Verrukkelijke variaties op een bekend Paasthema Feestpuddin PILAF een Hl PLEZIER Uit Albert Heijn's culinaire gids van kalkoen, openbaring met de Pasen? 1|n EEN DESSERT DAT ANDERS IS.... Eieren met pikante vleessaus Rolletjes rundvlees Roer eieren Perziken dessert Perziken salade Alpine Smakelijk alternatief :d OTerJbeeriijfe soepen visconserven MAART 1970 Lunch op Weer een Bladspinazie in blik Verse ingeblikte capucijners Paas-gerecht o .Sauzen maken het gerecht ALLERHANDE Vaasbesfe Recepten, Begin eens met een pas teitje voor iedereen en vul ze nadat u ze in de oven gloeiend en bros hebt laten worden) met een ragout die bestaat uit béchamel-saus (u weet wel boter en bloem in gelijke hoeveelheden tot een glad papje roeren, er zoveel melk bijvoegen dat een gladde gebonden saus ont staat en daar een geraspt uitje, vers gemalen peper, een weinig zout en wat ge raspte nootmuskaat door roeren), langoustines uit blik (merk Robinson Cru soe) die u alleen maar uit hoeft te laten lekken waar na ze door de béchamel gaan en champignons in schijfjes gesneden en even geblancheerd in water met citroensap en een snipper tje zout. Laat ze uitlekken en roer ze door de ragout. Vul de pastei-vormen (u weet wel in dozen verkrijgbaar) er tot overvloeiens toe mee, want juist dat hele royale maakt van een pasteitje zo iets heel bijzonders. Het hoedje mag er dan echt bovenop balanceren!! Vervolg deze feestelijke lunch met een schotel met verschillende soorten koud vlees, o.a. gesneden koude kipperollade en of kal koenrollade waarbij u ra- vigotte-saus serveert en gebakken aardappelen plus een ferme kom gemengde salade. Een goed gekoeld glas bier erbij en een heerlijke kop koffie toe, maken van deze lunch inderdaad een maaltijd die u ook wel als „brunch" moogt betitelen. Het gewicht van een kal koenrollade is 1000 gram, dat van een kuikenrollade is 700 gram. Het is natuurlijk oerge- makkelijk dat die rollades he lemaal panklaar zijn: gezouten en gekruid en dat men ze dus alleen maar hoeft te braden. Bovendien zit er niets bottigs meer in en ook dat vinden sommigen een voordeel. Wilt u er toch nog een per soonlijke noot aan geven dan behoeft niets u te letten om in de jus van de kuikenrollade, een glas d'-oge witte wijn te gieten en er bijvoorbeeld wat verse vrij klein gehakte cham pignons aan toe te voegen. Bij de kalkoenrollade zou een scheut madeira beslist niet misstaan, vooral als u bij de l"i fkfkT* j11 saus dan ook nog wat fijn ge- J.1JIV snipperde gekookte ham zoudt voegen plus een geraspt uitje. Het zijn zo maar wat kleine voortreffelijk van smaak zijn, kost slechts: ƒ0.95. Geef bij de capucijners bij voorbeeld: dunne schijfjes rau we ui, gefruite uien, augurken en uitjes uit het zuur, pekel vlees, uitgebakken spek, droge rijst, gekookte aardappelen en geef het uitgebakken spekvet er als jus bij. Met dit stevige gerecht benadert u dan vrij aardig de beroemde „Capucij ners op z'n scheeps". Dank zij de ingeblikte capucijners ech ter zal het u weinig moeite kosten dit heerlijks klaar te maken! is weer suggesties, maar het net eventjes anders. Zo'n heel blik bladspinazie kost slechts ƒ0.89 hetgeen bij zonder voordelig is. U laat de spinazie uitlekken (hak ze vooral niet!) en warmt ze met een scheut ongeklopte, ongezoete slagroom en wat vers gemalen peper plus een weinig zout. Deze spinazie past bijvoor beeld zeer goed bij de hier be schreven kuikenrollade. Geef er dan vers gekookte aardappel tjes bij, dan wel luchtig ge klopte aardappelpuree. Een literblik van deze zeer malse blanke capucijners die Tb ker gesneden Men neme plakken ge kookte Gel derse ham die iets dik- behoren te zijn U schilt appelen, snijdt ze in vieren en verwijdert de klok huizen heel secuur. Leg ze in een beboter de vuurvaste schaal en leg er hier en daar klontjes boter op en tussen. Bestrooi de appelen heel dik met suiker en kaneel. Zet de schotel in de oven en laat de appelen half gaar wor den. Kook intussen hele gewone maïzena-pap (natuurlijk wel zonder klontjes) maar geef daaraan geen smaak, m.a.w. roer