59r 36r 97r KALFSVLEES Jaap Hoendermis wist er alles van! Proficiat voor deze vijf! SOEZEN-MIX Leven zonder jus ondenkbaar ^OVERAL RONDNEUZEN ;Illerhande NIEUWTJES Kinderzitje Dit jaar honderdste Dorus-show op tv Montana koffers PMC centrifuge delicatesse voor elke dag Wiener schnitzel Dorus FEBRUARI 1970 In Albert Heijn's PMC Montana Montana weekendtas Clubprijs Montana dekselkoffer Clnbpnis Clubprijs 40.- In Albert Heijn's PMC Clnbprijs Kalfsbiefstuk a FOrange AH-Iuchtvaartwedstrijd Met dertien jaar naar Istanboel Kalfskoteletten met prei Blanquette de veau Bent U nagelhard? z'n zijn met dertien'' mili oenen 58a. want alle waar is naar zijn geld Vakmanschap is meesterschap •fe Vet primair Arts 2 ALLERHANDE A Montana is een nieuwe kunststof, sterk en buitenge woon fraai. Het is praktisch niet van leer te onderschei den. De serie is uitgevoerd in een gloedvolle donker bruine kleur. Dit is de beste kreukvrije manier om uw kostuums te vervoeren. Afm.: 55 x 44 x 22 PMC- waarvan f 52,- cheques. Sportieve weekendtas met ritssluiting. Voorzien van schuifriem met schuifslot. Afm.: 50 x 37 x 21 cm. F-146 in PMC-cheques Een fraai afgewerkte koffer met extra versterkte zijkan ten, 2 stevige riemen en 2 forse sloten, Afm.: 60 x 44 x cm. Gratis schoenentas in PMC-cheques Veilig autozitje en kïnder- stoeltje tegelijk. Solide, ver chroomd frame. Bekleding van zwarte en bruine kunst stof, Veiligheidsriemen «net handige sluiting.'Geheel op- vouwbaar.Weegt slechts 3,6 kg. Bestelnr. R71 PMC-cheques Handig en eigenlijk onmis baar. Superieur fabrikaat, goede detailverzorging en afwerking, geheel roestvrij stalen trommel en doorzich tig dubbelbeveiligd deksel. Snelle veilige droging door 1400 toeren per minuut Geringe afmeting: middel lijn 35 cm, hoogte 58 cm, capaciteit ca. 2-i kg droog wasgoed. Randgeaarde aan sluiting en 1 jaar garantie. waarvan f52.- in PMC- cheques. Er wordt heel wat werk ver zet voordat het zo smakelijke kalfsvlees keurig netjes inge pakt in de overzichtelijke koel vitrines van Albert Heijn uit gestald ligt. Klaar om op eigen wijze verwerkt te worden. Kalfsvlees dat in elke vorm een delicatesse is voor ons al len, maar daarnaast om zijn lichtverteerbaarheid vooral ge schikt is voor bejaarden, zieken en jonge kinderen. Vrijwel alle onderdelen van het kalf zijn bijzonder va.n smaak. Denk maar eens aan zwezerik, kalfs- nier en lever, kalfstong en fri candeau. Bij het kalveren inkopen wordt in het bijzonder gelet op de gezondheid van het dier. Ze krijgen speciaal voer tijdens de groeiperiode en worden vol zorg gekoesterd. Zeer schone stallen en hokken, konstante temperatuur, extra zorg voor kleine dieren. Het resultaat is er dan ook naar. Menige huisvrouw echter ge looft dat kalfsvlees eten „duur" eten is. Maar als de prijzen van tegenwoordig vergeleken wor den met rund- en varkensvlees dan valt dit bezwaar ook wel weg. En dan niet te vergeten dat een goed stukje kalfsvlees altijd heerlijk is! Het was tot voor kort moei lijk uitgebreide receptuur te vinden over deze vleessoort. Albert T-Ieijn heeft deze leemte opgevuld met het latenverschij- nen van het „Volkomen Vlees- boek". Hierin zijn alleen al over kalfsvlees 60 recepten te vinden, met veel kleurige foto's en uitvoerige uitleg, ook voor de minder vleeskundigen Hieronder volgen dan ook 4 kalfsvlees-recepten uit het on volprezen „Volkomen Vlees- boek". 