KUNST TERUG UIT NEPAL J X/ ch KOKEN IS Albert Heijn maakt het gezonde hondeleven goedkoper 2$5 PMC Concerten voor het hele gezin kf, mm j r Jan Mijnders (met baard) weer op hoofdkantoor AH Sardientjes-allerlei AH-frituurvet 98 cent (500 gr) WERELD KOFFI ÉPRUi zm IN! Fijne Delicata chocolade Bolletje APRIL 1970 ALLERHANDE A 5 's A X 'J j VB so- ÏM choc, iipia melk, puur of extra bitter65 eafé cognac, sinaasappel/hazel noot, irisb coffee, mokka/melk 75 walnoot of hazelnoot80 Alleen bij waar anders?! Huilen of lachen Goedhartig Neergestort Tijger geschoten Adem happen Onverwacht bezoek Sardientjes op toost Sardienrolletjes Warme broodjes Luncheon-meat Gezellig Een hele baal (3 kg) kost maar Een hele baal (1650 gram) kost maar Vakmanschap is meesterschap 58* want alle waar is naar zijn geld NA AMSTERDAM OOK ARNHEM Gezin kan mee VET-KUNDIG WIT-ZEVEN Y rog! Tarwl-rog roggebrood nu 59 ct grootpak 29 ct. enkelpak lik a ittoeöj&Aïcemt/f Hij is weer in Koog aan de Zaan, na een maand door de bergen lopen van Nepal: de heer Jan Mijnders. De eerste nieuwe aanwinst valt meteen al op: een pracht van een baard. De tweede ook: een schapevest uit Tibet, dat hij losjes als huisjasje om de schouders draagt. En de derde aanwinst ligt ook voor het oprapen: een zéér bruine heer Mijnders. De vierde verraadt hijzelf: ..Ik ben twaalf pond afgevallen, maar dat is gezond, als het op deze manier gaat". Hij hoofd van de afdeling verzekeringen bij AH heeft zijn uit zeven mannen en vier vrouwen bestaande Mijnders- expeditie veilig teruggebracht in Nederland. „Na een enorme tocht", zucht hij na, vol plezier. „Wat hebben wij genoten, enorm. Je reist in gedachten een jaar lang naar zo'n onderne ming toe, maar het heeft alle verwachtingen overtroffen, ik kan niet anders zeggen". ,66 ORH. FEBR. MWKT APRIL MEI JUNI JULI m SEPT OkT NOV. DSC .4 TO ,4» t /,0 3> V"*V„ j» 6SM1D! VAN D «ueiGco k&TOTDAi PB3S" in i96g 10 55 1NGPM NE LARCENTS fjyo RK PCRPOÜN D (Vervolg van pag. 1) Op de hierbij afgedrukte gra fiek tonen de koffienoteringen te New York voor Columbia en Santos koffie dat In het tweede halfjaar de prijzen op de we reldmarkt aanzienlijk gestegen zijn. Oorzaak is geweest dat Brazilië, het grootste koffieland ter wereld, werd geteisterd door strenge vorst en een hevige droogte, waartegen jonge koffie- •truiken niet bestand zijn. Handelaren en importeurs rijn naar aanleiding van deze berichten op grote schaal gaan kopen, hetgeen een aanzienlijke atijging van de aankoopprijzen tot gevolg had. Alhoewel de stijging van de wereldmarkt in september be gon door te zetten, werden de prijzen van de pakken en bussen koffie in Nederland pa» in 1970 verhoogd. Thans ia de gemiddelde prijs van de roodmerk kwaliteit 2,25 per 250 gram, (Albert Heijn verkoopt ae vergelijkbare Perla Americana voor 2,05 per 250 gram. Per pond komt deze kof fie op 3,99.) Vergelijking van de prijsontwik keling van de totale groepvoe- dingsmiddelen en van koffie in de periode 1954—1969 170] !Ö0- 150 140- 130- 120 110- 1001 80 70 60 30 Naar Nepal zijn ze dus geweest, dat koninkrijk van bijna negen miljoen mensen tussen India en Tibet „En van het moment af dat we daar waren hebben land en mensen ons zo geweldig ge fascineerd, dat er nauwelijks woorden voor zijn om dat dui delijk te maken", zegt de heer Mijnders. Zo ging het zijn vrouw ook toen hjj op Schiphol aankwam, na vijf weken met-scheren. Do baardharen hingen op zijn boord en begonnen vlak onder zijn ogen en mevrouw Mijnders wist niet of ze huilen of lachen moest. Maar inmiddels heeft een kapper