MARGARINE EEN GOED DRAAGT U HART TOE Volkomen Vleesboek gunstig ontvangen AH maakt ook honden leven goedkoper! Bouwstenen voor uw gezondheid: meervoudig onverzadigde vetzuren Asta (van Dorus) draait er haar poot niet voor om speciale mei arrangementen Huur bungalow: In Joego slavië goulash van AH Jaloers Deur dicht Op de maan 25 KLONTJES PER DAG: Twaalf Kant-en-klaarvoeding 50 besparing Dorus TV-show op de zwarte schijf •fe Ergeren RUIM 35.000 EXEMPLAREN VERKOCHT ■flB tm •fc Planten Welke margarine? i, Nieuwsblad van Albert Heijn N.V. - Zaandam Aller Hande februari 1970 oplage 2.099.000 16e jaargang No. 3 (166) De familie Lubberding uit Heelsum heeft de vakantie doorgebracht in het dorpje Novalja op het fraaie Joe goslavische eiland Pag. In één van de drie, zoals de heer Lubberding zelf op merkt, vooroorlogs aan doende kruidenierswinkel tjes van dit dorp kon de vakantieganger zomaar, tot zijn grote verbazing, Joe goslavische Runder Gou lash kopen voorzien van etiket, waarop de naam AH prijkte. De heer Lub berding verzuchtte op dat moment: „Zelfs bij een va kantie in een ver land kun je „AH" nog niet ont lopen." „Waarom zou u ook?" kunnen wij daar al leen maar aan toevoegen. Het is bepaald niet vreemd dat deze Joegoslavische Runder Goulash in het land van herkomst gekocht en gewaardeerd wordt. T\OOR de kamer wandelt zeer ■^parmant Asta, het hondje dat tot het ras „Verenigde Naties" behoort en door Tom Mander* uit het asiel werd gehaald, toen hij zijn cabaret in de Maasstad begon. JVTOG nooit zo'n geweldig dier gehad", zegt hij. „Ze eet vijfentwintig suikerklontjes per dag, likt de kannetjes koffie room op, blijft slank en fit en wandelt elke dag zelfstandig naar de kok van het Rijnhotel hier om de hoek en krijgt daar twee tartaartjes van de vorige dag. Asta tippelt terug langs de slager, haalt daar ook nog wat op en zit de rest van de dag bij mij". Nieuwe Westside LP voor slechts ƒ4.95. Dit is de door hem zelf getekende hoes van Tom Manders' nieuwe langspeelplaat, een nieuwe aanwinst van de Westside- serie van AH. U kunt er allerlei hoogtepunten uit de Dorus TV-show op beluisteren, zoals „Ik heb een kleine filosofie", „Avonturen van Danielle", „Vrouwen... heerlijk", „Kom op m'n knie, Sofie" en andere bekende nummers. Zo komt Dorus bij u thuis op visite op welk uur u maar wilt —t en dat voor slechts 4,95. Vanaf 16 februari liggen 50.000 van deze grammofoonplaten op u te wachten in alle AH-filialen. ASTA heeft het verhaal met gespitste oren beluisterd, ziet kans nog een klontje in de wacht te slepen en gaat dan slapen. Dan zegt Tom Manders: „Er zijn drie momenten in mijn loopbaantje geweest, dat ik ja loers was". Wie aan de 48-jarige cabaretier, vader van vijf kinderen, vraagt wanneer dat dan was, moet even op antwoord wachten. Dan zegt de man, die Dorus als tweede naam meedraagt: „Het begon toen Johnny Hoes dat liedje „Ach was ik maar bij moeder thuis gebleven" had ge maakt. Sommigen zeiden: Plat vloers, maar ik dacht: Had ik het maar geschreven". „De tweede keer was bij „Ik heb eerbied voor jouw grijze haren" van Gert. Dat was een ontstellend goed idee. Een ge zonde volksschlager, een mee zinger, die ze ten onrechte smartlap noemen. En de derde keer was ik jaloers, toen Toons plaat bij AH uitkwam. En op dat moment constateerde ik, dat Toon en ik eigenlijk zo'n beetje de enigen zijn, die niet onder contract bij een platen maatschappij staan". T\E langspeelplaat die nu bfl Albert Hetfn te krijgen is van Dorus tv-show, kost maar 4,95. „De prijs van een „Singeltje", zegt Tom Manders. „Het zijn veel van de liedjes, die ik pas op 6 februari in mijn 99-ste televisieshow zong. Overigens: dat was geweldig, mijn eerste Dorus-show in kleur en ook de eerste Dorus-afleve- ring voor de kijkbuis, die ik zelf helemaal produceerde en regis seerde. Ik ben er elf dagen voor aan het filmen geweest en toen nog dagen monteren en mixen. Precies in een maand is de hele televisie-show gemaakt, maar ik heb er ook veertien dagen de deuren van mijn cabaret voor dicht gedaan." 