i Bestralen: een veilige conserveringstechniek Bestraalde produkten voor de consumptie Duitsers gaan als proef) zee vis bestralen vakantie vrije tijd Prof. dr. Cden Hartoghoogleraar in de voedingsleer te Wageningen: Ook in Duitsland Arthur Frommer en AC buren van Schiphol Sapzuivere Florida Abonneren op AllerHande Normen Proeven üSSSII rijke Kruidentuin •jc Voordelen •fa Toekomst Nederlanders ook aan boord Vijf dollar Culinair specialist W aterverzachter Vakmanschap is meesterschap 58ct want alle waar is naar zijn geld! 2 ALLERHANDE A JUNI 1970 Windscherm de I Waterafstotend, schimmelwerend doek. Extra groot formaat555 x 140 cm. A/let luifel, 200 cm diep. Compleet met herkenningsvlag en foudraal. Bestelnr. F-219. Clubprijs f 52.- in PMC-cheques, Luxe prïsmakïjker (7x50) In zwartlederen draagtas. Lenzen met reflexvrije goudkleurige coating. Haalt beeld 7x dichterbij. Hoge lichtsterkte. 2 jaar garantie. Bestelnr. F-378. Clubprijs f 69.- waarvan f 52.- in PMC-cheques. Boot Apollo V Materiaalgelaagd rubber en IJzersterk P.V.C. Twee onafhankelijke luchtkamers 2 m, lang en 1 m breed. Dollen voor roeiriemen. Gewicht incl. foudraal5 kg. Bestelnr. F-197. Clubprijs f 52.- in PMC-cheques. Hangmat in frame Hangmat die geen bomen nodig heeft. Doek 180 x 80 cm, 6-kleurig bedrukt. Uitneembaar, dus makkelijk te vervoeren. Bestelnr. F-587. Clubprijs f52.-in PMC-cheques. Premie-van-de-Maand Club t/AN de gelegenheid om zich op AllerHande te abon neren hebben reeds velen gebruik gemaakt. Slechts een briefkaart met duidelijke vermelding van naam, volledig adres en woonplaats, liefst in blok- letters, voorzien van f 2, aan extra postzegels voor ver zend- en administratiekosten en gericht aan Albert Heijn N.V. Zaandam, is voldoende om zich gedurende een jaar van toezending te verzekeren. De post bezorgt AllerHande aan huis. Wij verzoeken u wel in ver band met de postvoorschrif ten, deze f 2,aan zegelö aan de adreszijde van de briefkaart te plakken. Desgewenst kunt u echter ook het jaarabonnementsgeld f 2,overmaken op post rekening 9930 t.n.v. Albert Heijn N.V., Zaandam, onder vermelding „abonnement Aller Hande". In navolging van de VS, Canada, Rusland en Israël overweegt Duitsland toela ting van bestraalde aard appelen. In Duitsland gaat elk jaar een aanzienlijk gedeelte van de aardappel oogst door spruitvorming verloren. Voedselbestraling: een nieuwe moderne conser veringstechniek. Maar bovenal een techniek die dicht bij de natuur staat. Prof. dr. C. den Hartog, oud-directeur van het Voorlichtingsbureau voor de Voeding, is de deskun dige bij uitstek die hier over kan oordelen. Hij zegt: „Nog nooit is een conserveringstechniek zo diepgaand onderzocht op eventuele schadelijkheid. Nog nooit zijn de voe dingsexperts over de ge hele wereld het zo met el kaar eens geweest als bij de beoordeling van deze nieuwe techniek: voedsel bestraling is als conser veringsmethode gezien de Nederlandse maatregelen buitengewoon aantrekke lijk. Overigens is onze methode van conservering niet zo nieuw als het lijkt In Amerika, Canada, Rusland en Israël zijn sinds enige jaren bestraalde produk- ten vrij op de markt verkrijg baar. En reken er op dat de regeringen van deze landen hun goedkeuringen voor voed selbestraling niet zo maar ge geven hebben." „In Nederland komt dus geen bestraald produkt op de markt alvorens door en door getest te zijn. Dit testen gebeurt door het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid (RIV). Hier ook worden de normen vastge steld waaraan bestraald voed sel moet voldoen wil het vrij gegeven kunnen worden voor consumptie op grote schaal. Strenge normen, die verschil len van produkt tot produkt. Waarom? Omdat aardbeien nu