de hele zaak tot een keurige, grijs-witte baard terug gebracht, die door de heer Mijn ders met verve wordt gedragen. Klimmer J. Mijnders die al vijfentwintig jaar de bergen van Joegoslavië, Zwitserland, Oostenrijk en Polen bewandelt heeft eindelijk voor elkaar gekregen waar hij al jaren naar hunkerde: lopen door de Hima laya. Met tien landgenoten, on der wie een arts, een tandarts, een maatschappelijk werkster, een aannemer en nog zes an deren. Met behulp van de N.R.V. had hij zijn expeditie georgani seerd en vla de Maharadja-ser vice, aan boord van een vlieg tuig van Air-Indla kwamen de landgenoten eind januari aan in New Delhi „In Nepal vliegen ze o.a. met Nederlandse toestellen, met de Fokker Friendship", vertelt de heer Mijnders. „Van New Delhi vlogen we met zo'n Friendship naar Kathmandu, een reis van twee uur. Twee uur 's middags weg, vier uur daar, half vijf ging het toestel weer terug en de volgende dag hoorden we dat het vlak voor de landing in Delhi was neergestort Op de heenweg waren we nog bij de piloot In de cockpit geweest en als je dat afschuwelijke bericht dan de volgende dag hoort, ben je wel helemaal ondersteboven". In Kathmandu namen de elf Nederlanders weer een ander vliegtuig naar Pokhara, een tocht van een uur. „Vorstelijk, zoals we langs die bergketens vlogen", zegt de heer Mijnders. En daar begon het echte klimmen. Nog pech gehad, wil de bezoe ker van de heer Mijnders weten. Hij knikt. „Een van onze vrou welijke reiskompanen", zegt hij. „Ze heeft een week geklommen, tien dagen in een doffe ellende met ons in een tent in Jomsom gezeten, is per helikopter terug gebracht en nu zit ze drie we ken met haar been omhoog. Allemaal door een beschadigde knieband". De dokter in de groep gaf haar eerst een rustdag, toen hulp, daarna injecties, vervolgens werd ze op een paard vervoerd, maar eenmaal ln Jomsom, kon ze geen voet meer verzetten. „Ze moest terug", vertelt de heer Mijnders, „en we stuurden een telegram naar Kathmandu. Op een woensdag deden we dat en op donderdag kwam er ant woord, dat er geen vliegtuig be schikbaar was, alleen een heli kopter en die kostte zesduizend dollar. Uiteraard hadden we die niet". En daar zaten ze, de Nederlan ders in Nepal. In tenten, op een plek, die volgens de heer Mijn ders „het dak en het einde van de wereld" was. Een paar ba rakken, honderd soldaten, een handvol boerenhuisjes, een hob belig landingsbaantje voor vliegtuigen en dat was Jomsom. In Jomsom, op 3200 meter hoogte, bleef de heer Mijnders met een van de andere manne lijke bergbeklimmers bij de uit geschakelde landgenote achter, de acht anderen trokken verder, met de Sherpa's als gidsen en met de dragers. Na een week ging ook de ach terblijver met een Sherpa en een drager de groep achterna en daar zat de heer Mijnders, wel in de zon, maar verder aan het „einde van de wereld". „De koning van Nepal was in de buurt aan het jagen en hij ge bruikte de helikopter", vertelt hij. „De koning had een tijger geschoten en misschien heeft dat geholpen. Want toen, einde lijk, na negen dagen kwam de helikopter; geweldig, wat waren we blij. Onze „uitgeschakelde" vloog mee terug naar Kath mandu, voor honderd dollar en ik had vier dagen om met een Sherpa en twee dragers de an deren in te halen". Wel, de heer Mijnders heeft het karwei in drie dagen geklaard. Onderweg kwam hij nog een paar mensen van zijn groep, die hem tegemoet waren gegaan, tegen en de derde dag zeulde hij zichzelf veertienhonderd meter moeizaam naar boven. „De laatste vijfhonderd meter hebben vier man van onze