I.V.H.A.-KEURMERK: MEER STRENGE SELECTIE GARANTIE VOOR VERSE KWALITEIT ZEGELTJE DAN EEN OunmoHtae geeft wat u nodig heeft! Iwomnifine geeft uintu graag heeft! ov 3t OVER BE BB HES Gouden „slip-over" matras OVOMAL1 keurmerk Leverancier van „Welgelegen"- eieren bouwde zelf negentig procent van zijn bedrijf voor Ü8M MAART 1970 INSTITUUT VOOR MUISHOUBTECHNISCH ADVIES OP DE BRES VOOR BELANGEN VAN DE HUISVROUW Muis Dagboek Geld Dolle Mina Bmna Ogen Zout da's /ticjcisief Tegels Liefde „Lieve God' Juwelen Vakmanschap is meesterschap 58c want alle waar is naar zijn geld! ALLERHANDE A 9 (Vervolg van pag. 1) ZIEKTEN GEEN KANS We kunnen tegenwoordig niet meer zeggen dat kippen „achteruitkrabben", zoals men dat vroeger noemde. De ver zorging is zo praktisch dat er bijna geen kans meer op ziek ten is. Zolang de kippen in goede conditie zijn en ze krijgen uitgebalanceerd voer leggen ze veertien maanden volop. Dan worden ze geruimd, of wel geslacht, en komen er nieuwe voor in de plaats. Het risico is dus minder groot, vooral ook omdat er steeds nieuwe kippen zijn. Doordat de kippen niet meer buiten los rondscharrelen kan het ook nooit meer voorkomen dat de eieren pas na dagen worden geraapt of erger nog, soms on vindbaar zijn. Dit was niet alleen een na deel voor de pluimveehouder, maar ook voor de consument die dus nooit wist of zijn eitje wel vers was. De mopjes over oude eieren waar een kuiken uitspringt net als mevrouw haar ontbijt op bed geserveerd krijgt, zijn dan ook uit de tijd. STRENGE SELECTIE Trouwens er worden de laatste jaren steeds meer eieren gegeten. Ze zijn wel duurder dan vroeger maar ook beter en daarvoor heeft de klant wel een extra centje De PMC brengt met ingang van maart een nouveauté op de Nederlandse markt. Het is een pólypreen „slip-over" matras, dat het vererende Gouden Keurmerk van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen heeft verworven. In een daar bij vergezeld gaand rapport zegt deze vereniging: „de wijze van omhulling van deze matras is de enige die een hoge mate van hygiëne waarborgt". PRAKTISCH Daarmee is aan de wens van veel moderne, praktisch inge stelde huisvrouwen tegemoet gekomen. Tot nu toe kon men wel de dekens laten stomen, de lakens wassen, maar de matras kon alleen maar eens van tijd tot tijd worden gelucht. Met de „slip-over" matras is dat anders. Deze bestaat uit een polyether basis, waarom heen twee gelijke, halve hoezen Zijn aangebracht, die men ge makkelijk kan afnemen. Deze hoezen, de „slip-overs", zijn van hoogwaardig, gesanfori- seerde katoen en uitgevoerd in een fris streepdessin. GOEDKEURING TNO Het matrasinterieur van po lyether is goedgekeurd door het TNO. Geleerden op dit gebied hebben uitgezocht, dat een goe de matras met een blijvende dragende veerkracht moet zijn gemaakt uit een polyetherkwa- liteit dat een soortelijk gewicht heeft van 35 kg per kubieke meter. Een matras uit deze kwaliteit kan jaren meegaan. over. Alleen de heel mooie schone eieren zijn voor de con sumptie. Vuilschaligen en kneusjes gaan naar de shampoofabrie- ken en ook wel naar de bakke rijen. Wij vroegen de heer Van Aarle hoe hij nu die extra kwaliteit er uit zoekt. „Dat doen we niet zelf", zei hij, „dat gebeurt bij Lukken in Oostzaan, die halen hier de eieren op". We keken een beet je teleurgesteld, want we meenden echt dat de eieren op eigen bedrijf werden geschouwd en verpakt, maar de heer Van Aarle stelde ons al gauw gerust. „Het gaat alle maal heel vlug. Ze komen de eieren 's morgens halen en soms krijg ik er dan 's