4 kalfsbiefstuk! es - peper - zout - 100 gram boter - 2 grote sinaasappelen - 1 eetlepel bloem - eventueel klein scheut je cognac. Rasp de schil van één goed afgeboende sinaasappel en pers de vrucht daarna uit. Zeef het Hap. Bak de k al fsb lef stukjes, ge zouten en gepeperd in de hete boter. Neem ze uit de pan. Roer door de achtergebleven boter de bloem en roer tot deze goudbruin is. Voeg er dan de geraspte sinaasappelschil aan toe, en heel goed roerend, het sinaasappelsap aangevuld met wat water of bouillon. Laat dit goed roerend tot saus binden. Voeg er dan eventueel de cognac bij. Leg het vlees in deze saus en laat. het geheel afgedekt nog 8 a 10 minuten zachtjes sudde ren. Snijd de tweede sinaasap pel met schil en al in flinter dunne plakjes en bak die enke le seconden in wat boter. Leg de kalfsibiefstukjes met de saus op een voorverwarmde schaal en schik de gebakken plakjes sinaasappel eromheen en erop. Hierbij serveert men rijst en De K.L.M. bestond vijf tig jaar en Albert Heijn schreef de „Grote AH Luchtvaart-Win- wedstrijd" uit. Acht da gen met z'n tweeën een onbezorgde reis naar een zelf te kiezen geweldige plek op deze wereld. En wie komt daar als één van de prijswinnaars uit de bus? JAAP HOENDER- MIS uit Badhoevedorp, oud dertien jaar! Tien vragen moesten er be antwoord worden en in het gezin van de technisch hoofd ambtenaar, de heer G. J. Hoendermis in Badhoeve dorp, plakte men vier enve loppen dicht en stuurde ze op. Alleen de antwoorden van de dertienjarige Jaap waren foutloos! MINARETTEN Van Jaap Hoendermis mogen we dan ook terecht zeggen, dat hij niet achterloopt. Met zijn dertien jaren zit hij in de tweede klas van het ly ceum. Hij is 1.72 meter, vrij lang voor zijn leeftijd en zelfs groter dan zijn vader. Jaap mocht kiezen, acht da- knappe zoon trotse vader naar de Canarische Eilanden, naar Turkije, naar Rhodos, Portugal, Tunesië of Israël. „Naar Istanboel", zei Jaap, „minaretten kijken". „We gaan met z'n tweeën", vertelt zijn vader. „Het mee doen aan de prijsvraag is eigenlijk gekomen, omdat we het boek „Vlucht KL 50" kochten. Daarin zat een deel nemingsformulier en als je dat boek goed leest, dan kun je alle antwoorden vinden op de tien vragen die gesteld werden. Jaap hééft goed ge lezen". GEWELDIG Sprong Jaap Hoendermis niet bijna tegen het plafond, toen hij hoorde van die reis? „Och, Jaap is niet zo'n drukte maker", zegt zijn vader, „maar hij vindt het natuur lijk wel geweldig." Op Goede Vrijdag stappen vader en zoon in het vlieg tuig naar Istanboel en de heer Hoendermis, die zijn werk dagelijks in Amsterdam heeft, heeft er vier snipperdagen voor opgenomen. En thuis, wat zeggen me vrouw Hoendermis en de twee jongste kinderen? „Ze zeggen, dat ze het ons van harte gunnen", glunderen vader en zoon. AJAXIED Gaat Jaap nog fotograferen, daar in Turkije? Nou neen, dat zit er niet in. Wie buiten schooltijd Jaaps aandacht wil trekken, die moet het woord „voetballen" laten vallen, want hij is een heftig Ajax- aanhanger. Maar de heer Hoendermis is daarentegen weer een heftig fotograaf en hij gaat in Istan boel het hele avontuur met zijn zoon zowel in zwart-wit als in kleuren vastleggen. „Op 27 maart", grinnikt Jaap, „dan gaan we". De hoofdprijzen van de in september gehouden AH Lucht vaartwedstrijd gingen naar: 1. Mejuffrouw Emmy Harmans, Helmkade 28a, Castricum; 2. Jaap Hoendermis, Gaaistraat 12, Badhoevedorp; 'LnM.