groep me tussen zich in ge nomen en naar boven gehol pen", zegt de heer Minders. „Ik was bek en bekaf. Maar alle Sherpa's vlogen me bijna om de hals en ik kreeg door hen gebakken taart met een kaars In het midden en versierd met bloeiende rhododendrons. En dat is dan weer een onvergete lijke belevenis". Nu is hij weer in Koog aan de Zaan. Met een serie kra len uit Tibet en ja, daar is hij trots op met een Onze rubriek heeft wel in de behoefte voorzien: uit vele re- akties bleek, dat vele „onervarenen" en „haastigen" enthou siast aan het „culinair creëren" zijn geslagen en met succes: daarom deze maand opnieuw wat tips, en u weet het, uw bij dragen zijn altijd welkom. Het gebeurt iedereen wel eens dat er onverwacht be zoek binnenkomt. En dan meestal „uitgehongerd" be zoek. Vrienden die eens even komen „bij"praten of mede studenten die doodmoe zijn van doorstane examen-emo ties. Die nodig moeten wor den bijgewerkt na een examen of moeten worden opgepept voor een toekom stige proeve van bekwaam heid. En niets is dan zo handig om een enkel klein blikje in huis te hebben. Een blikje soep, lunchworst of sardientjes. Om met deze laatste te be ginnen. Sardientjes zijn te verkrijgen ingelegd in olijf olie (de Marokkaanse), hier van zijn er grote en kleine blikjes en dan nog grote Franse blikjes ook in olijf olie van 120 gram. Er zijn verder sardientjes in toma tensaus, een vrij groot blikje van 105 gram. En werkelijk, met deze blik jes zijn wonderen te verrich ten. Wonderen die als u ze leest zo simpel zijn en zo eenvoudig te maken dat u vast denkt „dat kan ik ook" en dat is dan ook de bedoe ling dat u dat denkt want het lukt zonder enige twijfel. 1 blikje met 8 kleine sar dientjes - 4 sneetjes brood zonder korst - 2 eetlepels boter - mespunt tijmpoeder - 1 eetlepel sterke Franse mosterd - cayennepeper. Smelt de boter in een koeke- pan en leg er de sneetjes brood in. Bak ze aan beide kanten bruin. Besmeer elk meetje met mosterd en leg er 2 sardien tjes op. Strooi er wat tijm poeder over en een klein beetje cayennepeper. Laat de broodjes 6 minuten in een niet te warme oven bakken. Heeft u geen oven dan kun nen de sneetjes brood ook in de koekepan blijven liggen, belegd met de sardientjes en op deze wijze worden opge warmd. En wat dacht u hiervan bij de borrel of een glaasje wijn? 8 kleine sardientjes - 8 plak jes bacon - 8 houten cock tailprikkers - 1 eetlepel bo ter - 1 eetlepel gehakte pe terselie - peper. Het recept spreekt al voor zichzelf. Draai om elk sar dientje een plakje bacon. Zet het vast met een cocktail prikker. Smelt de boter in de koekepan en leg de sardien- rolletjes erin. Bak ze 4 minuten aan elke kant. Strooi er wat vers ge malen peper over. Leg de sardientjes op een schoteltje. Doe de peterselie snel nog even in de warme koekepan. Verwarm dit 30 tellen en strooi het over de sardientjes. Geef er een droog stukje brood of stokbrood bij. En nu het laatste sardientjes recept voor vandaag. 8 kleine sardientjes - 4 punt broodjes - 2 uien - 2 eetle pels boter - 1 eetlepel mos terd - zout en peper. Snipper de uien fijn. Fruit ze in de boter tot ze glazig zijn (5 minuten). Strooi er zout en peper over. Snij de brood jes open en besmeer ze van binnen met mosterd. Leg in elk broodje een eetlepel ge bakken ui. Haal met een mesje de middengraat uit de sardientjes en leg de helften op de uien. Laat de broodjes in ruim 5 minuten ln een hete oven warm worden. Er bestaan nog heel wat meer combinaties met sar dientjes zoals bijv. sardien tjes met rijst of tomaten en eieren gevuld met