middags al een telefoontje over, zoals een keer toen had ik meer kisten meegestuurd dan ik had opgegeven. We kunnen er dus echt voor instaan dat zo'n Extra eitje als het in de winkel komt niet ou der is dan vier vijf dagen. Deze eieren mogen trouwens slechts verkocht worden tot uiterlijk de 7de dag na de ver pakkingsdatum. Zo ziet u dat alles werkelijk verser is bij Al- bert Heijn. ENKELE CIJFERS Voor wie het leuk vindt zijn hier enkele cijfers te horen: 90 pet. van Van Aarles eieren zijn van eerste kwaliteit. Per week levert hij 170 a 180 kisten a 360 eieren per stuk aan de firma Het garandeert een voortreffe lijke ligging; bovendien is po lyether stofvrij en bestand tegen vocht. De „slip-over" matras heeft een gemakkelijk verwis selbare tijk, zodat de levens duur extra wordt verlengd. Want men kocht tot op heden een nieuwe matras omdat de tijk niet mooi meer was, of slij- tageverschijnselen vertoonde. Nu koopt men eenvoudig een nieuwe tijk. HYGIËNE Hoeslakens zijn op dit mo ment erg „in" en worden ook uit het PMC-assortiment druk verkocht. Deze bieden echter nog geen oplossing voor het schoon en hygiënisch houden van de tijk zelf. De nieuwe matras geeft die mogelijkheid wel. Men trekt nu de slip-overs over de onder- en bovenkant van het matras. Aan de zijkant worden ze gesloten met sloop- knopen. Ze zijn te allen tijde af te nemen, als men ze wil reini gen. Na jaren gebruik kan de matras weer worden opgefrist. Pólypreen „slip-over" ma trassen zijn in het PMC-as sortiment in de volgende maten verkrijgbaar: 1-persoons: 80x 190 cm; be- stelnr. C. 511. Clubprijs 67.- 1-persoons: 90x190 cm; bestel - nr. C 512. Clubprijs 75.- 1-per- soons: 90x200 cm; bestelnr. C 513. Clubprijs 78- 2-per- soons: 120 x 190 cm; bestelnr. C525. Clubprijs ƒ97.- 2-per- soons: 130 x 190 cm; bestelnr. C 526. Clubprijs 105.- Voor alle prijzen geldt ƒ52,in PMC cheques. Lukken, die ze weer vliegens vlug door verkoopt aan Albert Heijn. Eén kip eet per dag 110 gram voer, wat wil zeggen dat de heer Van Aarle in 8 dagen 12 ton voer geeft. De kippen drinken per dag 15 a 1600 liter water. Ze verbruiken per kip 3 a 4 gram grit (gebroken schelpen van belang voor ste vige schalen), zodat per dag 50 a 60 kg grit wordt opgege ten. EEN EI: 16 UUR! En ten slotte moet een kip 16 uur in volle leg zijn. Dat wil zeggen dat alle kippen zestien uur de tijd krijgen om dat ene ei te leggen. Hiervoor moet dan ook in de winter het licht blij ven branden. Kippen worden namelijk slaperig als het don ker begint te worden en dat zou heel wat schelen in de eier- ropbrengst. Nee, als alles goed uitge kiend wordt, krabben kippen niet meer achteruit. Dan is de pluimveehouderij zelfs een zeer lucratieve bezig heid, maar je moet dan wel net als mevrouw en meneer Van Aarle die het geheel zonder extra personeel af kunnen heel hard wer ken. 'We vinden het niet erg', zeggen ze. 'Kijk maar om je heen, we zijn hier erg gelukkig mee'. We begrijpen het uitste kend. Het is een bedrijf om trots op te zijn, met eigen handen gebouwd. Mannen maken doorgaans de huishoudelijke appara tuur, maar ze gaan daarbij vaak voorbij aan voor de huisvrouwen logische de tails. Een schoolvoorbeeld daarvan is een stofzuiger met een zo breed handvat, dat geen enkele vrouwen hand erin paste. Het excuus van de betreffende fabri kant was, dat zijn ontwer per zulke grote handen had Dit is één van de vele praktijk gevallen van de Stichting In stituut voor Huishoudtechnisch Advies van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen. Achter