KUNST m Arnhem bereidt op Kersjes zich voor KOKEN IS Ontginnen in achtergebleven gebieden AH's CENTRALE SLAGERIJEN MOETEN „MODEL" ZIJN 69 ichweppes ch Wto&c/l 1/ Koffie melk Vrouw rijdt met meer discipline Vlees vraagt summum aan zorg Kippesoep X Te spelen werken worden mondeling j toegelicht Vakmanschap meesterschap 58c want alle waar is naar zijn geld Groentesoep met balletjes— Tomatensoep met balletjes -blik 89 .blik 85 .blik 85 Lage temperatuur Direct verwerken Nauwkeurige controle Hoge eisen IJm JUNI 1970 ALLERHANDE A 5 door Louis Sinner T/AN de ene dag op de an- dere was het goede dorp. waar ik en de mijnen onze dagen magen slijten, ineens het eerste Kabouterdorp van Nederland. Neen, U hebt er geen uitgebreide artikelen over gelezen en ook de televisie is niet met cameraploegen naar onze gemeente gekomen om de veldslagen tussen wettig ge zag en jeugdige rebellie voor uitzending gereed te maken. Als we goed nagaan, had er juist wél een televisieploeg naar ons dorp moeten komen, want in tegenstelling tot het gebruikelijke patroon, werden wij op een zeer gezellige ma nier Kabouterdorp. Het kwam allemaal zo: wij hebben hier een nijvere kun stenaarsgroep, die op een oude zolder van een statig heren huis de Muzen dient: de vruchten zullen wel nooit aan leiding worden tot schokkende (Advertentie) WE hebben het u al gemeld: de PMC heeft de serie speciale concerten van het Amsterdam Philharmo- nisch Orkest o.l.v. Anton Kersjes moeten verdubbelen. - Naast de serie komt er nu ook voor het eerst één in Arn- waS'™t'l!mte r'inTpimtie'°rge- hem. in M"sis Sacrum. En ook in de Gelderse hoofdstad - doet Anton Kersjes wat de PMC-concerten in Amsterdam extra aantrekkelijk heeft gemaakt: hij gaat mondeling de te spelen werken toelichten. Als één van u, die alleen nu net op dit gebied iets meer weet en die u ter vergroting van uw muziekplezier, er graag iets bij wil vertellen. werkt daar op die zolder. Uit die groep jeugdige diena ren en dienaressen van de kunst bloeide het plan op om het Eerste Kabouterdorp van Nederland te stichten. Er werd een programma-van-actie op gesteld, dat het hele ABC om vatte en op de gedenkwaardige avond trokken de kersverse kabouters naar de dikste boom in het dorp om daar officieel de Kabouterstaat uit te roepen. ook bij die dikke boom en nadat hij het Kabouter- ABC had gelezen, verklaarde hij zich geheel akkoord met dit vergaande plan. De kabou ters wilden onder meer een einde maken aan alle bestaand gezag en zij wilden dat alle beslissingen voortaan slechts zouden worden genomen na overleg en inspraak met alle Dorpskabouters en anderen De burgemeester stond bij elk nieuw programmapunt instem mend te knikken en daardoor kwam de actie wel een héél klein beetje in de lucht te han gen. Had de burgemeester be wogen uitgeroepen: ..Het Gezag Zal Gehandhaafd Worden Des noods Zet Ik De Hele Politie macht In", dan hadden de kabouters natuurlijk enig houvast gehad. Maar de opperwachtmeester stond naast de burgemeester en telkens als de burgemeester instemmend had geknikt, zei ook deze hoog ste ordebewaker dat de plan nen hem uitermate geschikt en verstandig voorkwamen. Terug op de kunstzolder gin gen de kabouters broedend bij eenzitten en toen werd er toch nog een actieplan geboren: Ze zouden gaan optreden tijdens de eerstkomende raadsverga dering. Vanaf de publieke tri bune! NU geviel het dat de vrouw van de wethouder óók ka bouter was geworden en die werd aangewezen om tij dens de openbare raadsverga dering luide om aandacht