KOKEN IS (G)EEN KUNST MALLORCA zemen zonder zoigen piet jfpilpS? S0EZEN-MIX Catalogus -1970: keur van lente - artikelen produkten onder AH- merk WtoAd Helpende hand voor amateur-koks MAART 1970 5 Vakmanschap is meesterschap 58ct want alle waar is naar zijn geld! Kleur wedstrijd voor de kinderen Goede raad Soep vooraf Vis voor twee Menu Voorlichting Stuur ons tips NIEUW BIJ PMC: Rolveger Beauty Case Handtas Koffers Scherpe introduktie prijzen ALLERHANDE A We leven in een jachtige tijd. Velen spannen zich in om steeds sneller en beter hun werk te verrichten. Het is wat men noemt een collectieve strijd om succes en nog ruimere finan ciële middelen, met het gevolg dat we hoe langer hoe meer van ons lichaam gaan vergen. Een mens is nu eenmaal geen machine en dat wordt door sommigen maar al te vaak verge ten. Er wordt wel beweerd dat <3e helft van de mensen niet ge lukkig meer is omdat ze de dingen niet hebben die de an dere helft ongelukkig maken. Met een variant op een bekend gezegde zouden we in dit ver band willen uitroepen: „weest blij met wat u niet hebt!" Het is algemeen bekend dat we met allerlei lichamelijke kwalen naar de dokter lopen, waarna de medicus vaak constateert, dat er geen enkele fysieke afwijking valt waar te nemen, maar wel een grote geestelijke spanning. Als de vakantieplannen gereed zijn en we op het lang gewachte mo ment achter het stuur van onze auto „springen", dan vallen au tomatisch alle spanningen van ons af en voelen we ons direct weer helemaal de oude en., kip lekker. Nederland oefent met z'n ve le recreatiemogelijkheden op velen een grote aantrek kingskracht uit en zeer zeker niet ten onrechte. Gedurende de laatste jaren wordt er voor het vakantie-houden-in-eigen- land veel propaganda gemaakt. Maar... het weer speelt bij ons echter een heel belangrijk woordje mee. Vooral als men in het voor- of najaar met va kantie gaat, zijn de weergoden in ons eigen landje ons nu niet bepaald altijd even gunstig ge zind en dat is feitelijk heel erg jammer. Het twee keer per jaar va kantie houden behoort bij ve len al tot de mogelijkheden. In het voor- en naseizoen zijn we dan wel genoodzaakt de zon ver van huis te zoeken. MET DE AUTO OP DE BOOT Met de indrukwekkende zee kastelen maakt u vanuit Barce lona de acht-uren-sprong naar de Majorcaanse hoofdstad: Pal- ma. Voor een retourtje moet u ongeveer 60 neertellen en voor uw auto (tot 1000 kg) komt daar nog eens ƒ135 bij. Als er in het hoogseizoen honderden vliegtuigen met de regelmaat van een klok en een hels lawaai op de vlieghaven van Palma neerstrijken dan vraagt men zich toch wel eens af of de vakantiegangers daar nog wel een beetje rust kunnen vinden, temeer daar de vlieg tuigboekingen naar Mallorca nog elk jaar in aantal toene men. Het plaatsje Ca'n Pastilla bijvoorbeeld ondervindt van al dat vliegtuiggeronk erg veel overlast en sommigen kunnen als gevolg hiervan, populair gezegd geen oog meer dicht doen. De uit bijna alle windstreken afkomstige 'toeristen die hun fototoestellen en filmcamera's nonchalant om hun nek laten bengelen, zwermen als bijen over dit gouden eiland uit, dat ongeveer de grootte heeft van onze gehele provincie Utrecht en ongeveer 370.000 Majorca- nen telt. Mallorca is het eiland met de honderden windmolens voor de irrigatie, heeft vele kilometers lange zandstranden welke langzaam in zee aflopen, zodat ook niet geoefende zwemmers er hun hart kunnen ophalen. ZON EN VERTIER Tijdens het hoogseizoen ver dwijnen de meeste toeristen in het niet tussen de vaak dicht op elkaar geplakte strandbe- zoekers van