RIJST WINT VELD Ml -rssf-fa» Hartige pannekoekjes "1 3« 1» Cf) f 6 ïsd Bruintje Beer wist het wel... EET EENS MEER LEVER Montilla Oloroso Nieuw produkt: veel toepassingen Risotto met saffraan m unfits*** Risotto met varkens koteletten Tuinmeubelen in PMC-assortiment Gemalen Oude Goudse in alle AH-filiaien Toaffèalla oJtaliaija J97 Prima Honing Butterscotch Repen FEBRUARI 1970 Ais de aardappelen minder worden is de lente in aantocht! AH-rijstrevue In dit hele kleine blikii Albert Heijn zit voor een groot gezin 6 glazen lekkere gezonde energie om de dag goed te beginnen en dat voor 1.15 PeVn"ami^Pftt!l Vakmanschap is meesterschap Bierkenners vragen 58a. want alle waar is naar zijn geld! BOEIEND EE I-BOEK Honing: lekkernij bij uitstek Spaghetti met kippe- Ievers Prettig zitten in plezierige periodes DIEPGLANZEND EN WEERBESTENDIG HOOG ZITCOMFORT ■BWiM V0UWBARE SCHOMMELSTOEL Spaghetti's en macaroni's KJ0% zonnebloem K)0%smaak tijdelijk 1 kuipje van 6b voor 49et, IMIM albert heijn albert heijn 9 stuks f39 voor ALLERHANDE A Nu zijn die aardappelen eigenlijk heel gemakkelijk te vervangen afgezien van het feit dat een heleboel lijnendelieden het ge bruik van de piepers toch al tot een minimum hebben terug gebracht. Een heel erg goed vervangmiddel is van oudsher, het brood. En wel het knapperige stokbrood of de verse toost. Let wel: juist de vers- en knapperigheid speelt een zeer belangrijke rol. Een andere voortreffelijke vervanging van de aardappel is na tuurlijk de rijst, die veel meer dan vroeger op het menu voor komt. Vooral sinds de „pre-cooked" soorten in de handel zijn, die de wat onkundige en dus beschroomde rijstkooksters van alle pro blemen als ongaar en/of aangebrand, verlossen. Als u zorgvuldig de aanwijzingen op de pakjes volgt is er geen vuiltje meer aan de lucht en zijn er massa's goede rijst in de schaal.' Er zijn echter tal van mensen die graag zelf rijst koken volgens de klassieke manier van 1 deel rijst op 2 delen water. Er zijn verschillende rijstsoorten waarvan de ene wel gewassen en de andere beslist niet gewassen behoort te worden. Een vanzelf sprekend is het de trots van iedere kokkin om een schaal prach tige droge groot-korrelige rijst op te dissen. Even een kleine opsomming van de rijstsoorten die AH voor u in voorraad heeft: droogkokende gebroken rjjst droogkokende Siam Gigant rjjst droogkokende Siam tafelrjjst papkokende rijst Instant droge rijst droogkokende prima rfjst Momento rijst Lassie Toverrfjst Riserta rijst Instant, Momento, Lassie en Riserta behoren dus tot de eerder genoemde „pre cooked" soorten. Aan u verder de keus! Dit is een bij zonder kleurig gerecht dat zich bijv. zeer goed leent voor een gezellige brunch op zondag, want u kunt het de dag tevoren klaar maken mits u het in de koel kast bewaart omdat er garnalen aan te pas komen. U begint met, laten we zeggen: 1 kop rijst te koken in 2 kop kokend water waar u 2 eet lepels fijn gehakte ui, y2 thee lepel saffraan en zout naar smaak aan toe hebt gevoegd. U laat de rijst precies gaar worden en natuurlijk droog en dan laat u het geheel afkoelen. U vermengt daarna de rijst met garnalen, ham in blokjes gesne den, groene paprika (na het schoonmaken even in kokend water geblancheerd) in stukjes gesneden, 1 preitje in zeer dun ne rondjes gesneden, rauwe sel- derieknol, na het schoonmaken in dunne stokjes gesneden (ju lienne), tomaten in stukjes ver deeld na gepeld te zijn en van pitten, vocht en harde kernen ontdaan, groene olijven en/of zwarte olijven en met een sla- öeconcentreerd - diepvries ■&<- smaakvan fMteuriseerd. 