voor het Kabouterplan te vragen. De wethouder hoorde er tijdig van en met de moed der wanhoop greep hij in: „Dat kun je ge woon niet doen", pleitte hij bij zijn vrouw, „dat is gewoon te gek. Ik zit daar naast de bur gemeester en mijn vrouw gaat de orde verstoren" Aanvankelijk wist zijn vrouw van geen wijken: „Ik zie niet in waarom dat niet kan", zei ze opstandig, „Ik ben toch ook een burgeres van deze gemeen te met alle rechten daaraan verbonden". A CH, in een gemeente als •/-®- bij ons. blijft zoiets over zichtelijk. De burgemeester werd in het overleg betrokken en hij vond de oplossing: een andere kabouter zou vanaf de publieke tribune over het plan gaan praten en dan zou de burgemeester niet onmiddellijk met de voorzittershamer gaan slaan en stilte eisen. UTOEN de raadsleden zich de keer daarop met de vereiste ernst over de ge meentelijke problematiek bo gen was de publieke tribune af geladen vol. En de burgemees ter hield zijn belofte: na de rondvraag pauzeerde hij gerui me tijd om de kabouters de ge legenheid te geven de orde te verstoren. Maar tegen zoveel welwillendheid was het Ka- boutermoreel niet bestand. De jeugdige ordeverstoorder kioam wel even half van zijn stoel overeind met het vlammende betoog in zijn trillende hand, maar toen hij de verwachtings volle blikken allerwege op zich zag gevestigd, ging hij moede loos weer zitten, toaarna de burgemeester, tóch een beetje teleurgesteld, de hamer liet neerkomen en de vergadering roor gesloten verklaarde. Vijf concerten dus in Arnhem. Wij waren benieuwd, wie er zo al zouden intekenen en hebben daarom een willekeurige greep gedaan uit de vele aanmeldin gen die na de eerste aankondi ging zijn binnengekomen. Ëen gelukkige greep, leest u maar: TN het Oosterbeekse verzor- gingshuis 'Felixoord' troffen we de 80-jarige heer N. Kol- lewijn, die met zijn vrouw naar 'Musis' zal gaan, al is hij tegenwoordig slecht ter been. 'Vroeger was ik niet zo erg muzikaal,' vertelde hij ons, 'maar mijn vrouw wel. Die speelde piano en had zangles. Merkwaardig is, dat onze kin deren niet muzikaal waren, maar onze kleinkinderen weer wel. Mijn jongste zoon heeft vier kinderen en mijn schoon dochter maakt iedere week sa men met hen muziek; zij heb ben onze piano gekregen.' De heer en mevrouw Kollewijn gingen al wel naar concerten in Arnhem, zoals ze vroeger in het Gooi wel naar het Con certgebouworkest en de Mat- thaeus-Passion in de kerk van Naarden gingen. 'Muziek heeft mij veel goed gedaan. Ik houd van Beethoven, Chopin, ope rette, ja Léhar en Strauss. Daarom hebben we meteen in getekend.' U dient nog te weten, dat de heer Kollewijn autopionier is. Hij reed al in 1908 en is het enige erelid van de Auto-pers club. 'Helaas kan ik nu niet meer zelf rijden. Maar we heb ben hier een zeer geschikte autoverhuur die ons naar het Amsterdams Philharmonisch Orkest zal brengen'. 0 Fantastisch T\ /TEVR. J. Dikker uit de Mes- ■L A daglaan in Arnhem houdt vooral van 'vrolijke klas sieke' muziek. 'Geen jazz, geen hoepla, hoepla.' Zij en haar man Albert tletjti Koffiemelk- 1/1 fles (1000 gram) alles is verser bij zijn door de tv erg hokvast geworden en willen er graag weer eens uit. 'Natuurlijk ken ik Kersjes en zijn orkest van de tv. We hebben trouwens net nog naar Haitink ook geluis terd. Eerst vond ik het wel gek, via de winkel naar het concert, maar het is eigenlijk fantas tisch, want je komt er nu veel gemakkelijker toe. We zitten op de 13e rij en dat is zeer goed.' Voorkeuren: Léhar, Strauss ook, platen van Mantovani. Maar natuurlijk ook van oude re. 