Speciale wi n terp rijzen voor uw skivakantie CATS PRIDE K'lïügiW 69 f cd Oostenrijk: rustiek dorado doeltreffend en hygiënisch W%<Q£ê@Ê Verse Hip 39 jT ii: Gepelde Italiaanse Tomaten Beauty Soap FEBRUARI 1970 Hotelaccommodatie in overvloed Bijzondere arrangementen Arrangement inclusief skischool Vakmanschap is meesterschap 58* want allo waar is naar zijn geld! Ski's in prijs gedaald Legio skischolen Tips albert heijn KW* 8keen£lof&ii<germ. Abonneren op AllerHande Hele Kuikens2.15 Kuikenbouten 3.13 Kuikenborst3.13 Kmkenpoulet2.43 Soeppakket 1.38 Hippelevertjes2.75 De moderne manier van vleeswaren kopen is vacuum verpakt luncb- sebouderham79 79 Tongeworst .1.19 Boterbamworst59 Snijworst71 Berliner59 Corned Beet75 Varkenslever89 79 Dikke plakken Ontbijtworst 4* ALLERHANDE Ze zijn overal in Oostenrijk te vinden: kleine landelijke plaatsjes, waar de rust en de stilte voor het oprapen liggen en het toerisme in veel gevallen pas komt kijken. Zoiets scheelt onmiddellijk in de prijs. Wie er bijvoor beeld in februari zou gaan wintersporten is voor tien tot veertien gulden al onder de pannen (van een eenvoudig maar goed hotelletje) en heeft dan ook zijn drie dagelijkse maaltijden betaald. De plaatsjes zijn op alfabet ge zet in een overzichtelijk boek je dat voor het meenemen ligt bij het Oostenrijks Verkeers bureau in Amsterdam, Heren gracht 437, 020 - 6 21 88. Het heet „Erholungsdörfer in Ös- terreich" en nagenoeg alle dorpen en dorpjes die er in worden opgesomd, zijn ge schikt voor de zomer- én (ge heel of ten dele) voor de wintersport. In de meeste ge vallen vindt u er wel een ski lift in de buurt evenals een skischool, want, daaraan is in Oostenrijk geen gebrek. Het land is letterlijk en figuur lijk van hoog tot laag op het toerisme ingesteld en vooral aan de wintersport wordt de laatste tijd extra aandacht be steed. Dat gebeurt om en kele voorbeelden te noemen onder meer in gebieden als het Pitztal, het Wïpptal en het Stubaital, waar eerst na de tweede oorlog de skiliften van de grond kwamen en waar de bezetting van de meestal niet overdadige luxe maar wel goe de hotels vaak ver beneden de vijftig procent ligt. In de win ter althans. Zeer lage prijzen moeten dit percentage omhoog schroeven en zo werd bijvoorbeeld in Neustift (Stubaital) een ar rangement aangeboden voor 150,—. In ruil daarvoor krijgt de hooggeëerde gast zeven dagen vol pension in „gutbürgerli- chèn Hausem", alsmede vrij gebruik van skiliften en nog eens zes dagen les op de ski- school. De aanbieding was be doeld voor de periode 15 janu ari tot 15 februari. Wat voor Oostenrijk geldt, is ook van toepassing op Zwitser land. In beide landen worden in de maanden januari en maart fikse kortingen gegeven op hotel- en pensionprijzen en zijn de arrangementen niet van de lucht. Neem bijvoorbeeld Morgins in de Zwitserse Walliser Alpen, waar men beschikt over 240 hotelkamers, een aantal mo derne appartementen en veel chalets, die tezamen zo'n 2.500 logeerbedden overkoepelen. Morgins, met ski- en wandel mogelijkheden volop, heeft een arrangement, dat van toepas sing is op de maanden januari, maart en april. Het omvat één week skischool, plus het ge bruik van skiliften, ijsbaan en curling. De prijs: 67,50 en dat is voor een (zeker niet onbe kende) plaats als Morgins aan de lage kant. Het Zwitserse Verkeersbureau in Amster dam, dat u ook inlichtingen geeft over