Ontbijten: of (dure) plicht Kip uit grootmoeders pan Kipcocktail als diner-ouverture Bij-artikelen" van mogen er best bij vlees zijn Schelvis met mosterdsaus f, Vooruitgang is... X diepvries waar dh op staat Oh Frikandellen IW SQ v 79 75 9 99 98 198 Mannheimer appelsoufflé Frituurvet „-^98 Slavinken Verse Kip l?9 Varkenslever Varkensschnitzel Oh Verse Rookworst f 09 ckljjOmt' i Koffie- cocktail Advocaat als long- strong-drink Zoek het in hart en nieren PMC-roestvrij stalen pannenset-197 0 Ch Patates frites pak QQ Ch Vlees- kroketten Bitterballen Bublanina een heerlijk dessert du^Ofid' Vers vlees op z'n best bij Unox Rookworst Albert Men neme[p j]wieanders?! APRIL 1970 ALLERHANDE A Exclusief gerecht in de AC-Eethuisjes: - VAN DE KOOK? Vakmanschap is meesterschap 58* want alle waar is naar zijn geld! Super-smakelijk Stoof eens een zwezerik Voorzichtige bereiding Pittig sausje 4 stubs samen 170 gram _500 gram 4 stubs samen 230 gram albert heijn 9stnbs 180 gram Kalf snieren in roomsaus Ragout van kalfshart V arkenslever met pruimen UIT DE LAPPEN MAND Thee-apart per 500 gram per 100 gram per 100 gram per 500 gram ±250graml.lsrJL® (Advertentie) Er bestaat geloof ik geen maal tijd die met zoveel verschillende gevoelens benaderd wordt als hét ontbijt. mJ9 positieve naturen die iedere morgen kwiek en fris staan te popelen om de nieuwe dag te beginnen, behoren wel tot de uitgesproken „ontbijters" die met niet aflatende regelmaat grote kwantiteiten voedsel ver orberen om daarna welgemoed •an de dagtaak te beginnen. Morgenziekte De absoluut negatieven die loom en landerig en ten prooi aan de afschuwelijke ziekte zo kenmerkend „morgenziekte" geheten, eigenlijk niet weten waar ze het zoeken moeten, gruwen bij het idee van boter hammen, thee en melk plus op gewekte conversatie en kunnen ■lechta node de nieuwe dag ac- eepteren. De grote groep daar tussen in, die te weinig slaap kregen om dat ze te laat naar bed gingen, dat bed in de vroege morgen eigenlijk helemaal niet uit wil len. altijd te laat zijn en zich nooit de tijd gunnen om zich behoorlijk van de nodige brand stof te voorzien alvorens aan het werk te gaan. Summiere zaak In vele landen op het Europese continent: Frankrijk, België, Spanje, Italië is het ontbijt dan ook maar een zeer summiere aangelegenheid: een croissant, een stukje brood, wat boter, een likje confituur, een flinke kom koffie of chocolade en daarmee is het dan wel be keken. Natuurlijk kan men als men in een groot hotel logeert (waar Britten en Amerikanen plegen te komen) dan ook nog wel „ham and eggs" en „fruit-juice" bestellen, maar dat belast de rekening niet onaanzienlijk en is in ieder geval niet bij de logiesprijs inbegrepen. land waar het ontbijt in het prl- vé-huis meestal goed bedoeld is: dikwijls een gekookt eitje, bo terhammen met kaas en jam, een bordje pap voor hen die er van houden (alhoewel dat steeds minder voor komt), een be schuitje en/of een plakje ont bijtkoek, pindakaas en hagel slag. Verder de bekende beker melk (die zo dikwijls omgaat) en het kopje thee. In het Nederlandse hotel was het ontbijt vroeger een bepaald „ferme" maaltijd, waar iedere vreemdeling zich ten zeerste over verbaasde, maar die hen toch wel aanlokte. ,Traditie"-menu Goed bedoeld Totaal anders is het in Neder- Halve kip in één pan met ui, champignons, gebakken spek, doperwtjes en carré aardappeltjes. Bereid volgens eigen recept. Lekker en lekker betaalbaar: f 6.60 incl. 