Tartaar l?8 Gebraden Halve Haantjes 198 V 1» Grootste "groenteman van Nederland EEN (KLEIN) FEEST MAKEN VAN DE PINKSTERDAGEN ^Ch albert heijn dsto«£ per 500 gram MONTILLA OLOROSO Kinderboerderij een snorme trekpleister Camping Margarine f iDe meest gehoekte AH Koffie^ is er in twee malingen: V Bolletje Vers vlees op z'n best bij mÊBÊmaaammmmmSÊbiIBmÊm Frikandellen, Hamburgers JA Gelderse Schijven per too gram1Tl V per 500g per stub 350 gram Bobby Sunshine Blanche-neige Pink-sensation fles 0.75 liter 01 Zoute Pinda's 154 01 Pinda's in dop qq 01 Elitehaver Amandelen Men neme Ctt X wieanders?! Romi 55 Snelfiltermaling Rondfiltermaling Ferla Americana Eoffie Alleen bij [fjj waar anders?! Vakmanschap is meesterschap 58c, want alle waar is naar zijn geld! vam* Behalve MEI 1970 ALLERHANDE A 7 IVru zijn de Pinksterdagen in wezen net zo moeilijk als de Paasdagen, gewoon omdat deze dagen nu een maal ieder jaar anders uit de bus komen. Hebben we een „vroege" Paas dan wil dat meestal zeggen dat we een paar vrije dagen beleven die gewoonlijk véél te koud zijn, met slecht weer en zo men op reis gaat: met het onplezierige gevoel dat men het geld, zoals dat heet. „in I armoede verteerd heeft"! Datzelfde geldt dan eigenlijk ook voor de Pinksterdagen. want ook die kunnen door een vroege datum letterlijk en figuurlijk in het water vallen Laat ons hopen dat ditmaal na de bijzonder slechte lente- en Paasdagen, j de Pinksteren iets zal willen i vergoeden van de sombere I grauwe kilte die tot nu toe ons deel is geweest. Dit alles klemt temeer om dat ieder mens na een lange koude winter een bijzonder grote behoefte heeft aan ..eruittrekken": gewoon de stad verlaten en buiten zijn. De caravanners hebben hun zomer-residentie uit de winterstalling gehaald en schoongemaakt en de Pink sterdagen zijn dan zo'n mooie gelegenheid om het geval naar het zomerterrein te brengen (als men daar tenminste de beschikking over heeft) en de water sporters zijn druk doende met hef opkalefateren van de boot, enfin een ieder wil op zijn eigen manier ge nieten van „buiten". Zo ook de picknick-adepten. Organiseer uw picknick nu niet langs de kant van de weg, maar zoek het zo uit dat u niet in stof en benzinedampen zit. Toe gegeven, dat is wat moeilijk tegenwoordig, maar met wat overleg en goede wil toch echt nog wel te doen. Wat gaat u nu meenemen om de inwendige mens te ver sterken? Stel u houdt het bij de belegde j broodjes omdat u dat het een voudigst lijkt en stel verder dat j u in het bezit bent van een of I meer kinderen die niet direct tot de overweldigend goede I eiertjes behoren, dan weet u zelf wel dat die belegde brood- j jes er beslist niet zo grif ingaan i als u wel zoudt willen. Min i broodjes Denk in dat geval eens aan minibroodjes; slecht etende kin deren vinden die grappige vormpjes zo gezellig dat ze ze meestal vlot opeten. Voor 12 stuks van de witte soort betaalt u ƒ0,84 en voor 12 bruine minrtjes ƒ0,91. Als u ze een beetje plezierig belegt met bijv. een blaadje sla, daarop een schijfje hard gekookt ei, een schijfje tomaat en een snip pertje mayonaise, dan is (vooral wanneer u het zout niet vergeet voor ei en tomaat) het succes verzekerd Kaas Vergeet vooral niet om kaas mee te nemen voor „kaas uit •het vuistje" en zorg voor be kertjes vruchtenyoghurt voor de liefhebbers, het is fris en gezond. Gaat u echter helemaal op de grote