<;Vrt\UW E' G' A* van Weczel, Brutfnings Ingenhoeslaan 160, Voorburg; 4. Mevrouw P. Molenkamp, Dennenlaan 5, Harderwijk; 5. De heer M. W. S. van Eist, Cracke-state 33, Amsterdam- Buitenveldert. Deze vijf prijswinnaars hebben ook deel 2 van de luchtvaart wedstrijd goed opgelost en hebben dus hierdoor het recht verworven om samen met echtgenoot(e) of vrlend(in) 8 dagen geheel verzorgd op de Canarische Eilanden, In Turkije, Israël of Tunesië door te brengen. Wij wensen allen harte heel veel plezier tijden» de door hen te vakantiedagen! van kiezen 4 kalfskoteletten - paneermeel of droog wittebrood-kruim - 1 losgeklopt ei - 100 gram boter - zout - peper - 1 kilo prei - 25 gram bloem - 21/» dl. melk (of halfom melk en room) - noot muskaat - citroensap - even tueel sherry. Haal de koteletten door pa neermeel of wittebroodkruim, vervolgens door losgeklopt ei en daarna weer door kruim of paneermeel. Laat de boter goed heet wor den en bak de koteletten in de boter aan weerskanten bruin en gaar. Strooi er zout en peper op. Ondertussen hebt U de prei schoongemaakt en in vinger- lange stukken gesneden en gaar gekookt. Leg de koteletten op een goed voorverwarm de schaal en schik de Stukken prei er om heen. Roer door de achterge bleven braadboter de bloem, laat die enkele minuten fruiten en voeg er dan, van het vuur af en heel goed roerend de melk bij. Laat dit op een zacht vuurtje tot saus binden, onder voortdu rend roeren. Breng deze saus op smaak met nootmuskaat, zout, peper en wat citroensap en eventueel een scheutje sherry. Giet de saus over de prei. Hierbij eet men gebakken aardappelen of aardappelpuree. 500 gram kalfslappen - peper - zout - 100 gram boter - 1 grote ui - 1 grote appel - teentje knoflook - 1 eetlepel kerrie - 40 gram bloem - 2 bolletjes gem ber - 1 theelepel gembemat - 1 bekertje zure room. Snijd het vlees in dobbel steentjes en bestrooi die met peper en zout. Bak het vlees snel aan alle kanten bruin in de boter. Neem het vlees uit de pan en bak in de achtergebleven boter de gesnipperde ui, gesnipperde appel, eventueel knoflook, be strooid met kerrie, waarbij zachtjes geroerd wordt. Schep ook dit uit de pan en roer door de achtergebleven boter de bloem. Laat die al roe rend goudbruin fruiten. Voeg er ca. 3 dl water aan toe en roer bloem en water tot een gladde saus. Voeg er dan het vlees weer aan toe, evenals de ui en appel, voeg er de gesnipperde gember bij en het gem'bernat en la'at dit heel zachtjes een uurtje sto ven. Eventueel kan wat water worden toegevoegd als de saus te dik wordt. Roer er vlak voor het opdie nen de zure room door en laat alles met elkaar door en door heet worden. Hierbij hoort rijst en compote, bijvoorbeeld ana nas of abrikozen. 