deze lange naam, overi gens bevattelijk afgekort tot I.V.H.A., schuilen werkzaam heden, die bij lang niet iedere huisvrouw bekend zijn. Merk waardig genoeg is wel het „keurmerk van de vereniging van huisvrouwen" bekend en juist het verlenen van dat keurmerk is het belangrijkste werk van het I.V.H.A. Opgericht in 1926 Het oorspronkelijke Instituut tot Voorlichting bij Huishou delijke Arbeid werd als onder deel van de Nederlandse Ver eniging van Huisvrouwen opgericht in 1926. Drie jaar geleden werd het Instituut omgezet in een zelfstandige stichting en werd de naam ge wijzigd in- Stichting Instituut voor Huishoudtechnisch Advies. Zij is daarbij een instelling van de vereniging gebleven met als doel het geven van voorlichting over alles, wat tot een economische inrichting van de huishouding kan bijdragen en het bevorderen van een doelmatige uitoefening van huishoudelijke arbeid. Getracht wordt dit doel te bereiken o.a. door het keuren van huis houdelijke artikelen op basis van minimumeisen. Advies commissie En hiermee zijn we dan aan gekomen bij het keurmerk, dat overigens geen kwestie is van I.V.H.A. en fabrikant alléén. In een commissie die advies uit brengt over de goedkeuring of afwijzing van de te beoor delen artikelen, hebben afge vaardigden zitting van tal van vrouwenorganisaties, van de consumentenbond, van het gas- instituut, terwijl hoofdinge nieurs van de Instituten T.N.O. adviseur ad hoe zijn. Om te kunnen bepalen of de artikelen aan de minimum eisen voldoen, worden onder zoekingen verricht in de labo ratoria van T.N.O., gasinstituut, K.E.M.A., Keuringsinstituut voor Waterleiding Artikelen en voorts in het Rijksnijverheids- laboratorium. Praktische test Hoe nu gebeurt zo'n keuring. Afgaande op de woorden van de volijverige directrice van het I.V.H.A., mevrouw D. Hol- dert, lijkt het een eenvoudige zaak. De fabrikant of impor teur neemt, geheel op vrij willige basis, kontakt op met het instituut, stuurt zijn pro- dukt in en dan geschiedt de keuring; het technische ge deelte in een laboratorium, het praktische gedeelte in gezin nen, ziekenhuizen, kinderte huizen. De resultaten van die beide keuringen zijn bepalend voor het verlenen van het (wettig gedeponeerde) keurmerk, dat altijd voor de tijd van twee jaar verstrekt wordt en inge trokken kan worden als blijkt dat het artikel aan kwaliteit heeft ingeboet. Speurwerk Die keuringen, waarvan de kosten voor rekening van fa brikant of importeur komen, vergen weken zo niet maanden van intensief werken. Want letterlijk alles moet worden nagegaan. Niet alleen op het gebied van kwaliteit, maar ook op dat van veiligheid, doelmatigheid en praktische bruikbaarheid als het om ap paratuur gaat. Bovendien wordt er op gelet of de gebruiksaanwijzing van noem maar op een mixer, een wasmachine wel kom pleet en in de Nederlandse taal gesteld is en of er over het gehele land service wordt gegeven voor dat bepaalde artikel van dat bepaalde merk. Voortdurende controles Mevrouw Holdert: „Ons keur merk is een garantiemerk en het is eigenlijk moeilijk te zeggen, wat er allemaal aan vastzit voordat het gegeven wordt. Het is een aaneenscha keling van testen, van probe ren, van onderzoeken in die verschillende laboratoria en voor een klein gedeelte ook hier, in ons eigen laboratorium onder het kantoor. Is het keurmerk gegeven dan nog zijn we er niet, maar houden we controles op het produkt. De fabrikant heeft zich trouw contractueel ver plicht wijzigingen aan ons door te geven." Keurmerk welbekend Een aardig detail is