andere (nog goed kopere) aanbiedingen, heeft folders voor u klaar liggen. Het adres: Koningsplein 11 in Amsterdam, 020 - 22 20 33. (Advertentie) Bierkenners wagen Al die arrangementen in steeds meer skigebieden voor steeds meer toeristen, vormen teza men één van de prettige as pecten van de wintersport '70 die niet de wereld hoeft te kosten. Andere aardige bij komstigheid: de ski's, die nu in alle grote (re) sportzaken van ons land te koop liggen, zijn in prijs gedaald. Volgens jonkheer A. Th. G. Sandberg van de Nederlandse Ski Vereniging is het al moge lijk om metalen ski's te kopen vanaf 150,plastic ski's vanaf 125,en houten ski's („die, zegt hij, minder lang elastisch blijven en zich ge makkelijker laten verwring en") vanaf 120, Het is hem verder opgevallen dat er de laatste tijd weer meer korte ski's op de markt ko men, die minder snel gaan, maar een uitkomst kunnen be tekenen voor beginnelingen en oudere mensen. „Ze zijn een halve meter korter dan de nor male exemplaren en daardoor stukken veiliger. Duur? V/el- neen: zo'n honderd gulden, schat ik." Beginnelingen, die het liever op de gewone ski's willen pro beren, raadt hij overigens aan om niet direct een winkel bin nen te stappen en de porte- monnaie wijd open te trekken. „Schaf het eerste jaar een paar goedkope ski's aan, of nog beter huur ze. Dat kost in doorsnee niet meer dan 3, per dag. Mogelijkheden om het skivak snel en goed onder de knie te krijgen zijn er volgens hem te over. „En dan bedoel ik niet alleen al die plaatsen in Zwitserland of Oostenrijk. Ook in Duitsland heb je uitstekend Van het magnifieke landschap met haast verstilde sneeuw gaat een serene rust uit ingerichte skigebieden (met vaak zeer concurrerende prij zen) en datzelfde geldt voor Frankrijk en, jawel, ook Italië." We kunnen dus alle kanten uit dit jaar. Enkele tips op voor hand en tot slot: Ga vooral niet onvoorbe reid naar die wintersport. De Nederlandse Ski Vereniging in Den Haag (hoofdgebouw ANWB 070 - 81 43 81) geeft uitstekende voorlichtingen. Het lidmaatschap staat voor ieder een open. Schaf zo nodig wat docu mentatie aan. Het boekje „Hoe leer ik skiën" van Jan Boon is voortreffelijk. En dan nog iets: denk bij uw inkopen ook aan belangrijke kleinigheden, die straks tijdens uw winter sportvakantie ongetwijfeld van pas zullen komen. Zoals lip penzalf en een goede zonne bril. Want in de bergen schijnt nu de zon. (Advertentie) voor het fijnste zelf te 1 maken bladerdeeggebak 1 Slechts weinigen zullen weten door welke zonder linge toevalligheden Cat's Pride als kattebakvulling de laatste jaren zo enorm populair is geworden. Ook in Nederland. Het is daar om de moeite waard het verhaal te lezen van de Amerikaan, die indertijd in samenwerking met de speelsheid der natuur een produkt op de wereldmarkt bracht, dat doorgaans na aankoop liefst zo snel mo gelijk naar de vuilnisbelt dient te verdwijnen. Cat's Pride is een kleimine- raal, dat uitsluitend voorkomt in Cairo in de Amerikaanse staat Georgia. Richard M. Jaf- fee, een Russisch emigrant, was de man die dit kleimine- raal in het jaar 1938 bij toeval ontdekte, toen hij een wande ling maakte in de omgeving van zijn woonplaats. Zoals al tijd had hij zijn zakken al vol gepropt met allerlei curiositei ten, die hij in de natuur vond. Ook het brokje kleimineraal dus, dat merkwaardig licht woog. Op het moment dat hij zich bukte