Wim Gomes laat ze allemaal doen Handige grill voor tuinparties gratis theedoek Gun in decoratief plezier met AH'skruidentuin br°s, /ChWitteX servetten Koelkastendie paarden die wandelen praten. en albert heijn Florida Sinaasappelsap Verse pittige koffie in twee minuutjes Bolletje X V Cd albert heijn Medicijnkast met stevig slot bij 2 gezinspakken Talloze variaties Eigen fantasie Vooruitgang is dl Kabeljauw fissticbs 125 Albimatic draagkarton van 3 kilo CAFÉ FILTRE X X 180 Hoes ter gezocht Vakmanschap is meesterschap Bierkenners vragen 58* want alle waar is naar zijn geld GOED BEKEKEM Het lijkt zo Pratend paard Witte wrijfwas, altijd goed diepgevroren, geconcentreerd blikje voor 0,7 liter zuiver sap albert: heijn AH-boeken- service Cft Kabeljauwfilet pak 400 gram II5 Ch Frikandellen 4 stuks samen 170 gr. 99 Ch Kroketten 4 stuks samen 230 gram 79 Ch Bitterballen 9 stuks samen 180 gram 75 Ch Patates Frites voorgebakken 500 gr. 89 Ch albert heijn albert heijn JUNI 1970 ALLERHANDE A 3 ZONDER enige twijfel kent u ze, van uw eigen „huisbios coop": die doosjes die vanzelf open en dicht gaan, of de ijskast die alle trappen afwandelt. Of het paard dat rustig op de vloerbedekking staat te trappen. Of de tikkende hartjes van de Hartstich ting. Of kortom, werk van Wim Gomes en zijn zoon Robin, een van de weinige trucfilmers in Nederland. In een honderd en zeventig jaar oude boerderij in Soest- dijk vind ik ze: vader en zoon „truc-maker". T1 WEE-EN-DERTIG van zijn 50 levensjaren zit de heer Wim Gomes nu in de fil- merij. Zoon Robin van 22 assis teert hem sinds vier jaar. „Ro bin doet voornamelijk het geluid", zegt Wim Gomes. Hij heeft een vreemd beroep, die meneer Gomes, want er zijn dagen dat hij bijvoorbeeld „een flinke hoester" zoekt, omdat hij voor de beeldbuis een reclame filmpje voor een anti-hoest middel moet maken. Hoesten kan iedereen, maar nu net de man vinden die „de hoest" heeft, dat is geen sine cure. „Of dat hinnekende paard", herinnert hij zich. Wel, de buurman van Wim Go- mes is nog een echte boer met een echt paard en de heer Gomes ging daar eens pools hoogte nemen. Hij ontdekte, dat het paard een veulen had en wanneer het naar buiten moest om te arbeiden en het veulen bleef alleen in de stal, dan begon het paard uitvoerig te hinniken. „Toen had ik het", vertelt hij. „Wij met de bandrecorder erbij op een moment dat de merrie naar buiten ging en opnemen: precies wat het zijn moest voor die reclame-spot". CINDS een kleine drie jaar heeft „Gomes Truc and Animation Films" de zetel van Amsterdam naar Soestdijk verlegd. De oude boerderij is voor een groot deel door de heer en mevrouw Gomes mèt hun kinderen verbouwd. De grote koeienstal werd studio, een kleine schapenstal werd bar, waar de koffie altijd bruin is. Het strooiendak aan de bin nenkant is door Robin Gomes eigenhandig aangebracht en toen iedereen zei: Moeten jullie dat betonnen ding buiten, die grassilo, nu niet laten weg- Advertentie) door P. W. BUSSEL de halen, toen antwoordden Gomes': Neen. Ze hebben de betonnen ronde silo wat verder in de grond gegraven, van binnen schoon- gekrabbeld en toen drie keer met azuurblauwe verf inge smeerd, waterleiding en afvoer aangebracht en nu hebben zij hun eigen privé-zwembad. „Dat is net ons grote plezier, alle dingen die we hier vinden gebruiken", zegt de heer Wim Gomes. In de enorme deel is hij nu bezig een kapstok te ma ken. Daarvoor heeft hij maar een klein werkhoekje nodig. De rest van de deel kwam bij