11 jj/pk-ji^ igf|| Ih 3 3 ili| o (0 GROEI ALBERT HEIJN ZET DOOR Een kwart eeuw op ziekenbezoek buitenland AH introduceert „tweeling-baan" Wmpruikje Jaarverslag Albert Heijn bekroond AH-filialen I straks in .IJZEREN HEIJN' voor J. P. BARTELSON Cijfers lopen in miljoenen Unieke kansen voor werklustige vrouwen Bli AH: y2 y2:=i -«■«ninunini Omzet omhoog SuperJViarts Een hele dag net iets te veel (Nog) geen namen noemen •fe „Twee juffen' •fe Verzoeken om samenwerking ■jy AH-formule ook goed voor buitenland Allerhande januari 1970 Nieuwsblad van ]HL J S JS [I Jft. «JL JJL JJL januari 1970 oplage 2.095.000 Albert Heijn N.V. Zaandam HorLKVKUNcieit 16e jaargang No. 2 (165) In «le toekomst: volautomatische i C/1 'SS I kasregisters en inkopen doen i spectaculaire ontimkkeling in laatste tien jaar: perstraat Het beeldje, de IJzeren Heijn" een bijzondere onderscheiding welke is ingesteld door de Raad van Bestuur van Albert Heijn N.V. dat regelmatig zal worden uitgereikt aan diegenen die zich op de één of andere wijze verdienstelijk heeft gemaakt voor Albert Heijn N.V. of voor de samenleving op enig terrein waar voor hij of zij geen financiële beloning ontvangt en dat niet tot zijn of haar verplichtingen jegens de N.V. of jegens de samen leving behoort. „Er wordt wel eens be weerd dat mensen geen enkele waarde toekennen aan beloningen als deze niet worden gegeven in de vorm van de bekende en veloppe met inhoud. Ik ben er echter van overtuigd dat dit niet waar is en dat men ook nu nog de niet-mate- riële beloning naar waarde weet te schatten", aldus de heer A. Heijn. president van Albert Heijn N.V., bij de uitreiking van de eerste ..IJzeren Hejjn" aan de heer J. P. Bartelson op 18 de cember in het Ontspan ningsgebouw van Albert Heijn aan de Klamperstraat te Zaandam. De „IJzeren Heijn", een onder scheiding in de vorm van een circa 20 centimeter hoog bron zen beeldje, is ingesteld door de Raad van Bestuur van Al- bert Heijn N.V. en zal telkens als daar aanleiding toe bestaat worden uitgereikt aan een per soneelslid van Albert Heijn of een buitenstaander die zich op de één of andere wijze bijzon der verdienstelijk heeft ge maakt voor Albert Heijn N.V. of voor de samenleving op enig terrein waarvoor hij of zij geen financiële beloning ontvangt en dat buiten zijn of haar nor male verplichtingen jegens de N.V. of de samenleving valt. Kandidaten voor de onder scheiding worden aan de Raad van Bestuur voorgedragen door een commissie van aan beveling, waarin zitting heb ben de heer J. Legerstee, direc teur van Albert Heijn N.V., de heer H. K. Engel, adjunct directeur van Albert Heijn N.V., alsmede een lid van de Centrale Ondernemingsraad van Albert Heijn N.V. (Zie verder pag. 3) V.l.n.r. mevrouw E. M. Bartel- son-Beusekom, de heer J. P. Bartelson en de heer A. Heijn, president van Albert Heijn N.V. tijdens de overhandiging van de eerste ,JJzeren Heijn" op donderdag 18 december in het ontspanningsgebouw van Albert Heijn N.V. aan de Klam- Nog even een paar cijfers over het afgelopen decennium. Sinds 1960 groeide de omzet in de filialen van ca 175 miljoen tot 960 miljoen en de con cern-omzet (inclusief de pro- duktiebedrijven en de restau rants dus) van bijna ƒ300 miljoen tot bijna 1.040 mil joen. Het aandelenkapitaal steeg in deze tien-jaren- periode van 10.970.000,tot 24.640.000,het eigen ver mogen van J" 25.113.000.tot ƒ111.600.000,(ultimo 1968), de netto winst