vele nationalitei- Advertentie) Bierkenners vragen ten. De stranden zijn er wel iswaar erg smal, maar er is geen eb en vloed, zoals bij ons, zodat de ruimte op de „playa" steeds geheel kan worden be nut Overdag liggen de zonzoekers in het hete zand te braden en 's avonds komt deze grote toe ristenmassa pas goed in bewe ging en tot volle activiteit in de uitgaanscentra. Als de bar-keeper zijn cocktails met bravour mixt, is de bar na kor te tijd een ontmoetingsplaats geworden die werkelijk typisch is voor de mentaliteit op Mal lorca. Verder is er op deze zonover goten Spaanse bodem nog ver tier genoeg. Maar men moet er nu eenmaal een goede neus voor hebben en natuurlijk niet al te lui zijn om van de va kantie „iets" te maken. Als u echter van plan bent op uw gemak een striptease- voorstelling te observeren, komt u op Mallorca maar be drogen uit, om de doodeenvou dige reden, dat dergelijke shows daar verboden zijn. Maar goed, als compensatie hoeft u zich alleen maar tussen de vele strandbezoekers te be geven en u zult zonder enige twijfel ogen tekort komen. Tja, het is hier allemaal fla menco wat de Spaanse klok slaat. Stampvoetend en met de hakken luid tegen elkaar klap pend, kunt u in bepaalde gele genheden de temperamentvolle dansparen, die gelijktijdig de castagnetten schel laten klep peren, in de hoog gesloten kle derdracht, bewonderen... Het is allemaal typisch Spaans, maar zoals met alles: je moet er van houden! Als u zich voor al dit mon daine gedoe niet interesseert en u wilt met uw vrouw een rustige vakantie hebben, kan men beter een hotel uitzoeken bijv. in Paguera. Het is daar volkomen anders dan elders. In de hotels vindt u beslist klasse, stijl en een zeer beschaafde atmosfeer. Ook het aan de oostkust gelegen Cala Ratjada, dat door 80 pc't. Duitse toeristen wordt bezocht, is voor rustzoekenden aan te bevelen. Het heeft een gezellig centrum en twee grote stranden. U vindt er nog de sfeer van een oud vissersdorpje en er zijn duinen en pijnbomen. RONDHANGEN IN PALMA Als u zich zo maar wat aan Mallorca's hoofdstad wil over geven, zult u daar echt geen spijt van hebben. Het kan dan gebeuren dat u al slenterend vanzelf in Palma's fla- neerstraat terecht komt, die werd gedoopt met de voor ve len bekende naam: Borne. Hier zullen ongetwijfeld Spaanse schoenpoetsers voor u klaar staan, die zich voor een paar peseta's, driftig op uw kale neuzen willen storten. Boze tongen beweren dat deze „shoeshineboys" niet rijk van het poetsen worden, maar wel van de smokkelhandel in siga retten. De belangrijkste winkelstra ten liggen rondom de Bome. Modieuze winkels vindt u in de Avenida Jaime III, de Calle Plateria is bekend om zijn goud- en zilverwinkeltjes, ter wijl u in de Calle Syndicato veel schoenwinkels zult aan treffen. In het algemeen zijn de winkels geopend van 9 - 13.30 en van 16.30 tot 20 uur. U moet wel bedenken dat u zich na al dat gesjouw door de prachtige winkelstraten van dit heerlijke warme eiland al spoedig een „borstbeeld" gaat voelen. Op zaterdag zult u de einde loos lange gezellige markt ont dekken waar de huismoeders levende kippetjes voor het zon- dagsmaal gaan kopen en deze vermagerde diertjes omlaag- hangend aan hun vastgebonden pootjes vervoeren. Ook aan lij nen bevestigde kleine vogeltjes, die als guirlandes aan de puien van de winkels zijn bevestigd, gaan er vlot van de hand en worden door de Spanjaarden als het toppunt van lekkernij beschouwd. Ondanks dit naar onze be grippen op dierenmishandeling lijkend kippen vervoer, zult u wellicht bemerken dat u zich in Palma al