voorbeeld geweldig te pas, toen er een reclamefilmpje moest worden gemaakt van een paard, dat op vloerbedek king trappelt, maar die vloer bedekking is dan zo goed, dat het niet geeft. „Twaalf meter tapijt hadden we hier in de deel uitgerold", vertelt Wim Gomes. „En het paard leenden we in Baam. Een schitterend dier, maar de twee kilometer hier naar toe kostte toch een half uur, want het moest heel langzaam gaan, zodat het dier hier aangekomen niet zou staan te hijgen of be zweet was". We stappen door de deel en de heer Gomes wijst alles aan. „Wel, de opnamen lukten voor treffelijk, zegt hij. „Maar een paard is een paard en moest op een gegeven moment iets doen. Nog even later schrok het dier even en wandelde zijn eigen produkt dwars over die twaalf meter vloerbedekking heen. Enfin, we hebben alles schoon geboend en er was niets meer van te zien". Maar nu zo'n ijskast die de trap afkomt, meneer Gomes, hoe gaat dat? Hij vertelt: „De film draait vijfentwintig beeld jes per seconde, eigenlijk dus vijfentwintig foto's. Elk beeld nemen we apart op. Ongeveer één seconde per beeld. De traagheid van het oog geeft de verbinding van de plaatjes, bij het afdraaien van de film. Het 1 ij k t dus of zo'n voorwerp beweegt, maar in feite zetten w ij het telkens op een andere plaats". Zo ook met de stukken van het schaakspel voor „Schaak Vier kamp". Robin Gomes: „Het is moeilijk om schaken voor niet- geïnteresseerden interessant te maken. We hebben die schaak stukken dus gezichten gegeven, het worden persoonlijkheden als ze zich bewegen en dat doet het wel leuk". De heer Wim Gomes: „Het moeilijkste van mijn vak is om de kijkers op het idee te brengen dat ik in m'n hoofd heb, zonder dat idee nu hele maal uit te werken". TN de voormalige koeienstal zijn de vele filmcamera's te zien, gemonteerd op allemaal zelf uitgedacht draaiende en schuivende tafels. Sterker, en kele van de camera's heeft Wim Gomes ook zelf gebouwd. Hij is nu weer bezig aan vijf nieuwe reclamefilmpjes, die we over een paar maanden pas in onze huiskamers te zien krij gen, maar hij kan nog lachen als hij bedenkt, hoe hij „een dansend tapijt" op de filmband kreeg. „We begonnen 's avonds om twaalf uur en om vijf uur in de ochtend was het klaar", zegt hij. „Vier man onder dat tapijt en ze hanteerden de stok jes die het tapijt laten dansen". TS7IE twee linker handen heeft, hoeft geen truc filmer te worden. Wie weinig fantasie heeft, evenmin. En om ook met een paard te besluitenvoor een reclame film had Wim Gomes „een pra tend paard" nodig. Na lang zoeken en denken had hij het. „We hadden een paard en gaven dat een paar klont jes suiker, dat vond hij lekker. Daarna gaven we het dier losse suiker, kor reltjes. Het paard proef de natuurlijk dezelfde smaak, maar „murmel de" met z'n mond en wij filmen! Later hebben we al die beeldjes, fase voor fase, teruggezocht en toen was het net of het paard praatte". Wim Gomes en zoon Robin bij een van de trucagecamera's. Terwijl in de voorbije maan den de schoonmaak woedde, heeft Albert Heijn vragen ge had „waarom er in een aantal filialen geen gele en geen bruine wrijfwas meer ver krijgbaar was, maar alleen witte". Het is geenszins de bedoeling het de huisvrouw moeilijk te maken, integendeel. De gele en de bruine was zijn uit de roulatie genomen, om een uiterst simpele reden. In de loop der tijd is duidelijk bewezen, dat witte wrijfwas met siliconen voor alle soor ten hout gebruikt kan worden. Een groot voordeel, want wie bijv. gele wrijfwas gebruikt op blanke meubelen zal te zij ner tijd een vergeling zien en wie bruine wrijfwas heeft kan deze alleen voor erg donkere meubelen gebruiken. Witte wrijfwas met siliconen echter is voor alle houtsoorten geschikt. Er zal bij permanent gebruik daarvan beslist geen verkleuring optreden, noch op blanke noch op donkere meu belen. WW Uit dit kleine blikje haalt u 6 glazen zuiver sinaasappelsap. Volkomen natuurlijk van smaak en vo! vita mine C. Het is niet gepasteuriseerd, dat proeft u direct. 