'Ik heb heel vroeger een beetje orgel gespeeld. Maar mijn man nam nu het initiatief We vinden het zalig om nu in Arnhem uit te gaan. 9 Doorgewinterd 1 ERAAR Boekhouden M.O. N. J Tollenaar uit de Bachlaan Arnhem is een doorgewin terde muziekliefhebber en -kenner. Hij en zijn vrouw zijn veel in het buitenland en gaan daar altijd voor veel geld! naar concerten en ope ra: Locarno, Wenen, Luzem, Parijs, Rome, Hamburg, Bazel. In hun vakanties. Maar met veel avondlessen was het in de eigen stad moei lijker. 'Bovendien waren we een beetje uitgekeken op Het Gelders Orkest en het is zeer gezond, dat we nu eens het Amsterdams Philharmonisch kunnen horen.' De heer Tollenaar noemt zich 'een echte Mozart-man', met uitlopers naar Rossini, Doni zetti. Maar Verdi vindt hij ook fijn, de Tsjechen, Brahms' Aka- demische Feestouverture her innert hem aan zijn studenten tijd. En als econoom is hij zeer gevoelig voor prijzen: 'De PMC- concerten kosten haast niets' 0 Schoonzuster 1ZOLONEL b.d. J. H. Tymann leeft een rustig, maar toch actief leven in Rheden, met zijn vrouw en 14-jarige zoon. Hun Amsterdamse schoonzuster en tante is een echte Kersjes- A.Ph.O.-fan, en toen ze hoorde dat Arnhem nu ook PMC-con certen krijgt, waarschuwde ze Rheden onmiddellijk. De Ty- j manns gingen even onmiddel- lijk tot actie over, en ook zij zijn nu verzekerd van plaatsen 1 op de 13e rij. De Amsterdamse schoonzuster had al gezegd: 'Kersjes' uitleg is een genot.' Na de dood van haar man beschouwt zij de con certen van het A.Ph.O. als één van de weinige echte vreugden nog in haar leven. En die vreugde willen de Rhe- dense Tymanns graag met haar in Arnhem delen. 'Ik kan niet uren stil zitten in een con certzaal.' zegt mevrouw Ty mann, 'en nu ik weet, dat er zoveel afwisseling is, durf ik het aan. Mijn zoon houdt eigen lijk alleen van beat en pop, maar grappig genoeg ook van Tsjaikowskv en van 'Peter en de Wolf' en in het algemeen van de Russische muziek. Tegen zijn zin zal hij niet mee gaan, maar misschien wil hij toch wel eens kijken wat het is. Dan kan hij mee.' 9 Boekje vol f)OK mevrouw G. Schaafsma uit Rheden. terug van 3 jaar Suriname met de hele dag al leen maar beat voor de radio en geen concerten, is blij met de mogelijkheid, in Arnhem een vaste serie te kunnen bezoeken. Zij speelt zelf piano, de oudste dochter is op muziekles, haar man speelt piano, mevrouw zingt ook en in Rotterdam ging ze regelmatig naar Flipse en de zijnen, nog in de Koninginne- kerk. 'Je wordt opgevoed in de klas sieken: Bach, Mozart, maar nu gaan we toch ook moderner! Debussy, Ravel, Strawinsky. En we houden van de goeie jazz, de oude.' Muziek bij de bood schappen? 'Even iets vreemds, maar dat is gedaan, als je je boekje vol hebt' Onderwijzerspaar is Bierkenners vragen vastlegt. Dan ga je in ieder ge val!' De data van de concerten zijn: in Amsterdam (Concertgebouw) 27 november 1970, 15 januari 1971, 5 februari, 19 maart en 23 april. In Arnhem (Musis Sacrum) 30 oktober 1970, 8 de cember, 29 januari 1971, 16 februari en 23 maart. De prijs voor een serie van 5 concerten bedraagt 13. De eerste twee plaatsen dienen in PMC-chèques te worden voldaan. Verdere huisgenoten kunnen plaatsen te gen contante betaling bestellen. Bestelnummer concerten te Amsterdam: C-811; Bestelnummer concerten te te Arnhem: C-691. 