Tweeling]man opent nieuwe horizon voor gehuwde vrouw VROUW VAN NU WIL ER BIJHOREN Psychologe Rita Kohnstamm fMs u eieren koopt, let op het^ zegel extra voor topkwaliteit SssÉSSlIl De Vuursche wandelterrein bij uitstek GIRO-KAARTEN ZIJN VAAK NIET INCASSEERBAAR Oh Keukenrol „Beleidsaéviseuze Nel Alles is verser bij Tegelaar: APRIL 1970 XtEEKBGCNBE Grote vraag naai Alleen bij waar I anders?! J Vakmanschap is meesterschap 58«. want alle waar is naar zijn geld 1 door Louis Sinner IJ! ET zijn weer barre dagen geweest: zelfs de kranten hebben er bezorgde ar tikelen aan gewijd. Ook in ons dorp begon de rivier toen de onverwachte sneeuw ging smelten, gestaag te rijzen. Toen de verlate kerstkaartvan besneeuwde landerijen had plaats gemaakt voor een pril groen dat naar het voorjaar wees, was de rivier opgeklom men tot het bovenste randje van de dijk. Normaal is er tus sen de dijkrand en het water een brede strook gras, waar 's zomers koeien grazen, en na het gras komt dan nog een haag van riet en andere flora, waar de vissers in schuilen om urenlang over hun dobbertje te peinzen. Maar elk jaar als de sneeuw verdwijnt, verdwijnt ook dat riet en het gras onder water en als er dan een boot langs komt, klotst het water over de dijk en stroomt soms zelfs onze achtertuintjes binnen. J\Ju zijn we er een beetje aan 1 T gewend: we weten dat er zeer waakzame water schappen zijn die niet aarzelen om lege polders onder water te zetten als het water te uit bundig naar boven komt, maar toen we hier pas woonden, wa ren we nog niet zo vertrouwd met de waterhuishouding. In dat allereerste begin kwam er een avond dat regen en storm de sterk gezwollen rivier tot een dreigende grauwe mas sa maakten. Met een dozijn ex- stedelingen stond ik toen bij nacht en ontij op de dijk om het water in de gaten te hou den: een vrij zinloze bezigheid natuurlijk, maar het gaf je een gevoel van Ik Doe In Elk Geval Iets. vermengd met een vleugje a vontuur: moet je ons hier eens zien waken tegen de woedende elementen. Omdat we doornat en tot op het bot verkild raakten, mom pelden we na een klein uurtje tegen elkaar: „De dijk zal het vannacht wel houden", waar op we ons naar de huiselijke haard en de warme koffie repten. Net zaten we met bezorgd ge zicht in onze gemakkelijke stoelen, toen de sirene begon te loeien. 17en sirene geeft altijd al een huiveringwekkend geluid, maar als de storm buiten tot een orkaan is uitge groeid, roept het geloei beel den van de hoogste nood op. Wij aarzelden dan ook geen ogenblik. Met strakke, vastbe raden blik zeiden wij tegen onze vrouwen: „De dijk en wij wrongen ons in jassen, draafden naar auto's, die we gierend startten. Onze hele wijk was tot leven gekomen: overal stonden bedrukte vrou wen voor verlichte vensters te kijken naar doortastende man nen sommigen wierpen met een roxitinegebaar spaden en pikhouwelen in het voertxdg. In een lange rij reden we naar het dorpsplein xuaar het ge meentehuis staat, want we ver wachtten daar het startpunt van reddende acties te vinden. TSJu was er bij het gemeente huis inderdaad een grote activiteit te bespeuren. De burgemeester liep er rond in een zware lederen jas en met verwaaide haren, en het hoofd openbare werken had het uniform van de vrijwillige brandweer aan. Met ernstige gezichten stapten wij uit onze axito's