spoedig helemaal thuis gaat voelen. U krijgt niet hét idee dat Palma alleen maar een grote stad van ongeveer tweehonderdduizend mensen is met een druklot haven, prachtige winkels en gezellige terrasjes, maar u zult weldra beseffen dat Palma een typisch Spaanse stad is van een ma jestueuze allure, waar praktisch overal stierenvechters-affiches zijn aangeplakt. Sommigen me nen cfat ze Mallorca niet volle dig hebben bekeken als ze niet bij de stierengevechten zijn ge weest. Maar gelukkig is onze volksaard niet in een derge lijke zin ontwikkeld om zulke wreedheden op prijs te stellen! U zult overal de smakelijk uitziende „eettentjes" op uw wandeling tegenkomen waar de tapas (kleine hapjes van vlees en vis) en de gamba's (grote garnalen) op de toonbank voor u klaar staan. Er zijn enorm veel kleine vaak in het duister gehulde wijncafeetjes waar u drommels goedkoop, zo uit het vat getapt, de heerlijkste wij nen kunt kopen. IN EEN RIJTUIGIE In ons land moet je een boot tocht door de Amsterdamse grachten hebben gemaakt. Wij zeggen: In Mallorca moet men beslist door de straten van Pal ma hebben gereden in zo'n oer gezellig klein rieten koetsje met grote wielen, achter een schommelende paa-rdenrug. U moet het paardenhoevengeluid beslist hebben gehoord op deze Spaanse grond en meewiegend lekker hebben gezeten op het gestoffeerde bankje met pie pende spiralen met breeknei- gingen. U rijdt langs dure villa's en vreemde Don-Quichotte-mo- lens, die midden in het stadsgewoel al heel wat jaar tjes beroemd zijn. U ziet Palma op een gegeven moment heel... heel in de verte als een soort speelgoed-stadje en een klein haventje vol met speelgoed bootjes! Sommigen beweren dat de baai van Palma de mooiste van de wereld is. U zult snel onder bekoring raken van de Gothische kathe draal, het Almudaine paleis en de wir-war van straatjes en pleintjes. Als de aapjeskoetsier „ho" zegt (in het Spaans na tuurlijk) dan moet u wel goed onthouden welke prijs hij bij de aanvang van de rit heeft opgegeven! U kunt de koetsjes vinden op de brede boulevard „Paseo Ma- ritimo", die langs de met pal men begroeide haven loopt met z'n vele hotels en restaurants. MET EIGEN AUTO Weest u maar blij dat u uw eigen wagen hebt meegenomen. Degenen die daar een auto huurden hebben er niet alle maal evenveel plezier aan be leefd. De noodzakelijke onder houdsbeurten aan deze wagens, worden i.v.m. de intensieve verhuur, wel eens verwaar loosd, met alle gevolgen van dien. Van het verkeer heeft u, be halve op de grote toeganswe- gen, heel weinig last omdat er maar weinig inheemse auto's zijn. U zult spoedig bemerken dat u moet inhouden achter een zwaar beladen ezelswagen of langzaam moet rijden achter donker-uitziende gitana's (zi geuners), die zich op een hoog- wielig scheeflopend wagentje door een vermagerd en onver zorgd ezeltje laten voorttrek ken. Want.... in tegenstelling tot de zeer luxe hotels en de grote toeristenstroom is Mallorca toch nog erg primitief geble ven. In de haven liggen de du re jachten van de miljonairs naast de typisch uitziende klei ne vissersvaartuigen, die onder meer zijn uitgerust met grote (carbid)lampen, opdat de vis sers hun werk kunnen verrich ten op een tijdstip waarop de toeristen zich overgeven aan het drinken van champagne of zich opnieuw opmaken voor een bezoek aan de volgende nachtclub. EXCURSIES Excursies zijn er veel te ma ken. Het is bijzonder fijn om er de gaatjes in de vakantie mee te vullen. Niet iedereen zal natuurlijk aan deze uit gestippelde uitstapjes per bus of boot behoefte hebben. Op uw tocht