't Wl)nkeldert)e, onder Oude Gracht 101-103, Utrecht. De Leusderhof, Vlooswljkseweg 1, Leusden. De Jonge Roeien, Kalverstraat 18, Amsterdam. waar het eteu goed is en de rekening meevalt Traditioneel krijgt men (soms) nog het gekookte ei, de ver maar dat belast de j schillende broodsoorten, be schuit en koek en verder de schalen met kaas en verschil lende vleessoorten. Vruchten sappen dient men meestal apart te bestellen en als men ze vers wil hebben zal men dit er uit drukkelijk bij dienen te ver melden daar het anders al blik en pot is dat men gaat consu meren. Men vraagt u of u thee dan wel koffie wenst en er zullen kleine éénpersoons - Jamkwantiteiten op het plateau staan: een enor me verbetering vergeleken bij de wat kleverige jampotten voor algemeen gebruik, van vroeger! Ontbijtcultuur De Britten vormen met hun bij zondere ontbijt-cultuur, een hoofdstuk apart. Zonder „por ridge" en knapperige „bacon with eggs", „kippered herrings", „kidney's" en „scrambled eggs" plus warme „rolls" en thee zal Het is weer eens even anders dan de overbekende crab- of gamalencocktail. U hebt er voor nodig: koud kip- pevlees dat hetzij gekookt, het zij gegrilled is. Dat laatste is overigens wel aan te bevelen want, de meesten van ons zullen dan niet in de verleiding komen om van kippepoulet eerst nog even soep te trekken en ten slotte dat uitgetrokken kippe- vlees klein gesneden in de cock tail te verwerken. Heus als u (Advertentie) Kalm maar, Chif-O-Net, de nieuwe huishoudhulp van Johnson Johnson, dept het wel weer op. Chif-Ö-Net, 't Duizend Dingen Doekje van zacht absorberend textielvlies. U spoelt het uit onder de kraan en gebruikt het keer op keer. Handige Chif-O-Net voor alle mogelijke echoonmaakkarweitjes. En wordt er een te vuil, dan neemt u een nieuwe. Er zitten er 6 in zo'n zesksmtig pak. Let er eens op in de winkel. Eentje gratis proberen? Schrijf dan even naar Johnson Johnson, Antwoordnummer 28, Amersfoort. Plak geen zegel, die betalen wij. 't Duizend Dingen Doekje kip tot een bouillon uit trekt dan blijft van het vlees slechts een smakelo ze, droge, draderige substantie over waar smaak noch kraak meer aan te beleven valt! Neem dus een gegrilde kip, die koud behoort te zijn, pluis het gevogelte uit elkaar en snijd het vlees in blokjes. Op 200 gram vlees hebt u een klein blik punt-asperges nodig, 2 sinaasappelen, 2 dl mayonaise, sherry (liefst medium-dry), gembemat (bij gebrek hieraan kunt u eventueel wat gember poeder nemen), kerrie en twee eetlepels stijfgeklopte slagroom (zonder suiker). Bij het maken van de saus proeft u steeds even of u vindt dat er voldoende gembernat en kerrie inzit en ook de sherry hanteert u naar smaak. De sinaasappelen pelt u en u breekt ieder partje in tweeën. U snijdt de uitgelekte asperges in stukjes van ca. 2 cm. Meng het kippevlees, de asper ges en de stukjes sinaasappel en verdeel ze over zes cocktail glazen. (Bent u niet in het be zit hiervan dan neemt u glazen bakjes, compote-schaaltjes of iets dergelijks). Giet tenslotte de heerlijke saus over het mengsel in de glazen en zet op de rand van ieder glas een sinaasappelpartje te paard, dat is een leuke gar nering,! Meng een kop zeer sterke koffie met 1 likeurglas wodka en een theelepel honing. Indien u dat ver langt kunt u verder met suiker zoeten, dat is alles een kwestie van smaak. Vervang de wodka en de honing door Kirschwasser en suiker- verrukkelijk! U hebt er wel een shaker voor nodig en wat ijsblokjes, maar voor de advocaat-liefhebsters is het een bijzonder lekker drankje. Voor 1 persoon, d.w.z. 1 long drink hebt u nodig: 2 likeur glazen advocaat, 2 likeurglazen melk of ongeklopte, ongezoete slagroom, (maakt het wel vee) en veel calorie-rijker1 likeurglas belegen brandewijn. Dit alles gaat met elkaar in de shaker rs met de ijs blokjes en wordt dan ge durende een klein poosje bijzonder krachtig geschud. Daarna schenkt u de long-strong-drink door een zeefje in een groot wijd glas, liefst op een voetje en strooit er wat geraspte nootmuscaat over. Boter, suiker, eieren, amande len, appelen en wat bloem vor men de bestanddelen van dit heerlijk nagerecht. Roer 60 gram boter met 60 gram suiker tot room en klop er daar na 6 eierdooiers doorheen. U vindt het wat veel eieren? Maar dat maakt het juist tot zo'n heerlijk luchtige soufflé! Maal 60 gram zoete amandelen en roer die met wat kaneel en 1 afgestreken eetlepel bloem door het bovenstaande