picknicktoer, omdat u nu eenmaal gemotoriseerd bent en omdat het u niet kan schelen om veel mee te sjouwen, dan kunt u natuurlijk indivi duele bakjes met een slaatje klaarmaken van tevoren. Die bakjes van folie vindt u in alle mogelijke vormen en af metingen en het heerlijke is dat u ze na het gebruik weg kunt gooien. Zorg dus vooral dat u een ferme plastic zak bij u hebt waar u na afloop van de pick nick alle afval in kunt stoppen want u weet het: „Laat niet als dank voor het aangenaam verpozen, De eigenaar van het bos de schillen en de dozen!" En zelfs al bent u niet in het bos maar aan het strand, zorg ook dan dat u geen afval ach terlaat, zelfs niet de doppen van de voortreffelijke Israëlische pinda's, het is al slordig genoeg in ons lieve land, helaas AJff-lteuse Dat u bij AH verder een enorme keuze hebt uit alle mogelijke soorten koeken en wafels, bis cuits, toost, biscottes en een eindeloze hoeveelheid snoepjes in rolletjes en zakjes mag be kend zijn. Probeert u ook eens enkele van de vele verschillen de soorten chocolade repen. De echte dorstlessertjes zijn ook heel gemakkelijk mee te nemen: bekertjes met sinaasappelsap zitten met z'n vieren knus in één pak en kosten dan ƒ1, (van 4 tot 16 mei speciale prijs van ƒ1,voor 88 ct.) en koolzuurvrij sinaasappelsap in plastic hebt u al voor ƒ0,68. Pils Voor de mannenbroeders die wel iets hartigers willen en die niet auto moeten rijden, zijn de blikken met pils 0,49) een uit komst maar vergeet u vooral niet om een opener mee te ne men anders blijft u dorstig! Heerlijk ook, omdat het pittig van smaak is, is de Grape-fruit van Jaffa Gold (ƒ0,39). En als u in het bezit van een koeltas bent dan kunt u uw drankjes nog heerlijk koel sa voureren ook! Geldig van dinsdag 12 t/m zaterdag 16 mei In een paar piinuten klaar: 31» SPECIALE AANBIEDING Kant en klaar, even verwarmen en smullen maar! Handig ook om mee te nemen naar boot, zomer huisje of camping. vacuum verpakt Als u nu met de Pinksterdagen een feestje hebt en uw gasten drinken graag iets langs, ver gast u ze dan eens op de vol gende drankjes: 1 sherryglas abrikozennectar, ijsblokjes, half borrelglas be legen bi'andewijn, alles goed door elkaar roeren en aanvullen met gekoelde updrink. Of u schenkt een 1 borrelglas perzakênnectar, half borrelglas cognac, blokjes ijs, goed roeren en aanvullen met gekoelde coladrink. Wilt u nog een andere long drink? Probeert u eens 3 sherryglazen witte druiven sap, 1 sherryglas witte port, blokjes ijs, goed roeren en aan vullen met spuitwater. En voor hen die het liever alcoholvrij genieten: 1 sherryglas tomatensap, 1 scheutje perennectar, 1 scheutje citroensap. 1 sherryglas appel sap, 1 sherryglas witte druiven sap, wat zout, vers gemalen peper en selderijzout (de laatste drie ingrediënten naar smaak bijvoegen). Fraaie, amberkleurige aperitief wijn, medium dry, die zich kenmerkt door een zacht bouquet. Montilla Oloroso is nauw verwant aan de sherry. De smaak doet aan noten denken. zak 500 gram ChPinda'S ongezouten zak 250 gram 91 zak 250 gram zak 200 gram 1? Eem. Noten ir, dop- netje 200 gram cfo extra kwaliteit dno ...zakje 100 gram l"d (Vervolg van pag. 1) „Van mei tot oktober zijn we alle dagen, ook de weekeinden, open van tien tot twaalf 's mor gens en van twee tot vijf 's mid dags en er wordt hier géén entreeprijs betaald." Dierenpark Vooral kinderen dus, die op bezoek