Mies Bouhuysschreef, Piet tekende MA» Paaseieren met AH-garantie I Z A R E T Gezinsboek over Zijn leven en werk PMC-concert- serie 1970/71 in A'dam en Arnhem Mies Bouhuys: poëtisch élan Koken is (g)een kunst Piet Worm: in 5 jaar 35.000 cm2 illustratie Fraai uitgevoerd kijk- èn leesboek iBiiiiiiiiiiiiiii Twee pagina's Woord en beeld -fV Achtergronden -^V Randverhalen Vv Illustraties ■fe Gaaf geheel Abonneren op Allerllande Nieuwsblad van Albert Heijn N.V. Zaandam Aller Handle SAH001000168 Allerhande maart 1970 maart 1970 oplage 2.099.000 16e jaargang No. 4 (167) „De Man van Nazareth", gezinsboek over leven, land en volk van Jezus", is een uitgave van Meijer Pers te Amsterdam en wordt vanaf 24 maart aangeboden In alle AH-filialen. Het verhaal is opgetekend door Mies Bou huys en Piet Worm. De eerste druk, bestemd voor de verkoop in de AH- filialen, is 30.000 exempla ren groot, vandaar ook dat dit rijk geïllustreerde, in vier kleuren offset-druk uit gevoerde boek tegen een uitzonderlijk lage prijs kan worden aangeboden. Op ieder van de 180 pagi na's vindt men illustraties, die praktisch alle een toe lichtende functie hebben. Het is een luxe uitgave ge worden, in een formaat van 28 x 20 cm, garenloos gebon den, uitgevoerd met stijve band en rechte rug. Ver scheidene pagina's bevatten TWEE maal per week ver schijnt op het erf van de kippenfarm van de heer en mevrouw Van Aarle in het Brabantse Liempde, een grote auto voor het op halen van de eieren die de meer dan 15.000 kippen van dit echtpaar produceren voor de liefhebbers van het verse eitje aan de ontbijtta fel. Het echtpaar Van Aarle na melijk is één van de leveran ciers van de „Welgelegen eie ren" die twee maal per week vers in de Albert Heijn win kels verschijnen. GARANTIE Reeds een dag nadat de eie ren ontvangen zijn, worden ze geschouwd, gesorteerd en ver pakt in dozen die naast de aan duiding „Extra" ook worden voorzien van een etiket waarop de inpakdatum staat aangege ven. Voorwaar dus een garantie dat de eieren die men koopt ook inderdaad vers zijn. Kijk, en dat is natuurlijk weer een belangrijk voordeel. Ook al mopperen vele ouderen dat het vroeger zoveel anders was en dat de eieren vroeger zoveel beter smaakten. Vroeger kon het gebeuren dat de eieren al weken oud waren voordat ze in de winkels verschenen. GLAZEN STOLP Bij aankomst werden ze dan meestal in een glazen stolp ge legd, die een vast plaatsje in de etalage had. Zo'n ouder wetse eierstolp was overigens wel romantisch om te zien, maar men wist in die tijd nog niet dat eieren op een koele plaats bewaard moesten wor den, omdat warmte bepaald niet bevorderlijk is voor smaak en kwaliteit van de eieren. Waarom de eieren vaak al weken oud waren voordat ze in de winkels verschenen? Wel, dikwijls was het voor de pluimveehouder gunstiger om te wachten totdat de eierprijs wat steeg, vandaar. TROTS Er zit veel vast aan het hou den van een kippenfarm. De heer P. C. M. van Aarle kan ons er alles van vertellen. En deskundig. Want niet voor niets worden zijn kippen tot de best verzorgde van Brabant ge rekend. We kunnen ons voorstellen dat de heer van Aarle een beetje trots is op die kwalificatie. Hij heeft zijn hele bedrijf, inclusief woonhuis, namelijk met eigen handen gebouwd. Vanzelfsprekend heeft hij wel een beetje hulp gehad van tim merman en metselaar, maar 90 pet. van het gebouwde heeft hij toch zelf tot stand gebracht. HANDVAARDIGHEID Stammend uit het boerenbe drijf zijn vader was naast boer ook nog klompenmaker wilde hij wel doorgaan met dieren, maar dan een beetje in het groot. Omdat de middelen er niet direct waren heeft hij zo'n tien jaar op enkele fabrie ken gewerkt om tenslotte met steun van de UTD te Delft een pluimveebedrijf op te zetten. Door zijn handvaardigheid, die hij misschien