mengsel. Tot slot klopt u de 6 eiwitten zeer, zeer stijf en schept ook deze door de eiermassa. U bebotert een vuurvaste scho tel en bedekt de bodem met de helft van het beslag. U schilt een paar appelen (geen goudre netten want die moezen te veel), snijdt ze in parten, verwijdert de klokhuizen zeer grondig (niets is zo akelig als die harde vliezen!) en kookt de partjes met wat water en suiker heel even op, maar ze moeten wel heel blijven. U legt de appelparten vervol gens op het beslag in de vuur vaste schotel en bedekt ze daar na met de rest van het beslag. U bakt het geheel in een niet te snel tempo mooi goudbruin en gaar. Het smaakt koud ook uitstekend, maar alhoewel deze hoeveelheid bedoeld is voor 4 personen behoeft u niet ver baasd te zijn wanneer 3 mensen dit schoon oppeuzelen en dan is er van „koud genieten" al hele maal geen sprake meer! geen Engelsman de dag be ginnen. Dat wij tegen de niertjes en ha ringen misschien wat vreemd aankijken ligt in onze aard, de Engelsman die in het mistige kllmaa.t leeft dat nog altijd als kenmerkend .voor Groot-Brit- tannië wordt gezien, bevindt er zich wel bij. s Lands wijs, 's lands eer Logeert men in kleinere hotels in zuidelijke landen, dan zal men er beter aan doen te gaan ontbijten in een gezellige bistro of een bar-espresso alwaar men kiezen kan tussen vers geroos terd brood, doordrenkt van boter (pan tostata), croissants, knap pend stokbrood en wat men er verder zoal bij wil genieten. Het gezelligste is nog altijd om te werk te gaan volgens de wijze van het land waar men te gast is! Bierkenners vragen Fransen en Belgen zijn er dol op, Nederlanders staan er in het algemeen nog ietwat huiverig tegenover. En toch roemen wfl veelal de Franse en Belgische kenken en we proeven in die landen ge nietend mee van de geserveerde „bij-artikelen van vlees" zoals lever, nier, hersens, tong, hart, «wezerik en ossestaart. Wij willen in eigen huis nog wel eens aan de gebakken lever of aan de gekookte tong, maar nier bijv. Is helemaal niet populair en hart wordt nog altijd voornamelijk beschouwd als voedsel voor hond en poes. Volkomen ten onrechte, want de genoemde bij-artikelen zijn allemaal bijzonder rijk aan vi taminen en mineralen, ze kun nen heel lekker zijn en ze zijn doorgaans goedkoop. (Advertentie) Met ingang van april is weer een bijzonder fraai uitge voerde pannenset aan het PMC-assortiment toegevoegd. Deze pannen zijn uitgevoerd in roestvrij staal 18/8, een vakterm die betekent, dat In het materiaal 18'/» chroom en 8 nikkel Is verwerkt. Een uitvoering dlo kwalitatief hoog staat genoteerd en die de nodige garantie geeft voor wat betreft levensduur. De pannenset-1970, bestaande uit een steelpan en drie dek selpannen, is geschikt voor alle warmtebronnen. De bin nenzijde is prachtig glad af gewerkt, terwijl de buiten kant hoog glanzend is gepo lijst. De kans op aanbakken of braden wordt op deze wijze tot een minimum beperkt, terwijl deze uitvoering bij zonder praktisch is in het ge bruik. Ze zijn gemakkelijk schoon te houden en vormen op zich al een sieraad ln de keuken. Bijzonder is ook, dat de pan nen een zogenaamde sand- wich-bodem hebben. Dit be tekent, dat tussen twee lagen roestvrij staal een laagje ko per van 1,2 mm. is aange bracht Een dergelijke kope ren tussenbodem zorgt ervoor, dat er een uitstekende warm- tespreiding plaatsvindt. De inhoud van de steelpan, is 1 liter. De inhoud van de dekselpannen varieert van 2,1 liter tot 4,2 liter. De club- prijs voor de complete set be draagt 95,waarvan mini maal 52,in PMC-cheques. Het bestelnummer is F118. Ook voor bij-artikelen van vlees komen de beste recepten uit de Franse keuken; de Fran sen zijn nu eenmaal enorm vin dingrijk om van alles wat goed eetbaar is een supersmakelijk gerecht te maken. Dat geldt voor de vrij dure zwezerik zo wel als voor de minder kost bare produkten als nier, her sens, hart, lever en tong. Probeer ook eens een culinair