8 n,e'0a- uur, in ft' c®' sausje dat u maakt van olie, een weinig azijn, wat zout en vers gemalen peper naar smaak. N.B. Als u geen verse tomaten op de kop kunt tikken neem dan eens die voortreffelijke ge pelde tomaten uit blik die uit Italië komen en die u dan in kleine blokjes kunt snijden zon der dat u er vex-der iets aan be hoeft te doen. Deze tomaten munten uit door een bijzonder pittige smaak en prachtig don kerrood vruchtvlees. Haal de risotto, die zeer smake lijk en kleurrijk is, een half uurtje voor het opdienen uit de koelkast en geef er toost en boter bij. In Italië, waar buitengewoon smakelijk gegeten wordt en heus niet alleen maar macaroni, zoals maar al te dikwijls ge dacht wordt!, genoot ik eens van De risotto kook u als volgt: in een pan smelt u 2 eetlepels boter en laat daar 1% kop rijst tesamen met 90 gram gehakte ui lichtbruin in worden. Als dat resultaat bereikt is dan voegt u er 2Ya, kop bouillon bij plus 1 eet lepel tomaten puree, wat zout en vers gemalen peper naar smaak bij. Roer alles goed door elkaar en breng de rijst aan de kook, zo dra dat gebeurt draait u het vuur zeer laag en laat dé rijst gaar worden, (dat zal ongeveer een kwartier vergen). Vervol gens voegt u er 60 gram be legen geraspte kaas bij plus 30 g boter, u roert voorzichtig en zet de rijst in de oven ge durende 15 a 20 minuten tot ze mooi droog is geworden (de oven behoort warm te zijn; thermostaatstand 3). Terwijl de rijst op het vuur stond bent u al begonnen aan de 4 mooie koteletten, u hebt ze gezouten en van peper voorzien en u hebt ze door de bloem ge haald waarna ze in wat boter aan beide kanten bruin gebak ken worden, reken voor iedere kant ongeveer een kwartier. Neem ze daarna uit de pan en houd ze wartn. Fruit 2 fijn gehakte sjalotten (of 1 uitje als er geen sjalotten zijn) tesamen met 2 fijn gehakte teentjes knoflook in de braad boter in de koekepan goudbruin, giet er vervolgens 3 eetlepels bouillon bij plus een halve kop v droge witte wijn, voeg er wat zout en peper bij en 350 gram gepel de, van vocht, pitten en harde kernen ontdane tomaten die in stukken gesne den zijn (of de tomaten uit blik, zie elders), laat dit alles door koken en bind deze saus des- verlangd met een weinig aard appelmeel of maïzena aange lengd met wat water. Leg de rijst in een berg midden op een verwarmde schotel, schik (Advertentie) de koteletten er omheen en giet daar de saus over. Het is een zeer smakelijk eten dat bedoeld is voor 4 personen en dat zich uitstekend laat com bineren met fijne doperwten of met spinazie uit de diepvries. Drink er de wijn bij op die u voor het klaarmaken van de saus aangebroken hebt, dat maakt het eens zo feestelijk! (Als de rijst in de oven staat te drogen, dient u ze wel af en toe om te roeren.) Gastmaal en tafel in de loop der tijden (Elsevier-pocket 3,90) Wie op het gebied van eten en drinken eens wat nieu we inspiratie wil opdoen en graag wil weten, hoe het er bij onze naaste of verre buren toegaat of hoe 't vroeger allemaal was, die kan zijn hart ophalen bij het lezen van het onder houdende boekske: „Het gastmaal en de tafel in de loop der tijden." Een pocket met een wel wat ongelukkig geformu leerde titel, maar met veel zorg en kennis samen gesteld door mevrouw C. H. A. Scholte-Hoek, die haar sporen op culinair ge bied lange jaren was zij verbonden aan diverse huishoudscholen ruim schoots verdiend heeft. En de heer J. de Meza, direc teur van Mellona en Adelshoe- ve, het Santpoortse honingbe- drijf, weet het nog veel beter: honing is een natuurproduct dat bij uitstek smakelijk en goed voor onze gezondheid is en bovendien weten we er in doorsnee te weinig van af en we doen er te weinig mee! De bijenkasten die het grasveld voor het bedrijf sie ren zijn in deze tijd leeg. De bijenvolken zijn overgebracht naar Drenthe waar ze overwin teren nadat de werkbijen de darren hebben afgeslacht (een volk telt er ongeveer duizend waarvan er maar één nuttig werk verricht: het bevruchten van de koningin) en orde op zaken hebben gesteld. De win tervoorraden zijn gevormd, de larven in hun cellen ontwikke len zich voorspoedig tot werksters en in een