wel van zijn va der had geërfd, bouwde hij in zijn vrije tijd eerst de drie hokken. Eén van 30 x 12, een van 52 x 12 en een van 31 x 11 meter. DRAADHOKKEN De eerste twee zijn draad- hokken met Iegkastjes waaron der een „lopende" eierband. Draad hokken wil zeggen dat de kippen op gaas lopen waardoor alle afval, stof en uitwerpselen door het gaas op een veel lager gelegen droog stuk zand vallen. Dit is zeer hygiënisch en deze kippen zijn dan ook zelden ziek. De lopende band staat nor maal stil, maar wordt twee maal daags in werking gesteld om de eieren gemakkelijk aan het begin van de hokken te rapen. Het derde hok noemt men een batterijhok, iets wat wij zouden vergelijken met een kippenflat. De kippen zitten met vier in een hokje en er zijn drie eta ges. In totaal kunnen in het batterijhok G700 kippen, al hoewel het het kleinste van de drie is. In de twee andere hok ken lopen respectievelijk 3300 en 5600 kippen. (Zie verder pagina 9.) uitsluitend op groot formaat afgedrukte illustraties. De tekeningen, alle van de hand van Piet Worm, zijn soms kopieën van bestaande, beroemde werken, in de meeste gevallen heeft men met originele schetsen te maken. De tekeningen zijn, om volledig aan het doel te beantwoorden, vooral in structief en daarom is dik wijls veel aandacht besteed aan de details. De lay-out is verzorgd door Joop de Nijs (G.V.N.) van Meijer Pers. Prof. dr. R. Schippers, hoogleraar aan de VU te Amsterdam, prof. dr.. W. K. Grossouw van de Nij meegse Universiteit en drs. J. Helderman, nu gerefor meerd predikant in Dom burg en daarvoor assistent van prof. Schippers, hebben de auteurs theologische ad viezen gegeven, alsmede bij gestaan in het verzamelen van het goede materiaal en de noodzakelijke gegevens. De Man van Nazareth is dus allerminst uitsluitend een kijkboek, het is duidelijk een kijk- èn leeshoek. De prijs bedraagt ƒ6,-. Vanaf 24 maart vindt men in alle AH-filialen liet boek De Man van Nazareth". Dit bijzondere boek heeft als ondertitel meegekregen: Gezinsboek over leven, land en volk van Jezus, opgetekend door Mies Bouhuys en Tiet orm. Het idee is van Piet Worm, hij is er jarenlang mee bezig geweest. Hij heeft ook vele uren, da- gen en nachten besteed aan bet verzamelen van de talrijke kostbare gegevens die aan dit boek ten grond slag ..So®"- contact gekomen met Mies Bouhuys kon hij ervan verzekerd zijn, dat zijn gegevens het meest begrijpelijk, maar ook het meest stijlvol in woorden zouden worden omgezet. Mies Bouhuys lieeft op dit gebied al vroeger algemene bewondering verworven toen zij in een uitgebreide serie voor IKOR/RKK het Oude Testament navertelde. In dit Paasnummer van Aller- Hande de (traditionele) keur van overheerlijke paasrecepten voor iedereen. Smullen maar op pagina 6 en 7! Paardrijden, een gezonde sport nog niet zo populair misschien, maar op pagina 11 een uitvoe rige introduktie op deze (niet dure) ontspanning Wat is het boek „De f Man van Nazareth" nu pre cies. Het is moeilijk er een juiste omschrijving van te geven, daarvoor is het werk te uniek. Het is geen uit gave van de bijbel, het is geen bijbelse geschiedenis. Het leven van de Man van Nazareth wordt er in be schreven. Daarbij hebben de au teurs het Evangelie van Marcus gevolgd in de be kende, vooral ook progres sieve, vertaling van mr. Evert Straat. Daarnaast wordt zoveel mogelijk in formatie gegeven over de achtergronden van dit boeiende verhaal. Informa tie in woord en beeld. Om een voorbeeld te noemen* ieder kent wel het bekende verhaal van Mozes in het mandje. Op het moment, dat Piet Worm (re)construeerde uit bestaande gegevens deze tempel, een van de vele suggestieve tekeningen in het boek De man van Nazareth dit verhaal verteld wordt, wordt in de kolommen naast de tekst uitgebreid ingegaan op het