sprongetje door een zwezerik te stoven en daar plakjes truffel op te leggen, die enige dagen tevoren in oude port geweekt zijn. Of poog eens een complete maaltijd te maken van osse staart als hoofdingrediënt in dikke soep of waag u eens aan één van die talloze recepten voor lever, een artikel dat ver geleken bij vele vleessoorten erg goedkoop is. Omdat bij-artikelen geheel an ders van samenstelling zijn dan spiervlees en bij een verkeerde behandeling hard en stug kun nen worden, moeten ze altijd voorzichtig bereid worden; bak ken op een matig heet vuur en koken in water dat net tegen de kook aangehouden wordt of heel zachtjes kookt. Verse tuinkrui den en geurige Middellandse- Zeekruiden harmoniëren er uit stekend mee. Daar er van de bij-artikelen van vlees bijna geen eigen jus te maken is, wordt er meestal een pittig sausje gemaakt, dat er voor zorgt dat er een ware delicatesse op tafel komt. Be dacht moet verder worden, dat de beste bij-artikelen afkomstig zijn van jonge dieren als kalf en lam (vraag daar dus om). Uit het Volkomen Vleesboek, het boek waarin letterlijk alles staat over vlees en over de bij— artikelen daarvan en dat voor 8,95 in de AH-filialen die vlees verkopen verkrijgbaar is, vol gen hier drie recepten. Elk er- Zoek bij uw vishandelaar de allermooiste schelvis uit die u zich maar kunt wensen, laat hem schoonmaken en kook die vis nu eens niet in een grote pan met hard kokend water, maar pocheer de vis, d.w.z. u zet de goed gewassen vis op met zoveel koud water dat hij pre cies onderstaat. U voegt er een weinig zout bij plus een glaasje droge witte wijn en een takje peter selie en u brengt de vis lang zaam aan de kook en op dat moment draait u het gas uit; na een minuut of wat 'zal uw vis perfect gaar zijn. Dat kunt u merken wanneer de vinnen gemakkelijk loslaten.) Pocheren heeft het voordeel dat het visklaarmaken in uw huis niet te ruiken is en dat de smaak van de vis lekkerder is. (Natuurlijk laat u de deksel op de pan.) Zodra de vis gaar is, neemt u hem uit het kooknat met de schuimspaan en u deponeert hem op een schaal met een ge vouwen servet bedekt, niets is zo akelig als een vis die in zijn eigen kookvocht ligt te zwem men, het servet neemt graag het overtollige op. Geef bij de schelvis een pittige mosterdsaus: roer van gelijke delen boter en bloem (40 gram) een glad papje en voeg er beetje bij beetje onder voortdurend roeren een halve liter geurige bouillon bij. Als de saus fraai glad, gebonden en gaar is, dan roert u er van het vuur een flinke eetlepel mosterd door, desnoods, om klontjes te voor komen, met een snippertje bouillon vermengd. Geef bij de schelvis met mos terdsaus als een uitstekend complement: warme witte bo nen uit pot of blik met een stukje boter gewarmd nadat ze uitgelekt zijn. van mager rund- en varkensvlees 4frikande!en^J blank, volkomen reukvrij van is bedoeld voor vier per sonen. 600 gram kalfsnieren; 1 eetlepel gesnipperde ui; 50 gram boter; 1 eetlepel cognac; 1 dl room; 1 eetlepel citroensap; zout; pe per; 200 gram champignons; 1 eetlepel bloem; peterselie. Spoel de nieren goed af en snijd ze in blokjes. Fruit de ui in driekwart van de boter, leg de blokjes nier hierbij en laat die zachtjes ca. 6 minuten meebak- ken. Neem de niertjes uit de pan en voeg bij de achtergeble ven boter, de cognac, room en citroensap. Laat dit, goed roe rend, enkele minuten inkoken op een laag vuur. Leg de niertjes er weer bij, voeg zout en peper toe en de in plak jes gesneden champignons en laat alles met elkaar goed afge dekt op een zeer zacht vuurtje nog ca. 8 minuten stoven. Bind de massa eventueel nog wat bij met wat met water aangemaak te bloem. Strooi er peterselie over. Hierbij rijst of macaroni. 