Sdtrijfster Mies Bouhu „Het onmogelijke mogelijk maken fascineert me" PIET WORM heeft Man van Nazareth"''' jaren voorbereid m in het oor gefluisterd De Man van Nazareth SCHRIJVER EN ARCHITECT: dtifjOMt' i Halflang en kort é^Omi J MAART 1970 Sim.. GOED BEKEKEN BONBONS CHOCOLADE ijr Gezinsboek •fe Lectuur voor allen Jy Altijd antwoord ALLERHANDE Ze is geboren in Weesp, ze woont in een verrukkelijk grachtenhuis in Amsterdam, ze won de Eeina Prinsen Geerligprijs toen ze achttien jaar was met de gedichten bundel Ariadne op Naxos". Dat is in enkele woorden de schrijfster Mies Bouhuys die met zoveel zorg, en met een heel fijne pen de tekst van het boek „De Man van Nazareth" verzorgde. 0 Fascinerend Wie in ide oorspronkelijke winkel nu verbouwd bin nen komt aan die Amsterdamse Prinsengracht, die herinnert zich ineens: Hier waren we ja ren geleden ook. En dan de vraag: Zit het Spaanse tegel plateau nog in de muur, achter buiten? „Neen, dat wordt gerepa reerd", zegt Mies Bouhuys. „Een paar tegels ineens kapot. De hele zaak wordt nu door een vakman als één geheel ge maakt en dan komt het terug, Een man in een ruitjeslhemd met vlinderdas en een gemakkelijke trui zit met zijn sympathieke bos grijs haar in zijn atelier, midden in een smal straatje v-an oud-Amsterdam. Voor het raam verschijnen twee kleine meisjes die naar hem zwaaien. „Mo ment", zegt hij, „ik ben hier de pepermunt]esfabriek, ik heb een hoop kleine vriendinnetjes en als ze zwaaien weet ik wat er aan de hand is." Tekenaar Piet Worm gaat naar de deur, deelt peper muntjes uit en komt weer terug. Wie zijn naam hoort denkt altijd meteen aan dat gebedenboekje „Bid kindje, bid", dat hij samen met Aafjes maakte en dat onge veer zó eindigt: „En kinde ren, bidt nu braafjes, voor Piet Worm en Bertus Aaf jes." Laagste prijs „Ja", lacht Piet Worm, „soms ontmoet ik bloemen van meisjes en die zeggen dan: Bent u nou meneer Worm? Ik heb vroeger nog voor u gebeden. Heerlijk, niet?" Piet Worm is van alles. Hij is bijvoorbeeld de schoonzoon van schilder Mathieu Wiegman, in de tachtig maar nog steeds een actief bereizer van Europa. Piet Worm is ook architect. „Dat ben ik van huis uit", zegt hij. Maar Piet Worm is ook de man van het boek „De man van Nazareth", dat nu bij Albert Heijn te koop is. „Geweldig", zegt de heer Worm enthousiast, „ik juich het aan alle kanten toe, dat Albert Heijn dit boek voor de laagst mogelijke prijs in de winkel brengt. Het had eigenlijk zo'n achttien gul den moeten kosten, maar bij AH is het voor zes gul den te koop. Dat vind ik heerlijk". Grootste ervaring Bijna vijf jaar heeft Piet Worm aan „De man van Nazareth" gewerkt en 35.000 vierkante centimeter vier kleuren illustraties maakte hij voor het boek. „Ik ben er voor naar de catacomben van Rome ge weest en naar Napels en ik was de eerste die onder de Sint-Pieter in Rome het graf van Petrus zag", vertelt hij. Het begin van het boek ligt eigenlijk heel ver terug. Vlak na de oorlog publiceer de Piet Worm de bijbel voor Kinderen. Het werd een overweldigend succes, De kinderbijbel werd vertaald in het Zweeds, Frans, En gels, Italiaans en Spaans en in de twee laatste talen worden nog steeds exempla ren bijgedrukt. „Het was daarna dat me, vooral in het buitenland, op viel, dat de mensen hele stukken uit het Nieuwe Tes tament uit hun hoofd ken- door P. W. RUSSEL den, maar dat ze geen idee hadden van bepaalde voor stellingen. De meesten wis ten op geen stukken na waar bijvoorbeeld Palestina lag." Bij