'TENSLOTTE het jonge onder wijzerspaar ïrausquin in het splinternieuwe Arnhemse Presik'naaf: beiden op de kweekschool muzikaal onder wezen, in de eerste klas van de lagere school nu zelf actief, en echte liefhebbers. Hun platenverzameling is zeer gevarieerd: aanvankelijk voor keur voor pianoconcerten bij de heer ïrausquin, maar steeds meer ook viool: Mendelssohn, Beethoven, Chopin, Liszt; en nu meer en meer Strawinsky, Debussy, Bartók, 'als poging om iets meer te ontdekken'. Mevrouw ïrausquin is dol op harp en op de guitarist Segovia. Zij heeft ook 5 jaar pianoles gehad. Beiden hebben in hun studietijd geprofiteerd van het Cultureel Jongeren Paspoort, gingen vaak naar het Gelders Orkest. Toen kwamen de in spannende eerste jaren voor de klas, het inrichten van hun huis dat veel geld kost. En nu profi teren we van de PMC. Weet u dat we net van plan waren om naar Amsterdam te gaan voor de concerten? En nu kan het in Arnhem zelf. We hebben het meteen gedaan. Héél belangrijk is voor ons, dat je zo de data (Vervolg van pag. 1) en de andere' drie wagens thuis laten. Omgekeerd geldt dit natuurlijk ook voor de vrouwen bij het boodschappen doen. Een dergelijke samenwer king zou er bovendien (mis schien) toe kunnen leiden, dat het verkeer op de spitsuren minder snel vastloopt. Wanneer haalde mevrouw Luns haar rijbewijs? Lachend vertelt mevrouw Luns, dat zij al auto reed voor dat zij een rijbewijs bezat. Overigens betekende dat geen wetsovertreding, want toen zij op 17-jarige leeftijd met auto rijden begon bestond het rij bewijs nog niet. Ik herinner mij, dat mijn vader, die zelf niet kon chauf feren, mij tijdens het rijden altijd van de nodige raadge vingen voorzag. Later kochten mijn zusje en ik samen een auto. Die kostbare aanwinst was een Opel. Wat vindt u van de autorij dende jeugd? Een beetje branie-achtig en te snel. Dat kan gevaarlijke J AN GE tijd is het koken en het kookdomein van de ka- merbewoonster (bewoner) en van de vrijgezel(lin) als het ware een achtergebleven gebied geweest, terwijl alle tijdschriften ritselen van kookrubrieken met prachtige il lustraties en terwijl de wereld een eindeloze stroom van de heerlijkste kookboeken produceert. Dit alles richt zich ech ter alleen maar tot „het gezin" met een huisvrouw aan het hoofd die in grotere of kleinere keukens letterlijk met de pollepel kan zwaaien (zonder dat onmiddellijk haar hele hebben en houden aan diggelen gaat). Eenpotskookkunsl Daar echter zovelen (en dik wijls toch ook onervarenen) kamers bevolken en zoveel mannen ook wel eens een eigen potje willen koken, komen we steeds rneer ru brieken in tijdschriften te gen en verschijnen er boe ken die zich speciaal met hun problemen bezig hou den. Zo verscheen er van H. C. van Haaften het boekje „Eenpitskookkunst" bij uit geverij Kosmos, voorzien van een inleiding van prof. dr. I. A. Diepenhorst. Een uitstekende gids die vooral attendeert op de noodzake lijke voedingsmiddelen die wij iedere dag tot ons moe ten nemen om gezond te eten. Bijzonder nuttig is ook de beschrijving van de mini mum keukenuitzet voor ka merbewoners, alhoewel ik hier toch één ding miste. Voor wie immers slechts over één kookpit beschikt is een snelkookpan met zijn vele mogelijkheden bijna een „must". Goed, de uit gave moge dan wel een be drag ineens betekenen maar iedere pan van goede kwali teit vergt een zeker bedrag vooral wanneer op een elek trische plaat gekookt dient te worden. De drukpan immers stelt de kamerbewoner in staat om ook eens een vleessoort te eten die een langere tijd van bereiding vraagt als bijv. runderlapjes, die in deze pan in een half uur boter zacht en mals tezamen met bijbehorende