langs de in drukwekkende rotskust kunt u de grote luxueus ingerichte witte villa's met grote privé-zwembaden van de rijke lieden aantreffen, terwijl enige kilometers verder landinwaarts (Advertentie) Laat ze meedoen Mooie prijzen Dat koken geen kunst is, is makkelijker gezegd dan ge daan. Natuurlijk is het niet zo'n kunst iets eetbaars op tafel te zetten na een jarenlange ervaring als kokkin. Maar er zijn ook zovelen onder ons die geen ervaring hebben op dit gebied en die ook geen kokkin, maar amateur-kok zijn. Uit noodzaak of uit eigen vrije wil. Studenten die de mensa-maaltijden moe zijn, kunnen zelf eens gaan proberen. Geen haute cuisine, maar wel iets ma ken wat makkelijk en gezond is. Alleenstaande kamerbewo ners zouden misschien erg graag in hun eigen omgeving, in hun eigen kamer, de tafel dekken en proeven van de eerste proeve van het „Doe-het-zelf-koken'. Ook kan het voor komen, dat de vrouw des huizes plotseling ziek wordt, of zomaar zou dat lukken? een weekje vrijaf neemt. De eenza'am achterblijvende man zal spoedig ontdekken dat koken ook weer niet zo'n kunst is, tenminste als hij van zich zelf weet, dat hij amateur is en open staat voor tips en goede raad. Voor al deze amateurs is deze rubriek geschreven, voor de ervaren keukenprinses zijn de vermelde recepten waar schijnlijk wat al te alledaags. Hieronder vindt men enkele handige tips, een kompleet een voudig menu, een riem onder het „hongerig" hart van deze amateur-kok. En een goede raad, nodig eens af en toe iemand voor de maaltijd uit, of verdeel de kooktaak om beur ten: dat maakt 't allemaal ge makkelijker èn gezelliger. Moe thuis gekomen na een dagtaak wil ieder wel eens met een soepje beginnen. Gebruik gerust een pakje of blikje soep. Is vier koppen soep teveel, neem dan de helft van een pakje met de helft van de op gegeven hoeveelheid vocht. Laat echter geen opengemaakt blikje soep staan, dat brengt problemen met zich mee. Een half pakje is geen bezwaar. Laten wij er van uitgaan dat u champignonsoep koopt. Ver sier die soep eens met een scheutje koffieroom of een flin ke eetlepel port. Het sap van een halve citroen of (voor de vitamine) wat vers gehakte pe terselie is ook erg lekker. Aan kippesoep is ook een eigen smaakje te geven, door er een eetlepel tomatenpuree door te roeren of twee eetlepels fijne doperwten (de rest eet u dan bij de maaltijd op). Of leg eens op de bodem van het soepbord een bruin gebak ken sneetje brood waarover de kippesoep gegoten wordt. Nu wij toch met soep bezig zijn een heel snel 'visrecept voor 2 personen., Benodigdhe den: 3 kabeljauwmoten (diep vries, 300 gram) blikje champignonsoep 50 gram ge raspte kaas 100 gram verse champignons zout en peper twee eetlepels sherry klontje boter. Leg de moten kabeljauw be vroren en al in een klein pan netje of vuurvaste schaal. Be strooi de vis met zout en peper en giet er 2 eetlepels sherry over. Was de champignons goed onder de kraan en snij een heel klein stukje van de steel af. Snij ze in plakjes en bak de champignons in een klontje bo ter in de koekepan gedurende 5 minuten. Leg deze champignons op de kabeljauw en giet hier de inhoud van een blikje cham pignonsoep overheen. Strooi de geraspte kaas over de soep en laat de inhoud van de pan in een half uurtje heel zacht op het fornuis ontdooien en gaar worden. Een beetje sla met Franse dressing aange maakt erbij, een stukje stok brood en het maal is kompleet. En wat dacht u van het vol gende menu* Kopje kippesoep Quick steak Doperwten aardappelpuree cracker met roomkaas. Het kopje kippesoep is boven al