om het op te rapen, had hij er niet. het flauwste vermoeden van dat hij op een uniek stukje aardbodem stond, waar voor miljoenen dollars rijkdom ;n lag verborgen. PER (ON)GELUK Toen Richard Jaffee op die bewuste dag in 1938 van zijn wandeling thuis was gekomen, begon zijn vrouw zoals ge woonlijk de broekzakken van haar man leeg te halen. Het brokje klei viel per ongeluk uit haar hand en spatte uiteen op een natte vloer. Zij bemerkte dat op de plaatsen waar de stukjes klei waren gevallen, de grond snel droog werd. Nauwe lijks had ze dit verschijnsel aan haar man verteld of deze stoof naar de plek waar hii het brokje gevonden had. Deze keer had Richard Jaffee een houweel bij zich. Weer thuis klopte hij de gro ve brokken met een hamer tot fijnere stukjes en schepte de korrels vervolgens in zakken, om ze daarna met succes aan garagebedrijven te verkopen. De kleikorrpls bleken een beter strooimiddel voor de gladde olieplekken dan het toch im mers brandbare zaagsel. Thans hebben de kleikorrels grote bekendheid, mede dank zij de Oil-Dri Corporation of America, zoals Richard Jaffee zijn fabriek noemde. De scha mele schuur van twintig vier kante meter, die hem aanvan kelijk tot werkplaats diende, staat heden te kijk als be zienswaardigheid. KATTEBEZOEK Zeer tot ongenoegen van het fabriekspersoneel bleken de voorraden kleikorrels indertijd een merkwaardige aantrek kingskracht te hebben op de wilde katten uit de omgeving. In groten getale trokken de die ren ernaar toe om... er hun dagelijkse behoefte in te doen. Dit gedrag verwonderde ieder een, want de katten hadden immers ruimte genoeg in de natuur. De researchmensen van ODC vonden het belangrijk ge noeg om in het laboratorium eens te onderzoeken waarom de voorkeur van de katten naar de kleikorrels uitging. Men ontdekte een andere ei genschap van de kleikorrel: een zeer goed desodoriserend (d.w.z. reukwerend) vermogen Zo werd het artikel „Cat's Pri de" geboren. In 1965 werd Cat's Pride in Nederland geïntroduceerd. Maar pas nadat Albert Heijn N.V. belangstelling toonde en de alleenverkoop claimde werd Cat's Pride enorm populair. In de AH-winkels is het verkrijg baar in twee soorten verpak kingen: vijf Ibs. (2% kilo, Prijs 2,13) en tien lbs (4,45 kilo, prijs ƒ3,90). Afhankelijk van de grootte van het dier doet men met het eerste pak twee tot drie weken, met het andere vier tot zes weken. Door een thermische behan deling is Cat's Pride bacterie- en kiemvrij, hetgeen onder meer in proefdierlaboratoria is komen vast te staan. De bacte- riegroei in Cat's Pride is tot een minimum beperkt. VARIATIES Behalve als Cat's Pride wordt het kleimateriaal onder andere benamingen en voor andere doeleinden op de markt gebracht. In grote verpakkin gen en onder de naam Oil-Dri Purpose vindt het produkt zijn weg naar garagebedrijven en industrieën. Terra Green Soil Conditioner, de naam die men heeft gegeven aan een variant op Cat's Pride, is als potgrond verbeteraar bekend bij kwe kers. Cat's Pride kan men voor dit doel ook gebruiken. Maar bovenal dient de inhoud ervan gedeponeerd te worden in het toiletbakje van de huiskat. Dat is niet alleen voor een betere hygiëne van hem, maar beslist ook voor hen die zich de zorg van het dier tot taak hébben gesteld. In tomatensap STAR blik 400 gram Echte Italiaanse (ovale!) to maten, bijzonder fijn van smaak. Gebruik ze voor sau zen, soepen en allerlei scho tels. Alles wordt zoveel lek kerder. 