Snacks in grote verscheidenheid Met WILD en GEVOGELTE: een\ feestdiner met een apart cachet Originele menu's met liam Konijn in Marsala^roomsaos Reebout Reerug port Eend Konijn Gebraiseerde ham ;met chocolade- couverture Fazant Hazerag eend WËtm IN PARTEN AROMA Gevulde sSnaasappel- keeken VORSTELIJK Fazanten in papilottes Kruidige kerst gebakjes Ham a la connantre Ham met perenehutney ALLERHANDEADECEMBER lgg 1 kg reebout, 50 g lardeerspek. 150 g boter, wat zout, dl zure room (ook te vervangen door yoghurt) Lardeer het vlees,schroei het in de boter dicht en goudbruin, strooi er zout over en maak het onder regelmatig bedrui pen gaar. Reken 30 minuten per 500 g. Als u het wild gaar der wilt hebben, dan laat u het langer in de pan. Giet een scheutje water bij de jus. Giet een kwartier voor het opdoen de room er over en indien no dig, nog wat waiter. Geef er kastanje-purée en bes sengelei bij, appelcompóte of compote van veenbessen. 2 a 4 kg reerug, 300 g boter, zout Braad het wild in de boter bruin en gaar en reken daar bij per 500 g, op een braadtijd van 35 minuten. Na het dicht schroeien, de reerug van zout naar smaak voorzien. De jus met een weinig water blussen en het wild regelmatig bedrui pen. Snijd voor het opdoen het vlees aan beide zijden van de wervelkolom los en snijd het dunne teruggeslagen gedeelte van het dikke gedeelte af. Keer de rug om en neem er aan de binnenzijde de smalle spiertjes af. Snijd de dunne gedeelten in stukken en leg ze onder het been, zodat dit goed en stevig ligt. Leg de beide dikke stukken die in plakken gesneden zijn, weer in de oorspronkelijke vorm op het been terug. Overgiet het vlees met een weinig van de jus 1 wilde eend, 100 g boter, wat zout Zout de vogel van binnen en braad hem in de boter in plus minus anderhalf uur bruin en gaar. Als de vogel aan alle kan ten bruin is, er nog een beetje zout over strooien. De jus biet een scheutje water blussen. (Een ui in de buik van de eend mee laten braden, neemt de eventuele sterke smaak weg, de ui verwijdert u voor het op doen.) 1 kalkoenkuiken, 200 g boter, wat zout Het kalkoen in de boter bruin laten worden en in ongeveer 2Vï uur gaar laten worden. De jus blussen met wat water en het gevogelte regelmatig be- In een braadpan smelt u 2 eetlepels boter en u laat de eend in een gloeiende oven in 25 minuten tijd bruin worden terwijl hij binnenin nog even rosé is, met andere woorden, niet helemaal gaar. Bemint u de eend niet als hij rosé blijft, braad hem dan boven op het fornuis tot hij door en door gaar is, ten slotte is het alles een kwestie van smaak. En daar valt niet over te twisten! Als het eendje naar uw zin is, haal het dan uit de pan en houd het warm op een schaal. U giet 2 dl van een beste rode port bij de braadboter in de pan plus 2 dl. bouillon. U bindt de jus vervolgens met wat beurre manié, een mengsel van bloem en boter met een vork goed door elkaar gewre ven, dat u bij kleine beetjes tegelijk door de jus roert tot de gewenste dikte bereikt is. Dit is een van de eenvoudigste ma nieren om sausen te binden, vooral omdat u de beurre ma nié in de koelkast gemakkelijk een dag of wat goed kunt hou den zodat u het rustig van te voren klaar kunt maken. Serveer de saus apart in een sauskom. Geeft bij het eendje een even gebonden, kersencom- pöte. Verschillende van de volgende combinaties zullen, op toostjes, uitstekend dienst kunnen doen als borrelhapjes. Geserveerd op verschillende soorten brood (wit en zwart roggebrood, cream-crackers, knackebrod, wit- en bruinbrood en toostjes van verschillend formaat) vormen