'ZEG eens, Tom Manders, wat er bijvoorbeeld op die lp staat? „Nou, Dorus met zijn sex-tango. Jazeker, Dorus zegt: Laten wa het woord maar eens laten val len, sex, dat is niet aan leeftijd gebonden". En verder? „Wel, ook „Kom op m'n knie, Sofie". Dat is een geweldige meezinger, een reldekedel-lied, waarin ik dertien minuten lang ruzie maak met de dirigent en zo". Alle teksten en muziek zijn van Tom Manders zelf. Margarine, wie weet eigen lijk, dat het een eeuw ge leden begon? Dat was toen keizer Napoleon in Frank rijk opdracht gaf een pro duct te ontwikkelen, dat de boter voor het leger moest vervangen en dat tegelijk beter te bewaren zou zijn. Toen ontstond de marga rine. Hij is twee-en-veertig jaar en hij praat over rode stop lichten en over meervoudig onverzadigde vetzuren. Hij heeft het over Phil Bloom èn over de cholesterolspiegel in ons bloed. In het weekeinde timmert hij een scheidings wand in het duivenhok van zijn zoon in Hendrik Ido Am bacht en door de week is hij commercieel directeur van Van den Bergh en Jurgens (margarine) in Rotterdam. Hij is de heer mr. A. E. J. Bol. dienen te krijgen. Ik doel op de zogenaamde „essentiële vet zuren", waarvan linolzuur het meest in de natuur voor komt. Deze bouwsteen wordt alleen door planten gevormd en wordt in plantaardige oliën in hoge concentraties aangetrof fen". Die meervoudig onverzadig de vetzuren zijn dus gewoon noodzakelijk voor onze gezond heid? „Zonder meer", zegt de heer Bol. Hij wil direct een stap ver der gaan en stellen, dat de aard van het voedingsvet zeer veel te maken heeft met de hart- en vaatziekten. Akkoord, er zijn proeven ge nomen, eerst met konijnen, later met monniken en mensen die in besloten groepen leven en drie jaar geleden met een grote groep ambtenaren in Den Haag. En al die proeven hebben uit gewezen, dat de meervoudig onverzadigde vetzuren voor ons lichaam bijzonder belangrijk zijn. Gebleken is ook, dat die meervoudig onverzadigde vet zuren laat ik het eenvoudig zeggen goed zijn voor ons hart en onze bloedvaten. Maar nu moet de heer Bol me een keer in gewone woorden uitleggen, wat ik nou allemaal met die vetzuren aan moet, want als ik eerlijk moet zijn: er is nog geen dag in m'n leven geweest dat ik ging eten met de gedachte: „Zit ik nu wel goed met mijn meervoudig onverza digde vetzuren?". „Nou kijk, de zaak is niet zo ingewikkeld", zegt de heer Bol. „De mens eet eigenlijk teveel suiker en vet vroeger was dat meer zetmeel, denk maar aan de Aardappeleters van Van Gogh. Ik bedoel maar: niemand hoeft meer honger te lijden in ons land, men eet meer". (Zie verder pap. 2) Mocht u nog plannen heb ben om vakantie te gaan naar koude of warme oorden dan is het goed om een tube met „la crème plein vent" in uw toiletkof fertje te stoppen. Deze vochtinbrengende, halfvette crème van GUERLAIN biedt een voortreffelijke bescherming tegen nadelige invloeden op de huid, of de ze nu door overmatige zon- bestraling of door de koude veroorzaakt worden. Dank zij deze bijzondere crème geen gelooide, uitgedroogde huid meer, die voortijdig getekend ij door ongewenste rimpels, maar een gaaf vel letje, prachtig gebronsd door de bruinmakende grondstoffen