VARKENSVLEES China Queen theezakjes Voorverpakt vlees KORST-MIX biedt telloze mogelijkheden Stiefkinderen van de inode V.I.E -mi Bolletje .vraagt juiste aanpak WsmiéêÉ ventilator Gezinsmodel Tafelmodel Draaibare droogmolen Cosmeticale informaties MAART 1970 My Glubprijs f65.- Tw@® sterren koelkasten Clubprijsf389r Glubprifs f 284r Glubpriis f 52.- Gezond en versterkend Vaag Mais en smakelijk Volkomen Vleesboek Varkenskoteletten met paprikasaus NIEUW BIJ AH fa Kazen fa Capucijners fa Amandelkoek Vertaalde mode Tedere ogen Morgenweldaad Zachtheid der zee Varkensbiefstuk met abrikozen Vakmanschap is meesterschap 58«. want alle waar is naar zijn geld! ALLERHANDE Vervaardigd van sterke, slagvaste kunststof. Capa citeit 300 m3 peruur.Voor zien van 2 m lang snoer. Hij stoort de radio en TV niet. De PMC raamventila- torkan in normaal venster glas worden geplaatst. Bestelnr. C-328 waarvanf 52.-in PMC-cheques Compressorkoelkasten van bekend Westduits fabri kaat. Volledige garantie5 jaar op koeiaggregaat, 1 jaar op kast. 230 liter DIN Vierroosters, waarvantwee in twee helften gedeeld kunnen worden. Vriesvak ca. 161. Afm. 119 cm hoog bovenblad 49 x 55 cm. Benodigd vloeropp. 60 x 56 cm. Bestelnr. A-524 waarvanf 52.- in PMC-cheques Termijnbetaling mogelijk. 170 liter DIN Rooster naast vriesvak op klapbaar. Eén heel en een tweedelig rooster. Onder vriesvak van ca. 7,51., grote lekbak/vleeslade. Afm. 86 cm hoog; bovenblad 55 x 55 cm. Benodigd vloeropp. 62 x 56 cm. Bestelnr. A-501 waarvan f52.-in PMC-cheques Termijnbetaling mogelijk. U plaatst de droogmolen zó in de tuin. Met het han dige (gratis bijgeleverde) grondanker dat als voet stuk dientkuntu de droog molen een vast plaatsje in uw tuin geven. Hij heeft vier armen, elk 1.50 m lang, en daartussen is maar liefst 40 meter kli- maatbestendig plastic lijn gespannen. De handige reikhoogte is 1.80 meter, daar kunt u dus gemakke lijk bij. Als er voldoende wind is, gaat de droogmolen draai en. Bestelnr. F-475 in PMC-che^ies 9 De Griekse wijsgeer Plato heeft ergens geschreven, dat voor een goed functionerende staat zwijnenhoeders even be langrijk zijn als bakkers. 9 De Romeinse schrijver Pli- nius schijnt niet minder dan vijftig verschillende smaaknuan- ces te hebben geproefd in var kensvlees. 9 De beroemde Griekse arts Galenus beschouwde varkens vlees als bijzonder gezond en versterkend. 9 De schrijver Athenaeus (ca. 200 na Christus) beschikte over een prima recept voor een ge vuld speenvarkentje. Met deze vier voorbeelden (ze zouden gemakkelijk kunnen worden aangevuld) is wel dui delijk geworden dat al in veel vroeger tijden varkensvlees een grote naam had, veel werd ge prezen en veel werd gegeten. Dat die facetten al die eeuwen hebben overleefd, ja zelfs nog nadrukkelijker naar voren zijn gekomen, is genoegzaam be kend. Want regelmatig toch komt er óók in de Nederlandse huishoudingen een stuk var kensvlees op tafel; de soort vlees die past bij zowel winter groenten als jonge zomergroen ten. De ontdekking van vlees- van-het-varken is tot op de dag van vandaag ietwat vaag gebleven. Waarschijnlijk hebben de Chinezen, ongeveer 3000 jaar voor Christus, voor het eerst wilde zwijnen gevangen om ze als huisdier te houden en zich zo te verzekeren van vers var kensvlees. Nog steeds wordt er in de Chinese keuken veel varkens vlees gebruikt, maar dat vroege initiatief van de Chinezen is op een gegeven dag naar Europa gekomen om daar verder te worden ontplooid door die mensen, die iets of alles zagen in varkensvlees. In West-Europa is het var ken geruime tijd de trouwe vriend geweest van de kleine man; het werd gefokt en ge slacht en het vlees werd gecon serveerd door roken en peke len. De tijd van vet en spek, toen het belangrijkste van het varken, is nu wel voorbij; de mens wil immers minder calo rieën en vraagt daarom om minder spek en meer vlees. Ook om vlees van het var ken, hoewel nog