eenmaal anders van sa menstelling zijn dan aardap pelen, en daardoor een andere stralingsdosis nodig hebben. Voor het samenstellen van I deze normen is ervaring nodig. En teneinde die ervaring op te doen zal de overheid voorlo pig elk bestraald produkt aan een grondig onderzoek onder werpen. Waarom deze normen? Om straks, als voedselbes traling op industriële schaal een feit is, de nodige voorlichting te kun nen geven; bindende voor schriften te kunnen uitgeven. En dit alles ter bescherming van de consument. Waaraan kun je zien dat een produkt bestraald is? „Als het produkt niet is voor zien van een speciaal etiket, kun je het onmogelijk zien. Zelfs niet proeven. Dit is dan ook één van die voordelen van bestra ling: de houdbaarheid verlen gen zonder dat er iets met het produkt gebeurt. Wat vers is blijft vers. Met. dat verschil, dat de versheid door bestraling aan zienlijk wordt verlengd. In welke landen zijn bestraalde produkten voor de consumptie vrijgegeven? Produkt: aardappelen (x) graan- en graanprodukten champignons gedroogd fruit gedroogde voedingsmidelen vers fruit en verse groenten (xxx) verpakt voorbewerkt vlees voorverpakt gevogelte aardbeien (xxx) (xxx) (xxx) asperges cacaobonen (xxx) (xxx) land: Canada Israël Nederland USA USSR Spanje Canada Israël USSR Canada USA USSR Nederland USSR USSR USSR Nederland Nederland doel bestraling Kiemremming groeiremrning desinfestatie (xx) houdbaarheidsverlenging en groeiremrning desinfestatie houdbaarheidverlenging houdbaarheidverlenging houdbaarheidverlenging en schimmelbestrijding houdbaarheidverlenging en groeiremrning Nederland desinfestatie SstaSf? 'w !ï0Üdt ta Frankrijk,de toelating van bestraalde aardappelen verwacht. Ei e^perimenteel^adnjm! 3,5 de De maand juni bevat enkele belangrijke da ta, goede mensen. U moet vooral letten op het weer van de 8ste; dan is het Sint Medar- dus en als het dan re gent (zo verklaren de oude overleveringen) dan blijft het ZES we ken lang regenen. Elke dag! En op 11 juni, als het Sint Barnabas is, mag het al evenmin regenen, daar dan de oogst kans loopt te ver drinken. „Als het regent met Barnabas, dan zwemt de oogst in een waterplas." En dan zijn we er nog niet: er is dan nog kans genoeg op narigheid. 6 weken regen Want op 15 juni, St.-Veith of Sint-Vitus als u dat lie ver hoort, dan zitten we weer met een mooie kans op ZES weken regen. Hoor maar: „Als het regent met Sint Veith, dan regent het zes weken in één tijd". Ver der is deze Sint-Vitus ook nog opmerkelijk: Want op die dag begint het echte zomerweer; let u maar op. De weerspreuk zegt daarom: „Zorgt wel voor de kinder- wiegen, want met Sint Vitus komen de vliegen". Regen-man Ten slotte is er nog 24 juni, Sint-Johannes de Doper. De Friezen zeggen daarover: „Als het regent op Sint-Jan, dan regent het veertig da gen an". En dat is een lelijk ding, want elders zegt men „Sinte Jan is een regenman". We willen nu nog even zien wat de Enkhuizer almanak over die data voorspelt. Voor Barnabas hoeven we (wat de Almanak aangaat) niet te vrezen: het is van 8 tot 13 juni goed lenteweer! Mooi, dat is één. Vaderdag Nu 15 juni. Dat wordt le lijker: dan is het weder on bestendig. En Sint-Jan, de regenman? Die valt in een periode van mooi zomer weer, die duurt van 23 tot 28 juni. En wat zal het weer zijn op Vaderdag? (21 juni) Van opklarend karakter en later warm. Laten wij het houden op de inhoud van dat oude rijmpje over juni: Niet te koel, niet te zwoel niet te nat en niet te droog Juni vult de schu ren hoog. Dan komt alles best in orde. Herinnert u zich het weer in december? Dat was akelig winters, niet waar? Wist u dat de oude weerkundige zegt: juniweer is decemberweer? Dat klinkt niet zo