wel, dat de (Advertentie) speciale vertegenwoordigsters van het I.V.H.A. binnen de on geveer tweehonderd afdelingen van de Vereniging van Huis vrouwen nauwgezet door het hoofdkantoor worden geïnstru eerd om op deze wijze tot een afgeronde controle te komen. En ook, niet te vergeten, om na te gaan of het keurmerk niet illegaal wordt gebruikt. Hoe belangrijk het keurmerk is, heeft een uitgebreid markt onderzoek in 1964 aangegeven. Toen namelijk is gebleken, dat 65 procent van de Nederlandse huisvrouwen wel eens van het keurmerk had gehoord en dat 35 procent daarvan er bij aan koop van een produkt rekening mee hield. Percentages waarop het I.V.H.A., dat jaarlijks zo'n honderd keuringen verricht en daarbij ongeveer zestig keur merken uitgeeft, terecht trots is. Uitzonderingen Niet alle produkten komen voor het keurmerk in aan merking; uitzonderingen zijn: medische middelen, cosmetica (zit teveel illusie in, vaak een lekker geurtje), voedingsmid delen, bovenkleding (teveel aan mode onderhevig, het is ten slotte moeilijk na te gaan of mini wel echt mini is), cen trale verwarming en meubilair, hoewel overwogen wordt dit laatste in de cyclus op te nemen. Gouden PMC-textiel Wat niet genoemd is komt wel in aanmerking voor het keur merk, van dekens tot verfsoor ten, van strijkijzers tot was machines, van pannen tot rei nigingsmiddelen, kortom alles waarmee de huisvrouw dage lijks te maken heeft. Een hoofdstuk apart is wel het textiel, dat namelijk kent een gewoon groen keurmerk en een gouden keurmerk. Het laatste wordt gegeven, omdat textiel van goede kwaliteit zonder meer, het gewone keurmerk krijgt en textiel van uitsteken de kwaliteit het gouden keur merk. Zo hebben ook sommige lakens en slopen binnen de P.M.C. een gouden keurmerk gekregen. Is keurmerk zinvol? Is zo'n keurmerk wel nodig in deze tijd van vergelijkende warenonderzoeken? Mevrouw Holdert, heel positief: „Ons werk vult het warenonderzoek aan en is alleen al daardoor onmisbaar. We merken het trouwens wel aan de reakties die we van de huisvrouw krijgen. Ons werk is beslist niet overbodig, wel is het zo dat wij en dat om kosten besparende redenen voor de fabrikant van diezelfde fabrikant graag eerst een proefmodel van een nieuw produkt zouden krijgen om dan samen met de fabrikant het echte model te gaan ontwik kelen." Praktijkgeval Ook daarvoor heeft mevrouw Holdert een voorbeeld uit de praktijk. „Kijk", zegt ze, „de eerste uitvoering van de P.M.C.-naaimachines droeg niet ons keurmerk. De machine was o.i. te zwaar. Op onze aan- wijzigingen is een tweede model van die naaimachine gekomen en die heeft onlangs het keurmerk gekregen. We zouden zo graag hebben, dat ook andere fabrikanten en im porteurs begrip konden op brengen voor dergelijke din gen en niet, zoals in het geval van die stofzuiger met dat brede handvat, het toestel al kant en klaar hebben en er dan I bij ons vrouwen mee aan- i komen." Ook persoonlijk advies In dat „bij ons vrouwen" ligt j wel de kern van de zaak. Het gaat ten slotte om produkten, die door de huisvrouw ge bruikt worden en alleen de huisvrouw kan daardoor be palen of ze praktisch en doel matig zijn. De heren der schep ping willen dat helaas wel eens vergeten, maar dan is er ge lukkig het I.V.H.A. dat tijdig in de bres springt en via rood gloeiende telefoonlijnen en expressebrieven orde op zaken tracht te stellen. Dat alles ten behoeve van de huisvrouw, die - mevrouw Hol dert wijst daar nadrukkelijk op - altijd tegen een kleine vergoeding persoonlijk advies kan krijgen voor