betrekkelijk weinig mensen weten, dat var kensvlees van goede kwaliteit (varkens die op de juiste wijze gevoerd zijn) mals is en smake lijk. Varkensoesters bij voor beeld behoeven echt niet onder te doen voor kalfsoesters. Over het algemeen wordt varkensvlees geheel gaar ge bakken, gebraden of gestoofd. Dat behoeft niet, want het vroegere gevaar van trichynen (parasitaire draadwormen) bij niet geheel gaar varkensvlees is volkomen verdwenen door de verbeterde hygiënische omstan digheden en de uitstekende vleeskeuringen. Varkensvlees kan daarom gerust niet hele maal gaar worden genuttigd. Probeer het maar eens met bijv. een varkensfricandeau, die van binnen zacht roze ge kleurd is. witte wijn; bloem; zout; peper; 2 eetlepels bruine suiker; 100 gram boter. Zet de abrikozen een nacht te weken in de witte wijn, kook ze hierin gaar en wrijf ze door een zeef. Haal de var kensbiefstukjes door een mengsel van bloem, zout en pe per en bak ze snel aan weerskanten, bruin in hete bo ter. Breng het vlees met de braadboter over in een oven vaste schaal, strijk de abriko- zenpuree erover uit en strooi daarover de bruine suiker. Voeg nog wat wijn toe en laat het vlees ongeveer 20 minuten in de oven bakken. Hierbij geeft u aardappelpuree en sla. 4 varkenskoteletten (van de rib); zout; peper; 100 gram bo ter; 1 eetlepel paprikapoeder; 1 dl room. Wrijf de koteletten in met zout en peper en bak ze in hete boter in ongeveer een kwartier aan weerskanten bruin en gaar. Neem ze uit de pan. Neem de pan van het vuur en laat deze even afkoelen. Roer paprikapoeder en room door elkaar, giet dit, al roerend, in de braadboter, voeg een klein scheutje water toe en zet de pan weer op een zacht vuurtje. Blijf enkele minuten roeren, de combinatie van room en pa prika zorgt voor het binden van de saus. Giet deze over het vlees. Geef hierbij rijst en sla. (Advertentie) lekker7 Ja, dat is Een vorstelijke thee: een Lapsang mengsel (omdat Chinese thee het zo voor treffelijk -doet met het Ne derlandse water)! De prijs is normaal ƒ1.05 per doos van 20 zakjes a 4 gram. Ter in troductie echter is de prijs; 0,89. Overigens: elk merk thee is altijd pittiger met een ietsje China tea er door. Brie en Camembert wor den door AH zelf geïmpor teerd. De kazenworden zo vers mogelijk ih de filialen gebracht en u kunt ze zo vers mogelijk houden in de koelkast. Prijs van Ca membert: 220 gram kosten gewoon ƒ1.79, nu ter ken nismaking: 1.59. Brie: voor 115 gram be taalt u doorgaans 1.39, nu echter slechts 1.19! Proef de heerlijke Capu cijners, vers ingeblikt en verrukkelijk mals. Ze kosten per heel blik slechts ƒ0.95. Voor het eerst bij AH bladspinazie in blik, dus geen gehakte massa, de prijs vaneen heel blik is: 0.89. Soepgroente van het be kende merk Le Soleil is gro ver gesneden dan de Neder- landse soort. Een kwart blikje (200 gram inhoud) kost slechts ƒ0.39. AH brengt een voortreffe lijk frituurvet aan de markt, uitstekend van kwaliteit en smaak en het pakje kost slechts 1.09 (introduktie- prijs ƒ0.98). Heerlijke amandelkoek is een nieuwe aanwinst in het grote assortiment van AH. Zeer bros en vers kosten deze amandelkoeken per doos van 18 stuks 1,25. En voor de snoepers onder ons is de serie van de Deli- cata-repen uitgebreid met een tablet melk-amandel Delicata chocolade van 100 gram .waarvan de prijs slechts ƒ0.90 is! Wie zijn de stiefkindertjes van de mode (al moet men dat verkleinwoordje met een kor reltje zout nemen)? Dat zijn de Grote Maten,; de vrouws personen die zodanig rijk door de natuur zijn gezegend met lichaamsvormen, zeg maar, dat zij variëren van de maat 46 tot de ook regelmatig voorkomende maat 54. Deze stevige vrouwen, want zo mag men ze wel noemen, zoeken vaak vergeefs en wanhopig in de kledingmagazijnen naar kle ren die haar passen en die dan voorts nog modieus en flatteus tegelijk zijn ook. Dat passen wil soms nog wel eens gaan, maar dat mo dieuze