4 kalfsschnitzels - peper - zout - bloem - 1 ei - droog wittebroodkruim of paneermeel - 100 gram boter - 1 citroen - 4 ansjovisfilets. Wrijf de schnitzels in met peper en zout, haal ze door de bloem, vervolgens door losge klopt ei en daarna door goed droog en fijn wittebroodkruim of paneermeel. Laat de boter goed heet wor- Dit brave meisje draagt een heel leuk jurkje van Kübler, een Duits tricotagebedrijf dat ook in ons land werkt en dan via importeur J. Bos, Keizersgracht 387, Amster dam, die graag inlichtingen verstrekt via telefoonnum mer 020- 22 05 31. de lippen daarbij dan met een speciale laag (zoals „Spe cial Base") en zorg er dan tenslotte voor dat 's nachts en 's avonds de „Crème Aprés Soleil" wordt opge bracht (na-zonne-crème dus). Wel dit: deze na-zonnecrème mag niet in de zon gebruikt worden. Alleen in de maan dus. Luide klinkt het klagen van de vrouwen die, tijdens af was en ander karweiërigs, heur nagels breken en kra ken. En dat ondanks de kre ten die bepaalde afwasmid- delfabrikanten aanheffen over de nagelvastheid van hun produkten. Maar let op: er bestaan uit stekende middelen tegen de afbraak van uwe nagelen. U kunt ze repareren als ze een scheurtje vertonen met de „Mend-A-Nail" van Revlon (in alle winkels die Revlon- artikelen verkopen). Als een nagel begint te splijten dan herstelt dit middel het euvel; men kan er zelfs een volledig afgebroken nagel mee repa reren. Dan is er verder (ook nieuw) de „Wonder Nail" van Rev lon, een nagelverharder die, met proteïnen samengesteld, de nagels sterker maakt. Dit middel wordt op de schone nagel aangebracht. In de eerste week dagelijks des morgens en des avonds (dan geen nagellak gebruiken). In de 2e, 3e en 4e week drie maal per week 's ochtends en 's avonds. Daarna een maal per week 's ochtends en 's avonds. De nagellak daar na pas de volgende morgen opbrengen. U wordt door dit alles zo nagelhard als een spijker. Met eigen ogen zagen wij onlangs in Parijs dit win terse tenuetje van Rodier: een trui met ritssluiting, twee zakken en lange mou wen (in 18 kleuren te koop) op een knickerbocker (10 kleuren) die sluit met zes knopen. De wintersport woedt op dit moment in alle hevigheid en de felle zon van het hoog gebergte is er op uit uw teint voorgoed te verwoesten. Pas toch op met de hevige winterbruinheid, hoe duide lijk die ook moge aantonen dat u ter wintersport bent geweest: geen zon is schade lijker voor de huid dan de hooggebergtezon en bruint bovendien lelijker. Gebruik er in ieder geval (zon of geen zon) de „Sun Creams" die daarvoor be stemd zijn (o.a.) van Harriet Hubbard Ayer) en bescherm Als men de wetenschappe lijke gegevens mag geloven, zal de bevolkingstoename in ons land in de eerstvolgende tien jaar niet onrustbarend zijn. Dit in tegenstelling met de enorme aanwas, welke plaats vindt in de ontwikke lingslanden, waar de bevol king met liefst 2 tot 3 per cent jaarlijks toeneemt. Op 1 november van vorig jaar ('69) telde men precies 12.918.101 Nederlanders, groot en klein. Mooi en min der mooi. Knap en minder knap. Begin '70 (wie weet wel op ditzélfde moment!) passeren wij blijde de 13 mil joen. Eind '79 (de tijd vliegt) zal onze bevolking 14.4 mil joen Nederlanders omvatten. Dat „kroostrijkdom" ons min of meer vreemd aan het wor den is, kan volgen uit deze cijfers: in '64 kwamen er nog 251.000 kinders ter wereld; in '68 waren dat er (bij een gro ter oudertal dus) nog maar 237.000. Maar1969 toont weer een duidelijke stijging. Wel valt op dat het aantal later geboren kinders (dus het derde en vierde kind) afneemt. Vooral de terug gang van vierde en later ge