van wortelen die erin verwerkt zijn. „Het volkomen Vleesboek" van Wina Bom vertelt de consu ment alles over vlees. Het geeft niet alleen recepten, maar ook warenkennis, iets over de culi naire historie, over misschien onvermoede mogelijkheden. Daardoor la het veel meer ge worden dan een kookboek in de gewone zin van het woord", al dus „De Slager", het vakblad voor de Nederlandse slagers. Even enthousiast is Ton van Es op de „Roospagina" van Het Parool. Hij zegt onder meer: „Rond de 600 uitstekende re cepten, compleet met alle infor matie over braadtijden, mari neren, terminologie en berei dingswijzen noemen we daar naast de boeiende inleiding, da schitterende kleurenfotografie en in het algemeen de fraaie verzorging, dan zal het u duide lijk zijn wat voor vlees u in de kuip heeft". Dit zijn slechts enkele van da vele gunstige reakties die na het uitkomen van het Volkomen Vleesboek in de pers zijn ver schenen. Een bewijs dat het boek in een grote behoefte voor ziet Na ruim een maand waren er dan ook al meer dan 35.000 exemplaren verkocht. Dit „grote kijk- en leesboek", zoals de Gooi Eemlander schrijft is na eind februari alleen nog te koop in de vlees- verkopende filialen. Prijs 8,95. Daarnaast kan het besteld wor den bij de Albert Heijn boeken- service, Westzijde 26, Zaandam. In verband met administratie- en portokosten is de prijs dan J 11,60. „Nou Ja, wat dan nog", merkt hij bescheiden op. „Sinds die twee gastjes op de maan hebben gelopen, zjjn wij toch allemaal maar los zand, niet dan?" TJOE komt een mens tot Dorus, of gaat daar een hoop aan vooraf? Nou, bij Tom Manders wel. „Met twaalf jaar stond ik al op de Bühne", vertelt hij. „En met een Bewijs van Onvermogen ben ik op de academie geweest, eerlijk", aldus de man die sinds 1957 in Blaricum woont. „Later schilderde ik allerlei bordje», voor patat en broodjes en zo; mijn grote concurrent was (Zie verder pag. 2) Zevenhonderd en vijftigduizend honden telt ons land op dit ogenblik en hun aantal wordt elk jaar groter. De wetenschaps mensen hebben uitgezocht hoe dat komt en uit hun onderzoek blijkt, dat er drie redenen zijn. Steeds meer mensen schaffen een hond aan voor de kinderen; vooral in de grote steden (de flatwoningen!) willen zij een vervreemden van de natuur tegengaan. De tweede reden voor het ne men van een hond is het ont lopen van eenzaamheid. Oudere mensen of alleenwonenden wil len gezelschap om zich heen; gezelschap dat „terugpraat", dat reageert en dat de aandacht vraagt. En de derde reden voor de uit breiding van de hondenstand is: waken. In afgelegen bungalows en huizen haalt men de vier voeter in huis uit veiligheids overwegingen. HONDERD MILJOEN De gewoonte van vroeger, die de tafelresten naar de bak van de hond verwees, is grotendeels verdwenen. Schattingen leren, dat de Nederlandse honden op dit moment met z'n allen per jaar voor een waarde van hon derd miljoen gulden opeten. De andere eetgewoonten van de mens en de technische hulpmid delen die hij heeft, zijn niet vreemd aan deze verandering. Vroeger hadden minder mensen een koelkast en het stukje kip of de rest groente kon dan moeilijker bewaard worden. Dus: voor de hond. Wie wist er vroeger, dat bij een hond de voeding minimaal voor twintig procent uit eiwitten moet bestaan (bij de mens twaalf procent)? Iedereen is er van op de hoogte, dat tegenwoordig het voedsel voor bijvoorbeeld koeien, var- We hoeven maar een vijfen twintig jaar terug te gaan om te arriveren in de tijd, dat vet stoffen eigenlijk alleen nog maar als een efficiënte bron van calorieën werden be schouwd. En dan kan ik meteen