om ons met een simpel woord ter beschik king te stellen voor het behoud van ons dorp. Bij de burge meester aangekomen, toonde deze een lichte verbazing: „Dat is leuk, dat u ook komt", zei hij wat onzeker. ..Zegt xi maar wat roe moeten doen" antwoordden wij, „zand zakken vullen, onze dxdmen in het dijkgat hoxidexi, aan de pompen gaan staan als de stroom uitvalt: wij zijn tot alles bereid". Toen werd de burgemeester pas echt onzeker: „Ja, dat is erg vriendelijk van u, maar ex- is feitelijk niets aan de hand. De vrijwillige brandweer hoxidt een oefenavond". Z^oed, het werd geen hero- ieke thxiiskomst, maar la ter zei men wel in de ge meenteraad dat het onjuist xoas geweest om op een stormavond de mensexi met die sirene de stuipen op het lijf te jagen. Sindsdien hebben xve geleerd om. zonder veel paniek met de rivier te leven. We hebben een zeer kundige dijkgraaf, een man van gezag die met vor sende blik onze waterstand in het oog houdt. In het uit 1858 daterende kerkje van Lage Vuursche zijn nog steeds vaste plaatsen voor de Koninklijke Familie gereser veerd. (foto links). De Amsterdamse psychologe mevrouw drs. Rita Kohn stamm draait er geen doekjes om: „Ik vind die tweeling- baan een heel goed iets", zegt ze. „Het werken buiten de deur en het hebben van contact met andere mensen is belangrijk voor de gehuwde vrouw. Net zo belangrijk vind ik het dat de wouw mensen kent, die haar man niet kent". Sinds Albert Heijn de „twee ling-baan" introduceerde j twee vrouwen bezetten één post, de een 's morgens en de ander 's middags heeft dit onderwerp overal in het land de aandacht getrokken. Daarom leggen wij de psycho loge mevrouw Rita Kohnstamm twee vragen voor die wat eenvoudig gesteld er zó uit zien: Acht u dat werken buiten de deur van een getrouwde vrouw ongunstig voor het ge zinsleven en wat denkt, u van de kinderen, voor geval die er zijn? STUK PLEZIER Eerst dit: mevrouw Kohnstamm weet waar ze over praat, als ze het over de buiten de deur wer kende getrouwde vrouw heeft. Ze is zelf getrouwd, ze heeft twee kinderen (van zeven er. vijf jaar) en ze werkt., als re dactrice van het blad „Ouders van Nu". „Ik zou zeer beslist geen baan voor hele dagen willen hebben, zolang de kinderen klein zijn", zegt ze. „Bovendien, als een vrouw de hele dag weg is, dan ontzegt ze zichzelf een stuk ple zier van bezig zijn in het gezin". i Er zijn vrouwen die juist zeg gen: Ik word duf van dat elke dag maar stofzuigen en voor het eten zorgen. Hoe reageert me vrouw Kohnstamm op die uit lating? EIGEN KENNISSEN Ze lacht. „Ja, veel vrouwen vin den het vervelend om de trap te dweilen, ik toevallig niet. Maar dat moeten ze vervelend mógen vinden", zegt mevrouw Kohnstamm. „Er komt wel iets bij. Het zorgen voor het gezin wordt erg vlug gelijk gescha keld met dweilen en koken. K.cht zorgen voor een gezin komt natuurlijk op hele andere dingen neer. Maar ik dacht, dat wij onze meisjes in Nederland niet zo erg goed voor het huwelijk „op voeden". We leren ze koken en verstellen en dan zijn ze „rijp" voor het huwelijk. Die instel ling zou natuurlijk helemaal moeten veranderen". Heel erg belangrijk vindt de psychologe het, dat werkende vrouwen ook eigen kennissen Mevrouw P. J. C. Tegelaar in Amsterdam is een opge wekte vrouw. Ze valt met een met de deur in huis als de bezoeker haar