komen? De heer Van der Sluis begint te lachen. „Op zondagen zijn het zeventig procent volwassenen", vertelt hij. „Het heet hier wel kinderboerderij maar het is tegelijk een echt dierenpark." Niet zonder voldoening somt beheerder Van der Sluis op wat er allemaal op de kinderboerde rij te zien is. Hij begint met „heel veel uitheemse soorten eenden", dan de ezels, de var kens die deze maand biggen hebben, de schapen met. hun lammeren, de geiten met hun jongen, krielkippen, eendags- kuikens, konijnen met kinderen, marmotten met nageslacht, pa pegaaien, drie pony's, herten, goudfazanten, parkieten, duiven en nog het een en ander. Alles mag „Veel dieren zijn hier geboren", zegt de heer Van der Sluis, die bij die bevallingen zelf de dierenarts helpt. Nog pas bij een schaap: het begon allemaal 's avonds om negen uur en 's nachts om vier stapte de heer Van der Sluis in bed. In een zomers weekeinde zijn er zeker duizend mensen, die naar Zaandam en de kinder boerderij daar komen kijken. En de kinderen mogen alles. Lammetjes (Advertentie) spelen, ze mogen de kleine geitjes vasthouden, de mar motten, de konijnen, ze mogen ezel rijden of in de pony wagen. En al die volwassenen willen ook wel eens een big of een kalf van dichtbij bekijken. Willem van der Sluis zoon van een Friese boer vindt alles best, als er na sluitingstijd maar niet over de afrastering wordt geklommen. Want dat is wel eens gebeurd en toen werd een hert opgejaagd en uiteindelijk moest het uit een vijver ge vangen worden. Plezier Zes of zeven jongens uit Zaan dam „echte liefhebbers", zegt Van der Sluis helpen j hem bij de verzorging van de I dieren: „die zouden zonder beesten nauwelijks meer plezier 1 in het leven hebben". En als Willem van der Sluis i dan 's avonds wat moe thuis zit, dan herinnert hij zich weer de dingen van overdag, waarom hij hartelijk lachen kon. Eierkroost Dan denkt hij weer aan die ochtend, toen hij met een pan vol eieren uit de boerderij kwam en een jongetje vroeg: „Meneer Van der Sluis, komen daar nu allemaal kleine kin dertjes uit?" Of hij ziet dat meisje weer voor zich, dat kwam vragen: „U heeft een papagaai, heeft u hier ook een mamagaai?" Kraamsluiting „En die meneer", besluit Willem van der Sluis. „Hij bezocht de kinderboerderij en was er bij toen een geit moest bevallen. De volgende dag stond hij weer Ze mogen met de lammetjes j voor het hek en vroeg. Is de 1 kinderboerderij open? Natuur lijk, zéf ik, hoezo? Nou. vond die meneer, gisteren kreeg die geit toch jongen, het kon toch zijn dat u een paar dagen ge sloten was." Men neme gewone mayonaise uit het potje en roere er naar gelang de hoeveelheid en de behoefte 1 of 2 geperste teen tjes knoflook door plus wat peper en kerrypoeder zodat het geheel prettig pikant wordt. Daarna neemt u veel ananas in kleine stukjes en roert die er eveneens door. Roer er echter geen ananassap door want dan wordt deze dip te dun. U behoort er zo'n dipkoekje bij te gebruiken waarmee u de ananas met de saus eruit schept. Neem een bloemkool en verdeel die in roosjes die u heel even in licht gezouten water aan de kook laat komen waarna u ze uit laat lek ken: ze beho ren dan echt nog knappe rig te zijn. U laat ze afkoe len. U schilt een komkommer, verwijdert de eventuele zaden (alhoewel die in deze tijd nog niet uitgespro ken hinderlijk zijn) en u snijdt de komkommer verder in blok jes. Zorg voor