speciale cel groeit een jonge koningin op en wordt op haar toe komstige taak voorbereid. IMPORT DIT SUB-TROPEN Uit de bevruchte eieren ko men de werkbijen voort, uit de onbevruchte, de darren of mannelijke bijen. En een bijen volk als zodanig leeft in de wetmatigheid van een perfect Lever ls een bijzonder goed eten en lever kan op vele ma nieren klaar gemaakt worden. Wat denkt u van het volgende? U neemt mooie plakken kalfs lever en haalt ze na ze gezouten en gepeperd te hebben door wat bloem. U hakt 3 mooie sjalotten of een ui (bij gebrek aan sja lotten) fijn. Nu bakt u de lever aan alle kanten mooi bruin en u zorgt dat ze precies a point uit de pan gaat, d.w.z. net gaar maar voor al ook niet té gaar. Houd de lever warm terwijl u de gehakte ui in de braadboter gaar laat wordën maar niet bruin. Blus de saus met een glas rode wijn, voég er desverlangd nog wat zóut en peper bij en giet de saus over de plakken lever. De ze saus moet licht gebonden zijn. Uitstekend met. lof. U hebt er behalve de kippe- levertjes (ieder levertje in een paar stukjes verdelen), olijfolie voor nodig, tomaten uit blik, zout en peper, spaghetti, een blikje zeer fijne doperwten, een knoflookteen (het mogen er ook meer zijn!) en vanzelfsprekend geraspte kaas. U laat de kippelevertjes in de olie opstijven en u voorziet ze van zóut, vers gemalen peper, cle fijn gehakte knoflook en de tomaten. Laat op een zacht pitje sudderen en voeg er na een kwartiertje de uitgelekte dop- erwten bij. Laat nog wat langer sudderen en kook intussen de spaghetti op de bekende manier precies gaar. Laat ze goed uitlekken, doe ze op een vei-warmde schaal en bedek ze met de kippelever tjes met toebehoren. Laat ieder een zich naar smaak van de kaas bedienen. georganiseerde staat. (Iets dat ze met de mieren-kolonies ge meen hebben). De opbrengst van honing is in ons land met zijn klein oppervlak commer cieel bezien te verwaarlozen, en om een bedrijf als dat van Mellona, waar men met de al lermodernste machineriën werkt en met een volautoma tische apparatuur ongeveer 5500 potten per uur kan vullen, draaiende te houden wordt de honing uit sub-tropische gebie den aangevoerd. Daar immers verzamelt de bij de honing om er een voor raad van aan te leggen, iets wat in de tropische landen overbodig is omdat hij daar al tijd bloemen genoeg zal vinden om de honing er naar behoefte uit te puren. ZOVEEL BLOEMEN, ZOVEEL SMAKEN Enorme kwantiteiten honing worden aangevoerd uit Caliior- nië en Hongarije (waar uit de immense acaciabossen de ver rukkelijke acacia-honing komt). Er zijn evenzoveel smaken van honing als er bloemen bestaan en dank zij Mellona kunt u kiezen uit: Lindebloesem-ho ning (heel verfijnd en bijna te der van smaak en iemand die in de avond de geur van een bloeiende linde heeft geroken zal begrijpen wat met het woord teder bedoeld wordt), de bekende klaverhoning die zich als een zachte pasta laat uitsmeren op de boterham, de bloemenhoning (in ons land het meest genoten en met wat men noemt de typische ho- ningsmaak), de heidehoning (donker van kleur en evenzo donker van smaak), de oranje- bloesemhoning (als mén dat proeft is het alsof men door Drie luxe, praktische, en voor al gemakkelijke tuinmeubelen zijn met ingang van februari als premie toegevoegd aan het P.M.C.-assortiment. De meu belen zijn uit het hout van 40 tot 50 jarige beuken ver vaardigd en hebben een heel bijzondere behandeling ge kregen. Ze garanderen een prettig zitten in de meest ple zierige periodes van het jaar. De P.M.C.