de aankoop van belangrijke huishoudelijke apparaten en ook over de aan te bevelen werkwijze bij was- behandeling, onderhoud van vloeren, insectenverdelging en wat haar als huisvrouw ook maar bezig houdt. Adres van het I.V.H.A.: Jan van Nassau- straat 89, Den Haag, tel. 070 - 24 34 40. Energie, fitheid en daardoor gezonde nachtrust. Ovomaltine is een zuiver natuurproduct voor het hele gezin. Stuur in gesloten envelop: 1 binnendeksel van een grote Ovomaltine-bus (of 2 kleine) en 80 cent postzegels voor de verzendkosten, aan Kerkhoff Co. Postbus 845, Amsterdam. U ontvangt zo'n gezellige gratis beker van mooi mosa porselein, gedecoreerd met gekleurde afbeeldingen van Zwitserse klederdrachten. Een product van Wander A.G.-Bern „Als er bij mij iets verkeerd gaat, denk ik maar dat alles de volgende dag anders zal zijn. Niet beter, maar anders". („Het dagboek van een zielige vrouw" in „La- dies Home Journal") „Lieve God, kunt u nog wat meer verhalen schrijven. Wij hebben hier thuis nu de Bijbel uit en zouden dus opnieuw moeten beginnen. Harte lijk dank, Emily in Engeland". „Lieve God, ik kwam deze week langs de Saint Patrick kerk. Ik vind, dat u in een mooi huis woont, Frank". „Wie trouwt om het geld, weet tenminste pre cies waarom hij is getrouwd". (Gabriel Laub in zijn boek „Verargerte Logik", Duitsland) Behalve een Zwitsers blad dat „Elle" heet en al jaren bestaat, hebben we ook een Franse „Elle", maar totaal anders. In die Franse „Elle" werd onlangs een bespreking gewijd aan de kinder boekjes van onze eigen Dick Bruna. (Hij is ook de ontwerper van het .lieve „Zwarte Beertje"). In „Woman's Journal" (Engeland) vertelt de heer Peter Hope Lumley, directeur van een groot fotomodellen-agentschap, iets over oog make up. Dit: „Ik ben er niet zo erg vóór. Welk een desillu sie, wanneer de make up er af is." „Liefde zonder hindernissen, is als soep zonder zout". (Filmster Alain Delon in het blad „Ciné Re vue"). Mevrouw „Eén verstandige vrouw speelt met een man zoals een poes met een muis. Met dit verschil, dat de poes dan nooit laat merken dat ze met een muis speelt." (Uit het Duitstalige „Jasmin"). Tip van een Duitse lezeres van „Brigitte" (ook Duits): „Zijden sjaals of batisten zakdoekjes strijk ik nooit. Ik plak ze kletsnat tegen de tegelwand in de badkamer en strijk ze met de hand even glad. Ze vallen, ook wanneer ze droog zijn, niet van de wand. Als ik ze eraf neem, zijn ze als gestreken". door mannen bediend... Uit de Zwitserse „Elle" deze brieven van kinde ren aan God (hetgeen een soort modeverschijnsel wordt). „Lieve God, zijn jongens beter dan meisjes? Ik weet, dat u zelf een jongen was, maar probeert u even eerlijk te zijn? Hoogachtend, Sylvia in Engeland". Wij hier in Nederland kregen onder andere „Dolle Mina" om vrouwen tegen mannen te „be schermen" en tenminste 's mans gelijke te wor den. In Roemenië doet men het anders. Daar is onlangs het eerste restaurant geopend waarin al leen vrouwen worden bediend. Door mannen. (Uit het Zwitserse blad „Elle") „Alle wijze woorden over de liefde worden slechts door mannen neergeschreven. Op vrouwen maakt wijsheid niet de minste indruk". (Uit „Jasmin"). Juwelen zijn het goedkoopst in Hong Kong, vergeleken met de hele wereld. Aldus het blad „Apparel" (uit Hong Kong en Engelstalig), maar ach, wat te doen, als je in Roodeschool of Gulpen woont, met die mededeling? Misschien kan „Jasmin" uitkomst brengen: „Een huwelijk zonder ruzies kan pooit lang du ren". (Advertentie) Bierkenner* vragen

Allerhande | 1970 | | pagina 9