best. Dat alleraardigste idee om, in een gezellige doos, een tiental .tuinkruiden aan te pollepel". En dat is juist. De plant speelt ook, behalve in de keuken, zoals u in het boekje kunt lezen, een be langrijke rol in de beroemde kruidenlikeur Chartreuse, die gemaakt wordt in een Karthuizerklooster in Frank rijk. Wonderteken Basilicum heet ook Konings kruid om de volgende reden. Toen de drie Koningen, bij Christus' geboorte, naar Bethlehem kwamen zag ieder van hen die nacht een wonderteken. Balthasar zag een struik, basilicum, waar aan een bloem groeide die mooier was dan een roos en in die bloem bevond zich een omhulseltje dat in de nacht openbrak en een robijnrood vogeltje vrijliet, dat met menselijke stem sprak: „De Schepper van hemel en aar de is geboren; het is de God-en-mens en de wereld is hem onderdanig". Heilig kruid bieden in de vorm van zaad („AH-Kruidentuin" met bij gevoegd het boekje „Kruidje roer me maar" en tien merk- stokjes met de namen van de tien keukenkruidjes erop en dus de tien zakjes met zaad) deed ons nog eens wat gegevens opzoeken over en kele kruiden. Basilicum of Basiliekruid en ook Koningskruid of Vlees- kruid (daar hóórt u de keu ken al in) „maakt van een oud schaap een mals lam en van een runderlapje iets an ders en iets nieuws", zei Werumeus Buning in zijn "Honderd avonturen met een De plant bleef een heilig kruid door de eeuwen heen en men dacht dat zij duivel en toverij afweerde. Wie het kruid neerlegt op de ven sterbank van degene, die men liefheeft, zal weder liefde ontvangen. Dat kan wellicht nog eens te pas komen Bieslook (ook Astlook, Frans look, Graslook, Pijplook, Sneelook, Snijprei) met zijn uiachtige smaak (heerlijk in sla, soep, saus en ook op brood met kaas!)) wordt ge bruikt in het Gelderse „kruudraoes" waarvan onze Boer Kruudmoes zijn naam ontleent). Bereiding Kruudmoes wordt aldus ge maakt: halve kilo gort, twee liter karnemelk, kwart kilo rozijnen, een stukje door regen spek, een metworst, wat zout, kruizemunt, ven kel, zuring, kervel en bies look. De gort weken (24 uur) en dan twee uur zacht koken met alle ingrediën ten, behalve de rozijnen die er alleen het laatste half uur in mogen meekoken en de bieslook en de kervel die er, vlak voor het opdienen, door worden geroerd. Men eet kruudmoes mei stroop. knoopje zal, „op bevel", langzaam van de bodem van het glas naar boven stijgen en dan weer zakken. Wie dus even nagaat hoe lang dat stijgen en dalen duurt, kan zijn vrienden knap verrassen door, op het bevel „Stijg!", het knoopje te „laten" stijgen en, op het beval „zakken!", het weer te doen zinken. Elk licht voor werpje gehoorzaamt aan de wet, dat de belletjes kool zuur in het glas zich eraan vasthechten en het dan op tillen naar het oppervlak, waar de belletjes uit elkaar spatten zodat het weer zinkt. Verrassingen Moeder Natuur heeft tal van verrassingen. Ook dit: umoet eens een stuiver op de ope ning van een leeg limonade flesje leggen en daarbij eerst de opening met wat water bevochtigen, zodat de fles luchtdicht is afgesloten. De fles moet wél koud zijn voor de volgende kunst: men houdt de fles nu, met beide handen, stevig vast en zal zien dat, na zo'n vijftien tel len of meer, de stuiver ma gisch zal gaan dansen en dat ook blijft doen als de fles op tafel wordt gezet. De oor zaak is de uitzetting van de lucht in de fles door het verwarmen met de handen. Goochelachtige effecten kan men bereiken als men een overhemdknoopje in een glas met spuitwater of een andere koolzuurhoudende drank laat vallen: het „Hem niks geven! Hij heeft een kwaaie dronk!" Aardbeien met 6 dagen, ker sen met 3 dagen, champignons met 4 dagen, asperges met 7 dagen, gesneden groenten met 2 