sardien tjes. Maar daarover een an dere keer. En wat doet u nu pre cies met dat blikje? Een voudiger kan het bijna niet. Snij het vlees met een scherp mes in plakken van 1 centi meter. Bak ze in boter licht bruin en geef er een sneetje brood en een tomatensla bij. En voelt u niets voor toma tensla maakt er dan eens Rauwe bloemkool met to- matenmayonaise bij. 1 kleine (of halve) bloemkool - 2 eetlepels mayonaise- 1 eetlepel yoghurt - 1 eetlepel tomatenpuree of tomaten ketchup - 1 eetlepel fijnge knipte bieslook - enkele druppels citroensap - zout en peper - 1 eetlepel fijnge snipperde gember - even tuele andere kruiden naar smaak. Verdeel de rauwe bloemkool in kleine roosjes. Maak een sausje door alle bovenge noemde ingrediënten te men gen. De gember is wel erg persoonlijk maar kan erg lekker zijn. Denk ook eens aan een snuifje kaneeL Maak het sausje op smaak af en geef ze apart bij de bloem koolroosjes. De bloemkool kan ook een tijdje in de saus weggezet worden. Over één ding willen wij het nog even hebben: Maak de maaltijd zo eenvoudig maar gezellig mogelijk. Doe het eens samen als u alleen staand bent, om de dag of om de week met een mede alleenstaande. Dek de tafel waaraan gegeten wordt met een gekleurde placemat en geef er een papleren servet in dezelfde of in een afste kende kleur bij. Een brandende kaars doet wonderen! AH-brokjes met vlees zijn goed voor het gebit, bevorderen een goede spijsvertering en helpen uw hond In goede conditie te houden. ormer AH-dlner is de warme maaltijd voor uw hond. Het geeft hem levenslust, een prachtige vacht en glanzende ogen. En het Is lekker. kata, een met de hand ge maakte soort (witte) stola. Gekregen van een lama, een priester. De enige van de ruim tien duizend AH-ers, die ooit in Nepal door de bergen liep, zucht opnieuw tevreden. „Het was een onvoorstel baar mooie tocht", zegt hij. 1954'55'367756'59*60-61 •62'63W65*66'67'63,69 (Advertentie) Bierkenners vragen U weet het: Anton Kersjes, sinds de oprichting van het Amsterdams Philharmonisch/ Kunstmaandorkest zijn diri gent, dirigeert niet alleen op de PMC-concerten, hij praét ook. Hij vertelt vanuit zijn vakervaring en zijn doodge wone menselijkheid over de muziek die hij met zijn men sen gaat spelen, over zijn orkest, over componisten en over u als publiek. Goed nieuws voor de bezoekers van de Arnhemse serie: ook déér zal de heer Kersjes zelf de programma's toelichten. Exclusief voor de PMC! In Amsterdam is het een se rie van vijf vrijdagavonden: het hele gezin kan dus ge makkelijk mee, met uitsla pen op zaterdag. In Arnhem zijn er twee vrij- en drie dinsdagavonden. SERIES EN PROGRAMMA'S 1970-1971 (wijzigingen voor behouden) AMSTERDAM GROTE ZAAL CONCERTGEBOUW Vjjf vrüdagavondconcerten Aanvang 8.15 uur. vrydag 27 november AVOND DER KLAVIEREN Dirigent: Anton Kersjes Solist: Daniël Chorzempa. orgel en piano Programma: 1) Handel Concert voor or gel en orkest Bella Dawidowitsj (Arnhem, 30-10) 2) Rachmaninow Variaties over een thema van Paganini voor piano en orkest 3) Mozart Symfonie KV 201 4) Strauss Tijl Uilenspie gels vrolijke streken vrijdag 15 jannarl BEETHOVENAVOND Dirigent: Janos Férencsik Soliste: Maria Grinberg, piano Programma: 1) Ouverture Coriolan 2) Pianoconcert nr. 3 3) Symfonie nr. 7 vrijdag 5 februari RUSSISCHE AVOND Dirigent: Gennadi Rozjdestwenskl Solist: Herman Krebbera. viool Programmal o.a. Glazoenow Vioolconcert Tsjaikofskl - Symfonie nr. 5 vrijdag 19 maart ROMANTISCHE AVOND Dirigent: Anton Kersjes Solist: Miklós Perenyi. cello Programma: 1) Dvorak Celloconcert 