98 Albert Heijn gaat door met het brengen van be- langrijke nouveauté's aan het koffiefront. Sinds kort ziet men in alle filialen in het koffievak een erg mooi uitgevoerde, langwerpige doos, waarop met sierlijke letters staat geschreven: „Café Fïltre, 10 filters kant en klaar, gevuld met vers gemalen koffie In de doos vindt men 10 filters die zijn gevuld met 8Va gram pittige koffie in fijn filtermaal sel. Ter kennismaking wordt gratis een filterhouder geleverd, die met de doos is meeverpakt. Het filtertje plaatst men nor maal in de filterhouder, het ge heel wordt op een kopje gezet en daarna giet men, om de kof fie te laten wellen, een beetje K (Advertentie) heet water in de filter. Ver volgens kan de filter worden vol gegoten en sluit men de houder af met een bijgeleverd dekseltje. Na enkele minuten staat een verrukkelijk kopje koffie klaar. Even vers Sneller kan het praktisch niet. De koffie in de filter is even vers alsof men hem juist zelf heeft gemalen. Elk maalseltje zit namelijk beschermd tussen twee lagen speciaal filterpapier. De filters zelf zijn vacuum ver pakt, wat extra versheid tot gevolg heeft. Begrijpelijk, dat men na het openen van de va- cuumverpakking de filters in een goed sluitende bus of trom mel moet bewaren. De hoeveelheid is nauwkeurig vastgesteld, om een smakelijk een geurig kopje koffie te garan deren. Is het kopje klaar, dan keert men het dekseltje een voudig om en kan het gebruikt worden als onderzetter voor de filterhouder. Verbetering Het idee van de Café Filtre is in België al veel eerder ver spreid en bijzonder gunstig ont vangen. Ook in Luxemburg en een groot gedeelte van Duits land krijgt men dikwijls in de huiskamer, maar ook in de ho- reca-bedrijven, de koffie op deze wijze opgediend. Het is een duidelijke verbete ring van de filter volgens het klassieke systeem, waarbij men nogal eens met een te trage i doorlooptijd en onregelmatige sterkte van de koffie heeft te I kampen. Met deze moeilijkheden heeft de Café Filtre afgerekend Koffiegenieters die het nieuwe systeem eens willen uitprobe ren, vinden op de verpakking uitvoerige informaties en ge bruiksaanwijzingen. 100 stuks 80 In het PMC-assortiment is een moderne, maar vooral ook veilige medicijnkast opgeno men. Het is een model met een uit PVC uitgevoerd frame en met kunststof beklede voor- en achterzijde. Dankzij deze ma terialen is het schoonhouden geen enkel probleem. Het solide, metalen slot met sleutel zorgt ervoor, dat de gevaarlijke pillen, poeders en drankjes onbereikbaar zijn voor vlugge kinderhandjes. MOGELIJKHEDEN De PMC-medicijnkast is voor zien van drie legplankj es die op hoogte naar eigen keuze kunnen worden ingedeeld. Er zijn tien verschillende stan den mogelijk, zodat ook de grote flessen een plaatsje kun nen krijgen. Aan de binnen kant van de deur vindt men over de volle breedte drie bak jes, die men op zes verschillen de manieren kan bevestigen. Het zal niet moeilijk zijn voor deze kast een plaatsje te