5 stukken h 90 gram Een fijn stukje zeep met een beschaafd en bescheiden parfum. Royaal schuimend. Ruime keuze: (j$ Witte nylon piqué, gecombineerd mei bruin leer is het mate riaal voor dit sportieve broekpak. De speciale oogmake-up is origineel, maar is geen noodzaak! (Model Ungaro, Parijs) SNURKEN Alleen al in West-Duitsland wordt per jaar voor bijna 75 miljoen gulden aan slaappillen gekocht en wel voornamelijk door mannen. Waarom? Wel, mannen nemen „de zaak" 's avonds doorgaans mee naar huis, zitten 's avonds nog te piekeren en, dat is het ergste volgens het Duitse blad „Jasmin", ze denken voortdurend „Ik zal wel niet kunnen slapen". Denk dat laatste erg lang, en u kunt écht de slaap niet vatten. Goed, maar tenslotte slaapt zo'n man dan eindelijk. En dan? Dan wordt hij gestoord door zijn vrouw omdat hij snurkt. Dat snurken doen negen van de tien getrouwde mannen en dat zou nog niet eens zo erg zijn, ware het niet dat sommig snurken een geluidsterkte kan bereiken dat gelijk staat aan dat van een goede stofzuiger. AARDAPPEL In negen van de tien gevallen gaan vrouwen dus des nachts hun mannen porren. Fout, aldus „Jas min", want dan wordt de man wakker. Een zeer kleine, zachte por doet een man op zijn zijkant draaien, en dan houdt het gesnurk ook wel op. Dr. Andrew C. Hadju, uit Montreal in Canada, adviseert in „Jasmin" nog een middel tegen snur ken: men naaie op de rug van 's mans pyama een aardappel of een harde gummibal. Meneer zal daarmee niet op zijn rug gaan slapen, dus snurkt hij ook niet, aldus dr. Hadju. Wel, kent een man die dat rustig als anti-snurk- middel zal aanvaarden en niet in een leeuwegebrul zal losbarsten over de aardappel of gummibal zodat ie wéér niet slaapt? PARFUM „De man gaat, wat blijft is het parfum". (Uit het Franse „Paris Match") GELUK „Vrouwen en mannen hebben gelijke rechten. Alleen hebben de mannen meer gelijke rechten dan vrouwen (Uit „Look at Finland") VOORLICHTEN In Duitsland is een voorlichtingsfilm op sexueel gebied gemaakt, door de Amerikaanse sexuoloog Eberhard Kronhausen. Veel van de (amateur) acteurs en actrices warenNederlanders. (Uit „Der Spiegel", Duitsland) HOUDEN-VAN Groot probleem in het Amerikaanse damesblad „Mc Call's", in een brief van een lezeres: „Ik houd van alle twee, van mijn man en van mijn min naar, wat moet ik doen?" PIL Meer dan achttien miljoen vrouwen op deze we reld zijn gebruiksters van „de pil". En alleen al acht miljoen van hen wonen in de Verenigde Staten. (Uit het Duitse damesblad „Für Sie") ROOD Houdt u van de kleur rood, dan bent u Impulsief en uitgesproken zinnelijk. Haat u de kleur rood, dan bent u zeer gevoelig en snel te kwetsen. (Aldus het Franse „Elle") SABELBONT Sabeldieren, om wier huid door vrouwen gevoch ten, gesmeekten misschien wel gemoord Is, kunnen maar moeilijk In gevangenschap worden gehouden, laat staan gefokt. De Russen hebben dit probleem echter overwonnen en hebben nu hele fokkerijen van deze leveranciers van het be roemde sabelbont. Hoewel: negentig procent van het Russische bont bestaat uit nerts, omdat deze bontsoort over de hele wereld het meest in tel Is, op dit moment. In Rusland zelf, groot leverancier van bont voor de hele wereld, is echter het bont van de moeras- bever het meest geliefd. (Uit het mededelingenblad van onze Russische ambassade) INBREKEN Het Duitse blad „Jasmin" wilde laten weten wat men zoal moet en kan doen om inbraak tegen te gaan. Wie, aldus „Jasmin", zou daarop een beter antwoord kunnen geven dan een inbreker-zelf en het liet iemand aan het woord die nog vijf antwoord van inbreker jaar moet uitzitten in de gevangenis van Hamburg en twaalfmaal veroordeeld is wegens inbraak, enzovoort. TIPS Een paar tips van deze meester Inbreker: zou hij zelf een huis moeten beveiligen, dan zou hij Een cilinderslot in de voordeur laten zetten en aan de binnenzijde nog een ketting hangen („Maakt teveel lawaai om zoiets door te zagen", aldus deze deskundige). Balcondeuren beveiligen plus de ramen (alarm installatie aanbrengen). 's Nachts een lamp in de zitkamer laten branden. Indien een kluis nodig is, die nooit in de muur aanbrengen, maar bijvoorbeeld in de vloer, onder het tapijt. Volgens hem is de beste tijd van inbreken om twee uur 's nachts („Dan slaapt iedereen het diepst") of de tijd dat er een spannende tv-uitzending is. Tot slot zou hijzelf nooit een inbreker te lijf gaan, maar uit een raam gillen om politie of meteen politie opbellen. „Ikzelf heb al eens iemand neer moeten slaan en dat risico zou ik zélf nooit willen lopen", aldus de meester, die overigens nog stelt dat inbrekers doorgaans géén schietwapens bij zich dragen, maar wél zenuwachtig kunnen wor den, zo ze worden betrapt. „ALLES" De Amerikanen zijn bezig met zeer véle nieuwe films, maar een ervan is het verhaal van een blanke man die 's avonds rustig gaat slapen in zijn ééngezinswoning in een keurige Amerikaanse buurt en 's morgens plots wakker wordt als kleurling. De rol van die man wordt gespeeld door een neger acteur: Godfrey Cambridge. Toen hij vóór de op namen dagenlang werd wit geschminkt, keek hij wel eens in de spiegel en dacht toen: „Wel, wel, is dat nu waarover iedereen gilt, vecht en onder scheid maakt?" Aldus vertelde hij aan een ver slaggever van het Amerikaanse tijdschrift „Look". AN de gelegenheid om zich op AllerHande te abon neren hebben reeds velen gebruik gemaakt. Slechts een briefkaart met duidelijke vermelding van naam, volledig adres en woonplaats, liefst in blok- letters, voorzien van 2, aan extra postzegels voor administratiekosten en ge richt aan Albert Heijn N.V. Zaandam, is voldoende om zich gedurende een jaar van toezending te verzekeren. De post bezorgt AllerHande aan huis. Wij verzoeken u wel In ver band met de postvoorschrif ten, deze f 2,aan zegels aan de adreszijde van de briefkaart te plakken. Desgewenst kunt u echter ook het jaarabonnementsgeld a f 2,overmaken op post rekening 9930 t.n.v. Albert Heijn N.V., Zaandam, onder vermelding „abonnement Aller Hande". per 500 gram Verkrijgbaar in een groot aaftial Albert Heijn SuperMarts. 9 Ook in februari (en maart) kan het nog bitter-koud zijn. Dan is zo'n maxi-mantel van witte Dacron-poplin en een super-warme voering van imi tatie orlon-bont heerlijk warm en bijzonder flatteus. (Model Guy Laroche Boutique, Parijs) Waarom Albert Heijn veel vleeswaren verkoopt? Om dat AH-klanten het voordeel van vacuum verpakte vlees waren hebben leren kennen en waarderen: altijd vers (datum én het juiste gewicht en de prijs staan op de ver pakking), altijd hele plakken, hygiënisch verpakt Onaangebroken pakjes blij ven nog 4 5 dagen In de koelkast in perfecte conditie. per 100 gram Om te bakken: t/m 25 febr.

Allerhande | 1970 | | pagina 7