dagen, geschilde aardappelen met 6 dagen, garnalen met 10 I dagen, kip met 11 dagen, vis 1 met 10-20 dagen. Om de consument een vrije keuze tussen bestraald en on- bestraald voedsel te bieden, worden bestraalde produkten in de toekomst voorzien van het speciaal „herkenningsbeeld merk". Niet alle voedingsmiddelen zijn even geschikt voor bestraling. Bij sommige produkten treedt er smaakverandering op. An dere verkleuren. Het zijn de overheidsnormen, die het ver bieden om dergelijke produkten in bestraalde vorm in de han del te brengen. Voedselbestraling is een con serveringstechniek erbij. Geen methode dus, die alle andere bestaande conserveringstech nieken als koken en inblikken in één slag overbodig maakt, maar wel een methode die toe gepast in bepaalde geval ien grote voordelen biedt. Bijvoor beeld: bestraalde vis behoeft niet meer te worden ingevroren. Normale en daardoor goed kopere temperaturen zijn vol doende om dit bestraalde voe- dingsprodukt lange tijd vers te kunnen houden. Een bijzonder praktisch punt van voedselbestraling is, dat je het produkt in verpakte toe stand kunt behandelen. Dit voorkomt kans op hert ting." „De toekomst van sti conservering? Het zal zon dei- twijfel de plaats krijgen die het verdient. Het heeft er alle eigenschappen voor. Ik denk bij voorbeeld aan straling als ver vangende conserveringstechniek voor die methoden waarvan het vrijwel zeker is dat ze een gevaar voor de volksgezond heid kunnen opleveren. Neem het kiemremmen bij aardappelen. Tot dusver ge beurt dit door het uitstrooien van chemische preparaten. On schuldige middelen, als de voorgeschreven dosis wordt ge handhaafd. Bij overschrijding van de veilige dosering vormen ze direct een gevaar voor de gezondheid. Kiemremmen door middel van straling daarentegen is een volkomen „schone" methode. Er blpft niets van achter op de aardappel. Reden voldoende om voor eens en altijd te besluiten te bestralen als het om kiem remmen gaat. Zo maar een voorbeeld. Er zjjn er tientallen. AI met al, straling is niet het antwoord op alle conserve ringsproblemen. Het is een techniek erbij." Begin 1970 zal door de Duitse zeevisserij een aanvang worden gemaakt met het onderzoek op het gebied van de voedselbe straling. Hiertoe wordt aan boord van het onderzoekings- schip „Walter Herwig" een röntgenapparaal geïnstalleerd voor de bestraling van vis in volle zee. Een en ander geschiedt in nauwe samenwerking met het Ministerie van Volksgezondheid in de Bondsrepubliek. De intro ductie van de voedselbestra ling in de Duitse zeevisserij be tekent in wezen een principiële doorbraak in de richting van het aanvaarden van voedselbe straling als zinvolle en verant woorde methode van conserve ring. Twee redenen In februari 1968 is te Bremen de „Förderkreis für Fischbe- strahlung"- opgericht op initia tief van de diepzeevisserijbe drijven in Duitsland. Andere levensmiddelenbedrijven hebben zich bij deze kring aan gesloten of sluiten zich erbij aan. Men heeft de bestralings activiteiten, welke deze kring onderneemt, in eerste instantie op de vis gericht om twee rede nen. Ten eerste ontbreekt het aan geschikte chemische midde len om verse vis voor langere tijd te conserveren. Ten tweede is er het feit, dat de ontwikkel de methode om vis te conser veren bij een temperatuur van twee graden beneden nul is tegengevallen. De „Tridens",het Nederlandse visserijonderzoekingsvaartuig. Aan boord van zijn Duitse collega Walter Herwig" wordt een be- strahngsumt geïnstalleerd voor de bestraling van vis in volle zee. (Vervolg van pag. I) Arthur Frommer is de beken de auteur van het boek/reisgids dat de veelzeggende titel heeft 'Europe in Five dollars a day'. Dit boek is bij de Amerikanen