groeide van 2.799.000.tot ca. 16.000.000,en de omvang der bruto investeringen van 15.314.000,tot ruim 35 mil joen. De verkoopoppervlakte nam toe van (globaal) 25.000 m" tot ca 123.000 ni- en het aan tal personeelsleden steeg van ruim 6.000 in 1960 tot ruim 10.000 nu. Spectaculaire cijfers, die on weerlegbaar bewijzen dat steeds meer consumenten tot het inzicht komen l^j Albert Heijn „goed af" te zijn. „En dat zal zo blijven, want daar staan of vallen we mee," verzekert de heer Heijn. „Ook in het af gelopen jaar is de omzet flink gestegen, maar wat onze winst betreft, is het resultaat minder goed dan in het jaar daarvoor." (De publikatie daarover vindt u elders in deze AllerHande). De heer Heijn: „De oorzaken daarvan moeten voornamelijk worden gezocht in de b.t.w. en de prijsstoppen voor diverse produkten en voor het horeca bedrijf. Het was, wat dat be treft, geen ..gezellig" jaar, temeer omdat bij ons de prij zen alleen maar omhoog gaan als het strikt noodzakelijk is. Prijsverhogingen zijn altijd pijnlijk, vooral in de levens middelensector. omdat dan im mers alle gezinnen worden ge troffen!" De (vluchtige) blik in het voorbije decennium levert en kele duidelijke kenmerken op. De heer Heijn noemt de ont wikkeling in de richting van de SuperMarts, die in deze periode heel snel op gang is gekomen en niet onaanzienlijk aan de groei van Albert Heijn heeft bijgedragen. (Zie verder pag. 3} Bij mijlpaal-1970, dat wil zeggen: bij het de finitieve afscheid van een oud en de intrede van een nieuw decen nium, sprak journalist Klaas van der Veen voor dit nummer vair AllerHande met de heer A. Heijn, president van Albert Heijn nv, over enkele grote lijnen in de ontwikkelingen van de afgelopen tien jaren en de verwachtin gen voor de toekomst. Tijdens een interview met een journaliste van het Parool, verklaarde een medewerkster van Albert Heijn N.V. dat zij best eens kennis zou willen maken met de heer A. Heijn, president van Albert Heijn N.V. die zij, naar haar zeggen, nog nooit gezien had, zelfs niet in het bedrijfsblad. Hoewel de redactie van dit bedrijfsblad er zeker van zegt te zijn dat de heer A. Heijn meer dan regelmatig in dit blad afge beeld staat, bleek een en ander toch aanleiding voor de heer Heijn te zijn eens persoonlijk met bedoelde juffrouw kennis te gaan maken. Bovenstaande foto toont de heer A. Heijn en mejuffrouw Tiny (zoals ze in het Parool ge noemd werd) in gesprek pver het bewuste interview in het Parool. Het idee is voor Nederland splinternieuw en zeer aan trekkelijk: de tweeling-baan. Het komt hier op neer: twee dames hebben samen één baan, één salaris en nemen samen op zich die baan goed te vervullen! Dat is dan de uitleg in grove trekken. Eerlijk is eerlijk: het idee waaide uit Amerika over naar ons werelddeel. Steeds meer dames in de Verenigde Staten voelen zich een tikkeltje „over bodig", wanneer man en kin deren naar kantoor en school zijn en zij de gehele dag thuis zitten met als enige zorg: het huishouden en het eten straks. deren hebben. De ene moeder geeft les in rekenen en de an dere in aardrijkskunde. Twee vrouwen, één baan en allebei werken ze een halve dag. Commentaar van de leerlin gen: „Dit is fijn, er is altijd wel een van de twee juffen die je begrijpt!" In Nederland is het bij Albert Heijn dat men dacht, dat die tweeling-baan voor veel vrou wen interessant zou kunnen zijn. In Zaa)ndam, waar het hoofdkantoor van