Piet Worm kwam het plan, om dat allemaal in een volgend kinderboek duide lijk te maken. Maar intus sen kwam hij uitvoerig in contact met theologen van verschillende richtingen. „Dat was een grootse er varing", zegt hij nu. En toen veranderde het plan: het moest geen kinderboek wor den en Piet Worm ging, met •hulp van die theologen, aan het werk. Twaalf en ouder Hij maakte zijn vijfender tigduizend vierkante centi meter tekeningen. „De tekst werd een doorlopende, aan de hand van het Marcus- evangelie", zegt hij. „Maar ik voelde mijn tekortkoming als schrijver en daarom ben ik zo blij dat Mies Bouhuys de teksten met grote kunde heeft geschreven, zodat er een fijn leesbaar boek is ontstaan." Dertigduizend exemplaren van, „De man van Nazareth" gaat AH op de markt bren gen en Piet Worm gelooft vast in een groot succes. „In Engeland heeft een groot bedrijf met supermarts de Bijbel verkocht en het werd een bestseller", zegt hij. En het wordt een boek voor mensen van welke leeftijd af, meneer Worm? „Van ca. twaalf jaar af", antwoordt hij. „Kom eens langs" Dertig jaar geleden schreef en tekende Piet Worm die nu zestig jaar is, maar er veel jonger uit ziet zijn eerste kinder boek: „Eén emmertje wa ter". Hij is nu bezig met een nieuwe uitgave, met nieuwe tekeningen, maar met 'het zelfde verha'al. Tussen de vijfentwintig en dertig boeken heeft hij tot nu toe op zijn naam staan en hoe het kwam, dat zijn werk ook in Amerika is uitgegeven, is een verhaal op zichzelf. Na de oorlog kwam iemand Piet Worm de groeten doen van een vriend in New York en daar kwam ook de mede deling bij: „Op Fifth Aven ue in New York zit een uit gever die uw boeken wil uitgeven, of u eens langs wilde komen." Het had even een, paar voeten in de aarde hoe Piet Worm aan de overkant moest komen, maar hij kwam er, per schip. De dirigent „En toen de teleurstel ling", vertelt hij. „Acht we ken lang tippelde ik van de ene uitgever naar de andere, maar doorgaans kwam je niet verder dan een secreta resse. Het zat me tot hier en ik wilde net terug gaan naar Nederland toen me werd ge vraagd of ik gast wilde zijn in een televisieprogramma, dat van kust tot kust werd uitgezonden." „Enfin, ik erheen. Het programma werd uitgezon den vanuit een grote bal zaal, met een geweldig or kest en iedereen in smoking. Na afloop spreekt de diri gent van het orkest me aan: Ik heb de hele avond 'aan u moeten denken; ik kan een beetje in de toekomst kijken en volgens mij bent u met iets bezig, dat niet lukt; maar wacht tot de volgende week, dan komt er iemand naar uw hotel en alles ge beurt zoals u.graag wilt." „Geloof het of niet", lacht Piet Worm, „maar een paar dagen later zit i,k met een Advertentie DE SPIEGEL VLEIT NIET Die is altijd eerlijk. Als u 'em schoon houdt. En dat is geen probleem met Chif-O-Net, de nieuwe huishoudhulp van Johnson Johnson. Dit Duizend Dingen Doekje is gemaakt van zacht absorberend textielvlies. Ideaal voor alles wat moet blinken, glimmen en glanzen. Keer op keer te gebruiken, want u spoelt het uit onder de kraan of stopt het gewoon in de wasmachine. En is een doekje al te vuil geworden, dan neemt u gewoon een nieuwe. Er zitten er 6 in zo'n zeskantig pak. Eentje gratis proberen? Schrijf dan even naar Johnson Johnson, Antwoordnummer 28, Amersfoort. Plak geen zegeï,die betalen wij. "t Duizend Dingen Doekje kennis in de lounge van mijn hotel en er zitten ook twee Amerikanen aan ons tafeltje. De een vraagt: Spreekt u Nederlands, ik meen die taal