karakter van het oude Egypte, het volk, de godsdienst van het volk, de koningen en hun dynastieën, de overgeble ven geschriften enzovoorts. AilerHande begint met in gang van dit nummer een nieu we rubriek: Koken is (g)een kunst, een leidraad voor al die genen, die geen tijd hebben voor langdurige manoeuvres in de keuken, maar toch ook prijs stellen op een smakelijke maal tijd. (Zie pagina 5). Steeds meer mensen gaan in het voorseizoen met vakantie. Zij hebben ervaren dat het dan minder druk is op de wegen en zn de vakantiecentra en dat het in veel gevallen ook voordeliger is. Voor de vroege vakantiegangers een uitgebreide reportage van Mallorca. Op de foto een idyllisch tafereel op de markt in de Mallorcaanse hoofdstad Parma, waar op zaterdagen vele huisvrouwen levende kippen voor het zondagse maal inkopen. 9 Een van de (talrijke) illustraties in het AH-boekwerk De man van Nazareth, binnenkort in AH- winkels (en in vele huisgezinnen) Aangemoedigd door het grote succes in het afgelopen seizoen is besloten voor het seizoen 1970/71 opnieuw een serie van vijf concerten te laten verzor gen door het Amsterdamsch Philharmoniseh Orkest. Be halve in Amsterdam, zal nu ook een concertserie worden uitgevoerd in Arnhem. De P.M.C. clubprijs van 13 per persoon blijft ongewijzigd. Onder de medewerkenden vindt men opnieuw de dirigent Anton Kersjes, de violist Her man Kreboers en de pianist Daniel Waayenberg. Daarnaast zullen gastoptreden worden verzorgd door de bekende bui tenlandse dirigènt G. Rozjdjest- wenski (Rusland) en de Ameri kaanse pianist/organist Daniel Chorzempa. Ook Marco Bakker zal aan een van de concerten medewerking verlenen. Hoewel de volledige pro gramma's nog niet bekend zijn, kan men nu reeds plaatsen re serveren bij P.M.C., Postbus 175 te Zaandam. Wat betreft Amsterdam zijn de data in 1970: 27 november, in 1971 15 januari, 5 februari, 19 maart en 23 april. De data van de concerten in Arnhem zijn in 1970 30 oktober en 8 december. In 1971: 29 januari, 16 februari en 23 maart. Mies Bouhuys, die in 1948 debuteerde met haar ver rukkelijke dichtbundel Ariadne op Naxos door vele critici werd zij toen een dichteres par excel lence genoemd is wel de meest geëigende auteur, die een dergelijk werk als De man van Nazareth kon schrijven. Zij heeft door vele kinder boeken, toneelstukken en tv- series reeds haar naam ge vestigd als schrijfster, die schijnbaar moeiteloos alles kon verwoorden, maar die wel degelijk met haar hart schreef: de auteur van Ariadne op Naxos bleef een dichteres, alle stof werd door haar als het ware poëtisch gehanteerd, en het is deze onverwoestbare schat in haar, die aan al haar werk men denke bijvoor beeld aan de de populaire tv- serie Woord Voor Woord die bijzondere glans verleent; haar werk blijft verrassen en boeien. Ook De man van Nazareth heeft ze met liefde geschreven, zeven maanden heeft ze eraan besteed, in haar grachtenhuis in Amsterdam. Nu ze een per soonlijk verlies heeft geleden haar echtgenoot Ed Hoomik is zondag 1 maart overleden wensen wij haar sterkte toe. Jarenlang heeft ze samen met hem gewerkt om het leven creatief inhoud te geven. De leegte zal haar pijn doen, alleen in het verwoorden van leven (en dood) zal ze (misschien) de troost vinden, die ze nodig heeft De man van Nazareth is niet het zoveelste boek van Mies Bouhuys, ze heeft zich hierin geheel gegeven en daarom zal het voor velen zonder meer een vanzelfsprekendheid zijn het boek aan te schaffen, te meer daar het door de tekeningen van Piet Worm, men zou het een synthese van woord en beeld kunnen noemen, een kostbaar boekwerk is gewor den voor een uitzonderlijk geringe prijs. Randverhalen zou men deze achtergrondinformatie kunnen noemen, maar dan van een voortreffelijke kwaliteit, voor zien van fraaie