er geen suiker, zout en vanillesuiker door. Bedek de appelen (het best neemt u er goudrenetten voor) met een dikke laag van de maïzena-pap en strooi daar dan eveneens een flinke hoeveelheid suiker met kaneel over. Zet de schaal opnieuw in de oven tot alles door en door gloeiend is en de appelen gaar zijn. Dit gerecht dat opvalt door de smaaktegenstellingen kan zowel koud als warm ge noten worden. dan wat men gemeenlijk op de boterham eet. Leg deze plakken ham in een vuurvaste schotel en giet er zo veel bouillon bij dat ze net be dekt zijn. Dek de schaal af met folie en schuif hem in een lauw warme oven tot de ham door en door warm is. Serveer met de fijnste tuinboontjes uit de diep vries en gekookte aardappelen. Geef er verder gesmolten boter bij. Als u dit opdist dan zal het zijn alsof een vleugje lente bin- nenwappert! Probeert u het maar eens al komt het u mis schien wat vreemd voor. Andermaal een heerlijk lunchgerecht, u ziet er is keus genoeg! Neem wat runderge hakt en braad dat los met een fijngehakte ui: Een geperst teentje knoflook, een kruidna- geltje en een laurierblad plus een snuifje tijm komen met vers gemalen peper en een beetje zout het geheel geurig maken. Strooi er daarna wat bloem over, giet er onder voortdurend roeren zoveel bouillon bij dat een mooie goed gebonden saus ontstaat en roer daar tomaten puree naar smaak door. Laat de saus door en door gaar wor den en houd hem warm. Zorg voor heerlijke luchtig geklopte aardappelpuree en kook de benodigde eieren naar smaak hard of zacht. Maak een krans van de puree op een ver warmde schotel, leg de gepelde eieren in het midden en giet er de uiterst geurige saus over. Als u een lente-achtig voor gerecht wilt bij uw Paas-diner, denk dan eens aan die voor treffelijke asperges uit blik die nu verkrijgbaar zijn. Daartoe giet u de feestpudding na het ko ken niet in een nat ge maakte puddingvorm, maar roert er van het vuur, in dobbelsteentjes gesneden cake met vruchtjes door, waarna de massa in een glazen of mogelijk kristallen com pote-schaal gedaan wordt. Gameer de feest pudding tot slot met toef jes slagroom en geef er apart een vruchtensaus bij die u zo uit het flesje kunt halen. Driedubbel lekker! U neemt heel gewoon een puntbroodje en u snijdt het in kleine blokjes. U doet het zelf de met 60 gram mager doorre gen spek en deze beide ingre diënten laat u in wat boter zeer bruin en knapperig bakken. In tussen klopt u de nodige eieren met een ferme scheut melk, wat zout en vers gemalen pe per naar smaak, goed los. Voeg een extra stuk boter bij de heerlijk bruine blokjes in de koekepan en giet er als dat ge smolten is, de losgeklopte eieren over, waarna u ze lang zaam laat stollen terwijl u met een vork de eieren losroert. (Voorzichtig! en maak er vooral geen puree van, het gaat alle maal om het grote gebaar). Dien deze roereieren op en bestrooi ze met fijngehakte pe terselie en bieslook. Natuurlijk ook alweer met toost en boter. Als u een rest van kalkoen of kip hebt, dan kunt u er op de volgende manier een bijzonder smakelijke pilaf van maken. U hebt on geveer 200 gr koud gevo gelte nodig, 70 g boter, 1 grote fijn gesnipperde ui, 250 g rijst, 5dl water of bouillon, zout en peper naar smaak, 70 g ro zijnen zonder pit, 500 g saucij zen, wat boter om ze in te bra den 50 g geroosterde gesnip perde amandelen of wat fijn gehakte peterselie. U smelt de helft van de boter U hebt er voor nodig: 1 blik Californische halve perziken; 2 kruidnagelen per halve perzik; het sap van 1 grote sinaasap pel; 1 eetlepel geraspte sinaas appelschil; 3 eetlepels bruine suiker met kop erop; 1 snuifje zout. U haalt de perziken uit het blik en laat ze uitlekken. U legt in c'e holte van iedere perzik 2 kruidnagelen. U perst de si naasappel uit en vermengt het sap met de bruine suiker en dat snippertje zout. U verdeelt de sinaasappelrasp over de perzikheiften. Vervolgens legt u de perziken in een vuurvaste schotel en u giet er het sinaas appelsap met suiker en zout over. U zet de schotel in een matig verwarmde oven en u