ztf aantrekkelijke snacks voor passende gelegenheden. Hier zijn ze: Leverpastei vermengd met wat mayonaise en bestrooid met rode paprikapoeder. Schijfjes luncheon-meat, bestrooid met wat fijn gehakte ui en peterselie. Hier en daar een dotje mayonaise uit de tube. Kipfilets vermengd met pikante mayonaise met kerrie en gegarneerd met een amandel. Plakjes comed-beef, gegarneerd met een schijfje tomaat waarop wat gehakte augurk. Bacon, even in de koekepan aangebruind en vermengd met roerei. Borrelworstjes, overlangs open gesneden, met mosterd be smeerd, er tussen een plakje belegen kaas. Schelvislever met wat citroensap, peper en zout. Tonijn, fijn gemaakt en vermengd met een gehakt hard gekookt ei plus wat pikante mayonaise. Schijfjes hard gekookt ei, daarop een beetje ansjovispasta uit de tube en zilveruitjes uit het zuur. Sardientjes, met kleine stukjes tomaat en een druppeltje citroensap. Sardientjes, met mayonaise fijn gewreven tot een pasta, gegarneerd met een paar dotjes tomatenpuree. Sardelringen, zonder verdere toevoeging. Aspergepuntjes uit blik, gewikkeld in plakjes ham. Haringfilets in stukjes verdeeld met een beetje van de eigen saus en rijkelijk bestrooid met fijn gehakte peterselie. Versier beboterde cocktail-crackers met hapjes roerei waar over wat tomaten-ketchup. Leg op toostjes afwisselend plakjes hardgekookte eieren en plakjes gepelde tomaat. Leg ze er dakpansgewijze op, strooi er behalve zout en peper wat fijngehakte peterselie over. 1 konijn, 150 g boter, wat zout Laat het konijn in de boter aan alle kanten mooi bruin wor den, bestrooi het met zout, blus de jus met een scheutje water en laat het konijn on der regelmatig bedruipen in IVï a 2 uur gaar worden. Voor wie dit jaar iets heel bijzonders wil ser veren brengt AH heer lijk kleurrijke, smakelijk malse geglaceerde ham. Verborgen in en onder geraffineerde culinaire composities met augur ken, ananas, groenten en heerlijk geurende krui den brengt u eens iets heel nieuws op tafel. Dit recept vangt u aan met het smoren van twee dikke plakken ham gedurende 10 a 12 minuten. Terwijl de ham braiseert, zoals dat heet, maakt u de couverture klaar. Hiertoe legt u 5 bittere chocoladerepen in een aardewerkfonduepan (on der de naam caquelon in vele zaken van AH verkrijgbaar) te druipen. Eventueel het kal koenkuiken vullen. (Zie re cept elders in dit blad.) 1 fazant, 150 g boter, wat zout Braad de fazant precies als een kip, reken als braadtijd 1 a lVs uur. Geef er perziken- of abrikozencompote bij. 1 hazerug, 150 g boter, wat zout Braad de hazerug als het konijn en laat de braadtijd 'afhan kelijk zijn van de graad van gaarheid die u prettig voor komt, wat korter voor „rosé" gebraden, wat langer voor door en door gaar. Al deze recepten zijn over genomen uit het kookboek van C. J. Wannée van de Amster damse huishoudschool. zamen met 2Va lepel ongeklopte ongezoete room, een eetlepel sterke zwarte koffie en een scheut rum. Laat dit geheel samensmel ten tot een mooie gladde massa hetgeen U vooral kunt bevorde ren door af en toe even te roe ren. Pas er wel voor op dat de zaak niet aan de kook raakt, ook niet heel even want dan wordt het geheel absoluut on eetbaar. Neem na een tien twaalftal minuten de ham uit de bouillon en breng ze over op een ruime schaal waarop u ze. overgoten met de chocolade massa, ter tafel brengt. Dit ge recht doet het vooral goed met plakjes banaan, partjes manda rijn, pitloze kersen en bjokjes ananas als groente. Als hoofdschotel zoudt u een allerverrukkelijkst Konijn in Marsala- saus kunnen opdie nen in