illustraties en helcler en kernachtig gepresen teerd. Zo vindt men, om meer voorbeelden te noemen, het le vensverhaal van keizer Augustus omschreven, een be schrijving van het maken van olijfolie, uitweidingen over de kleding van de mensen, de rechtspraak van het Sanhedrin, de rol van de koning stadhouders in de Romeinse provincies, welke handelsbe trekkingen er bestonden in vroegere en latere tijden, welke munten men had enzovoorts. De tekenaar Piet Worm be hoeft voor kenners zeker geen verdere introduktie. Een aantal tekeningen in het boek heeft hij vlot in eigen sti.il neergezet, voor andere illustraties maakte hij dankbaar gebruik van be staande schilderijen, wand schilderingen, mozaïken of mi niaturen. Hiervan maakte hij voortreffelijke kopieën, zodat het boek al na een enkele keer doorbladeren een veelheid van indrukken achterlaat. De tekenaar Piet Worm heeft hiermee waarschijnlijk wel de grootste vorm van dienstbaar heid aan de dag gelegd. Want veel materiaal heeft hem als kunstenaar ongetwijfeld geïn spireerd tot eigen ideeën, maar ter wille van het thema en het ■duidelijk overkomen van de in houd is hij als kunstenaar te ruggetreden en heeft de beel dentaal van anderen laten voorgaan. Maar ook in zijn eigen schet sen wilde hij dienstbaar zijn, door een grote discipline aan de dag te leggen. De kunstenaar heeft echter van de instructieve tekeningen in alle gevallen j kunstwerkjes weten te maken. In alles proeft men het werk van een geïnspireerd iemand. Deze houding van dienst baarheid en de pure, zuivere en vooral heldere schrijfstijl van Mies Bouhuys, die waar moge lijk de letterlijke tekst citeert, hebben er voor gezorgd, dat dit boek zo gaaf en volmaakt aara- doet. Dit is ook de reden geweeri, dat de directie van Albert Heijn besloten heeft mee te werken aan het mogelijk ma ken van deze uitgave. Waar schijnlijk is het ook geweest, omdat er zo'n geweldige in vloed uitgaat van de kwaliteit van het werk van Mies Bou huys en Piet Worm. (Zie verder pagina 3.) WAN de gelegenheid om zich op AilerHande te abon neren hebben reeds velen gebruik gemaakt. Slechts een briefkaart met duidelijke vermelding van naam, volledig adres en woonplaats, liefst in blok- letters, voorzien van 2, aan extra postzegels voor administratiekosten en ge richt aan Albert Heijn N.V. Zaandam, is voldoende om zich gedurende een jaar van toezending te verzekeren. De post bezorgt AilerHande aan huis. Wij verzoeken u wel In ver band met de postvoorschrif ten, deze 2,aan zegels aan de adreszijde van de briefkaart te plakken. Desgewenst kunt u echter ook het jaarabonnementsgeld a f2,overmaken op post rekening 9930 t.n.v. Albert Heijn N.V., Zaandam, onder vermelding „abonnement Ailer Hande". Tekenaar Piet Worm is een veelzijdig man: hij is behalve voortreffelijk illustrator ook schrijver en architect. Vlak na de oorlog publiceerde hij zijn boek Bijbel voor kinderen, dat onmid dellijk een overweldigend succes werd. Het boek werd in vele talen vertaald en ook nu nog gaat het gretig van de hand. Als illustrator van De Man van Nazareth heeft hij zijn taak heel consciëntieus opgevat. Vijf jaar lang heeft hij eraan gewerkt, hij reisde er zelfs voor naar Rome om de cata comben te bestuderen, want de tekeningen moesten waar heidsgetrouw zijn. En het resultaat wérd meer dan 35.000 vierkante centimeter illustratie, een zo suggestief mogelijke begeleiding van de tekst, zodat men zich de situatie in de tijd, dat het verhaal zich afspeelde, duidelijk kan voor stellen. Piet Worm gelooft onvoor waardelijk in het boek, want de De Man van Nazareth moest eigenlijk zo'n achttien gulden kosten, maar dank zij Albert Heijn is het nu voor slechts zes giüden in alle AH-filialen verkrijgbaar. Meer over Piet Worm op pagina 3.

Allerhande | 1970 | | pagina 1