iCHOTS VAN TOP TOT TEEN Elektronische orgels als warme broodjes: Caroline speelt (met) Mondscheinsonate uniek album In Bodegraven gaan er in 1970 25.000 de deur uit Nederlanders beoefenen doedelzakmuziek Voet op de maan. Hobby van negenjarige: Niet voor huisgebruik Voortdurend Net echt Exercitie Nederlandse groepen GOED BEKEKEN Vakmanschap is meesterschap 58c want alle waar is naar zijn geld! oefenen ;en Schotse ruit EEMBER 1969ALLERHANDE jjD belangstelling voor doedelzak ontstond in de «q vlak na de oorlog "ik de doedelzakspelers de Schotse regimenten ju Amsterdam gelegerd rgn, zag spelen", vertelt jeer C. J. Soetens (37). is de medeoprichter van >lf jaar oude (of jonge) I.C.A. Pipes and Drums' der acht Nederlandse idelzakgroepen, die bo eien aangevuld wordt een „Highland Dancing Was toen dus nog een jon- \Vat ouder geworden pro- •de ik, te zamen met een nd, ergens een doedelzak- irwijzer te virjden, maar die er niet en zodoende duur- het nog een tiental jaren rdat we eindelijk de mond de luchtinlaat van de doe- zouden gaan zetten. jas toen, ik meen in Hilver- een groep ontstaan en die dus onderwijs". De eerste n werden gegeven door een terdamse student die in (land het officiële diploma êlzakspelen had behaald. 1 wel duidelijk zijn, dat jedelzak niet meteen een lument is dat men in de amer bespeelt; trouwens buren zouden er zeker be tegen maken. Afgezien het feit dat lang niet ieder- de nogal eentonig-lijkende iek (die opgebouwd is op s één octaaf) aangenaam fs maar dragelijk vindt, is verre draagkracht van de sken van het oude instru- die voornamelijk berust aangehouden, nimmer af- ide, grondtoon a, waarop elk lelzaknummer is gebaseerd. komt voort uit de drie en die over de schouder van speler omhoogsteken en rvan er twee tenorpijpen en één een baspijp (de wste). Inderdaad: kenmer- voor de Schotse doedelzak at er zijn er ook in andere i?n zoals de Balkan, Frank- Ierland etc.) is deze duren- cogal melancholieke onder die het hele klankbeeld het spel bepaalt. topaasachtige steen: de onze zullen wel niet echt zijn". Wie de groep „YMCA-Pipes and Drums" ziet, kan ze niet onder scheiden van een echte Schotse groep; tot in de kleinste details werden de oorspronkelijke Schotse uniformen (die uit de achttiende eeuw dateren) na gemaakt en opgesierd met de bijbehorende Schotse bijkom stigheden, zoals de sporran (de uit vacht gemaakte schoottas). de gesp (de heer Soetens is erg trots op de zijne, die een ge schenk is van Schotse doedel collega's) en de kwartiermuts met de veer van de korhoen, die in de Hooglanden zoveel voor komt. „De uniformen zijn van militaire komaf", vertelt de heer Soetens, „en dat geldt ook voor de rangen in de band. Ik draag daarom, als leider, de vier strepen en de kroon van de pipe major, de Schotse ser geant-majoor doedelzakspeler, op de mouw: dat is de hoogste rang in een doedelzakband. Wat een doedelzak kost? Zo'n 350.— tot 400,—; dat hangt af van de versieringen erop; die kunnen variëren van paarle moer tot zilver- en zelfs goud- beslag. Als u een doedelzakgroep ziet optreden dan zult u merken, dat er eerst een ferme roffel op de trommen wordt weggegeven. Dat is nodig om de spelers de gelegenheid te geven hun bal gen vol te blazen en het instru ment spelensgereed te maken. Wij spelen alleen origineel- Schotse muziek en hebben nu zo'n repertoire van 20 tot 25 nummers; met onze dansgroe pen kunnen we een heel pro- Uitheemse klanken worden meer en meer een vertrouwd element in onze vaderlandse gramma ten beste geven. We doen dat dan ook