boren kinders is frappant. Met andere woorden: het aantal grote gezinnen neemt duidelijk af in ons land. den en bak daarin de schnitzels snel bruin en knapperig. Leg ze op een goed voorverwarmde schaal en druppel wat citroen sap in de braadboter. Giet deze over het vlees en versier elke schnitzel met een uitgetand schijfje citroen en daarop een opgerold ansjovisfiletje. Men kan er nog partjes ci troen bijgeven die men naar eigen inzicht over het vlees kan uitknijpen. Bij Wiener schnit zels hoort als klassiek garni tuur, gebakken aardappelen en appelmoes, maar men kan er ook een fijne voor jaarsgroen te bij serveren. Behalve in de AH SuperMarts wordt in Amsterdam ook vlees verkocht in de volgende AH-filialen Stadionweg 43 Joh. Verhulststraat 149 Van Woustraat 148-150 Aug. Allebéplein 12 Joh. Huizingalaan 242 Stadionweg 173 Rijnstraat 122 Mosplein 18 Overtoom 454 Delflandplein 13 Amstelveen, Bankrashof 39 Hoofddorp, Marktplein 36 Zwanenburg, Dennenlaan 45 (Advertentie) (Vervolg van pag. 1) jazeker, Joop Geesink. En weer later maakte ik decors. Na de oorlog stond ik in Amsterdam in Carré de décors te schilderen. En tien jaar lang maakte ik litho's voor de aanplakbiljetten van circussen en operettes". „Kijk, in de oorlog zat ik on dergedoken op een zoldertje en daar voerden we met een paar man stiekum cabaret op, want we moesten toch aan de kost komen? Maar de volgende dag was het geld altijd alweer op. En toen dacht ik: na de oorlog wil ik een fijne tent heb ben. Niet om zelf op te treden, weineen, ik wilde de zaak pro duceren. Ik dacht aan een juf die op een kistje stond en zong". TJET is anders gegaan en in 1951 werd Dorus geboren. „Weet je hoe?" vraagt Tom Manders. Hij was heel erg betrokken bij een cabaret en ineens haalde hij tijdens een pauze uit bal- lorigheid uit de garderobe een damesregenjasje dat daar al dagen hing, trok een gestreept truitje aan, zette een bolhoedje op en plakte een snor op z\jn bovenlip. Toen ging ik ruzie maken met de portier, nou, dat was Dorus". Nu, in mei van dit jaar, komt Tom Manders met zijn hon derdste Dorus-show op het tv- scherm. Als iemand dat twintig jaar geleden niet had gedacht, was het Tom Manders zelf. Want nuchter is hij altijd ge weest en hij is het nog wan neer hij vertelt: „Neem nou mijn oudste zoon, hij is drieën twintig en bakt potten. Hij wil en zal naar Amerika. Goed, zeg ik, akkoord, je mag, maar spaar zelf maar voor de reis. En straks krijg je van mij vijfdui zend gulden, maar dan moet je eerst zelf je eerste vijf duizend gulden hebben verdiend en aan mij kunnen laten zien. Pap, heeft hij gezegd, ik kom die vijfduizend bij je halen. En denk erom, het lukt hem". Bierkenners vragen (Advertentie) Meervoudig, onverzadigde vetzuren Wellicht het beroemdste (meest bekende) parfum ter wereld is (mét Chanel's „Nr 5") dat fameuze in een blau we flacon gevatte „Soir de Paris" dat eens (en nog) elk feestavondje overgeurde. Maar Bourjois, die nu ook schoonheidsartikelen op de markt brengt naast zijn par fums, heeft nog een ander parfum gebracht en dat heet „Glamour". Het is jonger en moderner van toon dan het toch al ruimschoots voor oorlogse „Soir de Paris", dat romantisch van toon is en minder spits en tintelend dan „Glamour". Dit laatste waar in de ylang-ylang(grassen) een