en flatteuze levert de meeste moeilijkheden op. U weet het: sinds het einde van de jaren vijftig, is de voor liefde van de mode-ontwer pers meer en meer uitgegaan naar het ranke, zeer slanke, mannequindunne model en zo werd het jongensachtig-prille figuur dé grote rage. Dat eer. dergelijke mode geen rekening hield met de toch veel. grotere massa vrou wen die niet (meer) rank en dun zijn (gelukkig maar in de meeste gevallen!), dat kwam blijkbaar niet op bij de grote ontwerpers die deze sector (waar ze nu juist veel meer eer zouden hebben kunnen be halen dan op de veel gemak kelijker markt der jonge vrouwen) overlieten aan de confectieir.dustrie, die deed wat zij kon, maar die toch zel den tot een waarlijk-gerichte produktie op het terrein van de Grote Maten kwam. Zo bléven de Grote Maatjes de Stiefkindertjes. Voor de Grote Maten is niets jeugdigs te vinden; die moeten het doen met zoge naamde „klassieke" modellen waarvan naar de aanblik al leen al misselijk maakt. Een ander gevolg is dat de grote groep vrouwen die niet (langer) maat 36, 38 of 40 heeft, zich afwendt van de mode en deze volkomen iso leert. Wie de shows van dit voorjaar in Parijs heeft gezien en de reacties erop heeft ver nomen, ziet dat de modecen tra, door hun gebrek aan le vend besef van wie „de vrouw" nu eigenlijk is, zich zelf geheel bezig zijn uit te schakelen als gezaghebbend en leidinggevend. Toch zijn er goede berich ten voor Grote Maten! Het Duitse bedrijf „JUMO-Idéales Fagons" is ervan uitgegaan dat de modellen uit Parijs en Niet iedere vrouio houdt een jongemeisjesfiguur en kan jurkjes dragen als deze, van „Jump" van Boussac, die (van katoen en Tergal) wasbaar zijn, kreukherstellend en kleur echt en die komende zomer in prijzen van f 19,75 tot f 39,75 te koop zullen zijn in ons land. De kleuren van de getoonde jurken zijn donkerroze, (de twee linkse) en donderroze met gele en beige strepen. Rome, die zo gemakzuchtig, alle ontworpen zijn op jonge, ranke, slanke maatjes 36 of hoogstens 38 (en dan boven dien nog op het lijf gesneden zijn!) vertaald kunnen worden voor grotore maten. Speciale deskundigheid en inzicht hebben Jumo gebracht tot de produktie van modellen in maten van 46 tot 54, die dan haarfijn de essentie van het oorspronkelijke model to nen en bevatten. Het is een geheel nieuw initiatief dat be rust op de medewerking van Balmain, Patou en de Romein Valentino. Het komt er dus op neer dat ook de molligerds onder de vrouwen, de vrouwen met de „levenslustige lijnen" (zoals men ze ook heel compli menteus kan noemen), de As sepoesters van de tegenwoor dige rpodelijn, jurken zullen kunnen kopen (ook in ons land, ja) die modieus zijn, jeugdig van lijn en bovendien Jumo brengt deze Mode voor molligerds via Importeur Van der Werf, Showroom IMC, Delflandlaan 17, Amster dam (tel. 020-151305) ook in ons land. Onderstaande foto toont een model van Balmain zoals het., met varianten, aangepast is aan grote maten; al de getoon de jurken werden vervaardigd (voor de zomer van dit jaar) in de maten 43 tot 54 behalve het model geheel-links dat verkrijgbaar is in de maten 40 tot 50. De knielende heer is ontwerper Michael Meyring die het, de vrouwen welge vallige werk van het „verta len" op zich heeft genomen; een knappe prestatie. Ook de fabrikanten van cos metische produkten roeren zich in dit pril seizoen: zij kij ken reeds, met brandend oog, in de toekomst teneinde aldaar de juiste maquillage voor de zomer waar te nemen. Helena Rubinstein heeft voor voorjaar en zomer opnieuw de natuur lijke make-up gekozen: „Dan cing Light" zoals de Rubin- stéinse lijn heet, is een zachte, vagelijk lichtgevende, stra lende en wat vorstige make up die, hoofdzakelijk, de in druk wil wekken dat het alle maal natuur is, wat daar zo mooi en doorzichtig aanwezig is op het gelaat. Als een soort waas. Een droom. Een ijle ge dachte, ja. Er verschijnen opnieuw goudtoetsjes