Montillawijnen reeds IIn oude Rome beroemd Leger des Heils: kerstgeluk voor ieder een Huismuziek door de eeuwen heen Tips voor kerst-trips Bij Martini nu originele kristallen glazen Eigen (exclusief) karakter Moderne slachterij van kippen werkt volautomatisch" w Delianen, attentie M. Ruig Zonen: hofleveranciers AH'S FEESTSOEPEN: ONUITPUTTELIJKE VERSCHEIDENHEID STANDAARD ...voor 'n'prix d'ami" Late roem Abonneren op Aller-Hande Vakmanschap is meesterschap 58c want alle waar is naar zijn geld AH's belasting adviesdienst opgeheven DECEMBER 1969 ALLERHANDE ymbool van een romantische een burcht van andenr Een idyllisch landschap de bakermat voor een verrukkelijke drank Sinds eeuwen her heeft de naam Montilla. een streek in .iet hart van het Spaanse An- daiusië, een bekende en bemin de klank bij een ieder die een goed glas wijn op juiste waar de weet te schatten. Zonder overdrijving kan worden gesteld dat de wijncultuur reeds eeuwenlang door de Montillianen wordt bedreven. Dit blijkt onder andere uit het feit dat de schrijver en wijn kenner Columela in zijn boek ..De Rustica". dat op bet hoog- tepunt van het Romeinse Kei zerrijk werd geschreven, een aanduiding geeft van het feit dat de Montilla-wijnen zelfs op de keizerlijke tafels niet ont braken. Nu is dit niet het enige be wijs voor de oudheid van de wijncultuur rond Montilla. Re cente opgravingen in de wijn gaarden van de streek brachten namelijk een schat van oude amphora's en tegels in de openbaarheid, waarop in rijke versierselen de druivenoogsten uit lang vervlogen eeuwen wa ren afgebeeld. Eén van de te gels die bij deze opgravingen gevonden werden bleek te da teren van voor onze jaartelling. Hoewel de wijncultuur in de Montilla reeds sinds onheuge lijke tijden wordt bedreven, heeft het lang geduurd voordat de wijnen uit deze streek de internationale bekendheid kre gen die hun krachtens hun kwaliteit rechtens toekwam. De oorzaak hiervan is dat Montilla vrijwel geïsoleerd lag van de havens langs de Spaanse kust, waardoor slechts enkelen in de In vervolge op de pu- blikatie over de „3 Pa goden reizen" in Aller- Hande van oktober 1969 delen wij mede, dat op verzoek van een aantal Delianen, bij voldoende belangstelling tijdens de eerste vlucht, die 25 maart 1970 vertrekt, een tussenlanding gemaakt zal worden in Kuala Lumpur. De Delianen vliegen dan gezamenlijk van Kuala-Lumpur naar Medan en terug, en gaan niet via Djakarta. Dit be spaart tijd en kosten. De retourvlucht Djakarta Medan kost nl. 490,en de retourvlucht Kuala- LumpurMedan 250. Belangstellenden wordt verzocht contact op te nemen met Hoogstins Passages. Prins Hendrik kade 48. Amsterdam. Telef. 020-67811 of 223291. COMITÉ BIRMALIJN gelegenheid waren de uitste kende wijnen uit deze omge ving te leren kennen. Pas tegen het einde van de achttiende eeuw werd de streek uit zijn isolement ver- i lost en begon men met het ex porteren van de Montilla-wij nen. hoofdzakelijk naar Enge land. Nadien heeft het niet lang meer geduurd voordat de export wereldwijde vormen be- gon aan te nemen. Hoewel de wijnen van Montilla veel overeenkomst vertonen met I sherry, bezitten ze een geheel eigen karakter. Ook hier de op kathedralen lijkende Bodega's met eindeloze rijen vaten wijn. Alleen de „Tinaja's", enorme aardewerkkruiken waarin de wijnen tijdens "het gistings proces worden opgeslagen, ziet men in het sherry-gebied niet. Deze zijn typerend voor het I Montilla-gebied. Een van de toonaangevende j Bodega's is die van Alvear. Al in de 17e eeuw stichtte een van Voor fijnproevers een smaak, welhaast ononvertrefbaar de voorvaderen. Don Diego de Alvear, een Bodega in Montilla. Dat deze zich op zo'n voorspoe dige wijze kon ontwikkelen kan alleen maar te danken zijn aan een voortdurende zorg voor handhaving van het kwalita tieve niveau. Een traditie die door de huidige leiders Alfaro en Fernando Alvear op uiterst bekwame