groenten opge diend kunnen worden en dan waarlijk een feestelijk eten vormen. Menu suggestie Toost je met makreelfilets; macaroni Bolognese: komkommersla; vanillevla met aardbeien. Bereidingstijd ongeveer 30 minuten. Aangezien de ma kreelfilets uit het blikje ko men en dit een inhoud van 125 gram heeft, is het denk baar dat men dit over 2 da gen verdeelt. Haal het res tant uit het blik, verpak het in folie en bewaar het op een koele plaats. Als toost is aan te bevelen de Franse bis- cottes die knapperig blijven ook al is een pakje aange broken (in trommeltje be waren). Begin met het schillen van een kleine komkommer en gebruik voor 1 persoon slechts de helft ervan. De andere ongeschilde helft de volgende dag eventueel als broodbeleg gebruiken, dat is lekker fris. Schaaf de kom kommer en maak ze aan met azijn en olie plus een pakje sla-mix. Begin daarna met het koken van de macaroni uit het pak van Momenta Plus, volgens voorschrift kost u dat 7 mi nuten. Houdt de macaroni in de pan met een klein klontje boter warm op een waxinelichtje. Warm vervolgens de inhoud van het blikje onder voort durend roeren op in een klein pannetje, dit neemt ongeveer 2 minuten in be slag. Giet de saus over de macaroni en geniet van de uitstekende combinatie met de komkommersla. Nu is het pak ook alweer bedoeld voor twee personen en de eenzame kamerbewo ner zal er naar alle waar schijnlijkheid twee dagen mee toe kunnen. Dit is een lot dat bijna alle alleen staanden die voor zichzelf moeten koken treft, meestal eet men twee dagen achter elkaar hetzelfde omdat vele kant-en-klare zaken niet met kleinere porties kunnen worden geleverd; denkt u maar eens aan het brood dat eigenlijk ook altijd lan ger duurt dan men mogelijk wel zou wensen! Het dessert komt uit het fles je kant en klare vanillevla, ook hier geldt dat de helft mogelijk de volgende dag genoten zal worden. Hoe gaat u de volgende dag verder met de restanten? „Resf'-menu Gegeven: wat makreel - filets en toost; macaroni in de pan met de Bolog- nese-saus erover, mogelijk een halve komkommer, bij te voegen: 1 el, 1 uitje, stukje boter, citroensap; half flesje vla. Begin met de geschilde hal ve komkommer in blokjes te snijden en ze gedurende 5 minuten in water met zout in het kleinere pannetje te koken, giet ze af en voeg ze bij de macaroni en de saus in de pan. Rasp een klein uitje of snipper het heel fijn, spreid het uit over de ma kreelfilets op de toost en druppel er wat citroensap over. Warm de macaroni in de pan, roer er vanzelfspre kend de komkommer door, als het gerecht door en door warm is, bakt u in de koe- kepan een eitje en serveert dat op de macaroni. Een herhaling van de aard beien bij de vanillevla zal vermoedelijk niemand te genstaan! In een half uur tijd zal ook dit etentje kant en klaar op tafel staan. Sma kelijk eten! situaties veroorzaken. Daar komt bij, dat zij niet altijd over voldoende geld beschik ken om een betrouwbare auto te kopen en dan bij de sloop terechtkomen. Dergelijke op gelapte auto's betekenen op zichzelf al een gevaar op de weg. Naar mijn mening zal er een regeling moeten komen waar bij van auto's, die eenmaal bij de sloper zijn beland, het ken tekenbewijs wordt ingenomen. Wat denkt u van een perio diek herexamen? Dat lijkt me administratief niet goed realiseerbaar. Wel zou ik het zinvol vinden wan neer men bij het bereiken van bijvoorbeeld de pensioenge rechtigde leeftijd nogmaals examen zou moeten doen. Het reactievermogen neemt op die leeftijd belangrijk af en con