Albert Heijn is gevestigd, zegt de heer F. Brandsma, hoofd Personeel- beheer: „De bedoeling is dus, dat twee dames één baan aan vaarden en ik denk hierbij niet name aan de winkelfuncties in onze zelfbedieningszaken en SuperMarts. Het zjjn natuurlijk vooral de dienstverlenende sectoren, die me in de gedach ten zitten: ik denk aan de (Zie verder pag. 2) „Er was een tijd, dat we alleen maar keuze maakten uit de vestigingsplaatsen die ons werden aangeboden. Toen wij er toe overgingen doelbewust zélf naar ge schikte plaatsen voor nieu we filialen te zoeken, was dat een belangrijke prin cipiële verandering in het beleid. Welnu, eenzelfde principiële verandering vol trekt zich nu zeer binnen kort in ons beleid t.a.v. het buitenland, met dit „histo risch" verschil overigens, dat wij op aanbiedingen voor vestiging over de gren zen, zelden zeer grondig zijn ingegaan." Dit zegt de heer G. J. Heijn, lid van de raad van bestuur van Albert Heijn n.v., op vragen over de uitlating in Voorburg van president A. Heijn, dat het bedrijf voor nemens is „zich ook in het buitenland te gaan oriënteren". En dat oriënteren betekent dan natuurlijk vèstigen. een con clusie, die de heer G. J. Heijn volmondig bevestigt. „Ja. we zijn inderdaad van plan onze verkoopactiviteiten tot over de grenzen uit te brei den. Begin volgend jaar wordt een speciale afdeling opgezet, die de opdracht krijgt een systematische inventarisatie op te bouwen van de mogelijk heden, die er in dit opzicht in andere landen zijn. „Welke landen?" De heer Heijn: „Dat onderzoek zal zich richten op West-Europa. Er wordt dus niet alleen aan bijv. de EEG- landen gedacht, maar ook aan landen als Engeland en Dene- marken. Dat wil overigens niet zeggen, dat we ook in al die landen zullen gaan opereren. We hebben al wel een bepaald land in het hoofd, waar we best De Kessler-tweeling ..charmant voorbeeld. „We willen iets doen, al was het, alleen maar om tegen de avond, als onze mannen thuis komen, iets anders te kunnen vertellen dan de verhalen over de gordijnen die we gewassen hebben cn de koelkast die we schoonmaakten," vertelden dames in de Verenigde Staten aan verslaggevers van Ameri kaanse tijdschriften. Een baan voor hele dagen vin den de meeste Amerikaanse vrouwen te vermoeiend. Na een hele dag buiten de deur werken thuis nog te moeten koken, stof af te nemen, te strijken, te stoppen en alles nog een beetje gezellig te maken is net iets te veel van het goede. Maar de „twin-job", zoals de Amerikaanse naam voor de „tweeling-baan" luidt, is de ideale oplossing. In de Verenigde Staten zijn talloze voorbeelden van die tweeling-baan te vinden. In een boutique hebben twee vrou wen één baan: de ene komt in de ochtenduren en blijkt ar tistieke aanleg te hebben, de ander komt in de middag en heeft capaciteiten op financieel gebied. Gevolg voor de werk gever: hij heeft voor die ene baan nu twee dames in dienst, die hem op verschillend ter rein kunnen bijstaan. Een ander voorbeeld: in de hoogste klas van een lagere school in Amerika wordt les gegeven door twee moeders, die zelf óók schoolgaande kin- JJET gebruik van haarstukken eh pruiken neemt razend- snel toe. En dat betekent dat de concurrentiestrijd op dit terrein even rap toeneemt. Niet alleen t.v.