wijze wordt voort gezet. (Advertentie) VAN de gelegenheid om zich op Aller-Hande te abon neren hebben reeds velen gebruik gemaakt. Slechts een briefkaart met duidelijke vermelding van naam. volledig adres en woonplaats, liefst in blok- letters. voorzien van f 2, aan extra postzegels voor administratiekosten en ge richt aan Albert Heijn N V. Zaandam, is voldoende om zich gedurende een jaar van toezending te verzekeren. De post bezorgt Aller-Hande aan huis. Wij verzoeken u wel in ver band met de postvoorschrif ten, deze f 2,aan zegels aan de adreszijde van de briefkaart te plakken. Bierkenners vragen Men zal lang moeten zoeken naar mensen die nog nooit van het Leger des Heils hebben gehoord. Vrij wel iedereen kent de straat evangelisatie. heeft wel eens gehoord van het blad ..De Strijdkreet", of heeft de Heilssoldaten ontmoet bij de kerstpottenacties die deze organisatie jaarlijks op pleinen en straten van ste den en dorpen organiseert. Vrijwel iedereen heeft ge hoord van de tehuizen voor daklozen, van de kinder tehuizen van het Leger of van het Maatschappelijk werk dat deze „Vredes- armee" bedrijft onder hen die aan de zelfkant van Het zijn vooral de eenzame be jaarden die door het jaarlijkse Kerstfeest van het Leger des Heils even uil hel isolement van alledag worden verlost. Voordat het echter zover is dat deze men sen hun plaats aan de feestdis kunnen bezetten heeft het Leger bergen werk moeten verzetten. onze welvaartsmaatschappij leven. Vele ouden van dagen ech- ter kennen het Leger als de organisatie die jaarlijks kerst bijeenkomsten organiseert, die hen even uit het isole ment van alledag haalt en hen in contact brengt met mensen die onder dezelfde, vaak moeilijke, omstandighe den leven. Wat een bedrijf, deze mo derne slachterij van kippen en ander gevogelte, met de immense koelcellen waarin het haarwild wordt opge slagen en met de bijzonder listig uitgekiende appara tuur die dit bedrijf bijna helemaal automatisch maakt. Aan de lopende band wordt het gevogelte van A tot Z bewerkt en klaar voor verzending ge maakt naar tal van bedrijven in binnen- en buitenland: Zwit serland, Zweden (vooral wild), de Antillen (speciaal de hotel- bedrijven), terwijl de gebroeders Ruig ook de leveranciers zijn van het Koninklijk Huis waar men zich ook bevindt. De heer Piet Ruig is de tech nische man van dit bedrijf, ter wijl hij tevens inkoopt. Jacob Ruig daarentegen gaat speciaal over de verkoop. PANKLAAR Het panklaar maken van wild gebeurt zonder dat de mens er zijn handen voor hoeft te ge bruiken. Al deze ingenieus be dachte machines worden door Denemarken geleverd en net zo'n outfit is kortgeleden ge plaatst in een soortgelijk Zwit sers poeliersbedrijf, waarmee de gebroeders Ruig een soort part nership zijn aangegaan voor het uitwisselen van gegevens en ervaringen. TIJDWINST Hel streven van Jacob Ruig, de man van de verkoop, gaat uit naar de levering van het half- voorbereide artikel waardoor de horeca-bedrijven van een aan zienlijke tijdbesparing kunnen profiteren, zoals het leveren van herte-filet, haze-filet, ree- medaillons (ree-biefstukjes) e.d. 1 De grootste export betreft de I kant-en-klare kip- en kalkoen- rollen die zowel koud als warm gegeten kunnen worden en die bijzonder smakelijk zijn. Maar daarnaast zijn ook de paté's en croüte (haas, fazant en wilde eend) wereldberoemd. Geen wonder, want een chefkok van naam is permanent aan het be drijf verbonden, dat al ruim negentig jaren bestaat en waar van het Amstel-Hotel de oudste afnemer is. 6 KLM-EENDEN De firma Ruig was ook de eer ste leverancier van de thans 50-jarige K.L.M. en de eerste bestelling die destijds door de heer Simons geplaatst werd, be stond uit 6. zegge en schrijve zés wilde eenden! Jacob Ruig kan er smakelijk en eindeloos over vertellen en PANORAMA DER WERELD IN KLEUR Natuurlijk is er de hele groep van bijna klassieke feest- soepen zoals de