werk kamer binnenkomt. „Me juffrouw of mevrouw, dat maakt geen verschil. We moeten een beetje af van dat „mejuffrouw", het moet allemaal mevrouw zijn", zegt ze. „En als u het weten wilt: ik ben ongetrouwd en heet Nel in de wande ling". Wel, mevrouw Nel Tegelaar is beleidsadviseur voor vrouwenarbeid bij het N.V.V. Op de derde verdieping, kamer 313, in het Amsterdamse ge bouw van het N.V.V. in Sloter- meer is de „beleidsadviseur" te vinden. Er bijhoren Als haar wordt gevraagd, wat ze van de tweelingbaan vindt, denkt ,ze even na en dan komt er dit antwoord. „Ik dacht dat er duidelijk een tendens was, dat de vrouwen in de maatschappij betrokken wil len zijn. Je ziet dat aan plaat sen die vrouwen in schoolbe sturen, bij het Rode Kruis en n^em maar op, mnemer. Maar ze moeten dan ook hun kinde ren kwijt kunnen". Mevrouw Nel Tegelaar is een NEL TEGELAAR Gedeeltelijke dagtaak kun stimulans zijn voor het ge reglementeerde leven Op elke doos Welgelegen eieren vindt u de aandui ding 'Extra* en 'Klasse A'. Het garandeert u dat Wel gelegen eieren Klasse A Extra zo snel mogelijk na het leggen worden ver pakt, daarna binnen 48 uur in de AH-winkels zijn en binnen een week weer zijn vertrokken, zo snel worden ze gekocht^g^-^. voorstandster van kinder crèches. door de overheid opge richt. „Geen gehannes, maar goede crèches met opgeleid per soneel en niet een of andere .juffrouw. De zaak moet goed en verantwoord zijn. Om aan men sen te komen denk ik aan een aangepaste opleiding voor kleu terleidsters. En misschien kun nen we ook wat aanpassen op de huishoudscholen". Deeltaak" De twin-job" (tweeling-baan) vindt mevrouw Tegelaar „een leuke oplossing" en ze zegt: ..We moeten alles doen om de vrouwen een mogelijkheid tot werken te geven, maar de zaak moet goed geregeld worden, tot en met het pensioen". Mevrouw Tegelaar praat over een „part-time"-baan en ze heeft er een hele serie Neder landse vertalingen voor: ge deeltelijke dagtaak of onvolle dige dagtaak^, of onvolledige werkweek of onvol ledige dienst betrekking of een deeltaak. Zij is nogal een voorstandster van de „gedeeltelijke dagtaak" en ze zegt: „Het zou natuurlijk prima kunnen met twee vrien dinnen uit één straat, die elkaar goed kennen. Maar ook een echtpaar dat half-om-half werkt vind ik ideaal". Zelf wefen Als aan mevrouw Nel Tegelaar wordt gevraagd of zij niet vindt dat in Nederland vooral in vergelijking met het buiten land erg weinig getrouwde vrouwen er een baan bij heb ben, dan zegt ze: „Ik vind, dal de getrouwde vrouw zelf moet weten of ze buiten de deur wil werken of niet. Het enige dat voor mij geldt, dat is: als ze het wil, moet ze kunnen werken. En om dat te bereiken ook in de toekomst zouden we natuurlijk een betere vakoplei ding moeten hebben, beter on derwijs voor meisjes, het kun nen overblijven van kinderen op scholen, veel meer crèches ófmannen die thuis olijven H§ om op de kinderen te passen" Ruimer bewegen In Amerika, zo vertelt mevrouw Tegelaar, zijn heel wat vrouwen die op eikaars kinderen passen. „Ook vrouwen die helc-maal niet buiten de deur werken pas sen op andermans kinderen en krijgen daar een vergoeding voor", zegt ze. ..Zo kan het dus ook. De vrouw die oppast heeft dus een mini-baantje en kan zich door die financiële vergoe ding wat ruimer bewegen". En met het eten? Mevrouw