vin den. Door de wijze van beves tiging van plankjes en bakjes kan men namelijk zelf bepalen of de deur naar rechts of naar links draait. Hiervoor zijn in het midden van de achterwand twee bevestigingsgaten aan gebracht, waardoor de bij geleverde kunststof pluggen in de muur kunnen worden gezet. De PMC-medicijnkast wordt geleverd tegen een clubprijs van ƒ43,in PMC-cheques. Het bestelnummer is F 126. Luvil Het boek „Feest", sa mengesteld door Wina Bom, Lily van Pareren en Hugh Jans, en verkrijg baar bij de AH-boekenser- vice is inmiddels uitver kocht. De andere boeken AllerHande recepten 6,95), Café Fantasia 1,55), Wijn, Wijn en Wijn 6,95) en het Volkomen Vleesboek 11,60) kunnen worden besteld door het invullen van een bestelbon die aan. de boekenservice folder is gehecht of door recht streekse overschrijving op postgiro 416905 t.n.v. Albert Heijn. Westzijde 26 in Zaandam. Het Volkomen Vleesboek is ook verkrijgbaar in fi lialen die vlees verkopen. Mochten in het filiaal geen folders aanwezig zijn, dan kunt u deze aanvragen bij Albert Heijn N.V. afd. 117, Westzijde 26 te Zaandam. Het roosteren van vlees, vis e.d. op open vuur raakt steeds meer in zwang. Begrijpelijk als men weet, dat daardoor een bijzonder fijne en pikante smaak wordt verkregen. In het PMC-assortiment is nu een gemakkelijk le demonteren en schoon te maken grill op genomen, die erg aantrekkelijk is voor gebruik bij tuinparties, pick-nicks of op de camping. De picknickgrill bestaat uit vier geëmailleerde zij-wanden, die gemakkelijk in elkaar ge zet kunnen worden. Daarna plaatst men het bodemrooster. Bovenop de grill"wordt" de bre dere braadrooster gelegd, waarop de worstjes, vlees of vis geroosterd kunnen worden. Twee zijwanden zijn rood ge ëmailleerd en twee zijn in zwart uitgevoerd, wat erg mo dem aandoet. Het geheel is 39 cm hoog, boven 30 cm breed en onder 19 cm breed. Gedemonteerd neemt de grill erg weinig plaats in en is ge makkelijk te transporteren. Zoals ook in de bijgeleverde montage- en gebruiksaanwij zing staat vermeld, kan als vuurhaai"d worden gebruikt stevig in elkaar geperste bol len van oude kranten of houts kool. De prijs van deze pick nickgrill bedraagt 32,in PMC-cheques. Het bestelnum mer is F 418. pak 10 stuks (285 gram) A» Vangverse, panklare kabelj&uwmootjes, gepaneerd en voor gebakken. Heerlijk zeebanket, om vaker van te genieten, zeker nu AH ze onder eigen merk zo voordelig aanbiedt. Een grote run is er in de afgelopen weken op de Doe- het-zelf kruidendoos met receptenboekje" geweest. Dat blijkt niet alleen uit de verkoopcijfers, maar ook uit de vele reacties, waarmee deze nieuwe aanwinst door de landelijke pers is ontvangen. De bewuste fleurige doos bevat tien zakjes met ver schillende zaadsoorten plus een nauwkeurige beschrijving, hoe men deze zaden zelf in potten, bakken of op een bescheiden, zonnig plekje in de tuin tot ontkiemen kan brengen. De in de doos eveneens aanwezige plastic naam bordjes zorgen er dan voor. dat de amateur-tuiniert sier) naderhand precies weet, welk groen kruidengewas hij (ze) voor zich heeft. Het bijgevoegde aardige boekje „Kruidje roer me maar geeft tal van suggesties om het dagelijks menu voortaan nog smakelijker op tafel te kunnen brengen en een uit voerige handleiding voor de aanleg van een kruidentuintje waarvan hier een gedeelte wordt afgedrukt. De prijs van deze doos compleet bedraagt f 3,95. Kruiden kan men natuurlijk op elk zonnig plekje in de tuin laten groeien, maar als er wat ruimte