te herkennen. Hij was in de oorlog in Ne derland geweest als majoor en hij heette nog Holland ook." Van het ene verhaal kwam het andere en toen mister Holland van die kin derboeken hoorde, riep hij: „Man wacht even, een van mijn vrienden is eigenaar van een uitgeverij, hij was in de oorlog mijn slapie, 'ik bel hem wel even." De vol gende ochtend om h'alf elf werd de heer Worm ver wacht. Achter elkaar werd de zaak beklonken en „De drie paardjes" van, Piet Worm verschenen op de Ameri kaanse markt, in een eersts oplage van vijftigduizend exemplaren. „Ja, het boek loopt nog steeds en er zijn intussen meer dan twee miljoen boe ken van verkocht", besluitt Piet Worm. „Ik bedoel maar, hoe gek een balletje rollen kan." Foto: Wim L. J. Consenheim nraar wat een geheugen, dat u dit nog weet". Het compliment is lief, maar overdreven, want wie zou zich een eerdere ontmoeting met de ze schrijfster niet herinneren. En dan ineens de vraag: Hoe lang heeft u gewerkt aan het boek „De man van Nazareth", dat nu door Albert Heijn wordt uitgegeven? „Zeven maanden", is het ant woord. „Geweldige tekeningen van Piet Worm en daarby heb ik gewoon een nieuw verhaal gemaakt. Het in zichzelf geloven van De Man van Nazareth en letterlijk het onmogelijke mo gelijk maken, dat is wat mij zo fascineert in dat boek". Woord Voor Woord In ha'ar huis waar grote en kleine antieke zaken de aandacht van de bezoeker vra gen wandelt Mies Bouhuys rond in zwarte lange pantalon en bijbehorende blouse. Het schrijven van „De Man van Nazareth" was voor haar niet de eerste keer, dat zij zich met „de bijbel" bemoeide. „Ik schreef het televisie-ver- haai Woord Voor Woord", ver telt ze. „Het waren verhalen uit de bijbel om aan kinderen voor te lezen en ze kwamen in 1968 in boekvorm uit". Dan is er nog de serie „In die dagen", die straks gaat bestaan uit vijftien boekjes, waarvan er nu al vijf zijn verschenen. „En de twee volgende heb ik alweer klaar", zegt Mies Bouhuys. „Ze komen ook in Amerika en Ita lië uit en het leuke is, dat ze in de Verenigde Staten zowel door protestanten en katholieken èn door de Joodse gemeente zijn aanvaard". 9 Veelzijdig Wie nagaat, dat Mies Bou huys 'al dertig kinderboeken heeft geschreven plus veel to neelstukken en tv-series voor kinderen, wie nog even denkt aan „Varen is fijner dan je denkt" op de beeldbuis en „Morgen gebeurt het", die komt vanzelf tot de vraag: Dan kan het niet anders of kinderen boeien u opvallend? „Ja, kinderen boeien me", is het antwoord. „Maar plak me geen etiketje op, want ik wil niet verstarren". Tja, ook Italië zit met de roklengte lelijk in de maag; de couturiers tonen er midi (op de kuit) rokken en heel- korte (maar ook wel heel- lange). Toch menen wij dat kort zal blijven zegevieren mét een mogelijkheid, dat (bij een verbreding van het schou der- en borstsilhouet, noodza kelijk voor de harmonie der verhoudingen) het lange(re) beeld langzaam het pleit zal winnen en dat dan te begin nen bij komende winter. Maar zéker is er niets. Als de vrouw niet wil, gebeurt het niet. Maar hoe sterk is haar wil? Irene en Liesbeth Ik ken twee grote propaganda-maaksters voor het gemak en het nut van haarstukken: PRINSES IRENE en LIESBETH LIST. Prin ses Irene is een van de PRINSES IRENE eerste vrouwen ge weest (tijdens een be zoek aan Nederland) die In dit land met een haarstuk liepen. Liesbeth List (een van de velen die last hebben van dun, slap haar, West-Europeanen eigen) draagt haar lan ge pruik zelfs hele da