wild- en gevo- geltesoepen van Baxter, en er j zijn van Heinz behalve de be- j kende heldere ossestaartsoep ook de bisque d'homard en de i verfijnde echte schildpadsoep. I Daarnaast echter is er een serie soepen van Campbell die uitmunten door hun heerlijke smaak en één ervan is de j Cream of céléry, een werkellj- ke delicatesse. Houd u zich vooral aan de 1 aanwijzingen die op het blik staan: laat de soep net niet aan de kook komen en verdun met de aangegeven hoeveel heid half water, half melk. Maar dan brengt AH boven dien nog een soep onder eigen merk en wel de Condésoep. Een heel blik van deze uiterst geurige, Franse bruinebonen- crème kost slechts 1.79. En denk nu niet: Het zijn maar bruinebonen... want deze crème is rijkelijk voorzien van heer lijke brokjes varkensvlees, kruiden, gefruite uitjes, witte wijn, het is kortom een délica tesse! Een goede raad... als u geen zin hebt om de zaterdag na de Kerstdagen weer te gaan ko ken, open dan één of meer blik ken Condésoep, warm de in houd in een pan, laat het net niet aan de kook komen en serveer deze soep met heerlijk knapperig stokbrood. Met vruchten toe zult u genieten van een hart-verwarmende maaltijd! Die bovendien geen tijd en geen moeite vergt. hij is er vooral trots op dat hij In verband met de gerin ge belangstelling voor de diensten van de belasting adviesdienst, weike Al bert Heijn N.V. voor het jaar 1969 bij wijze van proef had ingesteld, is besloten deze dienst met ingang van januari 1970 te beëindigen. Praktisch gezien betekent dit dus dat Albert Heijn N.V. geen adviezen op belas tinggebied meer zal ver strekken. 'lij lö UVW UUl >J j kan zeggen: Wild en gevogel- te geleverd door M. Ruig en Zonen wordt geserveerd te land, ter zee en in de lucht. RENSTAL En weet u wat nu zo mooi is? De heren Ruig hebben naast dit reusachtige poeliersbedrijf nog een fantastisch fijne stal. Ze houden niet alleen paarden, maar ze fokken ook zelf en heb ben veelbelovende paarden in training bij de beroemde heer Wagenaar, die op tal van drave rijen voor zijn sulky zo'n prach tig paard van de gebroeders Ruig heeft lopen; wat zeg ik. lopen? draven! PRIJZEN De beroemde naam Quicksilver S zegt de liefhebbers van de paardensport alles en zo zijn er nu drie jonge Quicksilver's naast drie andere paarden die in training bij de heer Wage naar zijn. Diana Hair, de Derby winster. 7 jaar oud, is gefokt door de heren Ruig en zij heeft al zo'n 90.000 guldens aan prij zen verzameld! Helaas wordt de ruimte die er nodig is om paarden te fokken ook in Oostzaan minder en min der, er waren 16 paarden, er zijn er na verkoop nu nog maar 10 over. De heren Ruig gaan eigenlijk nooit naar de coursen behalve wanneer er een van hun eigen paarden draaft. VEULENVREUGDE Dat het verkopen van een paard als je er van houdt iets af schuwelijks is, staat wel vast. Een bijzonder geliefd paard. Queen Mary, dat nu 20 jaren oud is, zal echter altijd een stukje land en een warme stal behouden. Ze staat nu, drach tig, in die stal en bjj de gebroe ders heerst een blqde nieuws gierigheid naar het veulen dat verwacht wordt! (Vervolg van pagina 1) Het krackeel sloot intussen ge zelligheid niet uit. Het menu, na het oefenen te nuttigen, loog er tenminste niet om: twee saladen, een schenck, een stuk gerookt of gesprengt vleys. met een paar schaepen, hoenders en nog veel meer. Concertwezens De huismuziek, als door de Col legia Musica gepropageerd, een vorm die zich tot ver in de acht- tiende eeuw voortzette, is van grote invloed op het muziek leven geweest. Steeds meer familieleden kwamen luisteren op de oefenmiddagen, met het gevolg dat in 1765 de Utrechtse Collegianten de overheid vroeg- gen „of hun een convenabeler plaats tot het houden van het concert mogt worden geaccor- deert". Hiermee was niet alleen de eer ste stap tot het concertwezen gezet, ook de scheiding tussen het aristocratisme de Collegia en het naïeve realisme dat aan de behoeften van de brede massa tegemoet kwam was een feit geworden. 