1 kalfshart; 75 gram boter; 1 ui; 40 gram bloem; zout peper; 2y2 dl bouillon; 2y2 dl bier; 1 eetlepel azjjn; 2 theelepels sui ker; 1 theelepel mosterd. Snijd het hart in dobbelstenen. Smelt de boter en fruit daarin de gesnipperde ui en stukjes hart aan alle kanten bruin. Strooi de bloem erop en laat die enkele minuten meefruiten. Voeg zout en peper toe en giet er dan, geleidelijk en goed roe rend, het bier en de bouillon bij. Laat even pruttelen, waarbij steeds goed wordt geroerd. Voeg er dan de azijn aan toe en de suiker en laat alles met elkaar een uur zachtjes stoven. Breng de ragoüt op smaak met zout, peper en mosterd. Geef er ge kookte aardappelen bij of witte boontjes. 500 gram varkenslever, in flinke blokjes gesneden; 100 gram bo ter: zout en peper; 2 grote uien; bloem; 2 dl koude bouillon; scheutje azijn; 1 theelepel sui ker; 1 blad laurier; theelepel tijm; 250 gram gedroogde prui men; ca. 1 dl witte wijn. Zet de pruimen enkele uren te voren in de week in de witte wijn. Bak de stukjes lever ln de boter op zacht vuur bruin, doch niet geheel gaar. Neem ze uit de pan en strooi er zout en Wat zit er ln de meeste lappenmanden? Oude gerafelde todden, zoals versleten ondergoed of afgedankte pyjama's. Barstensvol, u kent dat. Maar als u één schoon stukje nodig heeft, zijn andere huisgenoten u net voor geweest U kent dat Daarom Is Chif-O-Net de nieuwe huishoudhulp van Johnson Johnson een ultkomet Dit Duizend Dingen Doekje van zacht absorberend textielvlies Ie Ideaal voor alle mogelijke schoonmaak- karweitjes. Makkelijk te wassen. En weer droog bi een mum. Om keer op keer te gebruiken. Er zitten er 6 In zo'n zeskantig pak. Let er eens op In de winkel. Eentje gratis proberen? Schrijf dan even naar Johnson Johnson, Antwoordnummer 28, Amersfoort Plak geen zegel,die betalen wl]. t Duizend Dingen DoeRjè U hebt er een vuurvast thee glas voor nodig net als voor een café-filtre. In dat glas hangt u 1 theezakje en u giet er kokend water over tot het glas voor vol Is. Voeg er onmiddellijk een stuk ci troenschil bij en laat dat 2 mi nuten trekken. Neem vervol gens het theezakje eruit, evenals het stuk citroenschil en vul het glas bij met 1 h 2 eetlepels rum en wat vers geperst sinaas appelsap, waarna u het geheel met wat honing kunt zoeten. De combinatie is zeer verrassend en buitengewoon smakelijk! peper op. Fruit in de achterge bleven boter de gesnipperde uien. Strooi er een lepel bloem over en roer enkele malen goed om totdat alles mooi goudgeel is. Giet er, goed roerend, de bouil lon bij, voeg azijn, suiker, tijm en laurier toe en de pruimen met de wijn. Laat dit zachtje* een kwartiertje sudderen. Leg er dan de stukjes lever bij en laat nog eens 10 minuten op het allerzachtste pitje pruttelen. Geef hierbij aardappelpuree. Da saus kan desgewenst wat wor den nagebonden met een beetja aangemaakte maizena. En wat verbergt zich nu wel achter deze bijzonder aardige naam? Een kersentoetje uit de oven. U hebt er voor nodig: een heel blik kersen, liefst pitloze en die laat u zeer goed uitlek ken, dat is een absolute nood zaak. Roer verder 100 gram boter met een geraspte citroenschil en 5 eierdooiers goed door elkaar en dat lukt het beste als de bo ter zacht is. Voeg er 100 gram suiker, 2 pakjes vanillesuiker en 2 volle eetlepels maïzena bij, klop tot de massa goed luchtig is en roer er dan liter melk door. Verkruimel ongeveer 225 gram beschuit en vermeng deze met 100 gram gemalen amandelen of hazelnoten (een kwestie van smaak) en de kersen en roer dit alles luchtig door de eiermassa. Klop de eiwitten zeer stijf en schep ze, ook alweer luchtig, door de rest. Smeer een vuur vaste schotel met boter ln en bestrooi bodem en wanden met suiker. Doe de kersen-massa er in en bak dit heerlijks in een voorverwarmde oven bij een temperatuur van 190° geduren de ongeveer 40 minuten. Laat u dit uitzonderlijke dessert zeer wel smaken! tlm zaterdag 18 april w tfm woensdag 22 april Gegarandeerd verse rookworst. Iedere dag, het hele jaar door, in aile AH-SuperMarts en een groot aantal zelfbedleningszaken.Goed om te weten.FIjnom te eten. Heijn keurpak 250 gramjk^

Allerhande | 1970 | | pagina 7