Te gelaar zelf een zeer hard werkende vrouw lacht op nieuw. „Met die kant-en-klaar- maaltijden ben ik elke dag in vijf minuten klaar en heb een warme maaltijd", legt /e uit. „En op zaterdag doe ik het wat uitgebreider. Maar ik heb geen oordeel over anderen. De een geniet van zijn duiven op het plat en de ander van lekker eten". Stimulans „We moeten", zegt mevrouw Nel Tegelaar van het N.V.V., „zoveel mogelijk gedeeltelijke dagtaken voor vrouwen schep pen en vooral in de winkels. Met. die winkels ligt de zaak juist gunstig omdat de ope ningstijden niet samenvallen met de meeste bedrijven. Als de tweeling-baan voor vrouwen aantrekkelijk is. dan vind ik dat een goede oplossing. Als dit het middel is om de gedeeltelijke dagtaak voor vrouwen te verwezenlijken, vind ik het uitstekend". „De gedeeltelijke dagtaak", besluit mevrouw Tegelaar, „kan een stimulans zijn voor het gereglementeerde leven. Misschien geeft het ook wel het gevoel iets vrijer te zijn." „typisch een baan voor vrou wen" moet noemen, omdat het „een halve baan Is. „Dat voelen vrouwen snel als discriminatie", vult ze aan. En ze gaat verder: „Ik vind die tweeling-baan positief van twee walletjes eten: je hebt je werk buiten de deur en je hebt je ge zin. En het gezin verzorgen is best leuk, al zijn er vrouwen die daarover zeuren". Er zijn ook vrouwen die zullen zeggen, dat ze niet in staat zijn buiten hun huishouden ook nog te werken, dat. ze hun handen al helemaal vol hebben. Daar'heeft mevrouw Kohnstamm een ant woord op. SNELLER KLAAR RITA KOHNSTAMM Echt zorgen voor een gezin is heel wat anders dan dagelijks dweilen en koken krijgen. Ze zegt: „De vrienden van het gezin komen altijd via de man binnen. Als dat ver andert is dat erg fijn voor de vrouw". TWEE WALLETJES Mevrouw Kohnstamm vindt, dat men de. tweeling-baan niet „Zolang een vrouw niets anders om handen heeft dan de afwas, het stofzuigen, het koken, de was en de kinderen, moet ze het wel over die dingen hebben. Die werkzaamheden dijen dan steeds verder uit. Maar alle werkende vrouwen die ik sprak en die vroeger al leen druk waren in hun huis houden, die zeggen me: Nu doe ik in twee uur, waar ik vroeger een halve dag mee bezig was", aldus mevrouw Kohnstamm. DE VROUW BESLIST V raag aan mevrouw drs. Kohn stamm: Vindt zij, dat we in een mannenmaatschappij leven? Mevrouw Kohnstamm: „Ik weet niet of .je kunt zeggen, dat onze maatschappij een mannenmaat schappij is. Vooral als je ziet hoeveel invloed een vrouw heeft op het doen en laten van een man. De beslissing om niaar een voorbeeld te noemen of een man een baan in een continudienst aanvaardt, hangt af van de vrouw. Of een zeeman na een stel jaren aan de wal gaat werken, ligt aan de beslissing van de vrouw. Of er verhuisd wordt, ligt. aan de vrouw en zo zou ik door kunnen gaan. De invloed van mannen 1 ij k t veel groter dan ie is". „HARD ZEUREN" Nu zijn er natuurlijk mannen In dit land, die zeggen: Mijn vrouw werken? Helemaal niét, dat is niet nodig, ik verdien ge noeg. Die mannen vergeten dan dik wijls, dat zij er wellicht iets beter aan deden hun „gekrenkte trots" in de kast op te bergen en er eens aan te denken, of hun vrouw niet juist dolgraag een baan voor halve dagen zou hebben. „En de vrouwen van mannen die dat zeggen, die moeten dan maar eens hard zeuren, dat ze tóch