gezelschap van een schaal fruitsalade van het merk „Sobrero". Een salade die be staat uit halve abrikozen, kwart peren, schijven perzik, hele ker sen en blokjes ananas en die per half blik ƒ1.15 kost. Smaakt voortreffelijk, ziet er gezellig uit en zal met het ko nijn een zeer goede combinatie v'ormen. Maar niet alleen met het ko nijn, want natuurlijk staan er ook nog andere heerlijkheden op de kerstdis; als bijvoorbeeld een schaal met extra fijne hari cots verts, die lekkere groene boontjes waarvan een half blik maar 1.50 kost terwijl dat blik er boordevol mee zit! En laat niets u letten om ook aan de asperges (groot blik van 800 g voor slechts ƒ2.95) aller eer te bewijzen want ze passen, even in wat boter ge warmd, buitengewoon goed bij konijn waarvan hier het re cept: Uw zeer speciale aandacht richten wij op' de hele, tamme konijnen (zonder koppen) uit de diepvries. Doordat er geen koppen aanzitten hebt u naar verhouding de beschikking over veel meer vlees voor het uit te geven bedrag. Het ge wicht van dezejonge, malse panklare konijn gaat van 1100 tot 1500 gram. Zorg er voor dat u het ko nijn tijdig in alle rust laat ont dooien, als u het de avond te voren op een schaal zet, dan kunt u het als u dat wilt 's ochtends al gaan braden. Rom er beslist niet met wa ter aan en veeg het met een schone doek goed droog voor dat u met het aanbraden be gint. Als uw pan niet groot ge noeg mocht zijn voor het ge strekte konijn, verdeel het dan met een scherp mes in stuk ken, door in de geledingen de twee achterbouten los te snij den, ook de voorbouten kunt u er zo afhalen en dan kunt u de rest in tweeën of drieën verde len. U braadt het konijn in boter aan tot het aan alle kanten mooi goudbruin ziet, daarna bestrooit u het met zout en versgemalen peper, u raspt er een flinke ui over en keert en wendt de stukken van het ge braad nogmaals flink door de boter. Zorg dat u niet te weinig jus in de pan hebt, u laat het ko nijn onder regelmatig bedrui pen gaar worden en giet er na verloop van tijd een of twee glazen marsala wijn over. U blijft het konijn dat ver rukkelijk gaat geuren goed be druipen en als het helemaal gaar is neemt u de stukken uit de pan, u giet een achtste liter ongeklopte, ongezoete slagroom in de pan en roert op hoog vuur tot de saus fluwelig ge bonden is, daax-na doet u de stukken konijn in de pan terug tot het moment van serveren is aangebroken. Zorg wel dat de saus niet verder kookt, maar houd het geheel tegen kooktem- p'eratuur aan warm. Geef er vervolgens ook nog vers gekookte aardappelën bij en u zult genieten van het mar sala- konijn met alle toebeho ren! Of u maakt het konijn klaar Na het ontdooien en drogen en het al of niet in stukken verdelen, het konijn aanbraden in boter. Daarna gaan in de pan: rauwe champignons in plakjes gesneden, een flinke ui in hele dunne ringen gesneden, een paar tomaten (gepeld, van vocht, pitten en harde kernen ontdaan en in stukken gesne den), een snuifje tijm, een lau rierblad, wat roosmarijn (bij zonder goed bij konijn!), een snippertje basilicum en des ver langd één kruidnageltje. Laat het konijn onder voort durend bedruipen goed gaar worden. In een klein koekepan- netje smelt u blokjes mager rook-spek uit en laat ze op zacht vuur heel bros worden. Gebruik het spekvet voor wat anders maar voeg de brosse blokjes even voor het serveren bij het konijn, het geheel wordt dan minder zwaar om dat u het spekvet er niet bij voegt. Overigens: als u de knoflook- teentjes bemint, laait niets u let ten er een of meer bij dit heer lijk konijn te voegen!! Zo het