2) Berlioz Symfonie Fan tas tique vrijdag 23 april GERSHWIN-AVOND Dirigent: Anton Kersjes Solist: Daniël Wayenberg. piano; Marco Bakker, bas; Patricia Madden, sopraan Programma: uit Pianoconcertfragmenten ..Porgy and Bess" ARNHEM MUSIS SACRUM Vijf concerten 8.15 uur vrijdag 30 oktober ROMANTISCHE AVOND Dirigent: Anton Kersjes Soliste: Bella Dawidowitsj. piano Programma: 1) Berlioz Ouv. ..Le Cor- saire" Ayla Erduran (Arnhem, 29-1) 2) Mendelssohn Pianocon cert nr. 2 3) Saint-Saëna Pianocon cert nr. 2 4) Ravel 2e Suite uit „Daphnie Chloë" dinsdag 8 december AVOND DER KLAVIEREN Dirigent: Anton Kersjes Solist: Daniël Chorzempa, orgel en piano Programma: 1) Handel Concert voor orgel en orkest 2) Rachmaninow Variaties over een thema van Paganini voor piano en orkest 3) Mozart Symfonie KV 201 4) R. Strauss Tijl Uilen spiegels vrolijke streken vrjjdag 29 janaurl FRANS-DUITSE AVOND Dirigent: Anton Kersjes Soliste: Ayla Erduran. viool Programma: 1) Thomas Ouv. ..Ray mond" 2) Brahms Vioolconcert 3) Franck Symfonie in d dinsdag 16 febrnari RUSSISCHE AVOND Dirigent: Anton Kersjes Solist: Dmitri Basjkirof, piano 1) Ouverture Romeo en Julia Tsjaikofskl 2) Concert voor Piano en or kest no 2 Rachmaninow 3) Schilderijen van een ten toonstelling Moussorgsky- Ravel Janos Férencsik (Amsterdam, 15-1) dinsdag 23 maart WEENSE AVOND Dirigent: Anton Kersjes Solist: Miklós Perenyi. cello Programma: 1) Schubert Symfonie nr. 8 (Onvoltooide) 2) Haydn Celloconcert ln C (nr. 2) 3) Joh. Strauss walsen, polka's De prijs voor een serie van 5 concerten bedraagt ƒ13, De eerste twee plaat sen dienen in PMC- chêques te worden vol daan. Verdere huisgeno ten kunnen plaatsen te gen contante betaling be stellen. Bestelnummer concerten te Amsterdam: C-811. Bestelnummer concerten te Arnhem: C-691. Zoals bekend introduceert Albert Heijn sinds kort diep vriesartikelen onder eigen merk. Gestart is met vatates- frites, kroketten, bitterballen en frikandellen en passend in deze reeks is er nu ook AH-frituurvet om de genoemde artikelen juist dat krokante korstje te geven dat wenselijk is. Prijs van het frituurvet: 2 X 250 gr. in een kartonnen doos, f 1,09. Tijdens de introductie periode 98 cent. Albert Heijn brengt dit fri tuurvet omdat er met het toe nemende gebruik van frituren en fondue behoefte is aan een vet met een neutrale smaak, dat niet ruikt en weinig spat. Er zijn vele onderzoekingen nodig geweest, voordat AH een frituurvet vond dat aan deze eisen voldeed en dat tegelijker tijd van een uitstekende kwa liteit was en tegen een lage prijs gebracht kon worden. Op de verpakking van het AH- frituurvet staan een aantal ge bruiksmogelijkheden genoemd. Vanaf deze plaats de suggestie om het vet kundig te gebrui ken (constante temperatuur, niet van heel heet ineens op een zacht pitje zetten en ver volgens weer op heel heet) en het op een koele plaats te be waren. Dat behoeft niet in de koelkast, een kelderkast bijv. is uitste kend geschikt. Het vet kan meermalen gebruikt worden, maar bedacht moet worden dat als er eenmaal vis in ge bakken is dit wel te proeven is, hetzelfde geldt uiteraard voor bijv. kroketten. Voor dat meermalen gebruiken is het noodzakelijk het bijna zwart geworden vet de lelie blanke kleur van voorheen te rug te geven. Dat kan heel ge makkelijk door het te zeven door middel van bijv. een kof fiefilter, een theedoek of een prop watten. Hoe ongelooflijk het ook moge klinken, zelfs het diepzwart geworden AH- frituurvet wordt na het zeven weer wit. W. (Advertentie) vacuum verpaktl

Allerhande | 1970 | | pagina 5