19de eeuw De negentiende eeuw bracht j grote veranderingen op het ge bied van de huismuziek. Bij velen verminderde de animo om binnen de gezelligheidssfeer zelf de luit, de blokfluit of de citer te roeren. De cafémuziek was in opkomst. De Straussen maakten allerwege furore en verder was er de modedans van die dagen, de wals, die de huiselijke dans wijzen als sarabande en gavotte verdrong. Piano De huismuziek vond nieuwe beoefenaren in de pianospelen de dochter des huizes die. te zamen met overige familieleden, klassieke trio's voor piano, viool en violoncel ging uitvoeren. Verder deed het „salonstuk" zijn intrede. In 1856 schreef de achttienjarige Poolse Thekla Baranowska „Das Gebet elner Zo speelde men orgel in de vroege. middeleeuwen. Er kwam heel wat trapwerk aan te pas; hel was een spel met lucht en pijpen. Rechts ziet men de man die, met voetbe wegingen de luchttoevoer ver zorgde door middel van een balg. Jungfraueen pianostukje dat, welwillend beluisterd door de ooms en tantes, zich gedurende meerdere generaties zou hand haven in de huiselijke kring. Hiermee was het hek van de dam. De markt werd overstroomd met muzikale idylles, een genre dat mét het fluwelen familie album en de lavendelgeuren wonderwel paste in de saaie braafheid van de negentiende eeuw. Sprookje uit In 1914 was het gedaan. Het i mooie sprookje van de laat romantiek was uit en het in tere pasteltinten gehouden salonstuk ging zijn ondergang tegemoet, i Nieuwe ritmen dienden zich j aan. Sterk beïnvloed door de luide stem van Broadway ging de huismuziek, evenals de hele lichte sector, trekken vertonen van de Amerikaanse, commer ciële muziek. Want het was al gauw zo, dat j zelfs de meest serieuze muziek- i beoefenaar in weerwil van i het vermanende vingertje van de piano-lerares zich ging bezig houden met one- en two- step. Meer en meer vonden, tussen het oefenmateriaal van de heren Henri Herz en Carl Czemy, de dansalbums van Feldman en de Duitse „Tee und Tanz" boekjes hun weg. Maar wat er ook ge speeld mocht worden, er was in ieder geval nog de vreugde van het zelf musiceren. Radio Dat ging goed tot de mechani sering roet in het eten kwam gooien. De radio was plotseling gekomen. In 1919. Idzerda in Den Haag en later een klein station in Pittsburg, waren met uitzendingen begonnen en het duurde niet lang meer of in gezinnen waar een piano aan wezig was, werd de intimiteit verstoord door de luidspreker. Het klavier bleef gesloten en de avondjes gedurende welke de zoon of dochter de nieuwste songs ten beste gaf, werden voor de radio gereserveerd. De nieuwste schlagers kwamen im mers, zonder vingeroefeningen, zonder haperingen ook, zo maar de huiskamer binnen. Verder was er de ontmoediging die de serieuze dilettant beving wanneer kunstenaars van naam via de luidspreker lieten horen „hoe het eigenlijk moest". Jazz Het spreekt vanzelf dat ook de jazz niet bevorderlijk was voor de huismuziek. Wel was er tus sen de jaren twintig en dertig onder de jeugd een rage voor het bespelen van de saxofoon, de trompet of de druminstal latie, maar dit was nu niet direct een huiselijke aange legenheid. Intussen bleef de muziek beoefening van de consciën tieuze en zo stilaan zeldzaam geworden dilettant onder in vloed staan van het concert podium. Fout, wordt thans door velen beweerd. De dilettant behoort andere maatstaven aan te leggen. Het heeft er veel van dat deze rede nering steek houdt. Er is de laatste jaren bij een deel der jonge generatie een voorkeur waar te nemen voor het be spelen van de oude, in onbruik geraakte instrumenten: de viola da gamba de knieviool de lui\, het spinet en in zeer sterke mate de blokfluit. In strumenten bij uitstek geschikt voor huismuziek in de ware zin i van het woord. Vereniging Het streven van muziekliefheb bers om, als tegenhanger