in de maquillage en dat kan in de gloed van de zomerzon natuurlijk heel goed; dat gebeurt dan met de Illumination Make-Up Stick in de tint „Almond". Met een andere stift (Illumination Bronzer Stick) „Spicy Bronze" corrigeert men de gelaatsvorm (iets nieuws en zeer slim). Ten slotte (afgezien van de normale make-up-middelen) de Blusher Stick waarmee men de konen een gloed van jeugd en frisheid geeft, „Glow ing Peach" is de naam. Men vervolmake het geheel met de doorzichtige gelaatspoeder (Il lumination Face Powder) in de toon „Translucent". En de ogen? Groot, glimla chend, stralend en omgeven door een duidelijk geheel van nieuwe tinten, zoals jadegroen (schaduw) en een dieproze, dat onder de wenkbrauw, naar buiten toe, wordt uitgesmeerd tot op het jukbeen in een cir kelvormige baan. Jeanne Gatineau introdu ceert „Gipsie" (Zigeuner) met een tedere oogopslag, een gul zige mond en een honingachti ge teint. Het komt neer op een beige-beige tfcoon (Supre Matf en een 'beige basis (Base Flui- de); op de konen (hoog) de rougekleur „Printemps" en verder de poeder „Transra- diante". De wenkbrauwen blijven gerond en heel smal en reiken tot ver voorbij de ooghoek; het is de bedoeling, het oog te verlengen tot dat van de hin de. Gebruik maken van groene en witte toontjes: En van Ga- tineau's nieuwe oogschaduw in de vorm van iriserende (glin sterende) vloeistof (in wit, groen of blauw). De mond is rond en stralend maar weinig uitgesproken van kleur. Nieuw van Lancöme: „Bien- fait du matin" (morgenwel daad). De naam zegt het al: in één crème heeft men alles sa men kunnen brengen wat noodzakelijk is voor een goede dagcrème die de gehele dag door versterkt, vochtinbren- gend actief is en reguleert (de talgafscheiding wordt bijv. ge normaliseerd en zo wordt het ontstaan van puistjes tegenge gaan.) „Bienfait du matin" bevat zeewaterbestanddelen en een lichte zuurgraad (de Ph-fac tor) en dat betekent bescher ming tegen kou, droogte, wind èn stimulans voor het frisser worden van de huid. Zonder maquillage verleent het mid del de huid een gelijke, egale teint; met maquillage vormt het een uitstekende make-up- basis. Dat geldt ook bij de probleemhuid. Lichtelijk roze van toon, voegt de crème zich naar iedere huidskleur en ver leent die een licht accentje frisheid. (Pot ƒ22,50; tube 16,75) De zee klotst ook voort in Dorothy Gray's speciale, op basis van zee-algen, tot stand gekomen, crème en balsem „Satura Algene". Plet gaat om reeds eeuwenlang voor cosme tische gebi'uik geoogste z.g. Ierse mossen, die voorkomen langs de kust van Ierland en Oost-Amerika en die, dat had men reeds lang begrepen een zachtmakende invloed hadden op de, handen en natuurlijk ook de huid elders. Uitgaande van de merk waardige heilzame eigen schappen van de wieren en al gen (reeds eeuwenlang in ge bruik bij de medische weten schap) vervaardigde Dorothy Gray nu een blauwtintige bal sem en crème, die rijk zijn aan proteïnen, aan mineralen en aan voedende, vochtinbren- gende en herstellende elemen ten. Geschikt voor elk huidty pe. In sierlijke potjes en fla cons verkrijgbaar. albertheijn Wie hierover meer mogelijk heden wil weten en wie in het algemeen op de hoogte ge bracht wil worden van het hoe en het waarom en het waar vandaan van varkensvlees, rund- en kalfsvlees kan wel licht het beste Het Volkomen Vleesboek aanschaffen. Niet zomaar een boek, maar een uitgave waar alles in staat over vlees; tal van wetens waardigheden, recepten, foto's, waaronder herkenningsföto's zodat te zien is van welk deel van welk dier het betreffende stuk vlees afkomstig is. Het is een compleet vleesboek, het eerste trouwens in Nederland, en voor ƒ8,95 verkrijgbaar in de AH-filialen, die vlees verko pen. Het kan ook besteld wor den bij de AH-boekenservice (postrekening 416905) te Zaan dam. I.v.m. de verzendkosten is de prijs dan ,f 11.60. 