beschreven. En wat de Quick steak betreft er zijn drie soor ten te koop. Ze liggen in de vleesvitrine bij het „Vlug klaar vlees". Er zijn varkens, rund en kalfsvlees steaks. Het vlees moet licht gezouten en met peper bestrooid. Daarna laat u 50 gram boter goed heet worden in de koekepan en hierin laat u het vlees aan bei de kanten 2 minuten dicht schroeien. Neem het vlees uit de pan, doe er nog een klontje verse boter bij en een beetje warm water om de jus af te maken. Erg veel moeilijkheden zal deze operatie niet opleveren lijkt mij zo. De doperwten komen uit de diepvries of uit blik en de aard appelpuree uit een pakje. Ook hier geldt weer, als het teveel is gebruik dan de helft van een pakje met de helft van de op gegeven hoeveelheid vocht. Koop een pak crackers, met een klein stukje roomkaas en de maaltijd is volledig. Toch zullen nog velen van de lezers zeggen, „het koken blijft moeilijk en een probleem. Als ik maar eerst de beginselen van deze kunst te pakken kan krijgen, dan zou het mij wel lukken". Maar hierin kan voor zien worden, de Stichting Huis houdelijke en Gezinsvoorlich ting „Het Houten Huys" te Amsterdam. Begijnhof 34 geeft tal van kookcursussen door de stad verspreid. Een van, de vele cursussen is die van 18.00 tot 20.30, waarbij het bereide eten meteen als maaltijd geldt. Er zijn cursussen voor studenten, bejaarden, huisvrouwen, man lijk of vrouwlijk,, ledereen is welkom. Maar niet iedereen woont in Amsterdam. Voor hen volgt hier dan ook het adres van de nationale federatie voor huis houdelijke en gezinsvoorlich- ting, Van Speykstraat 19 te Den Haag die U ook velerlei inlichtingen kan geven. Er zou na het lezen van dit stukje gedacht kunnen worden „Het zijn wel leuke tips, ook wel een handig recept, maar ik doe het altijd op een andere en misschien wel veel smakelijker manier". Denk dat gerust, maar één ding, stuur AllerHande dan ook dat recept of die tip op. De studenl(e) uit Nijmegen kan daardoor wellicht zijn Leidse collega een geweldige dienst bewijzen, maar ook de kamerbewoner in Amsterdam of de „man die het zelf moet brouwen" in Maas tricht. Recepten die gemakkelijk voor de echte amateur zijn te verwezenlijken of tips die zijn keuken-arbeid kunnen verlich ten, worden door ons erg op prijs gesteld. We zullen er, zo verzekeren wij, enthousiast ge bruik van maken. (Advertentie) in 2 minuten kant V W V klaar beslag voor 1# I t" verrukkellijke soezen b de landarbeiders moeizaam vechten voor het dagelijks bestaan en de rode aarde van de olijven- en citroengaarden goed losgewoeld houden om op deze manier het weinige regen water goed tot zijn recht te laten komen. HOTEL ACCOMMODATIE Vothr wat betreft de huisvesting, water- en elektri citeitsvoorziening, hebben de Mallorcanen wel enige proble men. Op dit Spaanse eiland zijn in totaal 1500 hotels. Insi ders vertelden ons dat om de 40 uur wordt begonnen met de bouw van een nieuw hotel. Als mierenhopen worden de hotels op de zuid-west kust tussen Paquera en El Arenal naast el kaar gebouwd. KLIMAAT, LANDSCHAP EN PRIJZEN Het hoogseizoen in Mallorca loopt ongeveer van ap-ril tot november. In deze maanden is de temperatuur heerlijk zo mers. In juli en augustus stijgt het kwik boven de 30 graden, hetgeen voor velen wel wat te veel van het goede zal zijn. De zeewind zorgt gelukkig voor een heerlijke verkoeling. In de nieuwe P.M.C.