AH's diepvries-assortiment belangrijk uitgebreid f598.- f818.- Van één pannetje-ragout naar hypermoderne apparatuur GROOT GEMAK - LAGE PRIJZEN 5OVERAL RONDNEUZEN ALLERHANDE NIEUWTJES afwasmachines dan de afwasautomaten van de PMC mfh Toch Castor KM 4 CastorKM8 MO NA LISA Vïo&cA Zelfkleven Oh albert; heijn Er bestaan goedkopere biedt Albert Heijn's PMCu de beste koop wmw Kort en lang Wordt Pac-Jaccer! ALLERHANÜE APRIL 1970 'jc «up- Vv1 De nieuwe stereo langspeelplaat van de maand onder AH's eigen merk Abonneren op AllerHande x U Club- prijs Club-. prijs Alle gegevens in de dikkePMC-catalogus 1970. Hebtu 'mal? Vakmanschap is meesterschap 58». want alle waar is naar zijn geld! Mèt spek Indola's Brush Out Hairspray 2 Over drie Jaar zal de omzet in diepvriesartikelen verdubbeld zijn. Tot deze conclusie komen de deskundigen op grond van de volgende gegevens: de huisvrouw zal diepvriesartikelen steeds beter leren kennen en daardoor waarderen, de diep vriezer neemt een steeds grotere vlucht en het assortiment artikelen wordt steeds groter. Voor wat betreft dat laatste: Albert Hetyn komt met een serie diepgevroren artikelen onder eigen merk. Vorige maand Is de patates-frites geïntroduceerd, deze maand komen de kroketten, frihandellen en bitterballen en in de nabije toekomst zullen nog tal van andere produkten volgen. nier te bewaren. Helaas is het zo, dat de koelkast in het algemeen te weinig vriesruimte heeft en dat de temperatuur daar veelal te hoog is. Weinig huisvrou wen kennen het (interna tionaal genormaliseerde) sterrensysteem van de koel kast; de sterren die de tem peratuur in het vriesvak van de kast aangeven. Diepvriescijfers Op het ogenblik gebruikt iedere Nederlander per jaar =±r 454 kg diepvries (en dat cijfer is inclusief de diep vries-kip). In Amerika is dat cijfer SO kg, in Zweden 10 en in Engeland 6). Er zijn verschillende oor zaken te noemen voor dat lage Nederlandse cijfer: hier zijn in een groot ge deelte van het jaar verse groenten en verse vis ver krijgbaar, in Amerika en in Zweden hebben meer huis vrouwen dan bij ons ook een teak buitenshuis en als gevolg daarvan willen zij de maaltijd zo snel mogelijk gereed hebben. Verser en gezonder Diepvriezers zijn in Neder land nog lang niet in alle huishoudens aanwezig, ter wijl zij voor het langdurig bewaren van diepvriespro- dukten onmisbaar zijn en ten slotte het assortiment in Nederland vrij beperkt is. Nederland telt ongeveer 90 verschillende diepvries artikelen, Amerika onge veer 2200 en daar zegt men nog „we beginnen pas". Diepvriezen is, (dit wellicht ten overvloede omdat velen het wel weten) een conser veringsmethode. Produkten worden geconserveerd door een snelle bevriezing bij —30 tot 40 °C en bewaard bij een temperatuur van minimaal 25 °C. Versheid garantie Deze snelle manier van vriezen (het zg. „schrik- vriezen") voorkomt bederf en, en juist dét weet nog lang niet iedere huisvrouw, de versheid is gegaran deerd. Enige voorbeelden óm dat te staven: wie verse groenten of verse vis koopt, kan door een eenvoudig rekensom metje nagaan, dat het enige dagen geduurd heeft voordat deze artikelen in de winkel lagen. De opslag, het trans port, de veilingen, weer het transport. wie diepvriesgroenten koopt, heeft een produkt dat binnen vier uur na het oogsten diepgevroren wordt en vis wordt onmiddellijk na de vangst op de schepen ingevroren. Door dit snelle inmaken gaan de vitaminen beslist niet verloren. Weinig vriesruimte Een eis is wel diepgevroren produkten op de juiste ma- Sterren" Elk vriesvak met een tem peratuur lager dan 6 "C is gemerkt met één ster, een vriesvak