Giet er wat ge smolten boter over en laat er in de gloeiende oven een goud bruin korstje op komen. Het is een bijzonder smakelijke ou verture en u geeft er eventueel wat toost bij. (Advertentie) Bierkenners vragen

Allerhande | 1970 | | pagina 7