willen werken", vindt me vrouw Kohnstamm. REGELMAAT Voorts wil de Amsterdamse psychologe ook wel een paar opmerkingen kwijt over de kin deren van de vrouw in de twee ling-baan. „Er moet voor die kinderen we hebben het even over kleine kinderen wel regelmaat zijn", zegt ze. „Dus bijvoorbeeld: deze week is mama thuis als we uit school (of kleuterschool) komen en de volgende week zijn we dan elke dag een paar uur bij tante Bep. En het opvoedingssysteem van I „mama" en van „tante Bep" j moet ook wel overeenstemmen. I De gezinnen van de twee vrou- wen in de tweeling-baan moeten zo'n beetje dezelfde sfeer heb- i ben, dachi ik". DISCUSSIE-AVOND Ten slotte gelooft mevrouw J Kohnstamm dat het goed j zou zijn „de ontwikkelin- gen voor te blijven" en dat zou kunnen door een dis- j cussieavond voor de vrou- i wen, die aan de tweeling- baan gaan beginnen. Om j elkaar te leren kennen en j de eigen problemen en en probleempjes eens uit te wisselen. Wie van wandelen houdt kan in de omgeving van Hoge en Lage Vuursche zijn hart op halen. Uitgestrekte, met wild bevolkte bossen, ongerepte hei develden en de architectuur van oude landgoederen bestempelen dit gebied tot een waar dorado voor de wandelaar. Een dorado bovendien dat dank zij een uit stekend wegennet gemakkelijk bereikbaar is. Een ideaal ge bied voor een weekend uit stapje. Een belangrijk toeristische trek pleister vormt het paleis Soest- dijk waar in de zomer lange rijen mensen voorbij trekken om een glimp van de Konink lijke Familie te kunnen opvan gen. In de winter en nazomer is het. hier veel rustiger. Het pa leis dateert uit 1674 toen de Staten van Utrecht het lieten bouwen als „jagthuys" voor de koning/stadhouder Willem III. Het bestond oorspronkelijk al leen uit het huidige middenstuk. Pas veel later, in 1816 kreeg het gebouw zijn huidige vorm door dat toen de beide vleugels wer den aangebouwd, (foto onder) Op 27 juli 1787 werd door de patriotten, onder leiding van de patriotten-kolonel Klijnenberg 's nachts een charge op net pa leis uitgevoerd. Het krijgsge woel bij het overmeesteren van twee schildwachten wekte da Pruisische Christoffel Pull- mann, grenadier van de lijfs- •compagnie in het regiment in fanterie van de Prins van Hes sen. Hij sloeg alarm en werd door de patriotten neergescho ten. Als dank voor zijn moedig optreden werd voor hem een houten herinneringsteken opge richt dat in de dertiger jaren van deze eeuw door een bron zen standbeeld werd vervangen. Het gedenkschrift luidt: „Con cordia res parvea crescunt". Christoffel Pullman grenadier van de lijf compagnie in het re giment Infanterie van den Prins Van Hessen Darmstadt, oud 28 jaren, verkiezende liever het le ven te verliezen dan zijn wa pens over te geven in den nacht van 27 juli 1787". (Vex-volg van pag. 1) Bij de tweede aanbieding had nog 8 procent een ontoereikend saldo en in derde instantie nog 6 procent. Daarna ging aan de betrokkenen een brief uit met het verzoek het saldo op te voe ren. opdat het tegoed zou kun nen worden overgeschreven. Na deze „lijdensweg" bleef er dan uiteindelijk nog 1 procent over, waarvan de afgegeven giro kaarten niet incasseerbaar ble ken te zijn, hetgeen Albert Heijn vorig jaar op een strop van on geveer f 50.000 kwam te staan. Afbetalingen Eigenlijk is dat verlies nog aan zienlijk groter, gezien