laat het geheel gedurende een minuut of 20 sudderen. U be druipt het gerecht in die tijd een maal. En als u nu wilt dan kunt u de perzikhelften ook nog van een snuifje „allspice" voorzien, maar dat is een kwestie van persoonlijke smaak. U dient het geheel warm op als een afsluiting van het diner. Zwitserse k3as en Californi sche perziken laten zich met andere ingrediënten gemakke lijk combineren tot een uiter mate smakelijk voorgerecht. U hebt er 1 blik Californische perziken voor nodig, alsmede 600 g in reepjes gesneden Zwitserse kaas. En 1 theelepel geraspte mierikwortel (kant en klaar in potjes verkrijgbaar), 2 eetlepels fijn gehakte ui. een plezierige hoeveelheid Italian Salad Diessing (kant en klaar in flessen verkrijgbaar). 1/3 kop in plakjes gesneden radijs, vers gemalen peper, zout naar smaak en een paar kroppen salade. U maakt het zo; Laat de perziken uitlekken. U wast de kroppen sla en vormt van de mooiste bladeren als het v/are een nestje op ieder bordje (want dit is weer een kwestie van individuele service op bordjes), in ieder sla-nestje legt u een perzikhelft met de holle zijde naar boven. (Overigens- u zult er goed aan doen ieder slablad met een doekje zorgvuldig af te drogen) In een kom vermengt u de gehakte ui, de mierikwortel, de radijs, de Italian dressing en de in reepjes gesneden kaas en u brengt het geheel nog eens extra op smaak met wat peper en zout. (Proeft u wel af en toe?) Voorzie ieder bordje van een plezierige hoeveelheid pikante saus en serveer het geheel in een vrij koele staat. Wel met verse toost en wat boter. en laat er de ui zacht en glazig maar niet bruin in worden, daarna gaat de gewassen en uitgelekte rijst in de pan en u roert goed en laat de rijst op hoog vuur licht kleuren. Daarna gaat het water of de bouillon erbij en u brengt alles aan de kook, doet er wat zout en peper bij, zet een deksel op de pan en laat de rijst op een sudderpitje gaar en droog wor den in ongeveer een kwartier. Voeg er de stukken gevogelte bij evenals de rozijnen, de helft van de boter, roer alles goed door elkaar en houdt op een asbestplaat warm. Terwijl de pilaf kookt kunt u de saucijzen in wat boter voor zichtig bruin braden, op niet te groot vuur om te voorkomen dat ze knappen. Leg de pilaf in een berg mid den op een verwarmde schaal en leg er de saucijzen in een krans omheen. Strooi er de ge schaafde amandelen of de pe terselie over en geniet van deze fraaie „restenschotel". U hebt er voor nodig: zeer dun uitgesneden, magere run derlappen, die bovendien nog eens danig plat geslagen moe ten worden. Iedere runderlap wordt voor zien van vers gemalen peper, vrij veel, en daarna belegd met plakken bacon. De hele runder lap dient er mee bedekt te worden. Die bacon besmeert u (niet te dik en niet te dun) met een mengsel van geraspte ui en zeer fijn gehakte peterselie. Daarna rolt u de runder lap voorzich tig op, vrij losjes zodat niets eruit ge drukt wordt. Prik het geheel even met een paar houten cocktailprikkers vast en wikkel er vervolgens een draad garen omheen waar na de prikkers weer verwijderd kunnen worden. Daarna gaat u de rolletjes aan alle kanten mooi bruin bakken in boter en als ze goed bruin zijn dan blust u de jus met een scheutje water en u laat de vleesrolletjes minstens 4 Warme a 5 uren heel zachtjes sudde ren. asperges Even voor het opdienen, neemt u de rolletjes uit de pan en u roert ongeklopte, onge zoete slagroom door de jus die daarna fluwelig gebonden be hoort te zijn. Leg de rolletjes terug in de pan, roer nog even goed en dien het gerecht gloei end op. De prikkers worden door ga ren vervangen omdat de vlees- jes anders niet goed gebraden kunnen worden. U waarschuwt de disgenoten dat ze het draad je eraf dienen te wikkelen. Uitstekend met strikjes- of schelpjes-macaroni of spaghetti van wat boter voorzien. In dat geval zet u voor de liefhebbers voorgerechtje ook nog een schoteltje met ge- 3 raspte kaas op tafel. Geef er een groente naar keuze bij. Het zal u opvallen dat er niet over zout gesproken wordt; de bacon maakt het