regelmatig. Vooral in voor- en najaar zijn we nogal druk; dan komt het wel neer op een gemiddelde van tweemaal optreden in de maand. Een zekere noodzaak tot exercitie bestaat er natuurlijk pok voor zo'n toch militair achtige groep: daarbij helpt mij mijn eigen dienstervaring." Er bestaan drie groepen in Amsterdam, één in Hilver sum, in Apeldoorn, in Hel mond, Tilburg en Den Haag en dat betreft dan zo'n 150- 200 man, die binnenkort verenigd zullen zijn in de (door de heer Soetens) mede opgerichte „Organi satie van Nederlandse Doedelzak-bands". Wie inlichtingen wenst over deze opmerkelijke tak der muziek, die kan zich wenden tot de secretaris van de „YMCA-Pipes and Drums", Pontanusstraat 7, Amsterdam. NASA, de Amerikaanse ruim tevaart-organisatie, verstrekte het opmerkelijke materiaal voor j een ongewoon produkt dat deze maand de Nederlandse boeken- I markt verrast. „Voet op de Maan" heet het album, met als ondertitel: „een Stereogram". Een Stereogram is de kom- binatie van tekst, een grammo foonplaat én een serie stereo foto's. die met behulp van een bijgevoegde stereo-kijker, op merkelijke dieptebeeklen tonen. Met ..Voet op de Maan" maakt hel Stereogram een bijzonder geslaagd debuut in Nederland; De langspeelplaat, die tezamen met de andere onderdelen is verpakt in een fraai album, be vat een levendige reportage j' van de ruimtevlucht van juli 1069. algemeen beschouwd als de grootste prestatie van weten schap en techniek van onze tijd. De bij het album behorende dertig diepte-foto's, die via de langspeelplaat door Gerton van Wageningen worden toegelicht., geven spectaculaire beelden van deze historische reis. Alle foto opnamen óp de maan, rond de maan. en onderweg naar het reisdoel, werden gemaakt met een Hasselblatt camera. Deze camera heeft ieder objekt van uit twee of meer posities gefo tografeerd, waardoor uitzonder lijke scherpte en diepte werden verkregen. Twee dia's opnamen van de „stenen" die van de maan werden meegenomen, maar nog in hun oorspronkelijke omge ving werden gefotografeerd zijn het resultaat van het eer ste experiment met een andere camera: een speciaal voor dit doel vervaardigde stereo-appa- ratuur. Het album, 'dat ook in vele buitenlandse edities verschijnt, is in Nederland o.a. verkrijg baar in de boekhandel. De Nederlandse verkoopprijs be draagt 32.-. door P. W. RUSSEL De heer Cees Vree ken tussen een deel van de 12.000 elektronische orgels, die zijn bedrijf dit jaar maakte. Volgend jaar worden dat er 25 duizend! (Advertentie) Bierkenners vragen Beurs De thans in Leiden wonende pianist Loek van der Gaag, die pas op 16-jarige leeftijd zijn studie kon beginnen bij Jaap Spaanderman in Amsterdam, verwierf in 1960 een beurs voor Parijs, waar hij o.m. verder studeerde aan de pia- nistenschool van de beroemde Liszt-vertolker Raymond Trou- ard. In december 1965 debuteerde hij in Den Haag met het le pianoconcert van Tsjaikowsky en het 5e pianoconcert van Beethoven. In de jaren daarna maakte hij succesvolle tour nees door Frankrijk, Italië, Duitsland en Roemenië. nisch orgel toch nog altijd iets van tussen de vijftien honderd en vijfduizend gul den, zeg ik. De heer Vreeken knikt: Dat klopt. Meneer Vreeken, legt u me nu eens uit hoe het ge gaan is met, nou ja, laten we maar zeggen: die enorme vlucht in de elektronische orgels. „In 1961 lag de markt bij het protestants-christelijke deel van ons volk", zegt de heer Cees Vreeken. „Men ging van het harmonium over op het orgel. Wij hebben toen, ik mag wel zeggen Nederland rijp gemaakt voor het elek