de om vangrijke administratie die er mee gemoeid gaat, terwijl bo vendien in bepaalde gevallen correspondentie moet worden gevoerd of zelfs afbetalingsre- i gelingen in het leven moeten worden geroepen Een onhoudbare situatie eigen- I lijk. die Albert Heijn (in tegen- j stelling tol diverse andere on- j dernemingen, die besloten de niet-gegarandeerde giro-kaar- j ten niet langer als betaalmiddel te aanvaarden) heeft laten voortbestaan terwille van de bonafide giro-betalers, die ge- lukkig verreweg in de meerder heid zijn. Eind in zicht Dank zij het besluit van de ban ken en daarna ook van de Post- f? totter gepvjj Stevig, gulzig ab sorberend keu kenpapier, 40 ge perforeerde me ters of welgeteld 134 vel. Cheque- en Girodienst om als nieuw betaalmiddel resp. de betaalcheque en de betaalkaart in te voeren, voor de verzilve ring waarvan zij met 100 per betaalmiddel garant staan, zul len de geschetste moeilijkheden voor het bedrijfsleven geleide lijk afnemen en spoedig geheel verdwenen zijn. Als de PCGD alle bonafide re keninghouders binnenkort van een giro-pas en de bijbehorende giro-betaalkaarten heeft voor zien, zal Albert Heijn de over- schrijvingskaarten niet meer als betaalmiddel accepteren, aldus dr. Brevoord. Daarnaast wil Al- bert Heijn geleidelijk aan ook af van de (niet gegarandeerde) over'ooekingsformuiieren van de banken (de bankcheques), hoewel zich daarmee aanzien lijk minder moeilijkheden voor doen. Dr. Brevoord: Binnenkort zul len allen, die dit middel nog ter betaling gebruiken, een brief ontvangen, waarin wij hen zul len verzoeken in hel vervolg de (wél gegarandeerde) betaal cheques te gebruiken". Toeneming verwacht Daar steeds meer bedrijven er toe overgaan de salarissen uit te betalen via bank- of giro rekening houdt Albert Heijn rekening met een nog veel gro tere toeneming van betaling met betaalcheque en betaalkaart. „Met deze ontwikkeling zijn wij erg gelukkig, temeer omdat de girobetaalkaarten en uiteraard ook de betaalcheques door de banken precies als kasgeld wor den behandeld. Op deze wijze is niet alleen een voor de bedrijfsleiders efficiënt systeem van geldafdracht be reikt, maar wordt bovendien voorkomen, dat grote sommen gelds over straat moeten wor den vervoerd (van de AH-filia- len naar de bankfilialen). Hoe minder baar geld er vervoerd moet worden, hoe beter". (Geen) risico's dat een op een girobetaalkaart geschreven geldsbedrag (in cij fers) wat moeilijk leesbaar overkomt, of dat er door wijzi ging in de geldsbedragen me ningsverschillen over het t« verrekenen bedrag kunnen ont staan. Daarom verdient het aanbeve ling, dat, aldus dr. Brevoord in een welgemeend advies, het in gevulde bedrag zo duidelijk mo gelijk wordt geschreven, er geen wijzigingen in de bedragen worden aangebracht (en dus zo nodig een nieuwe kaart wordt uitgeschreven) en het ingevulde bedrag aan beide kanten van een streepje wordt voorzien, waardoor ook het toevoegen van cijfers onmogelijk is ge worden. Ter vermijding van alle risico's kan bovendien nog het ci ferbedrag in letters wor den vermeld. (Advertentie) Toch Is het dienstig er op te wijzen, dat er bij onoordeelkun dig gebruik van de nieuwe be taalmiddelen risico's voor de klanten kunnen ontstaan. Het ls nl. zeker niet denkbeeldig, Bierkenners vragen

Allerhande | 1970 | | pagina 3