met een tempera tuur lager dan 12 °C heeft twee sterren en een vak met een temperatuur lager dan 18 °C mag drie ster ren dragen. Het is zaak te letten op én de grootte van het vriesvak én de temperatuur, zeker nu de tijd van meer diep vriesartikelen is aangebro ken. Wie over een diep vriezer beschikt heeft geen bewaar-probleem. Vanzelfsprekend geldt dit alles niet als het diepvries- artikel meteen of enkele uren na het kopen wordt gebruikt. Groot gemak Dat het diepvriestijdperk is aangebroken, staat wel vast; volgens insiders zal de wat hogere prijs hoegenaamd geen rol spelen omdat de factor „gemak" voor menige huisvrouw bovenaan staat. THEWA1KIKI BEACH BOYS De Waikiki Beach Boys spelen een medley van Hawaï- en Krontjong melodieën, o.a. Aloha- Oé, Buka Pintu, Nina Bobo, Pulan Ambon, Pangajo Pangajo. nieUW%pëeVp,aat ook mono afspeelbaar tfAN de gelegenheid om zich op AllerHande te abon neren hebben reeds velen gebruik gemaakt. Slechts een briefkaart met duidelijke vermelding van naam, volledig adres en woonplaats, liefst in blok- letters, voorzien van f 2, aan extra postzegels voor ver zend- en administratiekosten en gericht aan Albert Heijn N.V. Zaandam, is voldoende om zich gedurende een iaar van toezending te verzekeren. De post bezorgt AllerHande aan huis. Wij verzoeken u wel in ver band met de postvoorschrif ten, deze f 2,aan zegels aan de adreszijde van de briefkaart te plakken. Desgewenst kunt u echter ook het laarabonnementsgeld d f 2,overmaken op post rekening 9930 t.n.v. Albert Heijn N.V., Zaandam, onder vermelding „abonnement Aller Hande" Gemak dan dat voor een ge deelte is terug te brengen tot tijdwinst en dat is met name voor de gehuwde werkende vrouw van veel belang. Overigens is die prijs hele maal niet zo hoog als wordt stilgestaan bij het feit, dat levensmiddelen in de afge lopen jaren duurder gewor den zijn, terwijl de prijs van diepvries gelijk gebleven is of lager geworden is als gevolg van de grotere pro- duktie. En ook moet bedacht worden, dat wie diepvries koopt een produkt heeft zonder afval, een netto pro dukt dus, waarvan niets ver loren gaat. Lage AH-prijzen Hoe laag die prijzen voor diepvriesartikelen onder AH-merk zijn volgt hier (de prijzen van de nieuwe pro dukten, ijs en sinaasappel concentraat zijn er al enige tijd): 500 gram voorgebakken patates-frites kost 89 cent; deze frites zijn vervaardigd uit eerste klas Zeeuwse bintjes. Voor deze 500 gram frites zijn 1250 gram verse aardappelen verwerkt. Kroketten 4 forse kroketten (samen 230 gram) gaan 79 cent kosten en een pakje met 9 bitterballen (samen 180 grarn) 75 cent. Deze produkten zijn qua samenstelling gelijk: een krachtig getrokken vleesbouillon en veel mager rundvlees dat goed zicht- 4 frikandellen (samen 170 gram) kosten 99 cent. Deze snack, gemaakt van rund en varkensvlees, heeft de vorm van een knakworstje en kan gefrituurd worden zoals kroketten. Nog meer AH-diepvries Binnenkort komt Albert Heijn nog met andere diep- Geconstrueerd door de fabrikant van de vertrouwde Castor wasautomaten van de PMC. Een prijs waar écht geen gulden meer af kan. Service waar je van opaan kunt. Termijnbetaling mogelijk. Op een formaat van minder dan 80 cm in het vierkant precies van pas voor de gezinsafwas van 4 personen. waarvan f 52.- in PMC-cheques De automaat voor alle gezinnen waar veel valt af te wassen. waarvan f 52.