tronische orgel. Met adver tenties. Dat kan in dit land, hier kun je alle uithoeken bereiken. Dat is veel gemak kelijker hier dan in de Ver enigde Staten of in Frank rijk, om maar twee voor beelden te noemen". Ineens zegt de heer Vreeken: „Weet u, dat er nergens zo veel piano- en orgelzaken zijn als in Nederland? Kijk maar eens naar de naaste buren, de Belgen, niet te vergelijken. En dan blijkt weer, dat Nederlanders een huiselijk volk zijn". Iu no time En toen ons land „ryp" was voor het elektronische orgel, toen werd datzelfde orgel een soort obsessie. Men be gon met een klein orgeltje en men dacht: Zo, dat heb ben we voor het hele leven. Maar er zijn nu duizenden mensen, die al aan hun der de, vijfde of zesde orgel toe zijn. Waarom? Omdat ze ontdekten dat ze met dezelfde techniek, waarmee ze een klein orgel tje bespeelden, ook een gro ter konden bespelen. „In no time kun je erop terecht", zoals de heer Vreeken het uitdrukt. En al de nieuwe systemen zorgen er voor, dat men on middellijk muziek kan gaan spelen, terwijl het improvi seren haast vanzelf gaat. Papa zit achter zijn elektro nisch orgel met de hoofd telefoon op, oefent en nie mand van het gezin die hem hoort. Zit het melodietje er goed in, dan kijkt hij triom fantelijk rond en haalt een handletje over: Iedereen mag nu meeluisteren naar wat het gezinshoofd kan! „Door dat geluidloos spelen via die hoofdtelefoon krijg je de leukste reacties", vertelt de heer Vreeken. „Mensen die bij Hoogovens werken en nachtdienst hebben, schreven me dat ze, als ze terugkomen van de nachtdienst, eerst nog een uurtje orgel spelen voor ze gaan slapen en ze maken dan hun vrouw en de kinderen niet wakker". Vrije tijd Drie jaar geleden hadden de broers Vreeken in Bodegra ven één werknemer met een auto; nu staat het hele par keerterrein bij hun fabriek vol. Nu hebben ze Marokkanen in dienst en vijfendertig Joegoslavische meisjes en de heer Vreeken zegt: „Binnen kort gaan we weer vijfen veertig Joegoslavische meis jes aanstellen". Meneer Vreeken, volgend jaar een dubbele produktie van elektronische orgels tep opzichte van dit jaar: blijft die lijn naar boven gaan? De heer Cees Vreeken: „Ik zie het zo: hoe meer vrije tijd. hoe spannen der de tijd en hoe intel ligenter men wordt, des te meer wordt er gemu siceerd. Wel, als we al leen al even aan die vrije tijd denken; die wordt steeds groter en uitge breider. Als we daar nu niets aan doen, op alle gebied, als we de mensen nü al niet voorbereiden op al die vrije tijd die ze in de toekomst gaan krij gen, dan wordt dat over vijf jaar een ramp". joefenen, met onze „YMCA- s and Drums" in een al- staand zaaltje in Amster- en we doen dat tweemaal !e week op zaterdagmiddag mandag," zegt de heer Soe- „voor je hobby moet je wat over hebben en als je iets wilt bereiken op dit üijke nstrument, dan moet Dortdurend oefenen. i moeilijk zijn bijvoorbeeld ersieringsnoten die gespeeld :en worden om het nogal jnige grondmotief van de idieën op te sieren; deze ilantijntjes verbinden de doedelzakspelers trekken id meer dan gewone aan- ht door hi*i kleurrijke mms idtonen en vormen de ty- he karakteristiek van het lelzakspel. Hoe vaardiger je 3t in dat versieren, hoe :je spel is; de Schotten zelf op dit punt natuurlijk de e meesters; zij beoefenen spel al van generatie op ffatie. Maar, eerlijk gezegd fonder bluffen: wij maken dijke vorderingen. «l al hebben we een tour- lemaakt door Schotland en *as georganiseerd door een tee groep uit de Lowlands ïuidelijke deel van Schot- red.). Van die groep heb- We toen ook ons typische 'tee uniform overgenomen. 