rol spelen met de Bul gaarse roos, de jasmijn en geurende mossen op basis van de kostbare amber, komt in de vorm van parfum, een eau de toilette in een ver stuiver van geslepen glas en een tas-vaporisator van lichtgekleurd schildpad. Dan nog iets: Guerlain heeft een nieuw parfum uitge bracht, „Chamade" géheten; het zal stellig opzien baren. Wat „Chamade" betekent? Het is een teken van over gave zoals dat gegeven werd in de vorm van een trompet signaal of een tromgeroffel tijdens een capitulatie op het slagveld. Het „zich over geven" bij de geur van „Cha made" zal wel betrekking hebben (nemen wij maar aan) op de intieme relaties tussen man en vrouw, o foei. Tenslotte: nieuw is de „Ul tima II" (Revlon) body lo tion. „Ultima II" is ook ver krijgbaar in de vorm van een eau de parfum, een eau de toilette en een perfume oil voor in uw warme badje. in 2 minuten kant (ff n klaar beslag voor 1I 1" verrukkellijke soezen T (Vervolg van pag. 1) „Maar tegelijk zitten we meer; we hebben onze auto's, brom mers, trams en treinen. Ons lichaam beweegt zich veel min der dan vroeger. Daai'bjj komt nog eens, dat de spanningen toenemen. De een ergert zich aan Phil Bloom, de ander aan lange files, de derde aan het stoplicht dat op rood springt, de vierde aan een schandaal, de vijfde aan uitingen van de jeugd en de zesde aan zjjn meerdere of ondergeschikte. Al die dingen tarnen dragen bij tot een itjj- ging van hart- en vaatziekten; tot hartinfarct". „Wij", zegt de directeur van Van den Bergh en Jurgens (een van de leveranciers van Albert Heijn), „kunnen moeilijk iets doen aan die ergernissen van wege stoplichten en files, maar we kunnen wel iets doen aan de voeding en door consequent te zorgen dat we die meervou dig onverzadigde vetzuren krij gen kunnen we de cholesterol spiegel in ons bloed verlagen. Wat dan cholesterol is? Zegt u maar: een vetachtige sub stantie". De heer Bol vindt dat, voor zover de mensen vet blijven eten, w# moeten zorgen dat dit vet zo goed en gezond mogelijk is. En zonder vet (geel vet, marga rine) is de Nederlandse „volks huishouding" ondenkbaar, al was het alleen maar omdat onze vaderlandse Jannen, Anna's, Pieten en Marie's zich het leven niet zonder jus kunnen in denken. Niemand kan zich voorstellen, dat vanaf morgen de runder lappen en de biefstukken alle maal in Nederland geroosterd worden en met brood of aard appelen zonder jus ge geten worden. Maar intussen heeft de weten schap ons doodgewoon duidelijk gemaakt, dat we die meervou dig onverzadigde vetzuren no dig hebben en we weten ook, dat we ze kunnen halen uit soja-oiie en zonnebloemolie. Maar daarin onze biefstuk laten ronddraaien, nou ja, stop maar, dat gaat ook niet. Wel, dan blijft die margarine over, waar die onverzadigde vetzuren wèl in zitten. Nog een vraag, meneer Bol. Hoe is dat allemaal begonnen, margarine met die zuren en zo. De heer Bol lacht. „Niet eens zo lang geleden", ant woordt hij. „Het was in 1960 dat een specialist, een arts dus, ons vroeg: Ik heb een patiënt die alleen maar onverzadigde vetzuren mag hebben, maar ik kan hem toch moeilijk een boterham met mais-olie laten eten; kunnen jullie niets maken? Dat is het begin geweest van de margarine met de meervoudig onverzadigde vetzuren".

Allerhande | 1970 | | pagina 2