- in PMC-cheques vriesprodukten. De huis vrouw immers zoekt naar die dingen, die haar het werken gemakkelijker ma ken. Ook op het gebied van de voeding. En als ze een maal goed doordrongen is van de kwaliteit van diep vries, van het feit dat de noodzakelijke vitaminen erin zitten, zal ze zeker steeds meer gebruik maken van de mogelijkheden. Het is een ontwikkeling die vbortkomt uit de enorme opgang van de diepvrieskip en deze met name heeft er voor gezorgd dat de omzet in diepvriesartikelen in Ne derland in net tien jaren is toegenomen van 9 miljoen gulden (in 1958) tot f 180 miljoen (in 1969). Grote groei Verwacht wordt, dat de markt in de komende jaren met 20 tot 25 pet per jaar zal groeien. Door de uitbreiding van het. assortiment, door de meerdere kennis van de huisvrouw, door het gemak dat wordt ondervonden door een kostelijke maaltijd te bereiden waar hoege naamd geen werk aan vast zit. Het klaarmaken van diep vries bestaat simpelweg uit het verwijderen van de ver pakking enhetverhitten van het produkt. Het „eigen" smaakje kan verkregen- wórden door bijv. die krui den en andere ingrediënten te gebruiken die ook bij verse produkten worden toegepast. Het kort en het lang heeft'me nige vrouw in schrikkelijke beroering gebracht in de af gelopen maanden en dat was de schuld van de couturiers in Parijs die eerst, fijn, met de confectie-industrie af spraken dat de mode voor 70 percent kort zou blijven en maar voor 20 percent kuitlang (de maxi alleen op het strand en bij de avond kleding) en die, vervolgens, tijdens de voorjaarsshows in Parijs het beeld geheel an ders toonden: 70 percent van wat zij lieten zien was nu kuitlang; 20 percent was nu kort en de rest was maxi. ÏNTE ITAUANO DELIA MODA Subsidie Wie niet weet, dat de Parijse shows uitsluitend propagan distische aangelegenheden zijn en bovendien de mode van ver-vooruit proberen te tonen (te beïnvloeden) en voorts geheel worden gesub sidieerd door de textiel industrie, (die met „lang" natuurlijk gebaat is) die zal zich inderdaad nerveus heb ben gemaakt bij al dat kuit lang. Wie echter weet dat de mode bepaald wordt door de vrouw, door uzelf en dat op haar (op zich het oog richt van de confectiefabrikant, die weer de grootste klant is van „Parijs", die weet ook dat de mode echt zo is (ko mende zomer) als eerst werd vastgesteld: 70 percent kort: 20 percent (of minder) kuit lang en de rest soepjurken! Met andere woorden: de mode blijft kort van beeld.. Carnava! Dat wil niet zeggen dat men hier en daar al niet eens een kuitlang geval zal zien lo pen. Maar als dat kuitlang, evenals het miniemste mini en het maximaalste maxi, in handen valt van alleen de héél-jongen, dan la het in één seizoen ook met dat mi- di-lange bekeken. Want dan wordt het weer effe een soort camavalsdracht. En dat verveelt gauw. De Italiaanse mode demon streert ook zo'n midi-geval- letje; u kunt het op de prent hierbij zien. Het is, dat is duidelijk, een soort carna valesk geheel, dat stemt uit de dagen van Cissy van Marxveldts „Ciska Verheul". Het is, dat ziet men zo, géén levende mode. En dat zijn die twee (ook Italiaanse flou- fiou (fladder-)jurkjes op de andere prent wél. Kiest u maar! Men kan, tot eigen voordeel, heel gemakkelijk een Pac- Jaccer worden. Wat dat ia? Dat laten u de bijgaande kiekjes duïlijk zien: het is een sluw gecontrueerd jak voor liên, die allerhande bui tensporten beoefenen zoals het hijgend roeien, het zwe tend bergsporten, het ang stige skiën, het vochtige zei len, het krachtige stappen, het blarige Vierdaagsen, het zilte strandwandelen, het p«- daalrappe fietsen, het kruip dierachtige kamperen en so nog veel meer. Het jak nu draagt men, als ware het een kangoeroe- zak, om het middel in opge vouwen vorm om het, bij toeslaand noodweder of an der klimatologisch en tempe ra tu ra al ongerief, bliksem snel te