11 u weet dat de Schotten eigen tartans hebben stoffen in steeds wisse- 5 kleuren en wij hebben van de clan Lesley over een; het is een groen-rode '•of met wit en donkerblauw torheen. tordt gebruikt voor de kilt rok dus en voor de die. vanuit het middel, de schouder is geworpen fctgezet is met een echte Kse schouderspeld, waarop steen schittert. Dat is de ts® cairngorm, een soort Er waren eens drie broers en ze verkochten in Bodegraven piano's. En toen zeiden ze negen jaar geleden: „Laten we elektronische orgels gaan maken". Het eerste jaar verkochten ze er 250; dit jaar zijn dat er twaalfduizend. „En voor 1970 rekenen we op 25.000 elektronische orgels", zegt de oudste van die broers, de heer Cees Vreeken. Maar niemand liet de moed zakken en twee jaar later begon men voorzichtig in tweedehands orgels. Weer twee jaar daarna, intussen dus in 1949, komen de twee oudste zoons uit militairo dienst en in 1950 komt ook De heer C. Vreeken vertrekt geen spier bij zijn opmer king. Hij constateert alleen maar, met een koelheid, of het over de produktie van eieren gaat. En als dan de verwonderde bezoeker vraagt hoe dat allemaal kan, dan vertelt hij. De hele familie „Het. elektronische orgel is in Nederland vreselijk in", zegt hij. „Met Amerika staan we aan de top in de wereld. Ik geloof, dbt de televisie er veel aan gedaan heeft. Op een gegeven moment had men wel genoeg gekeken en „de familie" wilde weer iets samen doen. Kijk, met die elektronische orgels tegen woordig kun je van klassiek via religieus tot beat spelen, een gezinsinstrument dus". In de drie jaar oude fabriek n.v. Eminent in Bodegraven zetelt de heer Cees Vreeken (44) op de eerste verdieping. Zijn broer Frits (38) behan delt de inkoop, zijn broer Louis (42) bemoeit zich met de produktie en de heer Cees Vreeken zelf houdt zich bezig met de verkoop en algemene zaken. Dag fiets Zo is het niet altyd geweest. Het was de vader van de drie broers, de heer J. Vreeken, die in 1923 in een klein huisje tussen Zwammerdam en Bo degraven een orgelhandei oprichtte. Hij leende geld voor de tijd van tien jaar en belegde intussen zijn boter ham via het geven van orgel lessen. Tien jaar na die lening, in 1933, importeert de heer Vreeken sr. de eerste har moniums uit Duitsland. De zaken gaan zo goed, dat hij zijn fiets aan de kant zet en een treinabonnement neemt Maar de tweecle wereld oorlog gooit de hele zaak ondersteboven. Wat op het punt van opbloeien scheen, dat was in 1945: een winkel ruimte waar geëvacueerde gezinnen leefden en de hele handelsvoorraad bestond uit één harmonium, eigenlijk van de heer Vreeken sr. zelf. Frits Vreeken „in de zaak", zoals dat heet. De grote klap „Ja, en in januari 1961 zijn we dus gestart met die elek tronische orgels", zegt de heer Cees Vreeken. „Het is erg hard gegaan, dat is waar. Nederland is weer in de huis kamer aan het musiceren. Ga maar na, we hebben nu ook een meubelfabriek in Waddinxveen overgenomen, mét de tweehonderdenvijftig man personeel en 'daar wor den nu de orgelkasten ge bouwd. Bij elkaar hebben we nu vijfhonderd mensen plus nog eens honderdenvijf tig in de beschutte werk plaatsen, waar ook onder delen voor ons worden ge maakt". De laatste vier maanden van een jaar vormen „de grote klap" voor de fabrikant van elektronische orgels. „In augustus moeten we dertig procent van de jaarproduktie voor die vier maanden in voorraad hebben", legt de heer Vreeken uit. „En dit jaar hebben we veertig pro cent van onze produktie ge