gen, ook thuis... Van haar eigen haar is al leen de pony te zien. LIESBETH LIST Madame Even een zeer goede vriend van MADAME COCO CHANEL in Pa rijs voorstellen: hij Is JACQUES CHAZOT (middelbare leeftijd zul len we maar zeggen) en hij begeleidt de meer dan tachtig jaar oude Madame altijd bij de presentatie van haaf nieuwe collecties. JACQUES CHAZOT Parijs Tokio Nu we het toch over mode hebben: PIERRE BALMAIN, die het ge noegen heeft de BE GUM AGA KHAN tot zijn cliënten te mogen tellen, heeft ook een modehuis in... Tokio. Twee van de Japanse mannequins van zijn huis in Tokio liet hij begin van dit jaar even naar Parijs komen, om mee te helpen aan 'de presentatie van zijn voorjaarsshow. Sophietje U moet een naam gaan onthouden: SO PHIETJE VERLAAN. De naam zegt u waarschijn lijk nog weinig, maar v/eet dan dat Sophietje schaatst en volgens de deskundigen weieens de tweede Sjoukje Dijkstra zou kunnen worden. De deskundigen zeg gen dat nog heel voor zichtig, maar feit is dat dit twaalfjarige meisje uit IJmuiden dit jaar vijfde is geworden bij de Nederlandse kam pioenschappen. Feit is ook, dat men zegt dat Sophietje Ver laan uit IJmuiden het „helemaal heeft". Dat ze pas twaalf jaar is kan alleen maar in haar voordeel worden uitge legd. Met kunstrijden is het net als met ballet, heb ik me laten uitleg gen: hoe jonger je er mee begint, hoe beter. Hoe later, hoe stijver de spieren al allemaal zijn en hoe harder je je moet inspannen om toch nog een gunstig resultaat te bereiken. Puberteit Goed, Sophietje uit IJmuiden, dochter uit een slagersfamilie, is dus pas twaalf en bo vendien al jaren aan het trainen. Voor die training gaat ze vaak helemaal van IJmuiden naar de kunstijsbaan in Den Bosch. Waar ze traint is ui teraard niet belangrijk, de vakmensen hopen alleen heel erg dat het IJmuidense meisje b I i jf t trainen. „Het komt jammer genoeg nogal eens voor dat meisjes, in de puberteit gekomen, in eens alle belangstelling verliezen voor dingen waarvoor ze vroeger razend warm liepen", aldus een vrouw uit het vak. Laten we duimen voor Sophietje. Jelle Het beste kinderboek in de Verenigde Staten van dit moment is... een verhaal over het jongetje Jelle in ons eigen Friesland. Het boek over Jelle heet „De lange wandeling" en Is geschreven door MEINDERT DE JONG. Nu zou men bijna van Meindert de Jong (die in Amerika woont) door LIES NEVE kunnen zeggen dat hij het gewend is prijzen voor zijn kinderboeken te krijgen. Hij kreeg onder meer de Hans Christiaan Andersen medaille voordat „De lange wandeling" in Amerika werd be kroond. Tien jaar Onze eigen HENK VAN STIPRIAAN (Van „X... sprong in het duister" bijvoorbeeld) gaat zeer waarschijnlijk op korte termijn een serie radioprogramma's beginnen over de Ne derlandse kranten en weekbladen. Het moet een zeer kritisch en beschouwend program ma worden, dat de Va- ra dan eenmaal per week zal gaan uitzen den. Tussen haakjes; dan zal eindelijk een plan dat tien jaar geleden werd geboren worden verwezenlijkt, want zo lang loopt Henk van Stiprlaan al met het idee rond. Denkt u nu niet „dat Is ook lang", want de heer Van Stipriaan is een man die immer bruist van de ideeën en plannen. Sommigen moeten dan wel eens wachten tot de tijd er voor rijp is. LORE GERRITSEN, ca baretière en echtgenote van PAUL VAN VLIET. Ze is gek op lange laarzen en op drop; ze koopt altijd drop per pond. Als ze in bed leest (of teksten schrijft) doet ze dat bij kaars licht HENK VAN STIPRIAAN Liselore Dit wist u