4 varkensbiefstukjes; 250 gram gedroogde abrikozen; Voorverpakt vers vlees. Voor Albert Hcijn een duidelijke uitdrukking zonder meer. Voor de huisvrouw een term, die aanduidt dat er sprake is van vlees, dat vers is en (kort) voor dat het verkocht wordt is ver pakt. De huisvrouw kent ze wel, die pakjes met bitefstuk; slavin ken, karbonade, riblappen enz., die uitnodigend in de koelvitri nes liggen. En al die pakjes hebben tenminste één zin ge meen „na aankoop verpak kingsmateriaal verwijderen, vlees koel bewaren dan wel spoedig toebereiden." Dat zinnetje staat er niet zo maar op, het is zoveel als een hint voor de huisvrouw. Opdat I zij weet hoe ze het voorverpak te vlees het beste behandelen kan. KWETSBAAR Iedereen weet, dat vlees een aan bederf onderhevig produkt is en dat geldt sterker als dat vlees verkleind is, zoals in die pakjes. Vroeger was het zo, dat vlees nadat het bij de slager was gekocht vrijwel onmiddel lijk werd klaargemaakt, maar door de sterke opkomst van de koelkast is dat enigszins veran derd. Door die kast immers kunnen verschillende artikelen langer bewaard worden, ook vlees in al zijn aantrekkelijke vormen. Maar dat neemt niet weg, dat vlees kwetsbaar is en het, de koelkast ten spijt, blijft. (Advertentie) voor het fijnste zelf. te maken bladerdeeggebak Albert Heijn besteedt alle mogelijke aandacht aan die za ken, die de houdbaarheid van het vlees beïnvloeden of kun nen beïnvloeden. Het wordt verwerkt in een gekoelde ruim te, vervoerd in gekoelde auto's en „geëtaleerd" in gekoelde vi trines. KOEL Dit alles betekent, dat het vlees vanaf het slachthuis koel gehouden is; in de koelcellen en in de vitrines is het be waard bij een temperatuur van ongeveer 2° C. Dan ook nog is het dusdanig goed verpakt, dat het als het ware beschermd wordt. Al deze factoren staan borg voor een goed produkt en 'het zou dan ook bijzonder spijtig zijn als het thuis een minder goede behandeling zou krijgen. Die goede behandeling bestaat uit de gewone ouderwetse me thode, het thuis direct uitpak ken en toebereiden, daar juist het klaarmaken de houdbaar heid aanzienlijk verlengt. Is het niet de bedoeling het vlees meteen toe te bereiden dan kan het beste als volgt worden gehandeld; is het bakje onder het vlees droog dan kan het ongeopende pakje in een goed functionerende koelkast gedurende 24 uur bewaard blij ven bij een temperatuur van 4° C of lager. Na die 24 uur moet het vlees klaargemaakt worden. De verpakking moet direct verwijderd worden als het bak je wat vochtig is; het vlees kan dan het beste op een open schaaltje of in een doos waarin gaten zitten (de lucht moet kunnen circuleren) bewaard worden. Dit vlees zal wel wat indrogen en verkleuren, zodat het echt niet lang in de koel kast kan blijven staan. GEHAKT Gehakt is een produkt dat nog sneller bederft dan b.v. lap jes. Dit daarom bij voorkeur niet bewaren zonder dat het toebereid is. Moet het toch eni ge tijd niet-klaargemaakt be waard blijven, vries het dan uitgepakt licht aan in het diep vriesvak van de koelkast. Maar beter is en blijft het direct te braden. Een gulden regel voor alle soorten vlees: niet bewaren in de kelder, de temperatuur daar is te hoog. Wie de beschikking heeft over een echte diepvriezer, wordt voor minder problemen gesteld. Het voorverpakte vlees kan daar ettelijke dagen of zelfs weken in bewaard blij ven; het is wel een vereiste het vlees snel in te vriezen bin nen twaalf uur namelijk moet het op minimaal 15° C onder nul zijn. Er moet rekening mee worden gehouden, dat het pak je aan het vlees vast vriest. HOOFDREGEL Tot slot een andere algemene belangrijke regel: het vlees moet zo kort mogelijk voor het bereiden worden gezouten en gekruid. Dat ter voorkoming van (te) nat worden. Wie het bovenstaande in acht neemt, kan ervan verzekerd zijn een optimaal profijt te hebben van een terecht veelgeprezen pro dukt als vlees. (Advertentie) Bierkenners vragen

Allerhande | 1970 | | pagina 2