-tuinmeubelen zijn diepglanzend en hebben een grote weerbestendigheid. Bij de vormgeving is speciale aandacht besteed aan de „ge makkelijke" zit. Het gaat ten slotte om tuinstoelen, waarbij men aan het comfort de hoog ste eisen mag stellen. De afwerking in verschillende fasen, zoals schuren, lakken en afharden geeft een fraai en kwalitatief bijzonder resul taat. Een dergelijke stoel kan met een gerust hart veelvul dig buiten gebruikt worden. Het. hoge zitcomfort wordt verkregen door de gebogen strips. P.M.C. brengt tegelij kertijd drie verschillende typen uit, zodat men een rui me keuze heeft. De eerste is een luxe tuinfauteuil, „Garden King" genaamd. De royale zitting hiervan heeft een af meting van 49 X 45 cm, de sinaasappel-plantages loopt) en de raathoning (waarbij een stuk raat heel decoratief in de pot met honing zit, uitzonder lijk goed van smaak, gewoon om duim én vingers bij op te eten En waarom zoudt u eigenlijk niet van die heerlijke panne koekjes bakken waarbij u in plaats van suiker en vanille, zout en vers gemalen peper door het beslag roert? U kunt ze daarna gewoon combineren met Gemalen kaas is In ons land, door de veranderde, meer ge varieerde eetgewoonten, een veelgevraagd produkt ge worden. Met ingang van 1 februari is in alle filialen „Gemalen Oude Goudse Kaas" verkrijgbaar. Men vindt dit nieuwe produkt in koelvitrines bij de kaas. Constant produkt Voor dit nieuwe produkt ge bruikt men uitsluitend ori ginele Oude Goudse kaas die minimaal één jaar oud is. Dit is een zeer constant produkt, van hoge kwaliteit, omdat alleen de beste kaas, oude kaas kan worden. Het is een kwaliteit, die men zelf wel zou willen maar niet kan raspen. Pogingen daartoe zouden onherroepelijk lijden tot pijnlijke beschadiging van handen en nagels. Zo hard en oud is de Oude Goudse die voor dit nieuwe produkt wordt aangekocht. Uitgebreide research In de Centrale Voorvei'pak- kingsafdeling van Albert Heijn heeft men geheel nieu we apparatuur geplaatst, waar de gemalen kaas voor het hele land wordt gepro duceerd. Van daaruit ook vindt de bevoorrading plaats. AH is op dit moment één van de weinige die gemalen kaas, waarbij dus het pro dukt geen enkele speciale voorbehandeling ondergaat, op deze wijze op de markt brengt. Het lijkt een simpel en eenvoudig produkt, toch hebben de specialisten op dit gebied uitgebreide research moeten plegen en lange rei zen moeten maken voor men op de industriële produktie- methode kon overstappen. Goed houdbaar Het is ook een produkt dat in de praktijk van het huis houden uitstekend zal vol doen. De gemalen Oude Goudse is goed houdbaar op de verpakking staat een „vers-tot" aanduiding strooit gemakkelijk. Over de voortreffelijke pittige smaak van de echte Oude Goudse behoeven wij niets meer te zeggen. Goede kaas behoeft geen krans. De toepassings mogelijkheden van gemalen Oude Goudse zijn, zoals be kend, legio. In deze verpakking is de Gemalen Oude Goudse ver krijgbaar in alle AH-filia- len. De prijs per 100 gram bedraagt 89 cent. Men moet de zakjes op een koele plaats bewaren. De inhoud van aangebroken zakjes kan men geruime tijd be waren, mits men het goed afgesloten houdt. Iedere soort vlees en iedere groente dié u zint. U kunt ze oprollen, u kunt ze ook in smalle reepjes snijden, ze in een verwarmde schaal op dienen waarna een ieder zich met een lepel zoveel opschept als hem plezierig voorkomt. Tja, en voor hen die vinden dat een maaltijd zonder aardappe len is als een dag zonder zon, voor hen zijn de aardappeltjes in blik of pot bestemd, of de puree in pakjes die één, twee, drie op tafel gezet kan worden! Bak de pannekoekjes op de be kende manier maar zorg er voor dat ze niet te dik worden. Geef ze tesamen met appelmoes die u als volgt maakt: U neemt bij voorbeeld 2 kilo Golden Deli cious en schilt ze, snijdt ze in dunne partjes en laat die met zeer weinig water tot moes koken. Deze appelsoort moest niet makkelijk maar met een beetje zorg lukt het u toch wel en de smaak van de moes is heerlijk vooral wanneer u er behalve de benodigde suiker, een pakje vanillesuiker bij doet plus een halve pot Sevilla oranje-mar melade en een goed glas Grand Marnier. U laat de appelmoes half koud worden voordat u de laatste drie ingrediënten er doorheen roert. (Gebruik slechts weinig suiker!) Overigens smaakt deze appel moes uitstekend in combinatie met gebraden eend, het sugge reert een beetje een Canard a l'orange De drie typen tuinmeube len uit de P.M.C.