enorm aangeslagen. Arthur Frommer heeft het echter bij het schrijven van dit boek en het geven van veel informatie over gelegenheden voor goed en goedkoop eten en overnach ten alleen, niet gelaten. Hij is zijn ideeën in de prak tijk gaan omzetten en het Am sterdamse hotel is daarvan een voorbeeld. Gelijksoortige ho tels zijn of worden overigens ook elders in Europa gebouwd. Het zijn relatief moderne, effi ciënt ingerichte complexen waar de gast een uitstekende verzorging staat te wachten. Als culinair specialist speelt Albert Heijn Res taurants NV hierin volop mee en toont daarmee onder meer aan zic'h vol komen thuis te voelen in het moderne toeristenver keer waarvan de Jumbo Jet op dit moment het duidelijkst symbool is. Daar stond dan tegenover, dat op laboratoriumschaal reeds geruime tijd met succes de be stralingsmethode als conserve- ringswijze van vis is beproefd. Die methode wil men nu op grotere schaal aan de praktijk toetsen. Betere produkten De plannen van de kring zijn ook door het Voedingsministe rie van de Bondsrepubliek zeer positief ontvangen. „De be straalde produkten", aldus dat ministerie, „blijven niet alleen houdbaar, maar zijn ook 'volkswirtschaftlich' beter." De kring begint het bestralingspro ject met roodbaars en kabel jauw. Ook Nederland Ook aan Nederland is aange boden gebruik te maken van deze varende bestralingsinstal latie. Teneinde de mogelijkhe den hiertoe te onderzoeken is op 4 en 5 november te Karlsruhe in het kader van de Duits- Nederlandse samenwerking een gemeenschappelijk visbestra- lingsproject opgesteld en aan vaard. Dit betekent dat de Ne derlanders aan boord en de Duitsers via het Proefbedrijf aan land kunnen samenwerken. Eindelijk is er nu een sinaas appelsap op de markt, dat heus en waarachtig zijn naam met ere mag dragen zonder al die nare bijsmaakjes, die de meeste oranjesappen kenmerken. Rechtstreeks uit Amerika ge ïmporteerd waar dit sap op uiterst steriele wijze in een speciaal versneld tempo bereid wordt komt de prijs van deze bijna-liter fles (inhoud 0,946 cl) op fl,95. Tijdens de introduktieweek (zie adverten- tiepagina) op f 1,69. Wie slim is haaste zich. N.B. Florida sinaasappelsap koel bewaren en eenmaal geopend beslist in de koel kast. Teneinde hun respectieve auto riteiten een standpunt te laten bepalen Lo.v. bestraald voed sel hebben Deense en Zwitser se collega-stralingsinstituten elk voor zich besloten de toe lating te vragen voor de im port van een partij van circa 10 ton bestraalde aardappelen uit Nederland. (Vervolg van pag. 1) die het waterabsorptievermo gen van het behandelde goed niet vermindert. Dit geldt met name voor handdoeken en luiers. Bij gebruik van de was verzachter zullen handdoek en luier, ook na x-aantallen keren wassen, beslist niet minder vocht opnemen. Een vereiste is het wasmiddel goed uit te spoelen voordat de wasverzachter wordt gebruikt. Per kilo wasgoed is een halve maatdop wasverzachter vol doende, bij de handwas kan worden volstaan met een halve maatdop op vijf liter water. Lage prijs Hoe laag de prijs van de AH- wasverzachter ligt, (ƒ1,75 per lifcerflacon na de introduktie- periode) maakt onderstaand staatje duidelijk. Hierin zijn de bekendste merken opgenomen: zij brengen weliswaar geen literflacon, maar die prijs is vastgesteld door omrekening van het bedrag van cle bestaan de maten: Silan (flacon 825 gram) omge rekend per liter ƒ3,58. Silan (1750 gram) omgerekend per liter ƒ3,40. Comfort (825 gram) omgere kend per liter 3,58. Vemel (900 gram) omgerekend per liter 3,06. Lenor (975 gram) omgerekend per liter ƒ3,03. Lenor (1893 gram) omgere kend per liter ƒ3,04. (Advertentie) Bierkenners vragen

Allerhande | 1970 | | pagina 2