prof. dr. J. Boldingh (Unilever) citeren die zegt: „Met stelligheid weten we nu, dat bepaalde vetbouw- stenen een zeer bijzonder fysio logische functie bij de mens vervullen. We weten, dat deze bouwstenen niet door de mens kunnen worden opgebouwd en dat we ze dus via de voeding HIJ heeft de hoes zelf getekend, hij heeft de plaat in drie-en-een-halve week gemaakt, terwijl er normaal vier tot zes maan den voor een lp staat en hij is tevreden over het resul taat: in stereo opgenomen, de „Hoogtepunten uit Tom Manders' tv-show", de langspeelplaat die nu voor nog geen vijf gulden by Albert Heijn te koop is. Dorus zit in de werkkamer van zijn Rotterdamse cabaret. Geen snor, geen brilletje, geen bol hoed het is dan ook Torn Manders die er zit. Hij is mee, legt zijn benen op een rustbed, wrijft eens over zijn hoofd en zegt: „Dat griep-ding hè, dat schiet soms zo ineens in ja benen". De vraag rijst: „Indien lk belangstelling heb voor margarine of vetten met meervoudig onverzadigde vetzuren, wat moet ik dan gebruiken?" Antwoord: „Alle margari nes bevatten deze M.O.V. in meerdere of mindere mate en in veelal wisselende hoeveelheden. De soorten, die op dit punt de hoogste ogen gooien en die in de AH winkels verkocht wor den z(jn Becel en Crok- Vltol. Daarnaast bevat ook de zonnebloem margarine een hoger dan gemiddeld percentage M.O.V. aan gezien zonnebloemolie op zichzelf rijk is aan deze vetzuren. De heer A. E. J. BOL: „Over het eten van margarine met meervoudig onverzadigde vetzuren moet men niet gaan denken op oudere of middelbare leeftijd, men moet er al mee beginnen als men jong is." Albert Heijn heeft nu AH- I brokjes met vlees en een AH Kant en Klaar diner voor de hond. Geen enkele Bruno of Fikkie hoeft zich l meer met zijn bot in een hoek terug te trekken om het daar brommend te ver dedigen, want de brokjes ne men de taak van het bot over. En het, AH-diner vormt de warme maaltijd de kant-en-klaar-voeding waarin na wetenschap pelijk onderzoek alles zit dat de hond nodig heeft. kens en kippen „helemaal uit gekiend" is, maar de weten schap heeft net zo min stil ge staan waar het het eten voor kat en hond betrof. (Zie ook pag. 3 In de weken vóór 20 juni en na. 15 augustus kan iedereen met P.M.C.-kor- ting nog een bungalow hu ren op een van de terrei nen van de Stichting Recreatiecentra van de Hervormde Kerk. Met name in de periode eind april-begin mei, waarin veel extra vakantiedagen voorkomen, zullen velen er weer eens uit willen trekken. De centra „De Potten" bij het Sneekermeer vanaf 1 juni uniek voor henge laars ,pe Roggeberg" in het bosrijke Appelscha en de „Flaasbloem" in het Brabantse Chaam bieden speciale mei-arrangemen ten aan. Dit betekent, dat men er drie weken in een goed verwarmde bungalow kan logeren voor de prijs van 2 weken. Daarop krijgt men ook nog de P.M.C.-korting. Voor gezinnen met school gaande kinderen is in de weken van 20-27 juni en 8-15 augustus nog ruimte in Appelscha en Chaam. Tevens kan men in de periode van de school vakanties nog een tent- of caravanplaats met P.M.C.- korting reserveren op het terrein groot 60 ha De Flaasbloem te Chaam. Lange voorjaarsweék-ends in een verwarmde bunga low kan men nog door brengen in Dwingelo en Appelscha. Volledige informaties over de 8 recreatiecentra met tarieven en P.M.C.-kortin gen vindt men in de re creatiekrant 1970, die gra tis verkrijgbaar is in alle AH-filialen. Is deze krant niet meer te krijgen dan kan men zich wenden tot Albert Heijn N.V., afd. 543, Postbus 33, te Zaandam. GOED NIEUWS voor alle 750.000 honden in Neder land en hun eigenaars:

Allerhande | 1970 | | pagina 1