misschien nog niet over LISE- LISELORE GERRITSEN Ze is gek op frut- seltjes, ze heeft thuis een plank met ten min ste achthonderd „zo maar-dingetjes". Ze wordt bedroefd van verdorde bloemen en wandelgroepen. En als ze bedroefd is, moet haar man haar voorlezen uit de sprookjes van de ge broeders Grimm. Verkoping En verder eten we veel te veel patat en wandelen we veel te weinig in de buiten lucht. En dat is, vol gens de schoonheids specialiste (en volgens haar niet alleen) heel slecht voor de gezond heid en dus ook slecht voor een gezond uiter lijk. Tot slot daarom KA RIN VAN WAMELEN als voorbeeld gesteld. Ze heeft in haar woon plaats Oegstgeest een privé gymnastiekclubje gevormd. Diezelfde buurvrouwen en vrien- dinnenclub houdt bo vendien wel eens een soort onderlinge verko ping, waarin onder-ons alle spullen worden ge veild die men kwijt wil en die anderen wellicht nog willen hebben. Dat varieert van een jurk waaruit een kind is ge groeid tot en met vaasjes of kop en scho tels. (Advertentie) ALLERHANDE paasarfikelen zoals: Hazelnootcroquanteifjes Chocolade haasjes Mars-Mallow Hazen (Advertentie) (Vervolg van pag. 1) Dit is onder meer ook duide lijk merkbaar geweest bij de medewerkers van Meijer Pers te Amsterdam, die nu ook weer de volledige verzorging van de ze uitgave in handen hadden. De hoge kwaliteitsnormen die bij deze uitgeverij voor het to tale uit te geven werk gelden zijn langzamerhand bij ieder wel bekend. Het verhaal van de Man van Nazareth, dat aanvangt met het begin van het verhaal van de mens, loopt over alle 180 pagi na's van het boek door. Op de kolommen naast deze tekst vindt men de tekeningen, nade re informaties en toelichtingen. Waarom deze opzet? In de ondertitel van dit boek wondt de term „gezinsboek" gehan teerd. Dit wil niet zeggen dat iedereen in het gezin, dus ook alle kinderen dit boek zomaar kunnen gaan nemen en lezen en daarbij alles zullen begrij pen. De term gezinsboek is inge voerd, omdat er voor iedereen in het gezin over zeer lezens waardige onderwerpen wordt geschreven. Het is alleen geen voorleesboek. Het is een lees boek voor de volwassenen en wat grotere kinderen. Voor de kleineren is het een vertelboek. Tekst en illustraties zijn volledig op elkaar afge stemd. Kinderen, die zo kritisch zijn ingesteld en steeds maar het onmogelijke hoe, wat en waarom vragen van alle din gen, kunnen met dit boek prachtig begeleid worden. De ouders staan nooit met de mond vol tanden omdat het boekwerk zoveel informatie be vat, dat er altijd een goed ant woord op de scherpe vragen van de kinderen te vinden is. Grotere kinderen kunnen dit boek gemakkelijk zelf lezen: als een verhaal, of „in de mar ge". Door de heldere opzet en de gave, stijlvolle verzorging in woord en beeld zal dit boek bij een grote groep mensen spoedig hoog gewaardeerd worden. HEBT IJ VEEL STOF DOEN OPWAAIEN? Laat bet rustig neerdwarrelen en neemt het op met Chif-O-Net, de nieuwe huishoudhulp van Johnson Johnson. Dit Duizend Dingen Boeltje Is gemaakt van zacht textielvlies. Zacht maar sterk. En absorberend. Ideaal voor alle mogelijk® schoonmaakkarweitjes. U kunt 't gewoon onder d® kraan uitspoelen of in de wasmachine meewassen. En is een doekje al te vuil geworden, dan neemt m gewoon een nieuwe. Er ziftten er 6 In zo'n zeskantig® doos. Eentje gratis proberen? Schrijf dan even naar Johnson Johnson, Antwoordnummer 28, Amersfoort. Plak geen zegel, die betalen wij. 't Duizend Dingen »eekj® S

Allerhande | 1970 | | pagina 3