trole daarop kan de verkeers veiligheid alleen maar ten goede komen. Wanneer u samen met uw man gaat rijden, wie zit dan achter het stuur? Dat komt helaas nog maar weinig voor. Maar de keren, dat daar gelegenheid voor is rijdt mijn man. Hij vindt het heerlijk en houdt van opschie ten. Heeft uw man ook wel kritiek op uw rijstijl? Natuurlijk! De enkele keer, dat hij naast mij zit ziet hij vaak betere mogelijkheden dan waarvoor ik kies. Maar dat is, geloof ik, met iedere zelf-rij dende passagier het geval. Waar schrijft u het aan toe, dat u en uw man, ondanks de toch verschrikkelijk drukke werkzaamheden, zo fit en dyna misch blijven? Werken is niet schadelijk voor de gezondheid. Wie met plezier zijn taak vervult is een gelukkig en gezond mens. Men heeft dan niet de tijd om over futiliteiten te tobben. Op tijd ontspannen is erg be langrijk. Mijn man heeft de goede ge woonte om voor het naar bed gaan een half uur te wandelen, 's Avonds als het stil is, kom je bovendien tot rust. Vroeger deed ik zelf veel aan gymnastiek en paardrijden. Nu ben ik overgeschakeld op yoga. Dat kan ik zeker aan iedereen aanbevelen. Het is in deze jachtige tijd be langrijk om niet alleen lichame lijk maar ook geestelijk te ont spannen. Een betrouwbare be geleiding bij de beoefening van yoga is wel belangrijk. (Advertentie) Neem een soepje vooraf zo klaar! met stukjes kip blik met gesneden champignons- alles is verser bij albert heijn wani "t krijgt er de tijd niet om oud te worden Heintjes Vakantieboek Ook dit jaar weer komt Heintje de jeugd ver rassen met een geweldig leuk Vakantieboek. Een kleurrijk boek vol spannende en humoristische stripverhalen waaronder Arthur het Spook (een goe de bekende van de oude Heintje fans). Naast deze verhalen zijn er vele leuke spelletjes en doewerkjes in het boek opgenomen. Echt iets voor de regenachtige vakantiedagen. Het is ge schikt voor 5- tot twaalf jarigen. Omstreeks 27 juni a.s. 7,al het in de AH-filia- len verkrijgbaar zijn. ER zijn gebouwen waar het verplicht is het lichaam te omhullen in een schone witte jas en het hoofdhaar te bedekken met een keurig wit mutsje. Uitzonde ringen op die regel zijn niet mogelijk; niet voor een mi nister, niet voor een filmdiva. Die onverbiddelijke norm stelt Albert Heijn in zijn centrale modelslagerijen, van waar de winkels (voorzover deze niet zelf een slagerij hebben) voorzien worden van vers vlees. stig van de leveranciers, wordt door de AH-mensen eerst ge controleerd op kwaliteit, snit, kleur en versheid, waarbij ook wordt nagegaan of het wel ver voerd is bij een lage tempera tuur tot maximaal 7° C. Vol doet het vlees niet aan de ge stelde eisen, dan gaat het rechts omkeert, terug naar de leve rancier. Hoe overdreven ook die eis van schone witte kledij mag klinken, wie een bezoek brengt aan zo'n slagerij weet al na heel korte tijd waarvoor het no dig is. Hygiëne immers is een eerste eis rond een teer attri buut als vlees: vlees, dat de huisvrouw alleen koopt als ze weet dat het door een summum aan zorgen omringd is geweest. Eerder al is in AllerHande geschreven hoe Albert Heijn het vlees koopt, welke eisen wor den gesteld bij de verwerking ervan, hoe het in de winkels komt. De centrale modelslage rijen zijn nu aan de beurt en zij vormen een uiterst belang rijke schakel omdat het mede van het werk daar afhangt of en welk vers vlees de huis vrouw in de AH-winkels kan kopen. Voordat zo'n pakje vers vlees uitnodigend in de koelvi trine ligt, moet er wel het een en ander gebeuren. Dagelijks