vlees hartig genoeg. Overigens is ook dit weer zo'n verrukkelijk gerecht het midden een grote schijf ana- dat u voor de feestdagen kunt nas leggen, daarop een plak to- klaar maken, daar het op een maat en daarop spuit u dan een koele plaats in de jus goed dotje mayonaise. U geeft er ver blijft. se t00st en boter blJ- Het 13 snel Alleen het afmaken met gemaakt en heel smakelijk en room van de jus gebeurt op het het ziet er bovendien heel gezel- laatste moment. lig uiï- Ook -dat kan. Er is te genwoordig in de meeste huishoudelijke zaken een aardewerken-pan te koop, die de fraaie naam draagt van „Römertopf". Het is om te beginnen een rood bruin sieraad voor de keu ken want zowel vorm als versiering, materiaal en kleur zijn uitermate mooi. In deze pot nu kunt u vol maakt bakken en gaarma- ken zonder enige toevoe gingvan boter. U dient het hele geval echter tien minuten (het mag ook langer) onder te dompelen in koud water alvorens erin te gaan ko ken. Stel; u wilt kip eten, dan biedt de Römertopf plaats aan hetzij 2 kuikens, hetzij 1 flinke kip. U zout het gevogelte aan de binnenkant, u wrijft het in met wat olie, strooit er wat paprikapoeder over en legt de kip in de pan die nog nat is. U zet er de nat te deksel op (wel even uit gelekt) en schuift het ge heel in de koude oven. Pas als de pan er in staat steekt u de oven aan en u laat de kip bij een tempe ratuur van 250 gr. C. gaar worden in een tijd van 90 minuten. (Dat is ongeveer aangegeven). In die Römertopf kunt u ook vis en vlees klaarma ken, u moogt hem slechts in kokend water met een borstel reinigen zonder toevoeging van enige zeep of afwasmiddel. Het is een enig ding en het is niet kostbaar en dat is ook een voordeel, 9.75). U laat de asperges uitlekken en warmt ze vervolgens in wat boter. Intussen kookt u de no dige eieren hard en u geeft ze met de asperges, gesmolten bo ter en nootmuskaat. Wilt u echter van de asper ges een hoofdgerecht maken dan voegt u er ook nog gekook te aardappelen en warme ham bij en dan zit iedereen te smul len. Individueel Op ieder bordje een bedje slabla den daarop in Ossestaartsoep blik 0.30 liter 1.05 Selderijcrèmesoep blik 0.30 liter 85 Aspergesoep blik 0.30 liter 1.05 Champignonsoep blik 0.30 liter 1.05 Goulashsoep blik 0.30 liter 1.05 Uiensoep blik 0.30 liter 1.05 Potage bisque d'homard, HEINZ Kreeftensoep. Eventueel scheutje cognac toevoegen. Ook geschikt als basis voor vissauzen. blik 400 gram 2.98 Real turtle soup, HEINZ Schildpadsoep. Iets heel speciaals voor de kenners. blik 400 gram 3.08 Clear oxtail soup, HEINZ Heldere ossestaartsoep. Bijzonder lekker. blik 400 gram 2.15 Campbell soups Geconcentreerde soepen van wereldfaam Onverdund ook als saus te gebruiken. Bovenstaand© artikelen zijn verkrijgbaar in alle AH-SuperMarts, en in alle grotere AH-Zelfbedienmgszaken. Cocktail sauce met whisky, DEVOS LEMMENS Voor krab- en kreeftcocktail of bij de fondue flacon 165 gram 1.40 Barbecue sauce, CROWN Onmisbaar bij de barbecue flacon 510 gram 2.50 Barbecue sauce, KRAFT flacon 350 gram 1.89 Mustard sauce, KRAFT flacon 300 gram 1.75 Chilli sauce, KRAFT flacon 350 gram 1.88 1000 Islands dressing, KRAFT flacon 250 c.c. 1,84 Franse sla-dressing, KRAFT flacon 0.25 liter 1.75 Italiaanse sla-dressing, KRAFT flacon 0.25 liter 1.75 Lobster, PRINCES Canadese kreeft. Over de hele wereia beroemd om de kwaliteit. 0<1 blik 85 gram ?.£\t Volrode alaska zalm. RED BREAST Uitstekende basis voor een fijne zalmsa la de of zalmcocktail. blik 220 gram 2.50 Deense imitatie kaviaar. Kunstmatig gekleurde viskuit. Goed van smaak. Voor pikante hapjes. Ook dank baar als garnering. potje 50 gram 2.45 Octopus on skewer, MUSKETEER Gestoofde inktvis. Geregen aan stokjes. Gestoofd in soga. blik 130 gram 3,og Moules A l'escabèche, ALBA Spaanse mosselen in fijn gekruide saus. blik 120 gram 1.50 Groenlandse garnalen, ICE CAP Behoeven niet afgespoeld te worden, zijn klaar voor gebruik, blik 155 gram 2.50 Gesneden gerookte witte tonijn in olie. THREE DIAMONDS blik 185 gram 1.75

Allerhande | 1970 | | pagina 7