flink wat fijn gehakte peterselie. Maak een saus van mayonaise, mosterd, een geraspt uitje, een gesnipperd teentje knoflook, citroen-melisse-azijn, vers ge malen peper, fijn gesneden verse bieslook, zout naar smaak en de gehakte peterselie. Roer er eerst de blokjes komkommer door en later, voorzichtig, de bloemkoolroosjes. Eet er tijdens de picknick Franse toost met boter bij en eventueel een hard gekookt eitje. JT Caravanners, tentbewoners, bungalowhuurders, f globetrotters, voor allen die de huisdeur achter zich sluiten en er op uittrekken: in meeneemblik van netto 500 gram met gratis plastic deksel. Geen volk ter wereld lfjkt zo verwend met verse groen te het hele jaar door als het Nederlandse, ledereen vindt het heel gewoon, dat we vrijwel het hele jaar verse bloemkool kopen en nie mand vraagt zich af, waar die dan vandaan komt. De heer Simons weet dat precies. „De bloemkool im porteren we uit Italië, tien spoorwagons per week," zegt hij. Niemand staat er van te kij ken wanneer bij Albert Heijn de sperziebonen al weken in de winkels te krij gen zijn, maar wie weet dat die in deze tijd van het jaar door de lucht worden aan gevlogen uit Ethiopië? Grootste groenteman „Ik mag wel stellen, dat wij de grootste groenteman van Nederland zijn," aldus de heer Simons, „maar vergeet niet, dat wij onze eigen kwa liteitsnormen hebben. Per artikel wel te verstaan en voor bloemkool zijn dat zestien punten. Wil de Itali aanse leverancier aan die zestien punten voldoen, dan kan hij aan ons leveren, ziet hij er geen kans toe, dan gaat het over". Sla Meneer Simons, iedereen roept over de geweldige kwaliteit van de sla bij AH, hoe komt dat? De heer Simons lacht. „Die sla is voor tachtig procent eigen teelt," legt hij uit. „Wij werken met twee tuin bouwbedrijven samen zonder tussenkomst van een veiling, zesentwintig hectare groot, warenhuizen dus, onder glas. Deze soort willen we oogsten in april, die soort in mei en die soort is het beste voor juni. De sla wordt gestoken en in de tuinderijen al met een in de plastic zakjes ge stopt. Vandaar gaat het rechtstreeks naar de win kels, verser kan het nauwe lijks". Hoofdkeurmeester Simons is streng en het gebeurt heus wel, dat hij partijen aange voerde groente of fruit af keurt. „De grootste afkeuring," zegt hy, „dat was een boot met twintigduizend kisten sinaasappelen. Die vertegen woordigden een waarde van een half miljoen gulden. Maar we kennen maar één wachtwoord en dat is „kwa liteit". Voldoet een partij niet, dan wordt die onver biddelijk afgekeurd". Hele reizen Dat keuren van de partijen doet de hoofdkeurmeester Simons met nog vier keur meesters van AH. Daar wor den soms hele reizen voor gemaakt. Nog net is de heer Simons naar Hamburg ge weest, waar een boot met Argentijnse appelen arri veerde. Die keurt hij dan ter plaatse, op het schip. En heeft hij ze goed bevonden dan gaan de appelen met auto's naar de pakstations in Rotterdam en Zaandam. Hoe groot is zo'n partij? De heer Simons: „Dat varieert van tweeduizend tot twintig duizend kisten per keer en één kist is twintig kilo". Manga's De kwetsbare soorten, „dat wordt vliegwerk", zoals de heer Simons het uitdrukt. En daarom komen ze, speciaal voor Albert Heijn overge vlogen, de avocado's en de manga's, om eens iets te noemen. Daarentegen reizen de ananassen, de citrus vruchten en de appelen per schip, wagon of vrachtwagen