hart u ingeeft er een glas sherry (van de droge soort) bij te doen dan wordt het geheel nog maar smakelij ker. Kortom het konijn kan op vorstelijke wijze opgediend worden! Meng 250 g bloem met 75 g suiker en 1 theelepel bakpoe der en roer alles goed door el kaar. Snijd vervolgens 125 g boter met 2 messen door de bloem. Maak een kuiltje in het midden en breek er 1 ei in. Kneed er snel een glad deeg van en leg dit in folie verpakt, in de koelkast om op te stij ven. Maal intussen 125 g ongepel de amandelen in de amandel molen en vermeng ze met 150 g suiker en de geraspte schil van een sinaasappel. Voeg er zoveel sinaasappelsap bij dat de verkregen massa uitgestre ken kan worden. Maximaal zal men het sap van 2 sinaasappe len nodig hebben. Rol het deeg uit tot 2 recht hoeken van 25 bij 30 cm Leg de ene deeglap op een bebo terd bakblik, strijk de vulling erop uit en leg er de tweede deeglap op. Druk de randen van de deeglappen goed tegen elkaar en prik hier en daar met,een vork in de bovenkant. Zet het bakblik in de oven en bak deze koek bij een tem peratuur van 200 graden gedu rende 20 minuten. Roer intus sen. 100 g gezeefde poeder suiker met 2 eetlepels sinaasap pelsap door elkaar en bestrijk de gloeiende koek als hij uit de oven gehaald wordt met dit mengsel. Na 5 minuten snijdt u de koek in kleine rechte stuk ken en laat u ze helemaal af koelen, waarna ze in een trommel bewaard kunnen wor den. eens in stukjes gesneden even als de gemberbolletjes. Vervol gens worden al deze stukjes, samen met de overige ingre diënten al roerende in een pan aan de kook gebracht. Na on geveer een uur sudderen, tegen de kook aan is de chutney ge reed. Opdienen met rijst of ma caroni. (zie ook pagina 7.) Braiseer 2 vingerdikke plak ken ham gedurende circa 10 minuten en snijdt ze vervol gens in kleine blokjes die u keurig tot een soort piramide opstapelt. Maak vervolgens een feuilettédeeg gereed en wikkel deze voorzichting om de pirami de die vervolgens staande in de oven geplaatst wordt totdat het deeg gaar is. Breng deze hamtoren, staande in zijn volle glorie op een pjatte schaal op tafel gegar neerd met dunne sperzieboon- ties, struikjes witlof en cellery, die vanzelfsprekend gaar en warm moeten zijn. Aardappel puree vormt de finishing touch van het geheel. Ook dit gerecht begint met het smoren van* twee dikke plakken Coburgerham gedu rende 10 a 12 minuten in circa een halve deciliter, (let wel 1 de ciliter is 1/10 liter) bouillon. Ook hier worden de plakken ham, overgoten met de hete chutney, in een ruime schaal opgediend. De chutney wordt samenge steld uit de volgende onderde len: 500 gram harde stevige pe ren, Va groene paprika, 4 gem berbolletjes Vi kopje sultana- rozijnen, kopje suiker, klein kopje natuurazijn, een snufje zout, 2 kruidnagelen, 2 piment- bolletjes en een stukje pijpka neel van ongeveer 5 centimeter lengte. U begint met de peren te schillen en vervolgens in kleine stukjes te snijden. Zonder het klokhuis natuur lijk. De paprika wordt doormid den gesneden en van schotten en zaadpitjes ontdaan. De helft van deze paprika wordt even- U begint met 175 g amande len te pellen en daarna grof te hakken. Vervolgens snijdt u 50 g gecorifijte citroenschilletjes en 25 g geconfijte sinaasappelsnip pers in kleine stukjes. U roert 30 g boter met 120 g suiker tot een gladde luchtige crème en klopt er 2 eieren door plus een snuifje kaneel en de geraspte schil van 1 citroen. Door dit mengsel roert u de gehakte amandelen en de klein gesneden schilletjes evenals 130 g bloem. U spreidt het deeg in een dikte van 