rijden grote koel auto's bij de centrale model slagerijen voor om het nog on bewerkte vlees af te leveren. Dat vlees, rechtstreeks afkom- De bedrijfsleider in zo'n cen trale modelslagerij: „We ver kopen liever nee in de win kels, dan vlees dat niet aan on ze hoge eisen voldoet. Er is wel eens zes ton vlees terug gestuurd, die dag moesten de filialen het zonder doen, maar dat vonden we beter. Overigens, dat terugsturen is een uitzondering, want de le veranciers kennen onze eisen langzamerhand wel". Alle grote stukken vlees, var kens, rund en kalf, worden op gehangen in speciale cellen, waar een temperatuur is van 0 tot 2° C. Vandaar gaan ze na korte tijd naar de verwerkings tafels volgens het systeem „first in, first out"; wat het eerst is opgehangen in de cellen, komt het eerst op de tafels, waar nij vere handen zorgen voor het snijklaar maken. Het vlees wordt ontdaan van vliezen, ze nen en vellen, een werkje dat uiterste precisie vereist. Het aldus bewerkte vlees gaat naar de proportioneeraf- deling, waar het door het op maat snijden verkoopklaar ge maakt wordt. De mensen die dat doen, weten uit lange ervaring precies hoe groot die stukken moeten zijn. willen ze passen in de welbekende kartonnen schaaltjes. Is die arbeid gebeurd dan wordt hel vlees machinaal verpakt en beprijsd en is het klaar om meteen naar de filialen te worden vervoerd. Het klinkt allemaal vrij simpel, maar op alle details moet iedere dag opnieuw, ei genlijk ieder uur van de dag, gelet worden. En ook op de verhouding vlees/vet en vlees/been, op de kleur van het vlees in het algemeen, op de juiste samenstelling van de zgn. draai-artikelen als gehakt, tartaar en hamburger, die volkomen machinaal wor den bereid. Het zijn allemaal zaken waar nauwlettend op wordt toege zien. Door functionarissen van AH zelf, ook nog eens door een keurmeester van de plaatselij ke gemeente. Van de zijde van Albert Heijn komt regelmatig een veterinair kijken of de ei sen, die op het hoofdkantoor zijn vastgesteld, worden nage leefd. Bijzonder belangrijk in de centrale modelslagerijen is de temperatuur. De mensen werken er bij maximaal 8° C., een vrij koude bedoening, maar noodza kelijk voor het vlees. Die koe ling is zo uiterst belangrijk, dat er ter plaatse een eigen tech nische dienst is, die de gering ste afwijking in de tempera tuur bijregelt. Niet minder be langrijk is het schoonhouden van de werkruimten: iedere avond opnieuw (en dat zesmaal in de week. omdat de winkels zes dagen bevoorraad moeten worden) worden die ruimten en ook de machines en het gereed schap grondig gereinigd. Dat er speciale eisen worden gesteld aan het personeel is bij dit alles wel duidelijk. De me dewerkers moeten niet alleen feeling hebben voor het vak van vleesverwerker, maar zich ook terdege bewust zijn van de factoren daaromheen. Hoewel het woord „verbod" altijd een wrange smaak heeft, moeten er voor wat betreft een pro- dukt als vlees wel enige ver boden zijn. Zij allen zijn op de uiterste hygiëne gericht. De medewerkers zijn daar stuk voor stuk van doordrongen, zoals ze ook weten hoe Albert Heijn het vlees wil; dat be langrijke bestanddeel van me nige maaltijd, dat alleen dan in de winkels komt als het vol doet aan die heel hoge, speci fieke eisen van kwaliteit, koe ling en hygiëne. Het vlees is het waard, iedere huisvrouw zal dat beamen. Sportief.... elegant., gedistingeerd.... de sfeer waarin Af Schweppes thuishoort INDIAN TONIC SODA GINGER ALE (Svjeet and Dry)

Allerhande | 1970 | | pagina 5