-mejuf- frouwen en mannequins dragen een pruik; dat hebt u zelf op straat, op kantoor en in de winkel kunnen constateren. Tot nu toe was het nodig, dat de kapper dergelijke pruiken en haarstukken vakkundig waste en opmaakte; wie het zelf deed liep grote kans ten slotte op een (schone) ragebol uit te komeneen klitterig geval dat men aan de voddenman kon meegeven. Nu is dat anders: er is een pruik ontwikkeld die men zelf zonder enig bezwaar (en gevaar) kan wassen. Het is een pruik van caralonvezel, een materiaal dat niet van echt haar te onderscheiden is. (Voor meer bijzonder heden zie onze rubriek Rondneuzen op pagina 2.) G. J. Heijn naar toe zouden willen, maar het is nog prematuur om dat land bij name te noemen." Nog even terugkomend op die principiële verandering in het „buitenlands beleid": in het afgelopen decennium kwamen bij Albert Heijn talrijke ver zoeken en aanbiedingen bin nen van mensen uit alle hoeken van de wereld (w.o. zelfs Griekenland en India, en ook Suriname), die met de know-how van AH tot samen werking wilden komen. Ook waren er aanbiedingen tot overname van bedrijven, „maar we zijn daar eigenlijk nooit serieus op ingegaan, waarschijnlijk omdat nooit de juiste man heeft aangebeld Maar, zoals gezegd, net als in dertijd in eigen land gaat Al- bert Heijn nu zélf gericht en doelbewust zoeken, waarbij zo vertelt de heer Heijn zo wel het overnemen van of deelnemen in bestaande be drijven in overweging wordt genomen. Mogelijkheden tot verdere uitbouw zouden per se aan wezig moeten zijn; in „een paar winkeltjes" zijn we niet geïnteresseerd. En over de te verwachten concur rentie: „We geloven dat we met onze formule ook in de buitenlandse levensmidde lenbranche goed tegen andere vestigingen op zul len kunnen". Zal de naam „Albert Heijn" ook in het buitenland wor den gehanteerd? G. J. Heijn schiet in de lach. „Nou, dat zou in een paar talen wel wat gék klinken Op woensdag 10 december zyn te Amsterdam de Henri Sijt- hoff-prijzen bronzen beeld jes voor de best verzorgde jaarverslagen uitgereikt. Onder de prijswinnende verslagen be vond zich ook het jaarverslag van Albert Heijn N.V. In zyn motivering noemde de heer J. C. van Marken, voorzitter van de Vereeniging voor den Effec tenhandel, het jaarverslag van Albert Heijn uitvoerig en zeer duidelijk. Albert Heijn zou in een paar talen wel wat gek klinken T¥7E hebben een onstuimig decennium achter de rug, een periode, waarin Albert Heijn forser is gegroeid dan ooit te voren. En als de omstandigheden gunstig blijven, verwacht ik dat de groei van ons concern zich in de komende tien jaren beslist zal voortzetten: meer en nóg grotere filialen. Nog méér klanten, die zullen ervaren dat bet ons ernst is met bet brengen van een goedkoop, maar kwalitatief uitstekend levensmiddelenpakket". Dit zegt de beer A. Heijn, president van Albert Heijn nv, als we met hem even stil mogen staan op de scheiding van twee decennia om een blik terug en een blik vooruit te werpen. Inderdaad, Albert Heijn maakte een forse ont wikkeling door, die de positie van dit concern als ..grootste kruidenier van Nederland" aanzienlijk verstevigde. Uit een recent onderzoek naar het wel en wee van de grootste ondernemingen in ons land (in de periode 1964- 1969) is gebleken, dat Albert Heijn op de tiende plaats staat van de ondernemingen met de grootste winststijging, op de vijfde plaats van de ondernemingen met de grootste omzetgroei en op de e e r s t e plaats van de concerns, die zowel tot de grootste winst- als tot de grootste omzet- groeiers behoren.

Allerhande | 1970 | | pagina 1