1 cm uit op een beboterd bakblik en laat het bij een temperatuur van 120 gr. gedurende 30 minu ten in de oven bakken. Dat geeft u de tijd om 2 eiwitten stijf te kloppen met 100 g gezeefde poedersuiker en 2 theelepels citroensap. Met dit glazuur wordt de koek nadal hij uit de oven komt bestreken. Dan gaat hij in de lauwe oven terug tot het eiwitglazuur ge droogd is. Ten slotte wordt de koek in passende stukken ge sneden, daarbij moet u het mes voor het snijden in ko kend water dopen. Natuurlijk kunt u de smaak van het glazuur naar believen veranderen door in plaats van citroensap bijvoorbeeld rum, brandewijn of kirschwasser te gebruiken. Bovendien kunt u het glazuur alvorens het in de oven te drogen nog eens extra bestrooien met wat gehakte- amandelen en wat klein gesne den schilletjes. U begint met de fazant(en) in tweeën te verdelen en die fazantenhelften laat u in wat boter aan alle kanten mooi bruin worden waarna u ze van een weinig zout en wat veb gemalen peper voorziet. Als ze half gaar zijn neemt u de stuk ken fazant uit de pan. Voor dien hebt u per fazant 200 gram champignons schoonge maakt, gewassen, uit laten lek ken en samen met 3 sjalotten middelfijn gehakt. Dit mengsel smoort u in de braadboter van de fazanten te zamen met een eetlepel fijn gehakte peterselie, een beetje zout (vooral niet te veel!), wat vers gemalen peper, een snuifje tijm, een snippertje roosmarijn, een bewijsje lau rier en u strooit er wat bloem over. Blus deze saus met een kopje bouillon en een half droge witte wijn, het resultaat behoort eigenlijk een ragoüt- achtige massa te zijn. Neem nu mooie grote stuk ken folie en leg op ieder stuk folie, in het midden, een dunne plak spek. Leg daar een halve fazant op en bedek die fazant eerst met een dikke champig nonsaus en leg dan ook daar weer een dunne reep spek op. Vouw de papilotten heel goed dicht zodat er nog wat ruimte in overblijft (voor uitzetten van de saus) en ze toch zo cuur gesloten zijn dat er niets uit kan lopen. Leg de papilotten naast el kaar op het rek in een middel- warme oven en laat ze daarin tot de fazantenhelften he lemaal gaar zijn. De totale tijd van voorbradgn en ovenver- blijf zal zo'n anderhalf uur zijn. Serveer het gevogelte in papilotte, dat staat erg leuk en de inhoud is een complete ver rassing! De aangegeven hoe veelheden ingrediënten voor dit honingkoeken recept kunt u natuurlijk verminderen ofver meerderen mits u de ver houdingen ongewijzigd laat. U laat 750 g stroop gedurende enige minuten te zamen koken met 180 g suiker. Intussen kunt u 150 g amandelen in even kokend water houden, daarna kunt u het bruine velletje moeiteloos ver wijderen en de aman delen snipperen. U laat 100 g boter in in een pannetje smelten op zeer laag vuur. En u raspt de schil van 1 ci troen. Daarna laat u de stroopmassa wat afkoelen en u roert er de gesnip perde amandelen, de boter, de citroenrasp plus 1 theelepel potas, 1 theelepel foelie in poedervorm, 1 theelepel gemalen kardemom en 1 theelepel kaneelpoeder door. Dan zeeft u er 750 g bloem bij en het resul terende mengsel laat u gedurende minstens 8 dagen afgedekt op een lauwwarme plaats staan. Op de dag van het bakfeest bestuift u een houten tafel dik met bloem, u legt het deeg erop en u kneedt het zo lang tot dit zeer stijf wordt. U bebotert ver volgens een bakblik, be stuift het met bloem en legt er de rechthoekig gesneden honingkoeken op. U penseelt ze met wat water en drukt er mooie halve amandelen op. In een goed hete oven de koeken bakken tot ze bruin en gaar zijn.

Allerhande | 1969 | | pagina 6