ëxporteerd naar vijfenvijftig landen, maar Scandinavië. Zuid-Afrika, Duitsland en Canada zijn de grootste af nemers". Als ik een beetje gok. dan is de prjjs van een elektro- Acht maanden gele den woonde ze nog in Joegoslavië, nu werkt ze met vierendertig an- dere meisjes uit haar va derland in Bodegra ven aan de elektronische orgels. Een blond meiske achter een piano. Negen .jaar, grote grijze ogen, die pien ter de wereld inkijken, het rossig-blonde haar in tal loze dunne vlechtjes op het achterhoofd samengebon den. Caroline Hogervorst heet ze (vader en moeder „runnen" de bekende juwe lierszaak Schaap N.V. aan het Haagse Noordeinde) en ze heeft pianoles sinds ja nuari van dit jaar. Niets bijzonders, denkt u mis schien. Totdat u haar hebt horen spelen. Dit meisje met het Renais- sance-kopje presteert het na amper 10 maanden u een con cert van Haydn voor te spelen. Of iets van Bach. Of zelfs de Mondschein-sonate van Beet hoven. Pas als u met eigen ogen hebt aanschouwd, hoe de lenige kindervingers zonder aarzeling de juiste toetsen grij pen. gelooft u het. Een wonder kind? Geen „wonderkind" Luisterend naar de water- vlugge loopjes geloven wij best over enkele jaren wel meer over Caroline Hoger vorst te zullen horen. Chopin. Je bereikt er hetzelfde resultaat mee, terwijl je daar naast het plezier beleeft met een een goed en bekend stuk muziek onder de knie te krij gen-" Methode De leermethode van de heer van 'der Gaag bestaat in grote lijnen uit twee delen: 1) het visuele deel, waarbij hij de leerling(e) een stuk leert „lezen als een boek", dus zonder instrument, waar bij men echter wel al in ge dachten de vingerzetting mee-oefent. 2) Het technische deel, dat bestaat uit tal van speciale door hemzelf scherp-uitge- kiende kleine vingeroefenin gen, die tot doel hebben elke vinger afzonderlijk dusdanig „Ik houd helemaal niet van het woord „wonderkind". .Caro line's muziekpedagoog Loek van der Gaag (32) en zelf in het buitenland reeds jaren een succesvol concertpianist zegt dit met grote beslistheid. Natuurlijk is dit meisje in de eerste plaats niet alleen muzi kaal. maar ook meer dan mid- delmatig intelligent. Ik heb lie ver een leerling, die desnoods wat minder muzikaal is, maar behoorlijk intelligent dan om gekeerd. Bij Caroline was het zo, dat ze al na 3 of 4 lessen het no tenbeeld beheerste. Begonnen ben ik haar wat kleinere wer ken van Bach te laten spelen. En toen ik zag dat ze dit bij zonder vlug aankon, ben ik verder gegaan. Een belangrijk element voor haar snelle vor deringen is, dat ze een voor haar leeftijd groot doorzet tingsvermogen heeft. Plezier primair De kunst is namelijk om zo'n jong kind plezier voor haar pi anostudie bij te brengen. Dit vindt het niet in eindeloze oe feningen van Czcrny en derge lijke. Daar heeft immers nie- mand zin in. Hel is veel amusanter om dezelfde vinger vaardigheid te verwerven door het spelen van goeduitgekiende stukken, zoals b.v. van Bach of Andere hobby's: lezen, te kenen en de hond te trainen, dat deze precies leert doen wat men hem op draagt. Een methode, die hij zelf ook steeds toepast bij het instuderen van moeilijke passages van pianoconcerten, waardoor moeilijkheden, als het ware in kleine stukjes verdeeld, met veel meer ge mak overwonnen kunnen worden. De ervaring heeft hem geleerd, dat wie deze oefeningen serieus en ont spannen elke dag oefent en dan vooral zoals hij dit noemt met „het koppie er bij", al vrij spoedig zal mer ken hoe hij sieeds meer de baas over zijn handen wordt.

Allerhande | 1969 | | pagina 3