ontvouwen, op te trekken en er het boven lichaam geheel mee te be dekken. Het is een praktisch Pac-Jae (al is het niet mooi; maar welke Ware Man wil mooi zijn?) en het wordt vervaar digd door de nijvere naal- bijen van de kledingfabriek Marathon (05420-20347) te Enschede, die het gaarne te gen betaling van ƒ34,50 aan het publiek brengen (via tal van winkelieren). Men levert het in vier maten; het is ge maakt van waterdichte grof- denier nylon en het komt in vier kleuren. Dit Mona-Lisa-achtige kopje laat zien hoe Max Factor zich de nieuwe oog- make-up voor deze zomer voorstelt: langs de inplant der wimpers een dun lijntje trekken in een kleur, die goed bij de ogen past; daar boven een verlopend waasje van oogschaduw in dezelfde tint. De oogholte (de zoge naamde bananenlijn) wordt geaccentueerd met de kleur mermaid taupe", terwijl de ruimte tot aan de wenk brauw met „white cap pearl" wordt opgelicht. Met aldus opgemaakte kijkers kunt u zó het water in duiken. want de kleuren van dit Palette" zijn beslist bestendig. (Vervolg van pag. 1) Het was ongeveer 1953 en de slagerij in Kolhom had een om zet van vijfhonderd gulden in de week. De jonge baas wist dat bedrag tot acht- negenhon derd gulden per week op te voeren in 1956. „Maar dat was veel te weinig", legt hij uit. Verloofde hielp Twee-en-twintig jaar oud startte Albert van Zoonen met een tweede slagerij in Kolhom; die hij had overgenomen. „Ik had tweeduizend gulden en dat was precies genoeg voor de overschrijvingskosten en nog het een en ander", zegt hij. „In de kassa zat 54 gulden en In een tas nog wat kleingeld, maar dat - was niet eens van mij". Met zijn twee slagerijen wist Albert van Zoonen de wekelijk se omzet naar zeventienhon derd gulden te brengen. Er werd hard gewerkt, vreselijk hard, samen met zijn verloofde en een knechtje van vijftien jaar. Die verloofde zit nu naast hem en glimlacht: mevrouw M. van Zoonen-Swaerts.En het knecht je van toen ls nu bedrijfsleider in de nieuwe fabriek in Schagen. In één pannetje Maar weer neem ik u mee terug naar vroeger. Albert v. Zoonen was inmiddels getrouwd en zijn vrouw kwam uit de hotelsector in Callandsoog. Via haar rela ties kreeg slagerij Van Zoonen nieuwe klanten: hotels in Cal landsoog. En In 1959 had hij een geweldig Idee. In Kolhom werd een ten toonstelling gehouden en Albert van Zoonen stond er en ver kocht worstjes, kroketten en bitterballen. „Dat was zo n enorm succes, dat we besloten die kroketten voortaan ook In de slagerij te gaan verkopen", zegt hij. Op de volgende zaterdag verkocht hij de eerste vijftig. Een jaar later plaatste een snackbar de eerste order: twee duizend stuks. De heer Van Zoonen moet lachen als hij aan die tijd terugdenkt: „Ik had een pannetje waarin ik de ragout voor honderd kroketten kon maken", vertelt de man die nu eigen suikerzakjes met zyn naam erop bij de koffie heeft. „Maar we hehben de order uit gevoerd, natuurlijk". „Hupsekee" Acht jaar geleden in 1962 haalde Albert van Zoonen een jaarlijkse omzet van twee en een halve ton en toen viel hel besluit: We gaan de slagerijver- bouwen. Een jaar later begon wat de heer Van Zoonen nu noemt: „De grote groei". De garage werd verbouwd tot krokettenmakerij en er kwam een grote koelcel en iedere cent die men ver diende ging in het bedrijf. Het tempo was nog net bij te benen. In 1965, nog maar vijf jaar geleden, moest er een ga rage gekocht worden om de be stelwagens van Albert van Zoo nen onder te brengen. Twee jaar daarna vestigde- hij een loempiafabrlek en in het oude pand van zijn vader kwam een kippenbraderij en -inpakkerij Er werd gewerkt met vijfender