-premie van februari, gefotogra feerd in een zonnige om geving. Links de schom melstoel uit wit gespolen beukenhout (bestelnr. F- 394), midden de tuinstoel met het bestelnummer F- 393, leverbaar in sets van tivee stuks, en rechts de grote tuinfauteuil, bestelnr. F-392. breedte tussen de armleunin gen bedraagt 50 cm. De zit tinghoogte is aflopend van 36,5 cm voor tot 30 cm achter. Bovendien zijn de strips van de zitting en de leuning ge bogen. Deze tuinstoel is, even als de twee andere modellen, inklapbaar. De afmeting be draagt dan 18 X 64 X 86 cm en is derhalve gemakkelijk te transporteren. Het bestelnum mer is F-392. De clubprijs is 89,waarvan 52,in P.M.C.-cheques. Even gemakkelijk is het klei nere model, dat ingeklapt een afmeting heeft van 19 X 60,5 X 87 cm. Ook deze stoel heeft gebogen strips, vier in de rug leuning en zes in de zitting. De zithoogte is 40 cm voor en loopt naar achteren af tot 35,5 cm. Deze tuinstoel kan men bestellen in een set van twee stuks voor een clubprijs van 117,waarvan 52,in P.M.C.-cheques. Het bestel nummer is F-393. Tenslotte is er ook een heel bijzondere vouwbare schom melstoel in wit gespoten beu kenhout in het assortiment opgenomen. De loper, 41 cm breed, is oranje. In de zitting is de stof dubbel verwerkt. De rugleuning is voorzien van een extra dwarse band en is, zoals op de foto is te zien, heel hoog. De clubprijs be draagt 56,(waarvan ƒ52,in P.M.C.-cheques), en het bestelnummer is F- 394. Het is in deze comfortabele stoelen in het voorjaar en de zomer dubbel genieten van uw fleurige tuin. Natuurlek zijn er andere en evenzo voortreffelijke ver vangingsmiddelen voor aardappelen en wel de ver schillende vormen van ma caroni's en spaghetti's. Bij AH vindt u: de bekende Ellcboogjes, de gewone en de snelkokende, schelpjes, spiraaltjes (het merk is Soubry), de gewone pjjpmacaroni, spaghetti en bovendien de kant-en-klaar pakken Lassagne (merk Buitoni) waarin u zowel de deeglapjes, als de saus en de vulling aantreft. Alle deegwaren zijn op tal van zeer smakelijke manie ren klaar te maken als u maar aan één voorwaarde bij het koken voldoet: in zeer ruim, licht gezouten kokend water met een scheut olie erin, de deeg waren zo kort mogelijk ko ken tot ze precies „al dente" zijn. dat wil zeggen: nog enige weerstand aan de tand bieden. Niets is zo akelig als te gaar gekookte pasta's die een klefferige massa vormen. Maar hoe u de macaroni's ook klaar maakt, vergeet vooral niet er altijd een extra schaal met geraspte belegen kaas bij op tafel te zetten en drink er vooral een heerlijk glas rode Chianti bij. (Advertentie) fles 0.75 lifer Montilla Oloroso is een zeer speciale, amberkleurige wijn, in zekere zin familie van de sherry. Medium dry, met een kenmerkend zacht bouquet. De smaak doet iets aan no ten denken. en vacuumblik 227 gram Koffiedrinken opz'n Italiaans met deze dubbel gebrande koffie, naar een origineel Italiaans recept samenge steld. De snelfiltermaling is geschikt voor alle zetmetho- den. Maak eens een cappuc cino! Dat is van deze melan ge wel bijzonder lekker te zetten. AlBEKTHCUN BE»W MM pot 450 gram Vooral In dit wispelturige jaargetijde is een pot honing op de ontbijttafel geen over bodige luxe. Kinderen vinden honing lekker. En ongemerkt krijgen ze mét elke boterham de nodige vitaminen binnen. (samen ruim 250 gram Delicata chocolade) Als ooit een bewijs te leve ren is dat kwaliteit en lage prijs hand in hand gaan,dan is het wel bij de befaamde Albert Heijrwepen. Albert Heijn heeft een naam ver worven met zijn fijne Delica ta chocolade.

Allerhande | 1970 | | pagina 5