voor is, is een afzonderlijk kruidentuintje niet alleen een decoratieve maar ook een praktische oplossing. De vorm en de afme tingen van uw tuin als geheel zullen bepalend zijn voor de grootte en de plaats van uw kruidentuintje: een goede plek is dicht bij de achterdeur, omdat die in de meeste gevallen toegang geeft tot de keuken. uw kruiden echter op één plaats netjes in een kruidentuintje bij eenstaan is dat een feestelijk ornament voor uw tuin en bo vendien is het onderhoud aan zienlijk eenvoudiger. De hier afgebeelde kruiden tuin is slechts 3 bij 3 meter groot. De bedjes zijn alle 50 cm in het vierkant. Het tussenpad is 60 cm breed en wordt ge maakt van plat gelegde rode bakstenen. Langs de kruiden bedjes worden de bakstenen op hun kant gelegd, zodat ze een paar centimeter boven het pad De kruidentuin zoals hier be schreven, is maar één voorbeeld uit vele mogelijkheden. Naar uw eigen fantasie kunnen op dit voorbeeld allerlei variaties worden aangebracht. Als u van mening bent, dat de bedjes voor de verschillende kruiden tamelijk klein zijn, kan niets u verhinderen die bedjes groter te maken. Aan de andere kant zal ook een kruidentuintje van de genoemde afmetingen meer dan voldoende tuinkruiden voor een gemiddeld gezin opbrengen. Men kan uiteraard in plaats van het aangelegde kruiden tuintje, de kruiden ook als bor derbeplanting in de tuin ge bruiken. In dat geval dienen de aanwijzingen op de zakjes te worden opgevolgd. Wanneer al uitsteken en zo een duidelijke markering vormen tussen het pad en de kruidenbedjes. Het kruidentuinje wordt om- sloten door lavendelstruikjes, die direct na de bloei moeten j worden teruggesnoeid om het j kaal worden beneden aan de i struiken te voorkomen. De grond voor een kruiden- 1 tuintje moet licht, korrelig en tamelijk droog zijn. Tuinkrui- j den kunnen gemakkelijk te we lig gaan groeien als de grond erg vruchtbaar is, niet overbe- meste grand brengt kruiden voort met sterke geur en smaak. Meng goede tuinaarde met 50 grof zand. Gebruik geen mest of kunstmest. De hoger opgroeiende kruiden worden in de achterste bedjes geplant, met de lager groeiende i kruiden daarvoor. De in het doosje verpakte 10 kruiden j vormen de basis van iedere kruidentuin, bovendien worden suggesties gegeven voor nog andere kruiden die men in het kruidentuintje kan kweken. Veel' kan daarbij aan eigen voorkeur worden overgelaten. De gewone tijm mag in geen geval ontbreken maar de ci- troentijm is een goede aanvul ling. Hyssop, borage (komkom- merkruid) en dragon zijn ge makkelijk te kweken, geven een kleurige noot aan de kruiden tuin en zullen in de keuken ze ker te pas komen. Laagschuimend voor ALLE wasmachines SP in pak 850 gram Alleen bij (waar anders!?) X BESTRALING Op initiatief van het Sofia Kinderziekenhuis te Rotterdam en het Akademisch Ziekenhuis te Leiden werd enige tijd gele den besloten om in nauwe sa menwerking met het Proefbe drijf Voedselbestraling een on derzoek in te stellen naar de mogelijkheid om maaltijden door straling te steriliseren. Begonnen werd met de bestra ling van verschillende compo nenten. zoals koffie en thee. De Mocht de kruidenset onver- I resultaten bleken zo bevredi gend dat mede op grond van de Engelse ervaringen nu reeds goedkeurig kon worden verleend voor de bestraling van complete maaltijden. hoopt niet meer in het door u bezochte AH-filiaal verkrijg baar zijn, probeert u het dan nog even in een ander dichtbij gelegen filiaal.

Allerhande | 1970 | | pagina 3