naar ons land. Half april waren de eerste eigen tomaten - uit de met ons samenwerkende tuinde rijen alweer bij AH te krijgen. Daarvoor werden ze geïmporteerd uit Spanje en de Canarische eilanden. „En de komkommers, die zijn ook uit die tuinderijen en worden daar al in de plastic jas getrokken," aldus de heer Simons. Bananen Meneer Simons, noem eens een heel moeilijk produkt voor u? „"Bananen," is het antwoord. „Bananen zijn moeilijk. Vanwege de tem peratuur bijvoorbeeld. En ik accepteer ook geen partij of eerst gaat het thermometer- tje er in. En soms zijn ze van binnen beschadigd en dat kun je dan aan de bui tenkant niet zien. We hebben het met de bananen net zo eens gehad als met de aard appels; we vonden de kwa liteit niet voldoen aan onze normen en dan verkopen we ze niet". Kwaliteit Dadelijk gaan ze weer ko men, de aardbeien, de ker sen en de perziken en AH vliegt ze over uit Italië, eind mei al. „Het vorig jaar hebben we dat met de aardbeien niet gedaan," vertelt de hoofd keurmeester. „Ik ben toen naar Italië geweest en de kwaliteit was onder de maat". Kwaliteit - dat woord komt om de twee minuten om de hoek kijken in een gesprek met de hoofdkeurmeester. „Ja," lacht hij, „maar dat is voor ons ook het allerbe langrijkste, daar draait alles om." Dag en nacht En om die door hem en zyn mensen bewaakte kwaliteit van groente en fruit ook aan de klant te tonen, daarom gaat dat aan- en afleveren in heel het land dag en nacht door. Daarom rijden er ook elke dag zeventig knotsen van vrachtwagens door Ne derland, om die verse groen te en fruit tijdig by alle winkels van Albert Heyn te brengen. Die krop sla bijvoorbeeld. Of dat bloemkooltje. Neem een aantal mooie grote tomaten, was ze, snijd er een kapje af en haal de kern, het vocht en de pitten eruit. Vul ze met het hier onder vol gende meng sel, zet daar na de kapjes er weer op en verpak ze in folie. Als ze allemaal mooi ingepakt zijn kunt u ze naast elkaar in een doos of trommel zetten zodat ze onbeschadigd over komen. De vulling maakt u van: blokjes komkommer, blokjes koude ge kookte aardappelen, grof ge hakte hard gekookte eieren, sardientjes uit blik (fijn ge maakt en vermengd met de olie ervan), mosterd, citroensap, in dien nodig nog een extra beetje olie, peper en zout. Andere vulling: blokjes kom kommer, kleine blokjes groene paprika (rauw), koude gekookte elleboog] es-macaroni, uitgelekte langoustines uit blik, zout en vers gemalen peper plus een scheutje van die cocktail-saus met whisky van de Vos- Lemmens. Zeer fijne en volko- komen gelijkmatige maling, precies goed voor koffiezetten met gebruik van papieren filterzakjes, Deze maling is volle dig aangepast aan de traditionele manier van koffiezetten, nl. met de rondfilter- koffiepot. Nu in rits-open-blikvan netto 375 gram (het gemiddelde weekverbruik van een gezin) Er was eens een huisschilder die zo bekwaam was dat hij, toen hij de opdracht kreeg om een drietal wat afgebladderde houten lokeenden bij te schil deren, zich zodanig goed van zijn taak kweet, dat de kat zich vergiste en er twee de kop afbeet, waarna de derde wegvloog. Advertentie) Bierkenners vragen U kent ze en ze bloeien in mei: de meiklokjes, ofwel zegeltjes, meibloemen, dal- kruid of boslelie (zoals de andere namen luiden). De planten die soms bessen krij gen, bevatten convallamarine en convallarine en dat zijn twee gifstoffen; het