-catalo- gus 1970, die zojuist is versche nen, vindt men diverse nieuwe artikelen. Onder andere is een diplomatentas van zwart leer opgenomen met handige in schuifbare handgrepen. De tas is in drie vakken verdeeld waarin men mappen en papie ren met een afmeting van 36 x 23 cm kan bergen. De tas wordt gesloten met een ritssluiting. Clubprys 49 in PMC che ques; bestelnummer F 212. Nieuw is ook de oranje meta len rolveger met extra draai- borstels, voorzien van een drie delige steel en een plastic stootrand. Clubprijs 22 in PMC che ques; bestelnummer F 194 Uw beauty-case ligt klaar. De zwarte beauty case is ver vaardigd uit Dino-mat, een kunststof die verrassend veel op leer lijkt en die met een vochtige doek kan worden schoongemaakt. De potjes en flesjes kunnen rechtop blijven staan door speciale elastische banden. In het deksel zit over de gehele breedte een spiegel. De groene moiré kunstzijde voering wordt beschermd door stevig doorzichtig plastic folie. De zilverkleurige sloten zijn af te sluiten meteen sleuteltje. Clubprijs 59 waarvan 52 in PMC cheques; bestelnummer F 173. Trainingspakken Uit Frankrijk importeerde P.M.C. trainingspakken uit blauw Helanca, afgezet met witte biezen. De modellen doen niet alleen sportief, maar be paald ook modieus aan. Het pak wordt gesloten met nylon treksluitingen. Voor een gun stige absorptie van transpiratie is de binnenzijde licht geruwd. Deze trainingspakken zijn in verschillende maten leverbaar. Clubprijs 48 en 52 in PMC cheques. Zie voor maten en be stelnummers de nieuwe PMC catalogus. Erg geslaagd is ook de da mestas, gemaakt van glad zacht boxleder en gevoerd met natu rel velourleder. De koperen beugel is afgezet met origineel Indisch slangenleer. Drie royale vakken en twee extra binnen- vakjes zorgen ervoor dat men alle noodzakelijke spulletjes mee kan nemen. De clubprijs bedraagt 67, waarvan 52 in PMC cheques; het bestelnummer: F 216. De koffers „Transall" zijn gemaakt van A.B.S., een sterke, maar lichte kunststof. Zij zijn gevoerd met een donkerrood schots ruitje. Elastische kruis banden houden de bagage op haar plaats. Het zakje in de achterwand is afneembaar. De koffer kan afgesloten worden met een sleutel. Er worden twee maften geleverd nl. Bestelnr. F 008 DC8 (60x47enl9 cm) clubprijs 74 waarvan 52 in PMC cheques. Bestelnr. F 009 DC9 (65x47x19 cm) clubprijs 82 waarvan 52 in PMC cheques. Fraaie PMC-trainingspakken, Helanca, afgezet met witte biezen Weer verkrijgbaar Verder zijn weer verkrijg baar: de bekende boot Apollo V, clubprijs ƒ52; de dubbel- daks shelter, clubprijs ƒ124 en het windscherm de luxe nu met extra herkenningsvlaggetje clubprijs 52. De strijktaf^ is in een gewijzigde vorm gekomen en heeft het G'^ en Keurmerk van de Ned-1 andse w..svrouwen Vereniging van w „rijktafel is verworven. Deze +Q^n een club- verknjgbaar tepMcch prijs van 4f Albert Heijn start deze maand met de verkoop van diepvriesprodukten, die nu onder eigen merk in de winkels worden gebracht. In alle AH-filialen waar een diepvriescontainer is geïnstalleerd kunnen de klanten deze nieuwe arti kelen kopen. De introduktie van AH diepvriesprodukten gaat vergezeld van een groot aantal prijsvoordelen. Een lage prijs en uitstekende kwaliteit zijn de belang rijkste richtlijnen geweest bij de samenstelling van het pakket VoZ/edig pakket LKet 1 iesarti- 1 Het eerste diepvriesarti- jcel waarmee AH onder eigen merk op de markt komt is voorgebakken pa tates frites. De prijs is 89 cent per pak van 500 gram. Daama volgen vier vlees- kroketten, bitterballen, fri kadellen, kabeljauwfilet, enz. Elk nieuw artikel dat aan het assortiment wordt toegevoegd krijgt een forse prijsreduktie. In korte tijd zal het AH diepvriespakket volledig zijn afgerond.

Allerhande | 1970 | | pagina 5