tig man. En het bleef „zo hupsekee" gaan, zoals de heer Van Zoonen zegt, dat er gepraat werd over nieuwbouw. In Schagen, acht duizend meter van zijn woon plaats, werd een terrein gevon- j den en in oktober 1967" ging I daar de eerste paal de grond in voor de nieuwe fabriek „Albert van Zoonen". Nieuwe periode In dat pand, nu anderhalf jaar oud, zitten we te praten. „Op 22 juni 1968, een zaterdag, om tien uur kwamen de laatste kroketten van de band in Kol- horn en op maandagochtend draaiden we hier", aldus de (Advertentie) Bierkenners vragen heer Van Zoonen. Toen begon een nieuwe periode. In de grote fabriekshallen staan de machines en de ketels. Hy permoderne apparatuur. En uit de fabriek komen de braad worstjes en de huzarensalades, de kroketten en de bitterballen, de loempia's en de frikadellen, de nassi- en de bami-maaltij den, de hamburgers, saté's en de gebraden kippen. Er staat een splinternieuwe vol automatisch verpakkingsmachi ne en Albert Heyn is de „eerste die erop zit", zegt de heer Van Zoonen, die sinds een paar da gen aan AH de bitterballen, kroketten, en frikandellen le vert. Tachtig mensen ln dienst van Albert van Zoonen en negen tien auto's rijden er van hem door het land. Op de Rai van 1963 kocht hij zijn eerste be stelwagen van 1200 kilo, op de afgelopen Rai. schafte hij zich een 12-tonner aan. Hij heeft drie eigen depots in het land en in zijn fabriek wordt een deel van zijn produktie in eigen cel len diepgevroren. Waar Albert van Zoonen zelf erg van houdt? Zijn vrouw lacht en zegt: „Hij is gek op kalfslever met gebakken spek en een goede entrecöte". „De baas" zelf bezit nu ook een dochtermaatschappij in Duits land met een eigen diepvries- depót in Essen. Miljoenenomzet Toen Albert van Zoonen acht tien jaar was, zette hij vijf honderd gulden per week om. Nu hij twee keer zo oud gewor den ls, is zijn jaaromzet zeven en een half miljoen. „We draaien 36.000 bitterballen per uur en 24.000 kroketten. Als we continu zouden gaan draaien kunnen we die produktie ver dubbelen. En per dag maken we achtduizend loempia's". „Zorgen" Albert van Zoonen is tevreden. Maar h|j heeft toch zorgen aan zjjn hoofd. Hjj is sinds zjjn kin derjaren druk met toneel en binnenkort speelt hy de hoofd rol in „Tramlijn Begeerte". „Maar de tekst zit er al aardig in", besluit de man in Schagen, die vijfendertig bekroningen als slager heeft. De kapper (de kapster niet te vergeten) pleegt bij het totstandkomen van uw kap sel graag gebruik te maken van kleefbandjes ofwel plak band. Dit nu heeft een na deel: de haren blijven er aan plakken en bij het verwijde ren van de plakband, gaan er altijd wel wat haren mee en dat doet pijn. Dat veroor zaakt schelle pijnkreten in de kapsalon. Dat nu verdroot de makers van „Scotch Tape" (u wel bekend vanwege hun tapes dus en vooral ook vanwege hun „Scotch Brite", dat to- verhandige sponslapje - geel groen - voor allerhande huishoudelijk gebruik). Deze makers nu maakten, ten einde het gillen in de kap salons tegen te gaan, de zo geheten „Scotch Hair Set Tape", een soort el van Co lumbus. Men vond een tapesoort uit die niet bleef plakken aan huid en haar; die geen Weef resten nalaat; die geen stijve knikken geèft in krullen en lokjes; die vlak en soepel blijft onder de haardroger en poreus is, zodat het haar schielijk droogt en die uit stekend plakt op nat haar (eerste voorwaarde). Ook haarspray's kunnen hier geen onheil aanrichten. (Advertentie) houd het en gezond Een kwaliteitsprodukt van iNDOLA. Mwkrijgbaar bij uw kapper, drogist en parfumeria ZEER FORSE BUS SLECHTS F4.95

Allerhande | 1970 | | pagina 2