eerste wordt in de geneeskunde ge bruikt bij hartziekten en het tweede als purgeermiddel; daartoe werd. het, vroeger, niet alleen hier, maar ook in Rusland en China, in de volksgenees kunde toege past. De gedroogde bloempjes vor men het hoofdbestanddeel van het niespoeder. Samen met tot poeder gestampte vruchten van de paar denkastanje (die gewone, mooie glanzende, waar men beestjes en pop petjes van kan maken) vor men ze de eens befaamde snuiftabak „Schneeberger". Wist u overigens dat snuiven weer mode wordt en dat elf Engelse snuifmolens als ra zende werken om de produktie meester te kunnen blijven? In ons land snuift men ook en kan men snuif inderdaad ko pen; dan is het een mengsel van fijne geparfumeerde ta bakssoorten. Nog iets: het lelietje-van dalen was gewijd aan de Ger maanse godin Ostarade go din van de lente en het brengt (bracht) geluk in de liefde. „Wie zijn liefje wil verlei den", zegt een oude spreuk, „moet meiklokjes dragen". Dat u het maar weet: ze is zó weg! In meidat weet u, legt elk vogeltje een ei. Behalve de koekoek en de griet die leg gen in de meimaand niet. De cuculus canorus cuculus is een ondeugd; het dier pleegt zo iets als „broedparasitisme" en is daarmee uniek. Bouwt zélf geen nest; broedt zelf niet; legt alleen een ei in het nest van kleinere vogels, na eerst een ei van die vogels verwij derd te hebben. En niet meer dan één ei in één nest (meestal) en altijd zó precies op tijd, dat de eieren waarbij haar eigen ei terecht komt, nog niet be broed zijn. Koekoek loert daartoe steels toe en let nauw keurig op wanneer het eier- leggende vogeltje even weg vliegt; men meent dat koe koekman hier vaak helpt door het diertje weg te lokken. Dan legt koekoek- vrouw snel haar ei, dat zij- al op de grond heeft gelegd, met de snavel ter plaatse. Vreemd is verder, dat het koekoeksei vaak verrassend- veel lijkt op de eieren van de pleegouders. Het is alleen iéts je groter; dat wel. Maar verbluffend klein als men weet wat voor grote gulzig aard eruit zal groeien. Dat van dat éne is niet altijd waar: in 1938 vond men liefst vier eieren van de koekoek in een konijnenholnest van ta- puiten (die vaak slachtoffer zijn); dat baarde veel opzien onder kenners. Na het uitkomen van de eie ren blijkt koekoek meteen al groter en sterker; hij duwt de andere kinders weg en eet alles heerlijk alleen op. Tot hij zelfs groter is dan de pleegouders die zich bijna dood werken om hem te voe den. Wat zijn huwelijk aan gaat is koekoek ook nogal on deugend: het wijfje knoopt betrekkingen aan met ver schillende mannetjes en legt dan wel zo'n twintig tot dertig eieren in enkele weken. U mag een wens doen als u de koekoek hoort roepen (of hij uitkomt, weten we niet) en zeker wanneer dat voor de eerste keer van het jaar is. En dat roepen is wél iets an ders dan de schelle kreet die uit de koekoeksklok klinkt. Want het „koekoek!" dat trouwens na juli niet vaak meer klinkt, bestaat uit meer noten dan men zou denken. Als het vlug is, komt koekoek in maart alweer in ons land, maar dat is zeldzaam. Meestal verschijnt hij in het eind van april. Hij lijkt, heel bedriegélijk (óók al!) op een roofvogel vanwege zijn sper werachtige onderdelen, zijn lange staart en spitse vleugels en gele poten. En wat eet de rakker? Insekten. Goed. Maar welke? Vooral harige rupsen die geen andere vogel lust!

Allerhande | 1970 | | pagina 7