van de mechanisering, weer zelf tot muziekmaken te komen, culmi neerde in 1951 in de oprichting van de Vereniging voor Huis muziek. Niet het concertpodium als voorbeeld, zo redeneerden de oprichters-pioniers, maar een teruggrijpen naar de tijd toen de huismuziek nog floreerde, naar de oude instrumenten en Aantrekkelijke arrange menten voor fijnproevers en lekkerbekken worden rond de Kerst door tal van hotels op touw gezet. Dat gebeurt onder meer op de Zuid-Velu- wezoom en in Breda. De VVV's (08370 2370 en 01600 (Breda) 32150) geven de verdere inlichtingen. Musea Tal van musea zijn op de Tweede Kerstdag open. De plaatselijke VW's helpen u verder op weg. Arrestee Tochten per arreslee kun nen bij een witte Kerst wor den gemaakt in het Friese Balk (familie De Winter 05140 2589) en in het Drentse Borger: manege De Hondsrug, 05998 4220. Duinwandelingen In samenwerking met het Instituut voor Natuurbescher mingseducatie in Amsterdam en de Nederlandse Spoorwe gen organiseert de ANWB op 26, 27 en 28 december kerst wandelingen in het Noord- hollands Duinreservaat Afstanden 5' t, 14 en 18 kilo meter. Beginpunt: bij het mobiele ANWB-kantoor naast het station in Castri- cum. Het kantoor is op de drie dagen geopend van 9 tot 14.30 uur. Snert wandelingen ANWB en NS tekenen verder voor drie zogenaamde „snertwandelingen" (7. 131'* en 19 km) in de staatsbossen bij Austerlltz. Ook in- dit ge val is het beginpunt te vin den bij een mobiel kantoor van de ANWB: op het dorpsplein van Austerlitz. U kunt zich hier opgeven tus sen 9 en 14.30 uur. Elke deel nemer krijgt een consumptie bon: voor een groot bord on vervalste snert. De ANWB- kantoren en de N.S. geven de verdere inlichtingen. Orgelconcert In Groningen tenslotte zullen bekende organisten op 27 december zich achter de orgels zetten van de kerken in Loppersum. Zeerijp, 't Zandt en Godlinze. Iedereen mag komen luisteren en wie dat wil kan vóór of na één van de concerten vragen stel len aan de organisten. Vierkerkentoclit De (Groningse) koek daarmee zeker nog niet op. Het bezoek aan de vier ker ken vormt een onderdeel van een kerstpakket, waartoe ook een wandeling behoort die dezelfde dag in en om Mid- delstum wordt gehouden en waarvan de start (tussen 10.30 en 16 uur) bij het Vere nigingsgebouw „Vita Nova' ligt. Duur van de tocht: zo'r anderhalf uur. Wandelaars zullen op de maat worden oegeleid door af en toe opklin kende carillonmuziek. Ze kunnen desgewenst een be zoek brengen aan de authen tieke. zeer eerbiedwaardige, en weer geheel gerestaureer de bakkerij „Mendels" en aan de resten van de borg (een versterkt huis) Ewsum. Wie geen eigen ver- voer heeft kan per speciale bus Middelstumwaarts wor den vervoerd, maar wordt dan wel verzocht zich voor 20 december even op te ge ven bij de VVV in Gronin gen. Automobilisten kunnen zich tot en met 27 december bij de startplaats van de wandeling melden. De pro vinciale VVV. Markt la ir Groningen. 050 21541 geeft de verdere inlichtingen. de daarvoor geschreven werkjes van de zeventiende-eeuwse Hendrik Anders en Dirk Schol 1. Terug naar de eenvoudige lie deren uit het „Livre Septième" uit 1644. Propaganda Het her en der opgraven van authentiek huismuziekreper toire resulteerde in een koste lijke verzameling oude muziek, geschikt om in allerlei combi naties te worden gespeeld. De Vereniging voor Huismuziek organiseert cursussen voor kin deren, eventueel voor ouders, belegt van tijd tot tijd een mu- ziekweek en maakt verder op allerlei wijze propaganda. Voor degenen die hier meer van wil len weten, het adres van de redaktie en administratie is: Schoutenkampweg 90 in Soest. ALEXANDER CORET De „klassieke" Martini glazen uit deze advertentie, zuiver kristal met goudstempel, kunt u tijdelijk per set van 6 bestellen voor ff 9,75 bij aankoop van 'n fles Martini Rosso, Bianco of Extra Dry (lees de label aan fles).

Allerhande | 1969 | | pagina 5